stadia.gr/forum Forum Index stadia.gr/forum
Εδώ μιλάμε για τα πάντα. Από Καλατράβα μέχρι… Καλομοίρα!
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Τεχνικά θέματα(Η/Υ-Κινητά-Ψηφιακές Μηχανές-Palmtops-Gadgets)
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 22, 23, 24  Next
 
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Το "πολιτικό" κλουβί με τους τρελούς
View previous topic :: View next topic  

Τι σύνδεση χρησιμοποιείτε για να έχετε πρόσβαση στο δίκτυο ;
ADSL - Ευρυζωνική Σύνδεση ( Ταχύτητα λήψης ~ 768 Kbps )
0%
 0%  [ 0 ]
ADSL - Ευρυζωνική Σύνδεση ( Ταχύτητα λήψης ~ 1.024 Kbps )
0%
 0%  [ 0 ]
ADSL - Ευρυζωνική Σύνδεση ( Ταχύτητα λήψης ~ 2.048 Kbps)
57%
 57%  [ 4 ]
ADSL - Ευρυζωνική Σύνδεση ( Ταχύτητα λήψης > 2.048 Kbps έως 24.000 Kbps)
42%
 42%  [ 3 ]
Total Votes : 7

Author Message
Admin
Site Owner
Site Owner


Joined: 16 Jan 2004
Posts: 2296
Location: Davelis Cave (απ'έξω)

PostPosted: Sat Jun 11, 2005 9:11 pm    Post subject: Reply with quote

vag3721 wrote:
http://www.stadia.gr/hellinikon/hellinikon9.jpg
http://www.stadia.gr/pigadia/pigadia1.jpg

Αυτές οι φώτο είναι τραβηγμένες με ευρυγώνιο φακό?Αν ναι με τι ευρυγώνιο?0.5?
Μπορεί κάποιος να μου απαντήσει?

Η πρώτη φωτογραφία (του Ελληνικού) είναι ακριβώς αυτό που γράφει ο Manchester_7: αποτελεί σύνθεση 6-7 (δεν θυμάμαι) φωτογραφιών με τη βοήθεια ενός ειδικού προγράμματος. Η δεύτερη φωτογραφία (της Ξάνθης) δεν είναι δική μου, όπως δηλώνεται και στη σελίδα.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Lucretius
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1762
Location: Θεσσαλονίκη

PostPosted: Sun Jun 12, 2005 3:03 am    Post subject: Reply with quote

Arrow Ypsilon

Αν θυμάμαι καλά, είχα στηρήξει την μηχανή στο γόνατο. Το κλείστρο ήταν στο 1/30s, το iso στα 200 (ο θόρυβος αφαιρέθηκε με το noiseware-κάνει θαύματα! )και αντιστάθμιση +2. Επιπλέον είχα ενεργοποιήσει το timer, ώστε να μην κουνηθεί η μηχανή από το πάτημα του κουμπιού. Το τρίποδο σίγουρα θα βοηθούσε, αλλά δεν βολεύει και τόσο στην μεταφορά. Ακόμη, αν η μηχανή σου υποστηρίζει συνεχόμενη λήψη, μπορείς να δοκιμάσεις να 4-5 στην σειρά...δεν μπορεί, κάποια θα βγει καλή!
Back to top
View user's profile Send private message
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Sun Jun 12, 2005 2:49 pm    Post subject: Reply with quote

Απο ένα ένθετο οδηγό του αρχάριου φωτογράφου που είχα βρει σε μία εφημερίδα Laughing , ισχύει ότι για τις λήψεις το βράδυ πρέπει να υπάρξει ένας καλός συνδιασμός μεταξύ ευαίσθητου φιλμ και καθυστέρησης στο κλείσιμο του διαφράγματος.
Για βραδυνές φωτογραφίσεις οι φωτογράφοι χρησιμοποιούν μέχρι και 1400 ISO για να απεικονίζονται όλες οι λεπτομέρειες. Έχω διαβάσει ότι όταν κάποιος κάνει βραδυνή φωτ/ση πρέπει να έχει απαραιτήτως και τρίποδο.

Επίσης οι επαγγελματικές φωτογραφικές μηχανές φέρουν (προσαρτημένο πάνω στο κουμπί που πατάμε για να κάνουμε λήψη) κάποιο πρόσθετο εξάρτημα που είναι σαν καλώδιο και στην άκρη αυτού του καλωδίου υπάρχει ένα κουμπί. Έτσι η μηχανή στηρίζεται εντελώς ακούνητη πάνω στο τρίποδο και δεν μετακινείται καθόλου καθώς το πάτημα του κουμπιού δεν γίνεται από το χέρι του φωτογράφου αλλά από το μηχανισμό που υπάρχει προσαρτημένος πάνω στη μηχανή και λειτουργεί όταν ο φωτογράφος πατήσει το κουμπί από την άλλη πλευρά του καλωδίου.

Η ψηφιακή η δική μου έχει μέχρι iso400 αλλά όταν τη ρυθμίζω να μην πυροδοτηθεί το φλας τότε από μόνη της προγραματίζεται να ανοίξει για μεγαλύτερο χρόνο το διάφραγμα με αποτέλεσμα να παίρνει κάποιες σχετικά καλές βραδυνές φωτογραφίες. Εννοείται βέβαια ότι το βράδυ δεν μπορούμε να παίρνουμε φωτογραφίες άτομα που κινούνται γιατί μέσα σε ελάχιστα κλάσματα του δευτερολέπτου μετακινούνται, με αποτέλεσμα να αποτυπώνεται στο φιλμ ή στη μνήμη της ψηφιακής πολλές φορές το είδωλο τους. Γι αυτό έχουμε αυτές τις "κουνημένες" μορφές.

Βέβαια κάποιος φίλος που επίσης πήρε sony μου έχει πει ότι στο δικό του μοντέλο στο μενού δεν έχει επιλογή "program" και επομένως δεν μπορεί να το κάνει αυτό (iso 400 χωρίς φλας) Rolling Eyes Γενικά οι compact έχουν μειωμένες δυνατότητες ειδικά σε νυχτερινές λήψεις σε σχέση με τα ακριβά "μπαούλα" με τα οποία κάνεις παπάδες Cool
Back to top
View user's profile Send private message
Lucretius
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1762
Location: Θεσσαλονίκη

PostPosted: Sun Jun 12, 2005 5:00 pm    Post subject: Reply with quote

Δεν είναι ανάγκη να πάρεις μπαούλο dslr για να έχεις πολλές επιλογές...ακόμη και η δική μου φτηνή compact έχει όλες τις επιλογές πολλών ακριβότερων μοντέλων. Όσο για τις κουνημένες μορφές-φαντάσματα, ακόμη και αυτό μπορεί να έχει ενδιαφέρον αποτέλεσμα, όπως η παρακάτω, με έκθεση 6s

Back to top
View user's profile Send private message
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Sun Jun 12, 2005 10:44 pm    Post subject: Reply with quote

Πράγματι πολύ ωραία. Βέβαια εαν έκανες το παραπάνω ενώ περνούσε από μπροστά ένα άτομο που περπατάει ή ένα αυτοκίνητο, στο σημείο εκείνο το θέαμα θα ήταν απογοητευτικό !

Ξέρεις τι μπορούμε να κάνουμε στη περίπτωση που θέλουμε να πάρουμε φωτογραφία ένα βραδυνό τοπίο στο οποίο υπάρχουν κινούμενα αντικείμενα ;; Αν υποθέσουμε ότι υπάρχει μεγάλη έκθεση αυτό θα δημιουργήσει "κούνημα" . Από την άλλη αν το διάφραγμα ανοιγοκλείσει πολύ γρήγορα δεν θα έχουμε "κούνημα" αλλά η λήψη θα θυμίζει "Μαύρη μαυρίλα πλάκωσε .. μαύρη σαν καλιακούδα" !!

Σε αυτή τη περίπτωση ποιά είναι η λύση (Αν ξέρεις !) Lucretius Rolling Eyes
Back to top
View user's profile Send private message
Manchester_7
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Apr 2004
Posts: 800
Location: 53.3° N 2.3° W (Manchester, United Kingdom)

PostPosted: Sun Jun 12, 2005 11:30 pm    Post subject: Reply with quote

Και για να δωσουμε υποσταση στο παραδειγμα που ανεφερε ο losada, ιδου:


Long Exposure
http://briefcase.pathfinder.gr/zoom/Manchester_7/31695/440303

Short Exposure
http://briefcase.pathfinder.gr/zoom/Manchester_7/31695/440305
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Lucretius
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1762
Location: Θεσσαλονίκη

PostPosted: Sun Jun 12, 2005 11:54 pm    Post subject: Reply with quote

Αυτό είναι ψιλοδύσκολο. Μπορεί να γίνει μόνο με τρίποδο και κατ' αρχήν θα πρέπει να ξεχάσεις τα κινούμενα αντικείμενα, καθώς ο φωτισμός δεν επαρκεί ούτως ή άλλως για την καταγραφή τους. Το μόνο που σου μένει είναι το τοπίο. Σε αυτή την περίπτωση ρυθμίζεις τη μηχανή για μια έκθεση στα 15-30s και προσθέτεις στον φακό ένα φίλτρο ουδέτερης πυκνότητας για να μήν σου "καεί" η λήψη (άν φυσικά παίρνει φίλτρα). Έτσι καταγράφεις μόνο τον χώρο και έχεις μερικές αχνές σκιές από τα κινούμενα αντικείμενα. Στο dpgr.gr ίσως σε πάρεις καλύτερες προτάσεις...
Back to top
View user's profile Send private message
Lucretius
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1762
Location: Θεσσαλονίκη

PostPosted: Tue Jun 14, 2005 2:36 am    Post subject: Reply with quote

Δύο φωτό με έκθεσεις 64s. Η μηχανή ακίνητη, με ελάχιστο φώς στην πρώτη περίπτωση και κατά τη διάρκεια βραδυνής καταιγίδας στην δεύτερη



Back to top
View user's profile Send private message
aristidis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 04 Feb 2004
Posts: 1448
Location: Πουθενιστάν

PostPosted: Tue Jun 14, 2005 12:34 pm    Post subject: Reply with quote

Ουαου!!!!!! Η δεύτερη φωτογραφία είναι ολα τα λεφτα!!!!!! Οπως και εκεινη του Λουκρητιου στο αγαλμα του Μεγαλέξη!!!!!!

Η δεύτερη φωτο της καταιγιδας δηλαδη ειναι μια "ομαδοποιηση" των κεραυνων που τραβηχτηκαν επι 64 συνεχή δευτερόλεπτα;
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
Argyris
Senior Member
Senior Member


Joined: 21 Apr 2004
Posts: 670
Location: ΑΘΗΝΑ

PostPosted: Tue Jun 14, 2005 4:18 pm    Post subject: Reply with quote

Αφορμη για αυτο το post μου ειναι τα 10 χρονια που εχουν περασει απο τοτε που αγορασα το πρωτο μου κινητο τηλεφωνο! Εξαλλου το κινητο τηλ. εχει γινει το πιο αγαπημενο ηλεκτρονικο αντικειμενο του κοσμου (οχι μονο των Ελληνων).

Οι πωλησεις (ειδικα τα τελευταια 4-5 χρονια) ειναι εξαιτιας της τεραστιας ζητησης αστρονομικες και αναλογος κοιμαινοντε και η νεες κυκλοφορησεις των κατασκευαστων! Οι πωλησεις το 2004 ανερχοντε σε περιποθ 600.000.000 κινητα τηλεφωνα!!!! Shocked Shocked

Μεσω της κινητης τηλεφωνιας εχουν αναπτυχθει μερικες απο τις μεγαλητερες και πιο κερδοφορες εταιριες παγκοσμιως οπως η Vodafone, TIM, Telekom, OTE, Telefonica, Samsung, Nokia, SonyEricsson, κτλ. Και εξ αυτου, αυτες ειναι σημερα που βαζουν και τα περισσοτερα λεφτα σε χορηγιες και ειδικα στον αθλητισμο. Vodafone (ManUtd), Telekom (Bayern), OTE (ΠΑΟ), Samsung (Chelsea, Olympic Games), ΤΙΜ (ΑΕΚ) κτλ. κτλ.

Ως αποτελεσμα αυτου η τεχνολογια εξελισσετε πιο γρηγορα απο οτι μπορει ο καθενας να σκεφτει. Λογο των μακροχρονιων συμβολαιων (εδω στην Γερμανια ειναι 2 χρονια Confused ), οι περισσοτεροι δεν μπορουν να γευτουν αυτην την τεχνολογια, μιας και ωσπου να αγορασουν το καινουργιο τους κινητο, εμγανιζετε παλι κατι καινουργιο (οπως περιπου στους υπολογιστες).

Μιας και εχω δουλεψει 5 χρονια σαν πωλητης κινητων τηλ. εδω στην Γερμανια, θα ηθελα παρακατω να παραθεσω ολα τα κινητα που ειχα ποτε.
Οταν εκανα αυτην την λιστα και μονο, καταλαβα ποσα πραγματικα ειχα και απορησα, ποτε προλαβα να τα χρησιμοποιησω. Μιας και πανω κατω τα περισσοτερα θα σας ειναι γνωστα, βαζω μονο τις φωτογραφιες με χρονολογικη σειρα... τουλαχιστον οσα θυμαμαι (Admin, αν ειναι πολυ μακρυ, πες μου να το κουρεψω λιγο)!! Laughing
Tα 2 τελευταια χρησιμοποιω τωρα...
Πιστευω να σας ανοιξα την ορεξη για συζητηση, ετσι... Wink

Nokia 3110 Nokia 5110 Nokia 3210 Siemens C25

Alcatel 511 Siemens C35 Motorola V3690 Siemens S35

Motorola V50 Nokia 6110 Motorola P7839 Sony CMD-Z5

Sony CMD-Z7 Nokia 8210 Nokia 6510 Nokia 9110

SonyEricsson T68i Nokia 6100 Nokia 9210i NEC n21i

Nokia 6210 Samsung S500 Nokia 6310 Nokia 6230
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
Tzinos
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 02 Apr 2004
Posts: 993
Location: London

PostPosted: Tue Jun 14, 2005 4:38 pm    Post subject: Reply with quote

Gia valta katw kai pesmas ti lefta exeis ksodepsei sta kinita (agores, pageia, sms, omilia) kai ti tha agorazes me afta ta lefta twn 10 xronwn, simera Shocked Cool Confused

Kai rwtaw olous (kai ton eafto mou fysika). Einai pragmatiki anagi to kinito Question Einai allo ena katanalotiko "agatho" pou mas plasaretai exypna kai mas kanei na nomizoume oti exypiretei anages, oi opoies stin pragmatikotita mas exoun dimiourgithei epi toutou Question Question Evil or Very Mad

Den paw kontra, exw kinito apo to 1998 kai mexri twra exw allaxei 7 (sxedon ena to xrono), apla provlimatizomai polles fores kata poso eimaste xanoi kai tsibame efkola se tetoia pragmata Rolling Eyes
Back to top
View user's profile Send private message
Ypsilon
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 3951
Location: Copenhagen, Denmark

PostPosted: Tue Jun 14, 2005 4:57 pm    Post subject: Reply with quote

Κρίνοντας από τον εαυτό μου πάντως, τον πρώτο καιρό άλλαζα κινητά ανά εξάμηνο. Τώρα το έχω αραιώσει στο ένα κινητό ανά 12-15 μήνες, όχι για κανέναν άλλο λόγο, αλλά γιατί πείστηκα πως όσα καλούδια και να’χει πάνω του, τελικά το πράσινο και το κόκκινο κουμπί θα χρησιμοποιώ πάντα, άντε και κανα SMS.
Προφανώς είναι η εποχή (και το marketing βεβαίως) που προσπαθούν να σε πείσουν ότι η μεγαλύτερη ανάγκη ενός νορμάλ ανθρώπου είναι να δει ταινίες Shocked από μια μικροσκοπική οθόνη (βλέπε 3G κινητά), ή πως αν η συσκευή σου δεν έχει το απόλυτα προχωρημένο design, τότε δεν αξίζεις μία σαν άνθρωπος. Και φυσικά δεν παραλείπουμε να πέφτουμε όλοι στην παγίδα…. Rolling Eyes Confused
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Argyris
Senior Member
Senior Member


Joined: 21 Apr 2004
Posts: 670
Location: ΑΘΗΝΑ

PostPosted: Tue Jun 14, 2005 5:01 pm    Post subject: Reply with quote

Μιας και δουλευα οπως ειπα σαν πωλητης κινητων, πρεπει να παραδεχθω πως τα μονα κινητα που εχω πληρωσει πανω απο 1 € ειναι:
Nokia 3110, γιατι ηταν το πρωτο μου (50 Maρκα τοτε)
Motorola V3690 (200 Μαρκα περιπου)
Νokia 9210i Communicator (150 €)
Νοkia 6230 (70 €)
Συνολο 10 χρονων περιπου = 500 €

Παγειο πληρωνω εδω και χρονια 15 € τον μηνα.
Συνολο 10 χρονων = 1.800 €

Ομιλια περιπου 50 € τον μηνα.
Συνολο 10 χρονων = 6.000 €

..............................................................

Σαν τεχνολογια δεν μπορω να την κατακρινω και εχω βρεθει σαν πωλητης αντιμετωπος με οχι τοσο ωραιες καταστασεις (να παθαινει καρδιακο ενας ενηλικας στην κυριακατικη βολτα του και να μην μπορει η γυναικα του να φωναξει βοηθεια επειδη ηταν μακρια απο το χωριο κτλ. Crying or Very sad ).

Φυσικα υπαρχει παντα και τα αντιθετο αποτελεσμα, δηλ. η καταχρηση!!! Αυτο ειναι πιστευω που εννοεις και εσυ... Ομως ολες οι τεχνολογικες διευκολυνσεις εχουν τα υπερ και τα κατα τους... Ο καθενας ομως ειναι υπευθηνος για τις πραξεις και για την χρηση αυτου!!

Γιαυτο εγω ακομα και τωρα π.χ. χαιρομαι οταν βλεπω πιτσιρικια που δεν εχουν κινητο!!! Γιατι παρα πολλοι γονεις το εχουν παρακανει... 3 παιδια - 3 κινητα - ολο το χαρτζιλικι για τις κω**καρτες κ.ο.κ!!!
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
exitmusician
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 2456
Location: Athina, Hellas

PostPosted: Tue Jun 14, 2005 5:59 pm    Post subject: Reply with quote

Έτσι είναι όπως τα λέει ο Υ. Το κινητό τηλέφωνο είναι για τηλεφωνήματα και SMS, τέλος. Όποιος θέλει να δει ταινίες ας αγοράσει ένα home cinema ή ένα DVD player, για φωτογραφίες παρακαλώ ειδοποιήστε με όταν τα κινητά θα έχουν ενσωματωμένη κάμερα τουλάχιστον 4 ΜΡ, για ΜΡ3 υπάρχουν τα φορητά ΜΡ3 players (που είναι και φτηνά) - το τηλεφωνάκι ας χρησιμοποιείται για αυτό για το οποίο είναι κατασκευασμένο, άντε και για συγχρονισμό με Η/Υ για μεταφορά δεδομένων επαγγελματικού χαρακτήρα. Σιγά μην είναι το κινητό και δείκτης του "status" (τρομάρα μας...), όπως συνηθίζεται να λέγεται τελευταία (αυτό και ο όρος "gadget" για οτιδήποτε είναι άχρηστο και θέλουμε να το κάνουμε να φαίνεται απαραίτητο)... Αλλού φαίνεται η ποιότητα του ανθρώπου και όχι από το κινητό που κουβαλάει.

Γιαυτό και μόλις απόκτησα (μετά την κλοπή του προηγούμενου και πολυαγαπημένου 7250i) ένα λιτό, αυστηρό αλλά εξαιρετικά αξιόπιστο και καλόγουστο Nokia 6021 και είμαι πανευτυχής που δεν έχω ούτε ενσωματωμένη κάμερα, ούτε ραδιόφωνο, ούτε οδοντόβουρτσα. Μόνο εσπρέσσο θα ήθελα να έφτιαχνε Laughing
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Dimiskour
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 02 Jun 2004
Posts: 1189
Location: Αθήνα

PostPosted: Tue Jun 14, 2005 8:18 pm    Post subject: Reply with quote

Γενικα δεν ειμαι λατρης του κινητου. Πρωτον, πιανει χωρο και ειναι βασανο να το κουβαλας (ειδικα το καλοκαιρι η κατασταση ειναι ανυποφορη. Δεν εχεις τζακετ να το βαλεις στη μεσα τσεπη οποτε ειτε το κρατας στο χερι επι μονιμου βασεως ειτε το βαζεις στη τσεπη, αλλα οταν εκει ηδη βρισκονται πορτοφολι, κλειδια, τσιχλες, καρτα λεωφορειου κτλ δε λεει μια Mad )

Δευτερον, αγχωνομαι συνεχως μη το (ξε)χασω ή μου πεσει.

Τριτον βαριεμαι αφανταστα να στελνω SMS.

Τεταρτον δε ξερουμε τελικα αν προκαλουν βλαβη στον εγκεφαλο.

Παρολα αυτα, δε μπορω να αγνοησω οτι με εχει σωσει μερικες φορες, ειτε διοτι ειχα αργησει σε σημαντικο ραντεβου ειτε, κυριως, οταν μου ειχε μεινει το αμαξι στη μεση του πουθενα. Συμπερασμα λοιπον: ειναι καλο για επειγουσες καταστασεις και αυτο ειναι ολο.

Οσον αφορα τα 3G, η μονη περιπτωση που μπορω να φανταστω οτι θα εβλεπα ταινια σε κινητο ειναι στο μετρο οταν παω στη δουλεια. Ωστοσο οταν σχεδον η μοναδικη στιγμη της ημερας που μπορω να διαβασω εφημεριδα ειναι στο μετρο οταν παω στη δουλεια, παπαλα, ξεχνα το!
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
KPHTH Rulez
Guest





PostPosted: Tue Jun 14, 2005 8:34 pm    Post subject: Reply with quote

Το 3G δεν είναι μόνο για ταινίες.Είναι και για βίντεο-κλήσεις.Αν και αυτό μπορεί να γίνει κάλλιστα με γραμμή ISDN και ένα εικονοτηλέφωνο πιστεύω ότι θέλουν σιγά-σιγά να προωθήσουν την τεχνολογία και στη χώρα μας.

Στο εξωτερικό δεν είναι σπάνιο να χρησιμοποιούνται εικονοτηλέφωνα.Αντίθετα,εδώ στην Ελλάδα δεν ξέρω ούτε ένα άτομο που να χρησιμοποιεί εικονοτηλέφωνο.Μόνο 3G...

Αλλά να μου πεις,εδώ ένα ADSL 384 βάζουμε (και το χρυσοπληρώνουμε) και νομίζουμε ότι είμαστε και άρχοντες(!!!),γιατί να μην έχουμε και 3G να κάνουμε το ψώνιο μας;; Rolling Eyes Rolling Eyes Να ολοκληρωθούμε τεχνολογικά ως προσωπικότητες βρε αδερφέ! Razz
Back to top
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Wed Jun 15, 2005 10:50 am    Post subject: Reply with quote



Μου φαίνεται ότι για εμάς τους σταδιάκηδες είναι άψογη Cool
Back to top
View user's profile Send private message
Argyris
Senior Member
Senior Member


Joined: 21 Apr 2004
Posts: 670
Location: ΑΘΗΝΑ

PostPosted: Wed Jun 15, 2005 11:30 am    Post subject: Reply with quote

Το καινουργιο μου παιχνιδακι λεγετε iPod Shuffle (1GB)...


Oτι καλητερο για να ακους μουσικη στο Μετρο η οταν πας για ποδηλατο/τρεξιμο (22 γρ.!!). Xωραει περιπου 240 τραγουδια mp3. Χρησιμοποιεi μνημη τυπου flash και χρησιμοποιητε και σαν USB Drive!
Διαρκεια ~12 ωρες, StandBy ~2-3 εβδομαδες!
Το μονο ασχημο ειναι οτι μπορεις να φορτωσεις τα mp3 μονο μεσο του προγραμματος της Apple, το iTunes (αλλα με λιγη εξασκηση το μαθαμε και αυτο)!
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
vag3721
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 06 Feb 2005
Posts: 2392
Location: Naousa/Athens

PostPosted: Thu Jun 16, 2005 12:24 am    Post subject: Reply with quote

Θέλω να κατεβάσω το Adobe Photoshop αλλα στο download.com και στο google μου βγάζει μόνο updates.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
KPHTH Rulez
Guest





PostPosted: Thu Jun 16, 2005 10:28 am    Post subject: Reply with quote

Argyris wrote:

Oτι καλητερο για να ακους μουσικη στο Μετρο η οταν πας για ποδηλατο/τρεξιμο (22 γρ.!!). Xωραει περιπου 240 τραγουδια mp3. Χρησιμοποιεi μνημη τυπου flash και χρησιμοποιητε και σαν USB Drive!
Διαρκεια ~12 ωρες, StandBy ~2-3 εβδομαδες!
Το μονο ασχημο ειναι οτι μπορεις να φορτωσεις τα mp3 μονο μεσο του προγραμματος της Apple, το iTunes (αλλα με λιγη εξασκηση το μαθαμε και αυτο)!


Μιλάς σοβαρά τώρα;!Shocked

Η Apple και τα προγράμματα της είναι φοβερά!Εγώ είμαι χρήστης υπολογιστών Apple 10 χρόνια τώρα,από τα 5 μου χρόνια είμαι με MacOS.
Χρησιμοποιώ όμως και Windows αλλά ρε παιδιά είναι σαν να μιλάμε Ferrari VS Fiat...Fiat έχουν πολλοί όλο service,χαμηλές επιδόσεις κτλ .Ferrari λίγοι.Ακριβές μεν,αλλά άμα πάρεις μία Ferrari την κρατάς για μια ζωή.

Όσοι κάτσουν σε υπολογιστή της Apple δεν πρόκειται να ξανασηκωθούν.Ειδικά με το νέο λειτουργικό το MacOS X και με ένα G5 είσαι ΘΕΟΣ!!!

Η αξιοπιστία που έχουν τα μηχανήματα,το ότι δεν κολλάνε ποτέ(μόνο εάν χρησιμοποιείς τον Microsoft Internet Explorer) και το ότι είναι το πιο εύκολο λειτουργικό σύστημα είναι που με έκαναν ένα MacOS Fan.

Για το design ούτε λέξη... www.apple.com και θαυμάστε τον iMac G5.Και όμως,αυτή η «οθόνη είναι όλος ο υπολογιστής.Κι όμως είναι δυνατόν...Τα 1.8 Ghz σε G5 είναι θε?κά...Πραγματικά έργα τέχνης...

Το άλλο;Το ξέρετε ότι εγώ έχω ADSL και δεν έχω ούτε Firewall ούτε AntiVirus;Να το κάνει αυτό ένα PC(με Windows) να δούμε σε πόσες μέρες (αν όχι ώρες) θα καταστραφεί... Rolling Eyes

Θα μου πείτε ότι ναι,είναι καλά μηχανήματα,έχουν καλά προγράμματα ΑΛΛΑ είναι πανάκριβα και δεν κυκολοφορούν προγράμματα/παιχνίδια για MacOS στην Ελλάδα.

Μα φυσικά!Πως είναι δυνατόν κάποιος που θέλει μόνο Internet και παιχνίδια να δώσει κοντά στα 1500­ που κάνει το φθηνότερο μοντέλο της Apple;!Γιατί ο Μπαρμπαγιώργης από το Κολοκοτρωνίτσι να δώσει 1500­ και όχι 800­;

Εγώ τώρα είμαι σε ένα μηχάνημα του 1996.iMac Με επεξεργαστή 233Mhz G3(δηλαδή σαν 500-600 Mhz Pentium III).Εκτός από το ότι είμαι αρκετά ευχαριστημένος(τι απαιτήσεις θα μπορούσα να έχω άλλωστε ως μαθητής) δεν έχει ούτε μία φορά για service!Ποτέ του δεν έπιασε ιό!Είναι σαν καινούριος.Και είναι αυτό ακριβώς που πλήρωσα το 1996!! 600.000 δρχ...Ενώ οι φίλοι μου έπαιρναν PC με 300 χιλιάρικα...

Όσοι δεν έχετε ποτέ καθήσει σε MacOS σας το προτείνω ανεπιφύλακτα.Πιστέψτε με είναι ένας τελείως διαφορετικός κόσμος...
Back to top
Tzinos
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 02 Apr 2004
Posts: 993
Location: London

PostPosted: Thu Jun 16, 2005 12:04 pm    Post subject: Reply with quote

Apla na sou thymisw ta exeis:

1. O prwtos ios gia Mac vgike prin 1-2 mines

2. H Apple tha xrisimopoiisei pleon tous epexergastes tis IBM

Ti exeis na peis gia'fta?
Sou milaei enas kathimerinos xristis Mac
Back to top
View user's profile Send private message
villsugar
Full Member
Full Member


Joined: 04 Feb 2004
Posts: 231
Location: London

PostPosted: Thu Jun 16, 2005 4:51 pm    Post subject: Reply with quote

epeksergastes intel isws xrisimopoiei i apple...

ibm xrisimopoiouse ws twra...

kata ta alla an eisai epagelmatias apla... microsoft... distuxws Sad

ektos apo grafistes...kai apla tasks se allous kladous...
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Tzinos
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 02 Apr 2004
Posts: 993
Location: London

PostPosted: Thu Jun 16, 2005 4:56 pm    Post subject: Reply with quote

Nai exeis dikio, lathos mou, Intel enoousa Embarassed

An exeis na kaneis opws eipes grafisriki duleia, i duleia pou na apasxolei taftoxrona 4 programmata typou Photoshop (ennow varia programmata) tote Apple xwris kania skepsi Cool

An thes home usage, internet, ade kai kana word-excell-powerpoint, tote krata ta leftakia kai pare enan PCdako!! Wink

Afti einai i symvouli mou se opoiondipote skeftetai gia ypologisti.

Opws eipe kai o filos pio prin einai san na exeis Ferrari. Ti na tin kanw tin Ferrari an einai na pigenw mono supermarket kai oxi taxidia??
Back to top
View user's profile Send private message
KPHTH Rulez
Guest





PostPosted: Thu Jun 16, 2005 9:00 pm    Post subject: Reply with quote

Ναι αλλά τι να κάνεις το αυτοκίνητο άμα δεν κάνεις ταξίδια;Κι έστω ότι δεν μπορείς να κάνεις ταξίδια για διάφορους λόγους,που ξέρεις ότι μία φορά στη ζωή σου δε θα χρειαστεί να κάνεις ένα ταξίδι και αυτό θα είναι το πιο σημαντικό απ'όλα;

Όσο για τους επεξεργαστές δεν έχω ακούσει τίποτα,αλλά και πάλι μου είναι αδιάφορο...Η Apple ότι κάνει το κάνει στα σίγουρα και προσαρμόζει το κάθε κομμάτι ενός υπολογιστή να λειτουργεί σε πλήρη συνεργασία με τα άλλα και να μην υπάρχει αυτό το....πως το λέτε εσείς οι PCάκηδες....Α!Ναι!Incompatibility!

Επίσης,σχετικά με τον ιό.Αυτό το πράγμα είναι μάλλον ενθαρρυντικό για κάποιον να πάρει Mac.Είσαι σίγουρος ότι το είπες ως αρνητικό; Rolling Eyes Εννοώ,τα PC έχουν 124546565421 ιούς και δεν ξέρεις ποιον να πρωτοπαλέψεις και πως να προστατευτείς.Άμα ξέρεις ότι υπάρχει περίπτωση να πάθεις μία ιοσούλα αν κάτσεις ιδρωμένος κάτω από κλιματιστικό θα το έκανες;

Και αφού τελείωσαν τα παραδείγματα που δείχνουν ότι .....

Apple Rulez

πάω να δω την Εθνική.Τα λέμε φίλοι μου και προσοχή μην αρρωστήσετε... Razz
Back to top
Nikos C.
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 23 Jun 2004
Posts: 1041

PostPosted: Thu Jun 16, 2005 11:32 pm    Post subject: Reply with quote

Quote:
Σιγά μην είναι το κινητό και δείκτης του "status" (τρομάρα μας...), όπως συνηθίζεται να λέγεται τελευταία (αυτό και ο όρος "gadget" για οτιδήποτε είναι άχρηστο και θέλουμε να το κάνουμε να φαίνεται απαραίτητο)... Αλλού φαίνεται η ποιότητα του ανθρώπου και όχι από το κινητό που κουβαλάει.


Έχεις απόλυτο δίκιο.

Και η ποιότητα μου θα φανεί ΜΟΝΟ όταν αγοράσω Tablet PC!
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Το "πολιτικό" κλουβί με τους τρελούς All times are GMT + 3 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 22, 23, 24  Next
Page 7 of 24

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Web hosting by isol.gr