stadia.gr/forum Forum Index stadia.gr/forum
Εδώ μιλάμε για τα πάντα. Από Καλατράβα μέχρι… Καλομοίρα!
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Εδώ κολλάνε τα πάντα ΕΚΤΟΣ ΣΠΟΡ
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 144, 145, 146 ... 157, 158, 159  Next
 
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Το "πολιτικό" κλουβί με τους τρελούς
View previous topic :: View next topic  
Author Message
worldofjustice
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Sep 2004
Posts: 983
Location: Zurich

PostPosted: Thu Jul 12, 2007 6:58 pm    Post subject: Reply with quote

Ωραίο άρθρο για τον διαγωνισμό new 7 wonders από τον Π.Μανδραβέλη.

http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_columns_129_11/07/2007_233893

(Τελικά έχω πορωθεί με αυτό το πράγμα)
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
chr.04
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 05 Mar 2004
Posts: 1566
Location: Thessaloniki

PostPosted: Fri Jul 13, 2007 9:18 pm    Post subject: Reply with quote

Σχολάντας σήμερα από την δουλειά είδα το παρακάτω συμβάν.

Στο φανάρι που βρίσκεται μπροστά στο Limani Center (26ης Οκτωβρίου εκεί που έχει lidl, κωτσόβολο, jumbo κτλ), άναψε κόκκινο. Σταματάμε και περιμένουμε (όσοι κατευθυνόμαστε προς Βαρδάρι). Ξαφνικά έρχεται ένα ασθενοφόρο από την αντίθετη κατεύθυνση, σταματά λίγο στα φανάρι. Στο μεταξύ εμάς έχει ανάψει πράσινο.

Το ασθενοφόρο βάζει την σειρήνα, κάνει αναστροφή, όλοι σταματάμε προφανώς, και σταματάει μπροστά στο Limani Center. Ανοίγει την πλαϊνή πόρτα και 3 κυρίες με τεράστιες σακούλες από τα Jumbo και 2 παιδάκια επιβιβάζονται, μες την τρελή χαρά.

Δυστυχώς δεν μπόρεσα να σταματήσω να γράψω την σκηνή με το κινητό.
Back to top
View user's profile Send private message
Ο.Υ.Σ.Τ.
Full Member
Full Member


Joined: 02 Aug 2004
Posts: 374
Location: Θεσσαλονίκη

PostPosted: Sun Jul 15, 2007 9:34 pm    Post subject: Reply with quote

Λες και δεν ξεραμε οτι ολοι αυτοι κανουν καταχρηση εξουσιας Twisted Evil Αλλο παραδειγμα που ειχα δει πριν καιρο: στην καιρνουρια δυτικη εισοδο της θεσσαλονικης ηταν ενας ζητας ο οποιος εβαζε κοντρα στη σουζα με ενα παπακι σε καθε φαναρι Exclamation Exclamation Shocked Shocked Twisted Evil Twisted Evil
Back to top
View user's profile Send private message
aristidis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 04 Feb 2004
Posts: 1448
Location: Πουθενιστάν

PostPosted: Fri Jul 20, 2007 2:16 am    Post subject: Reply with quote

Moυ ηρθε σε μαιλ αυτο:



Ο πλανήτης Άρης θα είναι ο ορατός στον ουρανό νύχτας αυτό τον Αύγουστο.
-Θα φανεί τόσο μεγάλος όσο η Πανσέληνος στο γυμνό μάτι.

-Καλύτερη στιγμή να το παρατηρήσετε θα είναι στις 27 Αυγούστου στις 12.30 το βράδυ όταν ο Άρης θα έρθει σε απόσταση 34.65Μ μίλια από τη γη.

-Να προσέξετε τον ουρανό στις 27 του Αυγούστου 12:30 AM.

-Θα μοιάσει σαν να έχει η γη 2 φεγγάρια.

-ΜΗΝ ΤΟ ΧΑΣΕΤΕ ΑΥΤΟ..... Η επόμενη φορά που ο Αρης θα έρθει τόσο κοντά θα είναι το 2287.

-ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Μοιραστείτε το με τους φίλους σας δεδομένου ότι δέν θα ξαναδεί τέτοιο θέαμα





Ξερετε κατα ποσο ειναι εγκυρο;
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
Dimiskour
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 02 Jun 2004
Posts: 1189
Location: Αθήνα

PostPosted: Fri Jul 20, 2007 2:40 am    Post subject: Reply with quote

Μουφα δυστυχως...

http://www.astro.noa.gr/journal/News/journal_newsin_Prasopoulos.htm
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
exitmusician
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 2456
Location: Athina, Hellas

PostPosted: Fri Jul 20, 2007 10:06 am    Post subject: Reply with quote

Ευτυχώς να λες, Dimiskour. Αν επρόκειτο να πλησιάσει ο Άρης τη Γη τόσο κοντά θα έπρεπε να κλαίμε από τώρα γιατί από τη δημιουργούμενη βαρυτική έλξη θα διαλυόταν η Γη εις τα εξ ων συνετέθη.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
chr.04
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 05 Mar 2004
Posts: 1566
Location: Thessaloniki

PostPosted: Mon Jul 30, 2007 7:55 pm    Post subject: Reply with quote

Όταν κάποιος βρίσκεται σε ανάγκη (πχ γκρεμοτσακίστηκε από τον Όλυμπο και είναι χτυπημένος), και ξεσηκώνεται πυροσβεστική, αστυνομία, ελικόπτερα, ομάδες διάσωσης, ΕΚΑΜ και όλα τα σχετικά, μετά του στέλνουν ραβασάκι με το κόστος της επιχείρησης διασωσής του;

Έχω ακούσει ότι σε περίπτωση ατυχήματος που καταστραφούν μπάρες στο δρόμο, μετά στου στέλνουν τον λογαριασμό για την επισκευή τους.
Back to top
View user's profile Send private message
Lucretius
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1762
Location: Θεσσαλονίκη

PostPosted: Mon Jul 30, 2007 11:41 pm    Post subject: Reply with quote

aristidis wrote:
Moυ ηρθε σε μαιλ αυτο:



Ο πλανήτης Άρης θα είναι ο ορατός στον ουρανό νύχτας αυτό τον Αύγουστο...


Ξερετε κατα ποσο ειναι εγκυρο;


Τί μου θύμησες τώρα! Το ίδιο μύνημα κυκλοφορεί κάθε χρονιά αλλά αυτό του 2005 είχε πολύ γέλιο, καθώς 180 φαντάροι σε ένα στρατόπεδο των Σερρων μάταια περίμεναν την "δεύτερη σελήνη", όπως τους είχε βεβαιώσει ο Διοικητής....
Back to top
View user's profile Send private message
vag3721
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 06 Feb 2005
Posts: 2392
Location: Naousa/Athens

PostPosted: Tue Jul 31, 2007 1:44 pm    Post subject: Reply with quote

Μεταφέρθηκε στο topic "Γλώττα Ελληνική"

Υ
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
chr.04
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 05 Mar 2004
Posts: 1566
Location: Thessaloniki

PostPosted: Wed Aug 08, 2007 8:25 pm    Post subject: Reply with quote

Σε 15 έτη από την ημερομηνία έκδοσής τους ορίζεται ο χρόνος ισχύος των δελτίων αστυνομικής ταυτότητας και όχι δέκα, όπως ίσχυε μέχρι πρόσφατα, διευκρινίζει το υπουργείο Δημόσιας Τάξης.

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=823017&lngDtrID=244
--------------
Με άλλα λόγια σε αυτή την χώρα ότι μας βολεύει κάνουμε. Μέχρι τώρα οι ταυτότητες ίσχυαν 10 χρόνια (όπως και σε πολλά Ευρωπαϊκά κράτη). Προφανώς επειδή στην αστυνομία γίνεται ΤΟ μπάχαλο το έκαναν 15.

Το άλλο το κορυφαίο το μάθατε;
Μέχρι πρόσφατα υποτίθεται ότι μπορούσες να ταξιδέψεις σε άλλο κράτος μέλος της ΕΕ μόνο με την ταυτότητα ΑΝ ήταν από τις καινούργιες με λατινικούς χαρακτήρες.
Γνωστή μου θα ταξιδέχει στην Γαλλία την επόμενη βδομάδα, τόσο από την αστυνομία, όσο και από το ταξιδιωτικό γραφείο και από το αεροδρόμιο Μακεδονία, της είπαν ότι μπορεί να ταξιδέψει με παλιά ταυτότητα. Σε περίπτωση δε που πέσει σε κάποιον περίεργο, να πάρει τηλέφωνο στην Ελληνική πρεσβεία στο Παρίσι για να στείλουν κάποιον να τους πιστοποιήσει ότι το πρόσωπο της ταυτότητας είναι το ίδιο με αυτό που βλέπουν μπροστά τους.

--------------
Γνωρίζει κανείς πότε θα κυκλοφορήσουν οι νέες ταυτότητες σε μέγεθος πιστωτικής κάρτας;
Back to top
View user's profile Send private message
petalo
Senior Member
Senior Member


Joined: 09 Feb 2004
Posts: 597
Location: θεσσαλονίκη

PostPosted: Thu Aug 09, 2007 12:10 am    Post subject: Reply with quote

Απλά επειδή το τελευταίο χρόνο πολλοί πολίτες σπεύδουν στην Αστυνομία για αντικατάσταση των ταυτοτήτων και δημιουργήθηκε πρόβλξμα με ουρές και καθυστερήσεις ,βρήκαν την εύκολη λύση να αυξήσουν το όριο ισχύς τους!
Back to top
View user's profile Send private message
chr.04
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 05 Mar 2004
Posts: 1566
Location: Thessaloniki

PostPosted: Fri Aug 10, 2007 1:08 pm    Post subject: Reply with quote

Να πω και κάτι άλλο που συνάντησα στις διακοπές;

Στην Έδεσσα αγόραζα 2 τυρόπιτες, ωραιότατες και 1/2 lt γάλα κακάο και πλήρωνα 2,5 Ευρώ. Σημαντικό ότι ποτέ δεν μου έφεραν καούρα και ξυνίλα.

Στην Θεσσαλονίκη κάτω από 4 Ευρώ δεν τα αγοράζω και σίγουρα 9 στις 10 φορές θα έχω πρόβλημα στο στομάχι.

Στην Έδεσσα 1 γύρος σε πίτα ή ψωμάκι μαζί με την σαλάτα κοστίζει 2 Ευρώ. Στην Θεσσαλονίκη μαζί με την σαλάτα 2,60. (σημείωση, μ'αρεσε που το ψωμάκι το βάζανε στην τοστιέρα μαζί με τον γύρο)

Μήπως στις μεγάλες πόλεις μας απαυτώνουν (λιγάκι) τον πισινό μας;

Και θέλω να κάνω και μια ακόμα διαμαρτυρία σχετικά με την σειρά που βάζουν τα απαραίτητα στα σάντουιτς. Μέχρι πριν 2-3 χρόνια έμπαινε ο γύρος ντομάτα κρεμμύδι πατάτες μουστάρδα και κέτσαπ. Τώρα τελευταία σχεδόν όλοι βάζουν πρώτα ντομάτα κρεμμύδι κετσαπ μουστάρδα, μετά τον γύρο και τέλος τις πατάτες. Χάνεται όλη η μαγεία!
Back to top
View user's profile Send private message
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Fri Aug 10, 2007 1:57 pm    Post subject: Reply with quote

Οφείλεται στην μεγάλη τιμή των ενοικίων που πληρώνουν αυτά τα καταστήματα - στη πόλη - καθώς και λόγω του γεγονότος ότι οι μισθοί και γενικά το κόστος ζωής είναι πολύ μικρότερα στην επαρχία.
Σπάνια θα βρει κάποιος να εργαστεί σαν υπάλληλος με μισθό μεγαλύτερο από 600 €.
Τις περισσότερες φορές μάλιστα εργάζονται ανασφάλιστα. Το τελευταίο ισχύει ακόμα και σε περιπτώσεις που κάποιος εργάζεται σαν βοηθός λογιστή. Δεν ξέρω τι γίνεται στις μεγάλες πόλεις αλλά σε επαρχιακές κομμωπόλεις η ανασφάλιστη εργασία, ειδικά στις εποχιακές εργασίες, είναι κανόνας.

Πολλοί μάλιστα συντοπίτες μου στην ιδιαίτερη πατρίδα του πατέρα μου, θεωρούν ότι αν κάποιος διαθέτει ιδιόκτητη κατοικία και παίρνει μισθό 700 € αυτός αλλά και η γυναίκα του, τότε πραγματικά ζει σαν βασιλιάς. Cool Μην ξεχνάμε άλλωστε ότι στην επαρχία υπάρχει ακόμα το φαινόμενο ανταλλαγής αγαθών χωρίς χρήματα. Κάποιος γείτονας σου δίνει μία τσάντα ντομάτες και εσύ του το ανταποδίδεις μερικούς μήνες αργότερα δίνοντας του μισή τσάντα ρόδια. Laughing Razz
Back to top
View user's profile Send private message
Ο.Υ.Σ.Τ.
Full Member
Full Member


Joined: 02 Aug 2004
Posts: 374
Location: Θεσσαλονίκη

PostPosted: Fri Aug 10, 2007 3:03 pm    Post subject: Reply with quote

Επισης παιζει ρολο και η διαμορφωση της κοινωνιας. Για παραδειγμα εγω που ημουν φανταρος στο Διδυμοτειχο περυσι πληρωνα τον καφε 2,5 ευρω και την μπυρα 4 ευρω. Τις ιδιες τιμες ειχε η πλατεια της Κομοτηνης και παρομοιες τιμες εχει στην Καμαρα στην Θεσσαλονικη.
Back to top
View user's profile Send private message
chr.04
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 05 Mar 2004
Posts: 1566
Location: Thessaloniki

PostPosted: Fri Aug 10, 2007 7:36 pm    Post subject: Reply with quote

O δικός μου ο μισθός (και υποθέτω της συντριπτικής πλειοψηφίας του κόσμου) γιατί δεν ακολουθεί όμως την ίδια λογική; Απλοϊκή σκέωη Αφού πληρώνω ακριβότερα το σάντουιτς δεν θα έπρεπε και ο μισθός μου είναι μεγαλύτερος;

Γιατί σε όλη την Θεσσαλονίκη το σάντουιτς με γύρο κάνει στο 90% των γυράδικων 2,30; Εγώ το βλέπω σαν εκμετάλλευση (όπως και το παράδειγμα του Διδυμότειχου), αισχροκέρδεια και έλλειψη ανταγωνισμού. (Πχ Cosmote, Vodafone, Wind έχουν τις ίδιες ακριβώς τιμές σε όλα τα προγράμματα και την ίδια ακριβώς τιμή σε όλες τις συσκευές).
Back to top
View user's profile Send private message
Ο.Υ.Σ.Τ.
Full Member
Full Member


Joined: 02 Aug 2004
Posts: 374
Location: Θεσσαλονίκη

PostPosted: Fri Aug 10, 2007 7:51 pm    Post subject: Reply with quote

Για τα κινητα μαλλον πρεπει να ασχοληθει η επιτροπη ανταγωνισμου. Για τα γυραδικα πρεπει να ισχυει ο εγωισμος του Ελληνα(γιατι αυτος και οχι και γω). Και παλι ομως απο γυραδικο σε γυραδικο εγω προσωπικα βλεπω αποκλισεις, π.χ. με τα ιδια λεφτα ο ενας σου κανει σχεδον το διπλασιο σαντουιτς απο τον αλλο. Απο εκει και περα ειναι θεμα της δικιας μας δυναμης να επιλεγουμε το καλυτερο και το πιο συμφερον για εμας.
Back to top
View user's profile Send private message
pilotos
Junior Member
Junior Member


Joined: 17 Feb 2007
Posts: 184
Location: Λάρισα

PostPosted: Fri Aug 10, 2007 9:31 pm    Post subject: Reply with quote

Δεν ισχύουν τα περι φθηνότερων αγαθών στην "επαρχία", και μιας και λέτε για γύρο να σας φέρω ένα παράδειγμα, στο χωριό μου μέχρι πρίν υπήρχε ένα μαγαζί που λόγω ποιότητας το προτιμούσαν όλοι, ώς εκ τούτου, ο γύρος σε πίτα κόστιζε 2,20 Ε, αργότερα όμως άνοιξε ένα αρκετά ανταγωνιστικό κατάστημα, με εφάμιλη ποιότητα άλλα με τιμη 1,80, έτσι ξαφνικά έγινε εξίσωση τιμών και άρα εγώ τώρα πληρώνω λιγότερα λόγω της καλής λειτουργείας του ανταγωνισμού.
Εκεί είναι που πρέπει να ψάξετε λοιπόν για να εντοπίσετε το πρόβλημα, γιατί αν και θα έπρεπε στις μεγάλες πόλεις να υπάρχουν χαμηλότερες τιμές, λόγω της ύπαρξης περισσοτέρων καταστημάτων, αυτό δέν συμβαίνει.

Και μια τελευταία παρατήρηση, δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι δεν μπορείτε να εντοπίσετε καταστήματα με χαμηλές τιμές, γιατί και αυτά σίγουρα υπάρχουν.
Back to top
View user's profile Send private message
kounoupis
Junior Member
Junior Member


Joined: 04 Jan 2007
Posts: 76

PostPosted: Tue Aug 21, 2007 6:53 am    Post subject: 2η πιο χρησιμη γλωσσα στην ελλαδα Reply with quote

Ενα νεο θεμα που χρηζει αναλυσεως.Εγω θα ελεγα καμια με την εννοια οτι καμια αλλη γλωσσα δεν εχει αποκτησει την δυναμικη της αγγλικης (π.χ internet,ταινιες,τραγουδια).Βεβαια λογικο ειναι αφου ολα στις ηπα,αγγλια και αυστραλια παραγονται.Βεβαια εγω σπουδαζω τηλεπικοινωνιες αρα πιο χρησιμη μπορει να ηταν η γερμανικη λογω siemens.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
billy8181
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 11 Mar 2005
Posts: 3759
Location: London-UK

PostPosted: Thu Sep 06, 2007 1:01 pm    Post subject: Reply with quote

http://www.natural7wonders.com/

neos diagonismos , ayti ti fora gia ta thavmata fisikis omorfias!
Back to top
View user's profile Send private message
billy8181
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 11 Mar 2005
Posts: 3759
Location: London-UK

PostPosted: Thu Sep 06, 2007 7:18 pm    Post subject: Reply with quote

mipos xerete kanena site gia isitiria gia to irodeio? i pou borei na vrei kaneis stin Athina?

Psahno gia to septemvri kai ton Pario, ala de vrisko akri...

Eyharistw!
Back to top
View user's profile Send private message
Ypsilon
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 3951
Location: Copenhagen, Denmark

PostPosted: Thu Sep 06, 2007 7:24 pm    Post subject: Reply with quote

Είμαι περίεργος για το πού έψαξες και δεν σου έβγαλε κάποιο αποτέλεσμα. Λοιπόν, στην ιστοσελίδα του φεστιβάλ Αθηνών θα βρεις αυτό που ζητάς. Εισιτήρια αγοράζεις online, τηλεφωνικά, ή από τα εκδοτήρια που περιγράφονται εκεί μέσα.

http://www.greekfestival.gr/athens_fest/
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
billy8181
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 11 Mar 2005
Posts: 3759
Location: London-UK

PostPosted: Thu Sep 06, 2007 7:32 pm    Post subject: Reply with quote

ayti ti selida ti vrika Razz eyharisto.

ala den ehei ti sigekrimeni sinavlia(ektos an mou xefige...!) Confused
gia ayto anarotiomun mipos iparhei ali.*(?)
Back to top
View user's profile Send private message
Ypsilon
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 3951
Location: Copenhagen, Denmark

PostPosted: Thu Sep 06, 2007 7:48 pm    Post subject: Reply with quote

Αν δεν υπάρχει στην επίσημη ιστοσελίδα του φεστιβάλ το όνομα του καλλιτέχνη, τότε δεν θα υπάρχει πουθενά.
Μήπως κατάλαβες λάθος μέρος που θα τραγουδήσει ο Πάριος? Εκτός πια αν ματαιώθηκε για άλλους λόγους.
Για ρίξε κανα google "συναυλία Πάριου το Σεπτέμβρη". Razz
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
billy8181
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 11 Mar 2005
Posts: 3759
Location: London-UK

PostPosted: Thu Sep 06, 2007 7:57 pm    Post subject: Reply with quote

kai ayto to ekana, 18 sept. vgazoun ta links ala den lei gia isitiria....kala tha tous paro tilefono.
Back to top
View user's profile Send private message
sdakos
Junior Member
Junior Member


Joined: 06 Oct 2006
Posts: 155
Location: thessaloniki - athens

PostPosted: Thu Sep 06, 2007 8:59 pm    Post subject: Reply with quote

Ρε παιδιά ακόμα δεν έχω καταλάβει πόσο % πρέπει να έχει το πρώτο κόμμα ώστε να έχει την αυτοδυναμία στη βουλή? Το % αυτό διαφέρει αν η βουλή θα είναι 5κομματική η 4κομματική?
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Το "πολιτικό" κλουβί με τους τρελούς All times are GMT + 3 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 144, 145, 146 ... 157, 158, 159  Next
Page 145 of 159

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Web hosting by isol.gr