stadia.gr/forum Forum Index stadia.gr/forum
Εδώ μιλάμε για τα πάντα. Από Καλατράβα μέχρι… Καλομοίρα!
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Τελετή Έναρξης
Goto page Previous  1, 2, 3 ... , 40, 41, 42  Next
 
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Ολυμπιακοί Αγώνες
View previous topic :: View next topic  
Author Message
chr.04
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 05 Mar 2004
Posts: 1566
Location: Thessaloniki

PostPosted: Tue Jun 26, 2007 2:09 pm    Post subject: Reply with quote

Τα dvd που κυκλοφόρησαν έχουν πολύ κακή ποιότητα.
Back to top
View user's profile Send private message
christos
New Member
New Member


Joined: 08 Sep 2006
Posts: 31
Location: Athens

PostPosted: Thu Jun 28, 2007 6:07 pm    Post subject: Reply with quote

Θα μπορούσε κάποιος να φτιάξει ενα mp3 από την παρέλαση των αθλητών??
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger
chr.04
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 05 Mar 2004
Posts: 1566
Location: Thessaloniki

PostPosted: Fri Jun 29, 2007 5:31 am    Post subject: Reply with quote

Έχει ήδη κυκλοφορήσει η μουσική από τον Tiesto.

The parade of the athletes.



Δεν έχει βάλει το κομμάτι που παιζόταν όταν έμπαινε η ελληνική ομάδα στο στάδιο τόσο στην έναρξη όσο και στην λήξη. Ίσως να μην ήταν δικό του;
Back to top
View user's profile Send private message
christos
New Member
New Member


Joined: 08 Sep 2006
Posts: 31
Location: Athens

PostPosted: Fri Jun 29, 2007 10:37 am    Post subject: Reply with quote

Αυτό το έχω ήδη (cd), απλά ένα live mp3 θα ήταν καλύτερο
Aν μπορεί να βοηθήσει κάποιος να το φτιάξω Very Happy
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger
christos
New Member
New Member


Joined: 08 Sep 2006
Posts: 31
Location: Athens

PostPosted: Wed Jul 04, 2007 12:40 pm    Post subject: Reply with quote

Δε ξέρω αν είναι το κατάλληλο topic, απλά ανέβασα το video του ΑΟΒ

http://www.youtube.com/watch?v=7GYE2nsaTI0
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger
christos
New Member
New Member


Joined: 08 Sep 2006
Posts: 31
Location: Athens

PostPosted: Tue Jul 10, 2007 8:10 pm    Post subject: Reply with quote

Η παρέλαση των αθλητών σε live mp3

http://rapidshare.com/files/42158560/ParadeOfTheAthletes_Live_Olympics__1_.rar.html

http://rapidshare.com/files/42144023/ParadeOfTheAthletes_Live_Olympics__2_.rar.html
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger
christos
New Member
New Member


Joined: 08 Sep 2006
Posts: 31
Location: Athens

PostPosted: Fri Jul 13, 2007 1:13 pm    Post subject: Reply with quote

chr.04 wrote:

Δεν έχει βάλει το κομμάτι που παιζόταν όταν έμπαινε η ελληνική ομάδα στο στάδιο τόσο στην έναρξη όσο και στην λήξη. Ίσως να μην ήταν δικό του;


Αυτό το κομμάτι ήταν του Nikko Patrelakis όπως και αυτό στη τελετή λήξης όταν μπήκαν οι αθλητές.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger
christos
New Member
New Member


Joined: 08 Sep 2006
Posts: 31
Location: Athens

PostPosted: Thu Jul 19, 2007 8:51 pm    Post subject: Reply with quote

'Εχετε δει αυτό το site?

http://www.stagelink.com/photopost/showgallery.php/cat/2

έχει διάφορες φωτογραφίες από την προετοιμασία των τελετών.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger
Ypsilon
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 3951
Location: Copenhagen, Denmark

PostPosted: Thu Jul 19, 2007 9:23 pm    Post subject: Reply with quote

Φοβερές ανατριχίλες! Shocked

Έπρεπε δηλαδή να περάσουν τόσα χρόνια για να ανακαλύψουμε τυχαία το ρόλο και τη λειτουργία της περίφημης "τρύπας", τον τρόπο που έσπασαν τα αγάλματα βγαίνοντας το ένα μέσα από τ' άλλο, και όλες τις υπόλοιπες λεπτομέρειες (κύβος, πλατφόρμες κλεψύδρας, σκάλα βωμού, σπείρα DNA κλπ)!
Φοβερές φωτογραφίες, από τις πλέον συλλεκτικές θα έλεγα! Και πολύ κατατοπιστικές οι λεζάντες των περισσότερων!
Μπράβο Χρήστο!
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Lucretius
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1762
Location: Θεσσαλονίκη

PostPosted: Thu Jul 19, 2007 11:10 pm    Post subject: Reply with quote

Το είχα βρεί πριν καιρό, τις κατέβασα όλες και ετοιμαζόμουν να κάνω αναλύτικό πόστ αλλά λόγω δουλειάς συνέχεια το ξεχνούσα. Οπότε μπράβο Χρήστο που το ανακάλυψες και το μοιράστηκες

(μάθαμε επιτέλους πως λειτουργούσε ο Κένταυρος!)
Back to top
View user's profile Send private message
christos
New Member
New Member


Joined: 08 Sep 2006
Posts: 31
Location: Athens

PostPosted: Sat Jul 21, 2007 7:04 pm    Post subject: Reply with quote

Τώρα που τις είδα καλύτερα, κάποιες είναι εντυπωσιακές! Μέχρι και τις πλατφόρμες της Κλεψύδρας έχει!
Νομιζω έχει μία που είναι από μετα τη τελετή για την απομάκρυνση της σκηνής Very Happy
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger
chr.04
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 05 Mar 2004
Posts: 1566
Location: Thessaloniki

PostPosted: Fri Aug 17, 2007 8:07 am    Post subject: Reply with quote

Δεν νομίζω ότι όταν ο Παπαιωάννου σχεδίαζε τις τελετές είχε στο μυαλό τους εξωγήινους πολιτισμούς και την αστρονομία...

Δείτε ένα site που συνδέει διάφορα στοιχεία των τελετών με διάφορα παράδοξα. Σίγουρα επιβεβαιώνει όσους λένε ότι οι Έλληνες έχουν κατευθείαν σχέση με εξωγήινους πολιτισμούς.

πχ


Η πρώτη εικόνα είναι από την ταινία 'ΕΠΑΦΗ' και είναι η μηχανή (stargate) που έφτιαξάν για ταξίδια στο διάστημα. Η δεύτερη γνωστή, ο τύπος λέει ότι είναι τρόπος για να προετοιμάσουν τον κόσμο μέσα από ένα παγκόσμιο γεγονός τον κόσμο για τα μελλούμενα.


http://www.goroadachi.com/etemenanki/sc2012-1.htm

(ο τύπος έχει ΤΡΕΛΗ φαντασία και πολύ γέλιο)
Back to top
View user's profile Send private message
savas
Full Member
Full Member


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 287

PostPosted: Mon Feb 18, 2008 5:49 pm    Post subject: Reply with quote

Στην πανέμορφη ιστοσελίδα του Δημήτρη Παπαϊωάννου υπάρχουν αρκετές φωτογραφίες, σχέδια αλλά και βίντεο για την Τελετή Εναρξης...

www.dimitrispapaioannou.com

Μερικές απο αυτές












Back to top
View user's profile Send private message
Lucretius
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1762
Location: Θεσσαλονίκη

PostPosted: Mon Feb 18, 2008 11:29 pm    Post subject: Reply with quote

Ωραίος! (αν μπορούσαμε να βρούμε πουθενά τη "Μήδεια")
Back to top
View user's profile Send private message
savas
Full Member
Full Member


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 287

PostPosted: Sun Feb 24, 2008 12:32 am    Post subject: Reply with quote

Τη "Μήδεια" δεν πιστευ οτι ειναι ευκολο να βρεθεί. Η "Μηδεια 2" όμως σιγουρα θα βγεί σε DVD. Θα πρέπει όμως να περιμένουμε αρκετό καιρό, σίγουρα 1 χρόνο..
Back to top
View user's profile Send private message
chr.04
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 05 Mar 2004
Posts: 1566
Location: Thessaloniki

PostPosted: Wed Mar 26, 2008 9:05 pm    Post subject: Reply with quote

Μιας και λέμε για την Μήδεια

http://www.tanea.gr//Article.aspx?d=20080322&nid=7912790&sn=&spid=1363

--------------------
Ο Δημήτρης Παπαϊωάννου ετοιμάζει τη δεύτερη εκδοχή της μεγάλης του επιτυχίας

«Η δική μου Μήδεια είναι μια ερωτική ιστορία»



Η δική μου ΄΄Μήδεια΄΄ είναι μια ερωτική ιστορία. Ο εσωτερικός μύθος της είναι απλός. Ένας ήρωας γεμάτος αυτοπεποίθηση, σ΄ έναν από τους στόχους του διαλέγει μια εξαιρετική γυναίκα για να την πάρει μαζί του. Αλλά την προδίδει. Κι αυτό το εξαιρετικό κορίτσι αλλάζει, γίνεται ανάπηρο από την προδοσία του. Αποκαλύπτεται ότι γίνεται ακόμα πιο σκληρό, τόσο σκληρό, που του κόβει τ΄ αρχίδια στη ρίζα τους».
Back to top
View user's profile Send private message
Lucretius
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1762
Location: Θεσσαλονίκη

PostPosted: Tue May 27, 2008 2:36 pm    Post subject: Reply with quote

θυμάστε εκείνη την έκθεση που ήταν "επί τάπητος" πριν καμιά τετραετία; Εκείνη με τα κοστούμια και τα σκηνικά της τελετής έναρξης ντε! Τελικά μπορεί να μην την είδαμε εμείς, θα την δούν όμως οι κινέζοι!

Κοστούμια και αντικείμενα που χρησιμοποιήθηκαν από τον Δημήτρη Παπαϊωάννου το 2004 εκτίθενται στο Μουσείο Capital της κινεζικής πρωτεύουσας
Back to top
View user's profile Send private message
Lucretius
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1762
Location: Θεσσαλονίκη

PostPosted: Mon Jun 09, 2008 2:48 pm    Post subject: Reply with quote

Μερικές φωτογραφίες από την έκθεση που αναφέρω στο προηγούμενο πόστ
http://www.flickr.com/photos/toomanytribbles/sets/72157605496183712/

Τουλάχιστον δεν τα πέταξαν...
Back to top
View user's profile Send private message
savas
Full Member
Full Member


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 287

PostPosted: Mon Aug 04, 2008 12:57 am    Post subject: Reply with quote

Και για να μη ξεχνιόμαστε: http://de.youtube.com/watch?v=C-w3_LR72bI&feature=related

Back to top
View user's profile Send private message
chr.04
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 05 Mar 2004
Posts: 1566
Location: Thessaloniki

PostPosted: Sun Aug 10, 2008 2:37 pm    Post subject: Reply with quote

Θα μου επιτρέψε να κάνω επικόλληση ολόκληρη την συνέντευξη του Παπαιωάννου στον ελεύθερο τύπο.

«Χρειάστηκε να επιστρατεύσω όλες τις ικανότητές μου. Οτιδήποτε είχα μάθει ως τότε και ό,τι είχα γυμνάσει μέσα μου. Τα πάντα». O τελετάρχης Δημήτρης Παπαϊωάννου εκπλήρωσε 100% τη δύσκολη αποστολή του στους Ολυμπιακούς Αγώνες - Αθήνα 2004. Ωστόσο, ο δρόμος δεν ήταν στρωμένος με ροδοπέταλα.

Τέσσερα χρόνια μετά και λίγο πριν ταξιδέψει στο Πεκίνο για να παρουσιάσει την αναβίωση της «Μήδειας» ο καταξιωμένος σκηνοθέτης, performer και χορογράφος κάνει ζουμ στις ολυμπιακές τελετές και μας μιλάει για όσα δεν είδαμε, την αγωνία και τον αγώνα πίσω από τις κάμερες. Για τη δύσκολη και επώδυνη διαδικασία προετοιμασίας σ’ ένα εχθρικό περιβάλλον, για τη μετριότητα της τηλεοπτικής αναμετάδοσης, για την εμφάνιση της Björk και τα καρπούζια, για όσα θα άλλαζε σήμερα και για το πόσο αυτή η περιπέτεια του άλλαξε τη ζωή.

«Να τελειώνουμε και με αυτό το βάσανο. Σε λίγο οι Ολυμπιακοί θα είναι των Κινέζων. Οχι οι δικοί μας».

Βάσανο; Γιατί;
Που όλοι αναφερόμαστε στο πόσο ωραία τα καταφέραμε. Πάει κι αυτό.

Τέσσερα χρόνια μετά τους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 σε τι φάση βρίσκεστε;
Σε καλύτερη φάση από ό,τι ήμουν τέσσερα χρόνια πριν. Με μόνο ένα καινούργιο έργο, το «2» και την αναβίωση της «Μήδειας», που σημαίνει ότι κινούμαι σε πιο αργό ρυθμό.

Επεσαν οι ταχύτητες…
Ετσι φαίνεται. Μεγαλώσαμε κιόλας.

Σε τι ρυθμούς δουλεύατε πριν από τέσσερα χρόνια;
Απάνθρωπους. Ο τελευταίος χρόνος ήταν μια υστερία. Ηταν εχθρικό το περιβάλλον που είχε δημιουργηθεί στη φάση της υλοποίησης του έργου ανάμεσα στη δημιουργική ομάδα και τη μεγάλη πολυεθνική εταιρία παραγωγής. Τα καταφέραμε και ήμασταν στα μαχαίρια. Αυτό δεν ήταν καθόλου ευχάριστο. Οι πρακτικές δυσκολίες ήταν άπειρες. Ο ρυθμός των αναπροσαρμογών ήταν καταιγιστικός. Γινόταν crisis management κάθε πέντε λεπτά αλλά στο τέλος είχε και πλάκα. Οταν μπήκαμε πια στο στάδιο ήταν πολύ ωραία γιατί ύστερα από 3 χρόνια κάναμε στα αλήθεια πρόβα. Επιτέλους, αρχίσαμε να βλέπουμε τι σχεδιαζόταν και τι ετοιμαζόταν τόσους μήνες. Φαίνεται πως τελικά αυτή η ένταση ήταν το κερασάκι της τούρτας για να κρατήσει τους καλλιτέχνες ενωμένους. Ετσι έγινε. It was no bed of roses…

Εκτός από σκληρή διαδικασία, ήταν και επώδυνη;
Επώδυνη γιατί έπρεπε να συνδυαστούν πολλά «εγώ» μαζί.

Πώς αποφασίσατε να εμπλακείτε στην υπόθεση των Ολυμπιακών Αγώνων; Τι σας έκανε το πρώτο κλικ και είπατε «ναι, θα το κάνω»;
Η μεγαλομανία μου, φοβάμαι, την οποία κρατούσα καλά κρυμμένη μέσα μου. Εφερα πολλές αντιρρήσεις και έβαλα πολλούς όρους στον εαυτό μου. Είπα πως μόνο αν εγκριθεί το σενάριο, θα εμπλακώ σ’ αυτήν την ιστορία. Ολα έγιναν με όσους όρους είχα θέσει και έτσι απελευθερώθηκε αυτή η μεγαλομανία.

Υποχωρήσεις κάνατε;
Εκανα τις υποχωρήσεις που κάνει ο άνθρωπος όταν από τη θεωρία περνάει στην πράξη. Τίποτα παραπάνω. Δεν συζητήθηκε να αλλάξω τίποτα. Το μόνο πράγμα το οποίο αναγκάστηκα να σεβαστώ ήταν ο περιορισμός του γυμνού. Αρχικά η έγκυος γυναίκα ήταν γυμνή. Την έντυσα από σεβασμό στις μουσουλμανικές χώρες, όπου το γυμνό θεωρείται ταμπού. Ηταν ζήτημα ευγένειας. Δεν μετανιώνω που το έκανα. Μετανιώνω που βλέποντας το έργο μου συνειδητοποιώ ότι δεν έχει εκείνη την εικόνα που ονειρεύτηκα. Η τέχνη στην πραγματικότητα είναι ο συμβιβασμός από τη θεωρία στην πράξη. Αυτό που ονειρεύεσαι για να μπει στην ύλη περνάει από πολλές αναπροσαρμογές. Αυτό που τελικά εμφανίζεται είναι η τέχνη.

Ποιο ήταν το πρώτο σχέδιο της τελετής έναρξης;
Είχε τη μεγάλη διάσπαση των γλυπτών και την κλεψύδρα. Ηταν πιο αναπτυγμένο κατά 3 λεπτά το κομμάτι με τον άνθρωπο που περπατάει στον κύβο. Οι κύκλοι από φωτιά ήταν κύκλοι από νερό. Ηταν σαν λίμνες, κάτι που αποδείχτηκε τεχνικά αδύνατον να πραγματοποιηθεί. Αυτά είναι τα βασικά. Δεν υπήρxαν μεγάλες αλλαγές.

Ξανακοιτώντας σήμερα την τελετή, θα αλλάζατε κάτι;
Πολλά.

Τι ακριβώς;
Δεν έχει νόημα να πω τι συγκεκριμένα. Θα την έκανα πιο τολμηρή, πιο αποφασισμένη. Τη στιγμή που το δοκίμαζα ήταν σαν να δειγμάτιζα κάτι ιδιαίτερα τολμηρό για τα δεδομένα υπερθεάματος. Με την εμπειρία του ενθουσιασμού που προκάλεσε, συνειδητοποίησα ότι θα μπορούσε κάποιος να γίνει ακόμη πιο ακραίος. Τώρα που την έχω δει πολλές φορές, βλέπω διαρκώς πράγματα που θα μπορούσα να αλλάξω. Τέσσερα χρόνια μετά, θα την είχα κάνει πιο σφιχτή, πιο δεμένη, πιο κομψή, πιο δυνατή. Ακόμη και πιο σουρεαλιστική, ενδεχομένως. Αλλά εκείνη την εποχή τόσο ήξερα, τόσο έκανα. Τώρα έχω καλύτερο κριτήριο.

Πώς σας φάνηκε η τηλεοπτική μετάδοση;
Ε, δεν μου άρεσε. Κοίταξε, αγωνιστήκαμε πολύ γι’ αυτό το αποτέλεσμα που είδε ο κόσμος. Ολη η αλήθεια είναι πως αν υπήρχε πραγματική διάθεση για συνεργασία στα τόσα χρόνια που προηγήθηκαν της τελετής -εμείς το ζητήσαμε, η τηλεσκηνοθεσία θα ήταν καλύτερη. Δεν έγινε όμως κάτι τέτοιο. Υπήρξε πρόθεση για συνεργασία μόνο και μόνο για να καθησυχαστεί η δική μου υστερία να είναι όλα από πριν σχεδιασμένα. Περισσότερο μου φέρθηκαν σαν να ήμουν ένας ημίτρελος σκηνοθέτης που απαιτεί, παρά συνεργάτης. Οταν στο τέλος είδαν ότι εννοούσα στα σοβαρά ότι θα παραγάγω αυτή την τελετή, κόψανε τον κώλο τους, αλλά δεν διέθεταν το πνεύμα να το κάνουν όπως έπρεπε. Πάντως, στη high definition έκδοση όπου ο σκηνοθέτης ήταν πιο συνεργάσιμος, τα πράγματα ήταν πολύ καλύτερα. Δυστυχώς, δεν βγήκε αυτό το αποτέλεσμα στις δικές μας τηλεοράσεις.

Τι πήγε στραβά με την Björk;
Δεν ανέβηκε έξι μέτρα ψηλά όπως ήταν σχεδιασμένο. Φορούσε το τεράστιο υπέροχο φόρεμα της Σοφίας Κοκοσαλάκη το οποίο το δούλευε μήνες η Σοφία και τελικά δεν εμφανίστηκε. Δεν φταίμε εμείς. Η εταιρία παραγωγής έφερε την ευθύνη. Δεν έχει σημασία πια. Πάλι καλά να λες που ήταν το μόνο δυσάρεστο απρόοπτο που συνέβη. Θα μπορούσε να είναι πολύ χειρότερα τα πράγματα.

Θυμάμαι το πέπλο μυστηρίου γύρω από τις τελετές. Να μη χαλάσει η έκπληξη του πάρτι…
Αυτό το ήθελε πάρα πολύ η Γιάννα. Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί έπρεπε να το κρατήσουμε μυστικό. Και να που τελικά δεν μαθεύτηκε.

Φρόντισαν όμως τα τηλεοπτικά κανάλια να διαρρεύσει το μυστικό τις τελευταίες ημέρες…
Είχαν στήσει κάμερες σε γειτονικά κτίρια. Μα τι ηλιθιότητα ήταν κι αυτή! Η απόλυτη ηλιθιότητα. Να ετοιμάζονται οι Ολυμπιακοί Αγώνες στη χώρα σου, να θες να το κρατήσεις μυστικό και το ίδιο το ελληνικό κανάλι να θέλει να κατασκοπεύσει. Για να δείξει τι; Οτι βγάλαμε ένα καραβάκι. Μα, χέστηκε η φοράδα στ’ αλώνι. Σαν παπαράτσι που κυνηγάνε γκόμενες. Σιγά, ρε παιδιά!

Σε αντίθεση με την τελετή έναρξης, ελάχιστες αναφορές γίνονται στην τελετή λήξης...
Ευτυχώς.

Γιατί το λέτε αυτό;
Δεν μας βγήκε και σπουδαία. Δεν ήταν το δυνατό χαρτί μας.

Υπήρξαν πάντως έντονες αντιδράσεις για το περιβόητο Datsun με τα καρπούζια...
Αυτές είναι βλαχορατσιστικές αντιδράσεις. Με απόλυτη έλλειψη αίσθησης του χιούμορ. Να πούμε πως δεν ήταν τολμηρή, πως δεν ήταν ακραία, πως δεν ήταν πραγματικά έθνικ, πως δεν ήταν αρκετά διονυσιακή; Να το πούμε. Αλλά να πούμε ότι μας πείραξαν τα καρπούζια; Πολύ σύμπλεγμα.


Ο λόγος ήταν επειδή όλο το βάρος έπεσε στην τελετή έναρξης;
Ολο το βάρος, όλα τα χρήματα, όλος ο χρόνος. Ακριβώς επειδή η λειτουργία της είναι σημαντικότερη ως επικοινωνιακό χαρτί των Αγώνων. Είναι τερατωδώς διαφορετική η σημασία της. Οι Αμερικανοί μελετητές λένε ότι μια πολύ καλή τελετή έναρξης έχει μια δυναμική που κρατάει τουλάχιστον μέχρι το ήμισυ της διάρκειας των Αγώνων.

Ησασταν καλά διαβασμένος…
Φρόντισαν να μου τα πουν από πριν για να μου δημιουργήσουν άγχος.

Ποια είναι η αγαπημένη σας τελετή έναρξης;
Τις είδα όλες και τις μελέτησα. Δεν είμαι απ’ αυτούς που δεν παρακολουθούν τις δουλειές των άλλων. Αυτή που μου άρεσε περισσότερο είναι η τελετή έναρξης των Χειμερινών Ολυμπιακών Αγώνων του Αλμπερτβίλ το 1992, που έφτιαξε ο Φιλίπ Ντεκουφλέ. Αυτή μου φαίνεται η πιο στιλάτη.

Τι σας εντυπωσίασε περισσότερο;
Το γεγονός ότι έκανε μια άσκηση φαντασίας. Είχε μια κομψότητα στη μουσική και τα κοστούμια και μια απενοχοποιημένη καλλιτεχνική σκέψη. Χωρίς όλο αυτό το μπανάλ με το χαμόγελο και το συμβολισμό που υπάρχει στις μεγάλες γιορτές των Ολυμπιακών Αγώνων. Ελπίζω να μην πέσει πολύ χαμόγελο στην Κίνα. Γιατί το φοβάμαι το χαμόγελο όταν το βλέπω από χιλιάδες ανθρώπους.

Εχετε αγωνία για την τελετή έναρξης του Πεκίνου;
Kαμία απολύτως. Εχω μια μικρή αλλά διαβολεμένη περιέργεια να δω αν o Ζανγκ Γιμού τα καταφέρει καλύτερα από μένα. Τίποτα άλλο δεν με ενδιαφέρει. Ποτέ δεν ήμουν φαν των Ολυμπιακών Αγώνων. Αγάπησα και πίστεψα την αποστολή μου με όσες δυνάμεις είχα μέσα μου. Αυτό όμως δεν με έκανε να αλλάξω και την άποψή μου για το μαζικό υπερθέαμα των αγώνων.

Μετά την εκπλήρωση της αποστολής σας δεχτήκατε προτάσεις από το εξωτερικό;
Δεν μου έγινε καμία ενδιαφέρουσα πρόταση. Αυτά που φαντάζεται ο κόσμος δεν υπάρχουν. Χρήματα έβγαλα μόνο. Ετσι μπορώ να εξαγοράζω ελεύθερο χρόνο.

Πόσο άλλαξε η ζωή σας έπειτα από αυτή την περιπέτεια;
Ο τρόπος της ζωής μου άλλαξε λίγο, κι αυτό έχει να κάνει περισσότερο με το οικονομικό. Ποτέ δεν είχα μεγάλη οικονομική άνεση και ποτέ δεν είχα πληρωθεί γενναία για μια δουλειά που έκανα.
Ηταν η πρώτη φορά που ένα τεράστιο έργο πληρώθηκε με μια μεγάλη αμοιβή. Είναι μια δικαίωση την οποία δεν είχα γνωρίσει στη ζωή μου. Επίσης, άλλαξε την κλίμακα της αγωνίας μου για το μέλλον και τη διαπραγματευτική μου ικανότητα στις επόμενες δουλειές μου. Γιατί θεωρήθηκε, και από ό,τι φάνηκε δικαίως, ότι μετά την επιτυχία της τελετής έναρξης θα έρχεται πολύς κόσμος να βλέπει τη δουλειά μου. Κι έτσι μπόρεσα να κάνω το «2» και την αναβίωση της «Μήδειας» με όρους ευνοϊκότερους για μένα και για τους συνεργάτες μου απ’ ό,τι στο παρελθόν. Αυτά είναι τα κέρδη της επιτυχίας.

Μόλις έπεσε η αυλαία των Αγώνων, ποιο ήταν το πρώτο πράγμα που κάνατε;
Εφυγα από την Αθήνα. Πήγα στη Γαύδο. Αποτοξίνωση στον παράδεισο.

Οταν ακούτε τις λέξεις «τελετή έναρξης», ποια εικόνα σάς έρχεται αμέσως στο μυαλό;
Η στιγμή που ο τυμπανιστής πατάει στο νερό και 70.000 κόσμος ουρλιάζει. Είναι η στιγμή που είπα, ναι, τώρα λειτουργεί. Με θυμάμαι στο μπαλκόνι να μου έρχεται το κύμα από τις κραυγές του κόσμου και να με ζεσταίνει. Εξωτερικά ήμουν ανέκφραστος αλλά μέσα μου χαμογελούσα.

Eχετε δηλώσει «είμαι ολυμπιακό προϊόν»...
Ναι, αλλά τώρα περιμένω να έρθουν οι Ολυμπιακοί του Πεκίνου για να φύγει από πάνω μου η ρετσινιά.

http://www.e-tipos.com/newsitem?id=47583
Back to top
View user's profile Send private message
Admin
Site Owner
Site Owner


Joined: 16 Jan 2004
Posts: 2295
Location: Davelis Cave (απ'έξω)

PostPosted: Mon Jul 06, 2009 4:53 pm    Post subject: Reply with quote

Lucretius wrote:
θυμάστε εκείνη την έκθεση που ήταν "επί τάπητος" πριν καμιά τετραετία; Εκείνη με τα κοστούμια και τα σκηνικά της τελετής έναρξης ντε! Τελικά μπορεί να μην την είδαμε εμείς, θα την δούν όμως οι κινέζοι!

Κοστούμια και αντικείμενα που χρησιμοποιήθηκαν από τον Δημήτρη Παπαϊωάννου το 2004 εκτίθενται στο Μουσείο Capital της κινεζικής πρωτεύουσας

Ήρθε και στα μέρη μας! Ο περιλάλητος τάπητας είναι έτοιμος!
Click on the invitation for details



5 χρόνια τους πήρε. Πάλι καλά να λέμε...
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
chr.04
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 05 Mar 2004
Posts: 1566
Location: Thessaloniki

PostPosted: Thu Aug 13, 2009 10:28 pm    Post subject: Reply with quote

Για να μην ξεχνιόμαστε σαν σήμερα πριν 5 χρόνια άρχισαν οι Ολυμπιακοί Αγώνες...

Δυστυχώς όμως το γεγονός το έχουμε ξεχάσει...
Back to top
View user's profile Send private message
ariskop
Senior Member
Senior Member


Joined: 18 Aug 2008
Posts: 678

PostPosted: Wed Aug 19, 2009 2:39 am    Post subject: Reply with quote

Με αφορμή αυτό που δηλώνει ο ίδιος ο Παπαιωάννου για την τηλεοπτική κάλυψη σας προκαλώ όλους να δείτε στο youtube την τελετή από την ανεξάρτητη τηλεοπτική κάλυψη που είχε το αμερικάνικο δίκτυο NBC σε HD και που είδαν μόνο οι Αμερικάνοι (φυσικά με χρονική καθυστέρηση και με τις απαραίτητες διαφημίσεις). Όλος ο υπόλοιπος κόσμος δυστυχώς είδε την μέτρια κάλυψη που είδαμε και εμείς και κυκλοφορεί και σε DVD. Πράγματι η κάλυψη των Αμερικάνων είναι κλάσεις ανώτερη με πολύ πιο ουσιαστικά πλάνα και καλύτερες γωνίες λήψης.
Ενδεικτικά θα αναφέρω 3 παραδείγματα:
-- Στην αρχή της τελετής και ενώ οι 2 τυμνανιστές (ο ένας στο ΟΑΚΑ και ο άλλος στην Αρχαία Ολυμπία) "διαλέγονται" στην κλασσική κάλυψη εμφανίζεται από το πουθενά μία φλόγα που ανάβει τους ολυμπιακούς κύκλους στο κέντρο του ΟΑΚΑ. Στην αμερικάνικη κάλυψη αυτή η φλόγα δεν έρχεται από το πουθενά αλλά μέσα από το matrix του ΟΑΚΑ!!!!
-- Στην κορυφαία, κατ'εμέ, σκηνή της τελετής με τον άνθρωπο να περπατά σε απόλυτη αρμονία πάνω στον κύβο, τα τεράστια κομμάτια που είχαν προέλθει από τη διάσπαση του κυκλαδίτικου ειδωλίου είχαν ανέβει στον ουρανό και πάνω τους προβάλλονταν εντυπωσιακές εικόνες προσώπων και επιτευγμάτων. Τα πλάνα των Αμερικάνων απλώς δεν συγκρίνονται.... στην κανονική κάλυψη οι εικόνες αυτές ή χάνονται με τα κοντινά στον ακροβάτη στον κύβο ή φαίνονται αποκλειστικά στην οθόνη με τα κοντινά σε ένα από τα δεκάδες κομμάτια που υπήρχαν στον αέρα του ΟΑΚΑ..
-- Η στιγμή εξόδου της ελιάς στο τέλος του καλλιτεχνικού μέρους. Ο σκηνοθέτης "ξέχασε" να γυρίσει την κάλυψη από το επίπεδο του γηπέδου και βλέπουμε την 'έξοδο από κάτω ενώ στην HD κάλυψη βλέπουμε την σκηνή από το ύψος των κερκίδων σε όλο το μεγαλείο...

Ένα δείγμα:

http://www.youtube.com/watch?v=ZlUOJdX8lYA&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=Vzw8OQIVQAs&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=r_Ezjdk1THA&feature=related
Back to top
View user's profile Send private message
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Wed Aug 19, 2009 6:06 am    Post subject: Reply with quote

Εύγεεεεεε συμφορουμίτη ! Mr. Green

Πραγματικά πολύ ενδιαφέρουσες και συγκηνητικές, συνάμα, λήψεις από το συγκεκριμένο τηλεοπτικό σταθμό.

Ξέρει κάποιος, ει δυνατόν να αποκτήσει κάποιος την πλήρη έκδοση αυτής της κάλυψης ;

Είναι κάτι το διαφορετικό, όχι το οικείο και τετριμένο που έχουμε όλοι αποτυπωμένο στα DVD μας.

Αυτή είναι η ομορφιά του !!!!!!!

Y.Γ: Τι μου θυμίζεις ...(Βασικό Κέντρο Τύπου (MPC) παρακολοθώντας την τελετή σε μία γιγαντιαία οθόνη . )
Back to top
View user's profile Send private message
chr.04
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 05 Mar 2004
Posts: 1566
Location: Thessaloniki

PostPosted: Wed Aug 19, 2009 12:34 pm    Post subject: Reply with quote

Μπορείς να την κατεβάσεις απο το blue-whitegt σε hd
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Ολυμπιακοί Αγώνες All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3 ... , 40, 41, 42  Next
Page 41 of 42

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Web hosting by isol.gr