stadia.gr/forum Forum Index stadia.gr/forum
Εδώ μιλάμε για τα πάντα. Από Καλατράβα μέχρι… Καλομοίρα!
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Θητεία - Στρατιωτικά Θέματα Εκτός Εξοπλισμών
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 12, 13, 14 ... 16, 17, 18  Next
 
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Το "πολιτικό" κλουβί με τους τρελούς
View previous topic :: View next topic  
Author Message
trelas
Full Member
Full Member


Joined: 15 Jun 2006
Posts: 262
Location: ΠΑΤΡΑ/Αθηνα-Αμπελοκηποι

PostPosted: Wed Feb 21, 2007 7:23 pm    Post subject: Reply with quote

Η Ιστορια εχει δειξει οτι χωρες που απωλεσαν τον εθνικο τους στρατο και τη θητεια μετα απο λιγο χαθηκαν.
Οσο για το αν ειναι μπαχαλο ο στρατος Soulασε να το κρινουν καποιοι εκ των εσω...
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Lucretius
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1762
Location: Θεσσαλονίκη

PostPosted: Wed Feb 21, 2007 8:54 pm    Post subject: Reply with quote

Πολύ τσιτάτο αυτό φίλε μου, εκτός και άν έχεις συγκεκριμένο παράδειγμα. Όσο για το μπάχαλο επέτρεψέ μου να παραθέσω μια εκ των έσω μαρτυρία: Μια ωραία πρωία με αγγάρεψαν μετά την πρωινή αναφορά μαζί με άλλες δυο σειρές να κρατήσουμε τους χρόνους από το περίφημο "μίλι" (όχι το πράσινο). Όλα τα μόνιμα στελέχη & εποπ του στρατοπέδου (από τα μάχιμα του Έβρου) κλήθηκαν να τρέξουν την απόσταση στο πλαίσιο των κρίσεων τους (φαντάζομαι) σε χρόνο κάτω των 6 λεπτών. Φυσικά επειδή οι περισσότεροι μαμούχαλοι καβάτζωσαν για τα καλά το δεκάλεπτο (ή και το τέταρτο -άτιμο τσιγάρο!) ερχόταν στην συνέχεια με μελιστάλαχτο ύφος και χίλιες μαλαγανιές (ή απειλές) για να μας πείσουν να κάνουμε λίγο σκόντο. Φυσικά έσβησα μερικά λεπτά από όσους συμπαθούσα, καταβαράθρωσα μερικούς άλλους για να βγάλω το άχτι μου και τέλειωσε έτσι ένα ωραίο πρωινό....
Επιμένεις ακόμη οτι δεν υπάρχει μπάχαλο;


Last edited by Lucretius on Sat Aug 30, 2008 1:07 pm; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message
superas
Senior Member
Senior Member


Joined: 13 Apr 2004
Posts: 640
Location: Thessaloniki

PostPosted: Wed Feb 21, 2007 9:49 pm    Post subject: Reply with quote

Εγώ πάντως που έχω υπηρετήσει 18 μήνες τον ΕΣ μπορώ να επιβεβαιώσω ότι πρόκειται για ένα τεράστιο ΑΧΡΗΣΤΟ μπάχαλο (προσωπική άποψη πάντα) Εξακολουθώ να θεωρώ την περίοδο αυτή ως μια από τις πιο άχρηστες της ζωής μου η οποία είχε ενδιαφέρον καθαρά και μόνο κοινωνικό (νέες γνωριμίες, εξοικείωση μου με δύσκολες καταστάσεις, απίστευτο γέλιο με τις κωμικοτραγικές καταστάσεις που έβλεπα κάθε μέρα κλπ)
Back to top
View user's profile Send private message
kostya
Full Member
Full Member


Joined: 10 Jun 2004
Posts: 238
Location: Thessaloniki

PostPosted: Wed Feb 21, 2007 10:33 pm    Post subject: Reply with quote

trelas wrote:
Η Ιστορια εχει δειξει οτι χωρες που απωλεσαν τον εθνικο τους στρατο και τη θητεια μετα απο λιγο χαθηκαν.
Οσο για το αν ειναι μπαχαλο ο στρατος Soulασε να το κρινουν καποιοι εκ των εσω...


Δώσε μας ένα παράδειγμα τέτοιας χώρας...
Back to top
View user's profile Send private message
alekos
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 873
Location: Athens

PostPosted: Fri Feb 23, 2007 12:40 pm    Post subject: Reply with quote

losada7 wrote:
Όποιος θεωρεί ότι μπορεί να συγκρίνει την δομή, τα μοντέλα, το δόγμα και τις παροχές των κυβερνήσεων μεγάλων χωρών προς τους στρατευμένους, με τα αντίστοιχα της Ελλάδας μάλλον συγκρίνει ανόμοια μεγέθη.


Έχεις απόλυτο δίκιο όσον αφορά τις οικονομικές δυνατότητες της χώρας μας σε σχέση με άλλες, αλλά δεν είναι άδικο να βλέπεις τον γερμανό φαντάρο να παίρνει 500 με 600 ευρώ το μήνα, τη στιγμή που ο έλληνας συνάδελφος δεν παίρνει (σχεδόν) τίποτα?
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Fri Feb 23, 2007 4:53 pm    Post subject: Reply with quote

Η διαφορά που επισημένεις βγάζει μάτια. Σαφώς και ισχύει αυτό, αλλά από την άλλη δεν σκέφτεται κανείς τις τεράστιες διαφορές που υπάρχουν μεταξύ των δύο χωρών όσον αφορά στην οικονομία, στην κοινωνία, στην νοοτροπία, στις παθογένιες της οικονομίας, στις ανοικτές ιστορικές πληγές και στην γεωστρατηγική θέση. Τώρα βέβαια από μέσα σας θα θεωρείτε ότι επιχειρηματολογώ αναφέροντας αοριστολογίες.

Αν όμως κάποιος προσπαθήσει να διαβάσει και να μελετήσει πίσω από τις επιφανειακά επιχειρήματα - ότι ανήκουμε στην Ευρώπη και ήμαστε ισότιμος και ισχυρός εταίρος αντάξιος της Γερμανίας στην διεθνή διπλωματία και την παγκόσμια οικονομική δραστηριότητα - μάλλον θα διαπιστώσει ότι τα πράγματα είναι πολύ πιο ρευστά και αβέβαια απ' ότι μας τα σερβίρουν. Θα διαπιστώσει ότι μία χώρα σαν τη Γερμανία παράγει ως επι το πλείστον τον στρατιωτικό εξοπλισμό της και δεν χρειάζεται να εισάγει παρά ελάχιστα υλικά. Δυστυχώς διαπιστώνει ότι δεν είχαμε , δεν έχουμε και μάλλον ούτε πρόκειται ποτέ να έχουμε μισθούς και παροχές αντάξιες με αυτές της Γερμανίας. Αυτή είναι η αλήθεια. Τώρα αν κάποιοι θέλουν να φαντασιώνονται αυτά που βλέπουν στα ξένα ντοκυμαντέρ, στις ξένες ταινίες και στις ανούσιες υποσχέσεις των πολιτικών, ας το κάνουν αλλά η αλήθεια είναι μία και πονάει.

Άντε να πηγαίνω γιατί έχω να παραλάβω τη σύνταξη του πατέρα μου. 400€ το μήνα παίρνει, μετά από 35 χρόνια εργασίας !!
Back to top
View user's profile Send private message
SOUL_13
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 28 Apr 2004
Posts: 722
Location: Birmingham-UK

PostPosted: Fri Feb 23, 2007 7:14 pm    Post subject: Reply with quote

Quote:
Οσο για το αν ειναι μπαχαλο ο στρατος Soulασε να το κρινουν καποιοι εκ των εσω...


Opa re man pou eisai kai ton esw, tagmatarxhs h' taksiarxos eisai... Wink
Back to top
View user's profile Send private message
trelas
Full Member
Full Member


Joined: 15 Jun 2006
Posts: 262
Location: ΠΑΤΡΑ/Αθηνα-Αμπελοκηποι

PostPosted: Fri Feb 23, 2007 7:22 pm    Post subject: Reply with quote

Μπες στο thread "Ποιοι ειμαστε..." και θα καταλαβεις.
Αν δεν εχεις προσωπικη εμπειρια και δε γνωριζεις καταστασεις καλυτερο ειναι να μη λες πολλα και εκτειθεσαι.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Nassos
Full Member
Full Member


Joined: 16 Dec 2005
Posts: 347

PostPosted: Sat Feb 24, 2007 5:36 pm    Post subject: Reply with quote

Πάντως εγώ στον Αυλώνα μια χαρά περνάω. Στοιχειώδη πειθαρχία και όλα είναι τζάμι Razz
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
aikinn
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 08 Jul 2004
Posts: 763

PostPosted: Sun Feb 25, 2007 5:34 am    Post subject: Reply with quote

Πάντως φίλε trela και η δική σου εμπειρία δεν έχει την ίδια βαρύτητα με αυτή ενός απλού φαντάρου. Καταλαβαίνω το ότι θες να υπερασπιστείς το επάγγελμά σου και πιστεύω και την μεγάλη σου αγάπη, αλλά καλύτεροι κριτές είμαστε όλοι εμείς οι οποίοι αναγκαστήκαμε να περάσουμε ένα με δύο χρόνια ως φαντάροι, ναύτες ή αεροπόροι. Εγώ μία απορία έχω σχετικά με το θέμα του στρατού. Γιατί να υπάρχει σε αυτήν την κλίμακα. Και θα σου εξηγήσω το γιατί. Πρώτα απ' όλα δεν μπορώ να καταλάβω ποιος ο σκοπός της υποχρεωτικής στράτευσης όλων των Ελλήνων? Δεν θέλω απάντηση στο ερώτημα αυτό διότι δεν έχεις υπηρετήσει, ώστε να διαπιστώσεις ότι όλοι πάμε μόνο και μόνο επειδή το επιβάλλει ο νόμος, χωρίς έχουμε καμία χρησιμότητα στον στρατιωτικό μηχανισμό. Και πραγματικά θέλω να βρεθεί κάποιος και να μου πει ότι στην θητεία του έκανε κάτι το οποίο πραγματικά ήταν χρήσιμο. Και το λέω αυτό διότι ο στρατός δεν υφίσταται μόνο εν καιρό πολέμου. Δεύτερο ερώτημα είναι το γιατί να υπάρχουν τόσοι μόνιμοι. Υπηρέτησα 8 μήνες παραμεθόριο, σε μονάδα 15 ατόμων, και άλλους 4 σε άλλη παραμεθόριο, σε πολύ βυσματικό μέρος (και δεν ντρέπομαι καθόλου) στο οποίο το μόνο που είδα ήταν αξιωματικούς να κάθονται όλη μέρα, και να ανησυχούν μόνο για τον αν περάσουμε τις επιθεωρήσεις από την Αθήνα. Και δεν ήταν το θέμα ότι έπεσα σε περιπτώσεις ανθρώπων, αλλά πραγματικά δεν είχαν τίποτε άλλο να κάνουν. Και το τρίτο ερώτημα που έχει άμεση σχέση με τα παραπάνω είναι γιατί σαν Έλληνας φορολογούμενος να πρέπει να πληρώνω δισεκατομμύρια ευρώ για εξοπλισμούς-φέσι από τις κατασκευάστριες χώρες, και εκατομμύρια για μισθούς αξιωματικών και συντήρηση μονάδων οι οποίες υπάρχουν χωρίς κανένα λόγο και αιτία.
Και για να μην παρεξηγηθείς, δεν έχω κανένα πρόβλημα με τους μόνιμους. Δεν θεωρώ ότι αυτό που κάνουν είναι αποτέλεσμα αντιεπαγγελματισμού. Πολύ απλά όμως το μέγεθος του Ελληνικού στρατού είναι ανούσια μεγάλο, αναγκάζοντας πολλούς να πληρώνονται για να κάθονται 6-7 ώρες σε ένα γραφείο. Μπορεί εσύ να το βλέπεις πολύ ρομαντικά το όλο ζήτημα, αλλά όλοι εμείς που αναγκαστήκαμε να διακόψουμε την ζωή μας για το χρονικό διάστημα που υπηρετήσαμε και οι οποίοι στην συνέχεια θα πληρώνουμε πάρα πολλά από την τσέπη μας για την συντήρηση του συστήματος, έχουμε εντελώς διαφορετική άποψη.
Back to top
View user's profile Send private message
chr.04
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 05 Mar 2004
Posts: 1566
Location: Thessaloniki

PostPosted: Sun Feb 25, 2007 5:25 pm    Post subject: Reply with quote

Για τους μήνες που υπηρέτησα στην Νέα Σάντα του Κιλκίς δεν είμαι καθόλου περήφανος. Μέχρι και κουκουνάρες που έπεσαν στο χώμα μαζέψαμε επειδή θα ερχόταν ο Τσοχατζόπουλος.

Όμως για τις 25 μέρες που ήμασταν στα Ελληνοαλβανικά σύνορα στο χωριό Χιονάδες και τους 10 μήνες που πέρασα στις Καστανιές του Έβρου είμαι περήφανος που φύλαξα τα ελληνικά σύνορα.

Στο σπίτι, στο αυτοκινητό σας παίρνετε μέτρα ασφαλείας για να μην σας τα κλεψουν. Την χώρα σας από ποιόν περιμένετε να την προστατέψει;
Back to top
View user's profile Send private message
projected
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 18 Jul 2004
Posts: 1172
Location: Rome-Athens

PostPosted: Sun Feb 25, 2007 6:40 pm    Post subject: Reply with quote

chr.04 wrote:
Την χώρα σας από ποιόν περιμένετε να την προστατέψει;


Epaggelmaties oplites ekpaideumenoi kai amoibomenoi me ton katallhlo tropo.
Sigoura den perimenw na prostatepsw thn xwra egw kai xiliades alloi oplites pou to mono pou ma8ame kata th diarkeia ths 8hteias mas einai na skoupizoume, na strwnoume krebatia, na ka8arizoume toualetes kai na kanoume aggareies se argosxolous karabanades.
Back to top
View user's profile Send private message
Nassos
Full Member
Full Member


Joined: 16 Dec 2005
Posts: 347

PostPosted: Sun Feb 25, 2007 6:46 pm    Post subject: Reply with quote

Και ποίος θα πληρώνει τους μισθούς και τις συντάξεις των ΕΠΟΠ;

Rolling Eyes
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
projected
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 18 Jul 2004
Posts: 1172
Location: Rome-Athens

PostPosted: Sun Feb 25, 2007 6:58 pm    Post subject: Reply with quote

Den ennoousa mono tous EPOP.
Genika uposthrizw oti prepei o stratos na einai epaggelmatikos me stelexh ekpaideumena kai amoibes tetoies pou na proselkuoun kosmo na katatagei.
Einai pio apotelesmatikos stis meres mas enas stratos me 50.000 stelexh epaggelmaties h 500.000 ka8aristries? (ta noumera einai tuxaia).

H mporei na bre8ei mia mesh lush me 3mhnh 8hteia, xronos pou arkei gia na ma8ei enas normal an8rwpos OLA osa tou ma8ainoun se 12 mhnes....
(Bebaia 8a piei ligoterous frapedes, 8a ka8arisei ligotera grafeia, 8a potisei ligoteres glastres(!) kai 8a glupsei ligoterous pisinous karabanadvn, alla ti na kanoume...)

Oso gia ta xrhmata, an kopoun auta pou diati8ontai gia tous efedrous oplites kai gia axrhstes agores (mizes) den ftanoun?
Egw nomizw oti an o mesos Ellhnas hksere oti ta lefta pou dinei pane gia sobarh ekpaideush proswpikou kai promh8eia sygxronwn oplikwn susthmatwn, 8a dexotan na dinei kai kati parapanw.
Apla epeidh oloi (sxedon) exoume dei me ta matia mas ti shmainei Ellhnikos stratos, poname kai to teleutaio eurw pou dinoume....
Blepeis omws, to 8ema den einai toso aplo.
H upoxrewtikh 8hteia eksyphretei pollous. Opws, gia paradeigma, thn ekastote kubernhsh gia ta rousfetia (einai to pio eukolo kai anwdyno rousfeti, to opoio epanalambanetai 4 fores to xrono.. Wink ).
Back to top
View user's profile Send private message
Nassos
Full Member
Full Member


Joined: 16 Dec 2005
Posts: 347

PostPosted: Sun Feb 25, 2007 9:09 pm    Post subject: Reply with quote

1) Πολλά παιδιά δηλώνουν ΣΣΕ ή Ναυτικών Δοκίμων ή Ικάρων, αλλά είτε απορρίπτονται είτε παραιτούνται από τις σχολές. Όσες απολαβές και αν σου δώσουν, αν δεν είσαι εσύ πρόθυμος να κάνεις ένα (σκληρό κατ'εμέ) επάγγελμα για 40 χρόνια, τότε τζάμπα κόπος. Δεν είναι και εύκολο να μπλέκεις με πολιτικούς, εμπόρους όπλων-λομπίστες και επιτροπές.

2) Χώρες σαν τη Γερμανία, Σουηδία, Αυστρία, Νορβηγία και Φινλανδία έχουν υποχρεωτική στράτευση. Ηλίθιοι δεν νομίζω να είναι που κρατάνε αυτό το θεσμό. Και αυτοι δεν έχουν την Τουρκία απέναντι τους. Και για αυτούς είναι χαμένος χρόνος η στράτευση, αλλά δεν κάνουν σαν τρελλοί για να μην καταταγούν.

3) Το ότι ο Στρατός έχει καταντήσει εργαλείο ρουσφετιού και "εσωτερικού τουρισμού" δυστυχώς γι'αυτό φταίνε και οι πολιτικοί και οι στρατιωτικοί.

Είναι πολύ σύνθετο το θέμα. Η στράτευση ΟΛΩΝ των πολιτών, όσο χαζή και αν ακούγεται, κατ'εμε είναι καλύτερη από το να φτιάξεις έναν μισθοσυντήρητο Στρατό. Και στο παρακάτω σύνδεσμο η δικαιολογία της εφεδρείας έχει βάση.

http://www.ellinikos-stratos.com/plirofories/epistrateysi.asp

Και επειδή όλο παραπονιέστε για τους 12 μήνες, δλδ. οι Κύπριοι που έχουν υποχρεωτική στράτευση 24 μηνών στα 19 χρόνια τι να πούν;;

Να ξέρετε ότι σε μερικά ΜΒΑ προγράμματα, κυρίως των ΗΠΑ και Βρετανίας, η θητεία θεωρείται προσόν.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
chr.04
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 05 Mar 2004
Posts: 1566
Location: Thessaloniki

PostPosted: Sun Feb 25, 2007 10:00 pm    Post subject: Reply with quote

Επαγγελματικό στρατό έχουν χώρες που ξεκινούν πολέμους από εδώ και από εκεί...

Οι ΕΠΟΠ κατά την γνώμη μου θα πρέπει να ασχολούνται με τα νέα οπλικά συστήματα που για να τα μάθει να τα χειρίζεται κάποιος πρέπει να επενδυθεί πάνω του και χρόνος και χρήμα.

Για μένα η θητεία δεν έπρεπε να μειωθεί. Απλώς οι πολιτικοί κάνουν δημόσιες σχέσεις και οι ανώτεροι/ανώτατοι στρατιωτικοί συμφωνούν για να να πάρουν προαγωγή.

Το αποτέλεσμα να μείνουν τα στρατόπεδα χωρίς προσωπικό, και όλες οι δουλειές να πέφτουν στους λίγους που υπηρετούν.
Back to top
View user's profile Send private message
kostya
Full Member
Full Member


Joined: 10 Jun 2004
Posts: 238
Location: Thessaloniki

PostPosted: Sun Feb 25, 2007 10:16 pm    Post subject: Reply with quote

chr.04 wrote:
Επαγγελματικό στρατό έχουν χώρες που ξεκινούν πολέμους από εδώ και από εκεί...


Και η Ρωσία έχει επαγγελματικό στρατό ( στόχος: 100% μέχρι το 2010 ) και δεν ξεκινάει πολέμους...από δω και από κεί...

Και μην μου πεις ότι δεν έχει κανέναν λόγο να το κάνει..
Back to top
View user's profile Send private message
SOUL_13
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 28 Apr 2004
Posts: 722
Location: Birmingham-UK

PostPosted: Mon Feb 26, 2007 3:05 pm    Post subject: Reply with quote

Quote:
Αν δεν εχεις προσωπικη εμπειρια και δε γνωριζεις καταστασεις καλυτερο ειναι να μη λες πολλα και εκτειθεσαι.


Man adi na apadas me kalamatiana exeis na peis tipota epikodomitiko kai ase ta poioi einai mesa kai poioi eksw:

Quote:
Losada prin kana mina vgikan 3 arxigoi GEETHA kai legane oti oi monades ths papamethoriou (oi stratigika poio shmadikes) einai sto 25% epandromenes diladi MH MAXIMES


Loipon perimenw....
Back to top
View user's profile Send private message
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Mon Feb 26, 2007 3:59 pm    Post subject: Reply with quote

Σχετικά με το τελευταίο, αν αναφέρεσαι σε εμένα, σου έχω απαντήσει ακριβώς κάτω από το post που έθεσες αρχικά το ερώτημα. (Sat Feb 17, 2007 1:46 pm)
Back to top
View user's profile Send private message
SOUL_13
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 28 Apr 2004
Posts: 722
Location: Birmingham-UK

PostPosted: Mon Feb 26, 2007 4:04 pm    Post subject: Reply with quote

Den anaferomai se sena Losada...
Back to top
View user's profile Send private message
trelas
Full Member
Full Member


Joined: 15 Jun 2006
Posts: 262
Location: ΠΑΤΡΑ/Αθηνα-Αμπελοκηποι

PostPosted: Tue Feb 27, 2007 7:02 pm    Post subject: Reply with quote

Quote:
Losada prin kana mina vgikan 3 arxigoi GEETHA kai legane oti oi monades ths papamethoriou (oi stratigika poio shmadikes) einai sto 25% epandromenes diladi MH MAXIMES


Loipon perimenw....[/quote]
Η ελλιπεις επανδρωση δε σημαινει οτι δε γινεται δουλεια.Δεν εχω να σου πω κατι αλλο γιατι δε με ενδιαφερει.Λυπαμαι

Φικε Αikinn δε βλεπω ρομαντικα το θεμα.Πιστευω οτι γνωριζεις πως στις πλατες του στρατου παιζινται πολλα παιχνιδια αλλων...για τα οποια εμεις δεν μπορουμε να κανουμε τιποτα.
Οσο για τη θητεια ουτε οι μονιμοι γουσταρουν που ειναι ετσι...
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Lucretius
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1762
Location: Θεσσαλονίκη

PostPosted: Wed Feb 28, 2007 12:26 am    Post subject: Reply with quote

Και τί σημαίνει δηλαδή, όταν σε ένα τάγμα στα ανατολικά σύνορα υπηρετούν 25 (μετρημένοι) έφεδροι και άλλοι τόσοι μονιμάδες; Σκοπιά, αγγαρία, περίπολο, αγγαρία, σκοπιά, αγγαρία. Και οι μόνιμοι κοιτάνε να μην τους ενοχλήσει κανείς και κάνουν παραπάνω υπηρεσίες. Αν αυτό είναι μαχιμότητα, ε, τί να πω!
Back to top
View user's profile Send private message
trelas
Full Member
Full Member


Joined: 15 Jun 2006
Posts: 262
Location: ΠΑΤΡΑ/Αθηνα-Αμπελοκηποι

PostPosted: Sat Mar 03, 2007 12:09 am    Post subject: Reply with quote

Για την ελλειπη επανδρωση δε φταινε οι στρατιωτικοι.Δεν αποφασισαν αυτοι τη μειωση θητειας χωρις την ταυτοχρονη προσληψη του αναγκαιου αριθμου ΕΠΟΠ για την αναπληρωση των κενων.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Lucretius
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1762
Location: Θεσσαλονίκη

PostPosted: Sat Mar 03, 2007 2:11 am    Post subject: Reply with quote

Δεν είπα οτι φταίνε μόνο οι στρατιωτικοί. Φυσικά υπάρχει και πολιτική ευθύνη για το μπάχαλο που λέγεται στρατός, αλλά πρέπει νομίζω να δεχτούμε οτι πολλά υψηλόβαθμα στελέχη (διοικητές-ταξίαρχοι κτλ) είτε προσπαθούν να βγάλουν από τη μύγα ξύγκι, είτε έχουν παραιτηθεί και προσμένουν την σύνταξη... Και οι επόπ στον κόσμο τους...
Back to top
View user's profile Send private message
alekos
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 873
Location: Athens

PostPosted: Sat Mar 03, 2007 12:52 pm    Post subject: Reply with quote

Nassos wrote:

2) Χώρες σαν τη Γερμανία, Σουηδία, Αυστρία, Νορβηγία και Φινλανδία έχουν υποχρεωτική στράτευση. Ηλίθιοι δεν νομίζω να είναι που κρατάνε αυτό το θεσμό. Και αυτοι δεν έχουν την Τουρκία απέναντι τους. Και για αυτούς είναι χαμένος χρόνος η στράτευση, αλλά δεν κάνουν σαν τρελλοί για να μην καταταγούν.


Δεν κανουν σαν τρελοι οι γερμανοι γιατι εχουν εναλλακτικη θητεια και για αυτους ο στρατος ειναι κατι σαν 9μηνες διακοπες διπλα στο σπιτι τους η το πολυ πολυ στα γερμανο-ολλανδικα συνορα.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Το "πολιτικό" κλουβί με τους τρελούς All times are GMT + 3 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 12, 13, 14 ... 16, 17, 18  Next
Page 13 of 18

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Web hosting by isol.gr