stadia.gr/forum Forum Index stadia.gr/forum
Εδώ μιλάμε για τα πάντα. Από Καλατράβα μέχρι… Καλομοίρα!
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Σχέση Κράτους-πολιτών
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 12, 13, 14 ... 28, 29, 30  Next
 
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Το "πολιτικό" κλουβί με τους τρελούς
View previous topic :: View next topic  
Author Message
wizard
Senior Member
Senior Member


Joined: 30 Apr 2004
Posts: 468
Location: Athens & UK

PostPosted: Fri Dec 29, 2006 6:52 am    Post subject: Reply with quote

gm2263 wrote:
Μου φαίνεται ήταν και ένα -λένε- κατασχεμένο Μίκα. Και εγώ Παπαγιώτης είμαι. Δυστυχώς η αστυνομια του Παπάγου είναι ΠΑΝΤΕΛΩΣ διακοσμητική από ότι έχω καταλάβει. Κάποτε ηταν ιδιαίτερα αυστηροί, ενώ τώρα έχουν παραχαλαρώσει...


Κι εγώ μένω δυο στενά πιο πάνω από το Α.Τ (Μακεδονίας) και δε τους έχω δει ποτέ να κάνουν περιπολία. Μόνο 1-2 φορές έλεγχο σε κάποια αυτοκίνητα κι αυτό είναι όλο.

Είναι προφανές πως κανείς δε στηρίζεται πλέον στην ασφάλεια που (δε) του παρέχει η αστυνομία. Αλλιώς δε θα είχαμε γεμίσει με σιδεριές τα τζάμια και πόρτες ασφαλείας...
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
petalo
Senior Member
Senior Member


Joined: 09 Feb 2004
Posts: 597
Location: θεσσαλονίκη

PostPosted: Fri Dec 29, 2006 9:07 pm    Post subject: Reply with quote

Η Ελλάδα επιστρέφει την υπηκοότητα σε 41 Μουσουλμάνους από τους οποίους είχε άδικα αφαιρεθεί...

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=766190&lngDtrID=244
Back to top
View user's profile Send private message
petalo
Senior Member
Senior Member


Joined: 09 Feb 2004
Posts: 597
Location: θεσσαλονίκη

PostPosted: Fri Jan 05, 2007 2:21 pm    Post subject: Reply with quote

πήρα το νέο μου διαβατήριο αλλά εκτός του ότι δεν περιέχει κάποια στοιχεία όπως όνομα πατρός,χρώμα ματιών,και διεύθυνση κατοικίας είναι και πολύ ανταισθητικό...ποιά είναι η γνώμη σας?
Back to top
View user's profile Send private message
Tzinos
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 02 Apr 2004
Posts: 993
Location: London

PostPosted: Fri Jan 05, 2007 2:32 pm    Post subject: Reply with quote

Ουτε εμενα μου πολυαρεσει η σελιδα του με τα προσωπικα δεδομενα. Τωρα για τα ματια και τα αλλα στοιχεια, αυτα με το σκαναρισμα τις φωτο εμφανιζονται, οποτε δεν πολυχρειαζονται κ να ειναι γραμμενα.

Μου αρεσε το γεγονος πως σε καθε σελιδα υπηρχε κ μια φωτο απο μνημεια ελληνικης κληρονομιας
Back to top
View user's profile Send private message
petalo
Senior Member
Senior Member


Joined: 09 Feb 2004
Posts: 597
Location: θεσσαλονίκη

PostPosted: Fri Jan 05, 2007 2:38 pm    Post subject: Reply with quote

ακριβώς αυτό...η σελίδα που περιέχει τα στοιχεία κάπου ΅χάνει΅ Very Happy
ειδικα αυτό το GR σαν ΟR φαίνεται αλλά όπως λες ίσως κατά τον έλεγχο στο μηχάνημα να φαίνονται όπως είναι...
Back to top
View user's profile Send private message
Doc
Full Member
Full Member


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 359
Location: Liverpool

PostPosted: Thu Jan 11, 2007 8:46 pm    Post subject: Reply with quote

Πιστευω οτι ολη αυτη η ιστορια με αυτους που πηγαν (και οσους δεν πηγαν) στρατο, δεν βγηκε τυχαια την ΙΔΙΑ ακριβως περιοδο που παει να περασει και το νομοσχεδιο περι αρθρου 16 στην βουλη....
Οπως και δεν ειναι τυχαιο οτι αυτο που μαθαινετε απο τα ΜΜΕ για το συγκεκριμενο θεμα ειναι τα επεισοδια στο κεντρο της Αθηνας...
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
Tanash
Full Member
Full Member


Joined: 19 Dec 2005
Posts: 219
Location: Λάρισα

PostPosted: Fri Jan 12, 2007 1:26 am    Post subject: Reply with quote

Εμένα μου μυρίζει μήπως πήγαν να χτυπήσουν κάποιον συγκεκριμένο που είναι να μπεί τώρα, μιας και σε λίγες μέρες μπαίνει η επόμενη σειρά.. Rolling Eyes
Back to top
View user's profile Send private message
petalo
Senior Member
Senior Member


Joined: 09 Feb 2004
Posts: 597
Location: θεσσαλονίκη

PostPosted: Sat Feb 10, 2007 1:25 am    Post subject: Reply with quote

Δολοφονήθηκε ο διοικητής του ΙΚΑ κ.Βαρθολομαίος...
Να δούμε θα βρεθεί ο θύτης και ποιά ήταν τα κίνητρα?
Back to top
View user's profile Send private message
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Sat Feb 10, 2007 12:39 pm    Post subject: Reply with quote

Από Μεταφορά

petalo wrote:
Σας έχουν "ζωγραφίσει"ποτε?
Very Happy Βασικά εδώ στη Θεσ/νίκη η δημοτική αστυνομία επιδίδεται σε ένα σαφάρι κλήσεων και αφαίρεσης πινακίδων!



superas wrote:
Μόλις σήμερα αδερφέ Wink πέταλο πήρα πίσω τις πινακίδες! Μου τις είχαν πάρει για 10 μέρες. Πάντως οκ είχαν δίκιο, είχα διπλοπαρκάρει το αυτοκίνητο έστω και 10 λεπτά στη Νέα Εγνατία.

Πάντως είναι αλήθεια ότι η Δημοτική Αστυνομία έχει επιδοθεί σε τρελό σαφάρι και γράφει αβέρτα. Βέβαια το να γράφεις μόνο και να μην υπάρχει πάρκιγκ ΠΟΥΘΕΝΑ, μα ΠΟΥΘΕΝΑ όχι μόνο πια στο κέντρο αλλά σχεδόν σε ΟΛΗ την Θεσσαλονίκη, δυστυχώς δεν λύνει το πρόβλημα...


petalo wrote:
και είναι κριμα να βλέπεις νεαρά άτομα που βγαίνουν από τη σχολή να έχουν γίνει εισπρακτορες προστίμων τριγυρνώντας με τα μπλοκάκια στα χέρια...Φυσικά ανάμεσα στα καθήκοντά τους είναι και η ρύθμιση της κυκλοφορίας αλλα δεν έχουμε δει κανένα δημ.αστυνομικό να εκτελεί αυτη την υπηρεσία...
Και φυσικά όπως ανέφερες δεν έχει δημιουργηθει κανένα πάρκινγκ από τον Δήμο με την δικαιολογία ότι η Κεντρική εξουσία δεν αφήνει κλπ...
Τ ο παρκινγκ στο Ιπποκράτειο ελιναι ιδιωτικό ή δημοτικό?
Και πόσο πηγαινε το πρόστιμο που σου επέβαλαν?65,5 ευρώ συν 2 ευρω παράβολο?



Psilalonitis-1982 wrote:
Σωστα μπαινουν τα προστιμα αλλα δεν ειναι αυτα που θα λυσουν το κυκλοφοριακο.

Χρειαζονται και παρεμβασεις με θετικη κατευθυνση
(δεν εννοω μονο τα αναγκαια παρκιν).

Οταν λεμε κυκλοφορια σε μια πολη
συνηθως δεν εννοουμε κυκλοφορια ανθρωπων αλλα μονο οχηματων.

Ξεχναμε την επιτακτικη αναγκαιοτητα των μαζικων μεσων.
Ξεχναμε τους πεζους που εχουν προτεραιοτητα σε ενα ανθρωπινο αστυ.

Αυτα διαφευγουν απ την εποχουμενη λογικη ΟΛΩΝ ΜΑΣ.
Back to top
View user's profile Send private message
chr.04
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 05 Mar 2004
Posts: 1566
Location: Thessaloniki

PostPosted: Sat Feb 10, 2007 12:50 pm    Post subject: Reply with quote

Μια - δυο βδομάδες πριν τις Δημοτικές είχα παρκάρει στην Τσιμισκή στις 12:30 το μεσημέρι. Ήμουν μέσα στο αυτοκίνητο περίπου μισή ώρα και δεν πέρασε ψυχή.

Αλλά τότε έπρεπε να βγει δήμαρχος ο Βασιπαπ.

Όταν κατεβαίνω για προσωπικές δουλειές στο κέντρο, είτε πέρνω το αυτοκίνητο και το παρκάρω πίσω από τον Σταθμό ή στο πάρκινγκ της ΧΑΝΘ, αλλά τις περισσότερες φορές κατεβαίνω με λεωφορείο.
Back to top
View user's profile Send private message
kostya
Full Member
Full Member


Joined: 10 Jun 2004
Posts: 238
Location: Thessaloniki

PostPosted: Sat Feb 10, 2007 1:19 pm    Post subject: Reply with quote

Και το parking του Ο.Λ.Θ εξυπηρετεί πολύ πιστεύω για κάποιον που θέλει να κατέβει στο κέντρο. Και είναι και σχετικά φτηνό.

http://www.thpa.gr/gr/ipiresies/parking/index.htm

http://www.thpa.gr/gr/nea/archives/parking-pos.htm
Back to top
View user's profile Send private message
petalo
Senior Member
Senior Member


Joined: 09 Feb 2004
Posts: 597
Location: θεσσαλονίκη

PostPosted: Tue Feb 20, 2007 8:21 pm    Post subject: Reply with quote

Ποιά είναι η γνώμη σας για το "ιατρικό απόρρητο"?
Εφαρμόζεται?
Στο πρόσφατο φονικό στη Ν.Αγχίαλο,βγήκε διοικήτρια νοσοκομείου στο οποίο είχε νοσηλευθεί ο δράστης και έκανε δηλώσεις στα κανάλια σχετικά με την υγεία του...
Back to top
View user's profile Send private message
Dimiskour
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 02 Jun 2004
Posts: 1189
Location: Αθήνα

PostPosted: Fri Mar 02, 2007 5:28 am    Post subject: Reply with quote

Ρε παιδια, ειδικα εσεις που ειστε Ελλαδα και βλεπετε και τις ειδησεις, για εξηγειστε μου, πού εκανε λαθος ο φρουρος στο υπουργειο Αιγαιου και του την επεσαν ετσι ο ΣΥΝ και το ΚΚΕ;

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=783692&lngDtrID=244

Απ΄ό,τι διαβαζω ο ανθρωπος δεχθηκε επιθεση με βομβες μολοτωφ απο κουκουλοφορους οι οποιοι καταφεραν να σπασουν το λουκετο της κεντρικης εισοδου πραγμα που σημαινει οτι τον πλησιασαν σε πολυ κοντινη αποσταση βαζοντας σε κινδυνο τη σωματικη του ακεραιοτητα.

Ηθελα να΄ξερα, αν δεν επρεπε να χρησιμοποιησει το πιστολι του για εκφοβισμο σε αυτη τη περιπτωση τοτε τι θα επρεπε να ειχε συμβει για να ειναι δικαιολογημενη η πραξη του; Τι το κουβαλαει μαζι του, για μοστρα;


Last edited by Dimiskour on Fri Mar 02, 2007 12:23 pm; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
dimi
Full Member
Full Member


Joined: 08 May 2004
Posts: 319
Location: Leuven Belgium

PostPosted: Fri Mar 02, 2007 7:29 am    Post subject: Reply with quote

Μου προκαλεί αηδία η κατηγορία για "κλίμα τρομοκρατίας". Λες και τα κωλοσυλλαλητήρια τους είναι "ειρηνικά". Με τα καδρόνια και τις μολότωφ. Ε, όχι ρε... Και μπράβο στην επίσημη αστυνομική αρχή που καλύπτει πλήρως το φρουρό.

Μου φαίνεται ότι ήρθε η ώρα να προμηθευτούν και οι αστυνομικοί στην Ελλάδα τα TASERS... . Μετά βαράτε στο ψαχνό άφοβα.

To μόνο ερώτημα είναι εάν έχουμε αρκετό ρεύμα διαθέσιμο για να τα φορτώνουμε.
(είναι βέβαιο ότι έχουμε αρκετους κάφρους για εκκενώσεις)
Back to top
View user's profile Send private message
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Fri Mar 09, 2007 11:27 pm    Post subject: Reply with quote

Φοβάμαι dimi ότι τα πράγματα είναι πολύ χειρότερα απ ότι φαίνονται.

Δεν θέλω να παρεξηγηθώ, δεν θα αναφερθώ σε συγκεκριμένη πολιτική παράταξη. Αυτό που συμβαίνει με τους κουκουλοφόρους είναι κάτι που το είχαμε δει πολλές φορές κατά τη διάρκεια της δεκαετίας του 90 και απλά στις μέρες μας έχει μεγαλύτερη έξαρση.

Δυστυχώς οι κουκουλοφόροι έμμεσα χρησιμοποιούνται από την εκάστοτε κυβέρνηση, για να αμαυρώσουν τις μεγάλες διαδηλώσεις που οργανώνονται από τις διάφορες κοινωνικές ομάδες.

Το έργο το έχουμε δεί πολλές φορές, ειδικά από το καιρό που εμφανίστηκαν τα ιδιωτικά τηλεοπτικά κανάλια. Επειδή λοιπόν δεν μπορεί να επιβληθεί κατευθυνόμενη ενημέρωση και υποβάθμιση των διεκδικήσεων της κοινωνίας(διαδηλώσεις), αφήνονται(από κάποιους που σχετίζονται με την εκάστοτε κυβέρνηση) αυτά τα ανθρωποειδή να καίνε και να σπάνε ώστε το βράδυ πρώτο και μόνο θέμα της επικαιρότητας να είναι οι εικόνες δυσφήμισης των εκάστοτε διαδηλωτών και όχι ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ τους αιτήματα.

Δεν μπορώ να πειστώ από κανένα και με τίποτα ότι εδώ και μία δεκαετία η αστυνομία αδυνατεί να συλλάβει(ακολουθώντας συγκεκριμένες εντολές φυσικά) τους βάρβαρους. Δεν μπορεί η Δημοκρατία να καταλύεται από κάποιους που έχουν για πρότυπο ζωής το "MAD MAX" .

Τέλος πιστεύω ότι αυτού του είδους οι μαύρες στιγμές της δημοκρατίας σχετίζονται σαν σε συγκοινωνούντα δοχεία με τη βία στα γήπεδα.

Φυσικά δεν θα διαφωνήσω ότι κάποιοι άνεργοι και κατατρεγμένοι της άδικης κοινωνίας που φτιάξαμε μπορεί να παρασύρονται σε τέτοια μονοπάτια. Το έργο όμως είναι οργανωμένο από αυτούς που ανέφερα.
Back to top
View user's profile Send private message
gm2263
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1840
Location: Athens, Hellas

PostPosted: Sat Mar 10, 2007 11:40 am    Post subject: Reply with quote

Συμφωνώ και επαυξάνω.
Back to top
View user's profile Send private message
worldofjustice
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Sep 2004
Posts: 983
Location: Zurich

PostPosted: Sat Mar 10, 2007 4:06 pm    Post subject: Reply with quote

Δυστυχώς είμαι αναγκασμένος να συμφωνήσω πλήρως με τον Losada, ακόμα κι αν δεν είχα καμία εσωτερική πληροφορήση για το θέμα. Ακριβώς γιατί όλο το παιχνίδι είναι στημένο και δεν χρειάζεται να ξέρεις τίποτα παραπάνω για να το καταλάβεις πέρα από το γεγονός και μόνο ότι οι αστυνομικές δυνάμεις (εκτελώντας εντολές - σαφώς) επέλεξαν να χτυπούν τον όγκο τις διαδήλωσης αντί τους βανδάλους. Η ατέρμονη επανάληψη του φαινομένου δεν αφήνει περιθώρια απόδοσης της θλιβερής κατάστασης σε σφάλμα ή παρανόηση.


dimi, μην εμπλέκουμε τους διαδηλωτές με τους ταραξίες. Το μόνο που έχω να τους προσάψω είναι ότι οφείλουν να προστατεύουν με ειδικές ομάδες τις πορείες τους από τέτοια παράσιτα όπως κάνει το ΚΚΕ.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Ypsilon
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 3951
Location: Copenhagen, Denmark

PostPosted: Sat Mar 10, 2007 5:41 pm    Post subject: Reply with quote

Απλώς να προσθέσω ότι εδώ στην Κοπεγχάγη με τα πρόσφατα πρωτοφανή επεισόδια ύστερα από την εκδίωξη καταληψιών από ξενώνα νεότητας, η αστυνομία συνέλαβε 400 άτομα στην πρώτη επιχείρηση και 700 στη δεύτερη.
Αυτά.
Και δεν λέω ότι και οι δικοί μας δεν μπορούν να το κάνουν, απλά δεν τους αφήνουν τα κομματόσκυλα και αυτοί που νομίζουν πως έχουν πάρει τη δημοκρατία εργολαβία.
Στέκομαι στο γεγονός πως στη Δανία μετά τις συλλήψεις ουδείς ετόλμησε να (ξανα)κάψει τη χώρα ζητώντας την "απελευθέρωση των ...αθώων κρατουμένων".
Διότι όλοι ξέρουν πως υπάρχει κράτος και νόμοι, και πως από τη στιγμή που παρανομείς θα πληρώσεις. Τέλος. Και μιλάμε τώρα για Σκανδιναβική χώρα, στην οποία τα πάντα είναι διαπραγματεύσιμα εκτός από τις ελευθερίες του ατόμου.

Εδώ απλώς απολαμβάνουμε τους καρπούς της γενικευμένης ασυδοσίας, και εφόσον ουδείς αντιδρά, δικαίως παθαίνουμε όσα παθαίνουμε.
Δεν είναι δυνατόν δυο (!) κοινοβουλευτικά κόμματα να αποκαλούν διαρκώς την αστυνομία "δυνάμεις καταστολής" (λες και οι μπάτσοι δεν ανήκουν στην εργατική τάξη) δίνοντας πάντα εκ των προτέρων το τεκμήριο της αθωότητας (άρα και την πολιτική κάλυψη) στους ταραξίες.

Και όσο για τους διαδηλωτές (που -και καλά- είναι άλλο πράγμα από τους κουκουλοφόρους), λυπάμαι αλλά τον τελευταίο καιρό αρχίζω να αναθεωρώ.
Είναι απολύτως υπεύθυνοι για την σκόπιμη έλλειψη περιφρούρησης των διαδηλώσεών τους (για προφανείς λόγους), άσε που το θέμα με τις πορείες πρέπει επιτέλους να το ξαναβάλουμε κάτω.
Το να κλείνει το κέντρο της πόλης 200 φορές το χρόνο, καταδικάζοντας πολίτες και καταστηματάρχες σε μια κόλαση που μόνο αν τη ζήσεις από κοντά την καταλαβαίνεις, για μένα είναι μια βαθιά αντικοινωνική συμπεριφορά που πρέπει να εξετασθεί.
Δεν υπάρχουν δηλαδή άλλες μορφές διαμαρτυρίας? Γιατί είναι πιο σεβαστό το δικαίωμα κάποιου να διαδηλώνει καταλαμβάνοντας όλο το πλάτος του δρόμου, και δεν είναι εξίσου σεβαστό το δικό μου δικαίωμα να θέλω να είμαι στο σπίτι μου μισή ώρα μετά το ξεπάτωμα στη δουλειά μου, κι όχι τρεις ώρες αργότερα λόγω του απίστευτου μποτιλιαρίσματος?
Γιατί ο καταστηματάρχης που πληρώνει τα κέρατά του σε κάθε είδους φόρους να είναι αναγκασμένος να στέλνει τους υπαλλήλους σπίτι τους και να κλείνει το μαγαζί του επειδή όχι μόνο δεν θα πατήσει ψυχή μέσα για 3-4 ώρες, αλλά υπάρχει και ο κίνδυνος να του το σπάσουν στα καλά καθούμενα?
Γιατί να πληρώνω τέλη στο Δήμο που πάνε υπέρ της αποκατάστασης των ζημιών μετά από κάθε "ειρηνική" πορεία, αντί τα ίδια χρήματα να πηγαίνουν σε άλλες ανάγκες της πόλης?

Καλά, μιλάμε σοβαρά? Με συγχωρείτε, αλλά εδώ ισχύει το "είπαν του τρελλού να χέσει κι εκείνος ξεκωλώθηκε". Μια ζωή στην υπερβολή και τη χειραγώγηση οι Έλληνες, και λυπάμαι γιατί κάποτε δεν ήμασταν έτσι.
Έχουμε λάθος αντίληψη για Δημοκρατίες, για άσυλα, για δικαιώματα των άλλων, για δημόσιες περιουσίες, για τα πάντα.
Και πρέπει κάποτε να τα συζητήσουμε. Κι όλα αυτά τα λέει ένας αριστερός, έτσι, για να ξέρουμε και τι μας γίνεται.
Η δημοκρατία είναι εργαλείο. Άμα δεν ξέρεις να το διαχειριστείς, γίνεται πολύ εύκολα φασισμός. Δηλαδή νισάφι πια, αυτό είναι ο πλήρης ξεπεσμός, ξεφτιλιστήκαμε τελείως...

ΥΓ: Κατά τ' άλλα, ο τουρισμός μας μάρανε, και η προσέλκυση ξένων επενδύσεων. Σε μια πόλη που σύμφωνα με μια άτυπη -αλλά ευρέως γνωστή- ταξιδωτική οδηγία, ο τουρίστας είναι πολύ πιθανόν να πέσει σε γενικευμένο μπάχαλο και να καταστραφεί η διάθεσή του, άσε που μπορεί να φάει και κανα μπουλόνι στο κεφάλι.
Δεν πειράζει. Τα ανέχεται αυτά η Δημοκρατία.

ΥΓ2: Με γειά τα Προπύλαια και όλα τα αγάλματα της πλατείας. Τσίλικα γίνανε πάλι από τις μπογιές και τα σπρέι, το καλό να λέγεται.
Το γεγονός ότι είμαστε η μοναδική χώρα στον κόσμο που θεωρεί άσυλο, εκτός από το κτήριο, και τη δημόσια, ανοιχτή πλατεία που το περιβάλλει Exclamation ας το συζητήσουμε όταν ρίξουμε επιτέλους τον... καπιταλισμό.
Α ρε σφαλιάρες που λείπουν από ορισμένους....
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
aikinn
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 08 Jul 2004
Posts: 763

PostPosted: Sat Mar 10, 2007 6:34 pm    Post subject: Reply with quote

Το ότι οι αστυνομικοί, ή μάλλον καλύτερα αυτοί που τους δίνουν τις εντολές, δεν κάνουν αυτά που θα έπρεπε να κάνουν θεωρείται δεδομένο. Αυτό όμως που πρέπει πρώτα να γίνει είναι σαν κοινωνία να ξεκαθαρίσουμε τι θέλουμε. Διότι δεν γίνεται όταν τα σπάνε να φωνάζουμε για την ανυπαρξία του κράτους, και όταν γίνονται συλλήψεις, να φωνάζουμε για την βίαια καταστολή των πορειών.
Αυτό που πιστεύω ότι θα έπρεπε να γίνει είναι ένα συλλαλητήριο χωρίς καθόλου ΜΑΤ. Θεωρώ ότι σε μία τέτοια περίπτωση δεν θα γίνουν επεισόδια. Και δεν το λέω διότι πιστεύω ότι τα ΜΑΤ ευθύνονται για ότι γίνεται, αλλά διότι οι αντιεξουσιαστές δημιουργούν τις όποιες φασαρίες μόνο και μόνο λόγω της παρουσίας των αστυνομικών. Οι άνθρωποι αυτοί ούτε ιδεολογίες έχουν, ούτε επιδιώκουν κάτι. Τα παιδάκια αυτά δεν έχουν ιδέα τι θα πει αναρχία. Απλά γουστάρουν να κάνουν επεισόδια με τους μπάτσους και να τους δείχνει η τηλεόραση. Και από την άλλη, στην περίπτωση που κάνω λάθος και αρχίσουν επεισόδια, να δούμε τότε τις θα βγει να πει ο Συνασπισμός ο οποίος τόσο καιρό τα ρίχνει στην αστυνομία και θεωρεί ότι ακόμα και οι κουκουλοφόροι προκαλούνται και κάνουν φασαρίες.
Back to top
View user's profile Send private message
Dimiskour
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 02 Jun 2004
Posts: 1189
Location: Αθήνα

PostPosted: Sat Mar 10, 2007 10:30 pm    Post subject: Reply with quote

Εγω παλι ρε παιδια, ειμαι μπερδεμενος σχετικα με το τι συμβαινει πραγματικα στο παρασκηνιο.

Η θεωρια οτι ολα ειναι στημενα μεταξυ κρατους-κουκουλοφορων προκειμενου ειτε να αμαυρωσουν τις διαδηλωσεις ειτε να αποπροσανατολισουν τον κοσμο απο τα πραγματικα προβληματα αν και στεκει εντουτοις με προβληματιζει.

Πρωτον, ποιας φυσεως ειναι ακριβως αυτη η δοσοληψια; Τι τους εχει ταξει το κρατος; Χρηματα ή μηπως το ελευθερο να τα σπανε ποτε ποτε χωρις να ανησυχουν οτι θα συλληφθουν;

Δευτερον, οι κουκουλοφοροι που συναπτουν αυτες τις υποτιθεμενες συμφωνιες με το κρατος ειναι οντως αναρχικοι ή απλως πληρωμενα φερεφωνα; Aν ειναι oντως αναρχικοι ειναι δυνατον να κανουν συμφωνια με τον αιωνιο εχθρο τους; Αν δεν ειναι αναρχικοι τοτε πού ειναι οι πραγματικοι αναρχικοι; Δεν εχουμε γνησια δειγματα του ειδους εδω;

Τριτον και κυριοτερο, για να υπαρχουν τετοιου ειδους συμφωνιες υποτιθεται οτι το κρατος θα εχει στο τελος καποια οφελη...για παραδειγμα, ο κοσμος θα ταυτισει διαδηλωτες με κουκουλοφορους και πορειες με βανδαλισμους και ασυδοσια. Ωστοσο υπαρχει ενα πασιφανες τιμημα...για να πετυχουν τα προηγουμενα πρεπει να αφησουν λυτους ενα ματσο αληταραδες να τα κανουν λιμπα μπροστα στις καμερες χωρις να κανουν συλληψεις. Αυτο δεν εχει πολιτικο κοστος; Δεν αμαυρωνεται η εικονα του κρατους και δεν χανουν ψηφοφορους;

Φυσικα εδω ερχεται το ερωτημα...αν δεν υφισταται η θεωρια οτι κρατος και γνωστοι-αγνωστοι τα εχουν κανει πλακακια τοτε γιατι δεν γινονται συλληψεις;
Οι μονες αλλες "λογικες" εξηγησεις ειναι

α) ανικανοτητα/ανοργανωσια εκ μερους της αστυνομιας,
β) δεν θελουν να κανουν συλληψεις επειδη συλληψεις=θα πεσει σιγουρα ξυλο οποτε ανησυχουν για το ιματζ τους και το πώς θα τους αντιμετωπισουν τα ΜΜΕ (εδω ενας αστυνομικος υποτιθεται οτι εβγαλε σιδηρογροθια και την επομενη εγινε χαμος με αναφορες για αστυνομικη τρομοκρατια, κρατικη ασυδοσια και δεν συμμαζευεται)
γ) για το παρακατω κανω εικεσια μιας και δεν γνωριζω λεπτομερειες αλλα ισως οι αστυνομικοι δεν πληρωνονται καλα οποτε σιγα μην διακινδυνεψουνε την σωματικη τους ακεραιοτητα για 1000 ευρω
δ) φοβουνται...τα αντιποινα των κουκουλοφορων!

Το παρακατω αρθρο της Καθημερινης του Νοεμβριου το οποιο εχω κρατησει διοτι μου εκανε τεραστια εντυπωση λεει ακριβως αυτο το τελευταιο:

"...Πάντως, παραδέχονται ότι οι αναλογικά λίγες συλλήψεις, που γίνονται κάθε φορά που υπάρχουν εκτεταμένα επεισόδια, είναι και θέμα στρατηγικής. «Θα πρέπει να υπάρξει κεντρική, κατά βάση, πολιτική απόφαση, ότι πραγματικά θέλουμε να πάμε σε μαζικές συλλήψεις. Υπάρχει ο φόβος ότι οι αντιδράσεις που θα έχουμε, με τη μορφή κυρίως εκτεταμένων εμπρηστικών επιθέσεων, σε ένδειξη διαμαρτυρίας και συμπαράστασης, θα είναι εκτεταμένες», αναφέρει ανώτατος αξιωματικός της ΕΛ.ΑΣ."

http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_politics_100045_19/11/2006_205887

Για τα α) και β) ενδιαφερον εχει το παρακατω αρθρο της Καθημερινης.

http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_politics_100044_19/11/2006_205888

Ενα πολυ χαρακτηριστικο κομματι ειναι το εξης:

Υπάρχει απόλυτη ανικανότητα στην «ανάγνωση» του χώρου και τη διείσδυση σε αυτόν. Το ζήτημα των κουκουλοφόρων έχει ανατεθεί εδώ και χρόνια στην κρατική Ασφάλεια και όχι στην Αντιτρομοκρατική. Αυτό έχει γίνει και για πολιτικούς λόγους, διότι αν η Αντιτρομοκρατική είχε την ευθύνη, κάθε γκαζάκι ή μολότοφ θα μετρούσε ως τρομοκρατική ενέργεια και η χώρα μας θα έκανε την Κολομβία να μοιάζει με Ελβετία σε κάθε σχετικό πίνακα. Η κρατική Ασφάλεια έχει διαχρονικά δείξει ότι έχει μεγάλες αδυναμίες. Κλασικό παράδειγμα το γεγονός ότι χρησιμοποιεί τους ίδιους αστυνομικούς για τη φύλαξη στόχων, επιχειρήσεις παρακολούθησης και μεταγωγές κρατουμένων. Αποτέλεσμα να γνωρίζουν όλοι ποιοι είναι οι «πρακτορές» της, ενώ αν έχουν απορίες μπορεί να βγάλουν ασφαλή συμπεράσματα από τις μοτοσικλέτες που χρησιμοποιούν, που είναι συγκεκριμένου τύπου και... χρώματος. Είναι λογικό κατόπιν αυτού να συμβαίνουν επιθέσεις σε «μυστικούς», οι οποίες παραδόξως δεν έχουν ακόμη καταλήξει σε θανάτους.

Να πω την αληθεια δεν ειμαι σιγουρος για το τι πραγματικα συμβαινει. Το σιγουρο ειναι οτι υπαρχει μια απιστευτα αρρωστημενη κατασταση που δεν παει αλλο. Ωστοσο ειμαι βεβαιος οτι θα επαναληφθει το κλασικο σκηνικο...το κρατος θα κανει υπομονη και θα αντεξει την μπορα εως οτου το θεμα ξεχαστει.
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
gm2263
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1840
Location: Athens, Hellas

PostPosted: Sun Mar 11, 2007 12:45 am    Post subject: Reply with quote

...βρωμάει η δουλειά. Μέχρι τώρα και σε εμένα άρχισαν να "δουλεύουν" τα "συντηρητικά μου αντανακλαστικά". Μετά από τόσο καιρό όμως δε νομίζω ότι η Αστυνομία και το κράτος φοβούνται δέκα σκατόπαιδα και τις όποιες εντός και πέριξ του κοινοβουλίου "προοδευτικές δυνάμεις" (που έχουν μεγάλη ευθυνη που δεν αποστασιοποιούνται πλήρως για λόγους λαϊκισμου). Βρωμάει η δουλειά και δεν μπορω να καταλάβω προς τα που πηγαίνει. Διότι αν βγεί κανένας χριστιανός μαγαζάτορας με καραμπίνα και καθαρίσει τρείς-τέσσερις από δάυτους θα είναι πολύ αργά να αρχίσουμε να ανησυχούμε.

Για την αστυνομία, είναι χαμένη στην αφασία της. Μόνο προσέχετε όσοι έχετε μακρια μαλλιά και μούσια γιατι σε μεμονωμένες περιπτωσεις από ότι καταλαβαίνω τα πράγματα είναι περίεργα...
Back to top
View user's profile Send private message
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Sun Mar 11, 2007 3:46 am    Post subject: Reply with quote

Quote:
Πρωτον, ποιας φυσεως ειναι ακριβως αυτη η δοσοληψια; Τι τους εχει ταξει το κρατος; Χρηματα ή μηπως το ελευθερο να τα σπανε ποτε ποτε χωρις να ανησυχουν οτι θα συλληφθουν;

Δευτερον, οι κουκουλοφοροι που συναπτουν αυτες τις υποτιθεμενες συμφωνιες με το κρατος ειναι οντως αναρχικοι ή απλως πληρωμενα φερεφωνα; Aν ειναι oντως αναρχικοι ειναι δυνατον να κανουν συμφωνια με τον αιωνιο εχθρο τους; Αν δεν ειναι αναρχικοι τοτε πού ειναι οι πραγματικοι αναρχικοι; Δεν εχουμε γνησια δειγματα του ειδους εδω;


Το σίγουρο είναι ότι θα αργήσουμε πολύ να μάθουμε την σύσταση της ομάδας των ανθρωποειδών με τις κουκούλες, γιατί πάντα με κάποιο περίεργο τρόπο καταφέρνουν να μην συληφθούν(Απ' ότι κατάλαβα αυτή τη φορά πήγαν και συνέλαβαν κυρίως διαδηλωτές).

Έχω την υποψία ότι οι ηγήτορες των ομάδων αυτών είναι αυτοί που μπορεί να έχουν οικονομικές δοσοληψίες με τους άνωθεν και όλοι οι υπόλοιποι να τους ακολουθούν λόγω ιδεολογίας ή λόγω του ότι η ζωή τους είναι ένα κουρέλι οπότε βρίσκουν - κατά κάποιο ανώμαλο τρόπο - νόημα στην εκτόνωση της οργής τους, με μπουλόνια και μολότωφ !!! Evil or Very Mad

Υπάρχει όμως και το ενδεχόμενο να μην υπάρχουν καθόλου οικονομικές δοσοληψίες και απλά, να βγαίνουν έξω σπάζοντας και καίγοντας, επειδή έτσι τη βρίσκουν ή έτσι εκτονώνουν τα απωθημένα της δύσκολης ζωής τους. Mad Από την άλλη οι κυβερνόντες βολεύονται γιατί αρκετός κόσμος δεν κατανοεί, ότι πίσω από τους καπνούς και τις φωτιές, υπάρχουν δύο ομάδες(Κουκουλοφόροι και Διαδηλωτές) και έτσι ταυτίζει και τις δύο με το όνομα της κοινωνικής ομάδας που η εκφωνήτρια αναφέρει στα παράθυρα των ειδήσεων.
Τι; Αν άκουσαν για αιτήματα; Τι είναι αυτά ;

Έτσι πολύ απλά οι αστυνομικοί παίρνουν εντολές να τηρούν αμυντικό σχηματισμό και αφού τα κάνουν οι βάρβαροι όλα καλοκαιρινά, παίρνουν εντολές να ορμήξουν και όποιον πάρει ο χάρος. Την άλλη μέρα αρκετοί διαδηλωτές μπορεί να σκεφτούν ότι η κατάσταση έχει γίνει επικίνδυνη και να μην κατέβουν σε διαδήλωση.

Αλλά οι τύποι με τις κουκούλες, τις μολότωφ και τις σφεντόνες ζουν και βασιλεύουν. Τους χρειάζεται το σύστημα για την επόμενη φορά, που κάποιος θα σκεφτεί να διεκδικήσει. Αυτοί ευχαρίστως θα βοηθήσουν την κατάσταση, αφού έτσι κι άλλιώς κανένας δεν πρόκειται να τους πειράξει, είτε αυτή είτε την άλλη φορά.

Μου θυμίζει τα παιδικά μου χρόνια, όταν είχα κάτι γειτονάκια που κυνηγούσαν πουλιά με σφεντόνες απέναντι από το παλιό μας σπίτι, σε κάποια μεγάλα δέντρα που υπήρχαν εκεί. Αφού δεν κατάφερναν να χτυπήσουν κάποιο, άρχιζαν να σημαδεύουν τις λάμπες των στήλων της ΔΕΗ.
Δεν ανησυχούσαν, όχι γιατί ήταν παιδιά αλλά ... γιατί ήξεραν ότι κανένας δεν θα τους τιμωρούσε. Rolling Eyes
Back to top
View user's profile Send private message
ael
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 15 Feb 2004
Posts: 1854
Location: πινω Λουμιδη.ΚΟΥΠΑτο...

PostPosted: Mon Mar 12, 2007 1:25 pm    Post subject: Reply with quote

εμαθα γι' αυτα που εγιναν στο συνταγμα την παρασκευη,χθες...τα πηρε το ματι μου σε κατι τοπικες ειδησεις.σκεφτηκα λιγη ωρα για το τι θα γραψω εδω,και ειναι αληθεια οτι ειμαι οργισμενος.
κατεληξα ομως σε ενα συμπερασμα και ηρεμησα:φταιει το καυσαεριο παιδες.γι αυτο,οσοι εχετε σωας τας φρενας,κοπανηστε την πριν να ειναι αργα...
δεν εξηγειται αλλιως... Twisted Evil Evil or Very Mad
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Kalashnikov
Senior Member
Senior Member


Joined: 26 Feb 2004
Posts: 597
Location: Brussels

PostPosted: Mon Mar 12, 2007 1:48 pm    Post subject: Reply with quote

losada7 wrote:
Υπάρχει όμως και το ενδεχόμενο να μην υπάρχουν καθόλου οικονομικές δοσοληψίες και απλά, να βγαίνουν έξω σπάζοντας και καίγοντας, επειδή έτσι τη βρίσκουν ή έτσι εκτονώνουν τα απωθημένα της δύσκολης ζωής τους.


Oi idioi pou ta spane stis pories, einai oi idioi pou ta spane stis katalipseis, oi idioi pou katapatoun to ka8estws asylias twn panepistimiwn, oi idioi pou tis kyriakes ta spane sta gipeda k oi idioi pou genika fainontai apokommenoi apo tin idia tin koinwnia, opote kai tin aporriptoun.

An antimetwpistei to provlima ws egklima, to mono sigouro einai pws 8a diaiwnistei. Isws me kapoia kali organwsi apo plevras astynomias na stamatisoun ta ektropa stis diadilwseis. Alla na eiste sigouroi pws oi an8rwpoi aftoi 8a vroun allous tomeis na ekdilwsoun tin apex8eia tous s'afto pou 8eloun na katastrepsoun.

San kratos, tetoies wres prepei:
a) Na organw8eis katallila etsi wste me to ligotero dynato kostos, na epanafereis tin ka8imerinotita. Eite afto simainei dynamikes mazikes syllipseis ypef8ynwn, eite afto simainei diakritiki stasi k paremvasi mono otan xreiazetai.
b) Na deis ti sto diaolo pigainei strava me afto ton kosmo k na anarwti8eis pws mporeis na anadiorganwseis tin koinwnia se pio sta8eres domes.

Ta lew afta dioti diavazontas ta proigoumena minimata 8ymi8ika to rito:
"Ka8e periploko provlima exei kai mia poly apli, lan8asmeni lysi"
Back to top
View user's profile Send private message
gm2263
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1840
Location: Athens, Hellas

PostPosted: Mon Mar 12, 2007 3:43 pm    Post subject: Reply with quote

Συμφωνώ. Υπάρχει η βραχυπρόθεσμη λύση (μπουζούριασμα, καταγραφή κλπ). Από εκεί και πέρα όμως, αυτό το πρόβλημα της φανατίλας και της κυριαρχίας μιας ακραίας ιδεολογίας δε λύνεται απλά με λογικές "ώριμου φρούτου", και όπως λέει ο kalashnikov, ναι μεν θα τους σταματήσεις eventually γιατι κράτος εισαι, και οφείλεις να προστατέψεις την καθημερινότητα των πολλών από τις επαναστατικές ονειρώξεις των λίγων και των ακραίων υπερασπιστών τους που μετά απο 30 και βάλε χρόνια ακόμα να ξεχαρμανιάσουν. Αλλά πες ότι έγινε αυτό, από εκεί και πέρα τι γίνεται...

Το λέω γιατι σαν κοινωνικόπολιτικό σύστημα κυνηγάμε τρείς οικονομικούς δείκτες ενώ δεν έχουμε έστω προσπάθήσει να δημιουργήσουμε -όσο μπορούμε- μια παραγωγική υποδομη για να μπορεί να δουλέψει και να φύγει από την ανέχεια η "νέα γενιά" η πρώτη μεταπολεμική γενιά που ενδεχόμενα θα δεί το κοινωνικό της επίπεδο να πέφτει αντί να μειώνεται. Και φυσικά η λύση δεν θα 'έρθει από δέκα -κακοπληρωμένους πραίτορες.

Και να προσέχει η κυβέρνηση γιατι αν αυτοδικήσει κανένας απελπισμένος μαγαζάτορας και "στείλει" δυο τρείς "αντιεξουσιαστές" με καμμιά καραμπινα, τα σκάγια θα πάρουν και εκείνη...

Όποιος σπέρνει ανέμους με την καιροσκοπική του τακτική, θερίζει θύελλες. Ως εδώ, καιρός να μπεί μια τάξη...
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Το "πολιτικό" κλουβί με τους τρελούς All times are GMT + 3 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 12, 13, 14 ... 28, 29, 30  Next
Page 13 of 30

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Web hosting by isol.gr