stadia.gr/forum Forum Index stadia.gr/forum
Εδώ μιλάμε για τα πάντα. Από Καλατράβα μέχρι… Καλομοίρα!
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Θητεία - Στρατιωτικά Θέματα Εκτός Εξοπλισμών
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 10, 11, 12 ... 16, 17, 18  Next
 
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Το "πολιτικό" κλουβί με τους τρελούς
View previous topic :: View next topic  
Author Message
woofy
Senior Member
Senior Member


Joined: 23 Jun 2004
Posts: 524
Location: Athens, Greece

PostPosted: Thu Apr 20, 2006 6:36 pm    Post subject: Reply with quote

Πήρα σήμερα το χαρτι... Παρουσιάζομαι στις 8 Μαίου στην Καλαμάτα (Διαβιβάσεις)... Αντε, καιρός μου ήταν.... Αν και είμαι λίγο μεγάλος για αυτά... (29 χρονών) Confused
Back to top
View user's profile Send private message
Tanash
Full Member
Full Member


Joined: 19 Dec 2005
Posts: 219
Location: Λάρισα

PostPosted: Tue Apr 25, 2006 7:23 pm    Post subject: Reply with quote

Ένα φιλρακι μου παρουσιάστηκε τον φεβρουάριο καλαμάτα διαβιβάσεις και από αύριο πάει βέροια. Απ' ότι μου είπε καλά ήταν και σχετικά ήσυχα χωρίς πολύ τρέξιμο, οπότε μάλλον χαλαρά θα την βγάλεις φίλε woofy Smile
Back to top
View user's profile Send private message
apelpisiakos
Full Member
Full Member


Joined: 10 Jun 2004
Posts: 277
Location: Estadio Municipal de Mytilini - "Tarlas"

PostPosted: Tue May 02, 2006 11:38 pm    Post subject: Reply with quote

Ωραία! Εμένα περιμένατε να παρουσιαστώ ρε για να ανοιξετε αυτό το τοπικ??

Καταρχάς woofy μην ανησυχείς καθόλου που πας μεγάλος. Κι εγώ στα 29 μπήκα το Φλεβάρη και δεν είχα κανένα πρόβλημα. Ασε που μπορώ να πω ότι γλίτωνα και αρκετά χωσίματα στο κέντρο λόγω... τρίτης ηλικίας. Αλλά αυτά βεβαια ισχυαν για το 221 στη Μυτιλήνη, για Καλαμάτα δεν ξέρω τι παίζει.

Τώρα επί της ουσίας και με βάση την τρίμηνη εμπειρία μου, εκ των έσω....

Η στρατιωτική θητεία, με τον τρόπο που γίνεται σήμερα, είναι μια τεράαααστια Μ**ΑΚΙΑ!!!!!!!!! Δεν έχει καμία σημασία το που θα βρεθείς, αν θα είσαι σε τάγμα πεζικού η πίσω από κανένα γραφείο. Αυτό αλλάζει τις δραστηριότητες, όχι τη φιλοσοφία και τη νοοτροπία!

Και η νοοτροπία δυστυχώς είναι η δημοσιουπαληλική νοοτροπία στη χειρότερη μορφή της! Το στράτευμα έχει γεμίσει με κάθε λογής άχρηστους καρεκλοκένταυρους, που ασκούν απλά διεκπεραιωτικό-γραφειοκρατικό ρόλο. Στην παραμικρή κρίση και απόκλιση από τα καθιερωμένα.... αστα να πάνε. Η χειρότερη δε υποβάθμιση του στρατεύματος οφείλεται στον περιβόητο θεσμό των ΕΠΟΠ-ΕΠΥ-ΕΜΘ η όπως αλλιώς έχουν κατά καιρούς χαρακτηριστεί. Οι συγκεκριμένοι κύριοι - κυρίες που δεν είχαν στον ήλιο μοίρα και επέλεξαν εξ αναγκης τη λυση αυτή μετά από 5-7 χρονάκια γίνονται ΥΠΑΞ και δεν κανουν ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ μονο διατάζουν τους φαντάρους. Αποτέλεσμα όλοι οι σχηματισμοί να έχουν γεμίσει από ανίκανους μπουμπουνοκηφήνες και να μένουν οι ταλαίπωροι φαντάροι να κάνουν δουλεία για τριπλάσια δύναμη! Και δώστου υπηρεσίες και χωσίματα και εμπλοκές.

Προσωπικά είμαι 3 μήνες στρατιώτης και η "εκπαίδευσή" μου μέχρι τώρα συνίσταται στα εξής:

Βολές φορητού οπλισμού: 1
Ριψεις χειροβομβίδας: 0 (Ναι ναι μηδέν!!!)
Πορείες: 4 ώρες
Σφουγγάρισμα, σκούπισμα: 455 ώρες
Τουαλέτες, μαγειρία: " "
Αποψίλωση (tsaping): 236 ώρες
Πληκτρολόγηση εγγράφων word gia "κυρίους" που βαριούνται η "κυρίες" που αδυνατούν να το κάνουν γρηγορότερα από 1,5 μήνα: ΑΠΕΙΡΕΣ!!!

Συνοπτικά η θητεία ούτε άντρα σε κάνει ούτε μαχητή ούτε τίποτα! Σε κάνει παρτάλι, ρεμάλι της κοινωνίας, φίδι για να αποφεύγεις τις δουλειές και τα χωσίματα. Σε κάποιο βαθμό είναι χρήσιμα και αυτά για να τα μάθεις, αλλά όχι να τα μαθαίνεις 12 μήνες από τη ζωή σου.

Λοιπόν, αυτά για την ώρα. Σας αφήνω γιατί έχω πολύ σοβαρή δουλειά τώρα, έχω υπηρεσία στο γραφείο από τις 12 ως τις 8 το πρωί να φυλάω τα μηχανήματα μην τυχόν και βγάλουν πόδια και φύγουν!!!! Very Happy
Back to top
View user's profile Send private message
DonAlex
Senior Member
Senior Member


Joined: 20 Mar 2004
Posts: 482
Location: Zurich

PostPosted: Wed May 03, 2006 12:57 am    Post subject: Reply with quote

Fovero post Laughing Laughing Laughing kai toso Ali8ino Rolling Eyes

Toulaxiston omws mou'dwses kouragio giati....kala 30 o Alejandro sto strato Confused Rolling Eyes
Back to top
View user's profile Send private message
billy8181
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 11 Mar 2005
Posts: 3759
Location: London-UK

PostPosted: Wed May 03, 2006 1:13 am    Post subject: Reply with quote

ρε παιδιά στης ειδικές δυνάμεις πάει κανεις εθελοντικά να κάνει την θητεία του?γίνετε αλλα δεν ακούω και πολύ κόσμο, τουλάχιστον όχι πτυχιούχους. Τι κόσμο τραβάει ξέρετε?
...έχω ακούσει πως γίνετε αλλα θέλει κάποια test(τίποτα το τρομερό όμως άμα κανεις ήδη αθλητισμό...) και αξίζει γιατί σου δίνει και χαρτί και τουλάχιστον κανεις κάτι.και μαθαίνεις κάτι(?)


αφού θα πας που θα πας λέμε....
Back to top
View user's profile Send private message
Mika
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 17 May 2005
Posts: 771
Location: London, UK

PostPosted: Wed May 03, 2006 1:59 am    Post subject: Reply with quote

αυτη τη λογικη ειχε ενας φιλος μου που πηγε περυσι μολις πηρε το πτυχιο του. τελικα μετα την βασικη εκπαιδευση τα παρατησε και πηρε μεταθεση για πενταγωνο. απ οτι καταλαβα ξενερωσε τρελα με τις ειδικες δυναμεις, ειχε τριπλασιο τρεξιμο και αγγαρειες ειπε και δεν αξιζε
Back to top
View user's profile Send private message
Dimiskour
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 02 Jun 2004
Posts: 1189
Location: Αθήνα

PostPosted: Wed May 03, 2006 3:00 am    Post subject: Reply with quote

Κρινοντας απο την εμπειρια του αδελφου μου, αν εχεις σπουδασει (ειδικα αν εχεις μεταπτυχιακο) και θες να την βγαλεις αραλικι σε γραφειο, αλλα δεν εχεις βυσμα, τοτε πηγαινε ειδικες δυναμεις!

Ο αδελφος μου ειναι ολιγον τι στρατοκαυλος οποτε αποφασισε να παει ειδικες δυναμεις γιατι γουσταρε ασκησεις, αποβασεις κτλ. Αμ δε! Μολις μαθανε οτι εχει μαστερ τον αρπαξανε και τον βαλανε σε γραφειο μιας και ηταν ο μονος μαζι με αλλον ενα με τοσο υψηλα προσοντα. Τελικα περασε ολη του τη θητεια πισω απο εναν υπολογιστη, χωρις να εχει κανενα απολυτως βυσμα.
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
Nassos
Full Member
Full Member


Joined: 16 Dec 2005
Posts: 347

PostPosted: Wed May 03, 2006 9:27 am    Post subject: Reply with quote

billy8181 wrote:
ρε παιδιά στης ειδικές δυνάμεις πάει κανεις εθελοντικά να κάνει την θητεία του?γίνετε αλλα δεν ακούω και πολύ κόσμο, τουλάχιστον όχι πτυχιούχους. Τι κόσμο τραβάει ξέρετε?
...έχω ακούσει πως γίνετε αλλα θέλει κάποια test(τίποτα το τρομερό όμως άμα κανεις ήδη αθλητισμό...) και αξίζει γιατί σου δίνει και χαρτί και τουλάχιστον κανεις κάτι.και μαθαίνεις κάτι(?)


αφού θα πας που θα πας λέμε....


MYK από το 2004 είναι μόνιμοι. Τώρα για τα ΛΟΚ δεν ξέρω.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
DonAlex
Senior Member
Senior Member


Joined: 20 Mar 2004
Posts: 482
Location: Zurich

PostPosted: Wed May 03, 2006 12:23 pm    Post subject: Reply with quote

Dimiskour wrote:
Κρινοντας απο την εμπειρια του αδελφου μου, αν εχεις σπουδασει (ειδικα αν εχεις μεταπτυχιακο) και θες να την βγαλεις αραλικι σε γραφειο, αλλα δεν εχεις βυσμα, τοτε πηγαινε ειδικες δυναμεις!

Ο αδελφος μου ειναι ολιγον τι στρατοκαυλος οποτε αποφασισε να παει ειδικες δυναμεις γιατι γουσταρε ασκησεις, αποβασεις κτλ. Αμ δε! Μολις μαθανε οτι εχει μαστερ τον αρπαξανε και τον βαλανε σε γραφειο μιας και ηταν ο μονος μαζι με αλλον ενα με τοσο υψηλα προσοντα. Τελικα περασε ολη του τη θητεια πισω απο εναν υπολογιστη, χωρις να εχει κανενα απολυτως βυσμα.


Mipws omws epaikse kai to rolo tis i 8ea Tyxi Question Rolling Eyes
Ki ena filaraki perase aeroporia (mi vysmatouxos) kai dystyxws i "Tyxi" ton erikse sto Velos sti Limno...
Ka8e fora pou ton evlepa itan kai pio poly stin tsita Confused ki ap'oti elege...oute ston xeirotero tou ex8ro den 8a efxotan tetoia eidikotita Exclamation

Ap'tin alli den paizei se ola ta swmata na se paroun se kapoio grafeio epeidi exeis dyo ptyxia parapanw...xwris vysma Question Rolling Eyes
Back to top
View user's profile Send private message
Dimiskour
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 02 Jun 2004
Posts: 1189
Location: Αθήνα

PostPosted: Wed May 03, 2006 12:40 pm    Post subject: Reply with quote

Οχι απαραιτητα. Στο πεζικο που υπηρετησα υπηρχαν α) πολλοι πτυχιουχοι β) πολλα βυσματα, οποτε ο ανταγωνισμος για το ποιος θα μπει σε γραφειο ειναι πολυ μεγαλος.

Αντιθετως στις ειδικες δυναμεις δεν υπαρχει ουτε το α ουτε το β
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
DonAlex
Senior Member
Senior Member


Joined: 20 Mar 2004
Posts: 482
Location: Zurich

PostPosted: Wed May 03, 2006 4:58 pm    Post subject: Reply with quote

Anakoinwsi loipon pros olous tous mi stratevmenous symforumites...
PAIDIA as dilwsoume oloi Eidikes Dynameis...
Afto ti simainei Question Idea Question

- Oti 8a mas paroun oooolous ki etsi epitelous 8a vre8oume ki apo konta
afou den exei katsei na ta poume ws polites Wink
- Oti 8a ti vgaloume xalaraaaaaa afou kovw tous misous apo dw na'xoun ena masteraki
- Kai to simantikotero!! Den prokeitai na xasoume post gia post ap t'agapimeno mas forum Wink Laughing Cool

Apelpisiake...pes mas oti yparxei kai prosvasi sto internet Rolling Eyes Laughing
Back to top
View user's profile Send private message
billy8181
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 11 Mar 2005
Posts: 3759
Location: London-UK

PostPosted: Wed May 03, 2006 6:33 pm    Post subject: Reply with quote

καλά ρε παιδιά είμαστε σοβαρoi?
σας πιστεύω(εφόσον έχετε πάει...) αλλα τελικά ένας που δεν θέλει να αράξει ,δεν είναι τρελός,αλλα απλός θέλει να αποκομίσει κάτι και τέλος πάντων θέλει μέσα σε κάποια πλαίσια να κάνει τι "στρατιωτική" θητεία του(όχι γραφειοκρατική-ούτε νοικοκυριό)....που πρέπει να πάει?? Rolling Eyes Evil or Very Mad θα μου πείτε γίνε μόνιμος.....αλλα αφού είναι υποχρεωτικό(μια σεβαστή,μέσα σε κάποια πλαίσια υποχρέωση)! τι να κάνει κανεις, και υποχρέωση, και τσάμπα χάσιμο χρόνου?

όλοι εξυπηρετούν τους μονιμους εκεί που βαριούνται δηλαδή...αλλα περνούν βαθμό όμως? Confused

μετά πάνε στης ειδικές δυνάμεις και φεύγουν επειδή είναι δύσκολα...δικαίωμα τους ok.
αλλα συγγνώμη....ειδικές δυνάμεις είναι! Confused Confused να της κάνουμε απλές? Razz
γενικά το λέω γιατί ξέρω και εγώ πολλούς που θέλαν αλλα δε πήγαν(και έναν που πήγε και τα βρήκε δύσκολα μέχρι το τέλος).
Back to top
View user's profile Send private message
chr.04
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 05 Mar 2004
Posts: 1566
Location: Thessaloniki

PostPosted: Thu May 04, 2006 8:32 am    Post subject: Reply with quote

Αν και πεζικό είμαι περήφανος που υπηρέτησα σε Τάγμα Προκαλήψεως στα Ελληνοτουρκικά σύνορα. Έχει ένα νόημα να φυλάς σκοπιά στα σύνορα. (και όχι να μαζεύεις κουκουνάρια επειδή θα ερχόταν ο Τσοχατζόπουλος επίσκεψη στο στρατόπεδο - που το έκανα με μεγάλη επιτυχία στην Νέα Σάντα).
Back to top
View user's profile Send private message
petalo
Senior Member
Senior Member


Joined: 09 Feb 2004
Posts: 597
Location: θεσσαλονίκη

PostPosted: Tue May 16, 2006 8:49 pm    Post subject: Reply with quote

χθες το απόγευμα ,στη περιοχή Δρακόντιο του Λαγκαδά στη Θεσ/νίκη ,κατά την διάρκεια της άσκησης "Σάρισσα", κεραυνός έπεσε σε σκηνή που κατέφυγε μόνιμος υπαξιωματικός για να αποφύγει το μπουρίνι με αποτέλεσμα τον θανάσιμο τραυματισμό του... Sad
Back to top
View user's profile Send private message
Lucretius
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1762
Location: Θεσσαλονίκη

PostPosted: Wed Jun 21, 2006 2:42 am    Post subject: Reply with quote

To υψηλό επίπεδο του ελληνικού στρατού...

Μουσταρδομαχίες (starring Luc and the Cook)
http://briefcase.pathfinder.gr/file/luc96/45363/533787

Σούπing
http://briefcase.pathfinder.gr/file/luc96/45363/533789

Σκοπιά-Δέντρο: 0-1
http://briefcase.pathfinder.gr/file/luc96/45363/533788
Back to top
View user's profile Send private message
petalo
Senior Member
Senior Member


Joined: 09 Feb 2004
Posts: 597
Location: θεσσαλονίκη

PostPosted: Sun Jul 09, 2006 8:33 pm    Post subject: Reply with quote

Ανοιχτοχέρης ο υπουργός Αμυνας, έδωσε... 12 ημέρες άδεια στους νεοσύλλεκτους σμηνίτες στην Τρίπολη, όπου βρέθηκε στην ορκωμοσία. Κατά σύμπτωση, στη συγκεκριμένη ΕΣΣΟ ήταν οι γιοι του Πασχάλη (του τραγουδιστή) και του Κυρ. Σπυριούνη (τέως βουλευτή του ΠΑΣΟΚ και απόστρατου αξιωματικού). Κατά μια άλλη σύμπτωση, στην αεροπορία πηγαίνουν οι περισσότεροι απ' όσους έχουν «μπάρμπα στην Κορώνη» με μετάταξη από το στρατό. Είναι μετά να μη διαμαρτύρονται οι σειρούλες στο στρατό, κύριε υπουργέ; Μόλις τρεις ημέρες άδεια πήραν οι τελευταίοι που ορκίστηκαν στο ΚΕΠΒ!


και εμείς όταν πήραμε την άδεια ορκομωσίας στο 239ΣΠ,ο διοικητής είχε την ιδέα να μας την γράψει...σε κανένα άλλο KEN δεν έγινε κάτι παρόμοιο!!
Back to top
View user's profile Send private message
chr.04
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 05 Mar 2004
Posts: 1566
Location: Thessaloniki

PostPosted: Mon Jul 10, 2006 8:39 am    Post subject: Reply with quote

Και σε μας στην Κοζάνη (98 ΣΤ) μας την έγραψε κανονικότατα.
Back to top
View user's profile Send private message
trelas
Full Member
Full Member


Joined: 15 Jun 2006
Posts: 262
Location: ΠΑΤΡΑ/Αθηνα-Αμπελοκηποι

PostPosted: Tue Jul 18, 2006 10:09 am    Post subject: Reply with quote

Ρε παιδια επειδη εχω καποια σεση με το χωρο μην τα βλεπετε ολα τοσο στραβα.Το γιατι δ γινεται σωστη εκπαιδευση δ φταινε απολυτα τα στελεχη.εκει που πρεπει να γινει δουλεια γινεται κ αυτοι που πρεπει να την κανουν την κανουν(κ δεν ειναι απολυτα οι ειδ. δυναμεις)
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
chr.04
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 05 Mar 2004
Posts: 1566
Location: Thessaloniki

PostPosted: Tue Jul 18, 2006 1:53 pm    Post subject: Reply with quote

Ειδικά όταν μας έβαλαν να μαζεύουμε τα κουκουνάρια που έπεσαν από τα δέντρα για να μην τα δει ο Τσοχατζόπουλος...
Back to top
View user's profile Send private message
trelas
Full Member
Full Member


Joined: 15 Jun 2006
Posts: 262
Location: ΠΑΤΡΑ/Αθηνα-Αμπελοκηποι

PostPosted: Wed Jul 19, 2006 9:29 am    Post subject: Reply with quote

Εχεις δικιο σε αυτο και ειναι ενα απο τα πολλα που πρεπει να αλλαξουν και να βελτιωθει η εκπαιδευση
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
petalo
Senior Member
Senior Member


Joined: 09 Feb 2004
Posts: 597
Location: θεσσαλονίκη

PostPosted: Mon Jan 08, 2007 11:07 pm    Post subject: Reply with quote

Τελικά με αυτά που ακούμε τελευταία υπάρχει μεγάλη διαφθορά ως προς τις απαλλαγές στράτευσης με εμπλεκόμενους ανώτερα στελέχη των Ενόπλων Δυνάμεων ,όπως στρατολόγους και στρ.ιατρούς...Εξάλλου αυτοί είναι που θα δώσουν πλαστές βεβαιώσεις για την ακαταλληλότητα προς στράτευση...Πως γίνεται αθλητές να έχουν ορθοπαιδικά προβλήματα και τραγουδιστές πολύτεκνοι...!!!
Εμείς που πήγαμε ηλίθιοι ήμσταν?
Back to top
View user's profile Send private message
trelas
Full Member
Full Member


Joined: 15 Jun 2006
Posts: 262
Location: ΠΑΤΡΑ/Αθηνα-Αμπελοκηποι

PostPosted: Wed Jan 10, 2007 11:27 pm    Post subject: Reply with quote

Δυστυχως ετσι εχουν τα πραγματα και αυτο ειναι το ασχημο.Ο απλος λαος θα τα σηκωνει τα βαρη αλλων.Εχουμε φτασει ακομα και στο σημειο μοναδες λογω φανταρων βυσματων τις δουλειες να τις κανουν στελεχη.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Doc
Full Member
Full Member


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 359
Location: Liverpool

PostPosted: Thu Jan 11, 2007 8:42 pm    Post subject: Reply with quote

...σιγα την ανακαλυψη ρε παιδια...
Τι νομιζετε δηλαδη...?
Οτι αν γινει κανα μπραφ στην βαλακνικη θα στειλει κανας κυβερνητικος τα παιδια του στο μετωπο???
Εσας και εμενα θα στειλουν....Evil or Very Mad
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Sun Jan 14, 2007 4:02 pm    Post subject: Reply with quote

Τα πράγματα είναι πολύ χειρότερα απ ότι μπορεί κάποιοι να υποψιάζονται. Οι μισοί θα βγουν από τη χώρα για να μας υποστηρίξουν σε "πολιτικό επίπεδο" κάνοντας "κοινωνικούς αγώνες" Razz , κάποιοι που θα παραμείνουν θα επωφεληθούν θησαυρίζοντας οικονομικά από αυτή τη κατάσταση(σύγχρονοι μαυραγορίτες) και μερικοί τρελοί θα κάνουν αυτό που θα έπρεπε να κάνουν όλοι. Σιγά το πράγμα, έχει συμβεί στην ευρύτερη περιοχή της Ελλάδας αρκετές φορές.
Back to top
View user's profile Send private message
petalo
Senior Member
Senior Member


Joined: 09 Feb 2004
Posts: 597
Location: θεσσαλονίκη

PostPosted: Mon Jan 15, 2007 12:44 am    Post subject: Reply with quote

και οι λαθρομετανάστες αλλά και οι ντόπιοι κακοποιοι θα επωφεληθούν από την γενική αναταραχή και έλλειψη δημοσίας τάξης και θα αρχίσουν το πλάτσικο!!!
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Το "πολιτικό" κλουβί με τους τρελούς All times are GMT + 3 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 10, 11, 12 ... 16, 17, 18  Next
Page 11 of 18

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Web hosting by isol.gr