stadia.gr/forum Forum Index stadia.gr/forum
Εδώ μιλάμε για τα πάντα. Από Καλατράβα μέχρι… Καλομοίρα!
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Αρχιτεκτονική
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 52, 53, 54 ... 72, 73, 74  Next
 
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Υποδομές και έργα
View previous topic :: View next topic  
Author Message
savas
Full Member
Full Member


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 287

PostPosted: Sat Oct 28, 2006 11:53 pm    Post subject: Reply with quote

The 2004 Pritzker Prize Zaha Hadid wins the international architectural competition for museum of mediterranean nuragic and contemporary art! Cagliari (Sardinia - Italy)

Shocked Shocked Shocked

http://img341.imageshack.us/img341/5928/0001ua1.jpg
http://img232.imageshack.us/img232/5381/0002cl3.jpg


Back to top
View user's profile Send private message
Dimiskour
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 02 Jun 2004
Posts: 1189
Location: Αθήνα

PostPosted: Sun Oct 29, 2006 12:07 am    Post subject: Reply with quote

Εκπληκτικο!! Shocked Shocked

Αλλα αυτο που ειναι ακομα πιο απιστευτο ειναι οτι το μουσειο αυτο δεν θα φτιαχτει στην πρωτευουσα αλλα στο Καλιαρι. Σαν να λεμε Ηρακλειο ισως (καθοτι νησι);

Κατι τετοια νεα πραγματικα πονανε... Evil or Very Mad Ποτε θα ξυπνησουμε;
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
worldofjustice
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Sep 2004
Posts: 983
Location: Zurich

PostPosted: Sun Oct 29, 2006 2:41 pm    Post subject: Reply with quote

Εξαιρετικό ομολογουμένως.

Οι φόρμες που δημιουργεί η Ζάχα είναι πάντα εμπνευσμένες. Αυτό που με προβληματίζει είναι τα υλικά που χρησιμοποιεί για να τις πετύχει. Συνήθως τσιμέντο (γυμνό) - αλλά τα έχω ξαναπεί αυτά - το οποίο με την πάροδο του χρόνου δημιουργεί μια έντονη αίσθηση εγκατάλειψης.








Αν θυμάμαι καλά είναι ιδεολογικά αντίθετη με το να βάφονται τα κτίρια.


Εδώ βέβαια μπορείται να θαυμάσετε μερικές από τις ξεχωριστές δημιουργίες της:

http://www.arcspace.com/architects/hadid/hadid_features.html
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
DonAlex
Senior Member
Senior Member


Joined: 20 Mar 2004
Posts: 482
Location: Zurich

PostPosted: Sun Oct 29, 2006 8:45 pm    Post subject: Reply with quote

An einai toso gkriza kai ta erga twn olympiakwn tou 2012, tote....zitw pou kaikame Exclamation

Den mporw na pw, ola tis ta sxedia kai ta erga einai poly entypwsiaka...
me navarxida (proswpiki apopsi panta) to mouseio sto Caglari.
Alla ola ta ypoloipa 8a elega pws einai wraiotera ap'eksw para apo mesa...
Poly psyxra vre adelfe...alla gia tous filous mas tous Germanous...miaaa xaroula einai Laughing

Anamfisvitita einai mia simantiki arxitektwn...but not on top of my list Rolling Eyes
Back to top
View user's profile Send private message
Lucretius
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1762
Location: Θεσσαλονίκη

PostPosted: Sun Oct 29, 2006 11:52 pm    Post subject: Reply with quote

Αναμφισβήτητα σημαντική, αλλά μόνο εγώ βλέπω οτι στο μουσείο του Cagliari αντιγράφεί λιγάκι από το Guggenheim του Gehry;
Back to top
View user's profile Send private message
PAVEL_13
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 13 Feb 2004
Posts: 1036
Location: Ν.Σμυρνη - Πάτρα - Βενετία (Άλλωστε ένα πλοίο είναι...)

PostPosted: Mon Oct 30, 2006 12:14 am    Post subject: Reply with quote


λίγο μωρέ...
η μια είναι τόσο μα τόσο οργανική και ο άλλος γκαπ γκουπ και άγιος ο Θεός... Το κτίριο αυτό έχει τόσα συναισθήματα....
Συμφοιτητές μου που το έχουν επισκεφθεί μιλάνε για αισθήματα κλειστοφοβίας.... που ποτέ τους δεν είχαν ξανανιώσει.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Lucretius
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1762
Location: Θεσσαλονίκη

PostPosted: Mon Oct 30, 2006 12:36 am    Post subject: Reply with quote

Δέν θα είναι και η πρώτη φορά που η Ζάζα "δανείζεται" στοιχεία από άλλους αρχιτέκτονες. Το κέντρο υγρού στίβου των ολυμπιακών το 2012 μοιάζει ύποπτα με ένα project των εφήμερων κατασκευών του 2004 στην επιτροπή των οποίων συμμετείχε ως κριτής.

Στα εσωτερικά τώρα, ένα σημαντικό νέο: τα νέα κτίρια της Εθνικής βιβλιοθήκης, της Λυρικής και του Πολιτιστικού και Εκπαιδευτικού Πάρκου θα κτιστούν μετά από αρχιτεκτονικό διαγωνισμό.

Το άρθρο από το "Βήμα"

Εθν. Βιβλιοθήκη, Εθν. Λυρική Σκηνή και Πολιτιστικό Εκπαιδευτικό Πάρκο δημιουργούνται στο Φαληρικό Δέλτα

"...δημιουργηθεί έτσι το μεγαλύτερο πολιτιστικό κέντρο της χώρας, το οποίο θα πληροί τις πλέον σύγχρονες, διεθνείς προδιαγραφές. Την εκτέλεσή του - από το στάδιο των μελετών ως την κατασκευή και τον πλήρη εξοπλισμό των επί μέρους έργων - αναλαμβάνει το Ιδρυμα «Σταύρος Σ. Νιάρχος» ώσπου να παραχωρηθεί στη χρήση της κοινωνίας...

...Η Εθνική Βιβλιοθήκη «Ιδρυμα Σταύρος Νιάρχος» έρχεται, όπως είναι γνωστό σε όλους, να δώσει τέλος στο τεράστιο πρόβλημα στέγασης του συγκεκριμένου πνευματικού ιδρύματος. Το νέο κτίριο θα είναι ένα από τα πλέον σύγχρονα στον κόσμο ...

Την πολυσυζητημένη Λυρική Σκηνή θα αντικαταστήσει η νέα Εθνική Λυρική Σκηνή «Ιδρυμα Σταύρος Νιάρχος» με ένα κτίριο το οποίο θα είναι εφάμιλλο των κορυφαίων καλλιτεχνικών σκηνών του κόσμου...

Πολιτιστικές, εκπαιδευτικές και ψυχαγωγικές εκδηλώσεις προβλέπεται εξάλλου να αναπτυχθούν σε μια «πράσινη ζώνη» του Φαληρικού Δέλτα όπου θα δημιουργηθεί το Πολιτιστικό και Εκπαιδευτικό Πάρκο «Ιδρυμα Σταύρος Νιάρχος»

Σύμφωνα με τους χρονικούς υπολογισμούς, για την υπογραφή του μνημονίου θα απαιτηθούν έξι ως οκτώ μήνες. Εν συνεχεία θα προκηρυχθεί διεθνής αρχιτεκτονικός διαγωνισμός για να αναδειχθούν από κριτική επιτροπή οι μελέτες οι οποίες θα υλοποιηθούν. Υπό τις καλύτερες συνθήκες, η έναρξη των εργασιών θα είναι δυνατή το 2008.
Back to top
View user's profile Send private message
gm2263
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1840
Location: Athens, Hellas

PostPosted: Mon Oct 30, 2006 11:26 am    Post subject: Reply with quote

Το θέμα είναι να μην, την στιγμή που η μπουλντόζα ή το "καρφί" (μεγάλο κομπρεσσερ) πάει να κάνει το εναρκτήριο χτύπημα στο έδαφος, εμφάνιστούν οι περίοικοι και δεν αφήνουν να ΄γίνουν τα κτίρια για οποιοδήποτε λόγο.

¨Οσον αφορά την Hadid, Καλό το τσιμένο, έχει πλαστικότητα σαν υλικό (μην κοιτάτε που εμείς είμαστε άχρηστοι) αλλά θέλει και μαεστρια. Τα συγκεκριμένα κτίρια μου αρέσουν πάντως.
Back to top
View user's profile Send private message
linus
Junior Member
Junior Member


Joined: 04 Feb 2004
Posts: 114

PostPosted: Tue Oct 31, 2006 8:17 am    Post subject: Reply with quote

Τα νέα ότι βρέθηκε χορηγός για την ανέγερση αυτών των έργων ήταν ομολογουμένως ευχάριστα. Η Αθήνα είχε, αν δεν λάνω λάθος, πάνω από 100 χρόνια να δει εθνικούς ευεργέτες, και με δεδομένο τη συμβολή τους για τη δημιουργία κτιρίων όπως τα νεοκλασσικά του 19ου αιώνα ελπίζω ότι τα έργα στον ιππόδρομο θα έχουν και κάτι το ξεχωριστό.
Ελπίζω τα έργα να αποτελούν μέρος μιας συνολικής μελέτης τα οποία θα έχουν σκοπό να αποτελέσουν τοπόσημο για την πόλη με το νεοτερικό και μνημειακό που θα φέρουν.
Το ερώτημα μου όμως είναι ο ακριβής χώρος που θα χωροθετηθούν. Η περιοχή πέρα από το πλεονέκτημα να εφάπτεται με 2 μεγάλες λεωφόρους έχει και το μείον οι 2 αυτοί δρόμοι κατά κάποιο τρόπο να διακόπτουν τη συνέχεια του χώρου με τον υπόλοιπο πολεοδομικό ιστό. Για δημόσια κτίρια, τα οποία δεν είναι ασφαλώς ΙΚΕΑ ή Media Markt ώστε να πάς με το αμάξι σε αχανή πάρκιγκ, είναι νομίζω μειονέκτημα. Οψόμεθα.
Back to top
View user's profile Send private message
Pontiakos
Junior Member
Junior Member


Joined: 09 Jul 2004
Posts: 124
Location: www.pontos.us

PostPosted: Wed Nov 01, 2006 8:49 am    Post subject: Reply with quote

Ελεως ποια!!!! Shocked

μουσειο ειναι αυτο!?! Laughing Mad


Ας το εχουν στην Ιταλια να το χερονται οι ξενερωτοι οι Ιταλοι.

Αυτο δεν ειναι αρχιτεκτονικη ειναι σκετη φρικη!
Back to top
View user's profile Send private message
DonAlex
Senior Member
Senior Member


Joined: 20 Mar 2004
Posts: 482
Location: Zurich

PostPosted: Wed Nov 01, 2006 10:43 am    Post subject: Reply with quote

Mipws ypervalleis liiigo Question Rolling Eyes
Ws pros ti einai FRIKH Question

To vlepoume vevaia kai mes sti gymnia tou etsi?
Back to top
View user's profile Send private message
gm2263
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1840
Location: Athens, Hellas

PostPosted: Fri Nov 03, 2006 12:44 pm    Post subject: Reply with quote

Πρόσφατα ανακάλυψα ένα website αρχιτεκτονικού προβληματισμού και όχι μόνον. Βέβαια, προσοχή είναι λίγο hardcore οι τύποι αλλά μάλλον δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα στο πιάτο, έτσι;

http://athens9.blogspot.com/

Ηθελα νάξερα, από άλλo πλανήτη είναι αυτοί οι ευφυέστατοι άνθρωποι και ενώ οι κορυφές της αρχιτεκτονικής διανόησης στην Ελλάδα έχουν βυθιστεί σε αυτή τη θάλασσα αρνητισμού, τούτοι εδώ αφήνονται σε ωραίους και μετασχηματικούς προβληματισμούς;

Πως κατορθώσαμε και οι μέτριοι φαίνονται στο real world (τηλεορασεις, κανάλια), ενώ οι άριστοι έχουν εξωβελιστεί στο διαδίκτυο;

Τεσπα, επισκευτείτε τον κόμβο, αξίζει.

Μπράβο στα παιδιά, εύχομαι ό,τι καλύτερο.


Last edited by gm2263 on Sat Nov 04, 2006 1:49 am; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message
worldofjustice
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Sep 2004
Posts: 983
Location: Zurich

PostPosted: Fri Nov 03, 2006 7:20 pm    Post subject: Reply with quote

Νομίζω ειδικά αυτό το άρθρο πρέπει να σε ενθουσίασε



Τόποι της κατακόρυφης Αττικής
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
PAVEL_13
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 13 Feb 2004
Posts: 1036
Location: Ν.Σμυρνη - Πάτρα - Βενετία (Άλλωστε ένα πλοίο είναι...)

PostPosted: Fri Nov 03, 2006 10:45 pm    Post subject: Reply with quote

Αίσωπος, Αγγελιδάκις , Κατσώτα και Burger είναι καθηγητές στην Αρχιτεκτονική σχολή του Πανεπιστημίου Πατρών και η δουλειά που κάνουν τόσο σε θεωρητικό όσο και σε πρακτικό επίπεδο είναι αξιοθαύμαστη.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
gm2263
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1840
Location: Athens, Hellas

PostPosted: Sat Nov 04, 2006 2:08 am    Post subject: Reply with quote

Εμ, έτσι πέστε μου ντε!!! Αντε, πάντα τέτοια...

Και όχι, δεν είναι μόνο το άρθρο για τους τόπους των υψηλών κτιρίων (όπου σε κάποια απάντηση μνημονεύεται και το δεινοσαυρικό άρθρο μου για τους ουρανοξύστες της Αθήνας που πλάκα-πλάκα, χωρίς να θέλω να το παινευτώ φαίνεται πως άναψε φωτιές, άσχετα αν οι ευφυέστατοι δημιουργοί αυτού του τόπου απλά μιλούν άλλη γλώσσα).

Είναι το όλο στήσιμο και η διαλεκτική που χρησιμοποιούν. Επιτελους, διαβάζω δημιουργική και όχι αφοριστική αρχιτεκτονική, από παλλόμενη και όχι στατική σκέψη.

"Αφού εξασφαλισθεί η προστασία των ιστορικών τόπων και των τόπων φυσικού κάλλους, η εισαγωγή ψηλών κτηρίων σε επιλεγμένες τοποθεσίες μπορεί να παρακινήσει νέα ανάπτυξη και να αποδεσμεύσει νέους, ανοιχτούς χώρους. Αυτή θα προβάλει την οριζόντια διάχυση ως κορυφώσεις μιας ‘άλλης’ κατακόρυφης τοπογραφίας".

Και εις ανώτερα... Smile

Επί τη ευκαιρία, και μια και μιλάμε για αυτά τα θαυμάσια μυαλά, το πλήρες άρθρο τους με τον τίτλο "οριζόντια Αθήνα, κατακόρυφη Αθήνα" μπορείτε να το βρείτε στην Αρχιτεκτονική επιθέωρηση "Δομές" τεύχος 45, Απρίλιος 2006.

Το συγκεκριμένο, εκπληκτικό τεύχος, τιτλοφορείται "οι νέοι πύργοι", είναι αφιερωμένο στους ουρανοξύστες και περιέχει έχει και εκτός των άλλων και άρθρο του Βικέλα με καταπληκτικές πληροφορίες και σχέδια. Needless to say ότι και ο Βικέλας είναι υπέρ των υψηλών κτίρίων (εννοείται όχι οπουδήποτε).

Το συγκεκριμένο βιβλίο μου υπεδείχθη κατόπιν παραινέσεως φίλου (και για αυτή τη συνάντηση θα τα πούμε μια άλλη φορά, έχει ενδιαφέρον) και το βρήκα στον Παπασωτηρίου της Στουρνάρη. Αν δεν βρίσκεται εκεί,
εναλλακτικά, κάντε κλικ στην παρακάτω διεύθυνση αν ενδιαφέρεστε να το βρείτε.

http://www.domes-architecture.com/

Και να σας το σκάσω το παραμύθι; Τα επόμενα δύο τεύχη παρακαλώ είναι αφιερωμένα στα στάδια.

Ετσι για να μάθετε... Mr. Green


XAXAXAXAXAXAXA (...και φεύγει από τη σκηνή με ένα μακρύ βροντερό σαρδώνιο γέλιο) Twisted Evil Twisted Evil
Back to top
View user's profile Send private message
worldofjustice
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Sep 2004
Posts: 983
Location: Zurich

PostPosted: Sat Nov 25, 2006 1:14 am    Post subject: Reply with quote

http://ta-nea.dolnet.gr/print_article.php?e=A&f=18699&m=N50&aa=2

Τσιμέντο που... καταβροχθίζει το νέφος ανακάλυψαν Ιταλοί ειδικοί




Το υλικό με το οποίο χτίστηκε στη Ρώμη η λευκή εκκλησία που σχεδίασε ο Ρίτσαρντ Μάγιερ, περιλαμβάνει ένα συστατικό που «τρώει» το νέφος
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
gm2263
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1840
Location: Athens, Hellas

PostPosted: Mon Nov 27, 2006 9:34 pm    Post subject: Reply with quote

Ενημερώνω τους φίλους συμμετέχοντες που με... ανέχονται ότι μόλις δημοσιεύτηκε ένα άρθρο μου στο web περιοδικό "e-magazino.gr", στη νέα ενότητα "Αρχιτεκτονική και Αστικός Σχεδιασμός" με τίτλο: Ουρανοξύστες στην Αθήνα: Ένα απόλυτο νεοελληνικό ταμπού.

Η διεύθυνση του άρθρου είναι: http://www.e-magazino.gr/modules.php?name=News&file=article&sid=59 όπου παρουσιάζω μια σύνοψη των γνωστών θέσεων μου χωρίς όμως εξάρσεις και παραληρήματα μην... τρομάξω και κανέναν, καθότι οι άνθρωποι εκεί πέρα είναι ήπιοι και ευγενώς προσφερθέντες μου έδωσαν το συγκεκριμένο βήμα.

Όσοι πιστοί λοιπόν προσέλθετε...
Back to top
View user's profile Send private message
Nameless
Senior Member
Senior Member


Joined: 21 Jan 2005
Posts: 412

PostPosted: Wed Nov 29, 2006 12:57 am    Post subject: Reply with quote

Έκατσα και διάβασα όλο το άρθρο σου (αυτό βέβαια δεν αποτελεί πρωτοτυπία μιας και πάντα διαβάζω τα μυθιστορήματά σου Laughing). Πιστεύω ότι θέτεις το θέμα στη σωστή του βάση, χωρίς παραληρήματα. Εγω θα ήθελα να δω το άρθρο σου και σε "συμβατικές" εφημερίδες - αυτές με την υψηλή κυκλοφορία. Λίγη προβολή χρειάζεται το πράγμα. Όταν πρωτομπήκα στα stadia ομολογώ ότι δεν με ενδιέφερε το θέμα "ουρανοξύστες", ούτε και επιθυμούσα διακαώς να δω κάτι τέτοιο στην Ελλάδα. Αλλά πες-πες-πες πλέον έχω ταχθεί υπέρ της ανέγερσής τους σε κατάλληλα επιλεγμένες περιοχές.
Γιατί το λέω αυτό? Οι περισσότεροι εκεί έξω απλά δεν έχουν σκεφτεί το ζήτημα. Δεν έχει περάσει από το μυαλό τους η δημιουργία ουρανοξυστών στην Αθήνα. Δεν είναι στην ατζέντα τους - πως να το πω - δεν αποτελεί προβληματισμό. Φοβάμαι ότι το γεγονός ότι παίρνουμε όλοι - έστω οι περισσότεροι, όχι όλοι - de facto κάποια πράγματα, δεν βοηθάει να πάμε μπροστά. Η Αθήνα είναι μια γκρίζα, χαμηλή πόλη με πολλά προβλήματα. Γκρίζο-γκρίζό-γκρίζο, κακομοιριά, χαμηλές ΚΑΚΟΓΟΥΣΤΕΣ συνήθως κατασκευές, έλλειψη ελεύθερων χώρων, παράνομη στάθμευση αυτοκινήτων και η λίστα θα μπορούσε να συνεχίζει επ'άπειρον. Το θέμα είναι η συνήθεια. Συνηθίσαμε να βλέπουμε τα χάλια μας και δεν μας αγγίζουν πια. Συνηθίσαμε το κακώς κείμενα που συμβαίνουν γύρω μας. Δεν απαιτούμε το δίκιο μας. Δεν απαιτούμε μια πόλη καλύτερη, δεν ασκούμε έλεγχο σε αυτούς που μας κυβερνάνε και αυθαιρετούν συνέχεια. Ουφ... Πρέπει ο κόσμος να δει το διαφορετικό. Να συνηθίσει το μάτι του. Να οραματιστεί, να πιστέψει, να ταξιδέψει!

Τέλοσπάντων, βγήκα εκτός θέματος. Αυτό που θέλω να πω αγαπητέ gm2263 είναι ότι το άρθρο σου μου άρεσε και πιστεύω ότι θα πρέπει να βγει και παραέξω. Ήδη κάτι είχαμε δει τις προάλλες σε μια εφημερίδα (kathimerini I think?) επί του θέματος αλλά αυτό δεν πρέπει να είναι τίποτα άλλο παρά η αρχή...
Back to top
View user's profile Send private message
tonibest24
Junior Member
Junior Member


Joined: 13 Oct 2005
Posts: 130
Location: London

PostPosted: Wed Nov 29, 2006 3:36 am    Post subject: Reply with quote

Γρηγορη συγχαρητηρια για το αρθρο,
Εχω πειστει και εγω.

Θελω ομως εδω και καιρο να παρατηρησω οτι απο τη συλλογιστικη απεχει εντελως ο παραγοντας αγορα.

Και εξηγουμε.. αντεχει η ελληνικη αγορα γραφειων 3-4 ουρανοξυστες οι οποιοι θα εχουν συνολικη επιφανεια γραφειων σχεδον οσο ολοι οι σημερινοι διαθεσιμοι γραφειακοι χωροι

Μηπως δηλαδη πολυ απλα δεν υπαρχει ζητηση. Αλλωστε τα μισθωματα γραφειων τα τελευταια χρονια υποχωρουν, και η Αθηνα δεν εχει το μεγεθος επιχερισεων που θα νοικιασουν ενα μεγαλο μερος ενος τετοιου κτιριου. Για παραδειγμα ολοκληρως ΟΤΕ βολευεται ανετα σε ενα κτιριο 30 35 οροφων και πολυ λεω...
Back to top
View user's profile Send private message
Giannis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 29 Mar 2004
Posts: 1682
Location: Ελβετία

PostPosted: Wed Nov 29, 2006 12:05 pm    Post subject: Reply with quote

Ένα μεγαλεπίβολο σχέδιο
Έναν «Φάρο» στο ύψος του Πύργου του Αϊφελ θα αποκτήσει το Παρίσι





http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=758556&lngDtrID=245



Γρηγόρη!!! Shocked Exclamation
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
Braveheart
Junior Member
Junior Member


Joined: 24 Sep 2006
Posts: 173
Location: Πρόεδρος Σ.Φ. Νίκου Αλέφαντου Θεσσαλονίκης

PostPosted: Thu Nov 30, 2006 3:20 pm    Post subject: Reply with quote

Πρότυπο οικολογικό κέντρο πολιτισμού στα Νησιά Φερόε

Λίγα λόγια από την Wikipedia

Και το επίσημο site του πολιτιστικό κέντροu: http://www.nlh.fo/

Eμένα πρωσοπικά μου έκανε εντύπωση το πόσο αρμονικά δένει με το περιβάλλον.

Μερικές φότο ακόμη:






Έχει και άλλες φωτογραφίες στο σάιτ του για όσους ενδιαφέρονται.Είπα να μην σας κουράσω κι άλλο.Πώς σας φαίνεται γενικά?

Έγινε edit, διότι:
1ον - Δεν επιτρέπεται το ανέβασμα φωτογραφιών που υπερβαίνουν τα 640 pixels σε πλάτος.
2ον - Δεν επιτρέπεται το copy-paste κειμένων από άλλα sites

Και στις δύο περιπτώσεις θα πρέπει απλώς να δίνεται το σχετικό link.
Admin
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
gm2263
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1840
Location: Athens, Hellas

PostPosted: Thu Nov 30, 2006 10:37 pm    Post subject: Reply with quote

Νάμαι κι' εγώ...

Κατά πρώτον, να επισημάνω ότι αρχιτεκτονική ΔΕΝ είναι μόνο τα ψηλά κτίρια. Απλά, είναι λογική η απορία οποιουδήποτε σχετικά με το γιατί η Αθήνα δεν έχει ΠΟΥΘΕΝΑ πλην εξαιρέσεων, ψηλά κτίρια, ή γενικά κτίρια που χαρακτηρίζονται από μια υπερτοπική-διατοπική εμβληματικότητα (ώπα μεγάλε, ξεφεύγεις...).

Οπότε πήγαμε να τα κάνουμε, είτε ήταν μουσεία, είτε ήταν στάδια, ή οτιδήποτε, πάντα θα υπήρχε η αντίδραση και η προσφυγή στο ΣτΕ. ΠΑΝΤΑ. Ε, λοιπόν ναι, συμφωνώ ότι δεν το έχουν καν σκεφτεί "εκεί έξω", όπως σημειώνει ο φίλος nameless, όχι γιατί είμαστε "Βαλκάνιοι" Έλληνες, αλλά γιατί κάποιοι έχουν βυθίσει ένα ολόκληρο λαό σε ένα περίεργο matrix, μια μαύρη τρύπα αισθητικής ομοιομορφίας που οφείλουμε να σπάσουμε, μέσα μας, πλάι μας, γύρω μας. Απλά τα ψηλά κτίρια είναι ένα κλασσικό παράδειγμα και μάλιστα καραμπινάτο. Θα μου πεις θα τα κάνουμε όλα όπως οι τρισκατάρατοι στη Δύση; Ξέρω' γω βρε παιδιά, ααν σας πείθουν οι από ότι βλέπω "στρατευμένες" αποστολές στις Μπιενάλε όπου η βρωμιά του Ταύρου βαφτίζεται "ιδιαιτερότητα της λαϊκής Ελληνικής αρχιτεκτονικής" ή το Αρχιπέλαγος του Αιγαίου σαν μια "μετάπολη πάνω στο νερό" ΄που τα τμήματα της συνδέονται με υδάτινες λεωφόρους (με... μέσα μαζικής μεταφοράς τα πλοία του Αγούδημου; μπρρρ Twisted Evil ), δηλαδή πράγματα ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΑΣΧΕΤΑ, τότε τι να πω.

Αντί να κάνουμε καμιά δυο βαρβάτες αρχιτεκτονικές προτάσεις για νέα CBD (Central Business Districts, στην Αμερική τα λένε και Downtown), ή, στην περίπτωση του Ελαιώνα, μαζί με μια ολοκληρωμένη πρόταση παρέμβασης για νέα Αστικά τοπία όπου θα λαμβάνει χώρα μια νέα διαδραστικότητα (Μιά LA Defence αλλά Ελληνικά) με εκδηλώσεις στο επίπεδο του δρόμου, με ανατάσεις ιδεών προς τα πάνω, με, με, με, εμείς πάμε και κατονομάζουμε ένα αρχιπέλαγος... μετά-πολη. Αν αυτό εσάς σας αντιπροσωπεύει, εμένα δεν...

Σχετικά με το κατά πόσον θα υπάρξει ζήτηση για χώρους γραφείων σε ψηλά κτίρια, η απάντηση είναι απλή: Με τον ίδιο μηχανισμό με τον οποίο δουλεύει το "the Mall" ενώ θεωρητικά, η προσφορά προϊόντων των υπαρχόντων εμπόρων του Αμαρουσίου επαρκεί από καθαρά ποσοτικής απόψεως. Τώρα βέβαια το γιατί ο κόσμος πάει στο εμπορικό κέντρο, παιδιά βρέστε το. Και σημειώστε ότι όταν πήγαμε να κάνουμε τα πρώτα φτηνιάρικα εμπορικά κέντρα στο Χαλάνδρι και αλλού με κάτι αστεία μεγέθη, αυτά πήγαν άπατα, και ευτυχώς τουλάχιστον παρείχαν στέγη σε επαγγελματίες (ασφαλιστές, δικηγόρους) και διασώθηκαν οριακά. Μάλιστα, η κραυγαλέα αποτυχία αυτών των υποτυπωδών τότε εμπορικών χώρων ενδέχεται να καθυστέρησε την ανέγερση πραγματικά καλών εμπορικών κέντρων, σύμφωνα με τα πρότυπα του εξωτερικού.

Κάντε λοιπόν μια αναλογία και για τα υποτιθέμενα κτίρια γραφείων που έχουμε τώρα σε σχέση με τις κτιριάρες που χτίζονται αλλού στην Ευρώπη, από Λονδίνο μέχρι Βαρσοβία και από Λισαβώνα μέχρι Ζάγκρεμπ. Χαμός. Αλλά ΚΑΝΕΝΑΣ δε το λέει στο λαό ο οποίος είναι απλά θύμα της μη-πληροφόρησης, της φιλοσοφίας του "διαμπερούς", των "ομάδων πολιτών" που μισούν τα πάντα χωρίς να προτείνουν τίποτε, των ακαδημαϊκών που βαυκαλίζονται με τις βυζαντινές κρήνες και τις "κλίμακες" του Αττικού τοπίου οι οποίες φυσικά και έχουν βιαστεί βάναυσα από την εξάπλωση της γκρίζας τσιμεντόσουπας, και πάει λέγοντας.

Όχι κύριοι, το καλό κτίριο δημιουργεί αισθητική υπεραξία η οποία του ανταποδίδεται από τον κόσμο ο οποίος προστρέχει να ενοικιάσει ή να αγοράσει χώρους εκεί πέρα. Όταν αναγγέλλεται ένα νέο συγκρότημα ουρανοξυστών στην Κωνσταντινούπολη ή στη Βαρσοβία, οι καλές εταιρείες μετακινούνται προς τα εκεί, αν κρίνουν ότι η προβολή τους θα είναι καλύτερη.

Επισημαίνω το ότι (και δεν πολυλέγεται μην και σπάσει το matrix και μαθευτεί και επαναστατήσουν και οι πέτρες) η Αθήνα παρότι ότι έχει μια σχετική επάρκεια χώρων από καθαρά αριθμητικής απόψεως, εν τούτοις η κατάσταση φαίνεται ότι είναι μάλλον δυσάρεστη από πλευράς κτιρίων κατηγορίας Α (category Α), όπου φυσικά δεν υπάρχει επάρκεια χώρων και γι' αυτό η Αθήνα ΔΕΝ είναι Βusiness Hub ενώ έχει σχεδόν όλα τα προσόντα εκτός από τη ξεροκεφαλιά των κυβερνώντων και της κυρίαρχης ιδεολογίας, η οποία προφανώς θέλει η πόλη να μοιάζει με μια τεράστια πίσω αυλή σαν αυτή του σπιτιού που ζούσαν οι γονείς μου στον Κολωνό τη δεκαετία του 40. Εννοείται φυσικά ότι δε γουστάρουμε τις επιχειρήσεις οπότε δε μας νοιάζει, να πάνε να κάνουν τα γραφεία τους όχι στην Κηφισίας αλλά στον Ορχομενό. Αλλά κάτσε κι' εκεί μην τους πάρουν με τις καραμπίνες οι βοσκοί έχουν αγριέψει τα πράγματα και εκεί από αυτά που ακούω.

Μα στα σοβαρά πιστεύουμε ότι αν χτιστεί ένα κτίριο σαν κι' αυτό,



οι εταιρείες (πχ τα κεντρικά μιας legal firm πχ ή μιας εταιρείας real estate) θα καθίσουν στο ακατάλληλο, βρώμικο αλλά "κεντρικό" και συνάμα καταθλιπτικό κτίριο του κέντρου ή ακόμα και "όπισθεν Χίλτον" που η αίθουσα συσκέψεων βλέπει στον ακάλυπτο, και δεν θα πάνε να "τοποθετηθούν" εκεί πέρα; Ξέρετε τι υπεραξία κύρους θα προσδώσει ας πούμε στους Lambert, Smith, Hampton (Real Estate Developers), αν μετακινήσουν τα γραφεία τους εκεί πέρα; Και γιατί να μην το κάνουν; Μετρό θα έχει, οδική σύνδεση θα έχει, πάρκινγκ θα έχει, και σε αναγνωρίσιμο κτίριο θα είναι πλέον. Είναι η υπεραξία που θα τους κάνει να θέλουν να μετακινηθούν παιδιά, Ι' m telling you.

Αυτοί που πρέπει να φοβούνται πρέπει να είναι όχι οι επενδυτές αλλά οι ιδιοκτήτες των ακινήτων εφόσον αυτό που προβλέπω είναι ότι όσοι έχουν ανάγκη προβολής θα φύγουν από τα υπάρχοντα μίζερα γραφεία τους (γιατί όσα κατηγορίας Α και να χτίζει ο Βωβός και οι λοιποί δεν μπορεί να τους στεγάσει όλους, και δεύτερον, ενδέχεται και τα υπάρχοντα κτίρια να είναι αδικαιολόγητα ακριβά χωρίς να παρέχουν τις ανέσεις που θα έπρεπε).

Και νομίζετε ότι δεν έχουν κάνει risk assessment οι επενδυτές; Ή μήπως νομίζετε ότι δεν υπάρχουν σχέδια και για την Αθήνα τα οποία ματαιώνονται απλά από τον γραψαδενισμό (δεν γουστάρω να βρίζω) των εκάστοτε περίεργων τύπων που πρέπει να τα εγκρίνουν;

Να σας το σκάσω λοιπόν το παραμύθι:

Χτες έμαθα από φίλο αρχιτέκτονα ότι ματαιώθηκε πρόταση για συγκρότημα ουρανοξυστών στην παραλία (ναι, με μαρίνες προφανώς και τα λοιπά) διότι οι κκ υπεύθυνοι δεν άνοιξαν καν το φάκελο(α, ναί, μάλλον ξέχασα πως το όριο ύψους ανά την επικράτεια είναι τα... 27 μέτρα, οπότε θα παραβαίναμε τη... νομιμότητα της μετριότητας) από μεγάλη αυστραλιανής καταγωγής εταιρεία. Οι τύποι- μου είπανε- αφού είδαν κι' απόειδαν ότι εδώ, σε πρωτεύουσα χώρας της ΕΕ δεν γίνεται τίποτα, πήγαν στο Ζάγκρεμπ και τους υποδέχτηκε στο αεροδρόμιο ο ίδιος ο πρωθυπουργός της Κροατίας. Όπου παραδίπλα, λίγοι γνωρίζουν ότι το Ελληνικό κράτος, τη στιγμή που τα μισά υπουργεία και υπηρεσίες στεγάζονται σε κτίρια-κοπρώνες, επανακατασκέυασε λέει τον ουρανοξύστη του Σαράγιεβο που είχε πάθει ζημιές κατά τον πόλεμο!!!

Πάντως έχω να σας πω ένα πράγμα: Ψιλοβράζει η κατάσταση στις κατασκευές και ας μην βγαίνει αυτό παρά έξω. Είναι ΠΟΛΥ χτυπητός ο παραλογισμός και πολλοί "μάχιμοι" αρχιτέκτονες και πολιτικοί μηχανικοί το επισημαίνουν, δεν έχω γνωρίζει ΚΑΝΕΝΑΝ "field practitioner" που να μην το συζητάει. Τουλάχιστον. Και φυσικά, έχω βάλει κι εγώ (κι εσείς...) το χεράκι μου...

Τι διάολο, σε άλλο πλανήτη ζουν στο Λονδίνο, το Παρίσι, τη Μόσχα, την Κωνσταντινούπολη, την Βαρσοβία, τη Βιέννη, τη Μαδρίτη, τη Βαρκελώνη, το Βελιγράδι, την Πράγα, τη Μπρατισλάβα, το Ζάγκρεμπ, το Σαράγιεβο, τα Τίρανα, την Κωνσταντινούπολη, το Μιλάνο, τη Φρανκφούρτη, και αν το τραβήξω; την Ιερουσαλήμ, το Κάιρο, το Τελαβίβ, τη Βηρυτό, και μόνο εμείς γνωρίζουμε την αποκεκαλλυμμένη αλήθεια; Μόνο εμείς έχουμε "κλίμακες τοπίου" και αρχαία και μη τοπόσημα; δεν έχουν οι άλλες πόλεις που προανέφερα που δεν βρίσκονται ούτε στη Β. Αμερική είναι (που έχουν ιστορία 200 ετών, έτσι δε λέμε; ) ούτε στην Ασία, που έχει μεν ιστορία όσο αρχαία και η δική μας αλλά παρόλα αυτά χτίζουν σαν π&^%δες. (Τι γίνεται εκεί; δεν μπορούνε να πάνε οι δικοί μας να μάθουνε στους κιτρινιάρηδες να σέβονται την ιστορία τους όπως σεβόμαστε εμείς τη δική μας; χαχαχαχαχα).

Δεν ξέρω, αν αυτά εσάς σας φαίνονται λογικά.

Διότι να έλεγα πως αυτή η κατάσταση μας οδηγεί κάπου, ότι κάτι βγάζει αυτή η παράλογη τάση της ΙΣΟΠΕΔΩΣΗΣ προς τα κάτω, πάει στο διάολο, χαλάλι. Και η Ρώμη δεν έχει -που λέει ο λόγος (ως ώρας) ουρανοξύστες (γιατί θα τους κάνουν στο Μιλάνο Mr. Green ) αλλά ξέρω' γω, εμείς βγαίνουμε τελευταίοι σε όλα τα polls που αφορούν την αστική ποιότητα άρα μήπως η τακτική που ακολουθούμε εμείς είναι λάθος; Λέω, μήπως;

EDIT: Oσον αφορά το Παρίσι.

Είναι γνωστό ότι αν και το Παρίσι ήταν από τις πρώτες πόλεις στον κόσμο εκτός Β. Αμερικής που υιοθέτησαν τα ψηλά κτίρια, και το γεγονός είναι μάλιστα μεγάλης σημασίας αν λάβουμε υπόψη μας το ότι είναι ΚΑΙ μια πόλη ιστορική με εκτεταμένα δείγματα "παραδοσιακής" αρχιτεκτονικής.

Αππο την ¨Αλλη βέβαια, παρότι η γνωστή La Defence αποτελεί ένα πανθομολογούμενο κόσμημα, εν τούτοις, από τις αρχές της δεκ. του 90 δεν έκαναν εκεί και τίποτα το σπουδαίο με αποτέλεσμα, το Λονδίνο που με τα χίλια έχτιζε το "Canary Wharf" να βρέθηκε σε πάρα πολύ απειλητική θέση εφόσον ο δήμαρχός του ο Ken Livingstone αποδείχτηκε ένθερμος οπαδός των ψηλών κτιρίων και καοντραρίστηκε ΚΑΙ με τον πρίγκηπα Κάρολο (κλασσικά παραδοσιακός ο πρίγκηψ) ΚΑΙ με την πανίσχυρη National Heritage και σαν αποτέλεσμα, το Λονδίνο εξελίσσεται ταχέως προς τα πάνω, με αποκορύφωμα την αναγγελία και έγκριση της κατασκευής ενός πρωτοποριακού ουρανοξύστη 300+ μέτρων ύψους γνωστού και σαν "London Bridge Tower" ή απλά "the shard" (κλικ στο σύνδεσμο).

Οπότε, λογικό είναι ότι -και κατόπιν μακρών από όσο γνωρίζω συζητήσεων, το Παρίσι φαίνεται ότι επανέρχεται, εφόσον και ο δήμαρχος του Bertrand Delanoe, είναι στην ουσία το αντίπαλο δέος του Ken. Καλοδεχούμενο αν και δεν μου φαίνεται-πέραν του ύψους- και τόσο πρωτοποριακό, σα σχέδιο Αμερικανικής πόλης της δεκαετίας του 60 μου μοιάζει εκ πρώτης όψεως. Βέβαια, καλό θα ήταν να χτιστεί. Η La Defence είχε "πλατιάσει" πολύ τα τελευταία χρόνια και είχε την ανάγκη ενός ψηλώτερου οικοδομήματος. Τώρα, από ότι φαίνεται, και παρά τις αντιδράσεις των "περιοίκων" (υπάρχουν και εκεί Twisted Evil ) πάει για ένα βήμα μπροστά.

We will be watching... Smile

PS: Και επιμένω: Καλά όλα αυτά από εγκυκλοπαιδικής απόψεως. Το θέμα είναι: εμείς τι κάνουμε;
Back to top
View user's profile Send private message
worldofjustice
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Sep 2004
Posts: 983
Location: Zurich

PostPosted: Fri Dec 01, 2006 4:35 pm    Post subject: Reply with quote

Παραλήρημα !

Πολύ καλά όλα αυτά gm. Και ξέρεις ότι πολλοί εδώ μέσα (και εκεί έξω), συμφωνούν μαζί σου. Εγώ θέλω να ακούσω όμως τι μπορούμε να κάνουμε από την μεριά μας για να ξεκολήσουμε επιτέλους. Έχουμε καταντήσει οι λουδίτες της αρχιτεκτονικής.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
gm2263
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1840
Location: Athens, Hellas

PostPosted: Fri Dec 01, 2006 7:50 pm    Post subject: Reply with quote

Μωρε κάτι γίνεται... Υπάρχει μια αποδοχή η οποία εκτείνεται όχι μόνο ως προς την άποψη του ύψους αλλά προς την ανάγκη μιας γενικότερης νεωτερικότητας.

Πολλά θα γινουν, αλλά, γιατί να γίνονται 10 και 20 χρόνια μετά από τον καιρό τους;

Και όσον αφορά τη συνέχεια, φυσικά και τη απεργάζομαι, αλλά δεν θέλω να κάνω βεβιασμένες κινήσεις γιατι απλά "τρώς πόρτα". Δεν μπορείς να τα κάνεις όλα μαζί. Άλλο πράγμα είναι να σε πούν ψώνιο (εσέις εδώ πέστε με ό,τι θέλετε, σας αγαπάω Very Happy ) και άλλο πράγμα είναι να έχουν πειστεί ότι κάτι έχεις να πείς όταν θα έρθει η ώρα να τους τα πείς. Στο κάτω κάτω, για αυνάνες τους έχετε όλους τους κατασκευαστές, δεν γνωρίζουν λέτε ότι αν γίνει καμία height coefficient deregulation (απορρύθμιση συντελεστών ύψους), ότι θα χ@$τούν στο τάλληρο;

Απλά είναι η Ελληνική ξεροκεφαλιά των υπευθύνων, σου λέει γιατι να σου κάνω τη ζωή εύκολη σκουλήκι υπήκοε...

Όνειρο μου φυσικά είναι να βρεθώ σε μια εκπομπή για συζήτηση. Ισως δεν είναι όμως ο καιρός ακόμα. Θα πρέπει να με μαθουν πρώτα και προς αυτή την κατεύθυνση κινούμαι. Προς το παρόν. Και θα μα μάθουν... αν δε με ξέρουν ήδη... Rolling Eyes


Last edited by gm2263 on Fri Dec 01, 2006 7:55 pm; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message
Alkis
Senior Member
Senior Member


Joined: 20 Sep 2005
Posts: 448
Location: Τώρα πισω Αθήνα

PostPosted: Fri Dec 01, 2006 7:54 pm    Post subject: Reply with quote

Εάν θέλουμε να κάνουμε κάποια πρακτικά πρώτα βήματα προς αυτόν τον τομέα, πιστεύω τα εξής:

1. Αρχικά πρέπει να επιτραπούν (λίγο) ψηλότερα κτήρια σε βασικές αρτηρίες. Όχι ουρανοξύστες αλλά μερικά πατώματα ψηλότερα πάνω στην Μεσογείων, την Κηφισού, την Κηφισίας, κτλ, έξω από το αστικό κέντρο όμως.

Το καλό με αυτήν την διάταξη είναι ότι είναι γενική - για όλες τις κεντρικές αρτηρίες που πληρούν κάποια κριτήρια - άρα δεν μπορεί να κατηγορηθεί η κυβέρνηση για favoritism / corruption, αν και σίγουρα θα φωνάξουν πολλοί για "τσιμεντοποίηση".

Ωστόσο ακόμα και αυτό είναι πολύπλοκο: σίγουρα σε σημεία της Κηφισίας, στο "επιχειρηματικό κέντρο" στον Παράδεισο Αμαρουσίου, χρειαζόμαστε ψηλότερα κτήρια. Αλλά σε άλλα σημεία της Κηφισίας (πχ. λίγες δεκάδες μέτρα παρακάτω, στο Μαρούσι) η Κηφισίας περιβάλεται από residential περιοχή και ψηλότερα κτήρια δεν θα ήταν καλή ιδέα. Άρα ακόμα και εδώ θα πρέπει να υπάρξει κάποια επιλογή από το κράτος και, όπως όλοι γνωρίζουμε, το Ελληνικό κράτος είναι ιδιαίτερα κακό στο να βάζει κανόνες on a case by case basis. Το αποτέλεσμα είναι διαφθορά / λάθη / τοπικιστικές πιέσεις κτλ.

2. Να ξεκαθαριστεί ότι όσο ψηλότερα τα κτήρια, τόσο λιγότερη κάλυψη του οικοπέδου πρέπει να κάνουν, έτσι ώστε να ελευθερωθούν κοινόχρηστοι χώροι. Τώρα η κάλυψη του οικοπέδου πρέπει να είναι η ίδια ανεξαρτήτως ύψους, άρα συμφέρει όλους να καλύψουν όσο γίνεται παραπάνω, πνίγοντας την πόλη.

3. Να καταργηθούν οι (άχρηστοι κατ εμέ) περιορισμοί στα τετραγωνικά οι οποίοι είναι ιδιαίτερα προβληματικοί για ψηλά κτήρια / ουρανοξύστες.

Άλλωστε, το είχα πει και σε ένα άλλο σχόλιο μου στο παρελθον και πολλοί σε αυτό το φόρουμ διαφώνισαν: στις 90% των περιπτώσεων, ο περιορισμός ύψους και κάλυψης είναι επαρκής. Η ύπαρξη του περιορισμού τετραγωνικών προσθέτει μια δυσανάλογα μεγάλη εστία γραφειοκρατίας κτλ σε σχέση με την πολεοδομική της επίπτωση.

4. Να δοθούν κίνητρα (οικονομικά και γραφειοκρατικά) για συνενώσεις οικοπέδων. Ένα από τα μεγάλα προβλήματα της Αθήνας είναι η κατάτμηση των οικοπέδων σε τόσο μικρά κομμάτια που είναι αδύνατο να κτιστεί οτιδοίποτε της προκοπής. Παρεπιπτώντος, αυτός είναι ο κύριος λόγος για τον οποίο όποιο γήπεδο / μεγάλο κτήριο πρέπει να κτιστεί στην Αθήνα, πάντα κοιτάνε όλοι στους χώρους πρασίνου: αρκετοί θα ήταν διατεθημένοι να αγοράσουν ένα μεγάλο κεντρικό οικόπεδο, παρά το κόστος, αλλά απλούστατα δεν υπάρχουν τέτοια οικόπεδα.

5. Να οριστούν ειδικές περιοχές (μόνο 3-4 σε όλη την χώρα) όπου θα επιτρέπονται ουρανοξύστες (χωρίς κανένα όριο ύψους). Ένα προφανές παράδειγμα είναι η παραλιακή περιοχή στο Κερατσίνι όπου σχεδιάζουν (Wink την μεγαλόπνοη αυτήν ανάπλαση.

Το πρόβλημα εδώ είναι παρόμοιο με πριν: εάν δώσει κάποια κυβέρνηση το πράσινο φως για κατασκευή ουρανοξύστη εκεί κατ' εξαίρεση, θα πέσουν ΟΛΟΙ πάνω της ότι και καλά κάνει χατίρια, ότι είναι διεφθαρμένη, ότι κάνει ότι και η χούντα με "κατα παράβαση των κείμενων διατάξεων" κτλ. Γι αυτό βολεύει η σημερινή διάταξη ενός μέγιστου ύψους παντού. Άλλο που και το ΣτΕ μάλλον θα την βγάλει αντισυνταγματική, έτσι για την πλάκα τους.

6. Ίσως η λύση στην διαφθορά (και στην δική μας έλλειψη εμπιστοσύνης) στο κράτος, είναι η δημιουργία μιας (ακόμα) ανεξάρτητης αρχής που θα ελέγχει και θα αποδέχεται ή θα απορρίπτει μεγάλα έργα κατ' εξαίρεση. Το στοίχημα βέβαια είναι η στελέχωση της από άτομα τα οποία δεν είναι ευθυνόφοβα αλλά έχουν πρακτικό μυαλό, οικολογικές ανησιχίες αλλά και business sense, και η οποία επιτροπή θα είναι κοινά αποδεκτή από την αντιπολίτευση και την κοινωνία.

7. Να περάσει ένας νόμος για την "δωροδοκία" του εκάστοτε δήμου / περιοίκων. Ας επιτρέψουν ουρανοξύστες (σε ορισμένα μόνο μέρη) με την επιβολή ενώς μεγάλου "φόρου/εισφοράς", ο οποίος θα αποδίδεται απευθείας στον δήμο και τους περιοίκους. Εάν όντως είναι τόσο καλή επένδυση όπως νομίζουμε, οι επενδυτές θα προτιμήσουν να πληρώσουν λίγο παραπάνω για την κατασκευή του ουρανοξύστη παρά να έχουν μια γενική απαγόρευση.

8. Με την υποβοήθηση του κράτους αλλά ίσως με την χρηματοδότηση των ίδιων των κατασκευαστικών εταιριών, ας γίνει μια ερευνητική ομάδα (από το Πολυτεχνείο ή άλλους, ακόμα και ξένους) η οποία θα κάνει πρακτικές και υλοποιήσημες προτάσεις για urban renewal στην Αθήνα και αλλού. Το κράτος θα υποσχεθεί εξ αρχής να κάνει τις απαλλοτριώσεις (τις οποίες μπορεί να κάνει μόνο το κράτος) αλλά τα χρήματα γι αυτές θα δωθούν από τους ιδιώτες κατασκευαστές. Το κράτος θα προσφέρει και κάποιες βασικές υποδομές (όπως στο στάδιο του Παναθηναικού), οι οποίες είναι υποχρέωση της πολιτείας έτσι κι αλλιώς. Είναι κρίμα να χαθεί η ευκαιρία του Ελαιώνα λόγου χάρην γιατί κανείς δεν ασχολείται να κάνει κάποιο οργανωμένο σχέδιο.

9. Να βρεθεί κάποια λύση για τον "εκβιασμό" που κάνουν οι ιδιοκτήτες υποβαθμισμένων περιοχών ό οποίος ανεβάζει το κόστος της ανάπλασης και ουστιαστικά την καταργεί. Δείτε το παρακάτω παράδειγμα:

Ο Ελαιώνας είναι ένα μπ...έλο, πραγματικά ντροπή για την Αθήνα και την Ελλάδα. Κανονικά οικόπεδα εκεί θα έπρεπε να είναι παμφθηνα. Ωστόσο, επειδή όλοι περιμένουν ότι η περιοχή κάποτε θα αναβαθμιστεί, ζητάνε ότι θέλουν για τα οικοπεδα τους εκεί. Επειδή ζητάνε τόσα χρήματα, η αναπλαση της περιοχής γίνεται πανακριβη και αναβάλεται συνεχώς. Catch 22. Βεβαίως, θα πει κανείς ότι σε μια λογική αγορά, η τιμή θα ισοροπούσε στο σημείο όπου το κέρδος της ανάπλασης μοιράζεται μεταξύ των παλαιών και των νέων ιδιοκτητών. Ωστόσο, αυτό δεν συμβαίνει πάντοτε ή πέρνει πάρα πολύ καιρό ως αυτή η ισοροπεία να επιτευχθεί. Έν μέρει λόγω της κατάτμησης των οικοπέδων΄καθότι πάντα θα βρεθεί κάποιος δύσκολος ιδιοκτήτης που θα χαλάσει την συμφωνία...

Η λύση είναι η απαλοτρίωση με συμπράξεις ιδιωτικού και δημόσιου τομέα όπου ο ιδιωτικός τομέας βάζει τα περισσότερα χρήματα και το κράτος κανονίζει τις απαλοτριώσεις. Δυστιχώς βέβαια αυτές οι απαλοτριώσεις είναι επικίνδυνες - εν τέλη είναι βίαιες κλοπές της ιδιοκτησίας από το κράτος και πρέπει να είμαστε λίγο προσεκτικοί με αυτές.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Υποδομές και έργα All times are GMT + 3 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 52, 53, 54 ... 72, 73, 74  Next
Page 53 of 74

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Web hosting by isol.gr