stadia.gr/forum Forum Index stadia.gr/forum
Εδώ μιλάμε για τα πάντα. Από Καλατράβα μέχρι… Καλομοίρα!
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Εδώ κολλάνε τα πάντα ΕΚΤΟΣ ΣΠΟΡ
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 133, 134, 135 ... 157, 158, 159  Next
 
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Το "πολιτικό" κλουβί με τους τρελούς
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Mika
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 17 May 2005
Posts: 771
Location: London, UK

PostPosted: Tue Oct 03, 2006 5:25 pm    Post subject: Reply with quote

Στο πλανηταριο ο καινουριος θόλος ειναι απίστευστος. να πας οπωσδηποτε εφ οσων σε ενδιαφερει το θέμα μονο προσεξε τι προβολη εχει εκεινη τη μερα.

εγω ειχα παει περυσι Κυριακη πρωι και παρα το οτι αρχικα απογοητευτηκα αφου θα βλεπαμε ενα μεταγλωττισμενο ντοκιμαντερ με ψαρια (ηθελα κατι διαστημικο) τελικά έμεινα πολυ ευχαριστημενος μόνο και μόνο από την εμπειρία μιας τέτοιας προβολής.

επισης νομιζω οτι προβαλουν ακομα "ταινιες" στον παλιο θόλο σε οικονομικοτερη τιμη.

πριν μπεις στην αιθουσα προβολων μπορεις να επισκεφθεις και ενα διαστηιμκο μουσειο που υπαρχει στο ιδρυμα. καλό αν και αυτο λιγο παιδικο
Back to top
View user's profile Send private message
Lucretius
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1762
Location: Θεσσαλονίκη

PostPosted: Tue Oct 03, 2006 11:59 pm    Post subject: Reply with quote

Arrow vag3721

Το Νέο κτίριο της Πειραιώς το έιχα επισκεφτεί πριν κάτι μήνες (είχε μια έκθεση σχετική με τη Lacoste), δεν είμαι σίγουρος για το ποιά έκθεση φιλοξενεί τώρα. Γαμάτο κτίριο, πλούσιο πωλητήριο. Αν σε ενδιαφέρει, σου προτείνω και το νέο μουσείο Ισλαμικής τέχνης στον Κεραμεικό, το οποίο είναι ίσως το καλύτερο ελληνικό μουσείο που έχω επισκεφτει.
Back to top
View user's profile Send private message
MINUS
Full Member
Full Member


Joined: 06 Feb 2004
Posts: 393
Location: athena-zografou

PostPosted: Wed Oct 04, 2006 9:13 pm    Post subject: Reply with quote

Για να ευθυμίσουμε και λίγο...ΤΡΙΦΥΛΛΙ κ ΓΚΛΕΤΣΟΣ:

http://www.zortal.gr/modules/mylinks/visit.php?cid=8&lid=5130
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger
billy8181
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 11 Mar 2005
Posts: 3759
Location: London-UK

PostPosted: Wed Oct 04, 2006 11:17 pm    Post subject: Reply with quote

Laughing βράχος ψυχραιμίας(τέτοιες εκρήξεις κάτι κρύβουν...)....απόλαυση
Back to top
View user's profile Send private message
Nikos C.
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 23 Jun 2004
Posts: 1041

PostPosted: Fri Oct 06, 2006 5:35 pm    Post subject: Reply with quote

Sto EBAY μερικά που παραείναι καλά για να είναι αληθινά είναι απάτες. Και έχει απάτες πολλές.

Συνήθως αυτοί που τα βάζουν έχουν χαμηλό rating ή λίγες συνδιαλλαγές ή προσπαθούν να πάνε την συνδιαλλαγή εκτός ebay. Πολλές φορές έχω δει το ebay να σταματάει τον πλειστηριασμό.

Να κοιτάξεις αυτός που θα πάρεις να έχει πολλές συνδιαλλαγές και πάνω από 95-98% feedback. Και κάντου ερωτήσεις λεπτομερείς για να δεις τι ξέρει και πόσο συνεργάσιμος είναι.

Από κει και πέρα, υπάρχουν μια χαρά παζάρια. Και για καινούργια και περισσότερο για μεταχειρισμένα, αλλά όλα θέλουν ψάξιμο και επειδή είσαι σε δημοπρασία, και άλλοι σε παρακολουθούν.

ΑΑΑΑΑ. Και κάτι άλλο. Εσένα οι τιμές μπορεί να σου φαίνονται χαμηλές γιατί είναι η αρχή της δημοπρασίας. Οι περισσότεροι περιμένουν μέχρι τελευταία στιγμή και τότε εκτινάσσεται η τιμή.
Back to top
View user's profile Send private message
Mika
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 17 May 2005
Posts: 771
Location: London, UK

PostPosted: Tue Oct 10, 2006 9:56 pm    Post subject: Reply with quote

Help!
Θελω μεχρι αυριο να στειλω μια εργασια σε μορφη PDF που γραφω στο Word. το ξερω οτι για να σωσω το doc ως pdf μπορω να χρησιμοποιησω το Acrobat Reader professional αλλά σκεφτόμουν μήπως υπάρχει κανενας πιο ευκολος τροπος εκτός από αγορά ή κατέβασμα του professional. Ξερετε κατι??
ευχαριστω



edit: τελικα στο http://createpdf.adobe.com/ μπορείς να κάνεις free signup και να φτιαξεις 5 pdf για δοκιμη δωρεαν οπότε θα κάνω τη δουλεία μου από κει.
αφηνω το μήνυμα μήπως ενδιαφέραται και κάποιος άλλος
Back to top
View user's profile Send private message
Dimiskour
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 02 Jun 2004
Posts: 1189
Location: Αθήνα

PostPosted: Wed Oct 18, 2006 8:43 pm    Post subject: Reply with quote

Μου εστειλαν το παρακατω email σημερα, το οποιο, αν αληθευει, πρεπει να παμε να πηδηξουμε απο το παραθυρο! (ελπιζω να μην εχει πολυκυκλοφορησει και ειμαι ο τελευταιος που το λαμβανει)

Εστω ένας κουλουρτζής ο οποίος αγοράζει 80 κουλούρια x 0,14 ευρώ = 11,20 ευρώ, με 2,8 ευρώ συνολική έκπτωση και 9% ΦΠΑ επί της τελικής τιμής (0,756 ευρώ) που τελικά του στοιχίζουν 9,156 ευρώ.
Τα πουλάει προς 0,50 ευρώ το ένα, δηλαδή σύνολο 80 x 0,50 ευρώ=40,00 ευρώ. Τα 80 κουλούρια πωλούνται καθημερινά σε ένα κτήριο μιας μεγάλης εταιρείας, και αν υποθέσουμε οτι ο ίδιος κουλουρτζής πουλάει κουλούρια σε (τουλάχιστον) 5 τέτοια κτήρια καθημερινά (σημειώστε οτι ο κουλουρτζής αφήνει τις σακούλες με τα κουλούρια το πρωί και περνάει το μεσημέρι γα να πάρει τα χρήματα που αφήνουν οι πελάτες σε ένα ποτηράκι), έχουμε σε μηνιαίο επίπεδο έσοδα (5 εταιρείες) x (25 εργάσιμες ημέρες) x (40,00 ευρώ) = 5.000 ευρώ (Ω ΝΑΙ!!!), και έξοδα 5 x 25 x 9,156 = 1.144,5 ευρώ, δηλαδή ΚΑΘΑΡΑ μηνιαία έσοδα= 3.855,50 ευρώ . Φυσικά ο κουλουρτζής δεν εκδίδει απόδειξη για κανένα από τα κουλούρια που πουλάει, ούτε έχει μαγαζί δηλαδή λειτουργικά έξοδα, διαθέται μόνο (??) ένα τρίκυκλο μηχανάκι.
Σας φαίνεται τρελό; Και όμως, πρόκειται για τον κουλουρτζή τού κτηρίου μας, του οποίου τα κουλούρια γίνονται ανάρπαστα και ο οποίος είναι ένας κακομοίρης (στην εμφάνιση) αλλοδαπός που αγοράζει με τιμολόγια και διαθέτει ΑΦΜ. Ο εν λόγω κύριος ξέχασε ένα τιμολόγιο μέσα στην σακούλα με τα κουλούρια κι έτσι μάθαμε πως ζει.
ΑΝΤΕ, ΚΑΙ ΝΑ ΧΑΙΡΟΜΑΣΤΕ ΤΙΣ ΚΑΡΙΕΡΕΣ ΜΑΣ ΕΜΕΙΣ ΤΑ ΚΟΡΟΙΔΑ.....
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
smarg
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1156

PostPosted: Wed Oct 18, 2006 9:05 pm    Post subject: Reply with quote

Laughing

Και πως ειναι σιγουρος οτι οι πελατες θα αφησουν το λεφτα στο ποτηρακι?
Back to top
View user's profile Send private message
worldofjustice
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Sep 2004
Posts: 983
Location: Zurich

PostPosted: Wed Oct 18, 2006 9:56 pm    Post subject: Reply with quote

Ένας φίλος στη Ζυρίχη μόλις νοίκιασε διαμέρισμα.
Για να του βάλουν ταμπελίτσα στο κουδούνι της εξώπορτας, στο γραμματοκιβώτιο και στο κουδούνι της πόρτας πλήρωσε 53CHF ~ 35 euros

Τώρα κάντε τους πολλαπλασιασμούς και βγάλτε συμπέρασμα...
Shocked
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
billy8181
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 11 Mar 2005
Posts: 3759
Location: London-UK

PostPosted: Wed Oct 18, 2006 10:32 pm    Post subject: Reply with quote

αυτό το πλήρωσα και εγώ στης βρυξέλλες...και μάλιστα σε νοικιαζόμενο διαμέρισμα μονο και μονο επειδή αλλάζουν ταμπελίτσα με κάθε νέο ενοικιαστή(καλο αυτό αλλα τέτοια τιμή?! προτιμούσα το χαρτάκι.... Sad ) . αλλα υποθέτουμε πως δεν είναι μονοπώλιο και ο τύπος θα έχει μια A πελατεία αλλα όχι όλη την πόλη...πάντως σημειώνεται πως μερικές φορες είναι για ας πούμε πιο προσεγμένες/καλαίσθητες δουλειές. Αλλα γενικά 35 euro είναι αστεία τιμή....
Back to top
View user's profile Send private message
Nassos
Full Member
Full Member


Joined: 16 Dec 2005
Posts: 347

PostPosted: Thu Oct 19, 2006 10:41 am    Post subject: Reply with quote

Dimiskour wrote:
Μου εστειλαν το παρακατω email σημερα, το οποιο, αν αληθευει, πρεπει να παμε να πηδηξουμε απο το παραθυρο! (ελπιζω να μην εχει πολυκυκλοφορησει και ειμαι ο τελευταιος που το λαμβανει)

Εστω ένας κουλουρτζής ο οποίος αγοράζει 80 κουλούρια x 0,14 ευρώ = 11,20 ευρώ, με 2,8 ευρώ συνολική έκπτωση και 9% ΦΠΑ επί της τελικής τιμής (0,756 ευρώ) που τελικά του στοιχίζουν 9,156 ευρώ.
Τα πουλάει προς 0,50 ευρώ το ένα, δηλαδή σύνολο 80 x 0,50 ευρώ=40,00 ευρώ. Τα 80 κουλούρια πωλούνται καθημερινά σε ένα κτήριο μιας μεγάλης εταιρείας, και αν υποθέσουμε οτι ο ίδιος κουλουρτζής πουλάει κουλούρια σε (τουλάχιστον) 5 τέτοια κτήρια καθημερινά (σημειώστε οτι ο κουλουρτζής αφήνει τις σακούλες με τα κουλούρια το πρωί και περνάει το μεσημέρι γα να πάρει τα χρήματα που αφήνουν οι πελάτες σε ένα ποτηράκι), έχουμε σε μηνιαίο επίπεδο έσοδα (5 εταιρείες) x (25 εργάσιμες ημέρες) x (40,00 ευρώ) = 5.000 ευρώ (Ω ΝΑΙ!!!), και έξοδα 5 x 25 x 9,156 = 1.144,5 ευρώ, δηλαδή ΚΑΘΑΡΑ μηνιαία έσοδα= 3.855,50 ευρώ . Φυσικά ο κουλουρτζής δεν εκδίδει απόδειξη για κανένα από τα κουλούρια που πουλάει, ούτε έχει μαγαζί δηλαδή λειτουργικά έξοδα, διαθέται μόνο (??) ένα τρίκυκλο μηχανάκι.
Σας φαίνεται τρελό; Και όμως, πρόκειται για τον κουλουρτζή τού κτηρίου μας, του οποίου τα κουλούρια γίνονται ανάρπαστα και ο οποίος είναι ένας κακομοίρης (στην εμφάνιση) αλλοδαπός που αγοράζει με τιμολόγια και διαθέτει ΑΦΜ. Ο εν λόγω κύριος ξέχασε ένα τιμολόγιο μέσα στην σακούλα με τα κουλούρια κι έτσι μάθαμε πως ζει.
ΑΝΤΕ, ΚΑΙ ΝΑ ΧΑΙΡΟΜΑΣΤΕ ΤΙΣ ΚΑΡΙΕΡΕΣ ΜΑΣ ΕΜΕΙΣ ΤΑ ΚΟΡΟΙΔΑ.....


και εγώ το παρέλαβα, μόνο που ξεχνάει να γράψει πως ο κουλουρτζής πληρώνει τον Δήμο ή την κοινότητα της κάθε πόλης για να πάρει άδεια πώλησης κουλουριών... Wink
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
marin
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 29 Apr 2004
Posts: 1414
Location: London

PostPosted: Fri Oct 20, 2006 4:07 pm    Post subject: Reply with quote

Σήμερα θα με υποστείτε! Έχω καιρό να γράψω και έχω πολλά να πώ!
Ξεκινάω με τη δήλωση ότι αυτό το ποστ ΔΕΝ είναι πολιτικό (για να μην το εκλάβουν μερικοί έτσι) και ΔΕΝ είναι φιλοαθηναικό και κατά της Θεσσαλονίκης. Έχω μια απορία και οποιοσδήποτε μπορεί να μου τη λύσει είναι ευπρόσδεκτος.

Καλώς ή κακώς τον τελευταίο καιρό πριν τις δημοτικές και νομαρχιακές εκλογές τα τηλεοπτικά κανάλια ασχολήθηκαν πολύ με το Νομάρχη Θεσσαλονίκης Κο. Ψωμιάδη. Αυτό σαν αποτέλεσμα είχε τη δημόσια διαπόμπευση του (τουλάχιστον στα δικά μου μάτια) με τη συμπεριφόρά του και τον λαικίστικο λόγο του στην πρώτη γράμμη καθημερινά προσφερθέντα στο φιλοθεάμον κοινό.

Δεν εξετάζω τι του προσάπτουν οι τηλε-εισαγγέλεις και δεν με πολυενδιαφέρει. Πιστεύω όμως ότι είναι ντροπή μας να έχουμε ώς εκπρόσωπο στα κοινά αυτόν τον άνθρωπο ο οποίος εκφράζει τα χειρότερα χαρακτηριστικά της φυλής μας all nicely bundled up together in a neat package. Περισσότερο δε, με φοβίζει η πίστη μου ότι εάν υπήρχαν 10 σαν και αυτόν στην επικράτεια θα είχαν σαρώσει.

Επίσης πιστεύω ότι ακόμα και αν δε θέλει κάποιος να ψηφίσει το αντίπαλο κόμμα έχει εναλλακτικές (τύπου λευκό-άκυρο) που πλέον δεν προσμετρούνται ύπερ του νικητή αλλά τελος πάντων είναι μια δήλωση και για τα πρόσωπα που μας εκπροσωπούν και λύνουν οποιοδήποτε ηθικό ή ιδεολογικό αδιέξοδο.

Δεδομένων όλων αυτών μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατί τόσο ψηλό ποσοστό και γιατί τέτοια εμμονή με τον συγκεκριμένο κύριο; Είναι κάτι τοπικό που εγώ δεν καταλαβαίνω; Είναι δηλώση black humour από τους Θεσσαλονικείς για το γενικότερο νουαρ χάλι μας;

Σε ένα δημοκρατικό πολίτευμα πρέπει να δέχεσαι την ψήφο του λαού για τους εκπροσώπους του και πάντα σκέφτομαι ότι ο λαός τελικά στο σύνολο του αποφασίζει σωστά όποιο και να είναι το αποτέλεσμα. Ο Κος. Ψωμιάδης είναι η μοναδική εξαίρεση και ο μόνος που με κάνει να χάνω τη δημοκρατική μου συνείδηση.
Back to top
View user's profile Send private message
PAVEL_13
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 13 Feb 2004
Posts: 1036
Location: Ν.Σμυρνη - Πάτρα - Βενετία (Άλλωστε ένα πλοίο είναι...)

PostPosted: Fri Oct 20, 2006 4:27 pm    Post subject: Reply with quote

H πολύ δημοκρατία βλέπτει σοβαρά το πολιτισμό.....
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
billy8181
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 11 Mar 2005
Posts: 3759
Location: London-UK

PostPosted: Fri Oct 20, 2006 4:57 pm    Post subject: Reply with quote

όταν ο λαζόπουλος,ο γκλέτσος και η τριανταφυλλου σχολιάζουν της κάλπες.....όχι πως είναι δικαίωμα μονο πολιτικών πρόσωπον αλλα πιστεύω μετά από 2-3 κωμικές κρίσεις και εκδηλώσεις αξιες του youtube η καμιας κωμικής εκμπομπής πιστεύω μερικοί υπάρχουν μονο για να προσεγγίζουμε τον απλό πολίτη η τα νούμερα...

δημοκρατία είχαν και η αρχαίοι(πέραν τον σκλάβων), αλλα θέλουμε να ελπίζουμε πως τα επιχειρήματα παρέμεναν σε κάποιο επίπεδο και πως κανεις δεν έπαιρνε αυτό το δικαίωμα ως δεδομένο....ούτος ώστε να σκέφτεται πριν μιλήσει.

γιατί ακόμα να δω εκπομπή η ομιλία όπου να σηκώνει το χέρι κανεις αντί να ακούγονται 5-6 φωνές παράλληλα...αλλα μετά θα σου πει "σχολειo είμαι για να περιμένω"... Rolling Eyes
Back to top
View user's profile Send private message
vag3721
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 06 Feb 2005
Posts: 2392
Location: Naousa/Athens

PostPosted: Fri Oct 20, 2006 7:19 pm    Post subject: Reply with quote

marin wrote:

Δεδομένων όλων αυτών μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατί τόσο ψηλό ποσοστό και γιατί τέτοια εμμονή με τον συγκεκριμένο κύριο; Είναι κάτι τοπικό που εγώ δεν καταλαβαίνω; Είναι δηλώση black humour από τους Θεσσαλονικείς για το γενικότερο νουαρ χάλι μας;


Απλά ο λαικισμός είναι κάτι που αρέσει στον κόσμο της Θεσ/νίκης(και μέσα σε αυτό είναι και το ΑντιΑθηναιλίκι που πουλάει πολύ στην Θεσσαλονικη και τις γύρω περιοχές),και αυτό εκμεταλεύετε ο μπαρμπα-Ψωμιάδης.
Αυτό που με ενοχλεί περισσότερο όμως είναι ότι αυτός δεν το πιστεύει καθόλου αυτό,γιατί έχει περάσει χρόνια στην Αθήνα και ξέρει ποιός είναι αδικημένος και ποιός πρέπει να έχει παράπονα έναντι της Αθήνας.

ΥΓ
Κάτω τα χέρια απο τον Λάκη.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
worldofjustice
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Sep 2004
Posts: 983
Location: Zurich

PostPosted: Thu Oct 26, 2006 4:25 pm    Post subject: Reply with quote





Άρθρο από τη Ναυτεμπορική

Η έρευνα
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
alekos
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 873
Location: Athens

PostPosted: Fri Oct 27, 2006 4:25 pm    Post subject: Reply with quote

Αναστάτωση στο «καρτέλ» του γάλακτος
Προς όφελος των καταναλωτών

http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_economy_100028_27/10/2006_203099
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
worldofjustice
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Sep 2004
Posts: 983
Location: Zurich

PostPosted: Sat Oct 28, 2006 1:32 pm    Post subject: Reply with quote

Exclamation Απίστευτο άρθρο από την Καθημερινή:

http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_politics_100054_28/10/2006_203202


Τα εξήντα κρυφά ταμεία των υπουργών
Διαχειρίζονται κατά το δοκούν και χωρίς κανένα έλεγχο ειδικούς λογαριασμούς, εκτός προϋπολογισμού, αξίας 8 δισ. ευρώ!

Πρόκειται για 60 κρυφούς λογαριασμούς, αξίας 8 δισ. ευρώ, που είναι εκτός προϋπολογισμού, που δεν ελέγχονται, δηλαδή ούτε από τη Βουλή ούτε από το Ελεγκτικό Συνέδριο και τους οποίους διαχειρίζονται κατά το δοκούν οι εκάστοτε υπουργοί.

Από αυτούς τους ειδικούς λογαριασμούς καλύπτονται τα επιδόματα που παίρνει η πλειονότητα των εφοριακών, επιδόματα που μπορεί να φθάνουν και τα 600-800 ευρώ (γι’ αυτό ζητούν 40.000 υπάλληλοι από άλλα υπουργεία να πάνε στην Καραγιώργη Σερβίας).'


ΡΕ ΣΕΙΣ, ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΛΟΥΣΙΟΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΟΥΜΕ
Question
Evil or Very Mad
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
P.A.O.
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 3545
Location: GATE 13 - SINCE 1966

PostPosted: Sat Oct 28, 2006 11:10 pm    Post subject: Reply with quote

Πρεπει να φανε πολυ ξυλο αυτοι Evil or Very Mad
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
gm2263
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1840
Location: Athens, Hellas

PostPosted: Sat Oct 28, 2006 11:50 pm    Post subject: Reply with quote

Μια στιγμή βρε παιδιά, 8 δις Ευρώ δεν είναι μέγεθος συγκρίσιμο με το κόστος των Ολυμπιακών αγώνων ή μου φαίνεται;


Ε, ρε γλέντια...
Back to top
View user's profile Send private message
Nameless
Senior Member
Senior Member


Joined: 21 Jan 2005
Posts: 412

PostPosted: Sun Oct 29, 2006 2:24 am    Post subject: Reply with quote

Μόνο γλέντια? Καρναβάλια και πανηγύρια μαζί... Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes

Μερικές ενδεικτικές τιμές:
* Το Δ' ΚΠΣ, που έχει προϋπολογισμό κοινοτικής συμμετοχής 20,1 δισ. ευρώ, δηλ 2,5 φορές το ποσό που έμπαινε στα κρυφά ταμεία.
* Το Γ' ΚΠΣ που συγκεκριμένα έχει συνολικό προϋπολογισμό 34,2 δισ ευρώ, εκ των οποίων τα 22,7 δισ. ευρώ είναι κοινοτικοί πόροι και τα 11,56 δισ ευρώ είναι εθνικοί πόροι από τον κρατικό προϋπολογισμό.
* Το έλλειμα του ΟΣΕ, που είναι γύρω στα 5,5 δισ.ευρώ και μπορεί άνετα να αποπληρωθεί από τα κονδύλια των κρυφών ταμεία και να μείνει και περίσσευμα.

Καλημέρα Ελλάδα ? Μπα, μάλλον ... καληνύχτα Ελλάδα ... Rolling Eyes
Back to top
View user's profile Send private message
vag3721
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 06 Feb 2005
Posts: 2392
Location: Naousa/Athens

PostPosted: Sun Oct 29, 2006 11:51 am    Post subject: Reply with quote

Αυτή η είδηση δεν παίχτηκε στα δελτία ή εγώ δεν την πέτυχα πουθενά?
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
worldofjustice
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Sep 2004
Posts: 983
Location: Zurich

PostPosted: Sun Oct 29, 2006 2:52 pm    Post subject: Reply with quote

"Nameless"


Πολύ σωστός. Σημείωσε επίσης ότι τα ΚΠΣ έχουν ορίζοντα 7ετιάς (2000-2006).
Άρα τα χρήματα που λαμβάνουμε κάθε χρόνο είναι 20/7 δις.
Ή αλλιώς τα 8 δις κάθε χρόνο ΙΣΟΔΥΝΑΜΟΥΝ με πακέτο 56 δισ Exclamation



...αααα και πόσες γέφυρες χτίζεις με 8 δις κάθε χρόνο (που δεν χτίστηκε σε ένα χρόνο βέβαια ...).


Μία


Δύο


Τρείς



Τέσσερις???



Πέντε!


έξι...


ΕΦΤΑ


<8>


μήπως εννιά?




ή 10





Την τούρτα όμως ξέρετε ποιός την τρώει ...



Evil or Very Mad
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Nassos
Full Member
Full Member


Joined: 16 Dec 2005
Posts: 347

PostPosted: Sun Oct 29, 2006 4:54 pm    Post subject: Reply with quote

Για την Ιστορία, σε κάθε δάνειο αναγράφεται το περίφημο "πλεον 0,6% Ν.128/75". Αυτά πάνε σε λογαριασμό εκτός προϋπολογισμού, και υπολογίζεται στα 700.000.000€ το χρόνο...

Evil or Very Mad

Και ναι, είμαστε πλούσιοι, αλλά ολίγον whiny little bitches Twisted Evil
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
P.A.O.
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 3545
Location: GATE 13 - SINCE 1966

PostPosted: Sun Oct 29, 2006 6:04 pm    Post subject: Reply with quote

Ρε φιλε η τουρτα ειναι ΑΛΗΘΙΝΗ Shocked Very Happy Question
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Το "πολιτικό" κλουβί με τους τρελούς All times are GMT + 3 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 133, 134, 135 ... 157, 158, 159  Next
Page 134 of 159

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Web hosting by isol.gr