stadia.gr/forum Forum Index stadia.gr/forum
Εδώ μιλάμε για τα πάντα. Από Καλατράβα μέχρι… Καλομοίρα!
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Διαγωνισμός τραγουδιού Eurovision
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 13, 14, 15 ... 20, 21, 22  Next
 
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Το "πολιτικό" κλουβί με τους τρελούς
View previous topic :: View next topic  
Author Message
alekos
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 873
Location: Athens

PostPosted: Fri May 19, 2006 12:31 am    Post subject: Reply with quote

exitmusician wrote:
Καλά, διαφωνώ με τα ξεχωριστά κλιπ για Μετρό-Αεροδρόμιο-Γέφυρα κλπ. Πρώτον, δεν ταιριάζουν και δεύτερον, δεν χρειάζεται πια να καμαρώνουμε για τα αυτονόητα. Εντάξει, είμαστε μια "μοντέρνα πόλη", μία "μητρόπολη", ένας "κόμβος της ΝΑ Ευρώπης", αλλά όσο περισσότερο το δείχνουμε τόσο λιγότερο φάινεται ότι το πιστεύουμε κι εμείς οι ίδιοι και χρειαζόμαστε την επιβεβαίωση των άλλων. Εξάλλου, τα δείξαμε κατά κόρον στους Ολυμπιακούς, μπορούμε πλέον να πάμε παρακάτω.

Όχι βέβαια ότι δεν θα τα δείξουν με λύσσα στα διαλείμματα ανάμεσα στα τραγούδια. Απλώς ελπίζω να μην περιοριστούν σε αυτά και στα κλασικά πλάνα Ακρόπολη-Πλάκα-Σούνιο-τσολιάδες, που θυμίζουν καρτ-ποστάλ της δεκαετίας του '70. Καιρός να δείξουμε και το πραγματικό πρόσωπο της Αθήνας, αυτό που την κάνει να είναι μια πραγματικά ζωντανή πόλη.


Όσο για τα χορευτικά ομολογώ ότι δεν τα είδα αλλά εμπιστεύομαι την κρίση σας όταν λέτε ότι ήταν χάλια.


Tha ithela na mou dieykriniseis poio pragmatiko proswpo ths Athinas ennoeis. Giati kai ta skyladika kai ta bar pou edeiksan ypervolika ta vrika...
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
marin
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 29 Apr 2004
Posts: 1414
Location: London

PostPosted: Fri May 19, 2006 12:59 am    Post subject: Reply with quote

Tha prepei na min kollate kai para poly sta spotakia giati outws i allws oi sxoliastes milane panw apo auta. Auto pou exw na pw einai oti o Sakis itan idaitera kakos giati exei poly trak kai ta agglika den tou erxontai fysika. Tha itan kalytera na itan o Aliagas me ton Saki na tragoudaei kapou sti mesi. I Menounos den itan toso kaki oso nomizete. Edw sto Londino o sxoliastis tou BBC (oxi o Terry Wogan, autos kanei mono ton teliko) tin brike aneti opws kai itan.

Ta prwta den tha mpw sti diadikasia na ta sxoliasw kan...xathike na kanoun kati pio aplo kai pio symmazemeno kai ligotero xali mauro? Telos pantwn as elpisw oti to Sabbato tha einai kalytera.

Kaneis den exei katalabei giati giouxarane tin Islandi, kyriws epeidi exei ginei gnwsto oti oti elege kai ekane itan meros enos rolou pou paizei ws ypotithemeni star. Ena asteio pou profanws den "epiase" to elliniko koino..
Back to top
View user's profile Send private message
sunnyhellas
New Member
New Member


Joined: 24 Feb 2004
Posts: 55

PostPosted: Fri May 19, 2006 1:22 am    Post subject: Reply with quote

I Islandeza mas eixe pei na pa na gam..... oli mas ( gia tous Ellines)+

Exa ena Clipaki me efkeria tha walo ten selida pou to eixa wrei

Kalos tin giouxarane
Back to top
View user's profile Send private message
Tzinos
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 02 Apr 2004
Posts: 993
Location: London

PostPosted: Fri May 19, 2006 1:23 am    Post subject: Reply with quote

Mallon stin Agglia den exei ftasei to "fucking greeks" kai ta ypoloipa kosmitika epitheta pou mas "elouse" i sympathestati Islandeza Cool
Oute k to gegonos pws kata tin diarkeia synentefxis typou tsadistike me mia reporter kai mprosta se olo ton kosmo o bravos tis tin tsakwse san katsiki k tin petaxe exw Shocked

Παρολαυτα φιλοι μου στην Αγγλια μου ειπαν πως δεν εδειξε το κατ εμε καλυτερο κομματι της βραδιας, αυτο με τους χωρους, που πιστευω πως ηταν καλοφτιαγμενο, αν και ενας ποντιακος χωρουσε (οκ δεν μπορουν να μπουν κ ολοι...). Ο Καπουτζιδης σχολιασε πως ειμαστε ενας λαος με χιουμορ σχετικα με την εναρξη, που ομως τιμα και σεβεται τις παραδοσεις του και τους χωρους του (σχετικα με το κομματι των ελληνικων χωρων)
Back to top
View user's profile Send private message
compufreak
Junior Member
Junior Member


Joined: 20 Jul 2004
Posts: 93
Location: Athens,Greece

PostPosted: Fri May 19, 2006 1:34 am    Post subject: Reply with quote

tora molis girissa apo imiteliko kai afto pou eho na po oti den itan gia imiteliko kai toso ashima...
pantos sto tellos pou milissa me irlandous, maltesous,finlandous.... ktl
itan enthousiasmeni apo tin parastasi kai malista i perisoteri elegan poli pio anotero apo kievo kai konstantinoupoli (gia imitelika milame)
kai i shini itan mia hara.....
Back to top
View user's profile Send private message
rchos7
Senior Member
Senior Member


Joined: 22 Apr 2005
Posts: 554
Location: p.faliro

PostPosted: Fri May 19, 2006 1:44 am    Post subject: Reply with quote

Quote:
Καλά, διαφωνώ με τα ξεχωριστά κλιπ για Μετρό-Αεροδρόμιο-Γέφυρα κλπ. Πρώτον, δεν ταιριάζουν και δεύτερον, δεν χρειάζεται πια να καμαρώνουμε για τα αυτονόητα. Εντάξει, είμαστε μια "μοντέρνα πόλη", μία "μητρόπολη", ένας "κόμβος της ΝΑ Ευρώπης", αλλά όσο περισσότερο το δείχνουμε τόσο λιγότερο φάινεται ότι το πιστεύουμε κι εμείς οι ίδιοι και χρειαζόμαστε την επιβεβαίωση των άλλων. Εξάλλου, τα δείξαμε κατά κόρον στους Ολυμπιακούς, μπορούμε πλέον να πάμε παρακάτω.

Όχι βέβαια ότι δεν θα τα δείξουν με λύσσα στα διαλείμματα ανάμεσα στα τραγούδια. Απλώς ελπίζω να μην περιοριστούν σε αυτά και στα κλασικά πλάνα Ακρόπολη-Πλάκα-Σούνιο-τσολιάδες, που θυμίζουν καρτ-ποστάλ της δεκαετίας του '70. Καιρός να δείξουμε και το πραγματικό πρόσωπο της Αθήνας, αυτό που την κάνει να είναι μια πραγματικά ζωντανή πόλη


διαφωνω εντελως σε αυτο που λες!τα σποτακια εχουν δυο σκοπους!1)να αναδειξουν τις ομορφιες της χωρας και τις προωθησουν αλλα και 2) να δειξουν πλανα απο την καθημερινη ζωη των ελληνων!στην οποια αυτη καθημερινη ζωη ειναι και το μετρο-αεροδρομιο-γεφυρα.δεν ειναι ολα τα βιντεακια για τουριστικα αξιοθεατα!αν σκεφτουμε δε οτι ειναι πανω απο 35 βιντεακια νομιζω οτι ολα χωρανε μεσα!
οσο για την εναρξη συμφωνω οτι θα μπορουσε να ηταν καλυτερη αλλα ειναι λαθος να της δινουμε βαρος οπως στην τελετη εναρξης των ολυμπιακων!πιστεψτε με οτι του χρονου δεν θα την θυματε κανεις!οπως και εμεις δεν θυμομαστε εναρξεις προηγουμενων ετων!ουσιαστικα και η εναρξη και το ενδιαμεσο το οποιο και εμενα μου αρεσε περισσοτερο δεν απασχολει ποτε κανεναν!αλλα μενουν στον κοσμο στην γιουροβιζιον!

τωρα και ενα τελευταιο.σημερα οριστικοποιηθηκε οτι θα παω τελικο το σαββατο.το καλο ειναι οτι θα παω τσαμπε!με προσκλησουλες στους επισημους μου ειπαν!τωρα τι εννοουν επισημους δεν ξερω!
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
chr.04
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 05 Mar 2004
Posts: 1566
Location: Thessaloniki

PostPosted: Fri May 19, 2006 9:05 am    Post subject: Reply with quote

Δεν μου άρεσε η έναρξη.

Δεν μου άρεσε που ούτε εγώ σαν Έλληνας δεν μπορούσα να καταλάβω πόσο μεγάλο είναι το στάδιο. Έπρεπε να δώσουν στον κόσμο φωτάκια όπως κάνουν πάντα για να δημιουργηθεί ατμόσφαιρα.

Δεν μου άρεσε ο Καπουτζίδης και η Μακρυπούλια που συνέχεια μιλούσαν. Σε αυτή την χώρα κανένας δεν θυμάται το παν μέτρον άριστον (κύριε Κωστάλα).

Κάτι δεν μου κάθισε καλά με τον Ρουβά και την Μενούνος. Κάτι δεν έδενε.

Δεν μου άρεσε που η ΕΡΤ έδειχνε διαφημίσεις αντί να δείξει τον διαγωνισμό ολόκληρο. Τι είναι η ΕΡΤ, ΑΕ ή ΔΕΚΟ. Αν είναι ΑΕ να μην πληρώνουμε στην ΔΕΗ για αυτή. Αν είναι ΔΕΚΟ, και αφού την πληρώνω (όπως έλεγε η Μερκούρη, είμαι μέτοχος), απαιτώ να βλέπω τα προγραμματά της χωρίς διαφημίσεις.

Τα σποτάκια αν και καλογυρισμένα, τα έμπλεξαν όλα μαζί και τελικά θυμάμαι ότι όλα ήταν ίδια (δεν ξέρω αν θέλαν να πετύχουν αυτό). Δηλαδή δείχναν σε όλα κάτι από την ελληνική φύση, κάτι από πόλεις, κάτι απο Ολυμπιακούς, κάτι από μπάνια σε θάλασσα/πισίνα και κάτι από διασκέδαση.

Μου άρεσε το interval act (=το διάλειμμα) πραγματικά υπέροχο.

Μου άρεσε που επιτέλους δεν υπήρχαν σημαιάκια και κεφάλια να μπαίνουν μπροστά στις κάμερες.

Η σκηνή μου είναι αδιάφορη. Έχουμε δει και καλύτερες.

Ελπίζω πως επειδή είναι 2 τα show, αναγκαστικά κρατάνε εκπλήξεις για την τελική βραδυά. Μην τα δείξουμε όλα από την αρχή.

Άσχετο, αυτή η τεχνολογία Q-motion που υποτίθεται δημιουργεί τρισδιάστατες εικόνες την χρησιμοποίησαν;
------------------------------------------------

Για μας που θα κατεβούμε αύριο για τον τελικο, φωτογραφικές μηχανές ή κάμερες επιτρέπονταν;
Back to top
View user's profile Send private message
billy8181
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 11 Mar 2005
Posts: 3759
Location: London-UK

PostPosted: Fri May 19, 2006 9:50 am    Post subject: Reply with quote

παιδιά η μενούνος ήταν μια χαρά(επιτέλους κάποιος/κάποια που κατέχει την αγγλική γλώσσα χωρίς κάποια περίεργη προφορά...), και η 2 ήταν ευχάριστoi και συμπαθητική αλλα δυστυχώς κόλλαγαν πολύ δε ξέρω αν είναι το trak.

Θα συμφωνήσω ο αλιάγας θα βοηθούσε στο να ρέει πολύ καλύτερα το πράμα(καλύτερος επαγγελματίας παρουσιαστής/ρήτορας με ευχέρεια λόγου).εδώ κόλλαγαν στον συγχρονισμό... Confused

Aσχετο αλλα τα γαλλικά του Saki δε τα περίμενα....Bravo.
Smile


Πέρα απ όλα αυτά κάποια τραγούδια ήταν καλά κάποια ήταν τόσο παρακμιακά (ποιοι είναι αυτή που τραγουδάν "we are the winners of eurovision???""που λυπάμαι τι μενούνος....). Rolling Eyes
Back to top
View user's profile Send private message
alekos
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 873
Location: Athens

PostPosted: Fri May 19, 2006 10:57 am    Post subject: Reply with quote

O germanos parousiastis Peter Urban htan mesa stin eirwneia kai den afise tragoudi gia tragoudi asxoliasto.
Asxeto: Einai dynaton na vazei diafimiseis h ERT; To germaniko NDR den edeikse se olo to show oute mia!
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
exitmusician
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 2456
Location: Athina, Hellas

PostPosted: Fri May 19, 2006 11:11 am    Post subject: Reply with quote

Θα επανέλθω αργότερα με την απάντησή μου, αλλά τώρα ήθελα να κάνω μια ερώτηση: αληθεύει ότι κάποια στιγμή που πήγε να τραγουδήσει ο Ρουβάς έπεσαν διαφημίσεις in his face;
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
gm2263
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1840
Location: Athens, Hellas

PostPosted: Fri May 19, 2006 11:19 am    Post subject: Reply with quote

Χωρίς να έχω δεί τίποτα...

η Menounos ήταν αναμενόμενο να αποδώσει καθότι η Αγγλική είναι η πρώτη της γλώσσα, και ναι, καλόν θα ήτο (επειδή έχω τις γνώσεις να το πω και από την πλευρά του δασκάλου) επιτέλους να προσπαθούμε να βρούμε κάποιους οι οποίοι μιλάνε Αγγλικά με όσο το δυνατόν λιγότερο Ελληνική προφορά. Το "Μπι-Πι Ουλτιμέϊτ" (αντι για BP Ultimate) που ακούω από το ραδιόφωνο ή το "Μουλτιμίντια" αντί για multimedia μπορουν να αποφευχθούν χωρίς να βγάζουν το μάτι όποιων έχουν κάνει κάτι περισσότερο από intermediate level English. Θα μου πείς ψιλά γράμματα, αλλά θα σας πω ότι ιδίως στο παρελθόν έχουμε εκτεθεί ανεπανόρθωτα (διάβαζε information desk Ολυμπιακής στο Ελληνικό... τότε) , ενώ μέγα μέρος της επιτυχίας των Ολυμπιακών οφείλεται στους ομογενείς μας οι οποιοι επικοινωνώντας με τους ενδιαφερόμενους στην πρώτη τους γλώσσα έγιναν οι καλύτεροι πρεσβευτές μας.

Όσον αφορά την Ισλανδέζα, σίγουρα ήταν απρεπέστατη, αλλά κι' εμείς μη χάσουμε την ευκαιρία και δεν δείξουμε ότι βρε παιδάκι μου δεν είμαστε και τόσο... big σα λαός. Δε μπορούμε, η μεγαλοψυχία στη εποχή των τζιπ, των κινητών, των παντελονιών στα όρια της μεσογλουτιαίας σχισμής, της τελευταίας χώρας στο Ιντερνετ, στην πληροφορική, στην τεχνολογία, η μεγαλοψυχία λέω, δεν είναι στο αίμα μας. Δεν λέω ότι το συγκεκριμένο τσόλι δεν άξιζε όχι απλά το γιουχάϊσμα αλλά και ένα "persona non grata", απλά, όλη αυτη η νεοελληνική αυτοκαταστροφική ευσυκινησία, το να αναγγέλλει ότι έρχεται Αμερικανός υπουργός και οι καταστηματράρχες της Πατησίων, μεροκαματιάρηδες άνθρωποι πολλοί, να πρέπει να έιναι σε red alert και να βάζουν μπάρες για να μην τους σπάσουν τις βρτρίνες δέκα σκατόπαιδα, όλος αυτός ο φασισμός της αγένειας και της μη ανοχής ακόμα και στις αυνανίες μιας ηλίθιας απαίδευτης και αγενούς κατοίκου μιας ανύπαρκτης χώρας που ποιός ξέρει μέσα σε ποιά μαστούρα είπε ότι είπε, κάπου πρέπει να σταματήσει.

Θα μπορούσε απλά ο εκρόσωπος του εδώ διαγωνισμού να πεί πως αν το σουργελοειδές κνόδαλο δεν γουστάρει την Ελλάδα, μπορεί απλά να μη συμμετάσχει διότι η συμπεριφορά της σαν φιλοξενούμενης ενόχλησε. Τα ποσοσφαιρικού στυλ γιουχαϊσματα και η επίδειξη μικροψυχίας είναι κατανοητά αλλά θα μπορουσαν ίσως να λείπουν. Και άν οι Ελληνάρες θέλουν να υπερασπίσουν τη χώρα τους, τότε να κάνουν το καθήκον τους όπως το κάναμε στους Ολυμπιακούς αγώνες, ο καθένας απο το πόστο του και από το μετερίζι του να πάει η χώρα μας μπροστά, χωρίς λαμογιές, χώρις κλεψιές, χωρίς αρπαχτές, χωρίς απατεωνιές.

Τα υπόλοιπα είναι εκ του πονηρού. Παρόλα αυτά, είμαι αισιόδοξος για το διαγωνισμό και θεωρώ ότι θα είναι ένα σημαντικής τουριστυικής σημασίάς γεγονός αν το παίξουμε καλά το χαρτί.

Και κάτι άλλο: Από τη μια μου έρχεται αναγούλα όταν βλέπω Αμερικανάκια με χαμόγελα κολγκέϊτ και το σπινθηροβόλο βλέμμα του μυρηκαστικού να μιλάνε στα μήντια χωρίς 'ίχνος αμφιβολίας ή αγωνίας για το τι είναι αυτό που με τόση ζέση υπηρετούν. H Menounos όμως και Ελληνικής καταγωγής είναι και όσο αγαθή και αν είναι, συνδιαζει έναν επαγγελματισμό που λίγες φορές βλέπουμε στην Ελλάδα, με την πολλές φορές αγνή αγάπη των ομογενών για τη χώρα τους, πράγμα που εμείς έχουμε ξεχάσει κάν πως υπάρχει και το θυμόμαστε σε ένα twisted version όταν είναι να γιουχαϊσουμε και να διαδηλώσουμε. Ευτυχώς, οι Ολυμπιακοί Αγώνες μας το ξαναξύπνησαν αυτό το αίσθημα και μόνο γι' αυτό, χαλάλι τα λεφτά που κόστισαν...

Τώρα για τα λεφτά που πήρε, δεν ξέρω...


Last edited by gm2263 on Fri May 19, 2006 11:41 am; edited 2 times in total
Back to top
View user's profile Send private message
billy8181
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 11 Mar 2005
Posts: 3759
Location: London-UK

PostPosted: Fri May 19, 2006 11:22 am    Post subject: Reply with quote

να είμαι ειλικρινείς το είδα....από το internet γιατί έτυχε να έχω δουλειά στο σπίτι! Razz (οποτε μπορώ να αξιολογήσω την ποιότητα του site και ήταν αριστη...).


Να προσθέσω για αυτά που λέγατε όσον αφορά τα κλιπάκια(μέχρι και το mall πήρε το μάτι μου!) εδώ μιλάμε μπας και φτιάξουμε καμια πλατεία κανένα χορό εστιάσεις κλπ. όταν χρειάζεσαι 24 κλίπς τι θα δείξεις?....επαναλαμβάνεσαι.

η κάτι άτομα να ψωνίζουν, να πίνουν ποτά και να χορεύουν στη παραλια.

Σύμφωνοι Θα μπορούσες να πάρεις "σβάρνα" όλα τα αξιοθέατα της χώρας αλλα δεν έγινε....και μεταξύ μας από πλατείες πάσχουμε,αρχαία ποσα θα δείξεις?, e μετά καταλήγεις σε αυτά που είδες και κάτι μεμονωμένα κτίρια....και το mall! και την ιδέα πως περνάνε όλοι καλά.
Back to top
View user's profile Send private message
gm2263
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1840
Location: Athens, Hellas

PostPosted: Fri May 19, 2006 11:33 am    Post subject: Reply with quote

Εγώ αν είμουνα θα έδειχνα και τοπία από αερος. Η Ελλάδα έχει ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ τοπία τα οποία μπορούν να αναδειχτουν. τα περι γλεντιου κλπ καλά είναι αλλά μια εναέρια της Σαντορίνης, του ΟΑΚΑ (αποκτησαμε και αστικά τοπία... ακου να δείς), των βουνών μας κάτι παραπάνω θα έδειχνε...

Και πάλι βέβαια, αύριο είναι το ζουμί...

Εdit: Τα διασκεδαστήρια και τα μεγάλα κτίρια δεν τα θέλει κανένας αλλά αυτά μας ξελασπώνουν πολλές φορές, όταν είναι να δείξουμε το μοντέρνο πρόσωπο της χωρας μας...

Απλή παρατήρηση...
Back to top
View user's profile Send private message
marin
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 29 Apr 2004
Posts: 1414
Location: London

PostPosted: Fri May 19, 2006 11:43 am    Post subject: Reply with quote

Ws synithws symfwnw me ton gm. I glwssa mas einai poly plousia kai omorfi kai milietai swsta apo elaxistous Ellines. Otan omws analambaneis na diorganwseis ena diethnes gegonos den einai ntropi na prospathiseis na breis anthropous pou milane fluently Agglika kai Gallika. I Menounos exei akribws auto. Itan aneti kai den exane ta logia tis katholou. O Sakis eixe trak.
Twra epeidi to BBC kai opws egrapse kapoios allos kai to Germaniko kanali den paizoun diafimiseis polles fores mporei na etyxe oi diafimiseis tis ERT na peftane panw apo tous parousiastes pou milagan giati ta xena kanalia metedidan live ekini ti stigmi.

Gia ta spotakia exw na pw oti itan kala ftiagmena alla fainontousan na einai ola ena, me grigores eikones na enallasontai (polly shopping episis) kai sto telos emene mia generic eikona mesogeiakis xwras me ilio me tipota na tin xexwrisei apo alles mesogeiakes xwres.

By the way, simera to BBC radio 2 opws kai xtes kanei to programma tou apo ta studio tis ERT me ton Terry Wogan pou exei tin proini zoni kai allous 2 paragwgous stin Athina. Very professional...
Back to top
View user's profile Send private message
Giannis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 29 Mar 2004
Posts: 1682
Location: Ελβετία

PostPosted: Fri May 19, 2006 11:49 am    Post subject: Reply with quote

Μερικά σχόλια στα γρήγορα!
Η Ελβετίδα σχολιάστρια, όπως κάθε χρόνο έβγαλε τα φτυάρια και δεν της ξέφυγε τίποτα...από τα χείλη της ελληνίδας τραγουδίστριας της Κύπρου, μέχρι την ΑΒΒΑ έκδοση των...δε θυμάμαι.
Για τη σκηνή και την οργάνωση, καθώς και τους παρουσιαστές μόνο καλά λόγια είχε να πει.

Εμένα γενικά μου άρεσε. Eurovision είναι και υπάρχουν αρκετά περιθώρια για κιτς....Και τα σποτάκια μου αρέσαν αν και το παράκαναν με τις κοπέλες που λικνίζονται πάνω στα ιστιοφόρα και στις παραλίες...είναι λίγο σεξιστικό βρε παιδιά!
Οι εικόνες πάντως της χώρας μας, μας θύμισαν πόσο όμορφη είναι η Ελλάδα και έιδικά η φύση της, σε όποιο σημείο της και να βρεθείς!
Είναι αστείο επίσης το πόσο δροσερός, κομψός, αθλητικός και κουλτουριάρης παρουσιάζεται ο Ελληνας (όπως και στην τελετή έναρξης της ολυμπιάδας) στα σποτάκια αυτά (...θα μου πείτε τον Μπάμπη τον ταξιτζή θα βάζανε ή τη μαυροφορεμένη 60χρονη κυρά Κούλα που ετοιμάζεται να πάει στο Σύνταγμα να ξεμαλλιαστεί ωρυόμενη για τον Κώδικα Ντα Βίντσι και τους τρισκαταραμένους! ) . Ο άσπιλος, ο εξευγενισμένος! Οι γυναίκες με ριχτά φορεματάκια και μαλλιά φυσικού χρώματος πιασμένα πίσω (κάτι σε καρυάτιδα...). Οι άντρες αδύνατοι, με λινά πουκάμισα και πέδιλα...ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΠΑΝΩ ΣΕ ΠΟΔΗΛΑΤΑ!
Χα χα....Στη χώρα της βαμμένης ξανθιάς που είναι συνεχώς ντυμένη στα μαύρα και το μέηκ απ έτοιμο να στάξει από το πρόσωπο (κρίμα, γιατί η φυση προίκισε τις ελληνίδες με αυθεντική ομορφιά...) και του θεριακλή ελληναρά που παίρνει το αυτοκίνητό του μέχρι το περίπτερο, οι εικόνες φαντάζουν λίγο αστείες σε ΄μας τους insiders. Μην ορμάτε! Δε γενίκευσα, αλλά όλοι συνένοχοι είμαστε....


Σε γενικές γραμμές οι εντυπώσεις μου θετικές. Η Μενούνος αρκετά καλή και κούκλα...βέβαια μερικές φορές βγάζει κάτι ουάου κλπ σα χαζοαμερικανάκι...ο δε Σάκης, συμπαθητικός και δροσερός, και μόνο σα φάτσα πουλάει ...αν και που και που πέταγε κάτι άστοχα και κομπλαρισμένα! Βέβαια και η Ελβετίδα σχολιάστρια δεν έβαλε και γλωσσα μέσα ώστε ν¨ακούσουμε και τίποτα περισσότερο. Twisted Evil Βλέπεται η πολυλογία δεν είναι αποκλειστικό προνόμιο των ελλήνων παρουσιαστών...


Αυτά ήταν τα μερικά σχόλια στα γρήγορα;;; Shocked


Last edited by Giannis on Fri May 19, 2006 11:51 am; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
chr.04
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 05 Mar 2004
Posts: 1566
Location: Thessaloniki

PostPosted: Fri May 19, 2006 11:51 am    Post subject: Reply with quote

Εγώ πιστεύω πως η Ισλανδέζα τα έκανε όλα για να προκαλέσει και να μαζέψει τα φώτα πάνω της. Ειδικά μετά τα χθεσινοβραδυνά που είπε την Καρόλα της Σουηδίας 'fucking old ugly bitch', ή τις Ολλανδέζες 'hookers' ή τα τέρατα της Φιλανδίας που είπε 'they cannot sing'.

Στην Eurovision ορίζονται διαλείμματα, 2 ανάμεσα στα τραγούδια και 1 στο interval act. Αυτά είναι χρονομετρημένα από την EBU και όσες χώρες θέλουν μπορούν να ρίξουν διαφημίσεις, γιατί πολύ απλά δεν ακούγονται τραγούδια εκείνη την στιγμή, απλώς δείχνουν άσχετα πράγματα (πχ το βραβείο, ή βιντεο με την προετοιμασία κτλ κτλ).

Το θέμα που ξυνίζει με την ΕΡΤ είναι γιατί η διοργανώτρια χώρα πρέπει να βάλει διαφημίσεις και να μην αφήσει να παίξει το πρόγραμμα ολόκληρο.

Ευτυχώς δεν έριξαν και διαφημίσεις και στο διάλειμμα (παραδοσιακοί χωροί). Πάντως αυτό που μου μένει ως εντύπωση είναι οτι η ΕΡΤ δεν εκμετάλλευτηκε την Eurovision όπως έπρεπε - για εσωτερική κατανάλωση.


Last edited by chr.04 on Fri May 19, 2006 11:53 am; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message
billy8181
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 11 Mar 2005
Posts: 3759
Location: London-UK

PostPosted: Fri May 19, 2006 11:51 am    Post subject: Reply with quote

καλά δεν υπήρχε λαϊκή κατακραυγή,ειρωνεία και σαρκασμός για την "αμερικανικη προφορά" της μαρία.....εκπλήσσομαι...λες να ξεπεράστηκε τον ηνωμένο βασίλειο επιτέλους στης προτιμήσεις η απλός γίνονται διακρίσεις ανάλογα με το επίπεδο μορφώσεως? Razz



παρεπιπτόντως εμενα μου αρέσει η αμερικανικη προφορά(η διάλεκτος αν θέλετε...) αλλα περίεργος παγκόσμιος δε "πουλάει".

EDIT: χωρίς παρεξήγηση αλλα δεν είχα δει το post του Gianni...
Back to top
View user's profile Send private message
gm2263
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1840
Location: Athens, Hellas

PostPosted: Fri May 19, 2006 12:06 pm    Post subject: Reply with quote

Η γενικώς παραδεκτή προφορά της Αγγλικής είναι η λεγόμενη "mid Atlantic accent" η οποία είναι ελαφρώς προς το βορειοαμερικανικό αλλά τη την μιλούν πολλοί βρετανοί επίσης. Δε μιλάμε ούτε για τοπολαλίες του Λονδίνου, ουτε geordie, cockney, από την πλευρά της Βρετανίας, ούτε southern accents, κλπ από την πλευρά της Αμερικής. Θα έλεγα ότι οι Καναδοί μιλάνε έτσι, πχ η προφορά του ηθοποιού Christopher Plummer είναι τέτοια. Πάντως τα πιό εξεζητημένα τα μιλάνε φυσικά οι Εγγλέζοι αν και πολλοί Αμερικανοί επίσης, μόνο που δεν θέλουν να ακούγονται σαν ψώνια.

Η Μενοunos μιλάει φυσιολογικά βορειοαμερικανικά Αγγλικά. Είναι χαρισματική μπροστά στο φακό αλλά η νέμεση της ειναι αυτό που έπαθε και η άλλη συμπαρτιώτισσα μας η Τζένιφερ Αννιστον: Ταυτίζεσαι τόσο πολύ με ένα χαρακτήρα ή τύπο ανθρώπου και δεν μπορείς να ξεφύγεις... Όπως η Καλομοίρα.

Οπότε όχι, μάλλον δεν θα υπήρχε κατακραυγή, είναι ακριβώς το κατάλληλο occasion να ακουστεί μια command της προκοπής της Αγγλικής γλώσσας. Όχι Μπί πι ουλτιμέϊτ ούτε μουλτιμίντια
Back to top
View user's profile Send private message
billy8181
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 11 Mar 2005
Posts: 3759
Location: London-UK

PostPosted: Fri May 19, 2006 12:14 pm    Post subject: Reply with quote

πιο πολύ ο χαρακτήρας είναι που ενοχλεί, κάτι με το οποιο ταυτίζει ο κόσμος τι γλώσσα(παρεπιπτόντως τα αφρικανικά αγγλικά είναι και αυτά όλα τα λεφτά-- Razz ).


Aσχετο αλλα μετά τα χθεσινά πιστεύετε θα ερχόταν και θα κόλλαγε η άνιστον?... Confused
Back to top
View user's profile Send private message
Kalashnikov
Senior Member
Senior Member


Joined: 26 Feb 2004
Posts: 597
Location: Brussels

PostPosted: Fri May 19, 2006 12:17 pm    Post subject: Reply with quote

Trigmoi sto velgio meta to x8esino apokleismo kai gkrinies gia ta e3oda tis proo8isis tou tragoudiou: http://www.vrtnieuws.net/nieuwsnet_master/versie2/english/details/060519_ryan/index.shtml

Axxx....kai pou na i3eran oti to forema tis dikias mas tragoudiaras kostise 10 fores parapanw Laughing

Distixws de vrika sxolia gia tin geniki diorganwsi/skini
Back to top
View user's profile Send private message
compufreak
Junior Member
Junior Member


Joined: 20 Jul 2004
Posts: 93
Location: Athens,Greece

PostPosted: Fri May 19, 2006 12:23 pm    Post subject: Reply with quote

@ chr.04

Πάντως εχθές στα ημιτελικά είχα την ψηφιακή και δεν μου έκαναν καν παρατήρηση
Και έβγαζα ελεύθερα φωτογραφίες (οι περισσότερη είχαν φωτογραφικές μαζί)


@ Γρηγόρη

Φίλε μαζί σου εν μέρη με αυτά που λες (μιας και γεννήθηκα και σπούδασα Γερμανία)
Και προσωπικά πιστεύω η Μενουνος ήταν οι καλύτερη επιλογή όσο για τον Ρουβά
Θα προτιμούσα τον Αλιάγα αλλά και ο Ρουβάς είναι μια χαρά (ελπίζω να έχει στο τελικό λιγότερο τρακ)
Πάντως εχθές στην κερκίδα που ήμουν οι περισσότερη ήταν ξένοι και σε
Προειδοποιώ ότι και αυτή μαζι με τους υπόλοιπους γιουχάριζαν την συγκεκριμένη
Κυρία, με αλλά λόγια δεν γιουχάριζαν μόνο Έλληνες αλλά και Ξένοι διότι πάνω από 50% ήταν ξένοι.
Back to top
View user's profile Send private message
gm2263
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1840
Location: Athens, Hellas

PostPosted: Fri May 19, 2006 1:06 pm    Post subject: Reply with quote

Ευχαριστώ για τη διευκρίνηση φίλε μου, αλλά το θέμα παραμένει γιατι εμείς το έχουμε λιγάκι στο αίμα μας να είμαστε περίεργοι.

Πάντως, όντως από ότι μου είπαν πολλοί άλλοι φίλοι τώρα, η τύπισσα (Ισλανδέζα) ήταν όντως γενικά περίεργο φρούτο.

Τώρα για τον Αλιάγα, θα ήταν best choice... Tεσπα, κοντός ψαλμός αλληλούϊα, ες αύριον τα σπουδαία...

Edit...

Την ξαναείδα την Ισλανδέζα. Άλλαξα γνώμη. Καλά κάνανε και την κράξανε η τύπισσα ήταν για πολλές κλωτσιές...

Ακούς εκεί... Την είπε σε όλο τον κόσμο ένα κνόδαλο... Evil or Very Mad Evil or Very Mad Laughing
Back to top
View user's profile Send private message
rchos7
Senior Member
Senior Member


Joined: 22 Apr 2005
Posts: 554
Location: p.faliro

PostPosted: Fri May 19, 2006 5:33 pm    Post subject: Reply with quote

παιδια στο θεμα με τις διαφημισεις δεν μπορει να κανει τιποτα η ερτ.αν δεν υπηρχαν διαφημισεις θα υπηρχαν λιγοτερα λεφτα απο χορηγους!αν γινοταν αυτο φανταστειτε τι κραξιμο θα επεφτε για το δημοσιο χρημα που σπαταλιετε σε πανυγιρακια και οχι στους καημενους τους συνταξιουχους που πεινανε!εδω ακομη και τωρα ακουγονταν αυτα!οτι και να κανει δηλαδη η ερτ στην συγκεκριμενη περιπτωση βρισκεται κοσμος να αντιδρασει!
οσο για το φορεμα τα ποσα που ακουστηκαν ειναι μουφα!μαλιστα εγω αυτο που ξερω ειναι οτι τα πληρωσε η ιδια η βισση αρα δεν μας ενδιαφερει ποσο κανει!
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
alekos
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 873
Location: Athens

PostPosted: Fri May 19, 2006 5:58 pm    Post subject: Reply with quote

Θα υπάρξει κάτι διαφορετικό στη νοοτροπία και το σχεδιασμό του τελικού σε σχέση με τον ημιτελικό; Ποιος είναι υπεύθυνος σκηνοθετικά για το show;
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
Avon
Full Member
Full Member


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 210

PostPosted: Fri May 19, 2006 6:16 pm    Post subject: Reply with quote

http://sendthefuckinmessage.okafenes.com/lordi_eurovision2006/

ΨΗΦΙΣΤΕ LORDI
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Το "πολιτικό" κλουβί με τους τρελούς All times are GMT + 3 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 13, 14, 15 ... 20, 21, 22  Next
Page 14 of 22

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Web hosting by isol.gr