stadia.gr/forum Forum Index stadia.gr/forum
Εδώ μιλάμε για τα πάντα. Από Καλατράβα μέχρι… Καλομοίρα!
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Οδικά Έργα
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 58, 59, 60 ... 152, 153, 154  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    stadia.gr/forum Forum Index -> Κλειδωμένα threads
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Beethoven
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 10 Oct 2005
Posts: 797
Location: Greece

PostPosted: Thu Apr 06, 2006 5:43 pm    Post subject: Reply with quote

Μέσα στις επόμενες ημέρες θα αναδειχθεί ο προσωρινός ανάδοχος στο διαγωνισμό για την κατασκευή του αυτοκινητόδρομου Κεντ. Ελλάδας
www.kalimera.gr/_NEA/cat_news/preview_news_KALIMERA.asp?CATEGORY_id=64&NEWS_DATA_ID=118657
Ρε παιδιά συγγμώμη τι γίνεται με τις προσφορές??Πού κολλάει τώρα αυτός ο Ε65????Αυτό το σενάριο το βλέπουμε 3η φορά και τι γίνεται με τα υπόλοιπα έργα που έχουν ήδη κατατεθεί οι προσφορές?? Shocked Shocked ΜΑΚΑΡΙ δηλ.να αναδειχτεί ο ανάδοχος αλλά ισχύει όντως αυτό??
Back to top
View user's profile Send private message
Beethoven
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 10 Oct 2005
Posts: 797
Location: Greece

PostPosted: Mon Apr 10, 2006 2:10 pm    Post subject: Reply with quote

Από ερτ.Την Τετάρτη θα ανοίξουν στο ΥΠΕΧΩΔΕ οι οικονομικές προσφορές των επενδυτικών ομίλων, που έχουν εκδηλώσει ενδιαφέρον να αναλάβουν την ολοκλήρωση και την εκμετάλλευση του αυτοκινητοδρόμου Κορίνθου -Τρίπολης - Καλαμάτας. Παράγοντες του Υπουργείου εκτιμούν ότι η σύμβαση παραχώρησης είναι πολύ πιθανόν να υπογραφεί εντός του Μαΐου.
Πολύ ευχάριστο αυτό. Very Happy Very Happy Και μακάρι να μη συμβεί ότι και στα Τέμπη και να υπογραφεί μέσα στο Μάιο.
Back to top
View user's profile Send private message
Dimiskour
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 02 Jun 2004
Posts: 1189
Location: Αθήνα

PostPosted: Mon Apr 10, 2006 6:59 pm    Post subject: Reply with quote

Βιβλίο τήρησης λακκουβών θα τηρούν στο εξής δήμοι, νομαρχίες και Περιφέρειες

Ειναι πραγματικα απιστευτο οτι επρεπε να φτασουμε στο 2006 για να παρθουν αυτες οι αποφασεις. Και πιστευω οτι τις πηραν οχι επειδη ξαφνικα ξυπνησαν ενα πρωινο και ειπαν "σημερα θα νοιαστουμε για το καλο του λαου και θα φτιαξουμε ενα νομοσχεδιο που επρεπε να ειχε ψηφιστει χρονια πριν" αλλα επειδη...

Όλο και περισσότεροι πολίτες δικαιώνονται δικαστικά για τις λακκούβες στους δρόμους

Βλεπουν, λοιπον, οτι το δημοσιο χανει χρημα απο αυτη την υποθεση οποτε αναγκαστηκαν να διευθετησουν το θεμα.

Βεβαια, ας μη χαρουμε ακομα οτι μεσα σε 10 μερες ολες οι λακκουβες θα διορθωνονται. Σε ενα αλλο αρθρο πανω στο ιδιο ζητημα αναφερεται οτι: "Aν η βλάβη θεωρηθεί επικίνδυνη, πρέπει να αποκατασταθεί εντός δέκα ημερών".

http://new.e-go.gr/news/articles.asp?catid=4328&subid=2&pubid=37647[/url]
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
Beethoven
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 10 Oct 2005
Posts: 797
Location: Greece

PostPosted: Mon Apr 10, 2006 11:13 pm    Post subject: Reply with quote

Υπεγράφη η παράκαμψη Έδεσσας
www.kalimera.gr/_NEA/cat_news/preview_news_KALIMERA.asp?CATEGORY_id=64&NEWS_DATA_ID=119238
Ξέρει κανείς τίποτα γι'αυτό το έργο μήκος κλπ??Η νέα ΕΟ Χαλκηδόνας-Φλώρινας σε τι φάση βρίσκεται?
Back to top
View user's profile Send private message
gouperman
Full Member
Full Member


Joined: 05 Oct 2005
Posts: 282
Location: aegean sea...

PostPosted: Tue Apr 11, 2006 1:00 pm    Post subject: Reply with quote

καλα κρασια Evil or Very Mad Evil or Very Mad { ειδικα για οδικη και σιδηροδρομικη ΠΑΘΕ Twisted Evil Confused }


http://www.knowhow.gr/ecPage.asp?id=30593&nt=105
Back to top
View user's profile Send private message
Beethoven
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 10 Oct 2005
Posts: 797
Location: Greece

PostPosted: Tue Apr 11, 2006 2:00 pm    Post subject: Reply with quote

Απ'ότι κατάλαβα πρόκειται για περικοπές που αφορούν και στα 30 σχέδια προτεραιότητας μεταξύ αυτών 4 στην Ελλάδα τα οποία και δεν θα επηρρεαστούν ιδιαίτερα.Βέβαια από 20 στα 7 δισ είναι κάπως πολλά.Αυτό σημαίνει ότι θα κληθεί το κράτος να βρει πόρους να ολοκληρωθούν τα έργα αυτά ή μπορούν να ολοκληρωθούν και σ'αυτήν την περίπτωση χωρίς ανεύρεση άλλων πόρων?
Back to top
View user's profile Send private message
Beethoven
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 10 Oct 2005
Posts: 797
Location: Greece

PostPosted: Wed Apr 12, 2006 7:56 pm    Post subject: Reply with quote

Εντός Μαίου ο προσωρινός ανάδοχος για Κόρινθο-Τρίπολη-Καλαμάτα
http://www.kalimera.gr/_NEA/cat_news/preview_news_KALIMERA.asp?category_id=64&NEWS_DATA_ID=119383
Τέλη Μαίου η υποβολή προσφορών για Κόρινθο-Πάτρα-Τσακώνα
http://www.kalimera.gr/_NEA/cat_news/preview_news_KALIMERA.asp?category_id=64&NEWS_DATA_ID=119387
Back to top
View user's profile Send private message
ioannis31
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 18 Feb 2004
Posts: 762
Location: Suburbia

PostPosted: Fri Apr 14, 2006 4:19 pm    Post subject: Reply with quote

Για το Κόρινθος-Πάτρα-Πύργος-Τσάκωνα (ΚΠΠΤ), οι δεσμευτικές οικονομικές προσφορές αναμένονται στα τέλη Ιουνίου.

Είμαι σε δίλημμα, σχετικά με το εάν σωστό να σας μεταφέρω πληροφορίες (προτεινόμενη χάραξη, θέση κόμβων, θέση διοδίων κλπ) για το έργο αυτό με βάση πολύ πρόσφατη ενημέρωση.

Όπως και να είναι, ότι είναι να γράψω θα είναι στο topic αυτό.
Back to top
View user's profile Send private message
Beethoven
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 10 Oct 2005
Posts: 797
Location: Greece

PostPosted: Sat Apr 15, 2006 2:52 am    Post subject: Reply with quote

Εμένα μου φαίνεται πολύ σωστό και επίσης καταπληκτική ιδέα.ΓΡΑΨΕ ΓΙΑΤΙ ΚΑΙΓΟΜΑΣΤΕ!! Shocked
Back to top
View user's profile Send private message
gouperman
Full Member
Full Member


Joined: 05 Oct 2005
Posts: 282
Location: aegean sea...

PostPosted: Sat Apr 15, 2006 12:33 pm    Post subject: Reply with quote

ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙΣ!!!! ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΤΗΝ ΜΥΣΤΙΚΟΠΑΘΕΙΑ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΑ ΑΥΤΟΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΟΥΜΕΝΑ Twisted Evil . επισης μια και εισαι μεσα στα κολπα Cool μπορεις να μας εξηγησεις τι γινεται και καθυστερουν τοσο τα χρονοδιαγραμματα Question Question Question περρυσι σε συνεντευξη τυπου ο υπουργος εδωσε καποιες συγκεκριμενες ημερομηνιες που πηγαινουν συνεχως πισω... η συμβαση ΜΑΛΙΑΚΟΣ-ΚΛΕΙΔΙ και της ΥΠΟΘΑΛΑΣΣΙΑΣ ακομη δεν εχουν υπογραφει, ενω οι προσωρινοι αναδοχοι εχουν αναδειχθει απο τον ιουλιο και απο τον μαιο αντιστοιχα! οι αναδοχοι για την ΙΟΝΙΑ ΟΔΟ και ΚΟΡΙΝΘΟς-ΚΑΛΑΜΑΤΑ/ΣΠΑΡΤΗ θα αναδειχθουν συντομα??? θα υπαρξουν προσφυγες? τελος θα ηθελα να ρωτησω τί γινεται με τον Ε-65 Question Question Question μηπως υπαρχει ελλειψη ενδιαφεροντος και θα γινουν ανακοινωσεις για την ακυρωση του διαγωνισμου???για τα ΟΔΙΚΑ ΕΡΓΑ ΑΤΤΙΚΗΣ??περιλαμβανεται και η επεκταση της λεωφ. κυμης τελικα?????
Back to top
View user's profile Send private message
Beethoven
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 10 Oct 2005
Posts: 797
Location: Greece

PostPosted: Sat Apr 15, 2006 3:08 pm    Post subject: Reply with quote

gouperman wrote:
τελος θα ηθελα να ρωτησω τί γινεται με τον Ε-65 Question Question Question μηπως υπαρχει ελλειψη ενδιαφεροντος και θα γινουν ανακοινωσεις για την ακυρωση του διαγωνισμου???

gouperman φίλε μου μη λες τέτοια πράγματα σε παρακαλώ τώρα που ψήνεται το πράμα. Cool Μια χαρά έργο είναι και χρήσιμο έχει προχωρήσει αρκετά κι ας πάει μέσα στον Ιούλιο όπως φαίνεται Wink Laughing Μην πάθουμε κανα εγκαφαλικό στα καλά καθούμενα Shocked Shocked Twisted Evil Twisted Evil
Back to top
View user's profile Send private message
Beethoven
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 10 Oct 2005
Posts: 797
Location: Greece

PostPosted: Sat Apr 15, 2006 11:09 pm    Post subject: Reply with quote

Πράσινο φως σε δύο οδικά έργα
http://www.kalimera.gr/_NEA/cat_news/PREVIEW_newS_KALIMERA.asp?news_data_id=119925&category_id=64
Back to top
View user's profile Send private message
gm2263
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1840
Location: Athens, Hellas

PostPosted: Sun Apr 16, 2006 11:01 am    Post subject: Reply with quote

Βρε παιδιά, να σας ρωτήσω κάτι επειδή εσείς έχετε καλύτερη εικόνα:

Θα μπορούσε κάποιος να πεί ότι ο Σουφλιάς όντως κάνει έργο με ξεμπλοκαρίσματα διαφόρων έργων για την περιφέρεια; Γιατι η εικόνα που έχω σχηματίσει εγώ είναι ενός αργοκίνητου, τυπολάτρη και "ξινού" ανθρώπου. Από ότι βλέπω όμως πολλές αναθέσεις πέφτουν τώρα τελέυταία, και κατα πως φαίνεται μέχρι το 2010 κουτσά στραβά η χώρα θα έχει ένα ολοκληρωμένο δίκτυο αυτοκινητοδρόμων (διάβαζε Εγνατία-ΠΑΘΕ, για Ιόνιες οδούς και αυτοκινητοδρόμους Κεντρικής Ελλάδος λίγο χλωμό το βλέπω).

Τι γίνεται; είναι τουλάχιστον το ΥΠΕΧΩΔΕ δραστηριο στα οδικά έργα της περιφέρειας; Αν ισχύει αυτό τότε μπράβο τους, κάτι κάνουνε.
Back to top
View user's profile Send private message
siakabetis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 01 Oct 2004
Posts: 1426
Location: patras

PostPosted: Sun Apr 16, 2006 11:11 am    Post subject: Reply with quote

χωρις να το θετω κομματικα ο σουφλιαςε ειναι ενας ανθρωπος κατ εμε συμπαθης και σοβαρος και απο οτι φαινεται με το δικο του στυλ δουλεις κατορθωσε να τρεξει παρα πολλα εργα. ακομα ειναι νωρις να πουμε κατι για αυτο θα περιμενουμε τις πρωτες μπουλντοζες να πηγαινουν στα εργοταξια. παντως εγω γενικα ειμαι αισιοδοξος.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
gm2263
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1840
Location: Athens, Hellas

PostPosted: Sun Apr 16, 2006 12:18 pm    Post subject: Reply with quote

Το ότι "πέφτουν" οι υπογραφές είναι μεγάλο πράγμα γιατι σημαίνει ότι έχει γίνει αρκετή δουλειά στο υπόβαθρο. Τι να τους κάνω, βλέπεις, (και το ξέρετε ότι είμαι ακομμάτιστος εδώ πέρα) από τη μια η κυβέρνηση έχει δόσει μια εικόνα ανικανότητας, από την άλλη τα ΜΜΜ νοιάζονται υποκριτικά ΜΟΝΟ για τη "φτώχεια τοπυ λαού" και τα μεν ηλέκτρονικά μέσα αποσιωπούν τα πάντα, τα δε έντυπα αφιερώνουν ένα μονόστηλο για αυτά, τη στιγμή που και ένα έλασσον έργο στην περιφέρεια μπορεί όντως να αποδειχτεί σωτήριο για τους κατοίκους μιας ολόκληρης περιοχης.

Κατα τα άλλα, εκτιμώ την ενημέρωση από αυτο το thread και ελπίζω σε περισσότερα.
Back to top
View user's profile Send private message
Nikolas
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 1068
Location: Άλιμος!

PostPosted: Sun Apr 16, 2006 12:33 pm    Post subject: Reply with quote

pantos kai ego an kai edo kai 2 xronia ton katakrino ton souflia, edo kai ligo kairo vlepo mia megali kinitikotita sta odika erga kai eixe kai mia alli simantiki epityxia sto energitiko tou,tin upografi tou metro tis thessalonikis...Episis me anoixti epistoli desmeftike gia tin katathesi tis nomothetikis ruthmisis tou gipedou tou pao mexri ton iounio...Gia na doume...Pantos o souflias oloklirose egkaira kai ta olumpiaka erga kai opos thimaste piese para polu gia tin oloklirosi tis marathonias diadromis...Mporei na min aniko stin nd,alla pragmatika eyxomai i kivernisi na vrei ton vimatismo tis sta megala erga pou toso anagki ta exei i xora mas...
Genikotera prepei na katalavoun oi ekastote kiverniseis oti ta megala erga prepei na einai proteraiotita gia tin ellada toulaxiston gia 10-15 xronia akoma...
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Nassos
Full Member
Full Member


Joined: 16 Dec 2005
Posts: 347

PostPosted: Sun Apr 16, 2006 2:01 pm    Post subject: Reply with quote

Μόνο που Νικόλα είναι καιρός η Ελληνική Οικονομία να στραφεί σε άλλους τομείς και να μην έχει ως ατμομηχανή τις κατασκευές. Wink
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Nikolas
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 1068
Location: Άλιμος!

PostPosted: Sun Apr 16, 2006 2:47 pm    Post subject: Reply with quote

ma kai to programma dimosion ependiseon meros tis oikonomias einai...ayto pou leo ego einai oti ta megala erga mporoun na suneisferoun sto aep kai na stin meiosi tis anergias kai giayto xreiazetai na trexoun grigora oi meletes kai oi diagonismoi...ego eimai kai polu uper ton aytoxrimatodotoumenon ergon,exei polla pleonektimata...to megalytero lathos tou metaolumpiakou sxediasmou itan oti den dothikan kinitra gia na aytoxrimatodotithoun merika olumpiaka erga...etsi tha petyxainame me ena smparo 2 trigonia...kai xrimata tha glitoname apton dimosio korvana kai meta den tha trexame san treloi na kanoume diagonismous gia to poios idiotis tha parei ta fileta...dustuxos oi diagonismoi metaolumpiakis aksiopoiisis exoun valtosei kai polla erga rimazoun...oson afora tin paratirisi sou gia tin oikonomia sumfono apoluta...eidika stis kainotomies kai stin antagonistikotita eimaste polu piso,prepei epitelous na prosarmostoume stis nees anagkes(an prosarmostoume grapste moy Laughing Laughing )
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
siakabetis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 01 Oct 2004
Posts: 1426
Location: patras

PostPosted: Sun Apr 16, 2006 3:18 pm    Post subject: Reply with quote

μα αν δεν εχεις τις απαραιτητες υποδοδμες πχ δρομους πως θα γινουν οι απαραιτητες επενδυσεις που αναπτυξουν την οικονομια μιας περιοχης και θα ανεβει το βιοτικο επιπεδο. να πω και ενα κλασσικο παραδειγμα: αν ειχε καλο συγχρονο δρομο απο πατρα για καλαβρυτα και το εκανε σε λιγοτερο απο μιση ωρα γιατι να μην εμενα στο χωριο μου μεσα στη φυση και να κατεβαινω στο αστικο κεντρο μονο για τη δουλεια μου και την διασκεδαση μου. Wink
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Beethoven
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 10 Oct 2005
Posts: 797
Location: Greece

PostPosted: Sun Apr 16, 2006 5:07 pm    Post subject: Reply with quote

Arrow gm2263
Η δουλειά του Σουφλιά δεν ήταν μέχρι στιγμής μόνο στα ξεμπλοκαρίσματα έργων αλλά κυρίως δημοπρατήσεις και αναθέσεις νέων τα οποία είχαν μέχρι στιγμής κακή τύχη(χωρίς να θέλω να κάνω κάποια σύγκριση)και ήταν σαν έργα δύσκολα και απαιτητικά.Μέχρι το 2005 οπότε και πέρασε η ολυμπιακή περίοδος είχα και γω μια εικόνα όχι τόσο καλή δεδομένου ότι μέχρι τότε προηγούνταν κατεπιγόντως τα ολυμπιακά έργα και τα υπόλοιπα έργα στην περιφέρεια είχαν βαλτώσει.Και μέχρι το 2005 χρονοδιαγράμματα ακόμα και μελέτες για τα μεγάλα έργα δεν υπήρχαν,καλά καλά δεν γνώριζαν αν κάποια απ' αυτά τα έργα θα κατασκευάζονταν όπως το νοτιότερο τμήμα της Ιονίας.Χρειάστηκε να περάσει ένα χρονικό διάστημα για να καταργηθεί ο μαθ.τύπος και να εφαρμοστεί ο νέος νόμος και απ'το 2005 και έπειτα η δουλειά που έχει γίνει είναι απίστευτη,παρόμοια δεν έχω ξαναδεί με το ΥΠΕΧΩΔΕ,χωρίς να θέλω πάλι να κάνω κάποια σύγκριση και ούτε είμαι ΝΔ αλλά κάποια πράγματα δεν κρύβονται και πρόκειται για αξιέπαινη προσπάθεια,βέβαια πέρα απ'την εγνατία που πλέον τα έργα δουλεύονται σε τρελούς ρυθμούς στα υπόλοιπα μεγάλα έργα δεν έχουν ξεκινήσει ακόμα τα έργα πχ τα Τέμπη αλλά αυτό δεν μου φαίνεται ανησυχητικό όσο κι αν μας εκνευρίζουν οι παρατάσεις των χρονοδιαγραμμάτων διότι πρόκειται για έργα που στην πλειοψηφία τους ξεβάλτωσαν μέσα απ'τη λάσπη που τα 'χανε χώσει για τα καλά οι προηγούμενοι και όλα αυτά μέσα σε 2 χρόνια.Δηλ παρόμοια εξέλιξη σε μεγάλα έργα τέτοιου τύπου δεν ενθυμούμαι βλ.εγνατία,ΠΑΘΕ.Να θυμίσω ότι ΤΕΛΗ 2004 ΗΤΑΝ ΑΜΦΙΒΟΛΟ αν θα κατασκευαστεί το νότιο τμήμα της ιονίας δηλ Πύργος-Τσακώνα και στην καλύτερη περίπτωση αν θα κατασκευαζόταν θα ήταν απλός δρόμος!!!Την ίδια εποχή ο Σουφλιάς δήλωνε ότι μπορεί και να κατασκευαστεί αλλά ήταν άγνωστο πώς θα χρηματοδοτούνταν.ΠΟΎ ήταν η δουλειά του Λαλιώτη και της Βάσως????Τι γινόταν με τις μελέτες και τα τεύχη δημοπράτησης από το 2000!! και νωρίτερα???Αυτή τη στιγμή εγώ τουλάχιστον νιώθω μια σιγουριά ότι πλέον θα κατασκευαστεί έστω και με μικρές και λογικές αποκλείσεις απ'τα επίσημα χρονοδιαγράμματα και το τελευταίο χιλιόμετρο της ιονίας στην Τσακώνα και με συνέπεια στα χρονοδιαγράμματα ολοκλήρωσης.Όπως τον βλέπω μέχρι στιγμής ο Σουφλιάς ΕΧΕΙ και διατηρεί την ενέργεια,την όρεξη και τη θέληση να προωθήσει και να ολοκληρώσει τα έργα και όχι να αρκεστεί στη φλυαρία και τους λόγους ότι έχουν όραμα και σκοπό να κατασκευάσουν αυτό το έργο ή εγκαινιάζονται Wink οι προκηρύξεις μελετών των τάδε έργων και τέτοια γαρύφαλα!!Δυσκολίες σε έργα μπορούν να παρουσιαστούν και να καθυστερήσουν λίγο το έργο αλλά αν το έργο καθυστερεί για χρόνια ή σταματάει τότε υπάρχει σοβαρό πρόβλημα που δεν ευθύνεται αυτό καθεαυτό το έργο.Δεν μπορεί δηλ το ότι η εγνατία είναι ένα τόσο δύσκολο έργο να δικαιολογεί συνέχεια τις αλλεπάλληλες και μεγάλες μετατοπίσεις των χρονοδιαγραμμάτων που απ'το 2000 επίσημη δήλωση του τότε υπουργού ΠΕΧΩΔΕ και του πρωθυπουργού ότι θα ήταν έτοιμη η εγνατία μέχρι το 2008 είναι μια διαφορά που εντός αυτής θα μπορούσε να κατασκευαστεί ξανά το έργο!Πάντως ελπίζω μέσα στα επόμενα χρόνια η μέχρι τώρα προσπάθεια του Σουφλιά να αρχίζει να αποδίδει έργα.
Back to top
View user's profile Send private message
gouperman
Full Member
Full Member


Joined: 05 Oct 2005
Posts: 282
Location: aegean sea...

PostPosted: Sun Apr 16, 2006 7:52 pm    Post subject: Reply with quote

Ο σουφλιας πρεπει να ειναι και αυτος πορωμενος με τα μεγαλα εργα οπως ολοι εμεις Laughing ελπιζω να μην καθυστερησει αλλο η Ε.Ε στην εκδοση της αποφασης για το ΜΑΛΙΑΚΟΣ-ΚΛΕΙΔΙ και την υποθαλασσια. εχουν αργησει πολυ Confused τωρα για τα υπολοιπα εργα ελπιζω να μην μπλοκαριστουν και αυτα γιατι τα εργα δεν προκειται να αρχισουν πριν το τελος του 2007... να και ενα αρθρο της ελευθεροτυπιας για τις κατασκευες.
Wink
http://www.enet.gr/online/online_text/c=114,id=54232812
Back to top
View user's profile Send private message
Nassos
Full Member
Full Member


Joined: 16 Dec 2005
Posts: 347

PostPosted: Sun Apr 16, 2006 8:37 pm    Post subject: Reply with quote

siakabetis wrote:
μα αν δεν εχεις τις απαραιτητες υποδοδμες πχ δρομους πως θα γινουν οι απαραιτητες επενδυσεις που αναπτυξουν την οικονομια μιας περιοχης και θα ανεβει το βιοτικο επιπεδο. να πω και ενα κλασσικο παραδειγμα: αν ειχε καλο συγχρονο δρομο απο πατρα για καλαβρυτα και το εκανε σε λιγοτερο απο μιση ωρα γιατι να μην εμενα στο χωριο μου μεσα στη φυση και να κατεβαινω στο αστικο κεντρο μονο για τη δουλεια μου και την διασκεδαση μου. Wink


Η Ιρλανδία έχει κακάσχημες οδικές υποδομές, αλλά έλυσε άλλα προβλήματα περί επενδύσεων (βλ. γραφειοκρατία).

Τώρα όμως, χάρη στην αυτοτροφοδοτούμενη οικονομία της δεν χρειάζεται ΚΠΣ για να αναπτύξει τις υποδομές της, όπως η Ελλάς και η Πορτογαλία.

¨οσο για τα έργα, από το 2003 είχαν να δημοπρατηθούν καινούργια. Γι'αυτό και υπήρξε και αυτό το σταμάτημα του κατασκευαστικού οργασμού.

Και καιρός είναι οι εργολάβοι να σταματήσουν να κάνουν ενστάσεις για το θεαθήναι. Ακούς εκεί για το Μετρό της Θεσσαλονίκης 40 και βάλε ενστάσεις Shocked Shocked Shocked
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
gm2263
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1840
Location: Athens, Hellas

PostPosted: Sun Apr 16, 2006 10:19 pm    Post subject: Reply with quote

Arrow Beethoven και στα υπόλοιπα παιδιά εδω πέρα:

Κατ' αρχήν πολύ χαίρομαι με τον ενθουσιασμό σας αλλά και την ποιότητα και τον πλούτο των πληροφοριών που βρίσκω εδώ πέρα. Μπράβηο σας, ειλικρινά χαίρομαι να σας διαβάζω.

Βέβαια η τρέλλα μου εμένα είναι τα κτίρια αλλά αισθάνομαι "ξαδερφάκι" και με τις υπόλοιπες κατασκευές και τα στάδια, εννοείται...

Πολύ χαίρομαι που μαθαινω ότι ξεμπλοκάρουν σιγά-σιγά τα οδικά έργα. Δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι από το 1974 έως το 1988 ο μόνος σοβαρός αυτοκινητόδρομος που προστέθηκε είναι η οδός Κορίνθου-Τριπόλεως η οποία ακόμα είναι ο Θεός Βοηθός (γιατι τέτοιο fuck-up στη σηραγγα Αρτεμισίου βρε παιδιά; ) σε μερικά μέρη;

Είμαι έτοιμος να ανακαλέσω μέρος των "στολισμάτων" μου για το Σουφλιά, στο κάτω-κάτω η τετραετία της παρούσας κατάστασης δεν έχει παρέλθει. Θα ήθελα όμως να στηλιτεύσω την παραπληροφόρηση των ΜΜΕ στο σύνολο τους όπου τίποτα δεν "περνάει" από τα καλά που γίνονται στην παρούσα περίοδο και το ίδιο ισχύει για τα οδικά έργα. Και θέλω να συγχαρώ τα παιδιά που είναι αντίθετα στην παρούσα κατάσταση που αναγνωρίζουν το όποιο έργο της εκάστοτε κυβέρνησης. Με τέτοια στάση μόνο μπορούμε να προχωρήσουμε γιατι ξέρετε κάτι; Οι Πρωτόπαπες, οι Τσοχατζόπουλοι, οι Καραμανλήδες και οι Μητσοτάκηδες είναι όλοι τους βολεμένοι από τον καιρό που είσασταν όλοι παιδιά ή δεν είχατε γεννηθεί ακόμα. Το θέμα είναι εμείς τι κάνουμε. Αν αγαπάμε τη χώρα, ας κάνουμε το καλύτερο γι' αυτή.

Και έστω ότι υπάρχει η απουσία επικοινωνιακής στρατηγικής από την κυβέρνηση, προβλημα της είναι να την φτιάξει, άσχετα αν ο λαός είναι τόσο μπουνταλας που κόβω το κεφάλι μου ότι αυτή τη στιγμή παρακολουθούν όλοι (ώρα 22:00) τον ανύπαρκτο Αρναούτογλου στο ΜΕGΑ να συγχρωτίζεται με μυρηκαστικά. Τα οδικά έργα είναι εκείνα που έβγαλαν τη χώρα από την υστέρηση και την ανέπτυξαν όσο την ανέπτυξαν μέχρι σήμερα. Ε ας τα αναδείξουν. Πως είναι δυνατόν οι Κροάτες στο skyscrapercity να έχουν ολόκληρο thread για τα Croatian highways - The Best of Eastern Europe!!! Laughing Laughing Laughing Laughing και στην ουσία να αναφέρονται σε κάτι δρόμους στην πλειοψηφία τους σαν τη Μιχαλακοπούλου. Και όμως παιδιά, είναι ο ενθουσιασμός που τους τρέφει. Και να σας πω κάτι; Οταν και ο Αρναουτογλου θα πάψει να κυλιέται με τις γελάδες, και ο άκαπνος υιός Μητσοτάκης με τον Γιωργάκη και τους υπόλοιπους θα έχουν παρέλθει, εκείνα που θα μείνουνε θα είναι τα έργα που αφήσαμε στους υπόλοιπους...

Και για να συνεχίσω τη συζήτηση: Τι γίνεται με την κακιά σκάλα; αν το εχετε διαπραγματευτεί πρόσφατα το θέμα πεστε το μου να το ΄ψάξω να μη σας κουράζω.
Back to top
View user's profile Send private message
gouperman
Full Member
Full Member


Joined: 05 Oct 2005
Posts: 282
Location: aegean sea...

PostPosted: Sun Apr 16, 2006 11:37 pm    Post subject: Reply with quote

η ολοκληρωση των εργων της κακιας σκαλας εχει ανατεθει στην ΑΤΤΙΚΑΤ.η συμβαση εχει υπογραφει αν δεν κανω λαθος το προηγουμενο καλοκαιρι ή φθινοπωρο και τα εργα αναμενεται να ολοκληρωθουν τους προσεχεις μηνες Smile ο ΑΚΤΟΡΑΣ που εκτελουσε το εργο των οδικων σηραγγων απο το 1999 Evil or Very Mad ζητησε συμπληρωματικη συμβαση ωστε να ολοκληρωσει το εργο. ομως λογω της νομοθεσιας που απαγορευει πλεον της συμπλ.συμβασεις, εγινε διαγωνισμος ξεπεραστηκαν οι προσφυγες της εταιρειας ΑΚΤΩΡ και το εργο ανατεθηκε στην ΑΤΤΙΚΑΤ με κοστος περιπου 30 εκατ. ευρω. Winkηδη γινονται εκτροπες της κυκλοφοριας στην παλια εθν.οδο γιανα τελειωσουν οι εργασιες Laughing { ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΜΕ ΑΝΥΠΟΜΟΝΗΣΙΑ ΤΟΝ ΦΙΛΟ ΑΠΟ ΤΟ ΥΠΕΧΩΔΕ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕσ ΓΙΑ ΤΑ ΕΡΓΑLaughing }

Last edited by gouperman on Sun Apr 16, 2006 11:41 pm; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message
billy8181
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 11 Mar 2005
Posts: 3759
Location: London-UK

PostPosted: Sun Apr 16, 2006 11:39 pm    Post subject: Reply with quote

της κροατίας όμως μου φαίνονται(και απότι μου έλεγαν γνωστη κροάτες) πολύ μοντέρνοι δρόμοι, και ας είναι μικρή, η στενoi.
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    stadia.gr/forum Forum Index -> Κλειδωμένα threads All times are GMT + 3 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 58, 59, 60 ... 152, 153, 154  Next
Page 59 of 154

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Web hosting by isol.gr