stadia.gr/forum Forum Index stadia.gr/forum
Εδώ μιλάμε για τα πάντα. Από Καλατράβα μέχρι… Καλομοίρα!
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Η Αθήνα των ονείρων μας
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 67, 68, 69 ... 101, 102, 103  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    stadia.gr/forum Forum Index -> Κλειδωμένα threads
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Conqui
Junior Member
Junior Member


Joined: 05 Feb 2004
Posts: 144
Location: Βορράς

PostPosted: Wed Apr 12, 2006 9:45 am    Post subject: Reply with quote

Η εταιρεία Mercer, μία από τις μεγαλύτερες και καταξιωμένες Consulting εταιρείες παγκοσμίως ανακοίνωσε το city-ranking 2006, μία λίστα όπου αξιολογούνται 39 κριτήρια και καταγράφεται έτσι η ποιότητα ζωής στις μεγαλύτερες πόλεις του κόσμου. Η Αθήνα κατέλαβε την 79η θέση και είναι η τελευταία ευρωπαϊκή πόλη...
κι έπειτα μιλάμε για ουρανοξύστες και τα συναφή..... Evil or Very Mad



πληροφοριακά

1.Ζυρίχη
2.Γενέυη
3.Βανκούβερ
4.Βιέννη



και το λινκ : http://www.mercerhr.com/referencecontent.jhtml?idContent=1173105
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
gm2263
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1840
Location: Athens, Hellas

PostPosted: Wed Apr 12, 2006 10:44 am    Post subject: Reply with quote

Tι να μας πούνε οι ξενέρωτοι ρε που δεν έχουν νοιώσει το μεγαλείο του φραπόγαλου κάτω από τον ήλιο.

Εμείς χτίσαμε τον Παρθενώνα ρε...

(και δυστυχώς εκεί μείναμε...)

Τουλάχιστον ρίχνουμε σε ποιότητα ζωής την Κ/πολη και είμαστε και πιο φτηνοί (χεχε). Όντως τελικά, ίσως οι ουρανοξύστες δεν είναι το πάν... Smile
Back to top
View user's profile Send private message
Rohan
Full Member
Full Member


Joined: 17 Dec 2004
Posts: 382
Location: Middle Earth

PostPosted: Wed Apr 12, 2006 10:49 am    Post subject: Reply with quote

Conqui wrote:
Η Αθήνα κατέλαβε την 79η θέση και είναι η τελευταία ευρωπαϊκή πόλη...
κι έπειτα μιλάμε για ουρανοξύστες και τα συναφή..... Evil or Very Mad


....Nαι αλλά εμείς έχουμε τραπεζάκια έξω, ήλιο, νυχτερινή ζωή, Παρθενώνες και Μεγαλέξανδρους, γύρο με πίτα, τι να μας πούνε οι ξενέρωτοι, αυτοί που δεν έχουνε Ρέμο και Βανδή, που πάνε στα κρεββάτια τους από τις 9, που έρχονται στις παραλίες μας να κάνουνε κι αυτοί κανά μπανάκι το καλοκαίρι, που έρχονται και οι γυναίκες τους μπας και βρουν κανένα κανονικό άντρα, άσε που είμαστε και εξυπνότεροι και πιο καπάτσοι! Μας ζηλεύουνε ρεεεε....!!! Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil

EDIT: Arrow gm: τα μεγάλα πνεύματα συναντώνται!!!!! Shocked Shocked Shocked
Back to top
View user's profile Send private message
kostya
Full Member
Full Member


Joined: 10 Jun 2004
Posts: 238
Location: Thessaloniki

PostPosted: Wed Apr 12, 2006 11:46 am    Post subject: Reply with quote

Και το Λονδίνο στην 39ή θέση... Θα περίμενε κανείς να βρίσκεται τουλάχιστον στις πρώτες 20 πόλεις. Αλλά φαίνεται δύσκολα φτάνουν πραγματικά μεγάλες πόλεις μέχρι εκεί. Όσο να'ναι μια μικρότερη πόλη λύνει ευκολότερα τα προβλήματα της, έτσι δεν είναι? Wink
Back to top
View user's profile Send private message
Manchester_7
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Apr 2004
Posts: 800
Location: 53.3° N 2.3° W (Manchester, United Kingdom)

PostPosted: Wed Apr 12, 2006 11:54 am    Post subject: Reply with quote

Συμφωνω με τον kostya. Ουτε η Ζυριχη, ουτε η Γενευη, ουτε η Βιεννη ειναι τεραστιες πολεις και βρισκονται στο top 5. Δεν λεω, καταπληκτικη η Ζυριχη, πολυ ομορφη η Βιεννη, φανταστικο το Μοναχο, αλλα προτιμω την Αθηνα και ας ειναι στην 79η θεση. Περα απο καθε τι που κανει μια πολη βιωσιμη, υπαρχουν πολλα πραγματα που για τον καθενα συνθετουν το τελειο "πακετο" της ιδανικης πολης. Η Αθηνα,και κατ επεκταση η Αττικη, για μενα ειναι ενα φανταστικο μερος που καμια αλλη Ευρωπαικη πολη που δεν βρεχεται απο την Μεσογειο δεν μπορει να προσφερει τοσα οσο η Αθηνα. Και μπορει να κοροιδευουμε την Βανδη την Βισση και τα τραπεζακια κλπ κλπ, αλλα μερικα πραγματα (οπως πχ για μενα το ανοιξιατικο απογευματακι αγναντευοντας το Σουνιο) δεν μπορω να τα βρω πουθενα αλλου.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
marin
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 29 Apr 2004
Posts: 1414
Location: London

PostPosted: Wed Apr 12, 2006 2:18 pm    Post subject: Reply with quote

H ποιότητα ζωής πως συνάδει με τα βουνά από σκουπίδια ακριβώς;
Back to top
View user's profile Send private message
gm2263
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1840
Location: Athens, Hellas

PostPosted: Wed Apr 12, 2006 2:26 pm    Post subject: Reply with quote

Το ότι η Αθήνα θα μπορούσε νε είναι στην 1η πεντάδα κανένας δεν το αμφισβητεί. Δυστυχώς, κατα πως φαίνεται, άλλες ήταν οι προτεραιότητες και των αρχόντων αλλά και του κοινού (διάβαζε πολιτών) όλα αυτά τα χρόνια.

Δεν ξέρω αν "την αλλάζω" την Αθήνα, αλλά έχω να κάνω την παρατήρηση πως όταν μιλάμε για "τις ομορφιές" της, στην ουσία μιλάμε για ηλιοβασιλέματα, θάλασσα, φύση, ήλιο, την ακρόπολη και αποφεύγουμε επιμελώςνα αναφερθούμε σε ανθρώπινα δημιουργήματα (Τζιιιιιζ, τσούζει). Ε, λοιπόν αυτο που συμβαίνει εδώ δεν το έχω ξαναδεί: Η Αθήνα είναι μια περίεργη πόλη για την οποία όλοι μιλάνε για τον ήλιο, τη θάλασσα και τα λοιπά δώρα του Θεού, και αποφεύγουν να μιλήσουν για τα σπίτια της, τα παλάτια της, τις λεωφόρους και τα βουλεβάρτα της, τα μουσεία της, κάτι έστω ανάλογο του Beaubourg, κάτι ανάλογο της La Defence, τους ουρανοξύστες της, έστω.

Βρε καλός είναι ο ήλιος , αλλά το θέμα είναι τι φωτίζει, καλή είναι και η θάλασσα, αλλά το θέμα είναι τι περιβρέχει, διότι καλώς ή κακώς στη γή ζούμε, όχι στον ουρανό και στη θάλασσα (τι να κανουμε, δεν έχουμε τα σπίτια-μαούνες του Αμστερνταμ, άμα δεν είνα "φιλέτο", "διαμπερές" με σφηνομένο το τσιμέντο στο χώμα, δεν μετράει... Laughing )

Και έστω, πες ορισμένα δεν διορθώνονται από τη μια μέρα στην άλλη. Και τα Πατήσια θα είναι εκεί που είναι, και η Κυψέλη θα είναι εκεί που είναι για καιρό, και το κέντρο της Αθήνας το οποίο συμμαζευτηκε με τις πεζοδρομήσεις και τα Ολυμπιακά έργα. Επίσης, πες δεν γίνεται το ΙΚΑ και τα νοσοκομεία να φτάσουν το επίπεδο Ελβετίας (οπότε νέοι άνθρωποι είστε και πες πως κι' εγώ είμαι οριακά και δεν τα είχαμε ίσως ακόμα σοβαρή ανάγκη αλλά σας υπόσχομαι ότι την ώρα του πόνου θα θέλατε σίγουρα να είστε κάτοικοι Ζυρίχης και όχι Αθηνών), δεν γίνεται να κάνουμε τα πάρκα του Λονδίνου (βγάζει σπυριά, δεν μπορεί να αντεπεξέλθει στο ύψος και το μέγεθος του έργου ο Σαρακατσάνος" άσε που φοβάται μην του πούνε ότι δεν είναι κι' έντιμος-μπα άσε μεγάλε δεν κινδυνεύεις, η κλεψιά θέλει και κάποιο wit αγόρι μου Laughing Rolling Eyes ) δεν γίνεται να αλλάξουμε τραγικά τα πράγματα άσε που και κάτι καλό να πάει να κάνει η παρούσα ανικανη κυβέρνηση, έχει απέναντι της τα εχθρικότερα ΜΜΜ της Ευρώπης -πεινάει ο λαός λένε εν χορώ οι κακαουνάκηδες - οπότε στάση εργων μέχρι να ξεπεινάσει γιατι τα εργα είναι είναι "βιτρίνας" και δεν τον ξεπεινάνε, ή οσότου γίνουν οι εκλογές και φύγουν οι τωρινές λόγω ανικανότητας αντιπαθείς φάτσες των τωρινών και έλθουν οι λόγω αγυρτίας αντιπαθεις φάτσες των επομένων.

Fair and square it's a political game...

Εκείνο όμως που με διαολίζει και θέλω να το μοιραστώ μαζί σας είναι το ότι δεν αξιοποιούμε τις υπάρχουσες ομορφιές της πόλης μας. Οι παραλίες είτε έχουν πολυκατοικίες, είτε είναι κλεισμένες από κλάμπ και καφετέριες που περιφέρουν απλα τα σαρκία τους βαριεστημένοι μετέφηβοι, εγκληματίες και φουσκωτοί. Που είναι η αξιοποίηση του παραλιακου μετώπου; Γιατι έχουν περάσει δυο χρόνια και δεν αξιοποιούνται τα σχεδόν έτοιμα Ολυμπιακά ακίνητα; Γιατι δεν έχουμε βάλει ένα κιόσκι στο ΟΑΚΑ με εισητήριο έστω και 5 ευρώ (Ολυμπιακό κέντρο είναι που να πάρει ας το πληρώσουμε... ) και απλά όταν κάποιος πάει εκεί μπορεί να μπεί αλλά μπορεί και να μην μπεί, εξαρτάται σε τι διάθεση είναι οι αστυνομικοί οι οποίοι αν τους τρομάξεις μπορεί αν τους κάτσει στο λαιμό η τυρόπιττα.

Γιατι ξαφνικά ο χρόνος για την Αθήνα μας σταμάτησε στο 2004; Δεν μας ενοχλεί αυτο το πράγμα; Δεν πρέπει να κάνουμε κάτι γι' αυτό; Θα προτιμούσα -εφόσον έχω γκαραντι τον ήλιο και τη θάλασσα να ζούσα σε μια πόλη με ακόμα καλύτερες συγκοινωνίες, ακόμα καλύτερες υπηρεσίες υγείας, ακόμα περισσότερη φροντίδα για τον πολίτη, ακόμα περισσότερο σεβασμό σε εμάς όλους που τους πληρώνουμε για να μην κάνουν τη δουλειά τους..

Ε, και κανα-δυο 40όροφα στο μαρούσι δε θάταν κι' άσχημα...

Παιδιά μάθετε να έχετε απαιτήσεις από τους άρχοντες σας. Στη περίπτωση της Αθήνας οι υπηρεσίες τους είναι ελλειπείς. Και όχι, δεν μπορεί ο ήλιος και η θάλασσα μια ακρόπολη και ένα σαββατόβραδο στην χυδαία παραλιακή να αναπληρώσουν ολα τα υπόλοιπα τα οποία νιώθω ότι στερούμαι σε σχέση με τους Ευρωπαίους. Τρωω που τρώω το αγγούρι της ευρω-ακρίβειας, δικαιούμαι να έχω και κάποιες απαιτήσεις Evil or Very Mad !!!.
Back to top
View user's profile Send private message
Manchester_7
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Apr 2004
Posts: 800
Location: 53.3° N 2.3° W (Manchester, United Kingdom)

PostPosted: Wed Apr 12, 2006 3:13 pm    Post subject: Reply with quote

Σεβαστα τα γραφομενα σου Γρηγορη, και συμφωνω στα περισσοτερα που αναφερθηκες, απλως επειδη το τοπικ εκει να κανει με την Αθηνα των ονειρων μας, ηθελα να δωσω και την αλλη διασταση του πραγματος. Στα 7 χρονια που ειμαι στην Αγγλια καταλαβα οτι πολλα πραγματα διαμορφωνουν το ιδανικο περιβαλλον. Παραδειγμα. Τι να τις κανω τις παροχες στην Αγγλια οταν με τρωει το μαυρο σκοταδι και ο παλιοκαιρος του Manchester; ( αυτο το λεω με μια δοση υπερβολης, αλλα πιστευω να με καταλαβαινετε τι εννοω πανω-κατω). Για να το πω πολυ απλα η Αθηνα υπερτερει σε φυσικη ομορφια εναντι πολλων αλλων χωρων (κατα την δικη μου αποψη) αλλα υστερει σε παροχες και αισθητικη (για μερικους). Το θεμα ειναι οτι στην πολη των ονειρων μου πρεπει να υπαρχει μια ισσοροπια αναμεσα σε αυτα τα δυο, και πιστευω οτι στην Αθηνα αυτη η ισορροπια υφισταται σε αντιθεση με την Αγγλια και συγκεκριμενα το Manchester (που ζω και μπορω να συγκρινω). Δεν λεω οτι ειναι χαλια εδω, αλλα στην Αθηνα ειναι καλυτερα - και χωρις παροχες.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Rohan
Full Member
Full Member


Joined: 17 Dec 2004
Posts: 382
Location: Middle Earth

PostPosted: Wed Apr 12, 2006 3:58 pm    Post subject: Reply with quote

H Αθήνα θα ήταν η Αθήνα των ονείρων μου, αν:

-Είχε διατηρηθεί το ιστορικό της κέντρο με την απαράμιλλη αρχιτεκτονικά αισθητική του σε ότι αφορά τα νεοκλασσικά κτίρια και είχαν θεσπιστεί αρκετά αυστηροί κανόνες για τα νέα κτίσματα να ακολουθούν τον ίδιο αρχιτεκτονικό ρυθμό

-Είχε μεγαλώσει ακτινωτά, βάσει ρυθμιστικού σχεδίου, για να στεγαστούν οι μεγάλοι πληθυσμοί της εσωτερικής μετανάστευσης από το '50 και μετά.

-Είχε κεντρικό σχεδιασμό για την στέγαση των δημοσίων υπηρεσιών της

-Ειχε εκείνες τις υποδομές (μετρό ιδιαίτερα) συγκοινωνίας που θα ανακούφιοζαν την χρήση των ΙΧ, ειδικότερα για μετακινήσεις διαμέσου του ιστορικού της κέντρου.

-Ειχαν οριοθετηθεί χώροι όπου θα κατασκευαζόταν μεγάλα επιχειρηματικά κέντρα (και ουρανοξύστες!) αλλά και κατασκευές προβολής και επιτευγμάτων ("landmarks")

-Eίχε γίνει εκμετάλλευση του θαλάσσιου της μετώπου αλλά και ένα σύγχρονο λιμάνι με ανάλογο επιχειρηματικό κέντρο για την εγκατάσταση των ελλήνων εφοπλιστών με όλες τις απαραίτητες υποδομές

-Είχε έμπρακτα αναδείξει, με έργα, την ιστορία της και την πολιτιστική κληρονομιά της

-Είχε ένα πραγματικό περιφερειακό δρόμο-δαχτυλίδι

Βασικά, αν είχε ακολουθηθεί το πρότυπο του Παρισιού, που αποτελεί για μένα το καλύτερο παράδειγμα μεγάλης ευρωπαϊκής μητρόπολης, παρόλα τα υπαρκτά της προβλήματα.
Όσο κι'αν ακούγεται κλισε, ρομαντικό ή υπερβολικό για διάφορους "ελληναράδες" η Αθήνα θα μπορούσε πράγματι να υπάρξει το "Παρίσι της Μεσογείου", ειδικά να είχε διατηρηθεί η προπολεμική αρχιτεκτονική της κληρονομιά...Μια ματιά σε φωτογραφίες εποχής αρκεί.

......και μετά ξύπνησα.......


Evil or Very Mad
Back to top
View user's profile Send private message
gm2263
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1840
Location: Athens, Hellas

PostPosted: Wed Apr 12, 2006 4:12 pm    Post subject: Reply with quote

Παιδιά, για όνομα Θεού, συζήτηση κάνουμε. Εχω μείνει Αγγλία, και μάλιστα έχω φίλο που έχει μείνει (το έχω ξαναγράψει) στο Mosside του Μάντσεστερ. Απλά (και εδώ είναι το ζουμι) το ερώτημα μου είναι "γιατι να μην κάνουμε το καλύτερο δυνατό;"

Κατα τα άλλα αν σε "δαγκώσει" η θλίψη της Αγγλίας χαιρέτα μου τον πλάτανο. Και φυσικά χίλιες φορές καλύτερα στην Πατησιων (παίζεται) σε σχέση με το Banlieue των Παρισίων. Γιατι όμως όταν αναφερόμαστε στην Αθήνα πρέπει να μιλάμε με παραδείγματα από τα χειρότερα;

Σίγουρα μπορούμε και καλύτερα, και με πονάει όταν βλέπω την πόλη μου να κακοπέφτει...
Back to top
View user's profile Send private message
Conqui
Junior Member
Junior Member


Joined: 05 Feb 2004
Posts: 144
Location: Βορράς

PostPosted: Wed Apr 12, 2006 6:19 pm    Post subject: Reply with quote

καλός είναι ο καιρός αλλά....
με 35-40 βαθμούς και την πυκνή δόμηση, το κυκλοφοριακό κτλ. μπορεί να καταντήσει και μαρτύριο.....εξάλλου κανείς δουλεύει την εβδομάδα κι έχει συνήθως ένα Σαββατοκύριακο να χαρεί τον ωραίο καιρό
τα προβλήματα της Αθήνας ξεκινούν ως γνωστόν από την γιαγάντωση της τις τελευταίες δεκαετίες χωρίς κανένα οικηστικό σχέδιο και με υποτυπώδεις(μέχρι πρότεινος ακόμα) υποδομές
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
billy8181
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 11 Mar 2005
Posts: 3759
Location: London-UK

PostPosted: Wed Apr 12, 2006 10:07 pm    Post subject: Reply with quote

Το hooters στο mall....λειτουργεί. αυτά.

Και παρεπιπτόντως οποιος περάσει από το city link θα δει δυνατές εργασίες(" λιτά τελοσπάντων σιντριβάνια") και πεζοδρομήσεις στην βουκουρεστίου αλλα ακόμα να ανοίξει η στοά σπυρομήλου.

πάντως ωραία πράματα και γενικά αλλάζει πολλή ο χορos.
Back to top
View user's profile Send private message
chgalacher
Visitor
Visitor


Joined: 23 Jan 2006
Posts: 8
Location: Riverside, California

PostPosted: Thu Apr 13, 2006 10:03 am    Post subject: Reply with quote

An thelete na sindiasete epipedo paroxwn kai idaniko kairo, tote peraste mia volta apo ta meri mou.
Back to top
View user's profile Send private message
SpyroTheDragon
Full Member
Full Member


Joined: 04 Jun 2004
Posts: 249
Location: Chicago - Ilioupolis

PostPosted: Fri Apr 14, 2006 4:27 am    Post subject: Reply with quote

Ola borei na ginoun an vrethoun kapia atoma pou tha diathesoun kampia kefalea gia thn Athina alla kai gia thn parti tous.
Ean eixa ta fraga tha ekana tis e3is ependisis:

1. Tha agorza 10-15 poleodomika tetragona dipla sthn plaka kai tha gremiza tis vromopolikatikies... tha extiza polikatikikies, monokatikies, estiatoria ktl me arxitektonikh paromia me ths plakas all me pio poli prasino, sintrivania, pagakia ktl... tha polousan ta diamerismata kai ta katastimata kai tha ginomoun pio plousios alla kai xaroumenos pou diorthosa ligo thn polh mas.

2. Perimetrika tou OAKA tha extiza 5-6 ourano3istes me 3enodoxia, estaitoria, diamersimata kai grafia... tha evgaza pali fraga kai tha eferna mia monderna oikona se olous pou kataftanoun apo aerodromio. Apo thn Akropoli pano se megali apostasi tha vlepume tous ourano3istes mas me perifania.

3. Sto kendo tha gremiza alla 2-3 oikodoika tetragona kia tha extiza uperpolieli 3enodo3ia... to ena toulaxiston tha eixe os theme thn arxea Ellada...

An to parapano mondelo petixene tha ekana kati paromio ston Pirea... tha gremiza oles tis asximies kai tha andikatistousa pali me monderna grafia alla kai me "spitakia" neoklasika me megales avles ktl... vevea tha tis pouliso panakriva alla eime sigouros pos tha vro agorastes se Ellada kai e3oteriko...
An oi kurioi sthn Dubai boroun emeis giati oxi;
To provlima einai oti den exo ta kefalea Sad Kanas plousios edo mesa;
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
gm2263
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1840
Location: Athens, Hellas

PostPosted: Fri Apr 14, 2006 8:30 am    Post subject: Reply with quote

Mεγάλε μαζί σου.

Παρεπιπτωντος, από την Ακρόπολη, μόνο ο Πύργος των Αθηνών φαίνεται και αυτός οριακά. Είναι ΠΟΛΥ δυσκολο να δείς τους ουρανοξύστες που θα χτιστούν (αν χτιστούν) στο Μαρούσι, και μόνον εάν είναι 300μ ύψος και άνω...

Είναι τέτοια η τοπογραφία της πολης που τον έχει κάνει αυτόματα το διαχωρισμό. Κτίρια των 40 ορόφων (κανα-δυο) που θα χτιστούν στο Μαρούσι (διάβαζε 150-170μ σου λέω χοντρικά έτσι για το θεαθήναι) και τα μικρότερα 80-130 πες, ΟΥΤΕ ΠΟΥ ΘΑ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ. Θα τα κρύβουν τα Τουρκοβούνια εεε, συγνώμη, το Αττικό Άλσος ήθελα να πω, μην θίξουμε κανένα... Mr. Green

Οσον αφορά τα σχέδια περι κατεδαφίσεων, μαζί σου. Το ξαναγράφω, εγώ οραματίζομαι την Πειραιώς με χαμηλά νεοκλασσικά.

Αλλά ποιός θα με ακούσει, ο ύπουργός πολιτισμού; Evil or Very Mad Laughing
Back to top
View user's profile Send private message
marin
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 29 Apr 2004
Posts: 1414
Location: London

PostPosted: Fri Apr 14, 2006 10:44 am    Post subject: Reply with quote

Για να επανέλθω στο θέμα των σκουπιδιών είναι κρίμα που ενώ μπαίνει η άνοιξη υπάρχει αυτή η εικόνα γύρω μας. Γίναμε και θέμα στο BBC και μη μου πείτε τώρα ότι αυτό είναι κακόβουλο...legitimate δημοσιογραφικό θέμα είναι και μάλιστα άργησαν και να το βγάλουν.

http://news.bbc.co.uk/1/hi/world/europe/4908736.stm
Back to top
View user's profile Send private message
gm2263
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1840
Location: Athens, Hellas

PostPosted: Fri Apr 14, 2006 2:09 pm    Post subject: Reply with quote

A ρε marin. Your words strike me hard as steel...

Back to reality που λένε και μη χειρότερα. Αυτά θα συμβαίνουνε ωσότου γίνει μια πορεία 1 εκατομμυρίου από τους άλλους, αυτούς που δεν δουλεύουν ούτε σε "τοπικές αυτοδιοικήσεις" ούτε στον "ευρύτερο" δημόσιο τομέα, ούτε στον "στενό" θου κύριε μην πω καμμιά κουβέντα, και οι οποίοι δεν μιλούν, δεν λαλούν και νοιάζονται απλά να τη βγάλουν καθαρή από τις συμπληγάδες του διπολισμού δεξιάς Αριστεράς...

Κοινή λογική ρεεεεεε. ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ
Back to top
View user's profile Send private message
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Fri Apr 14, 2006 5:34 pm    Post subject: Reply with quote

Δεν υπάρχει πιο απεχθές πράγμα στην χώρα μας από το να απεργείς για να απεργείς και όχι για κάποια συγκεκριμένα αιτήματα.

Όμως θα πρέπει κάποιος να δει και τι προβλήματα αντιμετωπίζει κάποιος υπάλληλος του καθαρισμού των δρόμων. Μήπως τελικά αυτό που ισχυρίζονται, ότι δηλαδή το 80% των υπαλλήλων καθαρισμού έχει γίνει θύμα κάποιας ασθένειας όπως Ιπατήτιδα ή καρκίνος, τελικά αληθεύει ; Μήπως τελικά αδίκως το επάγγελμα τους δεν έχει ενταχθεί στα βαρέα και ανθιυγεινά ;
Φανταστείτε να είμασταν ένας από αυτούς ...

Μία παρένθεση ήταν δεν συνεχίζω γιατί είμαι εκτός θέματος. Embarassed
Back to top
View user's profile Send private message
billy8181
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 11 Mar 2005
Posts: 3759
Location: London-UK

PostPosted: Fri Apr 14, 2006 6:35 pm    Post subject: Reply with quote

αυτό ισχύει και ήμουν μπροστά όταν γινόταν μια πορεία, αλλα ακούγοντας κάποια από τα επιχειρήματα που κυκλοφορούσαν στον αέρα ανάμεσα στους διαδηλωτές και στους εξαγριωμένους περαστικούς δε ξέρω κατά ποσο έχουν βάση(όλα) ...

δυστυχώς όταν βλέπεις απεργίες κάθε 3 και 2 παντού σε κουράζει και χάνεις κάπως και την ουσία.

Σίγουρα θα υπάρχει ali μέθοδος για να εξεταστεί ένα μείζον θέμα( εδώ ένας μου έλεγε πως μονο με τι via θα δούμε άσπρη μέρα! ok, οποιο και να είναι το πρόβλημα προσωπικά κάτι μου λέει πως δεν είναι αυτό το σωστό πόδι για να ξεκινάμε... Shocked )
Back to top
View user's profile Send private message
exitmusician
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 2456
Location: Athina, Hellas

PostPosted: Fri Apr 14, 2006 6:36 pm    Post subject: Reply with quote

Αν η αναφορά στα περί ασθενειών (που φαντάζομαι ότι έχουν κάποια βάση) γινόταν για να βελτιωθούν οι συνθήκες αποκομιδής, τότε θα είχε νόημα να συζητηθεί αυτό το επιχείρημα. Αλλά έχω δει ελάχιστους υπαλλήλους αποκομιδής να λαμβάνουν έστω και τις στοιχειώδεις προσωπικές προφυλάξεις (μάσκες, στολή, καθαρά γάντια). Και αυτές οι προφυλάξεις σίγουρα δεν είναι αρμοδιότητα του Υπουργείου αλλά των εποπτευόντων φορέων, που είναι οι Δήμοι και οι κοινότητες. Η όλη συζήτηση περί ασθενειών γίνεται λοιπόν για να ενταχθεί το επάγγελμα στα "βαρέα και ανθυγιεινά", με όλα τα χρηματικά οφέλη που συνεπάγεται. Έτσι όμως δεν θα βελτιωθούν οι συνθήκες αποκομιδής και αυτό φαίνεται ότι δεν ενδιαφέρει κανέναν...
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
billy8181
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 11 Mar 2005
Posts: 3759
Location: London-UK

PostPosted: Fri Apr 14, 2006 7:05 pm    Post subject: Reply with quote

όχι αλλα σου λέει ότι και νάναϊ τουλάχιστον θα παίρνουμε πιο πολλά γιατί (υποθέτω) είναι "επικίνδυνο" επάγγελμα....και στο εξωτερικό τους έχουν στα όπα και όπα.Αλλα όπως λες όλα είναι γύρο από το $$ βεβαια...
Back to top
View user's profile Send private message
Nikolas
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 1068
Location: Άλιμος!

PostPosted: Sat Apr 15, 2006 12:46 am    Post subject: Reply with quote

pantos re paidia megalo xali apo tin apergia
xronia eixa na nioso tetoia ntropi,malista ayton ton kairo filoksenoume kai enan filo mas apo to eksoteriko kai ntrepomai arketa,to omologo
exoun kai oi sundikalistes ta dikia tous pantos...einai dynaton ayto to epaggelma na min einai entagmeno sta varea kai anthugieina??emena pantos mou fainetai paralogo...tora molis gyrisa apo glyfada kai i katastasi se merika simeia pou uparxoun magazia einai aforiti...den mporo na fantasto ti ginetai se alles pio puknokatoikimens perioxes, opou statistika ta skoupidia/atomo einai pio polla...
ntropi kai pali as anallavoun oloi tis efthines tous Evil or Very Mad Evil or Very Mad
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
billy8181
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 11 Mar 2005
Posts: 3759
Location: London-UK

PostPosted: Sat Apr 15, 2006 1:36 am    Post subject: Reply with quote

gm2263 wrote:
Παιδιά, για όνομα Θεού, συζήτηση κάνουμε. Εχω μείνει Αγγλία, και μάλιστα έχω φίλο που έχει μείνει (το έχω ξαναγράψει) στο Mosside του Μάντσεστερ. Απλά (και εδώ είναι το ζουμι) το ερώτημα μου είναι "γιατι να μην κάνουμε το καλύτερο δυνατό;"

Κατα τα άλλα αν σε "δαγκώσει" η θλίψη της Αγγλίας χαιρέτα μου τον πλάτανο. Και φυσικά χίλιες φορές καλύτερα στην Πατησιων (παίζεται) σε σχέση με το Banlieue των Παρισίων. Γιατι όμως όταν αναφερόμαστε στην Αθήνα πρέπει να μιλάμε με παραδείγματα από τα χειρότερα;

Σίγουρα μπορούμε και καλύτερα, και με πονάει όταν βλέπω την πόλη μου να κακοπέφτει...



Τα κριτήρια για αυτές της έρευνες αφορούν παροχές από υγεία μέχρι αστυνόμευση,δρόμους, μέχρι και εγκληματικότητα! κλπ. οποτε είναι λογικό η πόλεις που βγαίνουν πρώτες μερικές φορες ίσος να φαίνονται και λίγο "ξενέρωτες" αλλα στο τέλος αυτοί που ζουν εκεί δεν είναι όλοι νέοι και δεν έχουν όλοι την άνεση για ξενύχτια. Οποτε με βάση αυτά τα κριτήρια σου λέει...εκεί σε καλύπτει 100%. Και μπορώ να το πιστέψω. γιατί όταν μεγαλώνεις οικογένεια και μπλέκεις με γραφειοκρατία και αργοστρόφους μερικές χώρες μπορούν να αποδεικτούν παράδεισος...Αλλα σύμφωνο με τι λογική πως τα ωράρια λειτουργίας και η νυχτερινή ζωή πεζouv μεγάλο ρολο, όπως και η επιλογές(μουσεία, έξοδος...). Ο καιρός είναι προσωπικό θέμα, για μένα εφόσον γυρνάω στην ελλάδα τακτικά και δεν ζω σε χωρα με -30 συνεχεια....τρώγεται! εφόσον ισχύουν τα παραπάνω βεβαια. Razz

στο κάτω κάτω ρε παιδιά χειμώνας είναι χειμώνας για όλους στην ευρώπη....μέχρι τον μάρτιο κρύο κάνει παντού, απλός στη μεσόγειο δε παγώνεις. Αλλα στην ελλάδα χιονίζει, στη ρώμη κάθε 3 μέρες έβρεχε(μέχρι και θύελλες...) οποτε τα φραπεδάκια από τον απρίλη μάλλον...εκτος αν πας στη μέση ανατολή(?) Confused
Back to top
View user's profile Send private message
SpyroTheDragon
Full Member
Full Member


Joined: 04 Jun 2004
Posts: 249
Location: Chicago - Ilioupolis

PostPosted: Wed Apr 19, 2006 3:22 pm    Post subject: Ti lene oi anthropoi; Reply with quote

Den pame kala katholou kala... ti miala einai afta;
http://www.enet.gr/online/online_text/c=112,id=75470876

Ma einai dinaton; Diladi mas lene pos den prepei na ipar3ei anapti3i neon oikismon giati afta pou exoume mas e3ipiretoun kai den iparxei koresmos... what?

Ego ena katalava otan diavasa to keimeno... apokliete na doume tipote spoudeo apo plevras oikistikis anapti3is sthn Athina / Ellada!!!
Diladi an kapios thelisei na xtisei ena ourano3isti me diamersmata h ena oikismo sosto me prasino ktl... to StE tha tou pei oxi den xriazete giati oi 4orofes polikatikes mas einai mia xaroula kai mas ftanoun.
Bravo!
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
gm2263
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1840
Location: Athens, Hellas

PostPosted: Wed Apr 19, 2006 4:41 pm    Post subject: Reply with quote

Το μεγάλο πρόβλημα το οποίο εντοπίζεται εδώ είναι το εξής:

Κατά πρώτον, το ΥΠΕΧΩΔΕ έχει μιλήσει για "επικαιροποίηση" ορισμένων χωροταξικών ζητημάτων αλλά και των στρατηγικών στόχων ανάπτυξης ορισμένων περιοχών της χώρας συμπεριλαμβανόμενου και του Λεκανοπεδίου Αττικής.

Για να μην μακρηγορήσω, βαίνουμε προς μέσω αλλαγών στο σύνταγμα, σε αλλαγές στη χωροταξική φιλοσοφία στη χώρα μας κατά πως φαίνεται. Ήδη, όλοι εδώ πέρα γνωρίζουμε ότι παρά την αύξηση των περιορισμών, ζωνών, αδειών, εγκρίσεων, υποτίθεται οικολογικής συνείδησης των περιέργων περιοίκων, και οι αιγιαλοί και τα όρη καταπατήθηκαν, και τα δάση χτίστηκαν και το μόνο το οποίο απέμεινε ταμπού πάνω από τη ρημαγμένη γη, όριο μεταξύ του απολύτου, ήταν τα όρια υψών πάνω από τους επτά ορόφους.

Η υπόθεση του "κορεσμού" είναι μια περίεργη προστατευτική και εν πολλοίς δογματική έννοια και την έχω συναντήσει σε όλη τη μεγαλοπρέπεια της με τη θεσμική επιβολή της στο θέμα της ανέγερσης νέων ξενοδοχειακών μονάδων στην Αθήνα. Πράγματι υπήρχε μια απαγόρευση διότι η Αθήνα ήταν λέει "κορεσμένη" από πλευράς ξενοδοχειακών κλινών. Τι κι' αν διαμαρτύρονταν οι τουρίστες ότι τα ξενοδοχεία των 5 αστέρων πριν τους Ολυμπιακούς έξω ήταν αντίστοιχα των 4 αστέρων. Τι κι' αν έλεγαν όλοι ότι η Αθήνα θέλει ανανέωση του ξενοδοχειακού της δυναμικού, κλπ, εδώ, πέντε ξενοδόχοι στην ουσία πατούσαν σε ένα νόμο που τους ερχόταν γάντι και κυνηγούσαν τον οποιοδήποτε πήγαινε να κάνει κάτι. Τι κι' αν στην Πόλη τελείωναν τα ramada towers και τρέχα-γύρευε το ένα μετά το άλλο, τι κι' αν το παράλιο μέτωπο της Αθήνας με την εξαίρεση δυο-τριών μονάδων ήταν (και εν πολλοίς είναι) είναι ξενοδοχειακά υπανάπτυκτο, τι κι' αν -παγκόσμιο φαινόμενο και πρωτοτυπία, το νέο "Business Centre" στο Μαρούσι κατά μήκος της Λ. Κηφισίας δεν έχει ΟΥΤΕ ΕΝΑ Business Hotel επί της λεωφόρου, και είναι πιθανόν ότι ο επιχειρηματίας να μην θέλει να μένει... στο κεφαλάρι τη στιγμή που ένα ωραίο Ramada των 20 ορόφων στην Κηφισίας θα του ερχόταν γάντι. Αλλά μάλλον κάνω όνειρα ε;

Και στο κάτω-κάτω τι σημαίνει κορεσμός; Ποίος κρίνει ότι μια περιοχή είναι κορεσμένη; λέμε, η αγορά γραφείων είναι κορεσμένη. Μα, αν μιλάμε για τα καλυβάκια της Κηφισίας βέβαια είναι. Αν μιλάμε ότι τους πουλάς σκάρτα τετραγωνικά σε υποπαρώδους που απλά έχουν μισό μέτρο γκαζόν και ένα μέτρο πεζοδρόμιο, βέβαια, που να πάει ο άλλος; Για να χτιστεί κανένα περίεργο αρχιτεκτονικά με 30 πατώματα, με trendy restaurant στην κορυφή του, με το εμπορικό κεντράκι του, με τις πλατειούλες (plazas) του, να δούμε πόσο είναι κορεσμένη η αγορά. Όταν υπάρχει ομοιογενής μιζέρια και τέλμα, τότε υπάρχει "κορεσμός". Όταν έρχεται το καινούριο, τότε "δημιουργείται" αγορά παιδιά.

Πάρτε τις κατοικίες για παράδειγμα. Γιατί να φύγει κάποιος από την περιοχή που μένει και να πάει σε κάποιον "οικισμό"; Μα φυσικά διότι δικαιούται κάτι καλύτερο εφόσον το αντέχει η τσέπη του γι' αυτόν και τα παιδιά του. Διότι θέλει να έχει τη δικαιωματική απομόνωση της ιδιώτευσης που στην Αθήνα δεν βρίσκεται (πυκνή δόμηση, θόρυβοι, κλπ κλπ ), και ίσα-ίσα που στου Παπάγου που διαμένω, παρότι είναι πολύ καλό προάστιο, εν τούτοις δέχεται τρελές πιέσεις για μετοίκηση ακόμα και σε εποχές σαν την τωρινή, αν και οι άξιες στην περιοχή από ότι μου λένε έχουν πάει στα ύψη, και τούτο διότι η περιοχή συνδυάζει καλή πρόσβαση στην Αθήνα (μετρό), στο αεροδρόμιο (Αττ. Οδός) και φυσικά, παρότι είναι καλό προάστιο δεν έχει την τρελή χλίδα των ΒΠ.

Οπότε, τι θέλουν όλοι αυτοί οι άνθρωποι; μα φυσικά το καλύτερο. Αυτά τα περί "κορεσμού" είναι λοιπόν που δεν καταλαβαίνω. Αν είναι ο άλλος να έρθει ή θέλει να έρθει (και φαντάζομαι ότι για να πάνε να κάνουνε έναν οικισμό ΄στη Ραφήνα, μάλλον υπάρχει ζήτηση) τότε το να προσπαθήσεις να τον σταματήσεις με γελοίες δικαιολογίες απλά θα καθυστερήσεις μια κατάσταση. Η μόνη περίπτωση που μπορεί να έχει δίκιο το ΣτΕ είναι όντως να υπάρχει παρανομία. Όταν όμως οι κινήσεις αυτές έχουν από πίσω τους και κάποιο... ΥΠΕΧΩΔΕ το πράγμα δεν είναι τόσο απλό. Εδώ σημαίνει ή ότι το ΥΠΕΧΩΔΕ δεν ξέρει τη δουλειά του, ή ότι το ΣτΕ έχει σηκώσει μπαϊράκι, ανεξάρτητα αν η ελευθεροτυπία κατά πάγια λαϊκίστικη τακτική της υποστηρίζει την μη-δράση.

Σε κάθε περίπτωση, οποιοσδήποτε ξένος κατασκευαστής που θα ήθελε να επενδύσει ποιοτικά στην Ελλάδα λαμβάνει τα εξής μηνύματα:

1. Υπάρχουν 10.000.000 προστάτες του περιβάλλοντος στην Ελλάδα αλλά από την άλλη έχουμε το παράδοξο ότι καταπατούνται τα πάντα.

2. Τα πάντα επιτρέπονται, τα πάντα αρκεί να μην περνούν τα 25 μέτρα ύψος.

3. Μπορεί να γ$%#θείς να πάρεις μια άδεια κατασκευής και μπορεί ο οποιοσδήποτε να σου σταματήσει τις εργασίες με μια προσφυγή στο ΣτΕ, με αποτέλεσμα να χάσεις χρήματα, πολύτιμο χρόνο ή/ και ακόμα την ίδια τη επένδυση σου.


4. Στην Ελλάδα δεν υπάρχουν νόμοι, μόνο κερδίζει όποιος είναι ο λιγότερο απροστάτευτος. Ξαφνικά μπορεί να σου σταματήσουν με το έτσι θέλω νόμιμες εργασίες ενώ δεν έχεις κάνει τίποτα γιατί του "στραβόκατσε κάποιου"

5. Στην Ελλάδα οι κατασκευές για επιχειρηματικούς/ εμπορικούς λόγους είναι το "κόκκινο πανί" για κάτι περίεργους τύπους οι οποίοι αυτοανακηρύσσονται "οικολόγοι" και οι οποίοι συντάσσονται με την κυρίαρχη ιδεολογία η οποία μισεί κάθε είδους επιχείρηση επειδή μπορεί να βγάλει λεφτά και να ξεφύγει από τη γενική μιζέρια. Στην Ελλάδα μισούμε τους επιχειρηματίες για αυτό που αντιπροσωπεύουν.

6. Γι' αυτό καλό είναι να πάμε στην Τουρκία που αν και ανελεύθερο για τους πολίτες της κράτος, όχι μόνο ευαγγελίζεται αλλά καλοδέχεται τους επιχειρηματίες και κατασκευαστές, οι κάτοικοι και το ΣτΕ δεν είναι πικρόχολοι και περίεργοι αλλά αγκαλιάζουν τις νέες κατασκευές, δεν υπάρχουν καρτέλ και μονοπώλια τα οποία να κρύβονται πίσω από αστεία μορφώματα όπως "κορεσμένες αγορές" και τα συναφή.

Οπότε Τουρκία-Ελλάς σημειώσατε 1. Και φανταστείτε ότι η Τουρκία δεν είναι ακόμα μέσα στην ΕΕ.

Αλλά τι να μας πούνε οι Μογγόλοι, κλπ, κλπ, κλπ

Και η ζωή συνεχίζεται. Ακόρεστη Mr. Green:
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    stadia.gr/forum Forum Index -> Κλειδωμένα threads All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 67, 68, 69 ... 101, 102, 103  Next
Page 68 of 103

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Web hosting by isol.gr