stadia.gr/forum Forum Index stadia.gr/forum
Εδώ μιλάμε για τα πάντα. Από Καλατράβα μέχρι… Καλομοίρα!
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Θητεία - Στρατιωτικά Θέματα Εκτός Εξοπλισμών
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 8, 9, 10 ... 16, 17, 18  Next
 
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Το "πολιτικό" κλουβί με τους τρελούς
View previous topic :: View next topic  
Author Message
alekos
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 873
Location: Athens

PostPosted: Thu Mar 30, 2006 12:41 pm    Post subject: Reply with quote

Skefthte omws oti apo thn allh enas stratos gematos 18arhdes tha exei tromerh elleipsh se "wrimo" dynamiko. Safws kai einai pio praktiko gia kapoion na "xemperdeyei" grigora me ayth thn ypothesh, alla sto synolo tou to strateyma pisteyw oti tha xasei an ginei kati tetoio.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
Dimiskour
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 02 Jun 2004
Posts: 1189
Location: Αθήνα

PostPosted: Thu Mar 30, 2006 3:39 pm    Post subject: Reply with quote

Tzino, συγγνωμη, τωρα προσεξα οτι αναφερθηκες σε μενα. Ναι, οντως, πηγα στρατο αφοτου τελειωσα το πανεπιστημιο και πρωτου φυγω για Αγγλια διοτι ηθελα να εχω τις προοπτικες μου ανοιχτες διχως την εννοια του στρατου. Αν και οπως ειχα αναφερει καποτε, ολοι επεσαν να με φανε διοτι υποστηριζαν οτι θα εχανα την ορεξη για διαβασμα οταν τελικα θα πηγαινα για το μεταπτυχιακο, εν τελει αποδειχθηκε οτι πηρα τη σωστη αποφαση.

Συμβουλη μου ειναι αν εχετε την επιλογη, πηγαινετε στρατο στα 18 ακομα και αν περασαστε στο πανεπιστημιο. Ειναι φοβερα δυσκολη αποφαση, αλλα μετα απο 1 χρονο, θα νιωσετε μια μεγαλη ανακουφιση. Θα μπορειτε να κανετε ο,τι θελετε, εν αντιθεσει με τους φιλους σας που θα σας ζηλευουν μεχρι το κοκαλο! Smile Αν τωρα γινει και υποχρεωτικη η στρατευση στα 18 ακομα καλυτερα για σας.

Βεβαια, να πω, οτι αν και συμφωνω με τον αλεκο, πιστευω οτι ειναι προς οφελος του κρατους να προβει στην αλλαγη διοτι και θα απλοποιησει τη διαδικασια (δεν θα υπαρχουν πια αναβολες) και λιγοτερους ανυποτακτους θα εχουμε.
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
kostya
Full Member
Full Member


Joined: 10 Jun 2004
Posts: 238
Location: Thessaloniki

PostPosted: Thu Mar 30, 2006 4:00 pm    Post subject: Reply with quote

alekos wrote:
Skefthte omws oti apo thn allh enas stratos gematos 18arhdes tha exei tromerh elleipsh se "wrimo" dynamiko. Safws kai einai pio praktiko gia kapoion na "xemperdeyei" grigora me ayth thn ypothesh, alla sto synolo tou to strateyma pisteyw oti tha xasei an ginei kati tetoio.


Στην Σοβιετική Ένωση άλλα και τώρα στην Ρωσία είναι υποχρεωτική η στρατευση στα 18. Λες να έχουν έλλειψη σε ώριμο δυναμικό? Rolling Eyes

Προσωπικά πιστεύω καλύτερα είναι να ξεμπερδεύει κανείς νωρίτερα, αν και εγώ θα πάω στρατό όταν τελειώσω τις σπουδές μου. Confused (πήρα αναβολή μέχρι το 2014)
Back to top
View user's profile Send private message
alekos
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 873
Location: Athens

PostPosted: Thu Mar 30, 2006 4:13 pm    Post subject: Reply with quote

kostya wrote:
alekos wrote:
Skefthte omws oti apo thn allh enas stratos gematos 18arhdes tha exei tromerh elleipsh se "wrimo" dynamiko. Safws kai einai pio praktiko gia kapoion na "xemperdeyei" grigora me ayth thn ypothesh, alla sto synolo tou to strateyma pisteyw oti tha xasei an ginei kati tetoio.


Στην Σοβιετική Ένωση άλλα και τώρα στην Ρωσία είναι υποχρεωτική η στρατευση στα 18. Λες να έχουν έλλειψη σε ώριμο δυναμικό? Rolling Eyes

Προσωπικά πιστεύω καλύτερα είναι να ξεμπερδεύει κανείς νωρίτερα, αν και εγώ θα πάω στρατό όταν τελειώσω τις σπουδές μου. Confused (πήρα αναβολή μέχρι το 2014)



Ta provlimata narkwtikwn mesa ston rwsiko strato einai gnwsta. Les na min paizei h hlikia kapoio rolo;
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
kostya
Full Member
Full Member


Joined: 10 Jun 2004
Posts: 238
Location: Thessaloniki

PostPosted: Thu Mar 30, 2006 4:38 pm    Post subject: Reply with quote

Χμ, ΟΧΙ!

Καταρχήν, τα προβλήματα με τα ναρκωτικά στην νεολαία είναι γνωστά, ο στρατός δεν έχει σχέση. Θες να πείς ότι αν πάει κάποιος στον στρατό στα 23 του για παράδειγμα θα είναι περισσότερο ώριμος και δεν θα αρχίσει τα ναρκώτικα? Άλλα είναι τα προβλήματα του Ρωσικου στρατού και αυτό σίγουρα δεν είναι το φόρουμ για να το συζητήσουμε.

Φυσικά όσους φαντάρους βλέπω στον δρόμο είναι σαν παιδάκια όλοι, και οι δικοί μας φραπεδόμυαλοι δεν είναι για τέτοια μου φαίνεται Laughing . Λίγο δύσκολο το βλέπω να γίνεται υποχρεωτίκη η στράτευση στα 18. Μακάρι πάντως. Αλλαγές θα υπάρξουν, τώρα αν αυτές θα είναι θετικές ή αρνητικές ο χρόνος θα δείξει .
Back to top
View user's profile Send private message
chr.04
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 05 Mar 2004
Posts: 1566
Location: Thessaloniki

PostPosted: Thu Mar 30, 2006 5:56 pm    Post subject: Reply with quote

Εγω προσωπικά από όσους γνώρισα στο στρατό και έκαναν χρήση, την έκαναν πριν υπηρετήσουν
Back to top
View user's profile Send private message
Nameless
Senior Member
Senior Member


Joined: 21 Jan 2005
Posts: 412

PostPosted: Thu Mar 30, 2006 7:26 pm    Post subject: Reply with quote

Dimiskour wrote:

Συμβουλη μου ειναι αν εχετε την επιλογη, πηγαινετε στρατο στα 18 ακομα και αν περασαστε στο πανεπιστημιο. Ειναι φοβερα δυσκολη αποφαση, αλλα μετα απο 1 χρονο, θα νιωσετε μια μεγαλη ανακουφιση. Θα μπορειτε να κανετε ο,τι θελετε, εν αντιθεσει με τους φιλους σας που θα σας ζηλευουν μεχρι το κοκαλο! Smile Αν τωρα γινει και υποχρεωτικη η στρατευση στα 18 ακομα καλυτερα για σας.


Μολονότι είναι αλήθεια ότι η καλύτερη στιγμή για να πας στρατό είναι αμέσως μετά το σχολείο, θα διαφωνήσω με αυτή την τακτική για έναν και μόνο λόγο: Η θητεία μειώνεται και θα μειώνεται μέχρι να εξαφανιστεί τελείως, οπότε γιατί να χάσεις τώρα 1 χρόνο απ'τη ζωή σου ενώ σε 10 χρόνια μπορεί να πας μόνο 6 μήνες ή και καθόλου???
Back to top
View user's profile Send private message
Manchester_7
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Apr 2004
Posts: 800
Location: 53.3° N 2.3° W (Manchester, United Kingdom)

PostPosted: Thu Mar 30, 2006 7:39 pm    Post subject: Reply with quote

Η θητεια δεν προκειται να μειωθει αλλο. Ηταν αλλωστε στοχος της σημερινης κυβερνησης να την μειωσει στους 9 μηνες αλλα μετα φανηκε οτι δεν μπορει το συστημα να λειτουργησει με αυτους τους ρυθμους. Οποτε ειτε θα μεινει στον 1 χρονο ή θα καταργηθει τελειως. Το θεμα ειναι ομως ποτε; Εγω πιστευω οτι θα καταργηθει οταν η Τουρκια μπει στην ΕΕ (ζησε Μαη μου να φας τρυφυλλι δλδ). Ολο το ακουμε και δεν βλεπουμε τιποτα. Για ποσο καιρο μπορεις να περιμενεις; Γι αυτο, για μενα, καλυτερα στα 18 αν δεν θελεις να σπουδασεις ή μετα το πτυχιο και πριν το μεταπτυχιακο (εαν θελεις να συνεχισεις) οπως εκανε και ο Dimiskour.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
DonAlex
Senior Member
Senior Member


Joined: 20 Mar 2004
Posts: 482
Location: Zurich

PostPosted: Thu Mar 30, 2006 8:19 pm    Post subject: Reply with quote

Ki egw anikw se ekeinous pou lene ME TA XILIA...PRIN o.tidipote allo.
Eimai twra me teleiwmeno ptyxio kai metaptyxiako, me douleia...
8elw na katevw stin Ellada se kapoia fasi (mesa sta epomena 2 xronia)
ki exw to aggouri tou stratou Exclamation Twisted Evil

De lew na min paw...alla 1 xrono ?? Kai 9 mines poly mou fainetai.
Poly swsta omws eipw8ike oti mono an iremisoun ligo ta pramata me ti geitonissa
8a mporesei ki o stratos na ginei 100% mis8oforikos i toulaxiston na meiw8ei i 8iteia stous 5-6 mines.
Kati san periodo pei8arxias diladi pou den pistevw pws sou kanei kanena kako Cool

De 8a symfwnisw pantws me Manchester_7 pou leei prin to master.
8ymamai ton eafto mou pou o monos logos pou den ksekinisa to master meta to ptyxio
itan o oikonomikos.
Diaforetika eimoun mesa stin kapsa na to kanw sto kapaki.
Etsi, teleiwneis neos kai anoigoun oi dynatotites karrieras pio efkola (gia kati kalo).

VEVAIA...ka8e periptwsi einai pragmatika monadiki, alla vlepontas kai apo pollous filous,
kanenas den metanoiwse pou teleiwse strato sta 19. Anti8etws polloi einai stin alli ox8i,
oi opoioi exoun na fane twra tin Kalliopi Wink
Back to top
View user's profile Send private message
Dimiskour
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 02 Jun 2004
Posts: 1189
Location: Αθήνα

PostPosted: Thu Mar 30, 2006 8:56 pm    Post subject: Reply with quote

Το αλλο που πρεπει να σκεφτειτε ειναι το εξης: εισαι 23 και τελειωνεις το πανεπιστημιο (εβαλα οτι εχεις χασει και ενα χρονο, που ειναι και το συνηθες!) και πριν μερικους μηνες γνωρισες την κοπελα των ονειρων σου (Υποθετω οτι εισαι κομματακι μονογαμικος Mr. Green ). Φαντασου να εχεις να πας στο καπακι και στρατο και μεταπτυχιακο (κανω υποθεση οτι σκοπευεις να επιστρεψεις Ελλαδα). Δυο χρονια σχεση εξ αποστασεως ειναι επιινδυνη περιπτωση.

Θα μου πειτε και στα 18 μπορει να εχεις σχεση, αλλα δε χρειαζεται να εξηγησω οτι αλλο το ενα και αλλο το αλλο.

Τελος, με αφορμη το ποστ του Nameless, δε μπορω να μην μπω στο πειρασμο να πω παλι, οτι εφοσον δε μπορουμε να αποφυγουμε τη θητεια, ας προσπαθησουμε να την κανουμε οσο το δυνατον μια χρησιμη εμπειρια ( διοτι αχρηστες παραστασεις θα τις ζησεις αναγκαστικα, βλεπε οπλασκησεις). Για παραδειγμα, προσωπικα επιδιωξα να γινω επιλοχιας σε λοχο νεοσυλλεκτων (αν και ολοι με συμβουλευαν να μην το κανω διοτι ειχε "πολλες ευθυνες" και θα ετρεχα) μονο και μονο διοτι σκεφτηκα οτι αν σκοπευα να βρω δουλεια στην Αγγλια μετα το μεταπτυχιακο, η εμπειρια αυτη θα μετρουσε ως ενδειξη of leadership skills (ναι, μην το γελατε, ο στρατος μετραει εξω) και θα μπορουσα να τη χρησιμοποιησω ως παραδειγμα σε συνεντευξεις (οπως και εκανα).

Εννοειται, βεβαια, οτι αν περασεις το στρατο καθημενος πισω απο ενα γραφειο σκοτωνοντας μυγες, εχοντας αφησει μια καριερα στη μεση, τοτε ναι, προκειται για εναν χαμενο χρονο ο,τι και να κανεις οσο εισαι μεσα. Γι'αυτο πηγαινετε στρατο οσο νωριτερα γινεται για να βαρατε το κεφαλι σας στο τειχο μετα.
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
Manchester_7
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Apr 2004
Posts: 800
Location: 53.3° N 2.3° W (Manchester, United Kingdom)

PostPosted: Thu Mar 30, 2006 11:13 pm    Post subject: Reply with quote

DonAlex wrote:


De 8a symfwnisw pantws me Manchester_7 pou leei prin to master.
8ymamai ton eafto mou pou o monos logos pou den ksekinisa to master meta to ptyxio
itan o oikonomikos.
Diaforetika eimoun mesa stin kapsa na to kanw sto kapaki.
Etsi, teleiwneis neos kai anoigoun oi dynatotites karrieras pio efkola (gia kati kalo).



Εχεις δικιο. Εγω μαλλον δεν το διατυπωσα καλα. Εαν θελει καποιος να κανει διδακτωρικο ή καποιο αλλο μεταπτυχιακο πολυετες (ΜΒΑ) εγω θα του προτεινα να το κανει μετα τον στρατο. Για ενα μονοετες μεταπτυχιακο σιγουρα ειναι διαφορετικα τα πραγματα.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
alekos
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 873
Location: Athens

PostPosted: Sat Apr 01, 2006 2:05 pm    Post subject: Reply with quote

Egw den katalavainw giati prepei na exoume ws dedomeno oti OLOI oi Ellines prepei na pane Agglia gia spoudes kai na kanoun kai to Master tous... O programmatismos h oxi ths thiteias den afora mono aytous...
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
Tzinos
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 02 Apr 2004
Posts: 993
Location: London

PostPosted: Sat Apr 01, 2006 3:51 pm    Post subject: Reply with quote

Kατσε ρε φιλε, μην τα παιρνεις!! Razz
Φυσικα και δεν αφορα μονο αυτους, απλα τα παιδια που εγραψαν την γνωμη τους ως τωρα εχει τυχει να εχουν την εμπειρια της Αγγλιας ή της μεταναστευσης για σπουδες..Οποτε μιλανε(με) εκ πειρας. Προφανως-προφανεστατα, τα ιδια ισχυουν και για τα παιδια που σπουδαζουν ελλαδα, δεν διαφερει σε τιποτα απολυτως. Η κοινη συνιστωσα ειναι πως ο στρατος σε κοβει οταν εχεις φαει τα χρονια σου στα θρανια στην ελλαδα, στην αγγλια ή στο τιμπουκτου και αντι να ξεκινησεις την καριερα σου να πρεπει να μπεις στο ψυγειο για ενα χρονο.
Αυτα.. Cool
Back to top
View user's profile Send private message
alekos
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 873
Location: Athens

PostPosted: Sat Apr 01, 2006 4:13 pm    Post subject: Reply with quote

Δεν τα πήρα, απλά θέλω να πω ότι το πρόβλημα δεν έχει να κάνει τόσο με την ηλικία, αλλά με το αν δίνουν ή όχι αναβολές για μεταπτυχιακά, διδακτορικά και στην δική μου περίπτωση για ειδικότητα. Χωρίς αναβολή είσαι υποχρεωμένος να διακόψεις οτιδήποτε κάνεις για να κάνεις τη θητεία σου.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
Tzinos
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 02 Apr 2004
Posts: 993
Location: London

PostPosted: Sat Apr 01, 2006 4:42 pm    Post subject: Reply with quote

στην δικη σου περιπτωση τα πραγματα ειναι διαφορετικα, εως και καλυτερα αν θες να γυρισεις στην ελλαδα για ειδικοτητα!! μεχρι να κανεις στρατο γραφει και ο χρονος αναμονης. Γενικοτερα παντος αναβολες δινουν αβερτα στην ελλαδα. Το καλυτερο για μενα ειναι οπως εγραψα πριν να ξεμπερδευει κανεις με τον στρατο πριν παει πανεπιστημιο, ωστε μετα να ειναι ξενοιαστος. Οσοι το κανανε δεν το μετανιωσανε (ρωτηστε τους Κυπριους!!)[/code]
Back to top
View user's profile Send private message
Lucretius
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1762
Location: Θεσσαλονίκη

PostPosted: Sun Apr 02, 2006 11:53 pm    Post subject: Reply with quote

35 και σήμερα παιδιά! Απίστευτο μου φαίνεται πως τέλειωσα. Τους τελευταίους δυο μήνες μετά τον Έβρο τοποθετήθηκα Αρχιφύλακας σε ενα φυλάκιο της Ροδόπολης και ο χρόνος πέρασε χωρίς να το πολυκαταλάβω. Πέρασε και ο νέος ταξίαρχος μοίρασε τιμητικές και τσίμπησα μια δεκαπεντάρα, νά χω να πορεύομαι! Στο θέμα πάντως της στράτευσης στα 18 έχω τοποθετηθεί νωρίτερα, αλλά και τώρα, στην λήξη της θητείας μου πιστεύω ακόμη περισσότερο οτι είναι καλύτερο να υπηρετείς όσο γίνεται "ωριμότερος"...
Back to top
View user's profile Send private message
savroulis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1632
Location: Athens, Greece

PostPosted: Mon Apr 03, 2006 2:34 am    Post subject: Reply with quote

αντε καλός πολίτης.....φίλε ροδόπολη είναθ ωραία η φύση εκει πάνω...απο αρκούδες? έχεις πετύχει καμία στο διάβα σου??

Cool
Back to top
View user's profile Send private message
Lucretius
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1762
Location: Θεσσαλονίκη

PostPosted: Mon Apr 03, 2006 10:21 pm    Post subject: Reply with quote

Ευχαριστώ φίλε μου... όσο για αρκούδα,ναι! Είδα μια από μακρυα στην διάρκεια ενός περιπόλου! (ευτυχώς ήταν στην απέναντι ραχούλα!)... Τέλος πάντων, πέρασε και αυτό σχεδόν αναίμακτα. Ας ελπίσουμε οι στρατιώτες σε δυο-τρια χρόνια να μην χάνουν τόσο άσκοπα τον χρόνο τους


(εν ευθέτω χρόνω θα ποσταρω και μερικές φωτογραφίες)
Back to top
View user's profile Send private message
Dimiskour
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 02 Jun 2004
Posts: 1189
Location: Αθήνα

PostPosted: Mon Apr 03, 2006 11:46 pm    Post subject: Reply with quote

Καποιες τελευταιες σκεψεις σχετικα με το θεμα θητεια στα 18 ή αργοτερα...

Οσο η θητεια ηταν 18 μηνες παντα ελεγα οτι καλυτερα ειναι να πας στρατο σχετικα μεγαλος σε ηλικια για δυο λογους. Ο πρωτος ειναι οτι εισαι "ωριμοτερος" οπως λεει και ο Lucretius οποτε ειναι πιο πιθανο να αντιμετωπισεις την ολη εμπειρια πιο "επικοδομητικα".

Ο δευτερος λογος ηταν οτι κατα κανονα, οι "παλιοι" σε σεβονται περισσοτερο οταν μαθαινουν την ηλικια σου (και εφοσον εχεις εναν νορμαλ χαρακτηρα). Δε θυμαμαι να εχω ξανααναφερει το περιστατικο οπου ενας παλιος 249αρης κωλοπαιδαρας ηταν ετοιμος να με "περιλαβει" για καψονι, αλλα για καλη μου τυχη με ρωτησε πρωτα ποσο χρονων ειμαι. Οταν του ειπα 24 ξαφνιαστηκε (μιας και γενικα μικροδειχνω) και με αφησε ησυχο. Και οχι μονο αυτο, αλλα οταν εκανα την "μαγκια" να περασω απο το Καψιμι το οποιο τοτε ηταν προτεκτορατο των 49ρηδων, ο τυπος αυτος εμποδισε 2 παλιους να με καψωναρουν λεγοντας τους απλως "αφηστε τον, ειναι 24ρων!"

Ωστοσο, τωρα που η θητεια διαρκει μονο 12 μηνες, εχω την αισθηση οτι τα παραπανω δεν πολυισχυουν. Οταν καναμε 18 μηνες και καποιοι φταναν στο 12μηνο, η ιδεα οτι εχουν ακομα 6 μηνες τους βαραγε στο κεφαλι. Η βαρεμαρα του εκανε να ξεσπουν στις νεους με τα γνωστα αποτελεσματα.

Τωρα ομως, οταν καποιος φτανει πχ. στους 9 μηνες το τελευταιο που θα σκεφτεται, βασει λογικης, ειναι να τρεξει τους νεους (οι οποιοι δεν ειναι και τοσο νεοι...μολις 7 μηνες διαφορα το πολυ, οχι 12 και 14 οπως παλαιοτερα). Στο 9μηνο λογικα, σκεφτεσαι οτι σε 3 μηνες απολελε και αυτο ειναι αρκετο για να σου φτιαξει τη διαθεση. Ασε που 12 μηνες περνανε πολυ πιο ευκολα. Αρα το επιχειρημα "πηγαινε φανταρος αργοτερα για να περασεις καλυτερα" δεν ισχυει πια, κατα τη γνωμη μου.

Και κατι τελευταιο: η αποφαση να πας στρατο μετα το πανεπιστημιο κρυβει ενα μεγαλο ρισκο. Ειναι πολυ πιθανο στο 4ο ετος να σου κατσει μια μεγαλη επαγγελματικη ευκαιρια ειτε εδω ειτε στο εξωτερικο με αποτελεσμα ο στρατος να γινεται αυτοματως βραχνας.

Οσο περισσοτερο το σκεφτομαι, τοσο πιο εκλυστικη ακουγεται η ιδεα της υποχρεωτικης θητειας στα 18.

Υ.Γ Καλος πολιτης Λουκρητιε! Wink
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
Dimiskour
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 02 Jun 2004
Posts: 1189
Location: Αθήνα

PostPosted: Tue Apr 04, 2006 11:33 pm    Post subject: Reply with quote

Στο σημερινο αρθρο του in.gr Στράτευση των γυναικών και «μεικτό» σύστημα μελετά το ΥΠΕΘΑ για τη μείωση της θητείας λεει σε καποιο σημειο (τα bold δικα μου):

"Σε κάθε περίπτωση το υπουργείο εξακολουθεί να μελετά τρόπους μείωσης της θητείας: η πρόταση που κερδίζει έδαφος είναι η στράτευση στα 19, πρόταση που συναντά αντιδράσεις από τις Πολιτικές Νεολαίες και από άλλους φορείς.

Το υπουργείο μελετά το ενδεχόμενο να διεξαχθεί δημοσκόπηση σε μαθητές Λυκείου, φοιτητές και γονείς, ώστε να καταγραφεί και η τάση της κοινής γνώμης στο πλαίσιο ενός ευρύτερου διαλόγου
."

Το να γινει δημοσκοπηση σε μαθητες λυκειου το βρισκω ανoυσιο. Δεν ειναι δυνατον να περιμενει το κρατος 17χρονα να εχουν την ωριμοτητα και γνωση να κρινουν τι ειναι καλο για αυτους σχετικα με το ζητημα αυτο. Υπαρχει περιπτωση ποτε καποιος στις ηλικιες αυτες να σκεφτει: "ας παω νωρις για να ξεμπερδευω μπας και μου κατσει καμια καλη επαγγελματικη ευκαιρια αργοτερα"; Χαμενο χρημα και κοπο το βρισκω.

Οσον αφορα τις πολιτικες νεολαιες, ημουν πολυ περιεργος να μαθω γιατι διαφωνουν. Γυρνωντας σε παλιοτερα αρθρα βρηκα γιατι, επι παραδειγματι, αντιδρα η νεολαια του Συνασπισμου:

"Τον κίνδυνο ότι νέες, αδιαμόρφωτες προσωπικότητες μετεφηβικής ηλικίας θα ενταχθούν υποχρεωτικά στις νοοτροπίες της στρατιωτικής ιεραρχίας, επισημαίνει και η νεολαία του Συνασπισμού."

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=638927

Αρα λοιπον, κατα τη νεολαια αυτη, η "νοοτροπια της στρατιωτικης ιεραρχιας" ειναι κατι κακο, κατι με το οποιο δε πρεπει να φερουμε σε επαφη τα παιδια μας. Περιεργο, διοτι εγω νομισα οτι ο στρατος α) σε κανει αντρα β) σε πειθαρχει και γ) αποτελει εναν απο τους λιγους θεσμους που εμπιστευεται ο Ελληνας...μηπως τελικα γινομαστε ενα κρατος μαλθακων;
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
Nameless
Senior Member
Senior Member


Joined: 21 Jan 2005
Posts: 412

PostPosted: Tue Apr 04, 2006 11:54 pm    Post subject: Reply with quote

Εγώ δίνω έμφαση σε άλλο σημείο του άρθρου:

Την εθελοντική στράτευση των γυναικών με κίνητρο επιπλέον μόρια για τον διορισμό στο Δημόσιο μελετά η ηγεσία του υπουργείου Αμυνας σε μια προσπάθεια να μειωθεί τελικά η θητεία χωρίς να υπάρξουν προβλήματα με τη δύναμη των μονάδων

Συγγνώμηηηηηη????? Δεν φτάνει που η σημερινή κατάσταση αναιρεί το θεσμό της ισότητας των φύλλων, θα το επεκτείνουμε κι όλας? Ο άντρας χαμάλης για 1 χρόνο με το ζόρι και στο τέλος κέρδος μηδέν, η γυναίκα λιγότερο χρόνο, πάντα προαιρετικά, σε θέσεις χαλαρότερες και στο τέλος παίρνει και μόρια για το Δημόσιο?

Τι στο καλό .. μόνο εγώ το βλέπω άδικο, αντισυνταγματικό και τρελλό? Rolling Eyes

// edit: Από το πλήρες άρθρο που θα βρείτε στο σημερινό φύλλο της εφημερίδας "Τα Νέα" ( http://ta-nea.dolnet.gr/print_article.php?e=A&f=18504&m=N10&aa=1 ):

«Πρώτον την εθελοντική βάση, δεύτερον την ενασχόληση σε μη μάχιμες θέσεις, τρίτον τη παραμονή για λίγους μήνες ( 6-8 ) και τέταρτον την απόκτηση μορίων για πρόσληψη στο Δημόσιο κατά προτεραιότητα». H ίδια πηγή υποστηρίζει ότι το ζήτημα των υποδομών (θάλαμοι κ.λπ.) είναι εύκολα αντιμετωπίσιμο, ενώ και η κοινή γνώμη είναι κατ' αρχήν θετική.

Τα χάπια μου ... Evil or Very Mad Evil or Very Mad
Back to top
View user's profile Send private message
Manchester_7
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Apr 2004
Posts: 800
Location: 53.3° N 2.3° W (Manchester, United Kingdom)

PostPosted: Wed Apr 05, 2006 12:48 am    Post subject: Reply with quote

Dimiskour wrote:
...μηπως τελικα γινομαστε ενα κρατος μαλθακων;


Δεν ξερω γι αυτο, παντως τα 17αχρονα εχουν ξεφυγει απο καθε ελενχο. Ισως το καλυτερο γι αυτους θα ηταν λιγη πειθαρχεια (και κανενα καψωνι) μπας και στρωσουν, γιατι με τους νεοπλουτους γονεις που βγαζουν ολα τα κομπλεξ τους πανω στα παιδια, τα κανουν τα ιδια τα παιδια τους 10 φορες χειροτερα απο αυτους δυστυχως. Ο στρατος μονο καλο θα τους εκανε πιστευω, θα τους συμμορφωνε και θα τους εδειχνε πως ειναι η πραγματικη κοινωνια.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
g3orge
Full Member
Full Member


Joined: 29 Mar 2004
Posts: 333
Location: Middlesbrough

PostPosted: Wed Apr 05, 2006 1:50 am    Post subject: Reply with quote

Καλά και σεβαστά όλα που λες Manchester αλλά εκεί στο τέλος διαφωνώ μαζί σου. Ο στρατός ίσως να τους έκανε καλό αλλα σίγουρα δεν θα τους έδειχνε πως είναι η "πραγματική" κοινωνία! Και αυτό γιατί μόνο ως μικρογραφία της κοινωνίας μας δεν είναι. Κάθε άλλο θα έλεγα. Ακριβώς το αντίθετο...

Και επειδή τυγχάνω να γνωρίζω οικογένειες στρατιωτικών, τη μία από αυτές πολύ καλά, τα πράγματα δεν είναι καθόλου καλύτερα από τις οικογένειες νεόπλουτων όπως λες.

Sorry αν είμαι λίγο off topic. Embarassed
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
Manchester_7
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Apr 2004
Posts: 800
Location: 53.3° N 2.3° W (Manchester, United Kingdom)

PostPosted: Wed Apr 05, 2006 10:46 am    Post subject: Reply with quote

Σωστος ο g3orge. Με τον ορο πραγματικη εννοουσα οχι την κοινωνια που παρουσιαζει η οικογενεια στην οποια μεγαλωνουν τα σημερινα παιδια (με τις χιλιες-δυο παροχες, τα κινητα τηλεφωνα, τα υπερογκα χαρτζηλικια και ολες τις χαρες που θελει ενα παιδι να του πραγματοποιουνται). Γιατι δυστυχως πολλα απο αυτα νομιζουν οτι ετσι θα ειναι σε ολη τους την ζωη (και θα τους πληρωνουν οι γονεις τους). Αυτο που θελω να πω ειναι πως ο στρατος μπορει να δειξει καποια πραγματα σε αυτα τα παιδια που μεχρι τωρα δεν τα ειχαν δει ή δεν τα ειχαν φανταστει. Το "ρουφιανιλικι" π.χ. ειναι κατι που υπαρχει και στον στρατο και στην κοινωνια μας (στην δουλεια για παραδειγμα). Το μειγμα των διαφορετικων χαρακτηρων ανθρωπων που βρισκονται σε ενα στρατευμα ειναι και αντιπροσωπευτικο της κοινωνιας μας (αφου αυτοι οι ιδιοι ανθρωποι θα βρισκονται αναμεσα μας μετα το τελος της θητειας). Οποτε καποια κοινα στοιχεια που υπαρχουν μπορουν να βοηθησουν τα νεα παιδια να κατανοησουν μεχρι ενα βαθμο πως μπορει να ειναι εκει εξω στον πραγματικο κοσμο.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
gm2263
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1840
Location: Athens, Hellas

PostPosted: Wed Apr 05, 2006 11:04 am    Post subject: Reply with quote

Εάν οι γονείς είναι σωστοί και το πονούν το παιδί τους και δεν θέλουν να βγεί ξεβράκωτο στην κοινωνία αύριο θα του τα δείξουν όλα αυτά τα πράγματα και θα τα μάθει άσχετα αν θα πάει στρατό. Ο στρατός είναι για άλλη δουλειά, πολύ πιό σοβαρή από το να σπάει τον τσαμπουκά των μαμόθρεφτων.
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Το "πολιτικό" κλουβί με τους τρελούς All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 8, 9, 10 ... 16, 17, 18  Next
Page 9 of 18

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Web hosting by isol.gr