stadia.gr/forum Forum Index stadia.gr/forum
Εδώ μιλάμε για τα πάντα. Από Καλατράβα μέχρι… Καλομοίρα!
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Νέο Γήπεδο ΑΕΚ
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 44, 45, 46 ... 55, 56, 57  Next
 
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Γήπεδα ποδοσφαίρου
View previous topic :: View next topic  
Author Message
SOUL_13
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 28 Apr 2004
Posts: 722
Location: Birmingham-UK

PostPosted: Tue Feb 07, 2006 2:16 pm    Post subject: Reply with quote

Quote:
-Ότι κανείς δεν έχει αποδείξει ότι δεν γίνεται γήπεδο 35.000 στη Ν.Φ.


Perissotero koda eimaste omws sto den ginetai para sto ginetai.Auto exoun diksei ta stoixeia mexri twra.

Yparxei mia apofash epikratias, enw kai h apotuxia na vrethei xrhmatodoths sthn periptwsh tou Granitsa. Me ton dhmo borei h diamaxh kai kala na luthike alla h sumfwnia h opoia egine kanei akoma poio diskolh thn euresh twn kefalaiwn apo thn stigmh pou meiwthike to megethos twn eborikwn xwrwn.
Back to top
View user's profile Send private message
OMF
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 04 Feb 2004
Posts: 1961

PostPosted: Tue Feb 07, 2006 3:17 pm    Post subject: Reply with quote

Θα βρεθούν τα κεφάλαιο εδώ είμαι εδώ είσαι και πάλι ο χρηματοδότης θα είναι ο κόσμος . Wink
Ο κόσμος βαρέθηκε και θα πάρει τη κατάσταση στα χέρια του και κακός που δώθηκε τόσο καιρός .

Μερικά άρθρα
Μπλόκο στον Νικολαϊδη

H επόμενη μέρα...


Aρχηγική εμφάνιση Δημητριάδη



Περιμένοντας τον Nτέμη


Xατζηχρήστος: «Nα διορθώσουμε το λάθος»

Morgan: «Eκμεταλλευτής ο Nικολαϊδης»

Και τέλος το πιο συγκλονιστικό

Oλα τα μάτια στη μακέτα!



Πριν από την έναρξη της ΓΣ όλα τα μάτια έπεσαν πάνω στο έργο του Γιώργου Kοσκινά. Πρόκειται για μία μακέτα του «N. Γκούμας» το οποίο απεικονίζεται με ασύλληπτη για το μυαλό λεπτομέρεια (είναι χαρακτηριστικό πως είναι σχεδιασμένα από τα αποδυτήρια μέχρι και τα τρόπαια τα οποία υπήρχαν δίπλα στη θύρα 1Cool!

Oπως μας είπε ο δημιουργός αυτού του έργου, για την κατασκευή αυτής της λεπτομερέστατης μικρογραφίας, χρειάστηκε περίπου 3,5 μήνες και καθημερινή εργασία για περισσότερες από 8 ώρες!!!

και για να κλείσω απο το βιβλίο ιστορία της ΑΕΚ τυπωμένο απο την αθλητική ηχώ το 1952

« ...Κάποτε, σαν τα χρόνια θα κυλήσουν και εκεί στη ΝΕΑ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ υψωθεί περήφανο και τέλειο, υπερμοντέρνο και κομψό το τεράστιο στάδιο, ο κόσμος θα πρέπει να ξέρει πως κάθε του μέτρο, κάθε του πέτρα και κάθε κατασκεύασμα έχει ποτισθεί με ιδρώτα και αίμα των φιλάθλων... »

Πάνος Μακρίδης ( 1952 )
Back to top
View user's profile Send private message
Argyris
Senior Member
Senior Member


Joined: 21 Apr 2004
Posts: 670
Location: ΑΘΗΝΑ

PostPosted: Tue Feb 07, 2006 3:26 pm    Post subject: Reply with quote

OMF wrote:
-Ότι κανείς δεν έχει αποδείξει ότι δεν γίνεται γήπεδο 35.000 στη Ν.Φ.


Δηλ. πως θελεις αποδειξεις OMF?? Να στο χτισουν και μετα να δουνε αν χωραει η οχι?? Ελα τωρα!!!
Θελετε να φτιαξετε δηλ. ενα γηπεδο...
- που θα ειναι τσιμα τσιμα στα ορια του οικοπεδου
- εμπορικα μαγαζια ελαχιστα ΑΡΑ και αργοτερη αποπληρωμη
- παρκιγκ μηδεν (εκτος αν το κανετε υπογειο... ωστε ανεβαινει το κοστος)
- υπογειο γηπεδο μπασκετ και βολλευ (ωστε και παλι ανεβαινει το κοστος)
- με 35.000 θεσεις (μη επεκτασιμο)... για να κλαιτε μετα απο 5 χρονια (και πολλα βαζω) οτι δεν χωρατε ολοι στον Ναο... οπως κανει ο ΟΣΦΠ μετα απο 1 ετος κιολας!!
- και με τα υπολοιπα τμηματα, που φυσικα τα "ποναει" τοσο πολυ η Ερασιτεχνικη να μενουν ακομα ξεφραγκα και να στεγαζοντε απο εδω και απο εκει...

Το καλητερο ειναι πως μπαινει η Ερασιτεχνικη (και η Original) μπροστα, η οποια ΔΕΝ θα βαλει ουτε 1 € για την κατασκευη, αλλα απο την αλλη οπου και να χτιστει το γηπεδο, θα εισπρατει και απο πανω!!!

Ενα να ξερεις παντα OMF... ο κοσμος μπορει να κραζει και να φωναζει, ακομα κα να βγει στους δρομους, αλλα για πες μου... θα βαλουν τα 50.000.000-70.000.000 ευροπουλα να το χτισουν???
Η αντιπαραθεση της Original και τον υπολοιπων που στηριζετε?? Μονο σε συναισθηματισμους για τον χωρο... ετσι δεν ειναι? Η μηπως εχει συζητησεις η Original με αρχιτεκτονες και μηχανικους?

Εδω ομως υπαρχει ενα ατομο που εχει οραμα... οχι για 5 η 10 αλλα για 50 χρονια... και ειναι διατεθημενος να κανει το βημα τωρα, παρα σε 20 χρονια...
Εσεις γιατι τον καταδικαζετε?? Επειδη δεν εβγαλε ακομα ανακοινωση για την τοποθεσια? Ενταξει και λοιπον?
Πριν 2 χρονια περιπου δεν ξερατε καν αν θα υπηρχε ομαδα Α'Eθνικης και τωρα θελετε τα παντα ετοιμα στο χερι και οπως σας αρεσουν...
Ολα ομως εχουνε μια σειρα και καλο θα ηταν να εχετε υπομονη και προ παντως εμπιστοσυνη...
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
OMF
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 04 Feb 2004
Posts: 1961

PostPosted: Tue Feb 07, 2006 4:03 pm    Post subject: Reply with quote

1ον το οικόπεδο είναι μεγαλήτερο απο το οικόπεδο του Καραισκάκι άρα χωράει άνετα ένα καραισκάκι και με την ίδια χρηματοδότηση.
2ον Τον κόσμο τον ενδιαφέρει πώς θα πάει στο γήπεδο και όχι αν έχει μια disneyland δίπλα.
3ον Ο άνθρωπος έχει όραμα αλλα κάνει και λάθη , και μάλιστα πολλά τα έχει παραδεχτεί . Λάθη όταν διορθώνονται είναι οκ αλλα αν γίνει λάθος στο γήπεδο πώς θα βιορθωθεί.
4ον Αφού δεν βρήσκεται οικόπεδο γιατί δεν γίνεται προσπάθεια για Ν.Φ. με διάφορους τρόπους χρηματοδότησης
5ον Ποιος ο λόγος να κάνει η ΑΕΚ μεγαλύτερο γήπεδο απο 35.000? Για να γεμίζει σε κάθε ντέρμπι . Δεν είναι ανάγκη
6ον Πόσο ακόμα υπομονή?


Argyris wrote:

Η αντιπαραθεση της Original και τον υπολοιπων που στηριζετε?? Μονο σε συναισθηματισμους για τον χωρο... ετσι δεν ειναι? Η μηπως εχει συζητησεις η Original με αρχιτεκτονες και μηχανικους?.


Δυστιχός για άλλη μια φορά συζητάμε για τη R.
αλλα η απάντηση μου είναι ότι ποτέ μην υποτιμάτε αυτήν την οργάνωση , ότι κάνει το κάνει μελετημένα και οργανωμένη και πάντα με κριτήριο το καλό της ΑΕΚ και συνήθως στο τέλος δικαιώνεται.
Η R το έχει ψάξει το θέμα περισσότερο απο ότι νομίζει ο κόσμος και σχέδια δόξα το θεό υπάρχουν πολλά στο παρελθόν για γήπεδο στη Ν.Φ. Wink

Αλλα έχει σημασία να διαβάσουμε τη λέει ο ηγέτης της οργάνωσης:

Ο Δημήτρης Χατζηχρήστος, ηγέτης της Original, επανέλαβε πως ο μεγαλύτερος σύνδεσμος οργανωμένων φιλάθλων της ΑΕΚ θέλει γήπεδο στην ιστορική έδρα της ΑΕΚ, ωστόσο επεσήμανε πως «�αν η ΠΑΕ θέλει αλλού το γήπεδο, ας το κάνει. Εμείς θα είμαστε εκεί, όπου κι αν το φτιάξει. Ας το κάνει χωρίς άλλες αναβολές και ας είναι όπου θέλει».
Back to top
View user's profile Send private message
K.
Full Member
Full Member


Joined: 29 Sep 2004
Posts: 253
Location: EΛΛΑΣ

PostPosted: Tue Feb 07, 2006 4:27 pm    Post subject: Reply with quote

Πριν από πολύ καιρό...είχα γράψει ότι ο Νικολαϊδης δεν θα φτιάξει ποτέ γήπεδο στην ΑΕΚ . Νομίζω ότι αν συνεχίσει να επιμένει για γήπεδο εκτός ΝΦ θα επιβεβαιώσει την ...προφητεία μου Twisted Evil .

Εγώ σαν γάβρος αν μου λέγανε τι θα κάνεις στο θέμα του γηπέδου για να διαλύσεις οπαδικά την ΑΕΚ θα έλεγα "γήπεδο 60000 - όχι λιγότερο Twisted Evil , στην Κερατέα, την Κάντζα , την Σαλαμίνα , την Θήβα, στον σκουπιδότοπο Λιοσίων"... Ετσι θα έπαιζαν για πάντα εκτός έδρας σε σχεδόν-άδειες εξέδρες και το κόστος του γηπέδου θα τους τσάκιζε .

Οπως το γήπεδο του Ολυμπιακού έγινε στον Πειραιά , όπως ο Παναθηναϊκός βρίσκει τελικά ένα χώρο στο Δήμο της Αθήνας (έστω και στο ...τριεθνές αυτού) έτσι και γήπεδο ΑΕΚ δεν νοείται παρά μόνο Φιλαδέλφεια ή το πολύ Νέα Ιωνία . Αν παρ'όλα αυτά υπάρχουν trendy-AEKτζήδες που ονειρεύονται παλάτια σε μη κατοικούμενες περιοχές όπως αυτές που προανέφερα ... εγώ σαν γάβρος οπαδός τους λέω με την ευχή μου και μακάρι να τα καταφέρουν Twisted Evil Twisted Evil ...

ΥΓ . Το παραπάνω post αφιερώνω σ'εναν εξαφανισμένο φίλο , με ιδιαίτερη συμπάθεια στην Καραϊβική ...
Back to top
View user's profile Send private message
Alkis
Senior Member
Senior Member


Joined: 20 Sep 2005
Posts: 448
Location: Τώρα πισω Αθήνα

PostPosted: Tue Feb 07, 2006 4:30 pm    Post subject: Reply with quote

OMF wrote:
Δυστιχός για άλλη μια φορά συζητάμε για τη R.
αλλα η απάντηση μου είναι ότι ποτέ μην υποτιμάτε αυτήν την οργάνωση , ότι κάνει το κάνει μελετημένα και οργανωμένη και πάντα με κριτήριο το καλό της ΑΕΚ και συνήθως στο τέλος δικαιώνεται.


Η Original δεν είναι που φωνάζει για "ποπ-κορν" οπαδούς και "καταδότες" επειδή ο Ντέμης (και ελπίζω η πλειοψηφία των Αεκτζήδων) θέλει επιτέλους να φύγουν οι χούλιγκαν και η βία στα γήπεδα; Ίσως επειδή ζω στο εξωτερικό Question αυτό είναι τόσο αυτονόητο που με τρομάζουν οι διαμαρτυρίες των φανατικών της ΑΕΚ... Και το ότι ο Ντέμης έχει το κουράγιο να πάει ενάντια στους κάφρους, αντί όλοι εμείς να το χειροκροτήσουμε και να τον στηρίξουμε, τον υπονομεύουμε κρυφά ή φανερά...
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Argyris
Senior Member
Senior Member


Joined: 21 Apr 2004
Posts: 670
Location: ΑΘΗΝΑ

PostPosted: Tue Feb 07, 2006 4:31 pm    Post subject: Reply with quote

Ηταν φυσικο να μου δωσεις τετοιες απαντησεις OMF... γιαυτο και εγω σου απαντω με τον ιδιο τροπο...

- το μεγεθος εχει να κανει με την μελλουσα επεκταση... εκτος και αν θελετε μετα απο 10 ή 20 ή 40 χρονια να φτιαξετε αλλο ενα γηπεδο,
- εγω μιλησα για εμπορικα κααταστηματα, σινεμα κτλ. ωστε να φερνουν πολλα εσοδα στην ομαδα και οχι για disneyland!!
- ενω η Original και οι διαφοροι προεδροι της Ερασιτεχνικης δεν εχουν κανει ποτε λαθη εε?
- ποιος σου ειπε πως ο Ντεμης δεν κοιταει και αυτην την περιπτωση...
- τουλαχιστον δεν βγαζει 10 μακετες πριν εχει κατι σιγουρο...
- Υπομονη? Οσο χρειαστει!!! Γιατι με την βιασυνη σας... ειδες τι επαθε το παλιο γηπεδο...

Για τα αλλα τμηματα της ΑΕΚ οπως και για τα λεφτα που θα παιρνει παντα!! η Ερασιτεχνικη δεν απαντησες...
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
OMF
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 04 Feb 2004
Posts: 1961

PostPosted: Tue Feb 07, 2006 4:46 pm    Post subject: Reply with quote

Argyris wrote:
Ηταν φυσικο να μου δωσεις τετοιες απαντησεις OMF... γιαυτο και εγω σου απαντω με τον ιδιο τροπο...

δεν είμαι επιθετικός απλά διάζομαι . σόρρι αν σε πρόσβαλα.

Quote:
- το μεγεθος εχει να κανει με την μελλουσα επεκταση... εκτος και αν θελετε μετα απο 10 ή 20 ή 40 χρονια να φτιαξετε αλλο ενα γηπεδο,

Δεν χρειάζεται η ΑΕΚ να το μεγαλώσει το γήπεδο πάνω απο 35.000 . Πές μου ένα λόγο να χρειάζεται να το μεγαλώσει μετά απο 10 χρόνια.

Quote:
- εγω μιλησα για εμπορικα κααταστηματα, σινεμα κτλ. ωστε να φερνουν πολλα εσοδα στην ομαδα και οχι για disneyland!!

Χωράνε και εμπορικά απλά υπάρχει ένα κενό χρηματοδότησης που θα μπορεί να αναπληρωθεί με κάποιο άλλο τρόπο . Υπάρχουν διάφορες σκέψεις.

Quote:
- ενω η Original και οι διαφοροι προεδροι της Ερασιτεχνικης δεν εχουν κανει ποτε λαθη εε?

Κάνουν λάθη αλλα έχουν το θάρος να το παραδεχτούνε και να τα προσπαθούν να διορθώσουν . Ένα λάθος στο γηπεδικό θα είναι μη αναστέψιμο όμως.

Quote:
- ποιος σου ειπε πως ο Ντεμης δεν κοιταει και αυτην την περιπτωση...

άλλο φαίνεται.

Quote:
- τουλαχιστον δεν βγαζει 10 μακετες πριν εχει κατι σιγουρο...

Εδώ δεν έχω χώρο , μακέτες θα βγάλει.

Quote:
- Υπομονη? Οσο χρειαστει!!! Γιατι με την βιασυνη σας... ειδες τι επαθε το παλιο γηπεδο...

Πόσο ακόμα θέε μου.

Quote:
Για τα αλλα τμηματα της ΑΕΚ οπως και για τα λεφτα που θα παιρνει παντα!! η Ερασιτεχνικη δεν απαντησες...

ουσιαστικά πρόβλημα υπάρχει μόνο για το μπάσκετ τα άλλα τμήματα χρειάζονται ελάχιστο χώρο .

Υ.Γ. Alkis κάνεις λάθος , δεν χρειάζετα να στο αναλύσω Please.
Back to top
View user's profile Send private message
Rohan
Full Member
Full Member


Joined: 17 Dec 2004
Posts: 382
Location: Middle Earth

PostPosted: Tue Feb 07, 2006 4:56 pm    Post subject: Reply with quote

Προς Νοσταλγούς του σταδίου της Ν.Φ. (αλλιώς γνωστού και ως "Τζαμιού" Very Happy ) :

Γιατί δεν την ξαναχτίζετε με οδηγό την μακέτα Κοσκινά;
Twisted Evil

Όπως λέει και ο ήρωας του γνωστού σήριαλ:

"Όπισθεν Ολοταχώς!" Twisted Evil
Back to top
View user's profile Send private message
OMF
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 04 Feb 2004
Posts: 1961

PostPosted: Tue Feb 07, 2006 5:05 pm    Post subject: Reply with quote

Βασικά γνωστό σαν ''Ναός'' Wink
που προσκυνούσαν ΟΛΟΙ. Twisted Evil

K. wrote:
Εγώ σαν γάβρος αν μου λέγανε τι θα κάνεις στο θέμα του γηπέδου για να διαλύσεις οπαδικά την ΑΕΚ θα έλεγα "γήπεδο 60000 - όχι λιγότερο Twisted Evil , στην Κερατέα, την Κάντζα , την Σαλαμίνα , την Θήβα, στον σκουπιδότοπο Λιοσίων"... Ετσι θα έπαιζαν για πάντα εκτός έδρας σε σχεδόν-άδειες εξέδρες και το κόστος του γηπέδου θα τους τσάκιζε ..


Βασικά το πρόβλημα σε γήπεδο μακρυά απο Ν.Φ. δεν είναι οι οπαδοί που πηγαίνουν παντού αλλα οι φίλαθλοι ....

Κατά τα άλλα συμφωνώ .
Back to top
View user's profile Send private message
vag3721
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 06 Feb 2005
Posts: 2392
Location: Naousa/Athens

PostPosted: Tue Feb 07, 2006 6:47 pm    Post subject: Reply with quote

Εκτίμηση:Γήπεδο στη ΝΦ ,30+ χιλιάδων θέσεων σημαίνει ταφόπλακα στο μέλλον της ΑΕΚ.Γιατί?

1)Το μπάτζετ θα μείνει μια ζωή σε επίπεδα "1 πρωτάθλημα/10 χρόνια" ή "πορεία στην Ευρώπη/20 χρόνια".
OMF wrote:
Quote:
2ον Τον κόσμο τον ενδιαφέρει πώς θα πάει στο γήπεδο και όχι αν έχει μια disneyland δίπλα.

Αυτή είναι η μεγάλη διαφορά με τον Νικολαιδη.Τον Νικολαιδη τον ενδιαφέρει να υπάρχει μια Disneyland δίπλα για να μπορεί να χρηματοδοτεί την ΠΑΕ.Γιατί αν περιμένει απο τα εμπορικά της ΝΦ(ένα DIA,ένα LIDL και ένας "Γρηγόρης") κάηκε.Εαν ο ΟΣΦΠ είχε κάνει γήπεδο 50 χιλιάδων θέσεων σε περιοχή όπως Ρέντη ή Ελληνικό θα είχε πετάξει σε επίπεδα που ουτε θα τον έβλεπαν ΠΑΟ και ΑΕΚ.Θα έφτανε το μπάτζετ τουλάχιστον 3 φορές πάνω απο το σημερινό και χωρίς να είχε κανέναν Κόκκαλη απο πίσω,και θα είχε την δυνατότητα να κάνει τις πορείες που ονειρεύονται στην Ευρώπη(ενώ σήμερα η αλήθεια είναι ότι δεν μπορεί με 25 εκατ μπάτζετ).Τώρα έφτασε σε απλά σε επίπεδο να είναι φαβορί κάθε χρόνο για το πρωτάθλημακαι να τρώει 3 απο την Ρόζεμπόργκ που εχεί μικρότερο μπάτζετ και 4 απο την Λυόν που έχει 10πλάσιο μπάτζετ.

2)Ο αριθμός των οπαδών δεν θα αυξηθεί ποτέ.
Ο ΟΣΦΠ έπρεπε να κάνει γήπεδο 50 χιλιάδων για να χωρέσει τους υπάρχοντες οπαδούς και τους ενεργούς φιλάθλους (καταλαβαίνετε τι εννοώ ενεργούς φιλάθλους) του,και κατα την γνώμη μου 60 χιλιάδων για να τους αυξήσει.
Η ΑΕΚ χρειάζεται 30+ χιλιάδων γήπεδο για τους υπάρχοντες οπαδούς και ενεργούς φιλάθλους,και 40+ για να τους αυξησει όλους αυτούς.
Και βέβαια η προσέλευση φιλάθλων είναι σημαντική και για οικονομικούς λόγους αλλά και για την διόγκωση του συλλόγου,την δυναμική κλπ.

(Φέρνω σαν παράδειγμα το ΟΣΦΠ γιατί απο αυτόν έχουμε δεδομένα μέχρι σήμερα στην Ελλάδα)

3)Μήπως να αναλάβω εγώ αγαπούλα?
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
Pontiakos
Junior Member
Junior Member


Joined: 09 Jul 2004
Posts: 124
Location: www.pontos.us

PostPosted: Tue Feb 07, 2006 8:22 pm    Post subject: Reply with quote

Loipon paides, to ghpedo ths AEK na to 8ymaste mono o Ntemis 8a to ftiaksei, opws ekane thn AEK omada ksana etsi kai me to ghpedo.

Ta megala erga den geinwnte me logia, geinwnte me douleia.


Kai an h parousia ths AEK mesa sta ghpeda exei alaksei mesa se dyo xronia einai logo tou Deminio.

Etsi kai me to ghpedo, DEN 8a ginei sthn Nea Filadelfia etsi opws skeftontai sthn erasitexnikh, o Demis skeftetai makroxrona kai eimai sygouros oti otan einai etoimos den 8a ferei maketa.......8a ferei ftiari kai tsimento.

Giati 35,000 8eseis h 30,000 giati oxi 40 h 50. Olloi oi fila8loi ths AEK an pane ka8e bdomada den tous xoraei to OAKA.

O Demis den 8elei na kanei to la8os tou Kokalh pou mesa se 10 xronia to karaiskaki 8a 8elei epektash kai ante na doume me ti lefta.

O Demis skeftetai to mellwn ths omadas ta logia kai oi synes8ymata einai eukola ta erga metrane

........H AEK einai deuterh sto prota8lhma kai apo kakh tyxh den synexhse sto UEFA prin apo dyo xronia poios mpwrouse na to pei auto gia thn AEK. Auta kyrioi einai erga kai prepei na ta sebomaste. Dysthxws den ta sebomaste.

Demi proxora
Back to top
View user's profile Send private message
Κωνσταντινούπολις
Junior Member
Junior Member


Joined: 05 Feb 2004
Posts: 108
Location: Αθήνα-Ελλάς-

PostPosted: Tue Feb 07, 2006 9:12 pm    Post subject: Reply with quote

Θα συμφωνήσω με τα παιδιά που είναι υπέρ της κατασκευής του νέου γηπέδου εκτός Φιλαδέλφειας.Όχι άλλα «κλουβιά».Εξευρωπαϊσμός στα ελληνικά γήπεδα τώρα!.
Back to top
View user's profile Send private message
Giorgos
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 24 Mar 2004
Posts: 1059
Location: Peiraias

PostPosted: Wed Feb 08, 2006 1:03 am    Post subject: Reply with quote

Quote:
« ...Κάποτε, σαν τα χρόνια θα κυλήσουν και εκεί στη ΝΕΑ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ υψωθεί περήφανο και τέλειο, υπερμοντέρνο και κομψό το τεράστιο στάδιο, ο κόσμος θα πρέπει να ξέρει πως κάθε του μέτρο, κάθε του πέτρα και κάθε κατασκεύασμα έχει ποτισθεί με ιδρώτα και αίμα των φιλάθλων... »
Πάνος Μακρίδης ( 1952 )
Πάλι με χρόνια με καιρούς πάλι δικά μας θα'ναι!! Laughing Cool
Quote:
το οικόπεδο είναι μεγαλήτερο απο το οικόπεδο του Καραισκάκι άρα χωράει άνετα ένα καραισκάκι και με την ίδια χρηματοδότηση.
Αυτό δεν το'ξερα!Τοτε γιατί δεν προχωράει..??
Quote:
Εκτίμηση:Γήπεδο στη ΝΦ ,30+ χιλιάδων θέσεων σημαίνει ταφόπλακα στο μέλλον της ΑΕΚ.Γιατί?
1)Το μπάτζετ θα μείνει μια ζωή σε επίπεδα "1 πρωτάθλημα/10 χρόνια" ή "πορεία στην Ευρώπη/20 χρόνια".
2)Ο αριθμός των οπαδών δεν θα αυξηθεί ποτέ.
Προφανώς το ίδιο ισχύει κ για τον Ολυμπιακό..(?)Δηλαδη η ταφόπλακα έχει ήδη μπει κ είναι κατδικασμένος στο 1/10 πρωταθλήματα κ 1/20 πορεια Ευρωπης?? Rolling Eyes H μήπως νομίζεις οτι οι υπόλοιπες ομάδες θα φτιάξουν τιποτα γηπεδα 50χ οπότε η Αεκ θα υστερεί??
Με εξαιρεση μια δεκαετία στο Οακα ποτέ δεν παίζαμε σε γηπεδο 50-60 χιλλιάδων!!Παρολ'άυτα μια χαρα παμε σε επίπεδο φιλάθλων!!Εγω έγινα Ολυμπιακός κ πήγα για πρώτη φορά γηπεδο μετά απο πολλά χρονια!Πιστευω πολύ πιο επιζήμιο θα'ναι να γίνει το γηπεδο σε μια απομακρυσμένη κ "ξενη" για τους φιλάθλους της Αεκ περιοχή παρα αν δεν είναι 50χ θεσεων!

Για το μπασκετ κ το Γαλάτσι μια χαρά είναι!Το θέμα είναι οτι δεν πατάει κανείς στο μπάσκετ!!
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
vag3721
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 06 Feb 2005
Posts: 2392
Location: Naousa/Athens

PostPosted: Wed Feb 08, 2006 2:47 am    Post subject: Reply with quote

Quote:
Quote:
Εκτίμηση:Γήπεδο στη ΝΦ ,30+ χιλιάδων θέσεων σημαίνει ταφόπλακα στο μέλλον της ΑΕΚ.Γιατί?
1)Το μπάτζετ θα μείνει μια ζωή σε επίπεδα "1 πρωτάθλημα/10 χρόνια" ή "πορεία στην Ευρώπη/20 χρόνια".
2)Ο αριθμός των οπαδών δεν θα αυξηθεί ποτέ.
Προφανώς το ίδιο ισχύει κ για τον Ολυμπιακό..(?)Δηλαδη η ταφόπλακα έχει ήδη μπει κ είναι κατδικασμένος στο 1/10 πρωταθλήματα κ 1/20 πορεια Ευρωπης?? Rolling Eyes H μήπως νομίζεις οτι οι υπόλοιπες ομάδες θα φτιάξουν τιποτα γηπεδα 50χ οπότε η Αεκ θα υστερεί??
Με εξαιρεση μια δεκαετία στο Οακα ποτέ δεν παίζαμε σε γηπεδο 50-60 χιλλιάδων!!Παρολ'άυτα μια χαρα παμε σε επίπεδο φιλάθλων!!Εγω έγινα Ολυμπιακός κ πήγα για πρώτη φορά γηπεδο μετά απο πολλά χρονια!Πιστευω πολύ πιο επιζήμιο θα'ναι να γίνει το γηπεδο σε μια απομακρυσμένη κ "ξενη" για τους φιλάθλους της Αεκ περιοχή παρα αν δεν είναι 50χ θεσεων!


Η ταφόπλακα θα μπεί μόλις σταματήσει να δίνει ο Θείος.
Ξεχνάς κάτι,ο ΟΣΦΠ έχει και τον Θείο που βάζει λεφτά,η ΑΕΚ ποιόν έχει?
Όταν την κάνει ο Θείος και η ομάδα ζεί απο τα έσοδά της τότε θα δείτε πείνα.Και εγώ το είπα:
Quote:
Θα έφτανε το μπάτζετ τουλάχιστον 3 φορές πάνω απο το σημερινό και χωρίς να είχε κανέναν Κόκκαλη απο πίσω


Quote:
1)Το μπάτζετ θα μείνει μια ζωή σε επίπεδα "1 πρωτάθλημα/10 χρόνια" ή "πορεία στην Ευρώπη/20 χρόνια".

Το 1 πρωτάθλημα/ 10 χρόνια είναι με τα σημερινά δεδομένα,με τον σημερινό ΟΣΦΠ(του Κόκκαλη) και τον ΠΑΟ του νέου γηπέδου και του Βαρδινογιάννη.Με διαλυμένους τους άλλους 2 μπορεί να παίρνει πραάθλημα κάθε χρόνο.

Quote:
H μήπως νομίζεις οτι οι υπόλοιπες ομάδες θα φτιάξουν τιποτα γηπεδα 50χ οπότε η Αεκ θα υστερεί??

Θα υστερεί στην Ευρώπη.Και για μένα το μεγαλο ζήτημα είναι η Ευρώπηκαι όχι τα ελληνικά πρωταθλήματα της πλάκας.
Το πορεία στην Ευρώπη/20 χρόνια δεν θα αλλάξει ποτέ,με τα μεγέθη του γηπέδου της ΝΦ,εκτός κι αν βρεθεί κανένας μικρότερος Αμπράμοβιτς.


Quote:
Με εξαιρεση μια δεκαετία στο Οακα ποτέ δεν παίζαμε σε γηπεδο 50-60 χιλλιάδων!!Παρολ'άυτα μια χαρα παμε σε επίπεδο φιλάθλων!!

Ο ΟΣΦΠ πάντα έπαιζε σε γήπεδο 40+ χιλιάδων(Καραισκάκη-ΟΑΚΑ) και αυτό χρειαζόταν με δεδομένα δεκαετιών 60-70-80-90.Επειδή όμως ο ΟΣΦΠ την 10ετία του 90 διογκώθηκε πάρα πολύ το γήπεδο έπρεπε να είναι 50+,και επειδή οι ομάδες πρέπει να μεγαλώνουν να διογκόνωνται πέρα απο την βάση τους(50+ χιλιάδες στο ΟΣΦΠ) χρειαζόταν 60+,γιατί η επένδυση είχε ορίζοντα δεκαετιών.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
ZakkWylde21
Visitor
Visitor


Joined: 09 Jul 2005
Posts: 9

PostPosted: Wed Feb 08, 2006 4:08 am    Post subject: Reply with quote

kala ama den ginotan auto to recor twn 64000 me ton osfp persi(opou anasth8hkan kai oi nekroi),kaneis den 8a milage gia ghpedo megalytero twn 35+.oso afora ton konto 8a katalavei kapoia stigmh oti kaneis den goustarei to ghpedo ths aek sth geitonia tou ektos apo th feiladelfia(akomh k apo ton adamopoulo pou arxhse tis kwlotoumpes).

asxeto:o kontos persi thn anoixh elege pws o kosmos 8a apofasisei gia to ghpedo kai to f8inwporo ton ekrine anarmodio gia tetoies apofaseis.ksexnaei omws oti o kosmos ton efere sthn aek kai oti o kosmos psifise tous kourephdes...
Back to top
View user's profile Send private message
ael
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 15 Feb 2004
Posts: 1854
Location: πινω Λουμιδη.ΚΟΥΠΑτο...

PostPosted: Wed Feb 08, 2006 7:42 am    Post subject: Reply with quote

akousa apo enan AEKtzh sto sport fm mia wraia apopsh.eipe,pws einai dynaton h erasitexnikh,na apofasizei gia ghpedo sth Filadelfeia kai na katadikazei ola ta alla tmhmata ths?efoson,oute stivos tha ftiaxtei,oute egkatastaseis gia ta perissotera tmhmata.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
OMF
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 04 Feb 2004
Posts: 1961

PostPosted: Wed Feb 08, 2006 10:17 am    Post subject: Reply with quote

Βαγγέλη ετοιμάσου...

vag3721 wrote:
Εκτίμηση:Γήπεδο στη ΝΦ ,30+ χιλιάδων θέσεων σημαίνει ταφόπλακα στο μέλλον της ΑΕΚ.Γιατί?

1)Το μπάτζετ θα μείνει μια ζωή σε επίπεδα "1 πρωτάθλημα/10 χρόνια" ή "πορεία στην Ευρώπη/20 χρόνια".


Για να έχεις έσοδα απο ένα μεγάλο γήπεδο θα πρέπει να γεμίζει κιόλας γιατί και τώρα έχει η ΑΕΚ γήπεδο 60.000 αλλα μόνο 20.000 - 25.000 πάνε , όσοι θα πήγαιναν και θα χώραγαν άνετα και στη Ν.Φ. και πίστεψε με χρόνια συσπείρωσης και καθολικής προσπάθειας οικονομικής ενίσχυσης σαν την περσινή δεν θα υπάρξη.

vag3721 wrote:
OMF wrote:
Quote:
2ον Τον κόσμο τον ενδιαφέρει πώς θα πάει στο γήπεδο και όχι αν έχει μια disneyland δίπλα.

Αυτή είναι η μεγάλη διαφορά με τον Νικολαιδη.Τον Νικολαιδη τον ενδιαφέρει να υπάρχει μια Disneyland δίπλα για να μπορεί να χρηματοδοτεί την ΠΑΕ.Γιατί αν περιμένει απο τα εμπορικά της ΝΦ(ένα DIA,ένα LIDL και ένας "Γρηγόρης") κάηκε.Εαν ο ΟΣΦΠ είχε κάνει γήπεδο 50 χιλιάδων θέσεων σε περιοχή όπως Ρέντη ή Ελληνικό θα είχε πετάξει σε επίπεδα που ουτε θα τον έβλεπαν ΠΑΟ και ΑΕΚ.Θα έφτανε το μπάτζετ τουλάχιστον 3 φορές πάνω απο το σημερινό και χωρίς να είχε κανέναν Κόκκαλη απο πίσω,και θα είχε την δυνατότητα να κάνει τις πορείες που ονειρεύονται στην Ευρώπη(ενώ σήμερα η αλήθεια είναι ότι δεν μπορεί με 25 εκατ μπάτζετ).Τώρα έφτασε σε απλά σε επίπεδο να είναι φαβορί κάθε χρόνο για το πρωτάθλημακαι να τρώει 3 απο την Ρόζεμπόργκ που εχεί μικρότερο μπάτζετ και 4 απο την Λυόν που έχει 10πλάσιο μπάτζετ.


1ο Ο Νικολαίδης έχει πεί ότι δεν τον ενδιαφέρουν τα εμπορικά και ο μόνος σκοπός είναι να χρηματοδοτηθεί το γήπεδο , με λίγα λόγια η ΠΑΕ εκτός απο καμοιά μπουτίκ και κανένα εστιατόρια δεν θα έχει άλλα έσοδα απο τα εμπορικά ούτε σε 5 ούτε σε 10 ούτε σε 50χρόνια. Άρα ....

vag3721 wrote:
2)Ο αριθμός των οπαδών δεν θα αυξηθεί ποτέ.
Ο ΟΣΦΠ έπρεπε να κάνει γήπεδο 50 χιλιάδων για να χωρέσει τους υπάρχοντες οπαδούς και τους ενεργούς φιλάθλους (καταλαβαίνετε τι εννοώ ενεργούς φιλάθλους) του,και κατα την γνώμη μου 60 χιλιάδων για να τους αυξήσει.
Η ΑΕΚ χρειάζεται 30+ χιλιάδων γήπεδο για τους υπάρχοντες οπαδούς και ενεργούς φιλάθλους,και 40+ για να τους αυξησει όλους αυτούς.
Και βέβαια η προσέλευση φιλάθλων είναι σημαντική και για οικονομικούς λόγους αλλά και για την διόγκωση του συλλόγου,την δυναμική κλπ.

(Φέρνω σαν παράδειγμα το ΟΣΦΠ γιατί απο αυτόν έχουμε δεδομένα μέχρι σήμερα στην Ελλάδα)


Έλα ρε βαγγέλη και σε συμπαθώ Razz γιατί είσαι ιδεολόγος . Δεν υπάρχει περίπτωση ούτε 1/1.000.000.000 να γεμίζει κάθε κυριακή γήπεδο στη Κάτζα π.χ. με 50.000 κόσμο , μόνο ομάδες σαν τη Barca και στην Αγγλία το έχουν καταφέρει . Έχεις Nova και βλέπεις που τι γίνεται στην υπόλοιπη ευρώπη και ειδικά στην Ιταλία . Άσε που αν δεν πηγαίνει καλά η ομάδα , παίζει και αυτό , οι 5.000-6.000 αλήτες της original θα είναι μόνο μέσα. Οι άλλοι απλά θα απέχουν λόγικά αφού θα θέλουν θέαμα κτλ κτλ

vag3721 wrote:
3)Μήπως να αναλάβω εγώ αγαπούλα?

Όχι ευχαριστούμε . Κάτσε εκεί που είσαι Twisted Evil

ZakkWylde21 wrote:
kala ama den ginotan auto to recor twn 64000 me ton osfp persi(opou anasth8hkan kai oi nekroi),kaneis den 8a milage gia ghpedo megalytero twn 35+.oso afora ton konto 8a katalavei kapoia stigmh oti kaneis den goustarei to ghpedo ths aek sth geitonia tou ektos apo th feiladelfia(akomh k apo ton adamopoulo pou arxhse tis kwlotoumpes).

asxeto:o kontos persi thn anoixh elege pws o kosmos 8a apofasisei gia to ghpedo kai to f8inwporo ton ekrine anarmodio gia tetoies apofaseis.ksexnaei omws oti o kosmos ton efere sthn aek kai oti o kosmos psifise tous kourephdes...


Έτσι ακυβώς είναι τα πράγματα , και γήπεδο εκτός Ν.Φ. να χτιστεί άντε 40.000+ θα είναι , μην παραμυθιαζόμαστε. Ο κοντός βασικά έχει χάσει με τις δηλώσεις του... και δυστιχός δείχνει σημάδια αλαζονίας .

ael wrote:
akousa apo enan AEKtzh sto sport fm mia wraia apopsh.eipe,pws einai dynaton h erasitexnikh,na apofasizei gia ghpedo sth Filadelfeia kai na katadikazei ola ta alla tmhmata ths?efoson,oute stivos tha ftiaxtei,oute egkatastaseis gia ta perissotera tmhmata.


Άμα τον νοιάζουν τόσο πολλή αυτά τα τμήματα γιατί δεν πάει στο Βόλλευ , στο Χάντμπολ κτλ γιατί κάθε φορά 100-150 <<αλήτες>> και <<πρεζόνια>> σαν εμένα της original κυρίως πάνε και κανένας άλλος.
Τους ξέρω αυτούς τους ΑΕΚτζίδες των ραδιοφώνων και των Internet που τους έχει πιάσει ξαφνικά πόνο για το στίβο και την ξιφασκία , είναι ο κλασικός ΑΕΚτζής που ξυπνάει και κοιμάτε βρίζοντας τους συνδέσμουν (και με ιδιέταιτη αγάπη στην R) αλλα το πολλή να πάει 5 φορές στο γήπεδο με καλό καιρό και καλό παιχνίδι . Έχω γνωρίσει πολλούς τέτοιους ...και δυστιχός με κάποιους έκανα και παρέα στο παρελθόν. Evil or Very Mad

Giorgos wrote:
Quote:
« ...Κάποτε, σαν τα χρόνια θα κυλήσουν και εκεί στη ΝΕΑ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ υψωθεί περήφανο και τέλειο, υπερμοντέρνο και κομψό το τεράστιο στάδιο, ο κόσμος θα πρέπει να ξέρει πως κάθε του μέτρο, κάθε του πέτρα και κάθε κατασκεύασμα έχει ποτισθεί με ιδρώτα και αίμα των φιλάθλων... »
Πάνος Μακρίδης ( 1952 )
Πάλι με χρόνια με καιρούς πάλι δικά μας θα'ναι!! Laughing Cool


ΑΜΗΝ

Giorgos wrote:
Quote:
το οικόπεδο είναι μεγαλήτερο απο το οικόπεδο του Καραισκάκι άρα χωράει άνετα ένα καραισκάκι και με την ίδια χρηματοδότηση.
Αυτό δεν το'ξερα!Τοτε γιατί δεν προχωράει..??

Δεν θυμάμε τα νούμερα αλλα κάπως έτσι είναι .. αυτό ρωτάμε τον Ντέμη τόσο καιρό.

Giorgos wrote:
Με εξαιρεση μια δεκαετία στο Οακα ποτέ δεν παίζαμε σε γηπεδο 50-60 χιλλιάδων!!Παρολ'άυτα μια χαρα παμε σε επίπεδο φιλάθλων!!Εγω έγινα Ολυμπιακός κ πήγα για πρώτη φορά γηπεδο μετά απο πολλά χρονια!Πιστευω πολύ πιο επιζήμιο θα'ναι να γίνει το γηπεδο σε μια απομακρυσμένη κ "ξενη" για τους φιλάθλους της Αεκ περιοχή παρα αν δεν είναι 50χ θεσεων!

Ακυβώς ,

Quote:
Για το μπασκετ κ το Γαλάτσι μια χαρά είναι!Το θέμα είναι οτι δεν πατάει κανείς στο μπάσκετ!!

και ξανά ακρυβώς , σε λίγο χρόνια και Μετρό στο Γαλάτσι. Cool

Arrow Pontiakos Μαζί σου σε όλα φίλε, Ντέμη προχώρα σε στηρίζουμε , γήπεδο εδώ και τώρα εκεί που πρέπει και θέλει ο κόσμος.

ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ Rolling Eyes Twisted Evil
Back to top
View user's profile Send private message
vag3721
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 06 Feb 2005
Posts: 2392
Location: Naousa/Athens

PostPosted: Wed Feb 08, 2006 2:23 pm    Post subject: Reply with quote

1)Οκ OMF.Απλά κάνουμε διαφορετικές εκτιμήσεις.
Εγώ λέω ότι γήπεδο της ΑΕΚ στο ΟΔΔΥ 40+ χιλιάδων θέσεων θα έχει μέσο ορο εισητηρίων 90% της χωρητηκότητας και εσύ λές ότι θα έχει 50%.
Και συμφωνούμε και οι 2 στο ότι γήπεδο 30+ χιλιάδων στη ΝΦ θα έχει πληρότητα 100%,μόνο που εγώ λέω ότι κάθε Κυριακή θα σφάζεστε όπως στον ΟΣΦΠ για ένα εισητήριο.

2)
Quote:
1ο Ο Νικολαίδης έχει πεί ότι δεν τον ενδιαφέρουν τα εμπορικά και ο μόνος σκοπός είναι να χρηματοδοτηθεί το γήπεδο , με λίγα λόγια η ΠΑΕ εκτός απο καμοιά μπουτίκ και κανένα εστιατόρια δεν θα έχει άλλα έσοδα απο τα εμπορικά ούτε σε 5 ούτε σε 10 ούτε σε 50χρόνια. Άρα ....

Ναι καλά,και εγώ τά έχω με την Charlize Theron.

3)
Quote:
Άμα τον νοιάζουν τόσο πολλή αυτά τα τμήματα γιατί δεν πάει στο Βόλλευ , στο Χάντμπολ κτλ γιατί κάθε φορά 100-150 <<αλήτες>> και <<πρεζόνια>> σαν εμένα της original κυρίως πάνε και κανένας άλλος.
Τους ξέρω αυτούς τους ΑΕΚτζίδες των ραδιοφώνων και των Internet που τους έχει πιάσει ξαφνικά πόνο για το στίβο και την ξιφασκία , είναι ο κλασικός ΑΕΚτζής που ξυπνάει και κοιμάτε βρίζοντας τους συνδέσμουν (και με ιδιέταιτη αγάπη στην R) αλλα το πολλή να πάει 5 φορές στο γήπεδο με καλό καιρό και καλό παιχνίδι . Έχω γνωρίσει πολλούς τέτοιους ...και δυστιχός με κάποιους έκανα και παρέα στο παρελθόν. Evil or Very Mad

Εσύ που είσαι δίπλα στα τμήματα της ερασιτεχνικής,τι προτείνεις για αυτά??

4)
Quote:
Έλα ρε βαγγέλη και σε συμπαθώ Razz γιατί είσαι ιδεολόγος .

Η μόνη ιδεολογία μου είναι ότι είμαι κατά των ιδεολογιών,αλλά υπέρ της προσωπικής άποψης.[/b]
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
OMF
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 04 Feb 2004
Posts: 1961

PostPosted: Wed Feb 08, 2006 4:46 pm    Post subject: Reply with quote

Δέν έχω πολλή χρόνο , σχολάω. Razz

Λοιπόν
1/ Συμφωνώ στο 1 και αποδέχομαι την οπτική γωνία σου αλλα δεν νομίζω ότι θα σφάζονται εκτός ντέρμπι για 1 εισιτήριο σε γήπεδο 35.000 εκτός αν πράγματι γίνει Τσέλσι η ΑΕΚ. Very Happy
2/ Έτσι έχει πεί , θα δείξει. Όσο για την Charlize Theron που ξέρεις μια μέρα. Wink
3/ Μην φανταστείς ότι είμαι και τόσο δίπλα όποτε μπορώ πάω (στο χάντμπολ δεν έχω χάσει αγώνα και Βόλλευ αρεά και πού) . Λοιπόν όλα τα τμήματα μπορούν να φιλοξενηθούν στη Ν.Φ. και αν δεν χωράνε τα αθλήματα σάλας να πάνε π.χ. στο Γαλάτσι μαζί με το Μπάσκετ και να γίνει ένας ΑΕΚτζίδικος πόλος εκεί. Πονάω γι'αυτο που λέω αλλα προκειμένου να πάει το γήπεδο στο ΟΔΔΥ και στα Σπάτα ,1000 καλλήτερα να πάει το Βόλλευ στο Γαλάτσι που είναι και δίπλα στο κέντρο.
4/ Κάτι είχα καταλάβει. Laughing πλάκα κάνω. Twisted Evil
Back to top
View user's profile Send private message
Argyris
Senior Member
Senior Member


Joined: 21 Apr 2004
Posts: 670
Location: ΑΘΗΝΑ

PostPosted: Wed Feb 08, 2006 5:45 pm    Post subject: Reply with quote

Eγω ειμαι καθετος στο να φτιαχτει ενα ακομα γηπεδο μεσα σε πυκνοκατοικιμενη περιοχη, χωρις μεγαλες προσβασεις, κτλ.

Αν πονατε ΟΛΟΙ την ΑΕΚ τοσο πολυ ας φτιαχτουν στην Νεα φιλαδελφια...
- 2 κλειστα για παρτυ του Μπασκετ/Βόλλευ/Χαντμπολ
- κτηριο της ερασιτεχνικης διοικησης
- γραφεια για τα διαφορα τμηματα
- κανενα 5οροφο παρκινγκ για 1000 θεσεις (ωστε να εξηπυρετειτε ο θεατης να βγαυει και χρηματα απο πανω)
- φτιαξε και κανεναν ξενωνα για τις ομαδες που φιλοξενει η ΑΕΚ...

...και το γηπεδο που ειναι ενας ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ ΜΠΟΓΟΣ ας παει οπου θελει η ΠΑΕ!! Και η Ερασιτεχνικη θα τριβει τα δαχτυλα της, γιατι θα μπορει να συντηρει ολα τα αλλα τμηματα...οπως και τωρα!

Αλλα ΟΧΙ... θελετε να ειναι ολα τα αλλα τμηματα διασπαρτα σε διαφορες ανοικτες και κλειστες εγκαταστασεις της Αθηνας αλλα το ποδοσφαιρο να ειναι εκει που ηταν παντα...
Ελα ομως που οι καιροι εχουν αλλαξει, οι απιτησεις επισης, η Αθηνα εχει γινει απεραντι... και το οικοπεδο της ΑΕΚ ομως ειναι ακομα το ιδιο για να μπορει να χωρεσει ενα γηπεδο ευρωπαικων προδριαγραφων!!!
Εδω ακομα και ο ΠΑΟ πειστηκε τελικα οτι η Λεοφορος ειναι μικρη...
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
panther-21-
Junior Member
Junior Member


Joined: 04 Feb 2004
Posts: 119
Location: Athens,Kalamata

PostPosted: Wed Feb 08, 2006 8:51 pm    Post subject: Reply with quote

Eνας συνδιασμος της μακετας Γρανιτσα με την μακετα Μελ ειναι το ιδανικο και χωρανε ανετα ολα τα Ερασιτεχνικα.

1.Ενα γηπεδο ποδοσφαιρου 30000-33000 θεσεις.
2.Ενα κλειστο πολλαπλων χρησεων 3000-5000 θεσεω.
3.Απο μια αιθουσα για ξισφασκια,πυγμαχια,σκακι.
4.Ενα κλειστο διαδρομο 100 μετρων με σκαμα και αιθουσα με βαρη.
5.Μια πισινα τυπου Χαριλαου.

Στο κλειστο παιζουν ανετα μπασκετ,βολλει και χαντμπολ,ενω καλιστα μπορει να μεταφερθει το μπασκετ στο κοντινο Γαλατσι.
Αυτη την στιγμη η ΕΡΑ εχει επισης ξιφασκια,πυγμαχια και σκακι τα οποια με 2-3 αιθουσες καλυπτονται ανετα,ενω η πισινουλα για μελλοντικη κολυμβυση και πολο ειναι οτι πρεπει,εστω και για προπονηση.
Η ποδηλασια δεν απιτει καποιο χωρο,ενω τα παιδοεφηβικα του μπασκετ καλυπτονται ανετα με το κλειστο.
Εαν μαλιστα η αξιοτιμη ΠΑΕ αξιωθει στα προπονητικα που θα φτιαξει να προβλεψει και διαδρομο στιβου,αυτος σε συνδιασμο με το κλειστο χωρο στο Νεο γηπεδο υπερκαλυπτει τις αναγκες του τμηματος.

Σημειωνω πως ολα τα παραπανω ειχαν προβλεφθει στην μακετα Γρανιτσα και φυσικα ακομα περισσοτερα που δεν χρειαζονται (π.χ 8000 θεσεων μπασκετ,2500 βολλει και 1 ακομη κλειστο πολλαπλων χρησεων,οπως και πολλες ακομα αιθουσες για διαφορα αθληματα) και που εαν αφαιρεθουν μειωνουν ακομα περισσοτερο το κοστος κτισεως του νεου γηπεδου.
Εδω ρε σεις η παλια ανεπαρκης Φιλαδελφεια στεγαζε ανετα πυγμαχια,ξιφασκια,βολλει,μπασκετ και τμηαματα υποδομης με 2-3 αιθουσες και το μικρο Μοσχος,δεν θα μπορει το νεο γηπεδο?

Εαν λοιπον στα παραπανω περιλαβουμε και τα 12.000-18.000 τμ εμπορικα (οπου συναινει και ο δημος σε τετοια εκταση εμπορικων) και ενα κοστος γυρω στο 70αρι γιατι δεν γινεται γηπεδο στην ΝΦ?

Τα ερασιτεχνικα χωρανε ανετα,αντε με μια υποχωρηση οσο αναφορα το μπασκετ και μεταφορας του στο Γαλατσι.
Το γηπεδακι φτανει το 33αρι που ειναι αρκετα καλο για τα δεδομενα της ΑΕΚ.
Τα 70 μυρια δεν ειναι δυσβασταχτο κοστος οπως ηταν τα 100 και με βαση το προηγουμενο σχεδιο τα καλυπτει σχεδον ολα η Κατασκευαστικη με Δανειο.
Νομικο προβλημα μετα και την συναινεση του δημου δεν υπαρχει,αφου συμφωνει με την εκταση των εμπορικων και ηδη εχει χεστει επανω του λογω της απουσιας της ΑΕΚ 3 χρονια απο ΝΦ.
Οι οδικες και συγκοινωνιακες προσβασεις τις ΝΦ ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ (Εθνικη οδος διπλα,συνδεση με ηλεκτρικο,καλη συγκοινωνια λεοφωρειων και τρολλει) συμφωνα και με την μελετη που ειχε συνταξει ο κορυφαιος συγκοινωνιολογος ΦΡΑΝΤΖΕΣΚΑΚΗΣ τοτε (με μονοδρομησεις κλπ,μπορει αν γινει ακομα καλυτερη.

Εαν υπαρχει,επιθυμια και συμπνοια απο ΟΛΟΥΣ μας η ΑΕΚ παει στον Υπουργο ενωμενη (οπως πηγαν δλδ και οι ζελες) και απαιτει πλεον,μιας και ειναι η μοναδικη εκ των τριων κορυφαιων (για να μην βαλω μεσα και τα "Ολυμπιακα" Χαριλαου,Τουμπα,Καυτατζογλιο) που δεν εχει παρει μια απο το κρατος για το γηπεδικο,ΙΣΗ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΗ και βοηθεια απο το κρατος.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
panther-21-
Junior Member
Junior Member


Joined: 04 Feb 2004
Posts: 119
Location: Athens,Kalamata

PostPosted: Wed Feb 08, 2006 8:53 pm    Post subject: Reply with quote

Και σορυ για το καπακι ποστ,απλα για να μην σεντονιασουμε...

"Ναι" για Νέα Φιλαδέλφεια
Στο μεταξύ άλλη μία έρευνα έρχεται να επιβεβαιώσει το δεδομένο, ότι δηλαδή οι κάτοικοι της Νέας Φιλαδέλφειας επιθυμούν σε ποσοστό να φιλοξενηθεί το γήπεδο της ΑΕΚ στην περιοχή τους.

Σε έρευνα της εταιρίας “Pulse Research” που δημοσιεύεται στο περιοδικό “Ορίζοντες-Εμπιστευτικά” και αναδημοσιεύεται σήμερα στην “Ώρα για Σπορ”, το 55% των ερωτηθέντων παρουσιάζεται θετικό σε αυτό το ενδεχόμενο, ενώ αντιθέτως το 27% θεωρεί πως μία τέτοια κίνηση θα είναι αρνητική.

Πιο θετικοί στο ενδεχόμενο παρουσιάζονται οι άνδρες ηλικίας από 19 έως 29 ετών, όπου το ποσοστό υπέρ της δημιουργίας γηπέδου στη Ν. Φιλαδέλφεια, αγγίζει το 79%.


Γηπεδο εκει που τα ονειρα μας ειναι τωρα μπαζα ρεεεεεεεεεεεε
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
SOUL_13
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 28 Apr 2004
Posts: 722
Location: Birmingham-UK

PostPosted: Wed Feb 08, 2006 9:09 pm    Post subject: Reply with quote

Padws thn erwthsh mou pou einai olo to zoumi den thn apadise kaneis. Xrhmatodoths borei na vrethei gia na xtistei to Athlitiko kedro? To sxedio granitssa apetuxe (tou loipane an thumamai kala 20m Euro) an kai perilamvane 20,000tm eborikous xwrous. Twra me 14,000tm tha vrethei??? Polu amfivalw.

Nomizetai oi anthrwpoi tou Demh etsi kai ginotane gipedo ekei den tha to kanane? To provlhma den htan o Dhmos to provlhma htan oti to kratos ekane pisw sta xrhmata ta opoia eixe uposxethei. H shmerinh kuvernish exei dhlwsei oti den vazei frago ara gipedo sthn filadelfia den ginetai. Toulaxiston oxi 35000. Isws kamia 20,000.

Edw o Panathinaikos thelei na ftiaksei gipedo 40,000 se mia perioxh pou perilamvanei terastious xwrous pros eborikh ekmetaleush kai adimetopizei duskolies.

Quote:
Εαν λοιπον στα παραπανω περιλαβουμε και τα 12.000-18.000 τμ εμπορικα (οπου συναινει και ο δημος σε τετοια εκταση εμπορικων) και ενα κοστος γυρω στο 70αρι γιατι δεν γινεται γηπεδο στην ΝΦ?


Ama ginotane gipedo giati tou Granitsa den egine. Auto mono skepsou.
Distuxos to megalo lathos tou Nikolaidh htan oti den mazepse ta kefalia ths original na tou ekshgisei ti ginetai akrivws kai twra na lamogia (Melisanidides, Dhmhtriadides kai loipes apeleutherotikes dunameis) tous exoun piasei koroido gia na valoun xeri sthn PAE.


Ksupniste filoi aekzides kai min katheste na sas koroideuoun ola ta lamogia. An einai gipedo na ginei mono oi anthropoi tou Demh boroun na to kanoun pragmatikothta.
Back to top
View user's profile Send private message
panther-21-
Junior Member
Junior Member


Joined: 04 Feb 2004
Posts: 119
Location: Athens,Kalamata

PostPosted: Wed Feb 08, 2006 9:30 pm    Post subject: Reply with quote

Επειδη καποιοι σχολιαζουν χωρις να ξερουν το ιστορικο,ας υπενθυμισουμε 5 πραγματα.
Το γηπεδο με βαση το αρχικο πλανο περιλαμβανε 25χιλαδες εμπορικα,μεγαλυτερους ορους δομησης και μεγαλυτερος υψος και συμφωνα με αυτο το πλανο εβγαινε η χρηματοδοτηση.
Κανουν προσφυγη 131 νοματαιοι.Τοτε παει ο Γραν να περασει το σχεδιο απο νομο για να εξασφαλιστει και ταυτοχρονα μειωνει τα εμπορικα στις 20 χιλιαδες περιπου ενω ταυτοχρονα μειωνει και τον συντελεστη δομησης φτιαχνοντας μεγαλυτερο κομματι του γηπεδου υπογεια μειωνοντας ταυτοχρονα το υπεργειο υψος και αυξανοντας το υπογειο βαθος.Αυτο εγινε για να ικανοποιηθουν εν μερη ο δημος και 131,ενω θα κατοχυρωνοταν το σχεδιο και απο νομο.Δυστυχως ειχε ως αποτελεσμα την αυξηση του κοστους κατα 20 εκκατομυρια περιπου και συναμα την μειωση των εμπορικων χωρων λογω των οποιων δημιουργηθηκε ενα ελλειμα 15-20 εκ ευρω.Προκειμενου να προχωρησει σε κατι τετοιο ο μπαρμπα-Γιαννης πηρε προφορικη δεσμευση της κυβερνησης ΠΑΣΟΚ.Η κυβερνηση αλλαξε,αυτος πηρε τα @@@ μου και το γηπεδο εμεινε πισω.

Ξαναεπισημενω,πως με μειωση των υπογειων κτιριων (π.χ το μεγαλο γηπεδο μπασκετ),συμπτυξη του ενος βολλει και ενος προπονητικου σε ενα και μειωση 2000-3000 των εμπορικων,το κοστος επανερχεται στα 70-75 εκ. τα οποια ΑΝΕΤΑ βγαινουν με δανειο και ισως μια χρηματοδοτηση μεσω του κρατους,σε ποσο αναλογο της "βοηθειας" που λαβανε,λαμβανουν και θα λαβουν οι πρασινοκοκκινοι και κιρτρινομαυρογαλαζιοι...

Δυστυχως οι ανθρωποι του κοντου,θελουν να φτιαξουν ενα ΑΕΚ fan park,για να κονομησει(?) η κατασκευαστικη,η ΑΕΚ και μετα αυτοι (why not?).
Τον κοσμο της ομαδας τον ενδιαφερει να υπαρχει γηπεδο ρεαλιστικων χωριτικοτητων,συγχρονο και λειτουργικο,με καλη προσβαση και κατα προτιμηση εκει που την ζησανε,μεγαλωσανε και ονειρευτηκανε με την ομαδα της καρδιας του και οχι εαν θα εχει 17 σινεμαδες,50 εστιατορια,3 μπουρδελα και 10000 θεσεις parking.
Εαν λοιπον,αυτοι οι ανθρωποι μου αποδειξουν με ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ τα οποια θα περιλαμβανουν οικονομικα πλανα,μακετες,σχεδια και οτι αλλο θελουν οτι ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ,ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΕΙ Η ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΑΣ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ και οχι με λογια-λογια και πολλες φορες αποδεδειγμενα ΨΕΥΤΙΚΑ,τοτε θα το βουλωσω,θα κλεισω τα ματια και θα ακολουθησω,μεχρι τοτε ομως θα αμφιβαλω και θα προσπαθω για τα ιερα χωματα της ΝΦ.Μπορω???
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Γήπεδα ποδοσφαίρου All times are GMT + 3 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 44, 45, 46 ... 55, 56, 57  Next
Page 45 of 57

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Web hosting by isol.gr