stadia.gr/forum Forum Index stadia.gr/forum
Εδώ μιλάμε για τα πάντα. Από Καλατράβα μέχρι… Καλομοίρα!
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Θητεία - Στρατιωτικά Θέματα Εκτός Εξοπλισμών
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 7, 8, 9 ... 16, 17, 18  Next
 
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Το "πολιτικό" κλουβί με τους τρελούς
View previous topic :: View next topic  
Author Message
petalo
Senior Member
Senior Member


Joined: 09 Feb 2004
Posts: 597
Location: θεσσαλονίκη

PostPosted: Fri Nov 04, 2005 10:39 pm    Post subject: Reply with quote

http://www.express.gr/index.php?selida_id=103&article=69263&categ=3&PHPSESSID=dbddb6f79b5d4dba6f86f3c811f81c71

οι αλλοι που υπηρετουν ειναι βλακες?
Back to top
View user's profile Send private message
alekos
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 873
Location: Athens

PostPosted: Sun Nov 06, 2005 1:40 pm    Post subject: Reply with quote

Sou thymizw onomata pou apasxolisan tin epikairotita ton teleytaio kairo: Papakaliatis,Remos klp. Kai synexizoun tin kariera tous sanna mh synevh tipota.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
Lucretius
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1762
Location: Θεσσαλονίκη

PostPosted: Wed Nov 09, 2005 9:51 pm    Post subject: Reply with quote

Καλησπέρα σας από την ορεστιάδα...

Σχετικά με τα θέματα που συζητήθηκαν στις προηγούμενες σελίδες, θα ήθελα να σταθώ μόνο στο ζήτημα της στράτευσης στα 18 καθώς και της έλλειψης προσωπικού.

Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι πως όσοι διαλέγουν (ή υποχρεώνονται) να καταταγούν σε μικρή ηλικία έχουν περισσότερα προβλήματα προσαρμογής από τους μεγαλύτερους. Από συζητήσεις με τους "μικρούς" κατάλοαβα πως αρκετοί δεν αντέχουν το γεγονός πως από ένα απόλυτα προστατευμένο περιβάλλον περνούν στην πειθαρχεία και τα "προβλεπόμενα" του στρατού. Αντίθετα, οι περισσότεροι που έχουν σπουδάσει (ειδικά αυτοί που σπόυδασαν μακρυά από τα σπίτια τους) δέχονται ευκολότερα την απομόνωση και τις συνθήκες που επικρατούν σε ένα στρατόπεδο. Εγώ για παράδειγμα δεν έχω κανένα πρόβλημα με το φαγητό, τις τουαλέτες, τις καθαριότητες ή το στρώσιμο των κρεββατιών ακόμη, κάτι που για κάθε "νέο" φαίνεται βουνό. Ακόμη, αν και έχω να πάρω άδεια από την ημέρα που ορκίστηκα, δεν μπορώ να πω οτι μου λείπει το σπίτι ή οι δικοί μου (έχω ζήσει μόνος μου για μεγαλύτερα διαστήματα). Ακόμη είμαι λιγότερο επιρρεπής σε μαλακίες που έχουν να κάνουν με την χρήση και το χειρισμό των όπλών, ειδικά μάλιστα καθώς στο φυλάκιο που έχω τοποθετηθεί (8 της Νεας Βύσσας) κάθε ένοπλη υπηρεσία γίνεται με τον γεμιστήρα επί του όπλου - και με πραγματικές σφαίρες. Αυτό λίγο-πολύ ισχύει και για τα υπόλοιπα φυλάκια της μεθορίου.

Όσο για την έλλειψη προσωπικού, είμαστε 8 άτομα και κάνουμε τις υπηρεσίες 12. Δείτε πώς αυτό διαμορφωσε το σημερινό μου πρόγραμμά:

07.00-10.00, 12.00-15.00: παρατηρητήριο

16.00-18.00, 12.00-02.00, 06.00-08.00: σκοπιά,


Τέλος πάντων τα συμπεράσματα δικά σας...με περιμένει η καναδέζα της επιστροφής... και το g3...
Back to top
View user's profile Send private message
chr.04
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 05 Mar 2004
Posts: 1566
Location: Thessaloniki

PostPosted: Thu Nov 10, 2005 10:17 am    Post subject: Reply with quote

Lucretius, εγώ έκανα (99-00) στις Καστανιές στο 2 και στο 90. Όσο ήμουν, προσπαθούσαν τα άτομα στα φυλάκια να είναι όσα τα νυχτερινά νούμερα. Από ένα σημείο και μετά (από 2002 και ύστερα), έμαθα ότι η επάνδρωση έφτασε να είναι γύρω στα 5 άτομα το φυλάκιο.

Οι υπηρεσίες τότε ήταν πάντα 3ώρες, 7:30-10:30, 10:30-13:30 κτλ, είτε ήσουν σκοπός στο φυλάκιο, είτε στα παρατηρητήρια. Το χειρότερο για μας ήταν κάποια στιγμή που οι Τούρκοι σταμάτησαν να επανδρώνουν τα παρατηρητήρια τα βράδυα, εμείς βγάζαμε διπλούς παρατηρητές συν τον σκοπό του παρατηρητηρίου!
Back to top
View user's profile Send private message
billy8181
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 11 Mar 2005
Posts: 3759
Location: London-UK

PostPosted: Thu Nov 10, 2005 12:39 pm    Post subject: Reply with quote

Lucretius wrote:
Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι πως όσοι διαλέγουν (ή υποχρεώνονται) να καταταγούν σε μικρή ηλικία έχουν περισσότερα προβλήματα προσαρμογής από τους μεγαλύτερους. Από συζητήσεις με τους "μικρούς" κατάλοαβα πως αρκετοί δεν αντέχουν το γεγονός πως από ένα απόλυτα προστατευμένο περιβάλλον περνούν στην πειθαρχεία και τα "προβλεπόμενα" του στρατού. Αντίθετα, οι περισσότεροι που έχουν σπουδάσει (ειδικά αυτοί που σπόυδασαν μακρυά από τα σπίτια τους) δέχονται ευκολότερα την απομόνωση και τις συνθήκες που επικρατούν σε ένα στρατόπεδο. ..


φιλε καλή συνεχεια, αυτό που λες έχεις δίκιο,και μπορείς να το δεις και στη ζωή σε πολλά παραδείγματα.πιστεύω(αν και ίσος είναι θέμα για άλλο topic)πως είναι πρόβλημα τον μεσογειακών λαών αυτόν.αντίθετος η βόρειοι λαοί και στην ζωή,στη δουλειά στα πανεπιστήμια κλπ.,κατηγορούνται συνεχώς για λάθος οικογενειακό μοντέλο κλπ.,αλλα είναι η πρώτη που δεν παρουσιάζουν τα φαινόμενα που λες...απλός επειδή η ζωή στο σπίτι την έχουν συνηθίσει αλλιώς κάτι που κάνει την απομόνωση και την αυταρχία ίσος πιο εύκολη στην ζωή και σε κάποιες πιο σκληρές συνθήκες..αλλα είναι μεγάλο θέμα αυτό...
Back to top
View user's profile Send private message
savroulis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1632
Location: Athens, Greece

PostPosted: Fri Nov 11, 2005 6:37 am    Post subject: Reply with quote

μέγα πρόβλημα του ελληνικού στρατεύματος για έλλειψη ανδρων έιναι οι μεγάλες μονάδες. που βρίσκοντε στην Αθήνα, θεσσαλονίκη... γιατί δεν νομίζω να κάνουνε τίποτα οι βυσματούχοι (300+) φαντάροι στο σουπερμάρκετ του στρατού στον καρεά...
Back to top
View user's profile Send private message
alekos
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 873
Location: Athens

PostPosted: Fri Nov 11, 2005 6:46 pm    Post subject: Reply with quote

To thema einai poio rolo prepei na exei enas sygxronos stratos. Kai to paradeigma pou aneferes gia to pratirio ston Karea einai xaraktiristiko...
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
petalo
Senior Member
Senior Member


Joined: 09 Feb 2004
Posts: 597
Location: θεσσαλονίκη

PostPosted: Wed Nov 16, 2005 12:36 pm    Post subject: Reply with quote

βιομηχανια απαλλαγων απο το στρατο...

http://www.skairadio.gr/4dcgi/_w_articles_skailife_100996_16/11/2005_138536
Back to top
View user's profile Send private message
andbrok
Junior Member
Junior Member


Joined: 31 May 2004
Posts: 199

PostPosted: Sun Nov 27, 2005 2:50 pm    Post subject: Reply with quote

Στρατιώτης Πεζικού <andbrok>, 2005 Δ' ΕΣΣΟ!

Last edited by andbrok on Fri Jul 14, 2006 12:47 pm; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message
savroulis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1632
Location: Athens, Greece

PostPosted: Fri Dec 02, 2005 12:00 am    Post subject: Reply with quote

Σε αναβολή για κάποιους μήνες - ενδεχομένως και για όλο το έτος - οδηγείται η κατά ένα μήνα μείωση της θητείας που είχε εξαγγελθεί για όσους νέους καταταγούν στον Στρατό Ξηράς από το νέο έτος (2006).
Back to top
View user's profile Send private message
petalo
Senior Member
Senior Member


Joined: 09 Feb 2004
Posts: 597
Location: θεσσαλονίκη

PostPosted: Fri Dec 02, 2005 10:07 pm    Post subject: Reply with quote

Με αφορμή τις αυτοκτονίες στρατευσίμων που γίνονται κατά καιρούς στις Ενοπλες Δυνάμεις ,θα ήθελα την γνώμη σας για τις υγειονομικές εξετάσεις κατά την κατάταξη.Oταν εγώ παρουσιάστηκα οι ιατρικές εξετάσεις ήταν επιεικώς γελοίες...περιλάμβαναν μια ακρόαση,ξεγύμνωμα στα γρήγορα για να δουν αν έχουμε 2 όρχεις, εμβολιασμούς,καθώς επίσης και ακτινογραφία θώρακος που είχαμε βγαλει πριν την κατάταξη...επίσης μας πήραν αίμα για τον καθορισμό της ομάδας αίματος για να την γράψουν στην ταυτοτητα αναγνώρησης πτώματος...απο ψυχιατρικές εξετάσεις μηδεν...μονο το παροχειμένο MMPI...΄τέλος,μας ζήτησαν να αναφέρουμε όποιο πρόβλημα υγείας είχαμε.όσοι γνωριζαν το δήλωσαν και στάλθηκαν στο νοσοκομείο για περαιτέρω εξετάσεις.
Back to top
View user's profile Send private message
Lucretius
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1762
Location: Θεσσαλονίκη

PostPosted: Sat Dec 03, 2005 12:49 am    Post subject: Reply with quote

Μια από τα ίδια και οι δικές μας (τον Αύγουστο). Ο ψυχολόγος μάλιστα βαριόταν την ζωή του και έπαιζε πασιέντζα σε ένα φορητό που είχε μπροστά του. Και επειδή συνειδητοποιώ πως δεν ακούστηκε στις ειδήσεις, μαθετε πως πρίν δυο εβδομάδες αυτοκτόνησε ένας πεζικάριος στο 2 φυλάκιο της Ε/Τ μεθορίου. Φυσικά προσπάθησαν να του φορτώσουν ψυχολογικά προβλήματα...
Back to top
View user's profile Send private message
savroulis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1632
Location: Athens, Greece

PostPosted: Sat Dec 03, 2005 10:32 am    Post subject: Reply with quote

συγνώμη που ρωτάω......


"αλλά γιατί κάποιος θα αυτοκτονούσε άν δεν έιχε ψυχολογικά προβλήματα????"

μήπως είναι αδύναμοι χαρακτήρες???άβγαλτοι νέοι άνθρωποι που φοβούντε την θητεία? ή απλά έτυχε να είναι όλες οι συγκιρίες κατά του και αποφάσισε ότι δεν υπάρχει διαφυγή?
Back to top
View user's profile Send private message
siakabetis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 01 Oct 2004
Posts: 1426
Location: patras

PostPosted: Sat Dec 03, 2005 3:30 pm    Post subject: Reply with quote

εγω δε θα ελεγα ψυχολογικα προβληματα. εμενα ευτυχως δε μου ετυχε αλλα για φανταστειτε ενα πιτσιρικα σε ενα στρατοπεδο με ολα τα αρνητικα και τα θετικα και ταυτοχρονα να εχει προβληματα με τη κοπελα του και να μην μπορει να κανει τιποτα. για εμενα αυτο ειναι πολυ σημαντικο προβλημα που εχουν οι στρατευσιμοι δλδ αλλο να ειναι καποιος μεσα και να μην εχει κοπελα και αλλο να ειναι μεσα και να εχει τα οποια προβληματα με τη κοπελα του Wink
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
savroulis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1632
Location: Athens, Greece

PostPosted: Sat Dec 03, 2005 6:28 pm    Post subject: Reply with quote

siak: διαφωνούμε στο τί θεωρούμε ψυχολογικά προβλήματα Smile

εγώ πάντως αν έχω προβλήματα με την κοπέλα μου ή με την δουλειά μου, ο ψυχικός μου κόσμος αναταράσσετε, άρα ψυχολογικά προβλήματα..δέν είμαι και κανάς Φρούντ να ξέρω τον ακριβή όρο οπότε όλα τα βάζω στο ίδιο "καλάθι"
Back to top
View user's profile Send private message
siakabetis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 01 Oct 2004
Posts: 1426
Location: patras

PostPosted: Sun Dec 04, 2005 11:24 am    Post subject: Reply with quote

αυτο που εννοω ειναι οτι αμα καποιος στη μοναδα εχει προβληματα με τη κοπελα του σιγουρα ειναι καπως. εγω εννοω ψυχολογικα προβληματα με την εννοια οτι δε μργαλωσε καποιος καλα, οικογενειακα κλπ. οπο οσο ειχα καταλαβει οταν ημουν και εγω μεσα οι πιο πολλοι το προβλημα που τους εριχνε ηταν οταν ειχαν προβληματα με τις κοπελιες τους η τις αραβωνιαστικιες τους. θα ελεγα οτι αυτο ηταν σχεδον ο αποκλειστικος λογος πεσμενης ψυχολογιας απο τους στρατευσιμους
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
petalo
Senior Member
Senior Member


Joined: 09 Feb 2004
Posts: 597
Location: θεσσαλονίκη

PostPosted: Tue Dec 06, 2005 2:43 pm    Post subject: Reply with quote

σήμερα είδα έναν Αφρικανό τεταρτοετή φοιτητή ιατρικής της ΣΣΑΣ και μου έκανε εντύπωση ότι φορούσε επίραμμα με το όνομα της χώρας του,την Σενεγάλη εν προκειμένω...
Back to top
View user's profile Send private message
savroulis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1632
Location: Athens, Greece

PostPosted: Sat Dec 10, 2005 11:11 am    Post subject: Reply with quote

Κάθε άτομο το οποίο κατατάσσεται στις Ένοπλες Δυνάμεις ή επιθυμεί να ενταχθεί σε αυτές οφείλει να υποβληθεί σε μία σειρά ιατρικές εξετάσεις για την κρίση της σωματικής του ικανότητας, το ίδιο ισχύει και για τους οπλίτες.

Ο προσδιορισμός της σωματικής ικανότητας των οπλιτών πραγματοποιείται συνήθως με την παρουσίαση τους, αλλά αυτή μπορεί να αλλάξει οποτεδήποτε κατά τη διάρκεια της στρατιωτικής θητείας ή και μετά από αυτή. Οι σωματικές ικανότητες επηρεάζουν το είδος της ειδικότητας που θα σου απονεμηθεί, τις υπηρεσίες που θα αναλαμβάνεις και τις ασκήσεις στις οποίες θα λαμβάνεις μέρος καθώς επίσης και αν θα είσαι ένοπλος ή άοπλος.

Η σωματική ικανότητα κρίνεται από Υγειονομική Επιτροπή στρατιωτικού νοσοκομείου στο οποίο παραπέμπεσαι εφόσον αναφέρεις ότι έχεις κάποιο πρόβλημα υγείας, ή σου παρουσιαστεί κατά τη διάρκεια της θητείας σου. Ορισμένες φορές αντί να σου καθορίσουν τη σωματική σου ικανότητα είναι πολύ πιθανόν να σου δώσουν αναβολή λόγω υγείας. Τέτοιου είδους αναβολές και ανάλογα με την πάθηση, μπορεί να είναι εξάμηνες, ετήσιες ή διετείς. Μετά την πάροδο των δύο αυτών ετών (είτε μία συνεχόμενης διετούς αναβολής ή συνεχόμενων επαναλαμβανόμενων αναβολών) είτε θα πρέπει να υπηρετήσεις στον στρατό ή θα κριθείς ανίκανος για στράτευση.



Το Π.Δ 133 (ΦΕΚ 109/τ. Α'/17-5-2002) καθορίζει και περιγράφει ακριβώς τις ασθένειες και την αποδιδόμενη σωματική ικανότητα, και τους τρόπους κρίσεως όλων των εφέδρων και μόνιμων στελεχών των Ενόπλων Δυνάμεων. Το συγκεκριμένο Προεδρικό Διάταγμα μπορείτε να το κατεβάσετε αν κάνετε κλικ εδώ (για να το αποθηκεύσετε στον υπολογιστή σας κάντε δεξί κλικ και επιλέξτε Αποθήκευση Ως)
Back to top
View user's profile Send private message
savroulis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1632
Location: Athens, Greece

PostPosted: Wed Dec 28, 2005 11:59 pm    Post subject: Reply with quote

Αερο-μποναμάς για τους στρατιώτες

ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ - 28/12/2005
Back to top
View user's profile Send private message
petalo
Senior Member
Senior Member


Joined: 09 Feb 2004
Posts: 597
Location: θεσσαλονίκη

PostPosted: Mon Jan 02, 2006 2:18 pm    Post subject: Reply with quote

Νεκρός βρέθηκε ένας ΔΕΑ που είχε εξαφανισθεί όταν πήγε με δική του πρωτοβουλία να επιθεωρήσει το παρατηρητήριο του φυλακίου που ήταν αρχιφύλακας στο Πύθιο...
Back to top
View user's profile Send private message
HUMAX
Junior Member
Junior Member


Joined: 21 Jan 2006
Posts: 119
Location: Καλαμαριά-Νέα Υόρκη

PostPosted: Fri Mar 24, 2006 4:17 pm    Post subject: Reply with quote

Eixe akoustei to kalokairi paidia oti eksetazotan i protasi oi antres na ipiretoun tin thiteia tou molis teleionoun to likeio sta 18 xoris anastoles ktl kai meta afou teleiosoun me ta tou stratou na sinexizoun tis spoudes tous.

Parallila omos ipirksan antidraseis apo organoseis foititon gia tin protasi afti opote den ksero telika ti egine.

Emena san protasi den mou fainetai kai toso asximi.Ap tin mia einai kalitera i ekpaidefsi na exei mia sinexeia kai na min diakoptetai,apo tin alli omos einai kalitera na ksemperdeveis noris mia kai kali ap ton strato kai meta na min exeis alles tetoies egnies.

Eseis ti lete?Poia einai i gnomi sas pano sto thema?
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
exitmusician
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 2456
Location: Athina, Hellas

PostPosted: Fri Mar 24, 2006 4:23 pm    Post subject: Reply with quote

Η γνώμη μου είναι να χαλαρώσεις λίγο και να μην ποστάρεις ασύστολα και χωρίς νόημα. Τόσες φορές το έχουμε πει και ακόμα να το καταλάβεις. Δεν σου βγαίνει σε καλό αυτή η τακτική.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Manchester_7
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Apr 2004
Posts: 800
Location: 53.3° N 2.3° W (Manchester, United Kingdom)

PostPosted: Fri Mar 24, 2006 4:24 pm    Post subject: Reply with quote

Καλυτερα στα 18. Ποια διακοπη της μορφωσης και κουραφεξαλα; Αφου η πλειοψηφεια των Ελληνων φοιτητων ειναι στις καφετεριες... Καλυτερα στα 18.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Tzinos
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 02 Apr 2004
Posts: 993
Location: London

PostPosted: Fri Mar 24, 2006 6:52 pm    Post subject: Reply with quote

Aν και τα εχουμε ξαναπει πριν καιρο, πιστευω πως καλυτερα στα 18. Στα νεα μελη του φορουμ τους δινω ευχη και καταρα, γιατι μετα θα μπλεξουν με την καρριερα τους και θα το μετανιωσουν οπως και εγω τωρα. Dimiskur εσυ μου ελεγες πως πηγες στρατο πριν το πανεπιστημιο, ή μπερδευομαι? Πιστευω πως ειναι η καλυτερη λυση...
Back to top
View user's profile Send private message
ael
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 15 Feb 2004
Posts: 1854
Location: πινω Λουμιδη.ΚΟΥΠΑτο...

PostPosted: Fri Mar 24, 2006 8:54 pm    Post subject: Reply with quote

στα 18 για να εχουν κατι να κανουν απο το να γυρνανε στα φορουμ και να ζαλιζουν τον κοσμο... Evil or Very Mad
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Το "πολιτικό" κλουβί με τους τρελούς All times are GMT + 3 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 7, 8, 9 ... 16, 17, 18  Next
Page 8 of 18

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Web hosting by isol.gr