stadia.gr/forum Forum Index stadia.gr/forum
Εδώ μιλάμε για τα πάντα. Από Καλατράβα μέχρι… Καλομοίρα!
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Η Αθήνα των ονείρων μας
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 59, 60, 61 ... 101, 102, 103  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    stadia.gr/forum Forum Index -> Κλειδωμένα threads
View previous topic :: View next topic  
Author Message
gm2263
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1840
Location: Athens, Hellas

PostPosted: Tue Dec 13, 2005 2:58 pm    Post subject: Reply with quote

Η δική μου Αθήνα των ονείρων μου...

Η Αττική οδός πρός το "the Mall Athens" όπως είναι σήμερα

και μια εικόνα από το ίδιο μέρος στα όνειρα μου...

Ε μα πιά...
Back to top
View user's profile Send private message
Alkis
Senior Member
Senior Member


Joined: 20 Sep 2005
Posts: 448
Location: Τώρα πισω Αθήνα

PostPosted: Tue Dec 13, 2005 3:15 pm    Post subject: Reply with quote

Ενδιαφέρον φωτομοντάζ gm αλλά η ταπεινή μου προσωπική μου άποψη είναι ότι είναι καλύτερα όταν είναι μαζεμένα σε ένα σημείο (όπως το La Defense, Canary Wharf, κτλ) παρά διασκορπισμένα σε μια μεγαλούτσικη έκταση όπως στην φωτογραφία αυτή. Αλλιώς όντως τραυματίζουν την συνοχή της πόλης.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
gm2263
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1840
Location: Athens, Hellas

PostPosted: Tue Dec 13, 2005 3:23 pm    Post subject: Reply with quote

Μα δεν προτείνω συμπαγή άποψη, απλά δίνω τροφή προς σκέψη. Συνφωνώ μα ζί σου βέβαια. Ειδικά για την Αθήνα και τις άλλες Ελληνικές πόλεις, θα πρέπει να γίνουν κακνα-δυο τρία clusters για αρχή αυστηρά, να δούμε πως πάει και πως μας πάει το παιχνίδι, γιατι με δεδομένη την υπερβολή του Έλληνα, άμα αρχίσουμε και χτίζουμε πύργους όπου λάχει, την κάτσαμε τη βάρκα, θα γίνουμε Σαο Παολο.

Και φυσικά μιλάμε για γραφεία αν και αν είναι περιποιημένο το σύστημα, πιθανόν να παίζουν και για κατοικίες. Το μυστικό είναι η ΑΠΛΑ και το AΦΘΟΝΟ ΠΡΑΣΙΝΟ. Χωρίς αυτά, χαθήκαμε.
Back to top
View user's profile Send private message
billy8181
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 11 Mar 2005
Posts: 3759
Location: London-UK

PostPosted: Tue Dec 13, 2005 3:28 pm    Post subject: Reply with quote

εγώ δε καταλαβαίνω τι σημερινή μιζέρια, νομίζω έχει ξαναειπωθεί αυτό...θαυμάζουμε την ακρόπολη επειδή είναι ψιλά και φαίνεται από παντού αλλα σήμερα ούτε μνημείο δεν δεχόμαστε....πουθενά σε όλη την χωρα.kitsch το ένα, έκτρωμα το άλλο
Rolling Eyes

άσχετο αλλα τώρα που το βλέπω,ωραίο το mall,αλλα γιατί έπρεπε να είναι saumon.... Question Question άντε να μπούν και η σημαίες που υποτίθεται είναι στο σχέδιο(νομίζω στης photo φαίνονται και στηρίγματα)
Back to top
View user's profile Send private message
Alkis
Senior Member
Senior Member


Joined: 20 Sep 2005
Posts: 448
Location: Τώρα πισω Αθήνα

PostPosted: Tue Dec 13, 2005 3:44 pm    Post subject: Reply with quote

Συμφωνώ με τον billy και τον gm! Μένουν τώρα άλλοι 9,999,997 Έλληνες να πειστούν! Razz

Αλλάζοντας θέμα ξέρει κανείς τι έγινε με την Κορεάτικη αγορά στο Κεραμικό. Θυμάμαι γκρεμίσανε τις παράγκες πριν μερικούς μήνες και είχαν πει ότι θα βάλουν πρασινάδα μέχρι το τέλος του έτους. Είδε κανείς εάν έγινε τίποτα;
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
gm2263
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1840
Location: Athens, Hellas

PostPosted: Tue Dec 13, 2005 4:13 pm    Post subject: Reply with quote

Δε με ανησυχεί η Κορεατική αγορά. Η υπόθεση κινείται βάσει σχεδίου και πιστευω ότι γρήγορα η περιοχή θα είναι κόσμημα... Αλλού θα έχουμε προβλημα να διασώσουμε περιοχές από τη μετριότητα. Στο κέντρο της Αθήνας τα παθήματα έχουν γίνει πλέον μαθήματα και ότι γίνεται τώρα γίνεται σωστά κατα τη γνώμη μου...

Και μάλλον πρέπει να πάω κατα κέντρο μεριά. Πρέπει να δώ το Μετοχικό ταμείο (διάβαζε City Link/ Attica), μου έχει εξάψει την περιέργεια ο Υ.

Αλήθεια, το Χριστουγεννιάτικο δέντρο της Αθήνας άναψε, θα ανάψει, τι γίνεται;
Back to top
View user's profile Send private message
exitmusician
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 2456
Location: Athina, Hellas

PostPosted: Tue Dec 13, 2005 4:24 pm    Post subject: Reply with quote

21 Δεκεμβρίου θα ανάψει Shocked . Αυτή τη στιγμή η Αθήνα δυστυχώς μοιάζει με ανατολικοευρωπαϊκή πόλη της δεκαετίας του '70 σε ό,τι αφορά τον Χριστουγεννιάτικο στολισμό. Σε δέκα μέρες έχουμε Χριστούγεννα και ούτε που το έχουμε καταλάβει...
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Dimiskour
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 02 Jun 2004
Posts: 1189
Location: Αθήνα

PostPosted: Tue Dec 13, 2005 4:51 pm    Post subject: Reply with quote

Ρε παιδια, ξερετε τι σκεφτομουν προσφατα? Γιατι δε υπαρχουν σημερα εθνικοι ευεργετες οπως παλιοτερα?

Ειναι πραγματικα φοβερο ποσα απο τα εργα και υποδομες της Αθηνας τα οφειλουμε σε αυτους τους ανθρωπους. Δειτε εδω για παραδειγμα:

Aβέρωφ, το Στάδιο
Aιγινήτης το Aιγινήτειο νοσοκομείο
Aρεταίος το Aρεταίειον Nοσοκομείο
Aρσάκης το Aρσάκειο
Bαλλιάνος την Eθνική Bιβλιοθήκη
Bαρβάκης το Bαρβάκειο Aθηνών
Eλενα Σκυλίτση-Bενιζέλου το Mαιευτήριο Eλενα
Δρομοκαΐτης το Δρομοκραΐτειο Ψυχιατρείο
οι αδελφοί Zάππα το Zάππειο
ο Iωάννου το Πανεπιστήμιο Aθηνών
ο Mαρασλής τη Mαράσλειο Aκαδημία
ο Mπενάκης το Mουσείο Mπενάκη
οι αδελφοί Pιζάρηδες τη Pιζάρειο Σχολή Aθηνών
ο Γ. και Σ. Σίνας την Aκαδημία Aθηνών, τη Mητρόπολη Aθηνών
ο Σισμανόγλου το Σισμανόγλειο νοσοκομείο
ο Στουρνάρης ο πρώτος ευεργέτης για το κτίριο του Πολυτεχνείου
ο Συγγρός το νοσοκομείο Συγγρού, τα μουσεία Ολυμπίας και Δελφών, το Δημοτικό Θέατρο Aθηνών στην πλατεία Kοτζιά.
Ο Tοσίτσας ολοκλήρωσε το Mετσόβειο Πολυτεχνείο, τις οδούς Σταδίου, Aιόλου, Eρμού.

Πού ειναι, αναρωτιεμαι, οι συγχρονοι εθνικοι ευεργετες?. Μηπως υπαρχουν, αλλα δεν ακουγονται ή απλως η υστεροφημια δεν ειναι της μοδας πια? Τι αλλαξε μεσα σε 100 και χρονια?

Θα μου πειτε εν ετη 2005 δεν ειναι δυνατον ενας κρατος να βασιζεται σε μια χουφτα ιδιωτες για να δει μεγαλεπηβολα εργα να δημιουργουνται και συμφωνω. Αλλα θα χαλαγε κανεναν αν ξαφνικα ο Λατσης ,για παραδειγμα, αποφασιζε να ξαναδημιουργησει το Ακταιον ή ο Κοκαλης ανακοινωνε οτι θα χρηματοδοτουσε τη δημιουργια μιας σοβαρης λυρικης σκηνης?
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
Ypsilon
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 3951
Location: Copenhagen, Denmark

PostPosted: Tue Dec 13, 2005 6:31 pm    Post subject: Reply with quote

Αααααααχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχχχχ !!!!! Laughing Laughing Laughing Laughing
Να δω τον Κόκκαλη (τον γνωστό αυτόν ρέκτη και μαικήνα των τεχνών) να φτιάχνει Λυρική Σκηνή και να δίνει τιμητικό πρώτο θεωρείο "πίστα" στον Μπαμπανγκίντα και τον Γεωργάτο, και μετά ας πεθάνω!!!! Laughing Laughing Laughing Κι ο Τσουκαλάς επί της υποδοχής, να εξηγεί στον κόσμο την υπόθεση της Κάρμεν!! Laughing Laughing Laughing
Ααααααχαχαχαχαχαχαχχχχχχ!!!!!! Razz Razz

Θα επανέλθω αργότερα επί του θέματος, γιατί έχει ενδιαφέρον.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Dimiskour
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 02 Jun 2004
Posts: 1189
Location: Αθήνα

PostPosted: Tue Dec 13, 2005 6:59 pm    Post subject: Reply with quote

Very Happy Very Happy

μαλλον επρεπε να αφιερωσω περισσοτερο χρονο στην επιλογη παραδειγματων! Laughing
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
dimetro
Full Member
Full Member


Joined: 26 Jul 2004
Posts: 214
Location: Aeghio-Xanthi

PostPosted: Tue Dec 13, 2005 9:07 pm    Post subject: Reply with quote

Ypsilon wrote:
Παρεμπιπτόντως, περάστε από το City Link. Να είναι βράδυ όμως, για να δείτε τα χριστουγεννιάτικα φώτα του! Δεν σας λέω τίποτε άλλο. Wink


Καμια φωτο για μας βρε παιδια? Wink Wink Wink
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger MSN Messenger
savroulis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1632
Location: Athens, Greece

PostPosted: Wed Dec 14, 2005 5:00 am    Post subject: Reply with quote

Ευκαιρία ριζικής ανάπλασης των Αμπελοκήπων θεωρούν ο Δήμος Αθηναίων και το ΥΠΕΧΩΔΕ την κατεδάφιση του γηπέδου του Παναθηναϊκού, ενώ αρχιτέκτονες καταθέτουν ήδη προτάσεις. Τα σχέδια όμως προσκρούουν στην έλλειψη κονδυλίων...

Back to top
View user's profile Send private message
P.A.O.
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 3545
Location: GATE 13 - SINCE 1966

PostPosted: Wed Dec 14, 2005 10:48 am    Post subject: Reply with quote

Ελπιζω να ισχυει η δεσμευση των Σουφλια και Μπακογιαννη για το Μουσειο του Π.Α.Ο. ( υποσχεθηκαν οτι δεν θα κατεδαφισουν τις Θυρες 13 - 14 ) γιατι εχω αρχισει να ανησυχω Exclamation
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Alkis
Senior Member
Senior Member


Joined: 20 Sep 2005
Posts: 448
Location: Τώρα πισω Αθήνα

PostPosted: Wed Dec 14, 2005 6:35 pm    Post subject: Reply with quote

Δεν είμαι 100% σίγουρος εάν η διατήρηση των προσφυγικών στην Αλεξάνδρας είναι καλή ιδέα αλλά αφού τελικά δεν θα κατεδαφιστούν, σκεφτόμουν ότι θα ήταν τέλεια για μουσείο.

Εάν ανακαινιστούν και πιθανόν ενώσουν τις πολυκατοικίες τη μία με την άλλη με γυάλινους ιπτάμενους διαδρόμους, θα μπορούσε να γίνει καταπληκτικό. Ότι πρέπει για Μουσείο μοντέρνας τέχνης (τι έγινε με αυτό το μουσείο Γουλανδρή?) ή και για το Μουσείο Μικρασιατικού Ελληνισμού (άλλωστε μικρασιάτες πρόσφυγες έμεναν εκεί! αν και η μακέτα του μοντέρνου κτιρίου μου αρέσει πολύ επίσης).

Τι λέτε? Αλλιώς τι θα τα κάνουν όλα αυτά τα κτήρια? Όπως είναι τώρα είναι ντροπή και δεν ξέρω εάν θα ήταν καλύ αξιοποίηση τους να μείνουν κατοικίες...
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Mika
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 17 May 2005
Posts: 771
Location: London, UK

PostPosted: Wed Dec 14, 2005 8:11 pm    Post subject: Reply with quote

καλα θα κρατησουν τα προσφυγικα ενω θα γκρεμισουν το γηπεδο?? Shocked Shocked

για μενα οτι και να κανουν δεν την σωζουν την κατασταση με αυτα τα σπιτια
Back to top
View user's profile Send private message
Grecolatin
Junior Member
Junior Member


Joined: 04 Jun 2004
Posts: 154
Location: Spain,Granada

PostPosted: Thu Dec 15, 2005 2:07 am    Post subject: Reply with quote

Alkis wrote:

Εάν ανακαινιστούν και πιθανόν ενώσουν τις πολυκατοικίες τη μία με την άλλη με γυάλινους ιπτάμενους διαδρόμους, θα μπορούσε να γίνει καταπληκτικό. Ότι πρέπει για Μουσείο μοντέρνας τέχνης (τι έγινε με αυτό το μουσείο Γουλανδρή?) ή και για το Μουσείο Μικρασιατικού Ελληνισμού (άλλωστε μικρασιάτες πρόσφυγες έμεναν εκεί! αν και η μακέτα του μοντέρνου κτιρίου μου αρέσει πολύ επίσης).



Alki, afto pou les ine poli kali idea
Idietera omorfo 8a itane na stegasoun to Μουσείο Μικρασιατικού Ελληνισμού,afto tha itan telio.

Apla pistevo pos afto ine poli pio dapaniro na gini para na xtisoun ena olokliro mousio apo tin arxi,Skepsou oti afta ta ktiria prepi na exoun tous tixous kai mexrikai ta 8emelia se a8lia katastasi.8a xriazontousan OLIKI ANAKAINISI + ANASTILOSI tosa pola ktiria.
Ama iprxan ta fragka kai enas kalos sxediasmos,ego 8a to ipostiriza sigoura
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
assotos yios
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 30 Mar 2004
Posts: 955
Location: not aswtosgios blogspot :-)

PostPosted: Thu Dec 15, 2005 11:46 am    Post subject: Reply with quote

Δε νομιζω οτι ειναι δυνατον κατι τετοιο απο τη στιγμη που τα κτιρια εχουν κηρυχθει διατηρητεα.Η ανακατασκευη θα τα αλλοιωνε υπερβολικα.Εξαλλου η διατηρηση των συγκεκριμενων κτιριων εχει νοημα αν διατηρηθει σε μεγαλο βαθμο και το εσωτερικο τους.

Ερωτηση :Υπαρχει ενα πιο εκτεταμμενο σχεδιο διατηρησης μεγαλυτερου αριθμου κτιριων του Μεσοπολεμου ?
Back to top
View user's profile Send private message
Dimiskour
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 02 Jun 2004
Posts: 1189
Location: Αθήνα

PostPosted: Thu Dec 15, 2005 3:58 pm    Post subject: Reply with quote

Παρα πολυ σωστη σκεψη! Να μη μεινει μονο στις μελετες...

Την έξωση από το κέντρο της Αθήνας των μεγάλων τζιπ μελετά η κυβέρνηση
http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=671100&lngDtrID=244
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
gm2263
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1840
Location: Athens, Hellas

PostPosted: Thu Dec 15, 2005 4:30 pm    Post subject: Reply with quote

Ισως κατ' αρχήν να συμφωνούσα για ένα μόνο λόγο: Δεν είναι τα τζίπ αλλά οι ακοινώνητοι ιδιοκτήτες τους βορείων, νοτίων και κεντρικών περιοχών της πολης που δεν καταλαβαίνουν ότι ένα τέτοιο όχημα δεν μπορέι να κυκλοφορεί για ψύλλου πήδημα οπουδη και δήποτε.

Από την άλλη, δεν μπορώ να πω ευθέως ότι μου αρέσουν τα απαγορευτικά μέτρα. Χώρια με το ότι έτσι μάλλον ικανοποιούνται και αισθήματα ζηλοφθονίας ή και μιζέριας (κανας Σουφλιάς το εισηγηθηκεWink από μέρους εκείνων που θα ήθελαν αλλά δεν κατέχουν, ή δεν θέλουν να κατέχουν επειδή είναι μίζεροι. ¨Οχι ότι με το τζίπ ΔΕΝ είσαι μίζερος, αλλά μιλάω για μερικές χαρές της ζωής που σου προσφέρει που και που το χρήμα (όταν δεν χρεώνεσαι και το έχεις ήδη, να εξηγούμεθα).

Δυστυχως όμως από την άλλη, σε μια χώρα όπου αντι της κοινωνίας υπάρχει ζούγκλα πολιτών κάπου πρέπει να μπεί ένα φρένο. Όταν βλέπω τη χοντρή με τη φόρμα γυμναστικής και το τεράστιο σαν τον μπόγο της τετράτροχο να θέλει να παρκάρει πάνω στο πεζοδρόμιο στη Ν. Ερυθραία και αδιαφορεί για το αν ενοχλεί ή ακόμα και κάνει τους άλλους ιδιοκτήτες αυτοκινήτων να αγχώνονται εφόσον το θηριώδες όχημα που ΔΕΝ το ελέγχει ο θηλυκός υδρόχοιρος πίσω από το τιμόνι, μπορεί να πλακώσει οποιοδήποτε φυσιολογικών διαστάσεων αυτοκίνητο, ε, κάπου λέω μέσα μου καλά σας κάνουν, ζώα...

Μάλιστα, άμα δεν κάνω λάθος τάχουν ήδη απαγορευσει στη Ρωμη ή μου φαίνεται; Αλλά αφού είναι έτσι γιατι δεν απαγορεύουν και άλλους τύπους ογκωδών ή μακρουλών ΙΧ οχημάτων; Εεεε, να διακρίνω μια μικρή, τοσοδούλικη εμπάθεια; Rolling Eyes

Κρίμα γιατι ένα μικρό (όσο μικρό γίνεται) από δάυτα θα μου άρεσε να έχω.

Και για να μην ξεχνιώμαστε, κάντε κλικ κι' εδώ να δείτε άλλη μια εικόνα της Αθήνας των ονείρων μου...

http://i25.photobucket.com/albums/c94/gm2263/Athens%20Skyscrapers%20Visual%20Art/KifissiasRoundabout2comp.jpg


Last edited by gm2263 on Thu Dec 15, 2005 9:13 pm; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message
Argyris
Senior Member
Senior Member


Joined: 20 Apr 2004
Posts: 670
Location: ΑΘΗΝΑ

PostPosted: Thu Dec 15, 2005 9:02 pm    Post subject: Reply with quote

Για μενα αυτο το μετρο ειναι λιγο παρατραβηγμενο γιατι απομονωνει ενα ορισμενο τυπο αυτ/του μονο...

Ετσι γεννιοντε μερικες ερωτησεις...
- Δηλ. απο την μια αντε, απαγρευουμε τα τζιπ, ετσι?
- Ποια μοντελα?
- Τι θεωρειτε σαν τζιπ και τι οχι?
- Ενα μεγαλο SUV δεν εμποδιζει?
- Μετα τι θα ακολουθισει? Οι μεγαλες λιμουζινες δηλ., δεν ενοχλουν?

Για μενα απλως δεν ειναι μια ολοκληρωμενη σκεψη... σκεφτοντε παρα πολυ στερεοτυπα και χωρις ενα σχεδιο με προοπτικη χρονων η δεκαετιων... αλλα μονο τις στιγμης!!

Πρωτα απ' ολα θα πρεπει να φτιαξουν ακομα καμια δεκαρια υπεργια και υπογεια παρκινγκ, δηλ. καμια 5.000 - 6.000 θεσεις..., και οχι να εχουν να λενε οτι θα...
Ξερετε τι μεγαλη διαφορα θα εχει αυτο στο κεντρο και την Αθηνα γενικοτερα σαν πολη??
Οσοι θα εργαζοντε και χρειαζοντε αμαξι, αυτο θα εξαφανιζετε στα παρκινγκ...
Να αδειασει το κεντρο και τα στενα απο τα παρκαρισμενα αυτ/τα...
Να πρεπει οπως σε ολην την Ευρωπη να παρκαρεις στο παρκινγκ και οχι στον δρομο...
Να μεγαλωσουν τα πεζοδρομια ωστε να μπορουν και μητερες να περασουν με το καροτσακι και να μην χρειζοντε να ειναι πανω στον δρομο...
και, και, και...
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
Ypsilon
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 3951
Location: Copenhagen, Denmark

PostPosted: Thu Dec 15, 2005 9:24 pm    Post subject: Reply with quote

Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες. Τα απαγορευτικά μέτρα αυτού του τύπου, περισσότερο πανικό και εμπάθεια βγάζουν, παρά διάθεση να αντιμετωπιστεί το πρόβλημα.
Πρώτα απ' όλα, σχεδόν όλα τα αυτοκίνητα από 1800 κε και πάνω, έχουν μήκος πάνω από τα 4,50 μέτρα. Οπότε προς τι ο επιλεκτικός αποκλεισμός των τετρακίνητων, αν μιλάμε για τις διαστάσεις?
Ομοίως, στο θέμα των εκπομπών ρύπων, η τεχνολογία που ενσωματώνουν τα νέα μοντέλα υπακούει σε πολύ αυστηρές νόρμες, και δεν πιστεύω ότι ένα 4χ4 ρυπαίνει περισσότερο από ένα μεγάλο συμβατικό αυτοκίνητο.
Το θέμα των διαστάσεων αποτελεί όντως πρόβλημα στο παρκάρισμα και στο χώρο που καταλαμβάνεται, αλλά σε αυτό μεγαλύτερο ρόλο (μάλλον) παίζει η ικανότητα του οδηγού να παρκάρει, παρά το μέγεθος του αυτοκινήτου καθαυτό. Από προσωπική μου πείρα, 7 φορές στις 10 που δυσκολεύομαι να παρκάρω, δεν είναι επειδή δεν βρίσκω χώρο, αλλά επειδή δυο μικρά αυτοκίνητα είναι έτσι παρκαρισμένα που άνετα καταλαμβάνουν χώρο για τρία.

Τέλος πάντων, η αλήθεια είναι ότι οι κάτοχοι 4χ4 το έχουν παραξηλώσει λίγο και τα χρησιμοποιούν ως city cars, πράγμα που κάνει κακό στο ίδιο το αυτοκίνητο, σε τελική ανάλυση. Αλλά αν με ρώταγαν τι φταίει και δεν μπορώ να κινηθώ στην Αθήνα, ή τι είναι αυτό που προκαλεί τους περισσότερους ρύπους, θα έλεγα ότι είναι οι ταρίφες. Όχι μόνο έχουμε τους περισσότερους σε όλη την Ευρώπη, αλλά όλοι ξέρουμε πόσο ωραία μετακινείσαι κάθε φορά που απεργούν. Όσο για τους ρύπους, τουλάχιστον τα μισά ταξί δεν θέλουν ΚΤΕΟ, πέταμα θέλουν και αυτό είναι κοινό μυστικό εδώ και χρόνια. Ας ξεκινήσουν λοιπόν από τους επαγγελματίες της αυτοκίνησης μπας και δούμε άσπρη μέρα, και ας αφήσουν τις κουτοπονηριές που θα γεννήσουν κι άλλες κουτοπονηριές. Θέλω να πω ότι όπως με τα μονά-ζυγά όλοι απέκτησαν και δεύτερο αμάξι, έτσι θα γίνει και τώρα.

Χρειάζονται αντικίνητρα στην Αθήνα πλέον, για παράδειγμα να γίνει επιτέλους το ιστορικό κέντρο απολύτως εχθρική ζώνη για τους ΙΧήδες, και να δημιουργηθούν μεγάλα πάρκινγκ σε νευραλγικά σημεία ης περιφέρειας.
Και φυσικά, να δυναμώσει κι άλλο το δίκτυο των δημόσιων συγκοινωνιών. Καλές οι επεκτάσεις του μετρό, αλλά όταν θέλουμε δυο χρόνια κατά μέσο όρο για έναν σταθμό, χαιρέτα μου τον πλάτανο. Μέχρι να ολοκληρωθεί μια μικροσκοπική γραμμή 3-4 χιλιομέτρων θα έχουν μπει άλλες 100.000 ΙΧ στο κέντρο. Και ούτω καθεξής...
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
gm2263
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1840
Location: Athens, Hellas

PostPosted: Thu Dec 15, 2005 9:54 pm    Post subject: Reply with quote

Μα εδώ βρε Γιάννη μου δεν αξιοποιούνται μέσα που εχουν ήδη γίνει (αφού έγιναν, έγιναν βρε αδερφέ) διότι οι αρμόδιοι υπουργοί, πρωτοτυπια πανευρωπαϊκή, δε μας έφθαναν όλα τα άλλα, δε μιλιούνται.

Όσον αφορά τις επεκτάσεις, στην Ελλάδα υπάρχει το εξής παράδοξο: Αν αλλάξει η κυβέρνηση, ώσπου να τα βρεί η καινούρια, να πάρουν τις μίζες τους οι νέοι υπουργοί, να κάνουν τα κουμάντα τους, πάει η ρπώτη τετραετία. Απο τη δέυτερη και αν...

Αν προσέξατε, επί Σημίτη έγινε έργο γιατι η τελευταια κυβέρνηση κυβέρνησε για 11 χρόνια σερί. Φυσικά δε σημαίνει ότι υπερβάσεις δεν έγιναν, λαμογιές δεν έγιναν, ή ότι δεν έπεσαν μίζες. Το θέμα είναι ότι κουτσά-στραβά όμως τα έργα έγιναν γιατι υπήρξε συνέχεια, όποια και να ήταν, στη διοίκηση του κράτους. Κια ήταν φυσικά και οι Ολυμπιακοί αγώνες...

Από τη στιγμή που άλλαξαν τα πράγματα και ήρθε ο thick-head "σαρακατσάνος" και άρχισαν οι αυνανίες του στύλ "αυτά που ξέρατε να τα ξεχάσετε" όπως έγινε και το 1981 που -επιμένω- ήταν και το μετρό και το αεροδρόμιο στα σκαριά αλλά μας προέκυψαν οι "ανθρώπινες αναπτυξεις" και οι στερημένοι μουσάτοι που έπρεπε να εξαργυρώσουν τα γραμμάτια της "αντίστασης" και το ξύλο στο ΕΑΤ-ΕΣΑ και ατ ξερονήσια, πραγματικά και φανταστικά, whatever, και έδεσε το γλυκό. Τώρα δυστυχώς, πάλι έκατσε η βάρκα γιατι αφ' ενός πέσαμε στη λούμπα του "ότι ξέραμε να τα ξεχάσουμε" αφ' ετέρου κατα διαπίστωση του Νίκου Νικολάου στην Καθημερινή τα κυβερνητικά στελέχη "δε μιλούνται" και είναι διχασμένοι όσο ποτέ μετα τη μεταπολίτευση και οι βουκόλοι υπουργοί σφάζουν στο γόνατο λεωφόρους, τράμ, αυτοκινητοδρόμους διότι... έτσι...

Παιδιά δε με νοιάζουν οι πολιτικοί, βολεμένοι είναι όλοι τους... Απλά κάπου νόμισα ότι αφού έρχονται οι original free market advocates πορεί να καταντούσαμε να βλέπαμε και τη Λ. Κηφισίας στο "στρογγυλό" στο ύψος της Αττικής Οδού κάπως έτσι:



Αλλά κάτσε γιατι εδώ ο άλλος θέλει να "ξηλώσει" λέει το τραμ, του κάθεται στο στομάχι... Αν δε φύγει σύντομα από το υπουργείο αυτό είναι ικανός να κλείσει την Αττική οδό ή το μετρό, λίγο περίεργο τον βλέπω...

Αχ Ελλάδα μου που έμπλεξες... Από τον Αννα στον Καϊάφα...
Back to top
View user's profile Send private message
Giannis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 29 Mar 2004
Posts: 1682
Location: Ελβετία

PostPosted: Thu Dec 15, 2005 10:17 pm    Post subject: Reply with quote

Ρε Γρηγόρη...μου αρέσει αυτή η, κατα άλλους, ανωμαλία σου! Razz
Το κτίριο του ΟΤΕ φαντάζει χαμόσπιτο!! Mr. Green

Αχ...
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
gm2263
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1840
Location: Athens, Hellas

PostPosted: Thu Dec 15, 2005 10:39 pm    Post subject: Reply with quote

Τα κτίρια δε λέμε από ποιά Πόλη είναι, μη με πυροβολήσετε βραδυάτικα Smile . Απλά, αναφέρω ότι έχω τηρήσει κατα το δυνατόν τις κλίμακες (νάτες πάλι οι "κλίμακες" και τα ύψη των κτιρίων Smile οπότε ότι βλέπετε είναι κατα το μάλλον ή ήττον κοντά στην ficticious πραγματικότητα που έχω στον καμένο εγκέφαλο μου.

Αν θέλετε να δείτε και άλλες φωτό τέτοιες, άλλες πετυχημένες και άλλες όχι, δέστε τα πειράματα που κάναμε με ένα φίλο σήμερα το μεσημέρι κάνοντας κλίκ εδώ ------> http://skyscrapercity.com/showthread.php?t=294853

Πλάκα δεν έχει; Νάναι καλά το Ιντερνετ, και ένα πρόγραμμα επεξεργασίας εικόνας (όχι δεν είναι το photoshop), που μας επιτρέπει που και πού να μοιραζόμαστε τα όνειρα μας.

...την τρέλλα μου μέσα...
Back to top
View user's profile Send private message
Alkis
Senior Member
Senior Member


Joined: 20 Sep 2005
Posts: 448
Location: Τώρα πισω Αθήνα

PostPosted: Thu Dec 15, 2005 10:53 pm    Post subject: Reply with quote

Grecolatin wrote:

Apla pistevo pos afto ine poli pio dapaniro na gini para na xtisoun ena olokliro mousio apo tin arxi,Skepsou oti afta ta ktiria prepi na exoun tous tixous kai mexrikai ta 8emelia se a8lia katastasi.8a xriazontousan OLIKI ANAKAINISI + ANASTILOSI tosa pola ktiria.


Όντως θα είναι δαπανηρό, τώρα εάν είναι περισσότερο ή λιγότερο από ένα εντελώς καινούργιο κτήριο δεν ξέρω. Το θέμα είναι ότι αφου κρίθηκαν διατηρηταία, θεωρητικά πρέπει να ανακαινιστούν οποιαδοίποτε και εαν είναι η χρήση τους άρα τα λεφτά πρέπει να τα ξοδέψουν έτσι κι αλλιώς. Βέβαια στην Ελλάδα που ζούμε, αυτά τα βλέπω να μένουν ερείπια για 20-30 χρόνια... Confused

assotos yios wrote:
Δε νομιζω οτι ειναι δυνατον κατι τετοιο απο τη στιγμη που τα κτιρια εχουν κηρυχθει διατηρητεα.Η ανακατασκευη θα τα αλλοιωνε υπερβολικα.


Δίκιο έχεις αν και εάν η ανακατασκευή γίνει με κάποια ευαισθησία, δεν θα πείραζε. Άλλωστε και το Φιξ ήταν/είναι διατηρητεο αλλά παρ όλα αυτά το αλλάζουν ριζικά για να μπορέσει από εργοστάσιο να γίνει μουσείο. Το ίδιο γίνεται και σε όλο τον κόσμο (πχ Tate Modern στο Λονδίνο). Αναπόφευκτο είναι παλιά κτήρια να αλλοιώνονται λίγο αλλιώς θα ήταν αδύνατο να επαναχρησιμοποιηθούν σε άλλους ρόλους.

assotos yios wrote:
Εξαλλου η διατηρηση των συγκεκριμενων κτιριων εχει νοημα αν διατηρηθει σε μεγαλο βαθμο και το εσωτερικο τους.


Από όλες αυτές τις πολυκατοικίες, μία (όλη ή μέρος) μπορεί να μείνει αναλλοίωτη και στο εσωτερικό αλλά προφανώς δεν χρειάζετε να έχουμε 100 διαμερίσματα για να πάρουμε μια ιδέα πως ήταν αυτά το 1930! Και ένα φτάνει. Είναι διαφορετική περίπτωση από τα κτήρια τα ίδια τα οποία ίσως έπρεπε όντως να διατηρηθούν όλα για να διατηρήσουμε την εντύπωση του συνολικού προσφυγικού καταυλισμου.

Τι το ψειρίζω βέβαια, αυτό είναι σχεδόν όσο πιθανόν να γίνει ποτέ όσο και οι ουρανοξύστες του gm! Smile Είναι κρίμα που κανείς πολιτικός δεν έχει οράματα και guts σε αυτή την χώρα.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    stadia.gr/forum Forum Index -> Κλειδωμένα threads All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 59, 60, 61 ... 101, 102, 103  Next
Page 60 of 103

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Web hosting by isol.gr