stadia.gr/forum Forum Index stadia.gr/forum
Εδώ μιλάμε για τα πάντα. Από Καλατράβα μέχρι… Καλομοίρα!
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Θητεία - Στρατιωτικά Θέματα Εκτός Εξοπλισμών
Goto page Previous  1, 2, 3, 4 ... 16, 17, 18  Next
 
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Το "πολιτικό" κλουβί με τους τρελούς
View previous topic :: View next topic  
Author Message
petalo
Senior Member
Senior Member


Joined: 09 Feb 2004
Posts: 596
Location: θεσσαλονίκη

PostPosted: Thu Sep 08, 2005 2:49 pm    Post subject: Reply with quote

καθε ελληνας αρρεν απο την στιγμη που καταλαβει τον εαυτο του ξερει οτι οταν γινει 19 'η οταν ολοκληρωσει τις σπουδες του πρεπει να καταταγει στις ενοπλες δυναμεις υποχρεωτικα βασει του νομου για εκπληρωση των στρατιωτικων του υποχρεωσεων.τωρα αν καποιοι πηγαν στο εξωτερικο για σπουδες και παραμενουν εκει για να αποφυγουν την στρατευση ειναι ενα προβλημα που επρεπε ο νομοθετης να το αντιμετωπισει με αυστηροτητα!
θυμαμαι μια φορα στη σαμοθρακη που εξαιτιας της ελλειψης προσωπικου μια μερα οι εξοδουχοι ηταν μονο 2...και μιλαμε για ενα ταγμα με περιπου 300 ατομα τοτε...
Back to top
View user's profile Send private message
alekos
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 873
Location: Athens

PostPosted: Thu Sep 15, 2005 2:59 pm    Post subject: Reply with quote

Afou loipon oi palioteroi exoun yphrethsei th thiteia tous, na katadikasoume oles tis epomenes genies se ypoxrewtikh strateysh. Sygxrona strateymata den ftiaxnontai me to zori kai me 990 drx. to mhna pou edinan stous fantarous...
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Thu Sep 15, 2005 6:53 pm    Post subject: Reply with quote

Οι ενστάσεις που έχω εγώ αλλά και όσοι υποστήριξαν την άποψη μου δεν έχουν να κάνουν με την διατήρηση της υποχρεωτικής θητείας για τους κληρωτούς αλλά για την διαφορετική αντιμετώπιση των ατόμων που υπηρετούν κανονικά τη θητεία τους σε σχέση με την αντιπετώπιση των ανυπότακτων.

Εφόσον το κράτος αποφασίσει ότι δεν απαιτείται πλέον υποχρεωτική θητεία από κληρωτούς και είναι ανάγκη να γίνει ο στρατός μας επαγγελματικός τότε κανένα πρόβλημα. Όσο όμως θα υπάρχουν συγγενείς και φίλοι γύρω μου που αυτή τη στιγμή υπηρετούν σαν κληρωτοί τη θητεία τους έτσι απαιτώ να κάνουν και οι απανταχού ... ανυπότακτοι.
Back to top
View user's profile Send private message
Lucretius
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1762
Location: Θεσσαλονίκη

PostPosted: Sat Sep 17, 2005 6:31 pm    Post subject: Reply with quote

χαιρετισμούς από την Καβύλη...αν δεν ξέρετε που είναι - και δεν σας αδικώ - πάρτε ένα χάρτη, κοιτάξτε κατα τον Έβρο, περάστε την Ορεστειάδα (παντα προς τα βόρεια) και θα με δείτε να φυλάω σκοπιά....άντε και περαστικά μας!
Back to top
View user's profile Send private message
Panagiotis-7
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 948
Location: Athens

PostPosted: Sat Sep 17, 2005 9:39 pm    Post subject: Reply with quote

Παρουσιαστικα στη Θηβα (πυροβολικο) τον Γεναρη του 96.(240 σειρα)

Μετα απο 2 μηνες εφυγα για Διδυμοτειχο (Κουφοβουνο).
1 εβδομαδα πριν παω επανω εγινε το σκηνικο με τα Ημια οποτε καταλαβαινεται πως ηταν η κατασταση στον Εβρο.

Εμεινα εκει 10 μηνες και τους τελευταιους 6 μηνες ειμουν στα Μεγαρα.
(αεροπορια στρατου).
Back to top
View user's profile Send private message
alekos
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 873
Location: Athens

PostPosted: Thu Sep 22, 2005 1:40 pm    Post subject: Reply with quote

Toulaxiston perimenw ligoterh ypokrisia sto thema tou stratou. Eipwthike apo filo tou forum poly swsta, oti ta pragmata den prepei na meinoun aiwnia opws exoun kai na katarietai o kathe strateymenos thn wra kai thn stigmh pou yphretei. Proswpika den exw kanena provlima na yperetisw, allwste me thn idiothta mou ws giatros tha kaloperasw, episthmonika omws an to parei kaneis, prokeitai gia xamenous mhnes apo thn ereyna, thn epaggelmatikh kai thn episthmonikh poreia tou kathenos.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
superas
Senior Member
Senior Member


Joined: 13 Apr 2004
Posts: 640
Location: Thessaloniki

PostPosted: Thu Sep 22, 2005 2:39 pm    Post subject: Reply with quote

Κι εγώ έχω υπηρετήσει 18μηνο αλλά δεν πιστεύω ότι πρέπει να καταδικάσουμε στην γελοία αυτή θητεία ανθρώπους που βρίσκονται στο εξωτερικό, δουλεύουν κι εχουν οικογένειες. Υπάρχουν πάρα πολλοί οι οποίοι δεν ήρθαν να υπηρετήσουν, όχι επειδή φοβόντουσαν, αλλά επειδή δεν τους το επέτρεψε η επαγγελματική τους πορεία. Δεν πιστεύω ότι πρέπει να είμαστε εκδικητικοί προς τους επόμενους επειδή εμείς δεν περάσαμε καλά. Δεν ξέρω ποια μπορεί να είναι η λύση, είναι όντως πολύπλοκο το ζήτημα, αλλά η λύση της εξαγοράς που είπε ο savroulis με βρίσκει σύμφωνο.
Back to top
View user's profile Send private message
alekos
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 873
Location: Athens

PostPosted: Thu Sep 22, 2005 2:46 pm    Post subject: Reply with quote

Symfwnw me ton supera, ayto ithela allwste na pw, proswpika oute eimai anypotaktos, oute skopeyw na ginw, apla anoiksa ayth th syzitish logw xiliadwn anthrwpwn pou einai egklwvismnoi sthn kyrioleksia sto ekswteriko logw tou sygkekrimenou provlimatos.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
chr.04
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 05 Mar 2004
Posts: 1566
Location: Thessaloniki

PostPosted: Thu Sep 22, 2005 3:16 pm    Post subject: Reply with quote

Εγώ πάντως πέρασα πολύ καλά στην θητεία μου (δεν είχα κανένα μέσο απολύτως) και πιστεύω ότι την στιγμή που η νομοθεσία δεν αλλάζει (καλώς ή κακώς) ότι ισχύει για τους Έλληνες του εσωτερικού θα ισχύει και για αυτούς του εξωτερικού.
Back to top
View user's profile Send private message
savroulis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1632
Location: Athens, Greece

PostPosted: Fri Sep 23, 2005 2:08 am    Post subject: Reply with quote

Ο διοικητής ενός τάγματος εξέδωσε την ακόλουθη διαταγή προς τους επιτελείς του:
- Αύριο το βράδυ στις 20:00 ο κομήτης του Χάλλεϋ θα είναι ορατός στην περιοχή μας, γεγονός το οποίο συμβαίνει μόνο μία φορά κάθε 75 χρόνια. Οι άντρες, με στολή ασκήσεων, να βρίσκονται συγκεντρωμένοι στον χώρο συγκεντρώσεως του τάγματος όπου θα τους εξηγήσω το σπάνιο αυτό φαινόμενο. Σε περίπτωση βροχής, δεν θα μπορούμε να δούμε τίποτα, οπότε συγκεντρώστε τους άντρες στο αμφιθέατρο και θα τους δείξω ταινίες του φαινομένου.
Ο επιτελής προς το λοχαγό:
- Κατά διαταγή του διοικητή, αύριο στις 20:00, ο κομήτης του Χάλλεϋ θα εμφανιστεί πάνω από το χώρο συγκεντρώσεως του τάγματος. Αν βρέξει συγκεντρώστε τους άντρες έξω με στολή ασκήσεων και φέρτε τους στο αμφιθέατρο, όπου θα λάβει χώρα το σπάνιο αυτό φαινόμενο, κάτι που συμβαίνει μια φορά κάθε 75 χρόνια.
Ο λοχαγός προς τους διμοιρίτες:
- Κατά διαταγή του διοικητή, με στολή ασκήσεων στις 20:00 αύριο το βράδυ, το φαινόμενο του κομήτη του Χάλλεϋ θα εμφανιστεί στο αμφιθέατρο. Σε περίπτωση βροχής στο χώρο συγκεντρώσεως του τάγματος, ο διοικητής θα δώσει άλλη διαταγή, κάτι το οποίο συμβαίνει μια φορά κάθε 75 χρόνια.
Ο διμοιρίτης προς το λοχία:
- Αύριο στις 20:00 ο διοικητής θα εμφανιστεί στο αμφιθέατρο μαζί με τον κομήτη του Χάλλεϋ κάτι το οποίο συμβαίνει κάθε 75 χρόνια. Αν βρέξει ο διοικητής θα διατάξει τον κομήτη στο χώρο συγκεντρώσεως του τάγματος.
Ο λοχίας προς τη διμοιρία:
- Όταν βρέξει αύριο στις 20:00, ένα φαινόμενο ο 75χρονος στρατηγός Χάλλεϋ, συνοδευόμενος από το διοικητή θα διασχίσει οδηγώντας τον κομήτη του, το χώρο συγκεντρώσεως του τάγματος, με στολή ασκήσεων.
Δυο στρατιώτες μεταξύ τους:
- Αύριο στις 20:00 θα έρθει ο στρατηγός πάνω σε μία Χάρλεϋ με στολή ασκήσεων και αν περάσει κομήτης θα βρέξει!
Back to top
View user's profile Send private message
projected
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 18 Jul 2004
Posts: 1172
Location: Rome-Athens

PostPosted: Fri Sep 23, 2005 6:44 am    Post subject: Reply with quote

Ορισμένα χρήσιμα sites:

www.stratologia.gr
www.omhroi.gr
www.skopies.net
www.thiteia.org
www.army.gr
Back to top
View user's profile Send private message
SOUL_13
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 28 Apr 2004
Posts: 722
Location: Birmingham-UK

PostPosted: Fri Sep 23, 2005 10:30 am    Post subject: Reply with quote

H stratiwtikh thiteia inai mia adiparoxh twn ellhnwn politwn sto Ellhniko kratos gia tis uphresies tis opoies prosferei, oi katoikoi ekswterikou apo thn stigmh pou einai polites ksenou kratous (epishma h' anephsima) den exoun na lamvanoun kamia uphresia apo to Ellhniko kratos ara den exoun logo edakseis ston Ellhniko strato. Apla ta pragmata....

Last edited by SOUL_13 on Fri Sep 23, 2005 10:53 am; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Fri Sep 23, 2005 10:46 am    Post subject: Reply with quote

Άρα οι ανυπότακτοι είναι ξένοι τουρίστες στην Ελλάδα !!!

Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

Ρε τι τραβάμε Laughing
Back to top
View user's profile Send private message
SOUL_13
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 28 Apr 2004
Posts: 722
Location: Birmingham-UK

PostPosted: Fri Sep 23, 2005 10:53 am    Post subject: Reply with quote

Rolling Eyes Den eipa auto, eipa oti oi katoikoi eksotwrikou apo thn stigmh pou den zoune edws tou Ellhnikou kratous kai den lamvanoun kamia apo tis uphresies tou den boroune na eksanagazode (san adiparoxh) na uphrethsoune stratiwtikh thitia.

Einai peripou paromoia me thn skepsh tou giati enas Agglos poliths den borei na eksanagastei se stratiwtikh thitia sthn Ellada h' enas Germanos??
Mia apadish borei na einai oti o Agglos kai o Germanos den einai Ellhnes, enoikoun se diaforetiko ethnos.

Apo thn allh omws uparxh kai h theoria oti ena Agglos h' enas Germanos den boroun na eksanagastoun se stratiwtikh thitia sto Ellhniko strato epeidh den exoun kamia oikono-polithkh sxesh me to Ellhniko kratos. Ara to Ellhiniko kratos den nomimopoihte na tous zhtish thn edaksh tous ston Ellhiniko strato, den katalavainw giati den isxiei to idio gia tou Ellhnes pou zoune monima sto ekswteriko.

H diaforopoihsh stis duo skepseis exei na kanei me thn diafora metaksi Nationality kai Ethnicity. Koinos to Ellhniko kratos kai edw einai to asteio tis upotheshs leitourgei me vash thn Nationality gia atoma pou theloun na edaxthoun sto Ellhiniko kratos (enas Agglos poliths gia na parei ellhnikh Uppikoothta prepei na uphretisei ston Ellhniko strato) enw dexetai Ethnicity gia to adithero.

Pados ta nea metra gia thn strateush kai tous monimous katoikous ekswterikou veltiwnoun arketa thn katastash.


Last edited by SOUL_13 on Fri Sep 23, 2005 11:16 am; edited 4 times in total
Back to top
View user's profile Send private message
OMF
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1961

PostPosted: Fri Sep 23, 2005 11:06 am    Post subject: Reply with quote

Κορινθος-> Γιάννενα -> Κώς -> Πάτμος -> Κώς
Ιστορική 255 σειρά . Είμασταν απαλαγή δεν είδαμε ποτέ απαλαγή.
Στην κόρινθο (κέντρο) αποθηκάριος λόχου απο τη πρώτη μέρα (λόγο προθυμία για δουλειά και σχετικής εξυπνάδας).
Στα Γιάννενα εκπαιδευόμενος στα ελπιστριοφόρα-ασύρματους (οδηγος Leonidas ειδικότητα)
Στη Κώ κάτοχος 3 Leonidas (Χάρο με φωνάζανε)
Στη πάτμο τουρίστας και μετά γραφέας και δεξί χέρι (όχι τσιράκι) του διοικητή.
Στη Κώ (επιστροφή) απο όλα έκανα.

Πολλές καλές στιγμής , λίγες άσχημες.
Πολλούς φίλους έχω κρατήσει , οι περισσότεροι αδελφικοί.

Κατάφερα να τρακάρω με άλλο άρμα
Να φάω 20 μέρες φυλακή για κόντρες με άρματα μέσα στην μονάδα (κώς) και για απειλή απειθαρχεία και απειλή δόκιμου στην αναφορά (Πάτμος)
Βάρεσα άπειρες σκοπιές και είδαν τα ματάκια απίθανα πράγματα απο περιπολίες με γκόμενες μέχρι κ


Last edited by OMF on Fri Sep 23, 2005 11:10 am; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message
Giannis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 29 Mar 2004
Posts: 1682
Location: Ελβετία

PostPosted: Fri Sep 23, 2005 11:09 am    Post subject: Reply with quote

Παιδιά τα έχετε μπερδέψει πολύ τα πράγματα. Καταρχάς ο μη επαγγελματικός στρατός ,με τη μορφή που έχει σήμερα μόνο το συμφέρον της πατρίδας δε υπηρετεί! Το ότι κάποιοι περνάνε πολύ καλά και κάποιοι άσχημα, είναι θέμα συμπτώσεων, συγκυριών και σχετίζεται επίσης άμεσα με την προσωπικότητα του κάθε ατόμου. Δε μπορώ όμως να δεχτώ ότι, εκτός από κάποια μειοψηφία, οι υπόλοιποι αν είχαν την επιλογή ν¨αποφύγουν το στρατό δε θα το κάνανε! Επίσης δε μπορώ να δεχτώ ότι όποιος έχει κάνει στρατό αγαπά πιό πολύ την πατρίδα μου από κάποιον άλλον...που ενδέχεται να προσφέρει πολύ περισσότερα με άλλον τρόπο. Συν τοις άλλοις αδυνατώ να πιστέψω ότι μου είναι απαραίτητος ο στρατός για να σκληραγωγηθώ και να πειθαρχήσω (αγγαρείες...), καθώς η ζωή πλέον είναι τόσο δύσκολη και απαιτητική για τους περισσότερους που πλέον τα παραπάνω είναι αναπόφεκτα...Ποιές αξίες μπορεί να μου διδάξει ο σημερινός ελληνικός που είναι σε μεγάλο βαθμό ο ίδιος βουτηγμένος μες στη διαφθορά;;; Η λέξη μέσον και βίσμα ακούγεται πιό συχνά σε συζητήσεις που αφορούν το στρατό απ΄οτιδήποτε άλλο!
Συμφωνώ ότι πολλοί έχουν ευχάριστες αναμνήσεις επειδή έκαναν πολύ καλές φιλίες αλλά και για πολλούς άλλους λόγους...προσωπικά όμως δε θα πάρω. Ο ένας χρόνος που θα κερδίσω θα τον αξιοποιήσω όπως θέλω εγώ και ...συνήθως δεν υστερώ σε εμπειρίες. Δε νιώθω την ανάγκη να πάω...ακόμα και τη στιγμή που λόγω επαγγέλματος θα την έβγαζα ¨χαλαρά...¨
Αν υπήρχε η δυνατότητα να προσφέρω κοινωνικό έργο δωρεάν για ένα χρόνο, όπως γίνεται σε άλλες χώρες, πχ να εργαστώ εθελοντικά σε ιδρύματα κλπ ανάλογα με τα προσόντα μου, ευχαρίστως θα το έκανα! Να πάω όμως και να φτιάχνω για ένα χρόνο καφέδες όποτε γουστάρει ο ένας και ο άλλος....όπως μου είπε ένας φίλος μου-μην ορμάτε, ξερω ότι είναι ακραία περίπτωση αλλά συμβαίνει-...λυπάμαι, ΟΧΙ.

Και κάτι τελευταίο...
Με ενοχλεί που μερικοί βλέπουν το όλο θέμα κάπως εκδικητικά του στυλ...πήγα εγώ, πρέπει να πας κι εσύ! Δε συνάπτει καθόλου με τη φιλοσοφία του στρατού και δε δικαιολογεί κανένα επιχείρημα. Καταρχάς η ζωή είναι τόσο άδικη για πολλούς και τόσο έυκολη για κάποιους και το ίδιο συμβαίνει και με το στρατό...κάποιοι έχουν το βίσμα και πάνε σε ¨χαλαρό¨(αυτή η λέξη έχει γίνει θρησκεία....) μέρος, άλλοι έχουν βίσμα και δε πάνε καθόλου και άλλοι είναι άτυχοι και ¨τρώνε πακέτο¨!
Από τη στιγμή μου κάποιος δε πηγαίνει στο στρατό μέσω μιας νόμιμης διαδικασίας δε μπορεί κανείς να του προσάψει τίποτα.

Τα επιχειρήματα περί αγάπης προς την πατρίδα κλπ που έχω ακούσει από κάποια ¨σφαχτά ¨(δική μου ορολογία...αναφέρομαι σε καλοθρεμμένους και βολεμένους γνωστούς μου) έχουν μια μεγάλη δόση υποκρισίας....αφού δε μπορούμε ν΄αποφύγουμε την αγγαρεία, ας της προσάψουμε και λίγη αίγλη για να βγούμε κερδισμένοι!

Οι περισσότεροι πάνε στρατό επειδή υποχρεώνονται...και αν μπορούσαν να επιλέξουν να μην πάνε θα το έκαναν!


Last edited by Giannis on Fri Sep 23, 2005 11:27 am; edited 2 times in total
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
SOUL_13
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 28 Apr 2004
Posts: 722
Location: Birmingham-UK

PostPosted: Fri Sep 23, 2005 11:17 am    Post subject: Reply with quote

Rolling Eyes sumfwno 100%
Back to top
View user's profile Send private message
Ypsilon
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 3951
Location: Copenhagen, Denmark

PostPosted: Fri Sep 23, 2005 11:24 am    Post subject: Reply with quote

Ε αφού συμφωνείτε καθήστε εκεί που είσαστε, και δεν πειράζει, κάποιοι άλλοι θα φτιάχνουν καφέδες ανθ'υμών! Από κορόιδα έχει γεμίσει ο κόσμος, δυο παραπάνω που θα παρατήσουν επίσης σπουδές και καριέρες την ώρα που εσείς θα μαζεύετε "εμπειρίες", δεν τρέχει τίποτα.
Νταξ'....
Λοιπόν, για να μην παρεξηγηθώ, είμαι κι εγώ κατά της υποχρεωτικής στράτευσης των Ελλήνων του εξωτερικού (και το έγραψα στην προηγούμενη σελίδα), είμαι κατά της θητείας γενικώς (έτσι όπως την καταντήσανε), αλλά το θέμα δεν το εξετάζουμε από ιδεαλιστική άποψη εδώ πέρα. Υπάρχει μια πραγματικότητα, κακή, στραβή κι ανάποδη, συμφωνώ, και σ' αυτήν πρέπει να σταθούμε.
Μέχρι να λυθεί αυτό το παράλογο θέμα, όλοι πρέπει να υπηρετήσουν, ή έστω, όλοι θα έπρεπε να θέλουν να υπηρετήσουν για έξι μήνες. Προσέξτε το "θέλουν". Ο στρατός είναι κάτι παραπάνω από αγγαρεία. Δεν χάνονται έτσι οι καριέρες. Όλοι εμείς τουλάχιστον δεν τις χάσαμε....
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
marin
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 29 Apr 2004
Posts: 1414
Location: London

PostPosted: Fri Sep 23, 2005 11:34 am    Post subject: Reply with quote

Fysika kai den xanontai etsi oi karrieres, alla kalytera den tha itan na pigainoun oloi ypoxreotika sta 18 meta to sxoleio gia 12 mines kai na teleiwnei i ypothesi? Rwtaw etsi apo endiaferon giati mou fainetai oti einai para poly dyskolo an tyxei na exeis ftiaxei ti zoi sou sto exwteriko me oikogeneia douleia klp kai exeis ftasei ta 35 na pareis tin apofasi na paratiseis douleia kai oikogeneia estw kai gia exi mines gia na yperitiseis.

Ti egine gia na ftasei kaneis se auto to simeio den to exetazw.

Apo tin alli megalo meion einai oti den mporeis na baleis to gegonos oti ypiretises ston Elliniko strato sto CV sou opws mporeis na kaneis me ton aaggliko i meton amerikaniko strato pou theoreitai bonus apo oles tis etaireies. Giati poly apla den se epimorfwnei se kati opws mporei na symbei me epaggelmatikous stratous.

Megali sizitisi bebaia kai fysika egw milw theoritika panta kathws exw apo ton xoro polla tragoudia leei kaneis.
Back to top
View user's profile Send private message
SOUL_13
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 28 Apr 2004
Posts: 722
Location: Birmingham-UK

PostPosted: Fri Sep 23, 2005 11:35 am    Post subject: Reply with quote

Quote:
Υπάρχει μια πραγματικότητα, κακή, στραβή κι ανάποδη, συμφωνώ, και σ' αυτήν πρέπει να σταθούμε.
Μέχρι να λυθεί αυτό το παράλογο θέμα, όλοι πρέπει να υπηρετήσουν, ή έστω, όλοι θα έπρεπε να θέλουν να υπηρετήσουν για έξι μήνες. Προσέξτε το "θέλουν". Ο στρατός είναι κάτι παραπάνω από αγγαρεία. Δεν χάνονται έτσι οι καριέρες. Όλοι εμείς τουλάχιστον δεν τις χάσαμε....


Y safestata kai prepei na eksetasoume kai thn pragmatikothta ektos apo to theotitiko komati. H pragmatikothta ti leei akrivws? Opws thn katalavainw egw leei oti enas stratos apo 30-35,000 monimous einai fores kalhteros se poiothta apo thn uparxousa katastash.
Kai teleiwnodas na tonisw oti eimai uper ths stratiwtikhs ekpaideushs alla kata ths stratiwtikhs thitias (eidika me thn morfh pou exei sthn Ellada)
Back to top
View user's profile Send private message
Ypsilon
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 3951
Location: Copenhagen, Denmark

PostPosted: Fri Sep 23, 2005 11:45 am    Post subject: Reply with quote

Παιδιά δεν διαφωνούμε καθόλου, απλά εγώ στέκομαι στο επίπλαστο δίλημμα "Αν είχαμε τη δυνατότητα να αποφύγουμε τον στρατό δεν θα υπηρετούσαμε".
Χαίρω πολύ, κι εγώ αν είχα αυτήν την εναλλακτική φυσικά και δεν θα πήγαινα.
Αποδεικνύει κάτι αυτό? Τίποτα απολύτως, εκτός από το γεγονός ότι μιλάμε με "αν".
Με τα "αν" όμως, δεν γίνεται κουβέντα. Εδώ υπάρχει μια άδικη (το επαναλαμβάνω) κατάσταση, που ωστόσο υφίσταται. Κι όσο υφίσταται, δεν μπορώ να ακούω (έστω και εμμέσως) ότι υπήρξα και μαλάκας από πάνω επειδή έκανα πέντε Καλλιόπες ή έψησα 2 καφέδες για του ανωτέρους μου.

Για τους άνω των 35 με οικογένειες και καριέρες στο εξωτερικό, που επιπλέον δεν έχουν καν τη διάθεση να επαναπατριστούν, συμφωνώ πως το σύστημα είναι τραγικό κι όσοι επιμένουν σε αυτό θέλουν τουφέκι. Εγώ μιλάω για όσους δεν θέλουν γιατί.... "έτσι". Επειδή σπουδάζουν έξω ας πούμε (κι εμείς έξω σπουδάσαμε μπάι δε γουέι), ή επειδή δεν τους πάει η νοοτροπία της Ελλάδας γενικώς και αορίστως....
Τέλος πάντων.
229 εδώ, 94Β, Κόρινθος Χαϊδάρι, Ρόδος, Καστοριά.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
exitmusician
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 2456
Location: Athina, Hellas

PostPosted: Fri Sep 23, 2005 11:50 am    Post subject: Reply with quote

Δεν έχω πάει φαντάρος ακόμα αλλά νομίζω ότι ένας στρατός αποτελούμενος από 18άρηδες θα υστερούσε σε αποτελεσματικότητα, πειθαρχία και οργάνωση. Δεν αναφέρομαι στην επιχειρησιακή ετοιμότητα αλλά στην βασική οργάνωση π.χ. σε επίπεδο στρατοπέδου: φανταστείτε ένα στρατόπεδο γεμάτο ξαναμμένους πιτσιρικάδες που μόλις βγήκαν από το Λύκειο... Δεν θα ήθελα να είναι αυτή η πραγματικότητα του ελληνικού στρατού.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
marin
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 29 Apr 2004
Posts: 1414
Location: London

PostPosted: Fri Sep 23, 2005 11:55 am    Post subject: Reply with quote

Stous epaggelmatikous stratous tou exwterikou pantws auti einai i protimoteri ilikia gia na pas strato pantws. Gia pollous kai diaforous logous tous opoious den exetazoume edw.
Back to top
View user's profile Send private message
OMF
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1961

PostPosted: Fri Sep 23, 2005 11:58 am    Post subject: Reply with quote

Να κάνουν όλοι 18μηνο όπως έκανα και εγώ. Evil or Very Mad Laughing
Και ο στρατός δεν είναι κολλέγιο και τα καψώνια και γενικά οι δυσκολίες έχουν και μια λογική και λόγους που γίνονται.
Πάντως συνήθως τα καψόνια τα έβρησκα διασκευαστικά.
Πάντως τις φιλίες που κάναμε εμείς με τη long-term θυτία δεν πρόκειται να τις δούνε πλέον.
Εγώ έχω φίλο που σε δύσκολους καιρούς προτείμησε να κάνει την αγκαρία για μένα επειδή με είδε κουρασμένο. Αυτόν το φίλο τον έχω ακόμα και τον νιώθω περισσότερο και απο αδελφό.

Υ.Γ. exit αφού δεν ξέρεις τι μηλάς ?
Οι χειρότεροι φαντάροι ήταν οι μεγάλοι . Χειρότεροι σε ΟΛΑ απο πειθαρχεία μέχρι και οργάνωση. Πειθαρχεία γιατί ο μικρός δεν έχει πρόβλημα με τα καψόνια ενώ οι μεγάλοι στραβώνουν εύκολα. Στην οργάνωση άστα να πάνε. Αποτελεσματικότητα τι λέξη δυσκαμψία την έχεις ακουστά. Laughing
Το χειρότερο μου οι κολλημένοι μεγάλοι φαντάροι που ήταν συνεχώς μές στη κλάψα και στα κατεβασμένα μούτρα.
Εγώ πήγα 18άρης και σούπερ μάχιμος ήμουν (εθελοντικά έκανα 50+ σχινάκια αφού ήταν το καλύτερο μου) και για τα άλλα ούτε κάν το συζητώ.


Last edited by OMF on Fri Sep 23, 2005 12:00 pm; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Fri Sep 23, 2005 11:59 am    Post subject: Reply with quote

Εγώ συμφωνώ με τη Μαρίνα στο θέμα του να υπηρετεί κάποιος μετά το σχολείο.

Όσον αφορά τις θέσεις που απαιτούν ωριμότητα και μάλλον σε αυτές αναφέρεται ο exit θα μπορούσαν να ανατίθονται σε μόνιμους ή οπλίτες πενταετούς θητείας. Αν βάλεις ένα 18άρη πάνω σε άρμα ή φορτηγό μεταφοράς οπλιτών δεν είναι ότι το καλύτερο από πλευράς ασφάλειας.

Όσον αφορά την ηλικία, όσο πιο νωρίς καταταγεί κάποιος τόσο καλύτερα. Γενικότερα η προσαρμογή ενός ατόμου σε διαφορετικές συνθήκες ζωής γίνεται πολύ ευκολότερα(όπως σε όλα τα πράγματα σε αυτή τη ζωή) σε μικρή ηλικία.


Last edited by losada7 on Fri Sep 23, 2005 12:26 pm; edited 4 times in total
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Το "πολιτικό" κλουβί με τους τρελούς All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3, 4 ... 16, 17, 18  Next
Page 3 of 18

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Web hosting by isol.gr