stadia.gr/forum Forum Index stadia.gr/forum
Εδώ μιλάμε για τα πάντα. Από Καλατράβα μέχρι… Καλομοίρα!
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Εδώ κολλάνε τα πάντα για τα ΣΠΟΡ
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 53, 54, 55 ... 129, 130, 131  Next
 
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Το "αθλητικό" κλουβί με τους τρελούς
View previous topic :: View next topic  
Author Message
OMF
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 04 Feb 2004
Posts: 1961

PostPosted: Fri Sep 09, 2005 8:30 am    Post subject: Reply with quote

billy8181 wrote:


pandos ti melon ehei afto to kommati san imnos de to xero, oti ine oraio kommati gia mena ine(ke me ena kalo gipedaki me to kalo ise protos.... Wink ).


Συμφωνώ απόλυτα,
Οι στοίχοι είναι επνευσμένοι και συγκινιτικοί ,
ο ρυθμός αργός και ηρεμιστικός (καλό αυτό) αλλα για μένα δεν έχει συμασία ,όσο σκέφτομαι ότι μπορεί μια μέρα να τραγουδάει αυτό το τραγούδι όλο το γήπεδο ανατριχιάζω.

Κίτρινο η ελπίδα μας
μακρινή η πατρίδα μας
μαυρό ο πόνος μια γενιάς
πετά απόψε σαν αητός
σπίτι σου είναι ο ουρανός
μακριά ταξίδεψε
με φτερά συνθήματα
του Βοσπόρου κύματα Crying or Very sad

btw O πρώτος ύμνος ,και αιώνιος, της ΑΕΚ (πρίν τα δοκάρια) είναι αυτό που γράφτηκε λίγο μετά την ίδρυση:

Ο αρχηγός,είναι ο φίλος μας ο Νέγκρο
που έχει μπόι συμμαζεμένο και μικρό,
Είν΄απ΄την πόλη
τον τρέμουν όλοι
κι έχει σουτάρισμα στ' αλήθεια φοβερό.

Έχουν γκολκίπερ ένα νέο εκπληκτικό
μελαχρινό,ομορφομάτη και γλυκό.
Που αν αριβάρουν
και του σουτάρουν
τους παίζει αυτός σαν γάτα με τον ποντικό.

Τραβούνε πέναλτι που δεν τον συγκινεί
και στου αγώνος την πιο κρίσιμη στιγμή
ορθός εκείνος
σαν Βαλεντίνος
ποζάρει δίπλα στο φιλέ σαν στο πανί

Τα Πολιτάκια,τα Πολιτάκια
είναι παιδιά ευγενικής ψυχής
μικρά-μεγάλα
παίζουνε μπάλα
και λένε εν την Ενώση η ισχύς.
Back to top
View user's profile Send private message
exitmusician
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 2456
Location: Athina, Hellas

PostPosted: Fri Sep 09, 2005 9:04 am    Post subject: Reply with quote

Χωρίς να θέλω να δημιουργήσω κάποια παρεξήγηση, δεν νομίζω ότι το τραγούδι αυτό έχει κάποια ελπίδα να καθιερωθεί, για διάφορους λόγους:

α) Δεν έχει κάποιο ειδικό βάρος σαν σύνθεση, αλλά θυμίζει ένα ακόμα από τα τραγουδάκια που ο Φοίβος γράφει σωρηδόν.
β) Καλώς η κακώς το όνομα του συνθέτη/κατασκευαστή έχει συνδυαστεί με την έννοια του hit-maker, του κατασκευαστή βιομηχανοποιημένης μουσικής και αυτό δεν είναι πρς εκτίμηση.
γ) Αν η πρόθεση του Ντέμη είναι να αλλάξει τον ύμνο της ομάδας, τότε διάλεξε λανθασμένο τρόπο. Ο ύμνος μιας ομάδας προϋποθέτει την πλήρη αποδοχή από τους οπαδούς της και δεν επιβάλλεται, ειδικά από τη στιγμή που κατασκευάζεται (γιατί στην προκείμενη περίπτωση με τον Φοίβο μιλάμε για κατασκευή τραγουδιού) χωρίς τη συμμετοχή (έστω και για το τυπικό) των φιλάθλων. Ο ύμνος καθιερώνεται με το πέρασμα του χρόνου και στη βάση των συνθηκών και όχι επειδή το θέλει ένας-δύο άνθρωποι.

Αν πάλι ο σκοπός είναι το τραγούδι να ακούγεται στο γήπεδο σαν συνοδευτική μουσική, είναι υπεραρκετό (όπως π.χ. το υπεραριστούργημα "ΠΑΟ σ' αγαπάω" του Ρότσα σε στίχους/μουσική του Καρβέλα). Εξάλλου δεν νομίζω ότι κανένας θα του δίνει και ιδιαίτερη σημασία, όπως ακριβώς συμβαίνει και στο προαναφερθέν άσμα.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
K.
Full Member
Full Member


Joined: 29 Sep 2004
Posts: 253
Location: EΛΛΑΣ

PostPosted: Fri Sep 09, 2005 10:24 am    Post subject: Reply with quote

Δεν έχω ακούσει ακόμα το τραγούδι οπότε δεν έχω γνώμη για την ποιότητά του. Οι στίχοι βέβαια είναι καλοί , ενώ για τον Φοίβο συμφωνώ 100% με τον exitmusician .

Quote:
Αν η πρόθεση του Ντέμη είναι να αλλάξει τον ύμνο της ομάδας, τότε διάλεξε λανθασμένο τρόπο. Ο ύμνος μιας ομάδας προϋποθέτει την πλήρη αποδοχή από τους οπαδούς της και δεν επιβάλλεται, ειδικά από τη στιγμή που κατασκευάζεται (γιατί στην προκείμενη περίπτωση με τον Φοίβο μιλάμε για κατασκευή τραγουδιού) χωρίς τη συμμετοχή (έστω και για το τυπικό) των φιλάθλων. Ο ύμνος καθιερώνεται με το πέρασμα του χρόνου και στη βάση των συνθηκών και όχι επειδή το θέλει ένας-δύο άνθρωποι.

Ενισχύω τα παραπάνω με το πιο χαρακτηριστικό ,κατά τη γνώμη μου, παράδειγμα . Υπάρχει πιο επιτυχημένος ύμνος ποδοσφαιρικής ομάδας απ'το "You 'll never walk alone" της Λίβερπουλ ; Ξέρω πολλούς που έχουν ακούσει τους οπαδούς να τον τραγουδούν κι ανατριχιάζουν (χωρίς να υποστηρίζουν αυτή την ομάδα) . Ε λοιπόν αυτό το τραγούδι δεν γράφτηκε για τη Λίβερπουλ , είναι νομίζω από κάποιο Αμερικανικό μιούζικαλ του '40 ή του '50 ! Οι οπαδοί της Λίβερπουλ το υιοθέτησαν γιατί θεωρούν ότι οι στίχοι και η μουσική τους εξέφραζαν , και έμεινε . Μ'αυτή την λογική , δεν χρειαζόταν κανένας νεος ύμνος , και μάλιστα η "νέα ΑΕΚ του Ντέμη" έχει ήδη το τραγούδι που ,συμπτωματικά , οι στίχοι του της πάνε γάντι και οι οπαδοί της το γουστάρουν : το "Μόνη ξανά δε θα σ'αφήσω" !
Back to top
View user's profile Send private message
OMF
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 04 Feb 2004
Posts: 1961

PostPosted: Fri Sep 09, 2005 10:48 am    Post subject: Reply with quote

E παιδιά το πάτε παραπέρα,

Το νέο τραγούδι είναι και όχι ο νέος ύμνος (πουθενά δεν έχει γράψει , αναφέρει η ΠΑΕ ή ο Ντέμης ότι είναι ύμνος)
Άρεσε σε όλο το κόσμο 95% και ήδη έχει αγαπηθεί σαν τραγούδι (και όχι ύμνο).

Το δοκάρια είναι ιστορικός ύμνος αλλα άπο στοίχο μπλάχ .Διασώζεται μόνο επειδή είναι του Καζατζίδη - Παπαιωάννου
Το ''Μόνη ξανά '' δεν εγκαταλείπεται αλλα παραμένει στη δισκοθύκη δεν μπορεί να γίνει ύμνος γιατί δεν έχει τους στοιχουν να εξιστορούν την ιστορία της ομάδας απο το παραλθόν αλλα απο ένα σημείο και πέρα , πάντως παραμένει και θα παραμείνει για πάντα τραγούδι της ΑΕΚ.

Το καινούργιο ΤΡΑΓΟΥΔΙ δυμιουργήθηκε για να εκφράζει όλοι την ΑΕΚ απο το σκάκι μέχρι τη Πάλι και να εξιστορεί εύηχα την ιστορία της ομάδας με παραλληρισμούς χωρις ''δοκάρια'' και ''μπόρες'' αλλα και χωρίς τις ιαχές του πολέμου.
Μπορεί να μην γίνει ύμνος αλλα σίγουρα θα ακούγεται σε κάθε άθλημα και το ρεφρέν άνετα γίνεται γηπεδικό σύνθημα μπορεί και ολόκλυρο.
Ένα πρωτέρημα είναι μπορεί να παίζει στα ραδιόφωνα να μην ενοχλεί και να συγκινεί όλο το κόσμο ανεξάρτητα ομάδας (αυτό ήδη το πέτυχε) και ειδικά χτυπάει (target group) τους φιλάθλους (όχι οπαδούς) για να τους φέρει πιο κοντά στην ομάδα.
Μην ξεχνάμε ότι ένας λόγος (ο κυριότερος) είναι τα λεφτά . 7 ευρώ κοστίζει και μπορεί να φτάσουν οι εισπράξεις σε εκαντοντάδες χιλιάδες ευρώ (ίσως και εκατομμύριο) Wink

Όσο για τις αντιδράσεις που έτρεξαν να γράψουν οι εφημερίδες απλά δεν υπάρχουν γιατί άγγιξε όλο το κόσμο (όσο για την R αυτά που λέει ήταν προβλεπόμενα μια που το πολεμάει το τραγούδι εδώ και κάτι μήνες )

Δεν υπάρχει μη ΑΕΚτζής που να μην διακατέχεται απο αντι-αεκ ένστικτα που να μην συγκινήθηκε με τους στοίχουν ή που να μην του άρεσε σαν τραγούδι (επαναλαμβάνω)

Μπορεί να βγάζουν κάθε χρόνο τραγούδια (ρόκ , μέταλ , μπαλάντες , όπερα ) και Cd για να γεμίζουν με προιόντας τις μπουτίκ αλλα δεν έχει σχέση με προσπάθειες ύμνου αφού σίγουρα μόνο ο κόσμος μπορεί να κάνει ένα τραγούδι ύμνο και αυτό θα το δείξει το μέλλον.
Back to top
View user's profile Send private message
exitmusician
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 2456
Location: Athina, Hellas

PostPosted: Fri Sep 09, 2005 11:40 am    Post subject: Reply with quote

Τώρα το θέτουμε σε σωστή βάση. Ακούστηκε πάντως σε πολύ μεγάλη έκταση ότι το τραγούδι είναι "ο νέος ύμνος της ΑΕΚ". Η μόνη ένστασή μου είναι πλέον η διαχρονικότητά του, την οποία ούτε ο Φοίβος μπορεί σε καμία περίπτωση να προσεγγίσει, ούτε η συνεχής μετάδοση του τραγουδιού σε κάθε εκδήλωση της ΑΕΚ.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
OMF
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 04 Feb 2004
Posts: 1961

PostPosted: Fri Sep 09, 2005 12:10 pm    Post subject: Reply with quote

Απο τους ΑΡΔ γράφτηκε αυτό (πέρι ύμνου) απο τους ίδιους που βλέπουν πόλεμο για το τραγούδι. Laughing
Η αλήθεια είναι ότι είναι και μια προσπάθεια να δοκιμάσουν ΑΝ περάσει τέτοιο τραγούδι στο κόσμο και αν τραγουδιέται στο γήπεδο στα πρότυπα των αγγλικών γηπέδων (όπως και πολλά άλλα) αλλα κανείς δεν ξέρει αν μπορέσει να καθιερωθεί (όχι σαν ύμνος αναγκαστικά) , στη πράξη θα φανεί αυτό.
Φέτος θα παίζουν και τα τρία (Δοκάρια , μόνοι ξανά , μια αγάπη) και μακάρι να παίζουν και όλα τα άλλα τραγούδια που έχουν γραφτεί κατα καιρούς.
That's all αλλα η πραγματική ουσία είναι οι πωλήσεις cd και εισιτηρίων (διαρκείας ή απλά) αφού ώς γνωστό η συμμετοχή του φοίβου εγγυάται την εμπορική επιτυχία .
Πάντως αντικειμενικά είναι ότι καλύτερο μπορούσε να γράψει αυτός ο καλυτέχνης και πλησίασε το τέλειο στοιχουργικά.
Αλοίμονο να τσακωνώμαστε και για ένα τραγούδι , έχουμε τόσα άλλα για να σκοτωθούμε. Laughing
Back to top
View user's profile Send private message
exitmusician
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 2456
Location: Athina, Hellas

PostPosted: Fri Sep 09, 2005 12:20 pm    Post subject: Reply with quote

Ήμουν 100% σίγουρος ότι θα μιλούσες για ΑΡΔ Laughing Laughing Laughing
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
OMF
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 04 Feb 2004
Posts: 1961

PostPosted: Fri Sep 09, 2005 12:51 pm    Post subject: Reply with quote

Είναι να μην μηλάω ρε exit όταν βλέπω πρωτοσέλιδα τύπου Goal ( η εφημερίδα που το τελευταίο έχει ξεσαλλώσει με τη κόντα Ντέμη-R )
-Όταν δεν υπάρχει ΑΕΚτζής που να μην του άρεσε σαν τραγούδι (και αυτό μπορείς να το ψάξεις εύκολα) και να μην συγκινήθηκε με το στοίχο ή που να μην γουστάρει να τραγουδίσει το ρεφρέν.
Υπάρχουν αντίθετες απόψεις στη κουβέντα ''άν μπορεί αυτό το τραγούδι να γίνει μια μέρα ύμνος? '' και σε μερικούς δεν αρέσει ο ρυθμός (απο τη μέση και μετά) αλλα αυτό σίγουρα δεν θεωρείται ''πόλεμος''
-Όταν κανένας εντός ΠΑΕ δεν έχει πεί μια φορά τη λέξη <<ύμνος>> άλλα όλοι μηλάνε για το ''ΝΕΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ''

Βρήκα και τις δηλώσεις ντέμη στην R Ηρακλείου πρίν κανα μήνα για το θέμα
<<Δεν πρόκειται για ύμνο. Ο ύμνος είναι ένας, όπως πάντα, αυτός που θέλει ο κόσμος. Είναι ένα τραγούδι με το οποίο ο Φοίβος έκλεισε ως καλλιτέχνης και θα ασχοληθεί με κάτι άλλο. Ο κόσμος κάνει ύμνο ένα τραγούδι. Πάντως, όσοι το έχουν ακούσει έχουν ανατριχιάσει">>

Τελοσπάντως το κλείνω το θέμα και αυτό το πόστ κολλάει στο ΜΜΕ.
Back to top
View user's profile Send private message
OMF
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 04 Feb 2004
Posts: 1961

PostPosted: Sat Sep 10, 2005 2:46 pm    Post subject: Reply with quote

vag3721 wrote:
Ποδοσφαιρικό λεξικό .


Να προσθέσω άλλη μία

Πουλέν (το) : Η πιο πρόσφατη ποδοσφαιρική ορολογία (5 χρόνια απο τη δημιουργία) που εξαπλώνεται αστραπιαία και χρησιμοποιήται ευρέως πλέον. Σημαίνει αγαπημένος για κάποιο λόγο (απροσδιοριστός απο τύπο μέχρι ποδοσφαιρικές ικανότητες) παίκτης .
Προέρχεται απο γνωστό οπαδικό φόρουμ και συγκεκριμένα απο διαγωνισμό πουλέν μεταξύ των user (με κανονισμούς και δώρα κτλ) με σκοπό το χαβαλέ.
Back to top
View user's profile Send private message
Nikos C.
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 23 Jun 2004
Posts: 1041

PostPosted: Sat Sep 10, 2005 3:11 pm    Post subject: Reply with quote

Quote:


α) Δεν έχει κάποιο ειδικό βάρος σαν σύνθεση, αλλά θυμίζει ένα ακόμα από τα τραγουδάκια που ο Φοίβος γράφει σωρηδόν.
β) Καλώς η κακώς το όνομα του συνθέτη/κατασκευαστή έχει συνδυαστεί με την έννοια του hit-maker, του κατασκευαστή βιομηχανοποιημένης μουσικής και αυτό δεν είναι πρς εκτίμηση.


Δηλαδή οι Gerry & the Pacemakers ήταν κάτι μεταξύ Ντύλαν και Τζώνυ Κας τον καιρό τους;
Back to top
View user's profile Send private message
exitmusician
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 2456
Location: Athina, Hellas

PostPosted: Sat Sep 10, 2005 7:48 pm    Post subject: Reply with quote

Μα δεν έγραψαν οι Gerry and the Pacemakers το "You'll Never Walk Alone" (επειδή προφανώς εκεί αναφέρεσαι). Αντίθετα, οι Rodgers και Hammerstein που το έγραψαν θεωρούνται ως αναμορφωτές του μιούζικαλ.

Για περισσότερες πληροφορίες
http://www.time.com/time/time100/artists/profile/hammerstein.html

και ας συνεχίσουμε αυτή τη συζήτηση στο θέμα για τη μουσική, στο Πολιτικό Κλουβί.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Nikos C.
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 23 Jun 2004
Posts: 1041

PostPosted: Sat Sep 10, 2005 10:10 pm    Post subject: Reply with quote

Exit,

Οι ενστάσεις σου μπήκαν για τον ύμνο της ΑΕΚ και η απάντηση μου μπήκε για αυτό το ζήτημα. Δεν συζητάμε τα μουσικά μας γούστα. Συζητάμε την παρατήρηση ότι ένα κομματάκι της σειράς δεν μπορεί να γίνει ύμνος μιας ομάδας.

Επί της ουσίας, αμφιβάλλω ότι ο μέσος οπαδός της Λίβερπουλ ήξερε ποιος έγραψε το You never walk alone. Το πιο πιθανό ήταν ότι ξέραν την εκδοχή των Gerry and the Pacemakers. Και επειδή το τραγούδι το έχω στο playlist και το ακούω συχνά μου ακούγεται - και μου φαίνεται πως είναι- χιτάκι της σειράς από αυτά που έβγαιναν κατά δεκάδες τη δεκαετία του 60.

Τα δε μιούσικαλ είναι κατεξοχήν είδος ποπ λαϊκής κουλτούρας. Δεν νομίζω ότι υπάρχουν μιούζικαλ που βγαίνουν για τις ελίτ όπως γίνεται με το σινεμά ή τα βιβλία ή την κλασσική μουσική.

Το να είσαι αναμορφωτής λοιπόν του μιούσικαλ δεν αλλάζει το γεγονός ότι το είδος είναι λαϊκή κουλτούρα.

Οι εξιδανικευμένοι Γκίλμπερτ και Σάλλιβαν δεν είναι παρά οι Ρουβάδες της Βικτωριανής Αγγλίας και οι Rodgers και Hammerstein οι χιτ μέικερς της δεκαετίας του 30.

Και στο κάτω κάτω, εμένα το τραγούδι της ΑΕΚ δεν με τρελαίνει, αλλά δεν έχω την απαίτηση να βγει το αριστούργημα το οποίο θα τρελάνει τους κριτικούς και θα είναι το breakthrough της ελληνικής έντεχνης μουσικής.

Και τρελαίνομαι όταν μου λένε για τον Καζαντζίδη γιατί αυτοί που το λένε κολλάνε στην ταμπέλα και δεν βλέπουν ότι το τραγούδι δεν λέει απολύτως τίποτα. Και είναι και άλλης εποχής που δεν προσαρμόζεται σήμερα.

Το ζήτημα είναι άλλο. Ουσιαστικά το τραγούδι ζητάει τον κόσμο να κάνει το γήπεδο αγγλικό γήπεδο. Διότι στο Άνφιλντ το ωραίο συναίσθημα και η παράδοση βγαίνει από το γεγονός ότι όλο το γήπεδο το τραγουδάει αυθόρμητα χωρίς να το βάζει κανείς στα μεγάφωνα. Η ποιότητα της ενορχήστρωσης μετράει πολύ λιγότερο από την συμμετοχή όλων των φιλάθλων και της χρήσης του τραγουδιού ως κύριο συστατικό της κοινότητας τους. Και επειδή το κάνουν πολλά χρόνια γίνεται παράδοση, κάτι που επειδή επαναλαμβάνεται είναι μέρος ενός ξεχωριστού τελετουργικού.

Το πρόβλημα είναι ότι από τη μία οι Έλληνες δεν έχουν παράδοση να τραγουδάνε - αντιθέτως έχουν παράδοση στο να βρίζουν τους αντιπάλους- και από την άλλη το γεγονός ότι το τραγούδι πάει βουρ να δημιουργήσει παράδοση επί τούτου και εν μέσω πονηρών αντιδράσεων ορμώμενων από άλλα ζητήματα. Δεν είναι κάτι που θα επιλεγεί αυθόρμητα. Και αν μπορώ να ψέξω την προσπάθεια είναι ότι παραπροσπαθεί να γίνει.

Αλλά αυτό καθεαυτό το τραγούδι δεν νομίζω να είναι πρόβλημα. Πιασάρικη επωδό να έχει και να είναι εύκολο να το θυμάται κανείς χρειάζεται. Τα άλλα θα τα αναλάβει ο χρόνος.
Back to top
View user's profile Send private message
exitmusician
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 2456
Location: Athina, Hellas

PostPosted: Sun Sep 11, 2005 11:28 am    Post subject: Reply with quote

Καταρχήν θα συμφωνήσεις με το ότι αν και το μιούζικαλ αποτελεί, κατά τα λεγόμενά σου, κατεξοχήν είδος λαϊκής κουλτούρας δεν αποκλείει ότι μπορεί να δημιουργήσει αριστουργήματα που και διαχρονικά είναι και σημαντικά για τη εξέλιξη όχι μόνο του συγκεκριμένου είδους αλλά και της λαϊκής κουλτούρας per se.

Δεύτερον, κάνεις το λογικό σφάλμα να εξισώνεις τους Rodgers και Hammerstein με τους σημερινούς κατασκευαστές τραγουδιών, θεωρώντας τους ως "hit-makers της δεκαετίας του '30". Με την ίδια λογική και ο Μότσαρτ ήταν ο hit-maker του 18ου αιώνα, μιας και τα πολυάριθμα έργα του ήταν εξαιρετικά δημοφιλή, παρουσιάζονταν σε όλη την Ευρώπη (μάλιστα ο Μότσαρτ είχε ολόκληρο pattern για τις επισκέψεις του στους βασιλικούς οίκους και τα θέατρα ανά την Ευρώπη) και αρκετά γράφονταν κατά παραγγελία. Η απομυθοποίηση με τα σημερινά δεδομένα είναι εύκολη, αλλά η διαχρονικότητα είναι ο καλύτερος μάρτυρας.

Τρίτον, το θέμα που θέτεις είναι αν το τραγούδι που θα γραφτεί ως ύμνος μιας ποδοσφαιρικής ομάδας πρέπει να είναι αριστούργημα της ελληνικής μουσικής σκηνής για καθιερωθεί. Εγώ είπα ότι ένα τραγούδι της σειράς όπως αυτό του Φοίβου είναι δύσκολο να καθιερωθεί και μάλιστα να γίνει αποδεκτό σε τέτοιο βαθμό και από ένα τόσο μεγάλο κοινό όπως είναι οι φίλαθλοι μίας ομάδας. Η διαφορά έγκειται στο ότι ακόμα και ένα "hit" μπορεί να καθιερωθεί ως αντιπροσωπευτικό μίας ομάδας αρκεί να μην είναι της πλάκας. Και, όντως, το YNWA καθιερώθηκε στο Kop Stand τη δεκαετία του '60 μετά τη σχετική επιτυχία των Gerry and the Pacemakers. Το ότι κάποιος επέλεξε να το διασκευάσει και να το κάνει hitάκι στα 60s δεν μειώνει την αξία της σύνθεσης.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
andbrok
Junior Member
Junior Member


Joined: 31 May 2004
Posts: 199

PostPosted: Sun Sep 11, 2005 9:11 pm    Post subject: Reply with quote

Διακόπτω για λίγο τη συζήτηση περί του νέου τραγουδιού:

Τι είδαμε σήμερα στο Παγκρήτιο Στάδιο; 6.000 φιλάθλους στην πρεμιέρα του ΟΦΗ, της ιστορικότερης ομάδας της Κρήτης. Πέρυσι ο Εργοτέλης, αν θυμάμαι καλά, είχε μέσο όρο γύρω στις 9.000. Νομίζω ότι είναι προφανείς οι αιτίες του φαινομένου.
Back to top
View user's profile Send private message
OMF
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 04 Feb 2004
Posts: 1961

PostPosted: Mon Sep 12, 2005 2:11 pm    Post subject: Reply with quote

Η Κρήτη διψάει για μπάλα και δεν είναι τυχαίο που κάθε φορά που παίζουν εντός έδρας ΑΕΚ-ΠΑΟ-ΟΣΦΠ γεμίζουν τα καράβια απο οπαδοτουρίστες (που με την ευκαιρία γλεντάνε στα μπουζούκια και στα club (που οι μισοί που εργάζονται είναι κρητικοί) και κάνουν μια γύρα στα ξαδέλφια στην Αθήνα Wink )

Y.Γ. Και έγω περιμένω ένα Χανιώτη γαυράκι (τι άλλο) να πάμε στο ΑΕΚ-ΟΣΦΠ.
Back to top
View user's profile Send private message
Dimiskour
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 02 Jun 2004
Posts: 1189
Location: Αθήνα

PostPosted: Mon Sep 12, 2005 9:36 pm    Post subject: Reply with quote

Η Αγγλια σημερα πανηγυριζει! Καταφερε μετα απο 18 χρονια να κερδισει την Αυστραλια στο κρικετ σε επιπεδο Test . Το γεγονος αυτο ειναι τεραστιας σημασιας για τους Αγγλους και σχεδον μπορω να το συγκρινω με τη κατακτηση του Ευρωμπακετ απο μας το 87 (παρολο που επαιζαν μονο 2 ομαδες). Αναμενω αποψε και αυριο να καει το πελεκουδι!

Πριν ερθω στην Αγγλια δεν ηξερα τιποτα για αυτο το αθλημα. Μου φαινοταν εκπληκτικα βαρετο. Μια μερα λοιπον, καθησα με ενα νοτιοαφρικανο και μου εξηγησε τους κανονες (Το κρικετ στη χωρα του ειναι το Νο1 αθλημα οπως και στην Αυστραλια). Η πρωτη μου ερωτηση ηταν: πώς κερδιζει μια ομαδα στο κρικετ? Στο ακουσμα της, ο φιλος μου γουρλωσε τα ματια του και εσκασε στα γελια! Very Happy Ειναι σαν καποιος να σας ρωτησει: τι γινεται ακριβως στο μπασκετ? Laughing

Απο τοτε που αρχισα να καταλαβαινω τι παιζεται, συνειδητοποιησα ποσο συναρπαστικο αθλημα ειναι. Ειδικα οι αγωνες αυτοι μεταξυ Αγγλιας και Αυστραλιας ηταν απιστευτοι (επαιξαν 5 πενταημερους αγωνες σε διαστημα 2 μηνων, τα λεγομενα Test Matches). Τρομερες ενεργειες, απιστευτη ατμοσφαιρα και εκπληκτικο σασπενς.

Ειναι πραγματικα πολυ κριμα που αυτο το σπορ παιζεται μονο μεταξυ Αγγλιας και πρωην αποικιων. Θα μπορουσε να αποτελεσει ενα φοβερα ενδιαφερον Ολυμπιακο αγωνισμα αν παιζοταν απο περισσοτερες χωρες.

Στους αγωνες αυτους ειχα τη τυχη να παρακολουθησω εναν απο τους καλυτερους παικτες ολων των εποχων (αν οχι τον καλυτερο) τον περιφημο Αυστραλο Shane Warne, στον τελευταιο Test Match του στην Αγγλια.




Οι πανηγυρισμοι:



Δειτε και το banner στη πρωτη σελιδα του bbc:

http://www.bbc.co.uk/

Το παρακατω "πανο" με ελυσε:

Laughing

(αν δε μπορειτε να διακρινετε τι λεει: "I missed my wedding for this")
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
SOUL_13
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 28 Apr 2004
Posts: 722
Location: Birmingham-UK

PostPosted: Tue Sep 13, 2005 10:56 am    Post subject: Reply with quote

To evlepa kai egw sto gimnastirio exthes alla na sou thn alhthia an kai fenotane endiaferon den katalavaina tipota Laughing, kati apo baseball mou thumise sto poio periploko. Padws einai megalh ekpliksh an skefteis oti oi Australoi milousane gia 5-0 prin to Ashes kai xasane 2-1.
Back to top
View user's profile Send private message
Dimiskour
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 02 Jun 2004
Posts: 1189
Location: Αθήνα

PostPosted: Tue Sep 13, 2005 12:24 pm    Post subject: Reply with quote

SOUL οντως αν δε σου εξηγησει καποιος τους κανονες δε βγαζεις ακρη! Smile Ειναι και περιπλοκοι οι ατιμουληδες!

Οπως πανευκολα προεβλεψα, η κρικετομανια εχει αγκαλιασει τη χωρα. Μερικα απο τα πρωτοσελιδα:



Αυτο για το οποιο ολοι κανουν λογο ειναι οτι η επιτυχια θα αποτελεσει το εναυσμα να ασχοληθουν περισσοτερα νεα παιδια με το σπορ οπως εγινε και με μας μετα απο το 87. Ηδη οι κατασκευαστες μπαστουνιων κρικετ μιλανε για 70% ανοδο στις πωλησεις τους! Εγω που εκανα μια βολτα απο το παρκο της περιοχης που μενω πριν μια βδομαδα ειδα 3 διαφορετικους αγωνες να παιζονται ταυτοχρονα! Μεχρι και η βασιλισσα παρακολουθησε τον αγωνα χθες.

Σημερα η ομαδα αναμενεται να παρελασει στους δρομους της Αγγλιας σε ανοικτο λεωφορειο και δε θα εκπλαγω αν μαζευτει κοντα στο εκατομμυριο κοσμος για να τους επευφημισει.

Για την ιστορια, οι αγωνες μεταξυ Αγγλιας και Αυστραλιας λεγονται Ashes οπως αναφερε και ο SOUL για τον παρακατω λογο. Το 1882 (ναι το 1882!)οι Αυστραλοι πετυχαν την παρθενικη τους νικη σε αγγλικο εδαφος και εξ αιτιας αυτου ενας δημοσιογραφος σκαρφιστηκε την ιδεα να γραψει ενα "μνημοσυνο" σε μια αθλητικη εφημεριδα λεγοντας οτι το αγγλικο κρικετ πεθανε σημερα και το "σωμα" καηκε και οι σταχτες του (=στα αγγλικα ashes) θα μεταφερθουν στην Αυστραλια. Αν και το ολο σκηνικο εγινε για πλακα, η ιδεα κολλησε και επισημοποιηθηκε.

Οι "Σταχτες" λοιπον, τοποθετουνται σε μια μικροσκοπικη υδρια την οποια σηκωνει ως τροπαιο ο νικητης στο τελος κατι το οποιο φανταζει τουλαχιστον περιεργο! Very Happy :



Και ο νεος σουπερσταρ των Αγγλικων σπορ, Andrew Flintoff:

Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
Mekios
Junior Member
Junior Member


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 103
Location: ΓΗ

PostPosted: Tue Sep 13, 2005 5:15 pm    Post subject: Reply with quote

Φαντάζομαι γνωρίζετε ότι η Ελλάδα έχει 10 ομάδες κρίκετ!
Και οι 10 είναι στην Κέρκυρα, όπου διεξάγεται κανονικό πρωτάθλημα και υπάρχει και ομοσπονδία καθώς και Εθνική ομάδα! Μάλιστα η Εθνική ομάδα πάει πάρα πολύ καλά και έχει και αρκετούς τίτλους στην κατοχή της (παίζει στην Β΄κατηγορία Ευρώπης).
Προσωπικά παίζω κρίκετ (σε μια από αυτές τις 10 ομάδες) και μπορώ να σας πώ ότι είναι ένα τελείως διαφορετικό άθλημα από αυτά που ξέρουμε. Δε χρειάζεται να είσαι και πολύ αθλητικός τύπος, έχει πολύ παρεϊστικο χαρακτήρα και μπορεί να έχει τεράστια διάρκεια (τα ashes είναι test match και μπορούν να έχουν διάρκεια μέρες ολόκληρες... φυσικά με το απαραίτητο tea-break).
Γίνονται προσπάθειες να εξαπλωθεί και στην Ελλάδα, αλλά δε το βλέπω εύκολο ο Έλληνας είναι πολύ του καναπέ και του τσακ-μπαμ και δε του ταιριάζει σαν νοοτροπία.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
billy8181
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 11 Mar 2005
Posts: 3759
Location: London-UK

PostPosted: Tue Sep 13, 2005 5:29 pm    Post subject: Reply with quote

an psaxete sto internet kai an de me apata i mnimi mou ehoume dinati omada indoor cricket(!) , kai ihame diakrithi se evropaiko protathlima prin 2-3 hronia(?).....iha to link thimame ala to ehasa... akugiete trelo/asheto ala alithino...

oriste ena link pou vrika:
sikoseto!!! Smile


http://www.worldcricketcentre.co.uk/eccindoornationscup/
Back to top
View user's profile Send private message
Dimiskour
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 02 Jun 2004
Posts: 1189
Location: Αθήνα

PostPosted: Tue Sep 13, 2005 8:33 pm    Post subject: Reply with quote

Πολυ ενδιαφεροντα τα posts σας Billy και Mekios. Ειλικρινα , σε ζηλευω πολυ βρε Mekios! Δε ξερω, αλλα εχω πορωθει παρα πολυ με το κρικετ! Παντως τεινω να συμφωνησω μαζι σου οτι ισως δε ταιριαζει στη νοοτροπια του Ελληνα. Φανταστειτε ενα παιχνιδι το οποιο ξεκιναει μια ωραια πρωια στις 10, τελειωνει στις 6.30 το απογευμα (αφου εχει μεσολαβησει μεσημεριανο και τσαγακι), ξαναρχιζει την επομενη μερα, παλι στις 10 και το βιολι αυτο συνεχιζεται για 5 μερες! Αν μια ομαδα κερδισει, σημαινει οτι προηγειται 1-0 με 4 ακομα παρομοια παιχνιδια τις επομενες εβδομαδες! Βεβαια υπαρχουν και τα one-day παιχνιδια, αλλα και αυτα διαρκουν ωρες.

Απ'την αλλη μερια βεβαια, ειναι τετοια η ροη του παιχνιδιου που ανετα καθησα μια μερα απο το πρωι μεχρι το βραδυ και το παρακολουθησα.

Ψαχνοντας λιγο στο ιντερνετ βρηκα αυτο το αρθρο σε ενα αυστραλιανο portal ομογενων:

http://www.neoskosmos.com.au/050818/nkew/sport/sport_index.shtml

Εντυπωση μου εκανε η αναφορα στους 30.000 Πακιστανους που μενουν στη Αθηνα και που καθε σαββατοκυριακο παιζουν κρικετ (σημ. το Πακισταν ειναι μεγαλη δυναμη στο αθλημα). Ενας απ'αυτους, ο οποιος προπονησε μια απο τις μικρες εθνικες μας και την οδηγησε σε επιτυχια, αναφερει οτι κανα δυο παικτες της ομαδας τοτε ηταν παγκοσμιου επιπεδου, αλλα χαθηκαν αφου δεν υπαρχουν χρηματα και ενδιαφερον απο τα ΜΜΕ.

Τελοσπαντων, οριστε και 3 φωτογραφιες απο τα τρελα πανηγυρια των Αγγλων σημερα:

Ο αρχηγος της ομαδας Vaughan κραταει το 'βαρυτιμο" τροπαιο Very Happy




Ο κοσμος περιμενει ανυπομονα στη Trafalgar Square



Τρελα!

Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
marin
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 29 Apr 2004
Posts: 1414
Location: London

PostPosted: Tue Sep 13, 2005 8:44 pm    Post subject: Reply with quote

Mesa stin mikri ydria pou anaferei o Dimiskour yparxoun oi pragmatikes staxtes apo ta stumps (ta xyla pou einai topothetimena pisw apo auton pou exei to bat kai ta opoia ousiastika prostateuei na min pesoun apo ti mpala tou antipalou) tou paixnidiou tou 1882 opote kai exase gia proti fora i Agglia.

To oti kerdisan xtes, itan fobero an analogistei kaneis oti xanoun epanilimena kai astamatita apo to 85 nomizw, kai oti genika oi Australoi einai i noumero 1 omada ston kosmo.
Oi treis kalyteroi paixtes tis Australias (Ricky Ponting, Shane Warne kai Glen McGrath) dilwnan oti ta paixnidia tha lixoun se 5-0 yper tis Australias liges meres prin tin enarxi twn Ashes.

Einai wraio kai endiaferon paixnidi an asxolitheis na to katalabeis ligo, alla omologoumenws den nomizw oti plin Kerkyras ginetai na exaplwthei stin Ellada.
Back to top
View user's profile Send private message
Mozart
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 2820
Location: Thessaloniki

PostPosted: Wed Sep 14, 2005 8:48 am    Post subject: Reply with quote

Θυμάμαι ένα καλοκαίρι στη Κέρκυρα, έπινα καφέ στο Λιστόν, και έστηναν το γήπεδο (γιατί δεν είναι μόνιμο) στο γρασίδι της πλατείας. Ρε παιδιά, δυο ώρες καθίσαμε, ούτε το γήπεδο δεν είχε τελειώσει και βαρεθήκαμε να δούμε και λίγο αγώνα. Μόνο κάτι δοκιμαστικές μπαλιές προλάβαμε.
Μέκιε, πόσα αυτοκίνητα κατά μέσο όρο φεύγουν με λακούβες στο καπώ από το γύρω πάρκινγκ σε κάθε αγώνα??
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Mekios
Junior Member
Junior Member


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 103
Location: ΓΗ

PostPosted: Wed Sep 14, 2005 12:30 pm    Post subject: Reply with quote

Πλέον γίνονται αγώνες μικρών ομάδων στο θρυλικό Λιστών ακριβώς λόγω των αυτοκινήτων. Υπήρχε προειδοποίηση ότι κάθε Τετάρτη και Κυριακή γίνονται αγώνες και οι ζημιές ήταν ευθύνη των ιδιοκτητών. Εγώ είχα σπάσει ένα παρμπρίζ σε προπόνηση (οχι Τετάρτη ούτε Κυριακή) και με έβαλε στο κυνήγι ο ιδιοκτήτης. Με καλύψανε 2-3 μεγαλύτεροι και τη σκαπούλαρα...
Οι αγώνες των μεγάλων γίνονται πλέον σε γήπεδο Κρίκετ (ναι καλά ακούσατε), που βρίσκεται σε πολύ όμορφη τοποθεσία (σε μαρίνα που παρκάρουν οι σκαφάτοι τα σκάφη τους) και με πολύ καλή συντήρηση. Μάλιστα έχει και μίνι κερκιδούλα ενώ έχει γίνει και Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα στην Κέρκυρα σε αυτό το γήπεδο (φέτος παραχωρήθηκε και για τις προπονήσεις της Κερκυράρας).
Αν θέλετε να σας παραθέσω και τα ονόματα κάποιων από τις ομάδες μας:

Α.Ο. Φαίακας (ισόβιος πρωταθλητής)
Αχιλλέας
Κερκυραϊκός Γ.Σ.
Α.Ο.Κ. Κέρκυρα (εδώ παίζω εγώ)
Βύρωνας
Ναυσίθοος (από εδώ ξεκίνησα την καριέρα μου)
Δέκαθλον
Άτλαντας
υπάρχει επίσης και ο Φαέθωντας που έχει έδρα την Αθήνα, νομίζω στα Βριλήσσια (όμως υπάρχει πρόβλημα στις μετακινήσεις και οι ομάδες από την Κέρκυρα έρχονται Αθήνα για τα παιχνίδια, ενώ ο Φαέθωντας έρχεται μια φορά το χρόνο και παίζει όλα τα ματς σε 1 βδομάδα)
Υπάρχουν και άλλες ομάδες στην Κέρκυρα που δεν συμπληρώνουν 11αδα ή υπολειτουργούν όπως π.χ. ο Πανεργατικός (θρυλικό σωματείο του παρελθόντος)

Για τον Πακιστανό που προπονούσε τις Εθνικές πρόκειται για τον Μάτζιτ Αλί Τσουχτάι μετανάστη από το Πακιστάν ο οποίος έπαιζε κιόλας στον Φαίακα. Δεν πρέπει να έχω δεί άνθρωπο να αγαπάει τόσο πολύ ένα άθλημα όσο ο Μάτζιτ. Μίλαμε για έναν πάρα πολύ καλό άνθρωπο που βοήθησε πάρα πολύ το κρίκετ στην Κέρκυρα και μας έμαθε πολλά πράγματα. Στην εθνική νέων έπαιζε ο αδερφός μου και τον έιχε προπονητή, νομίζω είχαν βγεί τρίτοι ή τέταρτοι εκείνη τη χρονιά, μόνο που οι ανίπαλοι Ευρωπαίοι είχαν από 2-3 Πακιστανούς στη σύνθεσή τους. Δυστυχώς ο Μάτζιτ διώχτηκε κάπως άκομψα από την Εθνική Ομοσπονδία Κρίκετ για οικονομικούς κυρίως λόγους (ο άνθρωπος έκανε 2 δουλειές για να τα φέρει πέρα).

Έχω 2 χρόνια να παίξω δυστυχώς λόγω σπουδών, ενώ τον Αύγουστο που πάω Κέρκυρα το πρωτάθλημα σταματαει δυστυχώς...
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
vag3721
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 06 Feb 2005
Posts: 2392
Location: Naousa/Athens

PostPosted: Wed Sep 14, 2005 3:59 pm    Post subject: Reply with quote

Quote:
OMF wrote:
Που χάθηκες τόσο καιρό , να μας πείς λίγο τη γνώμη σου για το ελληνικό πρωτάθλημα που ξεκίνησε . Razz


Quote:
Τι να πω ρε φιλε ...
Ειμαστε στην 3η αγωνιστικη του Πρωταθληματος και εχουμε παρει 3 κοκκινες καρτες !!
Ο οσφπ θα τις επαιρνε ε ?
Γνωμη σου ?


Κατα την γνώμη μου δεν θα τις έπερνε τις 3 κάρτες,αλλά όλα τα άλλα έιναι καλά στο ΠΑΟ και έμεινε να λυθεί αυτό?
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Το "αθλητικό" κλουβί με τους τρελούς All times are GMT + 3 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 53, 54, 55 ... 129, 130, 131  Next
Page 54 of 131

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Web hosting by isol.gr