stadia.gr/forum Forum Index stadia.gr/forum
Εδώ μιλάμε για τα πάντα. Από Καλατράβα μέχρι… Καλομοίρα!
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Τι μουσικες ακουει το stadia.gr
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 10, 11, 12 ... 27, 28, 29  Next
 
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Το "πολιτικό" κλουβί με τους τρελούς
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Nightcrawler
New Member
New Member


Joined: 01 Apr 2004
Posts: 38
Location: Ηράκλειο

PostPosted: Wed Jul 06, 2005 9:31 pm    Post subject: Reply with quote

Κοιτάξτε, το θέμα είναι πολύ απλό: η μουσική είναι κάτι που το "χρησιμοποιούμε" για να περνάμε καλά, και για να περνάς καλά πρέπει να σου αρέσει αυτό με το οποίο ασχολείσαι.
Κάπου εδώ μπαίνει το θέμα του γούστου, το οποίο είναι εντελώς υποκειμενικό και (εδώ θα διαφωνήσω με τον Giannis) δεν χωράει και πολύ ανάλυση.
Στον Α αρέσει το Χ και στον Β το Υ.
Περί ορέξεως λοιπόν...Wink

Arrow aristidis
Οι στίχοι των Therion έχουν να κάνουν σχεδόν αποκλειστικά με αρχαίους πολιτισμούς. π.χ στους τελευταίους δίσκους έχουν τραγόυδια με τίτλους "Dark Venus Persephone", "Prometheus Entfesselt", "Three Ships of Berik", το "Son of the sun" ασχολείται με τον Αιγυπτιακό πολιτισμό κτλ

Θα σου πρότεινα να πάρεις μαζί τα 2 τελευταία album που κυκλοφόρησαν ταυτόχρονα, τα Lemuria και Sirius B (που έχει και το Son of the sun). Κυκλοφορούν μαζί σε 1 συσκευασία με χοντρό εξώφυλλο, πέρυσι τα είχα πάρει με 20 ευρώ. Επίσης, έχουν ίσως το καλύτερο artwork σε booklet που έχω δει ποτέ, χωρίς υπερβολή. Μιλάμε για ένα έργο τέχνης σε κάθε σελίδα του...

Το Brave new world προσωπικά το τοποθετώ στα 3 καλύτερα album των Maiden. Το Dance of Death δεν είναι τόσο καλό, αλλά κι αυτό είναι δισκάρα!

Arrow billy8181
Το γνωστότερο ελληνικό metal συγκρότημα είναι οι Rotting Christ. Είναι black και gothic metal. Κυρίως black, κάποια στιγμή έβγαλαν και 2-3 albums σε πιο gothic μορφή - προσωπικά αυτά μου άρεσαν και περισσότερα.
Με τον τελευταίο τους δίσκο - "Sanctus Diavolos"- επανήλθαν στα πιο black και "κάφρικα" μονοπάτια που τους είχαμε συνηθίσει.
Το ωραίο είναι ο τραγουδιστής τους λέγεται Σάκης Mr. Green (και απ'ότι ξέρω είναι ΑΕΚ - άσχετο!).

Σε black metal festivals παίζουν αρκετά "ψηλά", μάλιστα είχα ακούσει ότι φέτος έπαιξαν ως headliners σε ένα festival στην Ελβετία!

Άλλο γνωστό ελληνικό συγκρότημα είναι οι On Thorns I Lay, ασχολούνται με doom metal, έχουν βιολί και γυναικία φωνητικά. Γι'αυτούς δεν ξέρω αρκετά για να είμαι ειλικρινής, αν ξέρει κάποιος περισσότερα ας ενημερώσει.

Γενικά τα ελληνικά metal συγκροτήματα δεν ακούγονται πολύ επειδή:
1. το marketing και η προώθηση είναι ΑΘΛΙΑ!
2. τα περισσότερα κινούνται σε "κάφρικους" χώρους (black και death) οπότε είναι λογικό να μην έχουν πολύ κόσμο.

Πάντως η Ελλάδα είναι αρκετά "metal χώρα". Θεωρούμαστε νο 1 στην Ευρώπη μετά τους Σκανδιναβούς, τους Γερμανούς κ τους Αγλλούς, δηλαδή τις παραδοσιακές metal δυνάμεις.

Συμφωνούμε απόλυτα για τη σχέση metal και ποιότητας. Ούτε εγώ ακούω death metal (και ελάχιστα από trash και black).

lucretius wrote:
Στι ίδιο περίπου στιλ και οι theatre of tragedy, με κορυφαίο το cdακι velvet darkness they fear και το κομμάτι On whom the moon doth shine (μεταξύ άλλων)...η απόλυτη ανατριχίλα!


Απίστευτο! Είσαι μέσα στο μυαλό μου Lucretius!
Οι Theatre of Tragedy είναι από τα καλύτερα συγκροτήματα στο gothic metal, και το Velvet darkness they fear από τα πιο κλασσικά albums.

Είναι ένα από τα αγαπημένα μου συγκροτήματα. Πολύ καλό και το Aegis που έβγαλαν μετά το Velvet darkness they fear, παρόλο είναι πολύ πιο "soft". Μετά χάλασαν κάπου την πορεία τους, και έγιναν κάτι σαν techno-metal, έφυγε και η Liv Kristine...Crying or Very sad
Η τελευταία δήλωσε πέρυσι (νομίζω στο Metal Hammer το δα) ότι υπεύθυνος για την αλλαγή στυλ ήταν ο Raymond, που έκανε τα brutal φωνητικά και την "σκηνοθεσία" των κομματιών τους.
Είχε δηλώσει στο περίπου:
"I don't know what happened to Raymond. He started listening to Eminem and other shit like that..." Laughing

Από το Once των Nightwish μου αρέσουν κι εμένα κάποια κομμάτια, ειδικά το Nemo, το Kuolema Tekee Taiteilijan και το Creek Mary's Blood, απλά σαν δίσκος δε με "τρελαίνει" ιδιαίτερα.

Τους Nightwish τους έχουν ανακαλύψει εσχάτως και στον ANT1 και βάζουν τη μουσική τους στα σποτάκια τους! Στο τελευτααίο καλοκαρινό σποτάκι "παίζει" το Nemo, σε ένα άλλο παλιότερα το Over the hills and far away.


Τέλος, αν ενδιαφέρεστε για metal με "όπερα" κατεβάστε το And then there was silence των Blind Guardian, μαζί με τους στίχους του βέβαια. Μιλάμε για 15 λεπτά προ-σκυ-νή-μα-τος...Το τραγούδι βρίσκεται στο τελευταίο album των Blind Guardian, το "A night at the opera" (σαν δίσκος θεωρείται ψιλομέτριος για Blind Guardian).
Back to top
View user's profile Send private message
Mozart
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 2820
Location: Thessaloniki

PostPosted: Wed Jul 13, 2005 2:43 pm    Post subject: Reply with quote

Yesterday midnight and something
I went downhill to the little small square
where I met you
Somewhat statue that saw me,
remembered meeeeeee
and my pain to hear did not refuse.

And I spoke to it about you and me
and its eyes went misty and cried all the time
I told it about your behavior a
nd your others
the forgiven the mistakes
the big of yours

And then they got me, my God, somewhat cries
And they found me rag at the dawn
With the statue to the road we proceeded
It wiped my tears and we split.


Αμ το άλλο?


Small bedroom
one drop
2 by 3
wall and worship
cavity and kisses
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Giannis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 29 Mar 2004
Posts: 1682
Location: Ελβετία

PostPosted: Mon Jul 18, 2005 3:09 pm    Post subject: Reply with quote

Για να δω τι λέει αυτό το χαρτάκι στα χέρια μου.....

Letzigrund Stadion Zurich
The next adventure, RZO and Good News Prod. AG present:
U2//VERTIGO//2005 TOUR


Montag 18. Jul. 05
17:30



ΩΧ!!!! ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ!!! Mr. Green

Γειάάάάαάάάάάάάαάάάάάά........................ Twisted Evil
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
exitmusician
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 2456
Location: Athina, Hellas

PostPosted: Mon Jul 18, 2005 3:17 pm    Post subject: Reply with quote

Giannis, αν κάποιοι ήταν λιγότερο δυσκίνητοι θα μπορούσε το εισιτήριο να γράφει και "Olympic Stadium of Athens"...

Για να φανταστείτε πόσο γραμμένους μας έχουν στον συναυλιακό χάρτη, οι (τρομερά υπερεκτιμημένοι κατά τη γνώμη μου) White Stripes αρνήθηκαν να ολοκληρώσουν τη συναυλία τους πριν από 5-6 μέρες στο ανοιχτό γήπεδο του beach-volley στο Φάληρο, επειδή φοβήθηκαν ότι ο δυνατός αέρας που φυσούσε εκείνο το βράδυ θα ξήλωνε τη σκηνή... Φυσικά η σκηνή παρέμεινε άθικτη όλη τη νύχτα (παρά την αύξηση της έντασης του αέρα), ενώ τα προηγούμενα τρία συγκροτήματα (Σάννυ Μπαλτζή & Santa Fila, Sons & Daughters, Coral) έπαιξαν χωρίς κανένα πρόβλημα...

Κάτι μου λέει ότι οι White Stripes ξόφλησαν για την Ελλάδα...

Βέβαια, όλοι "πανηγυρίζουν" για την διοργάνωση του φετινού Rockwave, με τα 15 μέταλ συγκροτήματα, τον φαιδρό και τρισ-ελεεινό Marilyn Manson, τα ελληνικά metal συγκροτήματα κλασικά ως γεμίσματα του line-up, τα "παίζω-όπου-ναναι-ακόμα-και-στο-Ιράκ" ανερχόμενα ξένα γκρουπάκια, και μόνες οάσεις τους Garbage και τον Moby... Είμαστε πραγματικά πολύ πίσω...
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
jortheo
Full Member
Full Member


Joined: 24 Mar 2004
Posts: 259

PostPosted: Tue Jul 19, 2005 12:36 am    Post subject: Reply with quote

Τελευταια ακουω Πασπαλα και Αλεξιου.
Back to top
View user's profile Send private message
aristidis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 04 Feb 2004
Posts: 1448
Location: Πουθενιστάν

PostPosted: Tue Jul 19, 2005 12:50 am    Post subject: Reply with quote

Ρε παιδια...

Στο Ναύπλιο που ήμουνα ειχε ενα ροκ φεστιβαλ (με Ναυπλιώτες) σε ενα μπιτς-μπαρ, οπου το τελευταιο συγκροτημα επαιξε ΤΡΕΛΑ Λεντ Ζεπελιν!!! 2 ηλεκτρικές κιθάρες και "ένα" ντραμ, εκαναν τρομερη δουλεια!!!!!

Η ερωτηση μου: Απο τα 2 σιντι των Ζεπ που εχω (2 και 4), εχω δει οτι τα τραγουδια δεν ειναι για τα σημερινα δεδομενα δεν ειναι και τοσο σκληρο ροκ, ειναι κυριως απλο ροκ ν ρολ, ενω για τα δεδομενα της τοτε εποχης λεγαν οτι ηταν hard/heavy rock... Ομως στο φεστιβαλ τα διασκευασαν λογικα και ηταν αρκετα γρηγορα και σκληρα με μεγαααααααλλλλλλη εμφαση στην ηλ. κιθαρα! Και ερωτω: Ποιο σιντι ειναι καλο των Ζεπ, απο τα τελευταια κυριως, που να εχει καπως πιο "σκληρο" ηχο;;;


Edit: Δεν με βλεπω να πηγαινω Σκορπιονς... Μονο απεξω... Τα λεφτα για τα εισιτηρια τα εφαγα στο Ναυπλιιο...
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
K.
Full Member
Full Member


Joined: 29 Sep 2004
Posts: 253
Location: EΛΛΑΣ

PostPosted: Tue Jul 19, 2005 9:27 am    Post subject: Reply with quote

Xτες βράδυ δεν είχα τι να κάνω , λέω, δεν κάνω κάμια βόλτα με τη βέσπα μέχρι το Καραϊσκάκη να πάρω μια μυρωδια από Scorpions ;

E , μάλλον καλή ιδέα ήταν . Είχαν ανοίξει τις πόρτες, απ'ότι έμαθα τις είχαν ανοίξει αρκετά πιο πριν , γενικά η χαρά του ...τζαμπόφρονος σ'ενα γήπεδο που πάντως ότι εισητήρια ήταν να κοπούν είχαν κοπεί . Πρόλαβα 5 τραγούδια στο τέλος , ανάμεσα στα οποία οι ...αρχαίοι "ύμνοι" ,Still loving you και Rock you like a hurricane ...

Η εξέδρα στο πέταλο προς τον Ηλεκτρικό , ο αγωνιστικός χώρος ήταν γεμάτος και οι κερκίδες στα 3/5 του γηπέδου περίπου . Πρέπει να είχε 15-20000 κόσμο . Ο ήχος πολύ καλος για τέτοια συναυλία , ο κόσμος κάθε ηλικίας ...από τα 45 και κάτω .

Θυμάμαι πως ένα "best" των Scorpions ήταν η δεύτερη ...κασέτα (τότε υπήρχαν ακόμα) που πήρα στη ζωή μου (η 1η ήταν το "Crusader" των Saxon , ιστορικό metal album...) .

Τώρα δεν τα πολύ ακούω αυτά , είμαι πιο πολύ με τα "ανεξάρτητα" ,μέχρι και ποπ, ακούσματα . Το μεταλ έχει σταματήσει για μένα στα 1992 , ότι βγήκε μετά δεν μου κάνει (ούτε κι εγώ του κάνω Cool ) . Ισως κάποια εξαίρεση θα μπορούσα να κάνω για τους Motorhead (που για πολλούς ποτέ δεν έπαιζαν χέβι μέταλ) και για τους ...Μanowar -η πιο κατάλληλη μουσική για να προετοιμαστείς ψυχολογικά για ένα ποδοσφαιρικό ντέρμπι . Δεν κάνω πλάκα : πριν από κρίσιμα παιχνίδια , η προγηπεδική ιεροτελεστία επιβάλλει μερικούς "ύμνους" Manowar , για να "τσιτώσω" κατάλληλα...


Πάντως η γηπεδάρα μας λέει και για συναυλίες !
Back to top
View user's profile Send private message
superas
Senior Member
Senior Member


Joined: 13 Apr 2004
Posts: 640
Location: Thessaloniki

PostPosted: Tue Jul 19, 2005 10:22 am    Post subject: Reply with quote

Ας πω κι εγώ τι μουσικές ακούω!

Βασικά ελληνική μουσική και πιο συγκεκριμένα:

Μάνος Λοΐζος
Μάνος Χατζηδάκις
Μίκης Θεοδωράκης
Θάνος Μικρούτσικος
Διονύσης Σαββόπουλος
Δήμος Μούτσης
Σταύρος Κουγιουμτζής

και λιγότερο:
Σταύρος Ξαρχάκος
Απόστολος Καλδάρας
Βασίλης Τσιτσάνης
Γιάννης Μαρκόπουλος
και πολλοί άλλοι του έντεχνου λαϊκού τραγουδιού

Από σύγχρονους:
Θανάσης Παπακωνσταντίνου
Τρύπες
Μιλτιάδης Πασχαλίδης
Πυξ Λαξ
Λαυρέντης Μαχαιρίτσας
Κατσιμίχες
Δημήτρης Ζερβουδάκης
XAXAKES

Από την ελληνική εμπορική μουσική:
Ορισμένα του Χατζηγιάννη αλλά και η φωνή του Πασχάλη Τερζή

Κλασσική (μου αρέσει πολύ!)
Bach
Beethoven
Dvorak
Όπερες γενικώς (και ιδιαίτερα Verdi και Puccini)
και Mahler, Shostakovic και πολλοί πολλοί άλλοι!!!

Ξένη:
δεν έχω πολλές γνώσεις αλλά μου αρέσουν πολύ:
Beatles
U2
Queens
Pink Floyd
Black Sabbath
Mor ve Otesi (τούρκικο συγκρότημα)
και πολλά πολλά κομμάτια που δεν ξέρω ποιοι τα τραγουδάνε!

Το μεγαλύτερο ΛΑΘΟΣ της ζωής μου:
26 Σεπτέμβρη 1997 οι U2 στο λιμάνι της Θεσσαλονίκης σε μια εκπληκτική συναυλία (σύμφωνα με όσους πήγαν) κι εγώ ΔΕΝ ΠΗΓΑ!!! (και με 4.000 δραχμές εισιτήριο παρακαλώ!!!!!!)

Φοβερές εμπειρίες ήταν οι συναυλίες ορχηστρών όπως της Φιλαρμονικής της Βιέννης στο μέγαρο Θεσσαλονίκης, Συμφωνικής του Λονδίνου υπό τον Kurt Mazur στο μέγαρο Αθήνας, φιλαρμονικής του Ρότερνταμ υπό τον Valeri Gerghiev και Φιλαρμονικής της Αγίας Πετρούποης στη Θεσσαλονίκη... εκπληκτικές ορχήστρες!

Τρομερές και οι συναυλίες του Θανάση Παπακωνσταντίνου!
Back to top
View user's profile Send private message
Mozart
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 2820
Location: Thessaloniki

PostPosted: Tue Jul 19, 2005 11:30 am    Post subject: Reply with quote

superas wrote:
Κλασσική (μου αρέσει πολύ!)
Bach
Beethoven
Dvorak
Όπερες γενικώς (και ιδιαίτερα Verdi και Puccini)
και Mahler, Shostakovic και πολλοί πολλοί άλλοι!!!!


Τώρα αυτό πως να το καταπιεί κανείς? Twisted Evil Δε πειράζει, θα επανορθώσεις άλλη φορά.

ΥΓ τους δύο τελευταίους τους θαύμασα και γω στη τελετή έναρξης.
ΥΓ2 με βρίσκεις σύμφωνο στις περισσότερες από τις επιλογές σου. Ειδικά με το Μιλτιάδη Πασχαλίδη.
ΥΓ3 η συναυλία των U2 ήταν όντως το κάτι άλλο.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Ypsilon
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 3951
Location: Copenhagen, Denmark

PostPosted: Tue Jul 19, 2005 11:46 am    Post subject: Reply with quote

Ποιοί U2?
Κατέλης κύριοι, γνωστός και ως Catman! Το απόλυτο είδωλο! Cool

Το σινγκλάκι του «Βούλωσα» είναι στην 5η θέση του ΤΟΡ-20 των singles (Ελληνικών και ξένων) στην Ελληνική αγορά! Shocked Razz Evil or Very Mad

Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
superas
Senior Member
Senior Member


Joined: 13 Apr 2004
Posts: 640
Location: Thessaloniki

PostPosted: Tue Jul 19, 2005 1:47 pm    Post subject: Reply with quote

Mozart wrote:

Τώρα αυτό πως να το καταπιεί κανείς? Twisted Evil Δε πειράζει, θα επανορθώσεις άλλη φορά.


Very Happy Λοιπόν φίλε Mozart όντως σε αδίκησα!!! Αλλά να, δεν μπορείς να τα μνημονεύσεις όλα σε ένα post. Τι να πει κανείς αλήθεια για το ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ ΡΕΚΒΙΕΜ του W. A. Mozart! Ίσως ένα από τα πιο μεγαλειώδη έργα της ιστορίας...
Back to top
View user's profile Send private message
Giannis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 29 Mar 2004
Posts: 1682
Location: Ελβετία

PostPosted: Tue Jul 19, 2005 3:51 pm    Post subject: Reply with quote

Σχετικά με τη χθεσινή συναυλία των U2.

Η όλη γιορτή ξεκίνησε με το, καθιερωμένο πλέον, μουσκίδι από την καλοκαιρινή καταιγίδα. Αφου μας μοιράσανε τα , καθιερωμένα πλέον, αδιάβροχα με τις 500 διαφημίσεις, τα οποία φορέσαμε πάνω από τα μουσκεμένα ρούχα μας...μπήκαμε στο στάδιο και περιμέναμε τους U2-δες που λεέι και η μάνα ενός φανατικού γνωστού μου....
Η συναυλία μου φάνηκε κάπως βαρετή στη αρχή γιατί δεν έχω ενθουσιαστεί και πολύ με το "Vertigo" ...και πάνω που είχα αρχίσει να πείθω τον εαυτό μου ότι μάλλον δε με συγκινούν πλέον πολύ οι U2...αρχίσανε να παίζουν παλιά τραγούδια όπως το "Sunday bloody sunday, where the streets have no name, with or without you, in the name of love, ONE"κλπ και η όλη συναυλία πήρε μια άλλη κατεύθυνση....Φοβερή ατμόσφαιρα, πολύ συγκινητικά τα μηνύματα του Bono σχετικά με την τρομοκρατία, την πείνα και το ΕΙΤΖ, τα ανθρώπινα δικαιώματα και την ισότητα...μερικοί έσπευσαν να σχολιάσουν ότι αφού ενδιαφέρεται τόσο για τα παιδιά της Αφρικής, ας διαθέσει μερικά απο τα δις. του....εμένα όμως μου φτάνει το γεγονός ότι κατάφερε να ευαισθητοποιήσει 45.000 άτομα, έστω και για μια νύχτα! Επίσης στην οθόνη εμφανίστηκε ένας τριψήφιος αριθμός όπου, μπορούσες να στείλεις ένα μήνυμα με τη λέξη "africa"και η χρέωση (20 λεπτά) πήγαινε αυτομάτως για εμβολιασμούς παιδιών κλπ....

Προσωπικά μου σηκώθηκε η τρίχα κάγκελο με το τραγούδι " Miss Serajevo", όπου τον ρόλο του Παβαρότι πήρε ο ίδιος ο Bono και τραγούδησε καταπληκτικά!!


Επίσης διέθεσα 10 λεπτα της συναυλίας διαβάζοντας τις αναγραφόμενες πόλεις όπου θα γίνουν/έγιναν συναυλίες, στη μπλόυζα ενός ...¨χοροπηδήσαντα¨ fan που στεκόταν μπροστά μου....
Milano, Oslo, Katowice, Lisboa......μα Ελλάδα πουθενά. Κρίμα, όποιο και να είναι οι λόγοι...
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
Xristos
Junior Member
Junior Member


Joined: 24 Jun 2004
Posts: 129
Location: Πειραιάς

PostPosted: Tue Jul 19, 2005 4:00 pm    Post subject: Reply with quote

Sorry για το ξενέρωμα αλλά μήπως ξέρει κανένας ποιος είναι ο τίτλος του καινουριου τραγουδιού του Ρακιντζή;(έχει τον χαβαλέ του!)
Back to top
View user's profile Send private message
billy8181
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 11 Mar 2005
Posts: 3759
Location: London-UK

PostPosted: Tue Jul 19, 2005 4:05 pm    Post subject: Reply with quote

Ypsilon wrote:
Ποιοί U2?
Κατέλης κύριοι, γνωστός και ως Catman! Το απόλυτο είδωλο! Cool

Το σινγκλάκι του «Βούλωσα» είναι στην 5η θέση του ΤΟΡ-20 των singles (Ελληνικών και ξένων) στην Ελληνική αγορά! Shocked Razz Evil or Very Mad




afto to prama/kalitehnis(ke genika afti i "kalitehnes") pragmati itan asteii otan proto vgikane tora pia katandaei gelio ke otan akuo pos pernun 2000 evro ti vradia ke ine ke sta top 5 mu sikonete i triha.....

kalos o havales ala prosopika de gelao pia otan vlepo oti perni teties diastaseis to prama.
Back to top
View user's profile Send private message
aristidis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 04 Feb 2004
Posts: 1448
Location: Πουθενιστάν

PostPosted: Fri Jul 22, 2005 12:21 pm    Post subject: Reply with quote

Το επισημο σαιτ των Scorpions www.the-scorpions.com λέει ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΠΡΟΣΤΑ με marquee στο σαιτ το ακολουθο κειμενο:

***Athens on July, 18th in Scorpions - Fever***30.000 inspired fans celebrate german rock legend at Stadium Karaiskaki***

Ομολογουμενως, η Ελλαδα ειναι πολυ φανατικη των Σκορπιων!!!

Πηγε κανεις στο Θεατρο Γης;;; Περιμενω ανταποκριση (εγω εχω μια πικρη ιστορια και ετσι δεν πηγα, Γ@@Ω ΤΗΝ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΤΩΝ ΕΙΣΙΤΗΡΙΩΝ ΚΑΙ ΤΗ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΤΑ ΔΙΑΘΕΣΑΝΕ...


Edit: Κατι ασχετο, αλλα υπαρχει σε μπ3 το ανατριχιαστικο μπουζουκι της Τελετης Εναρξης;
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
Rohan
Full Member
Full Member


Joined: 17 Dec 2004
Posts: 382
Location: Middle Earth

PostPosted: Fri Jul 22, 2005 1:36 pm    Post subject: Reply with quote

Aλλα μου αρέσουν να τ' ακούω κι άλλα όχι
μα το ηλεκτρόφωνο προσμένει σε μια κόχη
και με φέρνει πίσω σε μια πόλη μαγική...

Νοσταλγός του Rock 'N Roll...
Νοσταλγός του Rock 'N Roll...

Στης λεπτής ισορροπίας το σκοινί...
Στη Μεσόγειο, Rock 'N Roll...
Στυλ υπόγειο, Rock 'N Roll...
Μα μονάχα με δυο στάσεις διαδρομή....



......Νομίζω ότι ο Γιοκαρίνης με τους παραπάνω (και όχι μόνο) στίχους με καλύπτει απόλυτα.....
Back to top
View user's profile Send private message
billy8181
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 11 Mar 2005
Posts: 3759
Location: London-UK

PostPosted: Mon Jul 25, 2005 6:54 pm    Post subject: Reply with quote

Nightcrawler wrote:
Κοιτάξτε, το θέμα είναι πολύ απλό: η μουσική είναι κάτι που το "χρησιμοποιούμε" για να περνάμε καλά, και για να περνάς καλά πρέπει να σου αρέσει αυτό με το οποίο ασχολείσαι.
Κάπου εδώ μπαίνει το θέμα του γούστου, το οποίο είναι εντελώς υποκειμενικό και (εδώ θα διαφωνήσω με τον Giannis) δεν χωράει και πολύ ανάλυση.
Στον Α αρέσει το Χ και στον Β το Υ.
Περί ορέξεως λοιπόν...Wink
Arrow billy8181
Το γνωστότερο ελληνικό metal συγκρότημα είναι οι Rotting Christ. Είναι black και gothic metal. Κυρίως black, κάποια στιγμή έβγαλαν και 2-3 albums σε πιο gothic μορφή - προσωπικά αυτά μου άρεσαν και περισσότερα.
Με τον τελευταίο τους δίσκο - "Sanctus Diavolos"- επανήλθαν στα πιο black και "κάφρικα" μονοπάτια που τους είχαμε συνηθίσει.
Το ωραίο είναι ο τραγουδιστής τους λέγεται Σάκης Mr. Green (και απ'ότι ξέρω είναι ΑΕΚ - άσχετο!).

Σε black metal festivals παίζουν αρκετά "ψηλά", μάλιστα είχα ακούσει ότι φέτος έπαιξαν ως headliners σε ένα festival στην Ελβετία!

Άλλο γνωστό ελληνικό συγκρότημα είναι οι On Thorns I Lay, ασχολούνται με doom metal, έχουν βιολί και γυναικία φωνητικά. Γι'αυτούς δεν ξέρω αρκετά για να είμαι ειλικρινής, αν ξέρει κάποιος περισσότερα ας ενημερώσει.

Γενικά τα ελληνικά metal συγκροτήματα δεν ακούγονται πολύ επειδή:
1. το marketing και η προώθηση είναι ΑΘΛΙΑ!
2. τα περισσότερα κινούνται σε "κάφρικους" χώρους (black και death) οπότε είναι λογικό να μην έχουν πολύ κόσμο.

Πάντως η Ελλάδα είναι αρκετά "metal χώρα". Θεωρούμαστε νο 1 στην Ευρώπη μετά τους Σκανδιναβούς, τους Γερμανούς κ τους Αγλλούς, δηλαδή τις παραδοσιακές metal δυνάμεις.

Συμφωνούμε απόλυτα για τη σχέση metal και ποιότητας. Ούτε εγώ ακούω death metal (και ελάχιστα από trash και black).
).


file molis tora prosexa to post ayto.....

tous rotting christ tous xero ala den akuo tetia, pandos ine shetika gnosti, den xero poso sto exoteriko, asheto ala nomiza pos itan skandinavoi Confused , genika den ehoun marketing ke den tonizoun to an ine ellinika singrotimata i ohi, px. i lacuna coil tragudane ke tragudia sta italika.....

opote an den ise fan den eheis idea.

ande na vgaloume kanena pio ipiio melodiko singrotima na akustoume....
Back to top
View user's profile Send private message
Asimov
Junior Member
Junior Member


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 128
Location: Κάπου ανάμεσα...

PostPosted: Mon Jul 25, 2005 9:36 pm    Post subject: Reply with quote

exitmusician wrote:
Για να φανταστείτε πόσο γραμμένους μας έχουν στον συναυλιακό χάρτη, οι (τρομερά υπερεκτιμημένοι κατά τη γνώμη μου) White Stripes αρνήθηκαν να ολοκληρώσουν τη συναυλία τους πριν από 5-6 μέρες στο ανοιχτό γήπεδο του beach-volley στο Φάληρο, επειδή φοβήθηκαν ότι ο δυνατός αέρας που φυσούσε εκείνο το βράδυ θα ξήλωνε τη σκηνή... Φυσικά η σκηνή παρέμεινε άθικτη όλη τη νύχτα (παρά την αύξηση της έντασης του αέρα), ενώ τα προηγούμενα τρία συγκροτήματα (Σάννυ Μπαλτζή & Santa Fila, Sons & Daughters, Coral) έπαιξαν χωρίς κανένα πρόβλημα...

Κάτι μου λέει ότι οι White Stripes ξόφλησαν για την Ελλάδα...


Ένας φίλος μου 'λεγε προχτες οτι πλήρωσε εισιτηριο 50 euro για συναυλία 40 λεπτά... Shocked Evil or Very Mad
Στ' αλήθεια ξοφλήσανε...
Back to top
View user's profile Send private message
Lucretius
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1762
Location: Θεσσαλονίκη

PostPosted: Sun Jul 31, 2005 2:31 am    Post subject: Reply with quote

Lacrimosa κανείς;

Ακόμη και αν δεν τους ακούτε, πάρτε και ένα (χμμμμ...) "ατμοσφαιρικό" background για την οθόνη σας:

Back to top
View user's profile Send private message
billy8181
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 11 Mar 2005
Posts: 3759
Location: London-UK

PostPosted: Fri Aug 05, 2005 4:55 pm    Post subject: Reply with quote

ti tha ginei pia me aftes tis andigrafes tragudion....anoigo tin TV kai i kenouria epitihia "s'eho parei sovara"(o kallitehnis mou diafevgei...) ine to "sidi mansour""tou saber al roubai. Evil or Very Mad ,klasiko kommati egyptiako i livaneziko an de kano lathos.

ehoume sikosei oles tis diskothikes tis mesis anatolis...! pandazis, angela, ke opios kenurios vgazei hitaki tis parakmis....

kai den pistevo na ginete se tetio vathmo se sovaro kratos. aplos stin ellada aresoun ta anatolitika kai aftoi i "kallitehnes" varionde i den ehoun embnefsi gia na vgaloun kanena tragoudi, giati i andigrafes ginonde mono sta anatolitika eftihos, ande ke kati xena pou ta tragoudane stin arhiki tous morfi ala den ta alazoun.

aman pia diladi....eftihos pou petiha tin pegy zina na paradehete pos andegrapse tin kenouria tis afisa apo tin sharon stone....asheto ala me eftiaxe kapos...
Back to top
View user's profile Send private message
Choriatis 2004
Senior Member
Senior Member


Joined: 25 Feb 2004
Posts: 480
Location: Athens/Aigio

PostPosted: Tue Aug 09, 2005 1:23 pm    Post subject: Reply with quote

Αρη το mp3 με το κομματι με τα μπουζουκια απο την τελετη εναρξης το εχω εγω στο σκληρο μου, αλλα δεν εχω που να το ανεβασω. Οποτε στειλε PM να στο στειλω απο msn καμια μερα Wink
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger MSN Messenger
Mozart
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 2820
Location: Thessaloniki

PostPosted: Tue Aug 23, 2005 9:13 am    Post subject: Reply with quote

Συναυλία Φιλ Κόλινς τη 1η Νοεμβρίου στο ΣΕΦ!!!
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
aristidis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 04 Feb 2004
Posts: 1448
Location: Πουθενιστάν

PostPosted: Tue Aug 23, 2005 10:07 pm    Post subject: Reply with quote

Παιδιά, εχετε δει μια διαφημιση (τωρα το καλοκαιρι την επαιζε...) της Dove με κατι γυναικες με γαλαζια μαγιω στην παραλια;;; (αυτη η κοκκινομαλλα μου θυμιζει εναν "παλιο" ερωτα...... Crying or Very sad );;;;

Τελος παντων!!! Αυτο το ωραιο ορχηστρικο κομματακι ξερετε πως λεγεται;;; Εχω ξετρελαθει, ειναι γαματο!!!!!!!!
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
exitmusician
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 2456
Location: Athina, Hellas

PostPosted: Wed Aug 24, 2005 2:01 pm    Post subject: Reply with quote

Και η παράνοια συνεχίζεται...

Οι Depeche Mode, ένα από τα μεγαλύτερα συγκροτήματα στον κόσμο, και με πολυπληθές φανατικό κοινό στην Ελλάδα από την αρχή της καριέρας τους, ξεκινούν παγκόσμια περιοδεία για την προώθηση του νέου τους album, "Playing The Angel". Η περιοδεία ξεκινάει τον Οκτώβρη από τις ΗΠΑ, έρχεται στην Ευρώπη τον Γενάρη και, όπως θα καταλάβατε, στις 46 συναυλίες επί ευρωπαϊκού εδάφους δεν περιλαμβάνεται μέχρι στιγμής η Αθήνα...
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Mozart
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 2820
Location: Thessaloniki

PostPosted: Wed Aug 24, 2005 2:12 pm    Post subject: Reply with quote

2 και 3 Απριλίου θα είναι στο Wembley Arena. Πάνε εκεί να βγάλεις και καμια φωτο!! Laughing
Ερώτηση πριν 2 χρόνια δεν είχαν έρθει οι Depeche mode Ελλάδα, ή κάνω λάθος?
Για την ώρα βολέψου με Cure 1 Σεπτεμβρίου Μαλακάσα.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Το "πολιτικό" κλουβί με τους τρελούς All times are GMT + 3 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 10, 11, 12 ... 27, 28, 29  Next
Page 11 of 29

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Web hosting by isol.gr