stadia.gr/forum Forum Index stadia.gr/forum
Εδώ μιλάμε για τα πάντα. Από Καλατράβα μέχρι… Καλομοίρα!
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Εθνικές Ομάδες της Ελλάδος
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 71, 72, 73 ... 103, 104, 105  Next
 
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Το "αθλητικό" κλουβί με τους τρελούς
View previous topic :: View next topic  

Ποια ειναι τελικα η <<επισημη αγαπημενη>> των Ελλήνων?
α)Η Εθνικη Ποδοσφαιρου
45%
 45%  [ 70 ]
β)Η Εθνικη Μπασκετ
45%
 45%  [ 69 ]
γ)Η Εθνικη Βολλευ
1%
 1%  [ 2 ]
δ)Η Εθνικη πολο
7%
 7%  [ 12 ]
Total Votes : 153

Author Message
vag3721
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 06 Feb 2005
Posts: 2392
Location: Naousa/Athens

PostPosted: Mon Jun 20, 2005 3:24 pm    Post subject: Reply with quote

Μα το ότι έκανε λάθος στο στήσιμο της ομάδας το έδειξε απο μόνος του βγάζοντας τον Ταυλαρίδη στο 20λεπτο.
Δηλαδή εσύ δεν είδες ότι η ομάδα ήταν στημένη όπως να'ναι?
Εγώ δεν έκρινα ούτε τις επιλογές του στο Euro ούτε τις επιλογές του μέχρι το παιχνίδι με την Ουκρανία,αλλά εχθές με αυτήν την Ιαπωνία έπρεπε τουλάχιστον να κάνει κάποιες ευκαιρίες,και να έχει την αμυντική λειτουργία που είχε σε ποιό δυσκολες επιθέσεις.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
Dimiskour
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 02 Jun 2004
Posts: 1189
Location: Αθήνα

PostPosted: Mon Jun 20, 2005 3:34 pm    Post subject: Reply with quote

Φιλε Argyri, επετρεψε μου να διαφωνησω με καποιες απο τις αποψεις σου.

Ο Ρεχαγκελ ειναι ενας απο τους κορυφαιους προπονητες ωστοσο δεν εχει το αλαθητο. Ειναι πιθανο καποια φορα να μην δει κατι που ενας απλος φιλαθλος μπορει να παρατηρησει. Προσωπικα πιστευω οτι ειναι πολυ πιθανο να υπαρχουν 100 ή 1000 ή και 10000 ποδοσφαιροφιλοι στο κοσμο που θα μπορουσαν να ειναι καλυτεροι προπονητες απο τον Οττο, τον Φερκγιουσον, τον Μπενιτεθ κτλ αν το επαιρναν στα σοβαρα.

Γενικα δε συμφωνω με ολους εκεινους που μιλανε ειρωνικα για προπονητες της εξεδρας και του καναπε λες και οι απλοι πολιτες δεν εχουν δικαιωμα αποψης. Πιστευω οτι ειναι απολυτα θεμιτο να σχολιαζουμε ενα παιχνιδι και να προτεινουμε τροπους βελτιωσης. Αλλωστε η ουσια ειναι μια: δε παιζουμε καλα και πρεπει να βρουμε τις αιτιες.
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
Argyris
Senior Member
Senior Member


Joined: 20 Apr 2004
Posts: 670
Location: ΑΘΗΝΑ

PostPosted: Mon Jun 20, 2005 3:55 pm    Post subject: Reply with quote

Arrow Dimiskour & vag
Quote:
... πονταρησε στην καρδια και το κουραγιο των παικτων του! Δεν του βγηκε, δεν του βγηκε... τι να κανουμε! Και το ιδιο ιχσυει και για ολες τις αλλες θεσεις στην ομαδα!!


Συγγνωμη αλλα δεν με καταλαβατε καθολου... Sad Ουτε ειπα πως ειναι αλανθαστος, ουτε οτι δεν εχετε δικαιωμα αποψης, ουτε οτι απλοι φιλαθλοι (ακομα και ειδικοι) δεν εχουν ιδεα και δεν πρεπει να σχολιαζουν!!

Το μηνημα που ηθελα να στειλω ειναι:
1) να μην τα ισοπεδωνουμε ολα
2) ο στοχος που θα επρεπε να θεσουμε (συγκριση με Εθνικη Μπασκετ)
3) το πρωτο ερωτημα μου: "Νομιζετε οτι ο Ρεχαγκελ δεν τα ξερει αυτα?"[/quote]
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
Dimiskour
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 02 Jun 2004
Posts: 1189
Location: Αθήνα

PostPosted: Mon Jun 20, 2005 4:31 pm    Post subject: Reply with quote

Argyri,

εγω πιο πολυ πηρα αφορμη απο το σχολιο σου για τους "παντοτινους προπονητες" και πως ο Οττο θα πρεπει να ξερει καλυτερα απο αυτους.

Η αποψη μου λοιπον ειναι, οτι πρωτον, δεν ειναι απαραιτητο να ξερει παντα καλυτερα και β) δεν ειναι σωστο να χαρακτηριζουμε τον απλο κοσμο ως "παντοτινους προπονητες" που, εντελως φυσιολογικα, κριτικαρει τα κακως κειμενα (εκτος βεβαια και αν με τον ορο αυτον αναφερεσαι σε καποιους συγκεκριμενους μετα Χριστον προφητες που πριν τον αγωνα δε εχουν προβλημα με την ενδεκαδα και μετα απο αυτον αρχιζουν τη, συνηθως κακοπροαιρετη κριτικη τους, ,με το χαρακτηριστικο: εγω απ΄την αρχη το ελεγα να μην..." Twisted Evil
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
andbrok
Junior Member
Junior Member


Joined: 31 May 2004
Posts: 199

PostPosted: Mon Jun 20, 2005 10:23 pm    Post subject: Reply with quote

Μερικοί είσαστε απερίγραπτοι... Mad
Back to top
View user's profile Send private message
billy8181
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 11 Mar 2005
Posts: 3759
Location: London-UK

PostPosted: Mon Jun 20, 2005 10:48 pm    Post subject: Reply with quote

paidia signomi ala borei na mou pei kapios i na mou proteinei kapio breifcase online gia na anevase tis photografies apo to ellada-iaponia? de xero pou na tis anevaso ke pos na tis kano post....

efharisto.
Back to top
View user's profile Send private message
Dimiskour
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 02 Jun 2004
Posts: 1189
Location: Αθήνα

PostPosted: Mon Jun 20, 2005 10:51 pm    Post subject: Reply with quote

Andbrok πες μας τι εννοεις. Μη το αφηνεις μισοτελειωμενο.
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
Argyris
Senior Member
Senior Member


Joined: 20 Apr 2004
Posts: 670
Location: ΑΘΗΝΑ

PostPosted: Mon Jun 20, 2005 11:15 pm    Post subject: Reply with quote

Εδω ειναι οι φωτογραφιες που σας ειχα υποσχεθει απο τον αγωνα Βαζιλια - Ελλαδα...

http://www.argyri.com/stadia.gr/Brazil-Hellas/brazil_hellas_01.jpg
http://www.argyri.com/stadia.gr/Brazil-Hellas/brazil_hellas_02.jpg
http://www.argyri.com/stadia.gr/Brazil-Hellas/brazil_hellas_03.jpg
http://www.argyri.com/stadia.gr/Brazil-Hellas/brazil_hellas_04.jpg
http://www.argyri.com/stadia.gr/Brazil-Hellas/brazil_hellas_05.jpg
http://www.argyri.com/stadia.gr/Brazil-Hellas/brazil_hellas_06.jpg
http://www.argyri.com/stadia.gr/Brazil-Hellas/brazil_hellas_07.jpg
http://www.argyri.com/stadia.gr/Brazil-Hellas/brazil_hellas_08.jpg
http://www.argyri.com/stadia.gr/Brazil-Hellas/brazil_hellas_09.jpg

Και ενα μικρο βιντεακι (21 ΜΒ) απο το σταδιο, λιγο πριν την εναρξη του αγωνα...
http://www.argyri.com/stadia.gr/Brazil-Hellas/MVI_0457.avi
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
Giorgos
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 24 Mar 2004
Posts: 1059
Location: Peiraias

PostPosted: Tue Jun 21, 2005 12:43 am    Post subject: Reply with quote

Quote:
γενικα ως λαος επηρεαζομαστε πολυ απο τη ψυχολογια. Οταν πηγαμε στο euro ειχαμε το πλεονεκτημα της ελλειψης αγχους και με ενα γρηγορο γκολ στα πρωτα 7 λεπτα η ψυχολογια μας εκτιναχθηκε στα υψη. Οσο περναγαν οι αγωνες η αυτοπεποιθηση μας αυξανοταν και επειδη ημασταν παντα το αουτσαιντερ και επειδη κανενας δε θα κατηγορουσε τους παικτες μας αν εχαναν (αφου ειχαν ηδη πετυχει το κατι παραπανω) η ψυχολογια επαιξε τεραστιο ρολο.
Απο τη στιγμη που βρεθηκαμε πρωταθλητες, ο τιτλος ηρθε να κατσει βαρυς στους ωμους μας. Και φτανουμε στο σημερα. 1-2 ασχημα αποτελεσματα και η ψυχολογια μας πεφτει στο ναδιρ.
Η ψυχολογια λοιπον επαιξε το ρολο της. Αλλα σαφεστατα δεν ειναι ο μονος λογος. Ο βασικος λογος ειναι η πτωση της αμυντικης μας λειτουργιας αφου απο εκει ξεκινανε ολα για την εθνικη μας. Εχοντας δυνατη αμυνα στο euro πετυχαμε τα εξης: α) να εχουμε καλη ψυχολογια, β) να βγαινουμε σε καλες, οργανωμενες επιθεσεις, γ) να σπαμε τα νευρα των αντιπαλων μας, δ) να μη φανει ιδιαιτερα οτι επιθετικα ποτε δεν ημασταν καλοι.
Ας ειμαστε ρεαλιστες: στο euro δε καναμε πολλες ευκαριες...τουλαχιστον οχι πολυ περισσοτερες απ'ο,τι κανουμε σημερα. Δε νομιζω οτι η επιθεση μας επεσε ξαφνικα στα τελευταια παιχνιδια (ο Βρυζας ενα γκολ εβαλε μονο στο euro και ο Χαριστεας μισο γκολ ειχε σε καθε αγωνα). Απλα τοτε ειχαμε ενα fluency στο παιχνιδι, με αλλα λογια η μπαλα κυκλοφορουσε καλυτερα, απορροια για μενα μιας συμπαγους και καλοκουρδισμενης αμυνας που δε βλεπουμε στον ιδιο βαθμο σημερα.
Αρα τι εγινε με την αμυνα? Δε θελω να το παραδεχτω, αλλα οι απουσιες των Δελλα κατα πρωτο λογο και Καψη κατα δευτερο ειναι τρομακτικες. Δε μπορω να το εξηγησω διαφορετικα. Το αλλο προβλημα ειναι οτι ελλειψει αυτων Μπασινας και Κατσουρανης δε παιζουν παντα στις κανονικες τους θεσεις με αποτελεσμα η αναπτυξη του παιχνιδιου μας να βραχυκυκλωνει μιας και ποτε δεν ειχαμε τους φοβερους μεσοεπιθετικους οπως ειπα.

(Τα bold δικά μου...Very Happy )
Συμφωνώ απόλυτα με τον Dimiskour! :wink
(sorry που ξαναβάζω το κείμενο αλλα το βρήκα πολύ ενδιαφέρον..)

Arrow Και κατι ακόμα(που αναφέρει κ ο Dimiskour):Εχω την αίσθηση οτι οι απουσίες ΕΧΟΥΝ παίξει καποιο ρόλο!Και συγκεκριμένα νόμιζω όχι τόσο στην άμυνα όσο στην ανάπτυξη και στην πίεση στο κέντρο..Συγκεκριμένα όταν έχεις Μπασινά,Κατσουράνη στο κέντρο της άμυνας ταυτόχρονα έχεις απώλεια στο κέντρο,αφού είναι παίχτες που παίζουν πολύ σημαντικό ρόλο στην αμυντική λειτουργία αλλα κ την αναπτυξη του κεντρου!Θυμάμαι πχ στο ματς με την Ουκρανια τον αμοιρο τον Ζαγορακη να τρεχει σαν τρελος να καλύψει τα παντα!Επιπλέον ο Μπασινας καλός,φιλότιμος όμως δεν ξέρει τη θέση πολύ καλα με αποτέλεσμα να βγαίνει καποιες φορές βιαστικά στη μπάλα και ν'αφήνει την άμυνα τελειως εκτεθειμένη!Ιδιαιτερα εμφανές εγινε με την Ουκρανία,και την Ιαπωνία! Δεδομένω μάλιστα οτι δεν έχεις κ τις πολλές επιολογές στην αναπτυξη,ε αν σου λείπουν κ Ζαγορακης,Σειταρίδης και ουσιαστικά κ Μπασινάς,Κατσουράνης ποιος θα ανλάβει να ενώσει την αμυνα με την επίθεση??Μενει μόνο ο Καραγκούνης,ο Γιαννακό άντε κ ο Φυσσας.. (Εκεί λοιπόν κολλάει κ το αίτημα μου για Στολτίδη,Λυμπεροπουλο.. Wink -Το πόνο μου εγώ.. Laughing )
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Dimiskour
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 02 Jun 2004
Posts: 1189
Location: Αθήνα

PostPosted: Tue Jun 21, 2005 10:16 am    Post subject: Reply with quote

Thanks Giorgo! Wink

Συμφωνω και εγω με τη σειρα μου με την αναλυση σου οσον αφορα την αδυναμια συνδεσης αμυνας και επιθεσης που επιδεικνυουμε τελευταια. Το θεμα Λυμπεροπουλου ειναι πραγματι αρκετα αξιοπεριεργο. Αν και δε ειχα τη δυνατοτητα να παρακολουθησω ελληνικο ποδοσφαιρο απο εδω που βρισκομαι (αρα δεν εχω προσωπικη αποψη), μου δοθηκε η εντυπωση μεσω των sports sites οτι ο Λυμπε ηταν καταλυτικος στη πολυ καλη πορεια της ΑΕΚ. Ποιοι πιστευετε οτι ειναι οι λογοι που δε τον καλεσε ο Οττο? (Αν το εχουμε ξανασυζητησει το ζητημα, απλα πειτε μου σε ποιο τοπικ ειναι να παω να το βρω)
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
assotos yios
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 30 Mar 2004
Posts: 955
Location: not aswtosgios blogspot :-)

PostPosted: Tue Jun 21, 2005 11:27 am    Post subject: Reply with quote

Eγω ειδα καποια παιχνιδια της ΑΕΚ και ηταν πραγματι πολυ καλος.Αποψη μου οτι μετα τον Τσιαρτα ειναι ο πιο ποιοτικος παικτης της τελευταιας δεκαετιας.Πιστευω οτι πληρωνει τωρα την εξοδο του απο τον πυρηνα της εθνικης πριν 2 χρονια.Αν θυμαμαι καλα ειχε παιξει καποια παιχνιδια και στην πρωιμη εποχη Ρεχαγκελ αλλα τοτε περναγε μια μακρα περιοδο κρισης(Παναθηναικος κτλ).Eνα μειονεκτημα του ειναι οτι εξελιχθηκε σε ενα ειδος ελληνα Ζιοβαννι,χωρις ξεκαθαρη θεση...
Back to top
View user's profile Send private message
K.
Full Member
Full Member


Joined: 29 Sep 2004
Posts: 253
Location: EΛΛΑΣ

PostPosted: Tue Jun 21, 2005 12:03 pm    Post subject: Reply with quote

Quote:
Eνα μειονεκτημα του ειναι οτι εξελιχθηκε σε ενα ειδος ελληνα Ζιοβαννι,χωρις ξεκαθαρη θεση...


Ασωτε ,λες και διαβάζεις το μυαλό μου !

Ακριβώς αυτό ισχύει !

Να προσθέσω ότι σε ανύποπτο χρόνο (όταν ακόμα έπαιζε στον ΠΑΟ ο Λύμπε) , ο Ζιο είχε πει σε συνέντευξή του ότι τον θεωρεί τον καλύτερο Ελληνα ποδοσφαιριστή . Αγνή ποδοσφαιρική συμπάθεια.

Παρ'όλα αυτά θα ήθελα να συμπληρώσω πως θεωρώ τις απόψεις του Ρεχάγκελ γύρω από το ποιοι πρέπει να παίζουν υπεράνω πάσης κριτικής . Και 18-0 να χάσουμε από το Μεξικό δε με νοιάζει . Για μένα ,το ομολογώ ,δεν υπήρχε καμία εθνική Ελλάδος π.Ο. (προ Οττο) . Είναι για την εθνική ,ο δημιουργός του παντός και δεν με νοιάζει ότι και να κάνει .
Back to top
View user's profile Send private message
andbrok
Junior Member
Junior Member


Joined: 31 May 2004
Posts: 199

PostPosted: Tue Jun 21, 2005 12:58 pm    Post subject: Reply with quote

Dimiskour wrote:
Andbrok πες μας τι εννοεις. Μη το αφηνεις μισοτελειωμενο.


Λοιπόν, χτες το βράδυ άκουσα στο ραδιόφωνο μια πολύ ωραία ατάκα, την οποία και μεταφέρω: Ο Ρεχάγκελ μοιάζει με γιατρό που πέρυσι ανέστησε έναν πεθαμένο και φέτος του ασκούν κριτική επειδή ο αναστηθείς κρυολόγησε! Και επειδή οι απόψεις που εκφράζονται στο forum είναι μια μικρογραφία της ελληνικής κοινής γνώμης, έχω να πω ότι το βρίσκω τουλάχιστον ανόητο να γίνονται όλοι γνώστες και ειδικοί μετά από ένα ντεφορμάρισμα της ομάδας. Το είχατε δει ποτέ στο όνειρό σας ότι θα παίρναμε ευρωπαϊκό; Αν όχι, αφήστε τον άνθρωπο που το πραγματοποίησε να διαχειριστεί την κατάσταση. Σίγουρα κάτι παραπάνω θα ξέρει.
Back to top
View user's profile Send private message
vag3721
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 06 Feb 2005
Posts: 2392
Location: Naousa/Athens

PostPosted: Tue Jun 21, 2005 1:22 pm    Post subject: Reply with quote

Quote:
Ο Ρεχάγκελ μοιάζει με γιατρό που πέρυσι ανέστησε έναν πεθαμένο και φέτος του ασκούν κριτική επειδή ο αναστηθείς κρυολόγησε!

Εξαιρετικά άστοχο αυτό.

Quote:
έχω να πω ότι το βρίσκω τουλάχιστον ανόητο να γίνονται όλοι γνώστες και ειδικοί μετά από ένα ντεφορμάρισμα της ομάδας

Quote:
Παρ'όλα αυτά θα ήθελα να συμπληρώσω πως θεωρώ τις απόψεις του Ρεχάγκελ γύρω από το ποιοι πρέπει να παίζουν υπεράνω πάσης κριτικής . Και 18-0 να χάσουμε από το Μεξικό δε με νοιάζει .
Αυτό είναι υπερβολή.
Το ότι ο Όττο πήρε μόνος του το Euro δεν σημαίνει ότι στην συνέχεια θα είναι αλλάνθαστος.Δηλαδή όταν κάτι είναι λάθος και το βλέπουμε να μην το λέμε?Μέχρι την Ιαπωνία δεν είχα πεί τίποτα(εγώ τουλάχιστον).Εσείς δηλαδή προχτές δεν είδατε ότι η ομάδα ήταν στημένη όπως να'ναι?

Quote:
Αποψη μου οτι μετα τον Τσιαρτα ειναι ο πιο ποιοτικος παικτης της τελευταιας δεκαετιας.

Επίσης μετά τον Τσιάρτα είναι ο πιο αργός-δυσκίνητος παίκτης της τελευταίας δεκαετίας.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
siakabetis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 01 Oct 2004
Posts: 1426
Location: patras

PostPosted: Tue Jun 21, 2005 1:36 pm    Post subject: Reply with quote

ενα σταιτιστικο
η ελλας το 87 και η τσεχια του 96 μετα τη μεγαλη επιτυχια δεν προκριθηκαν στην επομενη μεγαλη διοργανωση ολυμπιακοι σεουλ και μουντιαλ 98 αντιστοιχα αλλα και στις δυο περιπτωσεις η ανοδικη πορεια συνεχιστηκε γιστι η ελλας στο μπασκετ ειναι απο τις καλυτερες ομαδες της ευρωπης με συνεχεις συμμετοχες στα τελικα μεγαλων διοργανοσεων και η τσεχια στι ποδοσφαιρο ξερουμε ποια ειναι και μην αναφερθουμε με την οργανωση της ελλαδας της δεκαετιας 80 και την οργανωση τσεχιας που ειναι ενα πρωην ανατολικο κρατος με τα χαρακτηριστικα ανατολικου κρατους οποτε.... εγω προσωπικα βλεπω καλες μερες να ερχονται στο ελληνικο ποδοσφαιρο
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Dimiskour
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 02 Jun 2004
Posts: 1189
Location: Αθήνα

PostPosted: Tue Jun 21, 2005 2:05 pm    Post subject: Reply with quote

Andbrok,

Αν και προσωπικα δεν απεδωσα τα αιτια της πτωσης της εθνικης μας στον Οττο (ισως βεβαια να ελεγα αλλα αν ειχα δει τον αγωνα με την Ιαπωνια), θα υπερασπιστω οσους τον κριτικαρουν καλοπροαιρετα.

Το οτι πηρε το euro δε σημαινει οτι παντα θα παιρνει τις σωστες αποφασεις. Βλεπε για παραδειγμα εταιριες ανα το κοσμο που ενω τη μια χρονια εχουν κερδη, την αλλη εχουν ζημιες παρολο που το μανατζμεντ παραμενει το ιδιο. Ποιος ο λογος της παρακμης? Οτι τα παντα γυρω μας αλλαζουν και αν δε παρεις τις καταλληλες αποφασεις την εβαψες.

Για μενα ο Ρεχαγκελ βιωνει μια τελειως διαφορετικη κατασταση τωρα σε σχεση με περυσι το καλοκαιρι: τοτε ημαστε παρακατιανοι, τωρα ειμαστε πρωταθλητες με αυξημενες προσδοκιες. Τοτε δεν υπηρχε αγχος, τωρα υπαρχει. Τοτε η ομαδα ηταν πληρης, τωρα δεν ειναι. Ο Οττο, οπως και οι managers εταιριων, εχει μια διαφορετικη προκληση να αντιμετωπισει και δεν ειναι απαραιτητο οτι εχει κανει ή οτι θα κανει τις σωστες κινησεις μονο και μονο επειδη ιστορικα ειναι ενας επιτυχημενος προπονητης.
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
Rohan
Full Member
Full Member


Joined: 17 Dec 2004
Posts: 382
Location: Middle Earth

PostPosted: Tue Jun 21, 2005 4:04 pm    Post subject: Reply with quote

Λοιπόν..., μετά και από την κατραπακιά από την Ιαπωνία, φάνηκαν ορισμένα πράγματα που κατά τη γνώμη μου δικαιώνουν τον Ρεχάγκελ και τον τρόπο με τον οποίο διαχειρίζεται την ομάδα. Δεν θα σταθώ στο στήσιμο της ομάδας στο συγκεκριμένο αγώνα γιατί δεν θέλω να παρασυρθώ σε λογική "προπονητή της εξέδρας". Σίγουρα, "όσα ξέρει ο νοικοκύρης δεν τα ξέρει ο κόσμος όλος".
Αλλά πως δικαιώνεται ο Ρεχάγκελ μετά από την προχτεσινή ήττα;
1ον και σπουδαιότερον: Δικαιώνεται η λογική του να στηρίζεται σε ένα συγκεκριμένο κορμό παικτών. Και δικαιώνεται εκ του αποτελέσματος. Στο κύπελλο συνομοσπονδιών η Ελλάδα δεν μπορούσε να κατεβεί με την "καλή" της, την πρωταθλήτρια εντεκάδα του 2004.Αποτέλεσμα: 3 από Βραζιλία και 1 από Ιαπωνία.
2ον: Οι "νέοι" αποδέιχτηκαν "λίγοι" γεγονός που ενισχύει το σημέιο 1.
Βύντρα, Γκέκας, Ταυλαρίδης ακόμη και ο Κυριάκος σε ένα βαθμό, αποδεικνείεται για διαφορετικούς λόγους ο καθένας ότι ακόμη χρειάζονται χρόνο να εγκλιματιστούν, ή ακόμη χειρότερα δεν αποτελούν το "right stuff" που, έστω το 2004, απέδειξαν ότι διέθεταν οι "βασικοί". Στην ίδια κατηγορία θα βάλω και τους λιγότερο "νέους", αλλά όχι βασικούς στην ομάδα, όπως τον Λάκη και τον Παπαδόπουλο:Εντελώς εκτός κλίματος.Ισχύει και γι'αυτούς το ίδιο: Ή δείχνουν το όποιο ταλέντο διαθέτουν στο γήπεδο ή απλά δεν είναι το "right (winning) stuff".
3ον: Ο Ρεχάγκελ, είτε όντας μεγαλύτερος και κατα τα φαινόμενα πιο νουνεχής από την εποχή του στην Μπουντεσλίγκα, είτε, το πιθανοτερο, απλά αναγκασμένος από τις καταστάσεις, δείχνει στο συνομοσπονδιών λιγότερο άκαμπτος και με ενισχυμένη την, πάντοτε υπαρκτη, τάση του να πειραματίζεται. Όντας ρεαλιστής, αλλά και σωστός επαγγελματίας, πιστέυω ότι αυτό που εννοεί με την γενικότερη στάση του είναι ότι αυτό το υλικό έχει στη διάθεσή του και μ' αυτό πρέπει να πορευτεί. Επείδή όμως όπως ξαναείπα πιο πάνω, είναι και σωστός επαγγελματίας, δεν βγαίνει να το πει ευθέως, μεταθέτονταςι τις ευθύνες του αλλού, όπως θα έκανε κάθε σωστός έλληνας μάνατζερ , γιατί έτσι μεταξύ άλλων, θα ακύρωνε και το ρόλο του σαν καθοδηγητής αυτής της ομάδος αλλά και θα διέλυε τον προσωπικό μύθο που δημιούργησε με την κατάκτηση του EURO.Και με αυτά οι Γερμανοί ειδικά δεν "παίζουν".
Το κύριο πρόβλημά του, κατά τη γνώμη μου, είναι ότι δεν ανανεώθηκε η γενιά των ελλήνων ποδοσφαιριστών, που έχοντας κάποιο ποδοσφαιρικό ταλέντο, όταν βγήκαν εκτός Ελλάδος απέδειξαν ότι είχαν και το πνευματικό ταλέντο να μπολιαστούν με διεθνή νοοτροπία και παραστάσεις από άλλα πρωταθλήματα ξεπέρνώντας έτσι τα ελληνικά συμπλέγματα (και διαμορφώνοντας το "right stuff" που ανέφερα παραπάνω), είτε είχαν την τύχη να ανδρωθούν ποδοσφαιρικά εκτός Ελλάδος.
Κακά τα ψέμματα, υπάρχουν μόνο ο Ταυλαρίδης, ο Αμανατίδης και μετά το χάος..... Από την άλλη, οι βασικοί είναι οι περισσότεροι γύρω στα τριάντα, άρα προς τη δύση της ακμής τους, με εξαίρεση τον Γιούρκα τον Κατσουράνη άντε και τον Καραγκούνη. Υπάρχει και ο Χαριστέας ο οποίος όμως μετά το Euro πελαγοδρομεί.....Άρα με ποιους να κάνει ανανέωση;Άλλο καλός παίκτης στην Ελλάδα και άλλο καλός παίκτης που μπορεί να σταθεί σε διεθνές περιβάλλον. Δεν φτάνει μόνο το ποδοσφαιρικό ταλέντο για να πας μπροστά. Αλλιώς όλοι αυτοί οι πιτσιρικάδες-παικταράδες που γνωρίζαμε μικροί στις αλάνες θα είχαν γίνει όλοι φίρμες. Χρειάζεται και η σωστή νοοτροπία του πνέυματος για να πετύχεις. Εκεί κυρίως πόνταρε ο Γερμανός και με τέτοιους παίκτες δημιούργησε την πρωταθλήτρια Ευρώπης.
Όταν όμως αυτός ο κορμός άρχισε να αποσυντίθεται είτε λόγω τραυματισμών, είτε λόγω υποχρεώσεων είτε λόγω της όντως υπαρκτής κούρασης (πνευματικής μάλλον παρά τόσο σωματικής) τότε ο μύθος της ΕΘνικής Ελλάδος κατέρρευσε........Ας το συνειδητοποιήσουμε, η νοοτροπία κάνει το νικητή και όχι το σύστημα και η τεχνική. Εκεί έχουμε (ξανά) το πρόβλημα. Μακάρι να προλάβει ο Γερμανός την ανασύνταξη και την άρση αυτού του αδιεξόδου, γιατί τα χρονικά όρια για το 2006 πιέζουν. Το θέμα είναι με ποιους παίκτες; Ποιοι άλλοι έχουν αυτό το "right stuff";
Back to top
View user's profile Send private message
Giorgos
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 24 Mar 2004
Posts: 1059
Location: Peiraias

PostPosted: Tue Jun 21, 2005 4:28 pm    Post subject: Reply with quote

Quote:
Επίσης μετά τον Τσιάρτα είναι ο πιο αργός-δυσκίνητος παίκτης της τελευταίας δεκαετίας.

E,όχι ρε Vag!Σε βρίσκω Υπερβολικό!!Δεν είναι και..Λάκης αλλα είπαμε..!
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
sunnyhellas
New Member
New Member


Joined: 24 Feb 2004
Posts: 55

PostPosted: Tue Jun 21, 2005 5:37 pm    Post subject: Reply with quote

Lipon den kollaei alla entaksi as t walo edo mesa

I Eleni Danilidou nikise thn Hennin Hardenne gia ton proto gyro

Epekse katapliktika ke kerdise me 7-6 2-6 7-5
Back to top
View user's profile Send private message
donganos
Full Member
Full Member


Joined: 06 May 2004
Posts: 348
Location: Edinburgh/Iraklio

PostPosted: Tue Jun 21, 2005 6:52 pm    Post subject: Reply with quote

Μετά την Έλενα Παπαρίζου... και η Έλενα Δανιηλίδου κατακτάει την Ευρώπη! Τό'χει τ'όνομα φάινεται! Razz Μπράβο βρε Λενάρα!

Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
billy8181
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 11 Mar 2005
Posts: 3759
Location: London-UK

PostPosted: Wed Jun 22, 2005 9:18 am    Post subject: Reply with quote

bravo lena! makari na kanei tipota to elliniko tennis...

apo contra.gr:

Σε τηλεοπτική εκπομπή της Δευτέρας, αναφέρθηκε πως οι Βασίλης Τσιάρτας και Τάκης Φύσσας τσακώθηκαν. Κάτι τέτοιο είναι πέρα για πέρα αποκύημα φαντασίας και μάλιστα, ο πολύπειρος μέσος κατέθεσε μήνυση για συκοφαντική δυσφήμιση εις βάρους του δημοσιογράφου που "γέννησε" το συγκεκριμένο θέμα.

o tsartas de pezete....de siknonei miga sto spathi tou...an etrehe ke ligo tha epianan topo ke i balies pou vgazei!

ke i apandisi tou gagatsi (pou pali den ikanopoii....)

Την προπόνηση παρακολούθησε και ο πρόεδρος της ΕΠΟ, Βασίλης Γκαγκάτσης. Μετά το τέλος της, έγινε αποδέκτης παραπόνων από τους Τσιάρτα - Φύσσα... "Τι έγινε ξαφνικά; Έχουν πέσει όλοι να μας... φάνε. Μέχρι και ότι πλακωνόμαστε ακούγεται", είπαν οι δύο παίκτες, για να τους απαντήσει ο Γκαγκάτσης... "Εσείς να έχετε το νου σας μόνο στο παιχνίδι. Όταν έρθει η ώρα, θα ασχοληθώ εγώ με αυτά τα πράγματα".


pandos ke to contra.gr lei pos o rehagel ihe anakoinosei tin apohorisi tou meta to mundial logo ilikias, opote an htipa xilo de prokrithoume tha figei? afto ine apolito omos.....pistevo etsi opos irthan ta pramata isos to xanaskeftei.....

na i apandisi:

http://www.sport-fm.gr/news.jsp?newsID=17518
Back to top
View user's profile Send private message
ioannis31
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 18 Feb 2004
Posts: 762
Location: Suburbia

PostPosted: Wed Jun 22, 2005 2:34 pm    Post subject: Reply with quote

Από τον αγώνα Ελλάδα - Βραζιλία λίγες φωτό. Έχω και κάποια video που θα προσπαθήσω να ανεβάσω τις επόμενες ημέρες.

Έξω από το Ξενοδοχείο Mariott, περιμένοντας την αποστολή να ξεκινήσει για το γήπεδο.



http://briefcase.pathfinder.gr/download/ioannis2005/36821/444269/0/mIMG_0499.jpg

Οι αναρτημένες σημαίες.



http://briefcase.pathfinder.gr/download/ioannis2005/36821/444266/0/IMG_0508.jpg

Η παράταξη των ομάδων



http://briefcase.pathfinder.gr/download/ioannis2005/36821/444267/0/IMG_0512f.JPG
Back to top
View user's profile Send private message
billy8181
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 11 Mar 2005
Posts: 3759
Location: London-UK

PostPosted: Wed Jun 22, 2005 3:38 pm    Post subject: Reply with quote

ke na fandasteite an vgename defteri tha pezame ti germania me ton otto etsi opos irthan ta pramata, hanoume trelo agona...... Crying or Very sad
Back to top
View user's profile Send private message
vag3721
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 06 Feb 2005
Posts: 2392
Location: Naousa/Athens

PostPosted: Wed Jun 22, 2005 7:06 pm    Post subject: Reply with quote

___Χαριστέας__Βρύζας
__Αμανατίδης______Γιαννακό
____Ζαγοράκης___Μπασινάς
Φύσσας_Καψής_Γκούμας_Βύντρα
_______Νικοπολίδης

ο Όττο δεν καταλαβαίνει τίποτα,Βρύζα-Χαριστέα,Καψή τραυματία,Νικοπολίδη για 235893 συνεχόμενη φορά,έξω ο Ταυλαρίδης,και όλα αυτά σε αδιάφορο ημιεπίσημο παιχνίδι.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
donganos
Full Member
Full Member


Joined: 06 May 2004
Posts: 348
Location: Edinburgh/Iraklio

PostPosted: Wed Jun 22, 2005 7:13 pm    Post subject: Reply with quote

Έχω απόλυτη εμπιστοσύνη στον Χερ Όττο, αλλά θα ήθελα πραγματικά να υπήρχε τρόπος να τον ρωτήσω γιατί αυτό το κόλλημα με τον υπερήλικα τραυματία παγκίτη χασογκόλη άμπαλο της Β' Ισπανίας, Βρύζα. Δε μπορεί. Για να επιμένει τοσο πολύ σ'αυτόν παρά την κάκιστη απόδοσή του, κάποιος σοβαρός λόγος θα υπάρχει που το δικό μου το μυαλό δεν τον πιάνει. Το εννοώ.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Το "αθλητικό" κλουβί με τους τρελούς All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 71, 72, 73 ... 103, 104, 105  Next
Page 72 of 105

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Web hosting by isol.gr