stadia.gr/forum Forum Index stadia.gr/forum
Εδώ μιλάμε για τα πάντα. Από Καλατράβα μέχρι… Καλομοίρα!
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Διάφορα νέα Ολυμπιακών Αγώνων (που δεν κολλάνε αλλού)
Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 49, 50, 51  Next
 
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Ολυμπιακοί Αγώνες
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Mozart
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 2820
Location: Thessaloniki

PostPosted: Thu Mar 11, 2004 11:51 am    Post subject: Reply with quote

Πάντως το κύμα διαφημίσεων που έλεγα, άρχισε αμέσως από τη Δευτέρα. Για την ώρα βέβαια διαφημίζουν ολυμπιακά προϊόντα και άλλες υπηρεσίες χορηγών, αλλά νομίζω πως ένας από τους στόχους είναι να ασχοληθούν οι Έλληνες σιγά σιγά περισσότερο, να το βάλουν στη καθημερινότητά τους, ώστε σε λίγο καιρό να δημιουργηθεί (επιτέλους) αυτό το αίσθημα προσμονής!
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Aquis Granum
Senior Member
Senior Member


Joined: 27 Feb 2004
Posts: 541
Location: Aachen/Germany

PostPosted: Thu Mar 11, 2004 2:43 pm    Post subject: Reply with quote

UWG wrote:
Aquis Granoum, Ypsilon
Oli xseroume oti marketing then boroume na kanoume otan ta misa pramata den exoun xtisti akomi. Ean erxotan kapios kai sas elege na kanete diafimisei gia tous Olybiakous ti tha dixnate mesa stin diafemisi?


Τι λογική είναι αυτή (και να με συμπαθάς!); Δηλ. αν το στέγαστρο ολοκληρωθεί μια μέρα πριν την έναρξη των αγώνων, θα πρέπει να ξεκινήσουμε την διαφήμιση λίγες ώρες πριν την τελετή;

Μόνο το ΟΑΚΑ έχουμε να διαφημίσουμε; Δηλ. (δεν ξέρω βέβαια αν την έχεις δει) την υπάρχουσα διαφήμιση που παίζει σε Euronews & Eurosport και δείχνει την γέφυρα του Ριο-Αντίριο, πώς την έκαναν; Και αφού την έφτιαξαν, γιατί την βάζουν μόνο σε αυτά τα κανάλια; Κάτι χώρες όπως η Τουρκία, η Κροατία, η Βουλγαρία, η Τυνησία κ.α. (ακόμα και η Κύπρος!) που παρ΄όλο που δεν διοργανώνουν αγώνες, βάζουν τα (πολύ καλά) σποτάκια τους σε ιδιωτικά κανάλια με την μεγαλύτερη τηλεθέαση, είναι χαζές;


Quote:
Πάντως το κύμα διαφημίσεων που έλεγα, άρχισε αμέσως από τη Δευτέρα. Για την ώρα βέβαια διαφημίζουν ολυμπιακά προϊόντα και άλλες υπηρεσίες χορηγών, αλλά νομίζω πως ένας από τους στόχους είναι να ασχοληθούν οι Έλληνες σιγά σιγά περισσότερο, να το βάλουν στη καθημερινότητά τους, ώστε σε λίγο καιρό να δημιουργηθεί (επιτέλους) αυτό το αίσθημα προσμονής!


Σωστό εν μέρη αυτο που λες φίλε μου! Το θέμα όμως είναι... πρέπει να γίνει διαφήμιση μόνο στο εσωτερικό; Θέλουμε να ασχοληθούν μόνο οι έλληνες (που θέλοντας και μη, το αργότερο κατα την διάρκεια των αγώνων θα το κάνουν!), ή να προσελκύσουμε ξένους τουρίστες; Και για όσους δε το γνωρίζουν, οι κεντροευρωπαίοι κανονίζουν τις διακοπές τους από τα Χριστούγεννα. Τώρα θα τους ξυπνήσουμε; Τώρα που και τα εισητήρια έχουν πουληθεί κατα μεγάλο ποσοστο (τουλ. για τα δημοφιλή αγωνίσματα);

Και εν κατακλείδει (πω πω, ούτε έκθεση για τις πανελλήνιες να έγραφα Laughing ) ξέρετε πόσο πάει η διανυκτέρευση σε ένα σχετικά καλό (οχι Χίλτον και τέτοια) ξενοδοχείο το άτομο κατα την διαρκεια των αγώνων; Από 1000€ και πάνω, μόνο η διανυκτέρευση! Shocked
Back to top
View user's profile Send private message
wise
Junior Member
Junior Member


Joined: 12 Feb 2004
Posts: 117

PostPosted: Thu Mar 11, 2004 3:36 pm    Post subject: Re: Μετα την ληξη Reply with quote

Demetrio wrote:
Δεν νομίζω ο τουρίστας που επισκέπτεται την Αθήνα να έρχεται για να παίζει γκολφ! Μάλλον το 2005 θα έρθει για να θαυμάσει από κοντά το νέο της αρχιτεκτονικό αριστούργημα που λέγετε ΟΑΚΑ. Με αυτό δεν θέλω να πω πως δεν χρειάζονται η χώρα μας και νέες αθλητικές υποδομές... αλλά να επισημάνω πως η επένδυση που έγινε στην Αθήνα για τους ολυμπιακούς (ΟΑΚΑ, Τραμ, Μετρό, Ενοποίηση αρχαιολογικών χώρων, Παραλιακή ζώνη, νέες αθλητικές εγκαταστάσεις, κτλ.) θα είναι σίγουρα ένας μεγάλος μοχλός ανάπτυξης για τον τουρισμό της! Rolling Eyes


Δεν νομιζω να ενδιαφερει κανεναν το ΟΑΚΑ μετα τους ολυμπιακους σαν τουριστα. Εκτος και αν γινει Grand καφετερια. Very Happy ¨
Τα γηπεδα γκολφ ειναι αναγκαια. Στα γηπεδα αυτα υπαρχουν παραθεριστικες κατοικιες οι οποιες νοικιαζονται και τους 12 μηνες το χρονο. Παραλληλα δημιουργιουνται εμπορικα κεντρα τα οποια εξυπηρετουν τους κατοικους. Στην Αμερικη ο τουρισμος αυτου του ειδος ειναι ο πιο επικερδης. Στην Ελλαδα δεν εχουμε τετοιες υποδομες. Ετσι οσο και αν διαφημισουμε την Ελλαδα το 2005 ο τουριστας αυτης της κατηγοριας παει καρφωτος Ιταλια.
Στην Αθηνα ο τουριστας λεει οτι εχει αυτοκινητα, καυσαερια, και θορυβο στο κεντρο. Ο δημαρχος ομως δεν ακουει. Για αυτο καλα θα κανουν οι τουριστες να μην πατησουν στην Αθηνα. Στις αλλες ευρωπαικες πολεις το κεντρο της πολης ειναι ουσιαστικα προσβασιμο μονο με ποδηλατο/τραμ.
Οι υποδομες που εχουμε (μεταφορες, επικοινωνιες) ειναι καλες αλλα τα βασικα κριτιρια επενδυσης ειναι φορολογια, γραφιοκρατεια, και παραγωγικοτητα. Ετσι το 2005 δεν θα πατησει κανενας επενδυτης. Ακομα και τους Ελληνες τους συμβουλευω να φυγουν στην Ασια για επενδυσεις. Wink
Φουσκα απο ελπιδες ειναι οι ολυμπιακοι και θα σκασει στο τελος Αυγουστου. Αν δεν αλλαξει ο στρατηγικος σχεδιασμος ουτε οι επενδυσεις ουτε οι τουριστες θα ερθουν Αθηνα.
Back to top
View user's profile Send private message
Ypsilon
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 3951
Location: Copenhagen, Denmark

PostPosted: Thu Mar 11, 2004 3:46 pm    Post subject: Reply with quote

Τι λέτε ρε παιδιά; Είναι λογική αυτή;
Δηλαδή άμα γίνει γκολφ στην Αθήνα (που έχει, και μάλιστα πολύ καλό), θα πάψει μετά να έχει νέφος και καυσαέριο;
Και ποιες είναι οι άλλες Ευρωπαϊκές πόλεις, το κέντρο των οποίων είναι προσβάσιμο μόνο με τραμ ή ποδήλατο; Η Γάνδη και η Μπρυζ;

Μην τα ισοπεδώνουμε, κάθε πόλη έχει τα χαρακτηριστικά της και με βάση αυτά πορεύεται. Η Αθήνα είναι μια άσχημη πόλη μόνο για τα μάτια των αδαών και των μίζερων. Δουλειά μας είναι να τους δείξουμε ότι έχει και άλλα πράγματα εκτός από Ακρόπολη και Πλάκα. Έχει συγκριτικά πλεονεκτήματα που δεν συγκεντρώνουν πολλές πόλεις στον κόσμο, και για μένα μπορεί να γίνει ένας παράδεισος των επενδυτών.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Demetrio
Junior Member
Junior Member


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 156

PostPosted: Thu Mar 11, 2004 4:47 pm    Post subject: Re: Μετα την ληξη Reply with quote

wise wrote:
Δεν νομιζω να ενδιαφερει κανεναν το ΟΑΚΑ μετα τους ολυμπιακους σαν τουριστα. Εκτος και αν γινει Grand καφετερια. [..]
Στην Αθηνα ο τουριστας λεει οτι εχει αυτοκινητα, καυσαερια, και θορυβο στο κεντρο. Ο δημαρχος ομως δεν ακουει. Για αυτο καλα θα κανουν οι τουριστες να μην πατησουν στην Αθηνα. [..]
Φουσκα απο ελπιδες ειναι οι ολυμπιακοι και θα σκασει στο τελος Αυγουστου. Αν δεν αλλαξει ο στρατηγικος σχεδιασμος ουτε οι επενδυσεις ουτε οι τουριστες θα ερθουν Αθηνα.

Arrow Εγώ είμαι αισιόδοξος, βλέπω την πόλη μου να αλλάζει προς το καλύτερο μέρα με την μέρα... βλέπω την Αθήνα μου να γίνεται πιο ανθρώπινη, πιο όμορφη, πιο μοντέρνα! Μια πόλη που, χάρη στους ολυμπιακούς της αγώνες, θα επικεντρώσει και πάλι το ενδιαφέρον όλου του κόσμου, θα γίνει ξανά σημείο αναφοράς, πόλος έλξης για μεγάλους διεθνούς καλλιτέχνες που, όπως έκανε ο Καλατραβα, θα μας "χαρίσουν" νέα μνημεία (το ΟΑΚΑ δεν είναι μόνο ένα απλό ολυμπιακό κέντρο, είναι ένα μνημείο!!!).
Βλέπω την πόλη μου να αποκτά το μεγαλύτερο αρχαιολογικό πάρκο της Ευρώπης, να δίνει ξανά ζωντάνια στα μοναδικά της αρχαία μνημεία, να χτίζει νέα μουσεία αλλά και να γεμίζει από νέα πολυκαταστήματα, εμπορικά κέντρα, μεγάλες αθλητικές εγκατάστασης...

Ας μάθουμε επιτέλους να βλέπουμε την Αθήνα μας με άλλα μάτια, ας μάθουμε να την αγαπάμε... γιατί η Αθήνα έχει πολλά να μας προσφέρει... και αξίζει όλη μας την αγάπη! Ας αρχίσουμε πρώτα εμείς και μετά θα δείτε πως θα την αγαπήσουνε και οι ξένοι τουρίστες! Cool
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
wise
Junior Member
Junior Member


Joined: 12 Feb 2004
Posts: 117

PostPosted: Thu Mar 11, 2004 4:53 pm    Post subject: Reply with quote

Ypsilon wrote:
Τι λέτε ρε παιδιά; Είναι λογική αυτή;
Δηλαδή άμα γίνει γκολφ στην Αθήνα (που έχει, και μάλιστα πολύ καλό), θα πάψει μετά να έχει νέφος και καυσαέριο;
Και ποιες είναι οι άλλες Ευρωπαϊκές πόλεις, το κέντρο των οποίων είναι προσβάσιμο μόνο με τραμ ή ποδήλατο; Η Γάνδη και η Μπρυζ;

Μην τα ισοπεδώνουμε, κάθε πόλη έχει τα χαρακτηριστικά της και με βάση αυτά πορεύεται. Η Αθήνα είναι μια άσχημη πόλη μόνο για τα μάτια των αδαών και των μίζερων. Δουλειά μας είναι να τους δείξουμε ότι έχει και άλλα πράγματα εκτός από Ακρόπολη και Πλάκα. Έχει συγκριτικά πλεονεκτήματα που δεν συγκεντρώνουν πολλές πόλεις στον κόσμο, και για μένα μπορεί να γίνει ένας παράδεισος των επενδυτών.


Αν θελουμε να ερθει καποιος απο την Ριβιερα και οχι καποιος μεθυσμενος βρετανος μαλλον οι υποδομες τουρισμου/αθλητισμου πρεπει να αλλαξουν. Και δεν μιλαω για γκολφ στην Αθηνα αλλα σε κοσμικα νησια. Το μονο καλο που ακουσα απο ξενους ειναι η ενοικιαση των γιωτ αλλα και εκει οι μαρινες στην Ελλαδα δεν προσφερουν υψηλου επιπεδου υπηρεσιες.

Η Αθηνα στο κεντρο ειναι απαισια. Αναρωτιεται κανεις γιατι χιλιαδες οδηγοι περιφερονται στο κεντρο χωρις λογο, σε βριζουν και κορναρουν. Συνεδριακο τουρισμο η Αθηνα εχει αλλα χωρις προοπτικες αναπτυξης.

Τι θα γινει ομως στο τελος του Αυγουστου. Ο μεσος ελληνας δεν ξερει. Οταν η φουσκα των ολυμπιακων σκασει ο μεσος ελληνας θα γυρισει στην πραγματικοτητα. Η Βαρτσελονα αναπτυχθηκε σταδιακα και απο 2εκ αφιξεις τουριστων εφτασαν στα 20εκ με δουλεια και σχεδιο μετα το 92. Η Ατλαντα ομως ξεχαστηκε. Το σιδνευ δεν χρειαζοταν τους ολυμπιακους για προβολη. Σιδνει, Ρωμη, Παρισι ηταν στο Νο1 του κοσμου και πριν τους ολυμπιακους.

Κακως γινεται πλυση εγκεφαλου στην Ελλαδα με τους Ολυμπιακους. Η Ελλαδα αλλαζει και παει μπροστα. Και δεν παει μπροστα με τους ολυμπιακους αλλα με δουλεια και στρατηγικο σχεδιασμο! Wink
Back to top
View user's profile Send private message
Ypsilon
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 3951
Location: Copenhagen, Denmark

PostPosted: Thu Mar 11, 2004 5:29 pm    Post subject: Reply with quote

Από τη μια μεριά μας λες ότι κακώς γίνεται πλύση εγκεφάλου (!) με τους Ολυμπιακούς, και από την άλλη ότι η Ελλάδα πάει μπροστά με στρατηγικό σχεδιασμό. Ε που είναι να τον δω κι εγώ; Razz
Σαφώς και πολλά από τα έργα θα γίνονταν ανεξαρτήτως Ολυμπιακών, απλώς δεν θα ήταν τα ίδια σε ποσότητα και ποιότητα, και φυσικά κάθε άλλο παρά θα τα βλέπαμε έτοιμα μέσα στο 2004. Το 2010, ίσως! Οπότε το επιχείρημά σου περί στρατηγικού σχεδιασμού, αναιρείται αυτομάτως!

Και κάτι ακόμα: Η Βαρκελώνη έκανε τα 2 εκατομμύρια τουρίστες της 20 εκατομμύρια μέσα σε 10 χρόνια. Και φυσικά οι πάντες αναγνωρίζουν ότι αυτό επετεύχθη χάρη στους Ολυμπιακούς. Εκεί είναι και η μεγάλη μας διαφορά. Όταν πολλοί Έλληνες, και μάλιστα νέοι τους θεωρούνε φούσκα, πώς να πάει μπροστά αυτός ο τόπος; Έχουμε ένα "προϊόν" που δεν ξέρουμε ούτε να το εκτιμήσουμε ούτε να το διαχειριστούμε, και μετά μας φταίνε οι άλλοι;; Καλά να πάθουμε !!! Twisted Evil
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
UWG
Senior Member
Senior Member


Joined: 24 Feb 2004
Posts: 513
Location: Atlanta USA

PostPosted: Thu Mar 11, 2004 8:13 pm    Post subject: Reply with quote

Arrow Aquis Granum Signomi gia to proegoumeno lathos.. Embarassed
O kosmos edei xserei oti e Olibiake agones tha ginoun stin Athina afton ton xrono, den xriazete diafimisi gia na poume ston kosmo oti e Olibiake tou 2004 tha ginoun stin Athina...
Diafimisi xriazete gia na dixsoume stigmiotipa apo tous xorous pou tha ginoun ta athlimata, stigmiotipa apo test events, kai pio simadiko, stigmiotipa apo tin Olibiake ekona tis Athinas......Otan omos then exoume teliosi tin ekona pou theloume na diksoume ston kosmo pios o logos na kanoume diafimisi kai na tous diksoume mia ateliote ekona???

Ego kapos etsi to vlepo...
Ta xsena MME, pou ta exoume diavasi oli, parolo pou einai enadion mas exoun dimiourgisei endiaferon ston kosmo gia to ean tha prolavoume e oxi. Afto exei travixsei to endiaferon polon anthropon. Mas exoun kanei to marketing horis na exoume xalasei pedara..... Laughing Laughing

Arrow Demetrio
Oli emaste eperifanei gia osa ginode stin Athina kai tin epolipei Ellada.

Demetrio wrote:
...... βλέπω την Αθήνα μου να γίνεται πιο ανθρώπινη, πιο όμορφη, πιο μοντέρνα! Μια πόλη που, χάρη στους ολυμπιακούς της αγώνες, θα επικεντρώσει και πάλι το ενδιαφέρον όλου του κόσμου, θα γίνει ξανά σημείο αναφοράς, πόλος έλξης για μεγάλους διεθνούς καλλιτέχνες που, όπως έκανε ο Καλατραβα, θα μας "χαρίσουν" νέα μνημεία


Simfono apolita mazi sou oti o kosmos tha vre enthiaferon stin Athina (touristes, xsenes eteries, kalitexnes.....).....Alla omos then tha einai to OAKA, Metro, Proastikos, arxea kai diafora alla pou ginode stin Athina pou tha kanei ena tourista na xanaerthei stin Ellada, e kapion xseno epixirimatia na anixe eteria stin Ellada e kapio kalitexnei na kanei tin doulia tou stin Athina...

Ean o touristas pou tha plirosei ena kouva lefta gia na kanei diakopes stin Ellada, nomizeis oti tha tou dothei e adistixei exipiretisi...??? Oxi vevea..

Ean enas epixeirimatias pou tha erthi na anixei eteria then nomizeis oti tha de tin diafthora tis xoras pou eperxei se ola ta epipeda...???

Ean enas megalos kalitexneis pou tha erthe stin Ellada gia na kanei kapio ergo tha vrei tous adistixous xorous epodomis pou eixe stin Ispania, Italia e alla kratei gia na kanei to ergo tou....????

Ta teleftea xronia exoume kataferi na ftiaxoume to infrastructure tis horas mas ala afto pou lipe einai to adistixo environment tis xoras gia na ginoun afta pou leme....Infrastructure kai environment pane xairi xairi
Back to top
View user's profile Send private message
Demetrio
Junior Member
Junior Member


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 156

PostPosted: Thu Mar 11, 2004 9:48 pm    Post subject: Reply with quote

Φίλε UWG χρειάζεται πολιτική προσπάθεια... αυτό το ξέρουμε όλοι... αλλά δεν μπορούμε να περιμένουμε να τα κάνει όλα η πολιτική! Πρέπει ο καθένας μας να κάνει την προσπάθεια του... αυτό που λέω εγώ είναι ότι άμα αρχίσουμε όλοι μας να αγαπάμε περισσότερο την Αθήνα (η την κάθε άλλη πόλη), αυτό θα συμβάλει πολύ στην ανάπτυξη της... όταν αγαπάς κάτι η κάποιον τότε είσαι και διατεθειμένος για κάθε θησεία... τον προσέχεις περισσότερο... τον αισθάνεσαι δικό σου! Αυτό το λέω επειδή δεν καταλαβαίνω εκείνους που βρίζουν όλη την ώρα την Αθήνα για την κίνηση, την βρομιά και το καυσαέριο και μετά είναι οι πρώτοι που πάνε βόλτα στο κέντρο με το αυτοκίνητο τους, που για να πιούνε ένα καφέ παρκάρουν το μηχανάκι τους όπου βρουν αφού πρώτα κόψουν δρόμο παίρνοντας από κάποιο πεζόδρομο, που νομίζουν πως τα πεζοδρόμια είναι ένα απέραντο τασάκι η τσάμπα παρκινγκ για δίκυκλα και αυτοκίνητα, κτλ.

Παιδία, όλα είναι στα χέρια μας...
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
UWG
Senior Member
Senior Member


Joined: 24 Feb 2004
Posts: 513
Location: Atlanta USA

PostPosted: Thu Mar 11, 2004 10:02 pm    Post subject: Reply with quote

Demetrio
Akrivos opos ta eipes...
Back to top
View user's profile Send private message
visitor
Guest





PostPosted: Fri Mar 12, 2004 12:49 pm    Post subject: Reply with quote

πάντως οι Ολυμπιακοί Αγώνες, θα μπορούσαν να είναι και μια καλή ευκαιρία για αποκέντρωση... (κανένα κόμμα δεν έκανε έξαλου κάποια νύξη στο θέμα... 2004 κα ακόμα η μισή χώρα είναι Αθήνα, έστω και αν πολλοί θα ήθελαν με λίγη βοήθεια από την πολιτεία να εγκαταλήψουν την πόλη αυτή)

αυτά όμως έπρεπε να είχαν σχεδιαστεί από την αρχή...
το χειρότερο είναι ότι η Αθήνα και οι έλληνες, θα έπρεπε κάθε μέρα να ζούμε μια συνεχή γιορτή ενόψη των αγώνων...
τώρα όμως όλοι βλέπεουν τους αγώνες σαν μια μέγάλη αγγαρεία...

ελπίζω τουλάχιστον κάποτε να μάθουμε το πραγματικό κόστος των αγώνων..
Back to top
UWG
Senior Member
Senior Member


Joined: 24 Feb 2004
Posts: 513
Location: Atlanta USA

PostPosted: Sat Mar 13, 2004 6:38 am    Post subject: Reply with quote

Oristhe telio parathigma gia osa exoume grapsei tis teleftees meres....
To exo metaferei apo allo forum......
PAVEL wrote:
Όπα, τώρα ανοίξατε μεγάλο θέμα και θα με υποστείτε....
Τον Νοέμβριο άρχισα μαθήματα και 18 Δεκεμβρίου εξετάστηκα. Το πήρα με την αξία μου όμως έχω να καταγγείλω μερικά πράματα αν και δεν ξέρω ποιός ακριβώς φταίει.
όλα καλά και ωραία με τα μαθήματα μέχρι ένα 24ωρο πριν εξεταστώ οπότε ο ιδιοκτήτης της σχολής οδηγών (όχι ο δάσκαλος που είχα στο αμάξι) μου κάνει: "Έτοιμος για αύριο? Κανόνισες με τους εξεταστές?"
-Ορίστε? του λέω,
-Συννενοήθηκες τι θα φέρεις μαζί σου αύριο?
-Ναι, λέω, την ταυτότητά μου, το δελτίο του υποψήφιου το έχετε εσείς.
-Α. οκ μου λέει. Φέρε και 2,5 μαζί σου.
-2,5 τι?
-2,5 κατοστάρικα!
-250 ευρώ εννοείτε?
-Ναι ρε παιδί μου!!!
-Γιατί?
-Για να είμαστε 100% σίγουροι!
-Λάδωμα δήλαδή?
-Ναι μωρε...
-Καλά θα το σκεφτώ...
Τελικά η τρομάρα που πήρα εκείνο το βράδυ ήταν το κάτι άλλο....
Αυτός ο κερατάς μου είχε δημιουργήσει την κατάλληλη ατμόσφαιρα...
Τελικά μετά από συζήτηση με τον πατέρα μου, μου είπε να κάνω ότι θέλω αφού δώ τις πραγματικές μου ικανότητες. Εντομεταξύ είχα ρωτήσει και το δάσκαλο ο οποίος μου είπε χαρακτηριστικά: 'Αν ήσουν ανηψιός μου θα σου έλεγα να μην λαδώσεις' . Με φώτησες του είπα.
Τες πα, οο πατέρας μου μου τα έδωσε τα 2,5 και το αποτέλεσμα? Εξετάστηκα με τα 250 στην τσέπη και την συνείδηση μου καθαρή....
Όλα αυτά με κάνουν να πιστεύω ότι όλοι όσοι κόβονται κόβονται με το σπαθί τους και για υπαρκτά λάθη, όχι λόγω μη λαδώματος. Δεν υπάρχει σύστημα πίσω από το λάδωμα. Υπάρχει η αφέλεια του νέου οδηγού και η κουτοπονηριά του δασκάλου...



ESXOS... Evil or Very Mad
Back to top
View user's profile Send private message
Ypsilon
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 3951
Location: Copenhagen, Denmark

PostPosted: Sun Mar 14, 2004 1:09 am    Post subject: Reply with quote

Μεταφορά από το topic "OAKA - Calatrava" by Ypsilon

Kalashnikov wrote:
Loipon paidia, evlepa BBC World k 3afnika vlepw na paizei diafimisi gia tous olympiakous tis A8inas.
Itan i prwti diafimisi tou eidous pou eida kai peritto na sas pw oti mou sikw8ike i trixa apo ti sigkinisi!!!!javascript:emoticon('Laughing')javascript:emoticon('Very Happy')

Isws apo tis kalyteres skines tis diafimisis itan enas dromeas na trexei epanw stin epifania tis 8alassas, me fonto to Eirinis & Filias, na sinexizei k na perna katw apo ti gefyra Rio-Antirio (tin edeixan olokliromeni) kai na kataligei sto pana8inaiko stadio k sto OAKA ME TI STEGI.
Malista, i diafimisi ekleine me tin eikona tou OAKA.

Oute to sima tou 2004 edei3an, oute ton Foivo k tin A8ina. Afto simainei oti to olympiako stadio k i stegi, einai to kat'e3oxin sima twn agwnwn pou pername sto e3wteriko!

Apo 8ema marketing, to diafimistiko einai poly omorfo. Perimenw analogi synexeia k se akoma pio dimofili kanalia (P.X. CNN)
Laughing Laughing


Κωνσταντινούπολις wrote:
Kalashnikov έχει παιχτεί–παίζετε στο CNN.Εγώ εκεί την είδα,πολύ ωραία διαφήμιση.


GIANNHS wrote:
συμφωνω και επαυκσανω!!!! δυστυχως πρεπει να εισαι στο εξωτερικο για να αναλογιστεις το μεγαλειο των ολυμπιακων αγωνων και να ξεφυγεις απο μιζεριες και μικροτητες.δεν εχει κ α μ ι α σημασια οσο ομορφο κι αν ειναι το στεγαστρο μπροστα στην στιγμη που θα αναψει η φλογα στην χωρα που γεννησε τη σημαντικοτερη ιδεα στην ιστορια του ανθρωπου.. ειδα την διαφημηση στο ευροσπορ και μου σηκωθηκαν οι τριχες... φανταστειτε ποσο μαλλον για εκεινους που θα αγωνιστουν στην αρχαια ολυμπια και αυτους που θα τερματισουν την κλασσικη διαδρομη του μαραθωνιου... μεταλλια πολλα,σαν και της αθηνας ομως...ΚΑΝΕΝΑ.οσο για το στεγαστρο περαν του οτι ειναι απιθανο δεν παυει να αποτελει μονον το κερασακι στην τουρτα,και προσωπικα θα την ευχαριστιομουν την τουρτα με η χωρις αυτο
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
UWG
Senior Member
Senior Member


Joined: 24 Feb 2004
Posts: 513
Location: Atlanta USA

PostPosted: Mon Mar 15, 2004 2:58 am    Post subject: Reply with quote

<The Greek Embassy has launched its Olympic Arts Festival with the exhibition "Penelopeia, the Other Journey: Shifting" at the Gallery at Flashpoint. <It's the first in a series of U.S. events planned to celebrate Greece's role as host of this year's Summer Games. Kati ginete kai edo telika

http://www.washingtonpost.com/wp-dyn/articles/A48118-2004Mar10.html
Back to top
View user's profile Send private message
wise
Junior Member
Junior Member


Joined: 12 Feb 2004
Posts: 117

PostPosted: Mon Mar 15, 2004 4:19 pm    Post subject: Reply with quote

Ypsilon wrote:
Από τη μια μεριά μας λες ότι κακώς γίνεται πλύση εγκεφάλου (!) με τους Ολυμπιακούς, και από την άλλη ότι η Ελλάδα πάει μπροστά με στρατηγικό σχεδιασμό. Ε που είναι να τον δω κι εγώ; Razz
Σαφώς και πολλά από τα έργα θα γίνονταν ανεξαρτήτως Ολυμπιακών, απλώς δεν θα ήταν τα ίδια σε ποσότητα και ποιότητα, και φυσικά κάθε άλλο παρά θα τα βλέπαμε έτοιμα μέσα στο 2004. Το 2010, ίσως! Οπότε το επιχείρημά σου περί στρατηγικού σχεδιασμού, αναιρείται αυτομάτως! Twisted Evil


Δεν καταλαβες και εγω το ιδιο ειπα οτι δεν υπαρχει στρατηγικος σχεδιασμος, η Ελλαδα αλλαζει αλλα χωρις σχεδιο. Και εννοω σχεδιασμο για τουρισμο, αθλητισμο αλλα και επενδυσεις. Η Αθηνα το 2003 βρισκεται στην 30η θεση στη Ευρωπη για επενδυσεις σε συνολο 30 Ευρωπαικων πολεων! (http://www.realtor.org/cipshome.nsf/News/BestBusiness). Οσο για τουρισμο το αεροδρομιο Αθηνας εχει μολις 12εκ κινηση! Καμια σχεση με Βαρκελωνη. Το καλο με τους ολυμπιακους ειναι οτι καναμε εργα που θα ηθελε λογικα 30-50 χρονια σε 6. Εαν συνεχισουμε ετσι σε 10 χρονια μπορουμε να μιλαμε για το θαυμα της Αθηνας. Very Happy
Back to top
View user's profile Send private message
UWG
Senior Member
Senior Member


Joined: 24 Feb 2004
Posts: 513
Location: Atlanta USA

PostPosted: Wed Mar 17, 2004 6:38 am    Post subject: Reply with quote

To parakato einai apakoma apo ena arthro tis Boston Globe....

Thanks to the Summer Games, Athens is getting a makeover. With the long overdue facelift, however, comes an intriguing question: Aside from the committed hordes who will be here for the Olympics, is Athens worth a second look from vacationers who have long viewed the city as merely a place to change planes, or transfer to a ferry, to reach the country's shimmering islands?
.
.
.
Which is to say -- and many visitors would -- that once you have climbed the Acropolis, marveled at the Parthenon, visited the ancient Greek Agora, and wandered the streets of the oldest section, the Plaka, it's time to move on. Elapsed time: One not very long day.

Xriazete ena touristiko sxedio pou na svisei aftin tin ekona tis Athinas dioti e Athina exei pola na prosferi....oxi oti oli e touristes skeftode san ton parapano tipo...appla arketi touristes einai afti pou to nomizoun.
Back to top
View user's profile Send private message
aristidis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 04 Feb 2004
Posts: 1448
Location: Πουθενιστάν

PostPosted: Wed Mar 24, 2004 12:27 am    Post subject: Reply with quote

Kalashnikov wrote:
Loipon paidia, evlepa BBC World k 3afnika vlepw na paizei diafimisi gia tous olympiakous tis A8inas.
Itan i prwti diafimisi tou eidous pou eida kai peritto na sas pw oti mou sikw8ike i trixa apo ti sigkinisi!!!!javascript:emoticon('Laughing')javascript:emoticon('Very Happy')

Isws apo tis kalyteres skines tis diafimisis itan enas dromeas na trexei epanw stin epifania tis 8alassas, me fonto to Eirinis & Filias, na sinexizei k na perna katw apo ti gefyra Rio-Antirio (tin edeixan olokliromeni) kai na kataligei sto pana8inaiko stadio k sto OAKA ME TI STEGI.
Malista, i diafimisi ekleine me tin eikona tou OAKA.

Oute to sima tou 2004 edei3an, oute ton Foivo k tin A8ina. Afto simainei oti to olympiako stadio k i stegi, einai to kat'e3oxin sima twn agwnwn pou pername sto e3wteriko!

Apo 8ema marketing, to diafimistiko einai poly omorfo. Perimenw analogi synexeia k se akoma pio dimofili kanalia (P.X. CNN)
Laughing Laughing


Είδαμε και το κωλο-μ@λ@κισμενο-μαμώ-τους-αμερικάνους-μου-μαμώ κανάλι που αναφέρεις πιο μπροστά...
Ξέρετε, η διαφήμιση που αναφέρθηκε και στο topic "ΟΑΚΑ - Ολυμπιακό Στάδιο - Καλατράβα"...
Λοιπόν αυτοί οι κωλοαμερικάνοι είναι για κλάματα...
¶ντε να γίνουν οι αγώνες να τους αποστωμώσουμε μαμώ τις κωλοαντιλήψεις τους μέσα, βλέπουν μια χώρα μικρή και σημαίνει ότι δεν κάνει τπτ, ρε ΑΙ ΣΤΟ ΔΙΑΟΛΟ ΚΩΛΟΑΜΕΡΙΚΑΝΟΙ ΚΩΛΟ-CNN...

(πάω στο Αγγλικό forum)

Α, αυτή η διαφήμιση που αναφέρετε κυκλοφορεί στο Ιντερνετ, πχ θα τη βρω σε κανα Καζαα;
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
gm2263
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1840
Location: Athens, Hellas

PostPosted: Wed Mar 24, 2004 1:19 am    Post subject: Reply with quote

Ρε παιδιά ένα με ενοχλεί. Το γεγονός ότι πάς να ανοίξεις το hotmail να δείς τα μυνήματα σου και σου βγαίνει μπροστά σου ΑΥΤΗ Η ΑΗΔΙΑ. Κάντε και κλίκ πάνω στην εικόνα να΄πάτε και στον ανάλογο σύνδεσμο να πήξετε στην αυνανία



ΑΕΙ ΚΑΙ ΣΙΧΤΙΡ ΗΛΙΘΙΟΙ που θα μου πείτε ότι... εγκρίνετε τη χώρα μου (YOUR COUNTRY IS ELIGIBLE... ΤΑ ΖΩΑ)

Τα ζώα που βγάζανε και ταξιδιωτικές οδηγίες (Travel advisories) για να προσέχουν ταχαμ οι χοντροκολαράδες τουρίστες το 1986 όταν θα έλθουν στην Ελλάδα τη στιγμή που η 17Ν έφαγε σε τριάντα χρόνια τους μισούς απο αυτούς που έφαγε με μια μόνο βόμβα στην Οκλαχόμα ο Timothy McVie. Δε συνεχίζω γιατί θα βρίσω άσχημα. Ρε παιδιά και εμένα μού αρέσει η Αμερική σε μερικά πράγματα αλλά όχι και να μας τη βγούν έτσι τα ζώα... ΕΛΕΟΣ. Mad Mad Mad (Αντε γιατί συγχίστηκα)
Back to top
View user's profile Send private message
Ypsilon
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 3951
Location: Copenhagen, Denmark

PostPosted: Wed Mar 24, 2004 1:27 am    Post subject: Reply with quote

Βρε Γρηγόρη, έχουν εκτραχυνθεί τόσο πολύ οι Αμερικάνοι, που το να βρίζουνε μια χώρα αποτελεί πια τίτλο τιμής γι' αυτούς που δέχονται την επίθεση.
Αποδεικνύει πως οι άνθρωποι έχουν πλήρως μεταλλαχθεί, και λειτουργεί σαν μέτρο σύγκρισης για να καταλάβουμε πως ακόμα αντέχουμε και δεν έχουμε καταντήσει σαν και δαύτους...
Θα έρθει τώρα ο redneck από το Κάνσας να με βρίσει (αυτός που αύριο μεθαύριο το παιδί του μπορεί να σκοτώσει τους συμμαθητές του για πλάκα), και θα κάτσω εγώ να στεναχωρηθώ;;;

Σαν πολλή σημασία τους δώσαμε...
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Sky Citizen
Guest





PostPosted: Wed Mar 24, 2004 1:36 am    Post subject: Reply with quote

Συμμεριζομαι την αναστατωση και την συγχιση σας και αν και σε αρκετα σημεια συμπαθω και εγω τους Αμερικανους αυτη τη στιγμη θα δειξω αυτοσυγκρατηση και δεν θα ξαποστειλω κανα εμετο ετσι για να ξεθυμανω αλλα θα αραξω πισω στην πολυθρονα μου περιμενοντας τον Αυγουστο Wink

Θα συμφωνησω και με τον φιλο Ypsilon απω πανω, δε χρειαζεται να τους δινουμε αλλη αξια..
Back to top
Aquis Granum
Senior Member
Senior Member


Joined: 27 Feb 2004
Posts: 541
Location: Aachen/Germany

PostPosted: Wed Mar 24, 2004 2:00 am    Post subject: Reply with quote

Στο κάτω κάτω, στο χέρι μας είναι, να τους δώσουμε την κατάλληλη απάντηση σύντομα, όχι με λόγια, αλλά με πράξεις! ¶υγουστος κοντή γιορτή, για να παραφράσω και μια παροιμία! Wink

Ας κάνουμε εμείς υπέροχους αγώνες, ας δημιουργήσουμε εμείς γιορτινή ατμόσφαιρα, όπως εμείς οι έλληνες ξέρουμε καλύτερα από πολλούς από δάυτους να κάνουμε! Ας μεταδώσουμε έμεις το πνέυμα των αγώνων που είναι ΓΙΟΡΤΗ και όχι ΠΟΛΕΜΟΣ! Ας κάνουμε όλη την ανθρωπότητα να χαρεί και να γιορτάσει μαζί μας και ας αφήσουμε αυτους τους Παντού- εχθρούς-βλέποντες να βλέπουν το τελειωμένο αμερικάνικο όνειρο τους!

Όπως λέει και ο "Υ"
Quote:
Σαν πολλή σημασία τους δώσαμε...
Back to top
View user's profile Send private message
UWG
Senior Member
Senior Member


Joined: 24 Feb 2004
Posts: 513
Location: Atlanta USA

PostPosted: Wed Mar 24, 2004 6:53 am    Post subject: Reply with quote

Ρε παιδιά σε πιο CNN το είδατε, στο CNN η στο CNN International. Το δεύτερο δεν το μεταδίδουν στην Αμερική εκτός εάν έχεις satellite dish. Πάντως να σας πω ότι το %75 του πληθυσμού (Stin Amerike) ούτε καν δεν ξέρει που θα γίνουν η Ολυμπιακή Αγώνες το 2004.
Back to top
View user's profile Send private message
gm2263
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1840
Location: Athens, Hellas

PostPosted: Wed Mar 24, 2004 9:58 am    Post subject: Reply with quote

Και να σκεφτεί κανένας ότι σε άλλα φόρουμς συνιστώ εγώ αυτοσυγκράτηση... Αλλα να ρε παιδιά, δε μπορώ την υποκρισία. Τελως πάντων, συμφωνώ με τους προλαλήσαντες (ή μήπως τους προγράψαντες Very Happy ) πολλή σημασία τους δώσαμε.

¶ντε και καλήμέρα μας... Very Happy Very Happy Very Happy
Back to top
View user's profile Send private message
aristidis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 04 Feb 2004
Posts: 1448
Location: Πουθενιστάν

PostPosted: Wed Mar 24, 2004 11:34 pm    Post subject: Reply with quote

Εγώ λέω να μην ασχολούμαστε με αυτούς τους... πώς τους λένε, γιατί και μόνο που τους ξέρουμε χάρη τους κάνουμε
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
KEFALONITIS
Full Member
Full Member


Joined: 19 Feb 2004
Posts: 280
Location: NYC

PostPosted: Thu Mar 25, 2004 12:01 am    Post subject: Reply with quote

oriste en akomh a8raki apo tous NY Times gia na "ftiaxtoeme"..
Prin deka lepta eixa suzhthsh me enan synadelfo pou me rwtouse an 8a eimaste etoimoi me yfos eirwniko.Afou tou apanthsa "no problem" ekana thn proseuxh mou sto Dia na eimaste etoimoi wste na tous apostomwsoume.
Bebaia dwsame ki emeis dikaiwmata na mas perigeloun...Alla auta 8a ta poume meta tous O.A.
Ews to telos twn agwna oloi mia gro8ia!!

arch 24, 2004
SPORTS OF THE TIMES
Don't Blame Greece Alone for the Olympic Mess
By GEORGE VECSEY

IKE socks being tossed over the side of the sleigh to keep the wolves occupied, various projects are now being discarded in Athens.

No roof over the swimming pool. No train to the port of Piraeus. And probably no elaborate roof for the main Olympic stadium.

These are some of the expendable features in the final, chaotic months before the Summer Games are scheduled to open on Friday, Aug. 13.

But as Athens prepares for the lighting of the torch in ancient Olympus tomorrow, there are a few things we need to keep in mind:

First, there will definitely be Games. The broadcast center is in good shape, and the background can be done with mirrors, banners and duct tape.

Second, the people and the culture of Greece are strong enough to survive whatever comes down.

Third, the fault is not only in Athens. The delays are a symptom of what is wrong with the Olympic process.

The deeper fault lies with the International Olympic Committee for selecting Athens and then for not supervising it appropriately. Juan Antonio Samaranch delivered a highly uncharacteristic public scolding in 2000, saying that Athens was now operating on a yellow caution light, but he did not follow what may have been his instincts, to take the Games away.

"It could have been done in 2001," Anita DeFrantz of the United States, a vice president of the I.O.C., said yesterday. "I don't want to sound chauvinistic, but L.A. could have done it on short notice."

The supervisor of the Coordination Commission in those days was Dr. Jacques Rogge of Belgium, who is now the president of the I.O.C. If these Games are seen as an embarrassment, the I.O.C. deserves the blame as much as Athens.

"The Games will be fine," DeFrantz said. "They may not be what was imagined. There may be temporary solutions. But the Games are about athletes winning medals."

In the long view, Athens is a victim of conflicting impulses within the Olympic movement.

There is the admirable desire to make the Games accessible to smaller nations in all corners of the world. Athens was chosen in 1997 as "a chance to get back to our roots," as Richard Pound of Canada, a major force on the I.O.C., said yesterday.

In the other direction, there is the modern demand for the conveniences of the first world — electricity, telephones, transportation — for a three-week influx of athletes, officials, news media and fans.

"Don't worry about the stadiums and the events, the burden is going to be on the people who attend, the movie extras," said David D'Alessandro, the chairman and chief executive of John Hancock Financial Services, a major Olympic sponsor.

In early August, four-year locusts from major American corporations will descend on Athens — with gluttonous appetites for golf courses, shopping, air-conditioning, familiar food. Many are going to be housed on cruise ships in Piraeus harbor only to discover there is no train to take them to the sites for which they have paid thousands of dollars. It is not going to be pretty.

The problem is that the Olympics were supersized, and we all became hooked on the sugar and salt. The Athens experience will force the Games to go on a diet and get healthy again.

The selection to be the host of the Games is seen as a blessing, but it is more of a curse. The Greeks may talk about improving their infrastucture, but even if there had not been massive dawdling at the start, Athens tried to do too much.

"The I.O.C. has to be more in control," DeFrantz said yesterday, adding that all host cities need to be encouraged not to overbuild or aim for extravagant architecture in the Olympic sites. She added, "I'm one for temporary facilities," or using existing ones, as her adopted home of Los Angeles did in 1984.

Athens and the I.O.C. are reacting to the need for greater security in the wake of 9/11. But DeFrantz recalls armed soldiers guarding her hallway in the athletes village in Montreal in 1976, when she was a bronze-medalist rower. ("We tried to trade for their uniforms," she recalled.)

As we head toward the compromised dreams of Athens, the world of sport must look ahead.

"I think Rogge has done a good job of control," D'Alessandro said, referring to tighter I.O.C. supervision of host cities in recent years.

"But maybe we ought to narrow it down to 8 or 10 cities that can afford the Games, and rotate them," D'Alessandro added.

Some cities, like Los Angeles, Barcelona, Seoul, Sydney and Beijing, have enough money and expertise to take on the Games. But Latin America, Africa and much of Asia and parts of Europe simply cannot live up to modern demands.

"I was at a meeting recently and a representative of Cuba wanted to make sure that countries that size could be hosts of the Olympics, and I was thinking, `That just isn't going to happen,' " said Bill Martin, the acting president of the United States Olympic Committee, who visited Athens a month ago. Havana is one of the cities bidding for the 2012 Games.

Don't blame Athens totally for the country's struggle to build for the Games. Greece is a proud country with a grand history. Most Olympic officials are educated, capable, idealistic people.

On Sept. 1, ferries will still be steaming into picturesque harbors, where chefs in tavernas will be roasting fresh chicken and fish. The Greeks will make jokes and argue politics and flirt. Greece will survive. It is only the month of August that is the problem.



Copyright 2004 The New York Times Company | Home | Privacy Policy | Search | Corrections | Help | Back to Top a akomh a8raki apo thn NYT gia na "ftiaxtoume" Surprised
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Ολυμπιακοί Αγώνες All times are GMT + 3 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 49, 50, 51  Next
Page 4 of 51

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Web hosting by isol.gr