stadia.gr/forum Forum Index stadia.gr/forum
Εδώ μιλάμε για τα πάντα. Από Καλατράβα μέχρι… Καλομοίρα!
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Διατροφή - Σύγχρονος Τρόπος Ζωής - Ελεύθερος Χρόνος
Goto page Previous  1, 2, 3, 4 ... 10, 11, 12  Next
 
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Το "πολιτικό" κλουβί με τους τρελούς
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Manchester_7
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Apr 2004
Posts: 800
Location: 53.3° N 2.3° W (Manchester, United Kingdom)

PostPosted: Tue Mar 22, 2005 11:56 am    Post subject: Reply with quote

Καμια επιστημονικη βαση exit. Το νερο ειναι ακρως απαραιτητο και για την καλη λειτουργεια των νεφρων. Ο θειος μου που ειναι νεφρολογος καθε φορα που με βλεπει να μην πινω πολυ νερο μου κανει συστασεις! Νερακι και παλι νερακι που λεει και ο λοσαντα Smile
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Dimiskour
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 02 Jun 2004
Posts: 1189
Location: Αθήνα

PostPosted: Tue Mar 22, 2005 12:15 pm    Post subject: Reply with quote

Γενικα απ'ο,τι διαβαζω, οτιδηποτε υπερκαταναλωνεις, οσο υγειινο και αν ειναι, θα σου δημιουργησει προβληματα. Ετσι και με το νερο. Αν πιεις πολυ μεγαλες ποσοτητες (π.χ. αν εισαι μαραθωνοδρομος) μπορεις να υποφερεις απο καταστασεις οπως αυτη που λεγεται hyponatremia (δυστυχως δεν εχω χρονο να γραψω τι ειναι).

Για περισσοτερες πληροφοριες μπορειτε να κανετε αυτο που εκανα και εγω...πηγαινετε στο http://www.google.co.uk και πληκτρολογηστε "too much water" (μαζι με τα εισαγωγικα). Θα βρειτε μπολικα αρθρα.


Last edited by Dimiskour on Tue Mar 22, 2005 12:16 pm; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
Choriatis 2004
Senior Member
Senior Member


Joined: 25 Feb 2004
Posts: 480
Location: Athens/Aigio

PostPosted: Tue Mar 22, 2005 12:16 pm    Post subject: Reply with quote

Εγω θεωρω οτι τα κλειδια για καλη ζωη ειναι οι χυμοι το νερο η αθληση και βεβαια η απουσια αγχους και συνηθειων οποως το αλκοολ και το καπνισμα που υποβαθμιζουν ουσιαστικα τον οργανισμο!

Μπορει καποιος να δωσει καποιο link που να αφορα στις επιπτωσεις βοηθητικων σκευασματων η και κανονικων αναβολικων.\
Δυστυχως καποιοι φιλοι μου παιρνουν ανα τακτα χρονικα διαστηματα διαφορα τετοια και εκει που οι αλλοι σταματουν αυτοι συνεχιζουν παρα το γεγονος οτι μερικοι απο αυτους καπνιζουν Twisted Evil
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger MSN Messenger
Giannis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 29 Mar 2004
Posts: 1682
Location: Ελβετία

PostPosted: Wed Mar 30, 2005 11:58 am    Post subject: Reply with quote

Μια ερώτηση προς τους λάτρεις και γνώστες του οίνου...

Ποιά καλά κόκκινα ελληνικά κρασιά έχετε να μου προτείνετε που να βρίσκονται σχετικά εύκολα (πχ επαρχία...)
και να μη χρειάζεται να πληρώσω (ή μάλλον να πληρώσουν οι γονείς μου...) μια περιουσία;; Shocked Καλή ποιότητα για το καθημερινό ποτηράκι...
Φρουτώδη, με σώμα και μαλακά ( χωρίς ενοχλητική ξινή ή στυφή γεύση)...

Very Happy


Παρεπιπτόντως, θα επανέλθω στο θέμα της διατροφής σύντομα... Twisted Evil


Last edited by Giannis on Wed Mar 30, 2005 3:43 pm; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
Mozart
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 2820
Location: Thessaloniki

PostPosted: Wed Mar 30, 2005 12:03 pm    Post subject: Reply with quote

Γιάννη όλοι θα σου πουν τα κρασιά της περιοχής τους. Cool

Πολύ της μόδας έγινε τα τελευταία χρόνια η προσωπική εμφιάλωση κρασιών. Καθένας που έχει 1-2 στρέμματα αμπέλια, θα πάει για κρασί (σταφύλια ελάχιστα πωλούνται πλέον). Όλοι λίγο πολύ έχουν δηλαδή κάποιον γνωστό που τους δίνει μπουκάλια για αυτό το "καθημερινό" ποτηράκι που λες. Αυτά τα μπουκάλια τουλάχιστον είναι κανονικά με τάπα, ενώ μέχρι πριν λίγα χρόνια έβαζαν το κρασί σε μπουκάλια ...κόκα κόλα! Laughing (σίγουρα θα έχετε δει).
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Ypsilon
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 3951
Location: Copenhagen, Denmark

PostPosted: Wed Mar 30, 2005 12:11 pm    Post subject: Reply with quote

Εγώ πάλι είμαι λάτρης, αλλά όχι γνώστης του οίνου! Embarassed Δηλαδή δεν ξέρω πώς να αξιολογήσω ένα κρασί ως «φρουτώδες, με σώμα και μαλακό». Embarassed
Αυτό μου θυμίζει κάτι γευσιγνώστες όπως ο Επίκουρος της Ελευθεροτυπίας που λέει «δεν μου άρεσε το μπουργκινιόν γιατί το βρήκα λίγο αμήχανο, ενώ το καρέ από ψαρονέφρι με σως τάμαριντ δεν είχε εκρηκτική επίγευση»!!! Laughing Laughing Razz
Τέλος πάντων, νομίζω ότι όλα τα Merlot (ειδικά το Σαντορινιό) είναι πολύ καλά κρασά, και με λογικές τιμές. Cool
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
chr.04
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 05 Mar 2004
Posts: 1566
Location: Thessaloniki

PostPosted: Wed Mar 30, 2005 12:21 pm    Post subject: Reply with quote

Ypsilon wrote:
Εγώ πάλι είμαι λάτρης, αλλά όχι γνώστης του οίνου! Embarassed Δηλαδή δεν ξέρω πώς να αξιολογήσω ένα κρασί ως «φρουτώδες, με σώμα και μαλακό». Embarassed
Αυτό μου θυμίζει κάτι γευσιγνώστες όπως ο Επίκουρος της Ελευθεροτυπίας που λέει «δεν μου άρεσε το μπουργκινιόν γιατί το βρήκα λίγο αμήχανο, ενώ το καρέ από ψαρονέφρι με σως τάμαριντ δεν είχε εκρηκτική επίγευση»!!! Laughing Laughing Razz
Τέλος πάντων, νομίζω ότι όλα τα Merlot (ειδικά το Σαντορινιό) είναι πολύ καλά κρασά, και με λογικές τιμές. Cool


Εμ τα λέει έτσι για να μην καταλαβαίνεις τι λέει - ούτε αυτός καταλαβαίνει τι λέει - για να εντυπωσιάσει.
Back to top
View user's profile Send private message
oute psilos
Full Member
Full Member


Joined: 22 Feb 2005
Posts: 394
Location: glasgow

PostPosted: Wed Mar 30, 2005 12:33 pm    Post subject: Reply with quote

vasika den eimai gnostis idietera tou krasiou omos xero kapoia pragmata pou mou ehei pei ena filos o opoios einai kati san mikroparagogos politelias kai ta ehoume sizitisi kata kerous.
katarhin mou ehei pi oti pleon megales posotites krasiou den einai krasi ala einai mia maza anakatemeni me nero, italiki efevresi pou malon ehei gini o kanonas toulahiston sta poli ftina krasia. afto genika.
ta krasia pane me poikilia kai me tin periohi pou paragode.
apo kokina poly gnosto einai to agioritiko to opoio einai to onoma tis pikilias kai kala tetia krasia einai apo tin periohi tis nemeas (isos einai i kaliteri epilogi gia kathimerino).
episis kales kokines poikilies einai apo kefalonia episis gnosto einai to lefko robola, gnostos paragogos einai o kaligas. episis kala kokkina einai apo sadorini, halkidiki, samo kai malon kriti prepi na einai kala. prosopika theoro kala krasia tou hatzimihali einai apo tin periohi tis ataladis kai to kokkino to xyro alla kyrios to leyko.



kala diafasa to minima mou afou to eiha postari, synehos epanalamvano tin leksi <episis>.
ti xeftila
Back to top
View user's profile Send private message
Giannis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 29 Mar 2004
Posts: 1682
Location: Ελβετία

PostPosted: Wed Mar 30, 2005 12:36 pm    Post subject: Reply with quote

Quote:
Εμ τα λέει έτσι για να μην καταλαβαίνεις τι λέει - ούτε αυτός καταλαβαίνει τι λέει - για να εντυπωσιάσει


αυτό καλύτερα να μην το σχολιάσω γιατί δε θα ήθελα μετά από ένα χρόνο παραμονής στο φόρουμ να φάω κανένα μπαν για αηδιούλες...

Καταρχάς αν γνώριζα τόσο καλά τα κρασιά, δε θα ρώταγα!!
Κατά δεύτερον, έχω προσδιορίσει κάποιες γεύσεις που μου αρέσουν ( το φρουτώδες δε νομίζω να θέλει ανάλυση, το μαλακό διευκρίνησα τι είναι) και ξέρω κάποια πράγματα πάνω στις συγκεκριμένες κατευθύνσεις!
Τέλος, απευθύνθηκα σε όσους γνωρίζουν και όχι σε όσους απλά υπάρχουν στο φόρουμ για να ειρωνεύονται...

ΕΙΣ ΥΓΕΙΑΝ
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
assotos yios
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 30 Mar 2004
Posts: 955
Location: not aswtosgios blogspot :-)

PostPosted: Wed Mar 30, 2005 12:45 pm    Post subject: Reply with quote

Φοβαμαι οτι ανηκω στην ιδια ομαδα με τον Υpsilon.Δε ξερω αν μπορει να σε βοηθησει αυτο το site http://www.gourmed.gr/greek/greek-wine/index.asp?gid=2&nodeid=95&whichpage=1&pagesize=10
Back to top
View user's profile Send private message
chr.04
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 05 Mar 2004
Posts: 1566
Location: Thessaloniki

PostPosted: Wed Mar 30, 2005 3:11 pm    Post subject: Reply with quote

Giannis wrote:
Quote:
Εμ τα λέει έτσι για να μην καταλαβαίνεις τι λέει - ούτε αυτός καταλαβαίνει τι λέει - για να εντυπωσιάσει


αυτό καλύτερα να μην το σχολιάσω γιατί δε θα ήθελα μετά από ένα χρόνο παραμονής στο φόρουμ να φάω κανένα μπαν για αηδιούλες...

Καταρχάς αν γνώριζα τόσο καλά τα κρασιά, δε θα ρώταγα!!
Κατά δεύτερον, έχω προσδιορίσει κάποιες γεύσεις που μου αρέσουν ( το φρουτώδες δε νομίζω να θέλει ανάλυση, το μαλακό διευκρίνησα τι είναι) και ξέρω κάποια πράγματα πάνω στις συγκεκριμένες κατευθύνσεις!
Τέλος, απευθύνθηκα σε όσους γνωρίζουν και όχι σε όσους απλά υπάρχουν στο φόρουμ για να ειρωνεύονται...

ΕΙΣ ΥΓΕΙΑΝ


Αμφιβάλω πάρα πολύ αν μπορείς να ξεχωρίσεις την ρετσίνα από την μαυροδάφνη... Smile
Back to top
View user's profile Send private message
Ypsilon
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 3951
Location: Copenhagen, Denmark

PostPosted: Wed Mar 30, 2005 3:36 pm    Post subject: Reply with quote

Ψυχραιμία. Cool Αν κατάλαβα καλά, το σχόλιο του chr04 πήγαινε στον Επίκουρο που ανέφερα στο δικό μου post.
Δεν είναι καθόλου κακό να έχει κάποιος γνώσεις γευσιγνωσίας, και σε ό,τι με αφορά, νομίζω ότι το έκανα σαφές με τα σχετικά emoticons. Μακάρι να σκάμπαζα κι εγώ μερικά πράγματα, ειδικά στα κρασιά.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
chr.04
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 05 Mar 2004
Posts: 1566
Location: Thessaloniki

PostPosted: Wed Mar 30, 2005 3:42 pm    Post subject: Reply with quote

Α ρε ύψιλον πως με πιάνεις!

Πάντως όποιος έχει την μύγα, μυγιάζεται...
Back to top
View user's profile Send private message
Giannis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 29 Mar 2004
Posts: 1682
Location: Ελβετία

PostPosted: Wed Mar 30, 2005 3:42 pm    Post subject: Reply with quote

Λυπάμαι αν κατάλαβα λάθος.... Embarassed . Το παίρνω πίσω και παραθέτω ένα ενημερωτικό site για να μάθουμε περισσότερα σχετικά με την αρχαία αυτή τέχνη... Rolling Eyes


http://www.inowines.gr/Greek/glossary.html
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
Admin
Site Owner
Site Owner


Joined: 16 Jan 2004
Posts: 2295
Location: Davelis Cave (απ'έξω)

PostPosted: Wed Mar 30, 2005 6:13 pm    Post subject: Reply with quote

Kiss and make up... how nice!

Laughing
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
assotos yios
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 30 Mar 2004
Posts: 955
Location: not aswtosgios blogspot :-)

PostPosted: Wed Mar 30, 2005 9:51 pm    Post subject: Reply with quote

Γιαννη σου βρηκα το πρωινο που παντα εψαχνες....730 θερμιδουλες/47 γρ.λιπους Twisted Evil Laughing
http://money.cnn.com/2005/03/28/news/midcaps/burgerking_breakfast/?section=cnn_topstories
Back to top
View user's profile Send private message
Giannis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 29 Mar 2004
Posts: 1682
Location: Ελβετία

PostPosted: Wed Mar 30, 2005 10:21 pm    Post subject: Reply with quote

βέβαια....θα τους ζητήσω τη συνταγή!
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Thu Mar 31, 2005 4:58 pm    Post subject: Reply with quote

EUROSTAT
Πιο πολύ δουλεύουν οι Eλληνες από τους Eυρωπαίους
Back to top
View user's profile Send private message
Nikolas
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 1068
Location: Άλιμος!

PostPosted: Thu Mar 31, 2005 8:17 pm    Post subject: Reply with quote

http://www.feta.gr/greek/index.htm

Shocked Laughing Razz
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Fri Apr 01, 2005 2:00 am    Post subject: Reply with quote

Φρούτα με το τοξικό φυτοφάρμακο παραθείο, το οποίο απαγορεύτηκε το 2003, εντοπίστηκε σε έρευνα του ΑΠΘ που πραγματοποίθηκε σε 150 δείγματα φρούτων από την αγορά. Το παραθείο υπήρχε στην πλειονότητά των δειγμάτων ενώ υπολείμματα φυτοφαρμάκων γενικά ανιχνεύθηκαν στο ένα τρίτο των φρούτων.

Από την ίδια έρευνα προκύπτει επίσης ότι το ξεφλούδισμα απομακρύνει τα υπολείμματα, το πλύσιμο όχι.
Back to top
View user's profile Send private message
vag3721
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 06 Feb 2005
Posts: 2392
Location: Naousa/Athens

PostPosted: Fri Apr 01, 2005 2:07 am    Post subject: Reply with quote

Επειδή το θέμα των φυτοφαρμάκων το γνωρίζω απο μέσα(μιας και ο πατέρας μου είναι παραγωγος ροδακίνων),ένα έχω να σας πώ................ ΑΝ ΜΑΘΑΙΝΑΤΕ ΤΙ ΤΡΩΤΕ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΓΓΙΖΑΤΕ ΤΙΠΟΤΑ.

EDIT:
Στα ροδάκινα Νάουσας, με το ξεφλούδισμα το φυτοφάρμακο «Diazinon» απομακρύνθηκε ατά 99,7% και με πλύσιμο κατά 1,1%.

Δεν ξέρω αν είναι και τα δικά μας μέσα.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
Giannis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 29 Mar 2004
Posts: 1682
Location: Ελβετία

PostPosted: Fri Apr 01, 2005 9:51 am    Post subject: Reply with quote

Για να καταλάβετε που έχουμε φτάσει....να πρέπει να ¨γδέρνουμε¨ τα φρούτα, απομακρύνοντας τόσες βιταμίνες και άλλα ωφέλιμα συστατικά της φλούδας. Ο Πηνειός έχει χαρακτηριστεί πλέον νεκρός ποταμός από τα φυτοφάρμακα και η Θεσσαλία απειλέιται με ερημοποιήση (βλέπε αποξήρανση Κάρλας κλπ)...σε συνδυασμό με την υπερβολική συγκέντρωση αζωτούχων στο υπέδαφος (και στο νερό...)

Ποιός ο λόγος να καλλιεργούμε;; Μήπως ήρθε καιρός να ληφθούν κάποια μέτρα;; Οι αγρότες χρειάζονται καταρχάς ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ/ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ καθώς και κίνητρα για υγιεινά και φτηνότερα προιόντα!
Εννοείται πως και οι έλεγχοι της παραγωγής πρέπει ν΄αυξηθούν!
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
Giannis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 29 Mar 2004
Posts: 1682
Location: Ελβετία

PostPosted: Fri Apr 01, 2005 10:14 am    Post subject: Reply with quote

http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_ell_650341_01/04/2005_139122


εΦΑΓΕς κι εσύ μούχλα;;;; Η νέα σειρά γιαουρτάκια ροκφόρ της ΦΑΓΕ!!


Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
Mozart
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 2820
Location: Thessaloniki

PostPosted: Mon Apr 04, 2005 8:36 am    Post subject: Reply with quote

Απορία:

Το γιαούρτι με μέλι εξακολουθεί να θεωρείται αφροδισιακό?
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Ypsilon
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 3951
Location: Copenhagen, Denmark

PostPosted: Mon Apr 04, 2005 9:00 am    Post subject: Reply with quote

Κατά μία έννοια, ναι. Αν το γιαούρτι είναι μουχλιασμένο και το μέλι καρκινογόνο σου ανεβαίνει γρηγορότερα. Η λίμπιντο! Razz
Δεν έχεις ακούσει που λένε «πεθαίνω από έρωτα?» Laughing
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Το "πολιτικό" κλουβί με τους τρελούς All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3, 4 ... 10, 11, 12  Next
Page 3 of 12

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Web hosting by isol.gr