stadia.gr/forum Forum Index stadia.gr/forum
Εδώ μιλάμε για τα πάντα. Από Καλατράβα μέχρι… Καλομοίρα!
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Τεχνικά θέματα(Η/Υ-Κινητά-Ψηφιακές Μηχανές-Palmtops-Gadgets)
Goto page Previous  1, 2, 3, 4 ... 22, 23, 24  Next
 
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Το "πολιτικό" κλουβί με τους τρελούς
View previous topic :: View next topic  

Τι σύνδεση χρησιμοποιείτε για να έχετε πρόσβαση στο δίκτυο ;
ADSL - Ευρυζωνική Σύνδεση ( Ταχύτητα λήψης ~ 768 Kbps )
0%
 0%  [ 0 ]
ADSL - Ευρυζωνική Σύνδεση ( Ταχύτητα λήψης ~ 1.024 Kbps )
0%
 0%  [ 0 ]
ADSL - Ευρυζωνική Σύνδεση ( Ταχύτητα λήψης ~ 2.048 Kbps)
57%
 57%  [ 4 ]
ADSL - Ευρυζωνική Σύνδεση ( Ταχύτητα λήψης > 2.048 Kbps έως 24.000 Kbps)
42%
 42%  [ 3 ]
Total Votes : 7

Author Message
Nikolas
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 1068
Location: Άλιμος!

PostPosted: Mon Feb 28, 2005 11:20 pm    Post subject: Reply with quote

Φίλε ΤΖΙΝΟ, ξέρω πως έχουν τα πράγματα στην Αγγλία.Σπούδαζε ο αδελφός μου εκεί(τηλεπικοινωνίες)και μου τα είχε πεί αυτά Wink .Για τα ευρωπαικά δεδομένα είναι ακριβά , αλλά και απτην άλλη τι μπορούμε να κάνουμε;;Διεισδυτικότητα μεγάλη δεν έχει το Ίντερνετ στην Ελλάδα , ούτε είμαστε μεγάλη αγορά για να απαιτήσουμε και να πετύχουμε καλύτερες τιμές.Οπότε πληρώνεις κάτι παραπάνω(αναγακαστικά)για να έχεις μια αξιοπρεπή σύνδεση γιατι κακά τα ψέμματα το PSTN αλλά και το ISDN πέθαναν. Confused Crying or Very sad

Μάντσεστερ , παίρνω αγχολυτικά! Mr. Green
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Mon Feb 28, 2005 11:36 pm    Post subject: Reply with quote

Εντάξει παιδιά μην τα βλέπουμε μονόμπαντα όλα. Και στη Σουηδία που είναι πρωτοπόρος σε τέτοια θέματα μόλις ανακοινώθηκε ότι σε μία συνοικία θα βάζανε αντί για γραμμές......ΜΠΟΥΡΙΑ και ο κόσμος θα έμπαινε με ασύληπτες ταχύτητες, ανέβηκε η αξία των σπιτιών της περιοχής 10 - 20% Laughing Laughing

Απο την άλλη θα πρέπει να σκεφτούμε πόση ώρα μπορεί να περνάει ο έλληνας έξω από το σπίτι του και πόση ο Σουηδός. Επίσης να πούμε ότι το internet είναι φτιαγμένο όπως θέλουν οι σχεδιαστές του όχι όπως θα θέλαμε εμείς σαν Έλληνες. Σε αρκετές περιπτώσεις για να έχουμε πρόσβαση σε άλλες χώρες αντί τα πακέτα πληροφορίας να πηγαίνουν από το συντομότερο δρόμο πάνε μέσω του Πλανητάρχη Twisted Evil

Θα πω ένα παράδειγμα, στους αγώνες οι Αυστραλοί παραπονιόντουσαν ότι καθυστερούσαν να δουν κάποια μηχανήματα στη χώρα τους. Δεν θέλανε να καταλάβουν ότι τα πακέτα πληροφορίας ταξιδεύανε κάνοντας το γύρο του πλανήτη και επομένως ήταν λογικό να υπάρχουν καθυστερήσεις. Αποσπασματικά να αναφέρω ότι η απόδοση που είχε ο Αυστραλός με το μηχάνημα του στην Ελλάδα σαν ADSL χρήστης ήταν η ίδια με αυτή που είχε από Αγγλία με ISDN γραμμή. Είναι λογικό επομένως για αρκετά μηχανήματα και servers η βορειοδυτική Ευρώπη να έχε το πλεονέκτημα. Το δίκτυο είναι ανομοιογενώς κατανεμημένο όχι άθελα φυσικά. Όλα περνάνε απο το .... σουρωτήρι Twisted Evil
Back to top
View user's profile Send private message
ael
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 15 Feb 2004
Posts: 1854
Location: πινω Λουμιδη.ΚΟΥΠΑτο...

PostPosted: Mon Mar 07, 2005 3:21 am    Post subject: Reply with quote

ta parakatw einai mhnymata enhmerwshs apo to dc++:

<-Gkarsona -> Gia opoion asxoleite kai xrhsimopoiei MSN messenger kalo einai na to diabasei auto.

apparently: somebody called tribe_54@hotmail.com adds u to ur msn dont accept it. Its a virus. tell everyone on u r msn because if somebody on Ur list adds them u get the virus too. Copy and paste t s to everyone even if u hate them

Me liga logia, an kapoios me onoma tribe_54@hotmail.com sas kanei prosklhsh na ton prosthesete sth lista epafwn sas, mhn to dexthte giati einai ios.

To kanw gnwsto se olous sas, na to exete up'opshn sas


<-O_Arxhgos-> Filoi users tou hub, xwris akoma na exei bgai kammia epishsh anakoinwsh sto msn paizei ena worm/ios. An sas er8ei msg pou na leei omg this is funny kai exei ena link sto telos MHN TO ANOI£ETE.....

<[BOT]FeaR> PROSOXH: enas neos ios (worm) kukloforei sto msn, an sas stilei o opoiosdipote filos/gnostos klp.. ena minima: wow cool pic, i kati paromio. MIN TO ANOIKSETE, tha sas mplokarei to msn stelnontas to idio minima se ola sas ta contacts mexri na kollisei teleios to pc sas

Exclamation Exclamation
prosoxh loipon...


elava ena tetoio mhnyma (to omg this is very funny) apo filo mou prin kykloforhsei to neo alla eutyxws thn psiliastika kai den to anoixa...pali kala...
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
mfotinakis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 06 Jun 2004
Posts: 733
Location: Brno,Chania

PostPosted: Mon Mar 07, 2005 4:44 am    Post subject: Reply with quote

Γενικα υπαρχουν απειρα τετοια προγραμματακια γι αυτο ειναι καλο οτι δεν ξερεις να μην το ανοιγεις... Cool
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Mon Mar 07, 2005 12:16 pm    Post subject: Reply with quote

ael wrote:
ta parakatw einai mhnymata enhmerwshs apo to dc++:

[b]<-Gkarsona -> Gia opoion asxoleite kai xrhsimopoiei MSN messenger kalo einai na to diabasei auto.

apparently: somebody called tribe_54@hotmail.com adds u to ur msn dont accept it. Its a virus. tell everyone on u r msn because if somebody on Ur list adds them u get the virus too. Copy and paste t s to everyone even if u hate them


Αυτή τη στιγμή δεν έχω χρόνο να το ψάξω αλλά θα πω το εξής: Πάρα πολλές φορές μηνύματα σαν το παραπάνω δεν ανταποκρίνονται στη πραγματικότητα. Αυτό δεν γίνεται βέβαια απαραιτήτως επίτηδες.
Για να το καταλάβετε θα πω ένα παράδειγμα. Εγώ λαμβάνω το παραπάνω μήνυμα και εκείνη τη στιγμή για κάποιο άσχετο λόγο πετάγεται το πρόγραμμα αντιβιοτικών(antivirus) το οποίο με προειδοποιεί ότι υπάρχει ιιος στο σύστημά μου(άσχετο πρόβλημα με τη πρόσκληση της tribe_54@...). Έχοντας την εντύπωση ότι το πρόβλημα ήταν από την tribe_54@hotmail.com αρχίζω και γράφω μηνύματα σαν τα παραπάνω και τα στέλνω σε κάποιους φίλους μου κολλητούς. Αυτοί κάνουν το ίδιο και μέσα σε 2-3 μέρες το αρχικό μου μήνυμα έχει γίνει copy paste από χιλιάδες χρήστες οι οποίοι το στέλνουν μεταξύ τους ο ένας στον άλλο.

Το παραπάνω στην απλή Τεχνοφρικιαστικοτεχνολολική γλώσσα λέγεται hoax και είναι στη καθομιλουμένη μία απλή .... φήμη !!! Twisted Evil

Έχετε ακούσει που λένε "έκανες την τρίχα τριχιά" ... κάτι τέτοιο. Μάλιστα υπάρχει και ειδική σελίδα της symantec.com αλλά δεν έχω το ακριβές link που αναφέρει(ενημερώνεται συχνά) για όλες τις φήμες-hoaxes που κυκλοφορούν για διάφορα θέματα ασφάλειας.
Very Happy
Back to top
View user's profile Send private message
Dimiskour
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 02 Jun 2004
Posts: 1189
Location: Αθήνα

PostPosted: Mon Mar 07, 2005 3:07 pm    Post subject: Reply with quote

Μολις πριν λιγο ο συναδελφος μου την πατησε ακριβως με το τροπο που περιεγραψε ο ael. Ο κολλητος του του "εστειλε" μηνυμα " LOL, see it, you will like it!" και μετα ενα link. Το αποτελεσμα ειναι οτι ο ιος του εγκατεστησε ενα σωρο "ανεπιθυμητα" προγραμματακια οπως το τρισαθλιο coolwebsearch.

Τωρα προσπαθει να διορθωσει τη κατασταση, αλλα ειναι πικρα Rolling Eyes
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
OMF
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1961

PostPosted: Tue Mar 08, 2005 2:48 pm    Post subject: Reply with quote

Πολλοί δεν μαζευτήκαμε . Laughing Laughing Laughing
Back to top
View user's profile Send private message
exitmusician
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 2456
Location: Athina, Hellas

PostPosted: Wed Mar 09, 2005 4:20 pm    Post subject: Reply with quote

Ρε παίδες για δώστε μου τα φώτα σας λίγο...

Η dial-up σύνδεση που έχω από το Πανεπιστήμιο δεν με βάζει στο τσατ. Μου βγάζει ένα error message ότι "login failed, please try again" ή κάτι τέτοιο. Αντίθετα, με τις προπληρωμένες κάρτες (Netcarta, Netkey κλπ.) δεν έχω πρόβλημα να μπω. Χρησιμοποιώ αυτές τις κάρτες για το τσατ (και για downloads) επειδή δεν θέλω να κάνω δεύτερη σύνδεση και γιατί η σύνδεση του Παν/μίου μου δίνει πρόσβαση σε databases με journals κλπ. Έχω την εντύπωση ότι η σύνδεση του Παν/μίου δεν υποστηρίζει κάποια στοιχεία Java που έχει το τσατ, αλλά δεν μπορώ να βρω τι. Έχει κανένας καμία καλή ιδέα (εκτός από α) "βάλε ADSL" β) "παράτα τη σύνδεση του Παν/μίου");
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
apelpisiakos
Full Member
Full Member


Joined: 10 Jun 2004
Posts: 277
Location: Estadio Municipal de Mytilini - "Tarlas"

PostPosted: Wed Mar 09, 2005 4:41 pm    Post subject: Reply with quote

Για ποιο πανεπιστήμιο μιλάμε?

Κανονικά οι servers των πανεπιστημίων υποστηρίζουν τα πάντα, αλλά έχει τη δυνατότητα το κέντρο διαχείρισης να μπλοκάρει chats, peer to peer networks (kazaa-like) και διάφορα άλλα καλούδια. Πιο πιθανό θεωρώ να έχουν βάλει γενικό firewall με αυστηρές ρυθμίσεις, παρά να μην υποστηρίζει κάποια java settings. Αλλά αυτό μόνο αν ξέρεις κάποιον μέσα απ το κεντρο διαχείρισης μπορείς να το μάθεις σίγουρα.

Στη δουλειά μου ας πούμε.... kazaa γιοκ εδώ και 5 μήνες! Smile


Last edited by apelpisiakos on Wed Mar 09, 2005 4:44 pm; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Wed Mar 09, 2005 4:43 pm    Post subject: Reply with quote

Έχω την εντύπωση ότι στο server που συνδέεσαι πρέπει να έχει εφαρμοστεί κάποια πολιτική περιορισμού ώστε εσείς σαν φοιτητές να μην μπορείτε να μπείτε σε κάποιες δικτυακές τοποθεσίες. Μπορεί και να το κάνουν για να διατηρούν το bandwith των εκπαιδευτικών συνδέσεων μόνο για κάποιες βασικές λειτουργίες και όχι για chats και java εφαρμογές. Αυτό είναι βέβαια μία εικασία σύμφωνα με τα συμπτώματα της σύνδεσης σου
Back to top
View user's profile Send private message
exitmusician
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 2456
Location: Athina, Hellas

PostPosted: Wed Mar 09, 2005 4:44 pm    Post subject: Reply with quote

Το πρόβλημά μου είναι μόνο στην dial-up σύνδεση που χρησιμοποιώ από το σπίτι, την οποία και μπορώ να χρησιμοποιώ για DC++, Kazaa παλιότερα κλπ. Στο τσατ κολλάει και δεν μπαίνει. Στο γραφείο εξυπηρετούμαι από το LAN του παν/μίου και δεν έχει κανένα περιορισμό πρόσβασης. Αυτό είναι καρατσεκαρισμένο.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Wed Mar 09, 2005 4:55 pm    Post subject: Reply with quote

exitmusician wrote:
Το πρόβλημά μου είναι μόνο στην dial-up σύνδεση που χρησιμοποιώ από το σπίτι


Απο εκεί (ίδιος Η/Υ, Ίδιο λειτουργικό) έγινε και η σύνδεση με τις κάρτες προπληρωμένου χρόνου ;;
Back to top
View user's profile Send private message
exitmusician
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 2456
Location: Athina, Hellas

PostPosted: Wed Mar 09, 2005 5:02 pm    Post subject: Reply with quote

Ναι. Μάλιστα, το ίδιο πρόβλημα υπάρχει είτε συνδέομαι από τον desktop Η/Υ, τον οποίο έχω περίπου 3 χρόνια, είτε από το laptop μου, το οποίο έχω περίπου 2 μήνες.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Wed Mar 09, 2005 5:20 pm    Post subject: Reply with quote

Δύο διαφορετικά συστήματα αποκλείεται να δυσλειτουργούν ή να μην έχουν εγκατετστημένη τη java που απαιτείται για να "τρέξει" το chat. Μάλλον κόβουν τη πρόσβαση από το πανεπιστήμιο.
Back to top
View user's profile Send private message
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Wed Mar 09, 2005 8:55 pm    Post subject: Reply with quote

Κάτι άλλο που σκέφτηκα μόλις τώρα : Idea Idea Idea Idea Idea

Να δώσεις σε κάποιο έμπΥστο τους κωδικούς σου καθώς και τον αριθμό κλήσης ΕΠΑΚ του πανεπιστημίου( πχ 8962500000 ) και μετά πες του να μπει στο chat και να δει αν αυτού του ανοίγει. Αν ο Υπσιλότατος μπει με τα στοιχεία σου κανονικά (με τον επακ του πανεπιστημίου) και ανοίγει τον explorer και το chat κολλάει, σημαίνει ότι σίγουρα το τσατ κόβεται από το server του πανεπιστημίου. Αν ο Υπσιλότατος μπαίνει κανονικά στο τσατ τότε το πρόβλημα είναι με το σύστημα σου και έχει να κάνει με τη java ή με δυσλειτουργία του browser σου Very Happy
Back to top
View user's profile Send private message
Ypsilon
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 3951
Location: Copenhagen, Denmark

PostPosted: Wed Mar 09, 2005 10:24 pm    Post subject: Reply with quote

Τζαμπέ εξυπηρετήσεις δεν κάνει o Ypsilotatos Twisted Evil (ενημερωτικά αυτό).
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
apari
Senior Member
Senior Member


Joined: 06 Feb 2004
Posts: 646
Location: Athens-Zografou

PostPosted: Sat Mar 12, 2005 12:28 am    Post subject: Reply with quote

Arrow exit
Έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα με το chat.
Έχω 3 διαφορετικές συνδέσεις για ιντερνετ στο σπίτι και 2 διαφορετικά pc αλλά στο chat με βάζει μόνο με μια συγκεκριμένη σύνδεση.
Είναι καθαρά θέμα τρόπου σύνδεσης και οχι pc. Wink
Συγκεκριμένα μερικές συνδέσεις (κυρίως LAN) δεν σου επιτρέπουν την αποστολή προσωπικών στοιχείων στο δίκτυο , με αποτέλεσμα παρόλο που σου ανοίγει η σελίδα του chat την ώρα που στέλνεις το nickname σου να σου βγάζει σφάλμα.
Cool
Back to top
View user's profile Send private message
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Thu Mar 17, 2005 5:07 pm    Post subject: Reply with quote

Έχετε δοκιμάσει να εγκαταστείστε εναλλακτικά λειτουργικά Η/Υ εκτός των windows ; Άν έχετε ένα παλιό σκληρό δίσκο με 10-15 γιγα ελεύθερο, θα μπορούσατε να εγκαταστείσετε εκεί κάποια διανομή του Linux.

Φυσικά μιλάμε για περιπτώσεις πωρωμένων χρηστών που έχουν μία σχετική εξοικίωση με τη πληροφορική και έχουν 'ψηθεί' τουλάχιστον 4-5 χρόνια πάνω στους Η/Υ και είναι πολύ επίμονοι και υπομονετικοί. Αν κάποιος ξεκινήσει να το εγκαταστήσει, με την απαραίτητη βέβαια ευρυζωνική σύνδεση ADSL, θα του πάρει 2-3 ώρες να το εγκατασταθεί και μετά αφού μπει σε κάποια φόρουμς με τεχνικό περιεχόμενο τότε θα μπορέσει να το παραμετροποιήσει καλύτερα για το δικό του σύστημα.

Μιλάμε για λειτουργικό γραφικού περιβάλλοντος με δυνατότητα θεωρητικά να μπορείτε να κατεβάσετε ότι πρόγραμμα θέλετε χωρίς να πληρώσετε τίποτα. Ενδείκνυται ( <- μαλλον ειμαι ανορθόγραφος εδω) να το χρησιμοποιεί κάποιος για την καθημερινή χρήση στο δίκτυο αφού δεν υπάρχουν ιιοί ή σκουλήκια και έχει μια σειρά προγραμμάτων προστασίας που θα καλύψουν κάθε ανάγκη. Το θέμα είναι ότι θέλει να έχεις επιμονή και να το βλέπεις και λίγο σαν χόμπι και σαν ευχαρίστηση. Αν υποθέοουμε ότι μετά από 40-50 ώρες παραμετροποιήσεων του πάρεις τον αέρα και κρατάς σημειώσεις τότε την επόμεηνη φορά θα σου πάρει 4-5 ώρες για να τα ρυθμίσεις όλα στην εντέλεια.

Στα υπέρ για αυτό το λειτουργικό είναι ότι λειτουργεί αξιόπιστα και σταθερά σαν βράχος. Δεν είναι τυχαίο ότι όλα τα θηρία Η/Υ που χρησιμοποιουν η παροχείς διαδικτύου είναι σε αυτό το λειτουργικό.

Ο πατέρας των Linux ήταν ο Λινους Τορβαλντς και η πρώτη διανομή λεγόταν UNIX. Επίσης το λειτουργικό έχει για μασκότ τον TUX έναν πιγκουΐνο προφανώς επειδή ο μπαμπάς του είναι Σκανδιναυός




Συμπέρασμα

Αν υπάρχει κάποιο σύστημα αδειάλυπτης παροχής ρεύματος - UPS - στον Η/Υ σας, τότε ξεχάστε το όρο φορματ μέχρι ο σκληρός του Η/Υ σας να 'χτυπήσει'.


Last edited by losada7 on Thu Mar 24, 2005 9:57 pm; edited 3 times in total
Back to top
View user's profile Send private message
exitmusician
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 2456
Location: Athina, Hellas

PostPosted: Wed Mar 23, 2005 1:08 am    Post subject: Reply with quote

Από μεταφορά - exitmusician

andreasmd13 wrote:
Παιδια κανα softwear εκτος του autocad 2005 για σχεδιαση γηπεδου ξερετε????
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
KoKa
Junior Member
Junior Member


Joined: 04 Feb 2004
Posts: 133

PostPosted: Thu Mar 24, 2005 9:16 pm    Post subject: Reply with quote

Το AutoCAD είναι μονοπώλειο! Έκτος αν έχεις όρεξη να το σχεδιάσεις με διανυσματικά (vectors) όπου ένα FireWorks MX ή το FreeHand από Macromedia θα σε βοήθαγε.

@losada7: Σαν καλός υπολογιστάριος έχω να σου πω το εξής: Η ασφάλεια του Linux είναι μεγάλο ψέμα. Η διαφορά με τα windows είναι ότι στο Linux-ακι σε χακεύουν στεγνά χωρίς ιους και άλλα. Τα XP αυτή τη στιγμή με ένα καλό antivirus είναι ότι καλύτερο υπάρχει για normal χρήστες.

Αλλά τελικά ένα είναι το λειτουργικό... και μια η εταιρία! Apple! Πολύ απλά δεν υπάρχουν ιοί για Apple και το OS X δεν κρασάρει. Και τα μηχανήματα δεν είναι πιο ακριβά από ότι θα δίνατε για κάτι αντίστοιχο σε PC. Switch ρεεεε!
Back to top
View user's profile Send private message
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Thu Mar 24, 2005 9:39 pm    Post subject: Reply with quote

Φίλε koka συμφωνώ ότι δεν είναι ότι το πιο ασφαλές απο τα λειτουργικά που υπάρχουν για το λόγο ότι στηρίζεται στη κοινότητα του ελεύθερου λογισμικού ωστόσο είτε κάποιος έχει win είτε έχει κάποιος lin και στις δύο περιπτώσεις τα προσωπικά του δεδομένα μπορεί να υποκλαπούν. Δεν υπάρχει και τόση ασφάλεια στα win άλλο ότι οι περισσότεροι τα εγκαθιστούν γιατί είναι εύκολα στην εγκατάσταση. Το γεγονός ότι κάθε 2-3 εβδομάδες περίπου χρειάζεται να κάνουμε ενημέρωση των windowsupdate.microsoft.com σημαίνει ότι το σύστημα έχει πολλές τρύπες ασφαλείας.

Σου βάζω τώρα το κόστος για ένα win σύστημα.
Αγορά win XP (Αρκετά χρήματα - παλαιοτερα νομίζω ότι τα pro είχαν 70Ε)
Αγορά firewall (20 Ευρώπουλα)
Αγορά Antivirus (Άλλα τόσα)

Linux : Όλα δωρεάν + ότι πρόγραμμα μπορείς να φανταστείς αρκεί να το "ψάξεις". Παραδέχομαι ότι υπάρχουν και εξαιρέσεις σε ότι αφορά τις εφαρμογές.

Τώρα θα μου πει κάποιος ότι ρε φίλε εσύ αγοράζεις το λειτουργικό ή όλος ο κόσμος αγοράζει το λειτουργικό;; Θα πρεπει να σας πω ότι όσο πάνε τα πράγματα "σφίγγουν" και γνωρίζω τουλάχιστον 3 περιπτώσεις εντός Ελλάδος που μπήκαν μέσα στο σπίτι τους και τους "μαζέψαν". Επίσης έχει αρχίσει το σταδιακό κλείδωμα σειριακών αριθμών πολλαπλών διανομών λειτουργικού με τον ίδιο "αριθμό σειράς" Twisted Evil (βλέπε p2p προγράμματα) .
Έβαλα Lin και παρότι θα αργήσω λίγο να συνηθίσω, σε ένα το πολύ χρόνο τα win δεν θα είναι παρά μία ανάμνηση. Οι βασικότερες μου εργασίες γίνονται πλεον από Linux. Cool

Πάμε στη περίπτωση των MACηδων !! Τυγχάνει στο περιβάλλον εργασίας μου να έχουμε δύο. Πραγματικά πολύ σταθερά μηχανήματα(MACos X Στηρίζεται σε Linux-UNIX Twisted Evil Twisted Evil) και αισθητικά πολύ όμορφα, ωστόσο θα πρέπει να σκεφτούμε ότι όσο κάνει ένας επιτραπέζιος MACης κάνει το καλύτερο φορητό σε pc με πλήρη εξοπλισμό Twisted Evil οπότε αν κάποιος παράδειγμα θέλει να πάρει ένα φορητό σε Mac τότε καλύτερα να ξεχάσει τις διακοπές Cool του για 2-3 χρονιές Confused Confused Δεν ξέρω πόσο στοιχίζουν στο εξωτερικό οι MACηδες αλλά στην Ελλάδα είναι μόνο για μία μικρή ελιτ πλούσιων χρηστών και πολύ δυνατά μηχανήματα για γραφίστες.

Βέβαια όλα αυτά είναι προσωπικές απόψεις ενός ατόμου που δεν είναι ο πλέον ειδικός στο χώρο αλλά θα μπορούσε να θεωρηθεί ένας αρκετά έμπειρος χρήστης Η/Υ και λίγο Linuxοψαγμένος . Μην με παρεξηγείτε που μιλάω στο τρίτο ενικό δεν είμαι ο έφηβος με τη δάδα που τρέχει σαν το παιδάκι στο "Μικρό σπίτι στο λιβάδι" Twisted Evil Laughing
Back to top
View user's profile Send private message
KoKa
Junior Member
Junior Member


Joined: 04 Feb 2004
Posts: 133

PostPosted: Thu Mar 24, 2005 9:56 pm    Post subject: Reply with quote

Γιατι; Γιατι μου το κάνεις αυτό! Laughing
1. Καμία σχέση τα "Δεν ξέρω πόσο στοιχίζουν στο εξωτερικό οι MACηδες αλλά στην Ελλάδα είναι μόνο για μία μικρή ελιτ πλούσιων χρηστών και πολύ δυνατά μηχανήματα για γραφίστες" με τη πραγματικότητα!

Πήγαινε πάρε ένα mac mini κράτα την οθόνη σου και το πληκτρολόγιο και ξέχνα τα antivirus κλπ, με €520. Και αν θές κάτι με οθόνη και όλα επάνω πάρε έναν iMac με €1800 που έχει τα πάντα... και οθόνη 20άρα!

Και Δεν Είναι Μόνο Για Γραφίστεεεες! Αμάν πια με τα στερότυπα!

2. Windows update έχω να δω πάνω από δύο - τρείς μήνες (πληρώνω για τα software οπότε δεν με απασχολούν οι έφοδοι; στο κάτω κάτω έδωσα πες €150 για τα XP Pro και δεν νιώθω άσχημα. Ούτε ένα format εδώ και 2 χρόνια και ούτε ένας ιος... και εξακολουθώ να μη μετανιώνω για τα 150 στον Βασίλη Πόρτα)

3. www.applestore.gr αν και τώρα είναι κακή περίοδος για αγορά mac μιας και αρχές Απρίλη θα έρθουν νέα μοντέλα. Οι φορητοί mac είναι φορητοί με όλη την έννοια της λέξης γιατι αν πας και πάρεις το πιο δυνατό PC laptop με P4 το πολύ να έχεις μπαταρία για 2 ώρες... Φορητό τι; Desktop Replacement είναι αυτά Wink
Back to top
View user's profile Send private message
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Thu Mar 24, 2005 10:01 pm    Post subject: Reply with quote

Γράψε λάθος Embarassed Μιλάμε ότι είχα ρωτήσει κάποιον φίλο τότε που αλλάξαμε νόμισμα πόσο κάνει ένα MAC σε φορητό και μου είχε απαντήσει γύρω στις 600.000 Shocked . Προφανώς τότε να ήταν πολύ ακριβά και τώρα έπεσαν ή τον είχαν παραπληροφορήσει Mad Shocked

Edit από Y. Συνεχόμενα posts.

Να σε ρωτήσω κάτι άλλο επειδή φαίνεται να ξέρεις από MAC

Υπάρχει συμβατότητα με αρχεία .doc και γενικά με windows format αρχεία γιατί έχω και μια σχολή όπου μου στέλνουν έγγραφα στην πλατφόρμα windows και μου είναι απαραίτητη αυτή η συμβατότητα

Μεταξύ σοβαρού και αστείου μπορείτε να δείτε ΕΔΩ το μέλλον Twisted Evil . Όποιος έβλεπε voyager star trek με καταλαβαίνει καλύτερα.


Last edited by losada7 on Thu Mar 24, 2005 10:27 pm; edited 2 times in total
Back to top
View user's profile Send private message
KoKa
Junior Member
Junior Member


Joined: 04 Feb 2004
Posts: 133

PostPosted: Thu Mar 24, 2005 10:16 pm    Post subject: Reply with quote

Από Office σε Office για Mac (της ΜS πάλι), υπάρχει πλήρης συμβατότητα. Και με τη τελευταία έκδοση του OS X δεν υπάρχουν προβλήματα στην κωδικοποίηση των ελληνικών. Οπότε για office είσαι καλυμένος. Για τα άλλα όπως θα ξέρεις και από Linux πρέπει η εφαρμογή να υπάρχει για όλους τους τύπους λειτουργικών ώστε τα αρχεία να αναγνωρίζονται. Υπάρχουν και προγράμματα για αυτή τη δουλειά -μετατροπείς- οπότε μια μικρή έρευνα θα σε βοηθήσει περισσότερο.

Και γω τώρα μπηκα στον Mac κόσμο και 'ντάξει... άλλη φάση!
Back to top
View user's profile Send private message
Manchester_7
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Apr 2004
Posts: 800
Location: 53.3° N 2.3° W (Manchester, United Kingdom)

PostPosted: Thu Mar 24, 2005 11:31 pm    Post subject: Reply with quote

Και μιας και μιλαμε για Mac....

Κερκόπορτες στο μήλο

Αυξητικές τάσεις στις επιθέσεις χάκερ κατά υπολογιστών Mac


http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=611579&lngDtrID=252

Μια συναδελφος μου παντως που χρησιμοποιουσε Windows σε ενα ordinary laptop και μετα αλλαξε σε Mac εδω και 5-6 χρονια μου λεει οτι δεν υπαρχει περιπτωση να γυρισει παλι σε windows μετα απο το Mac.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Το "πολιτικό" κλουβί με τους τρελούς All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3, 4 ... 22, 23, 24  Next
Page 3 of 24

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Web hosting by isol.gr