stadia.gr/forum Forum Index stadia.gr/forum
Εδώ μιλάμε για τα πάντα. Από Καλατράβα μέχρι… Καλομοίρα!
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Επιστροφή Φιλάθλων στα Γήπεδα ...
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 17, 18, 19 ... 28, 29, 30  Next
 
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Το "αθλητικό" κλουβί με τους τρελούς
View previous topic :: View next topic  
Author Message
OMF
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 04 Feb 2004
Posts: 1961

PostPosted: Thu Feb 03, 2005 1:21 am    Post subject: Reply with quote

Νομίζω ότι όλα αυτά που είπε (όπως και ότι συζητάει με τους συνδέσμουν) είναι σωστά και ξέρετε πόσο τον έχω κράξει τον Τζίγγερ μέσα στο φόρουμ στο παρελθόν.

Εγώ αναφερόμουν κυρίως στα 10 ονόματα (που αναγνωρίστηκαν στη συνάντηση Rolling Eyes ) που δημιουργούν προβλήματα και την αγαπόρευση εισόδου που θα έχουν στην Λεωφόρο Cool .
10 θα διώξουν. 10.000 θα έρθουν Wink .
Back to top
View user's profile Send private message
smarg
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1156

PostPosted: Thu Feb 03, 2005 1:58 pm    Post subject: Reply with quote

Σύμφωνα με τη χθεσινή "Ε" απο τους συληφθέντες 3 ήταν οργανωμένοι του Ολυμπιακού ο ένας μάλιστα πρόεδρος συνδέσμου. Το θέμα είναι ότι οι ηλικίες τους (όλων όσων συνελήφθησαν) κυμαίνονται απο 22 μέχρι 36 χρονών. Είναι δυνατόν 36 χρονών γαϊδούρια να πλακώνονται στο ξύλο μέσα στο γήπεδο? Shocked Shocked Laughing Laughing
Back to top
View user's profile Send private message
apelpisiakos
Full Member
Full Member


Joined: 10 Jun 2004
Posts: 277
Location: Estadio Municipal de Mytilini - "Tarlas"

PostPosted: Thu Feb 03, 2005 2:31 pm    Post subject: Reply with quote

Το πρόβλημα με τους συνδέσμους δεν είναι τα μέλη τους ανεξάρτητα ως μονάδες, είναι το πως ενεργούν ως σύνολο.

Έχω γνωρίσει πολύ αξιόλογα παιδιά από συνδέσμους, που μέσα στο γήπεδο, όταν είναι όλοι μαζί στην εξέδρα ενεργούν να μην πω πως. Γιατί υπάρχει το (νοσηρό) αίσθημα της ασφάλειας, ότι εγώ δηλαδή είμαι μαζί με τους 50-100 κολλητούς μου, που τους ξέρω και με ξέρουν, οπότε άμα πετάξω και καμιά κοτρώνα ούτε φοβάμαι μήπως με πλακώσει στις μάπες ο διπλανός, ούτε μήν με ματρώσουν οι σεκιουριτάδες. Ενώ αν είμαι μόνος μου το σκέφτομαι 2 και 3 φορές πριν το κάνω.

Οι λύσεις κατά τη γνώμη μου είναι 2. Η εύκολη είναι να δώσεις τα εισιτήρια σπαστά, οπότε να μην κάθονται όλοι μαζί στο ίδιο μέρος. Πολλοί λένε ότι "αποδυναμώνει την εξέδρα" κάτι στο οποίο δε συμφωνώ, τουλάχιστον όχι στο βαθμό που το παρουσιάζουν. Πάντα μπορεί να έχεις 2-3 υπεύθυνους "φωνακλάδες" και άλλα τόσα ταμπούρλα που να κρατάνε το ρυθμό. Αυτό που σίγουρα χάνεις είναι οι χορογραφίες και άλλα ωραία και σύνθετα που ομορφαίνουν την εξέδρα, αλλά αυτό είναι το κάτι παραπάνω, και για τα δικά μας τα χάλια φαντάζει περιττή πολυτέλεια αυτή τη στιγμή.

Η δύσκολη λύση είναι να "χρεώνεται" η θύρα σε συγκεκριμένο
"σύνδεσμο/συνδέσμους" με ανάληψη όμως και της ευθύνης και από τους ίδιους. Π.χ. εγώ ζητάω ως αρχηγός του Apelpisiakos F.C. Athens Fans Club 500 εισιτήρια στην τάδε θύρα. Αφού τα ζήτησα για να τα διαθέσω εγώ, έχω την ευθύνη και για το που θα τα δώσω, αλλά και για οτιδήποτε γίνει εντός της θύρας. Εγώ και οι υπόλοιποι 4-5 υπεύθυνοι που ζήτησαν και πήραν εισιτήρια στη συγκεκριμένη θύρα. Αν απο εκεί φύγουν κέρματα, καπνογόνα κλπ. θα πληρώσει το πρόστιμο η ΠΑΕ, γιατί δίνει εισιτήρια σε "ταραχοποιούς συνδέσμους", θα πάει δικαστήριο όποιος το έκανε (αν βρεθεί), αλλά θα πάω και εγώ με τους άλλους υπεύθυνους των συνδέμων ως υπέυθυνοι της διάθεσης των εισιτηρίων και της συγκεκριμένης θύρας. Αν δεν μπορώ να ελέγξω ποιους βάζω στη "θύρα μου" η να τους κοντρολάρω κατά τη διάρκεια του αγώνα, είναι δικό μου πρόβλημα. Τότε κακώς ζητάω 500 εισιτήρια και το παίζω αρχηγός και οργανωτής, να κάτσω στα αυγά μου και να ζητήσω 5 εισιτηριάκια για μένα και την παρέα μου.... Wink

Εγώ θα προτιμούσα τη 2η λύση, αλλά μέχρι να οργανωθεί σωστά (σιγά μη γίνει ποτέ βέβαια...) το μόνο φάρμακο είναι η πρώτη!
Back to top
View user's profile Send private message
LOS
Full Member
Full Member


Joined: 26 Oct 2004
Posts: 214

PostPosted: Thu Feb 03, 2005 3:44 pm    Post subject: Reply with quote

Mακάρι διόχνοντας αυτούς τους 10 να έρθουν 10.000. ΑΛλά με αυτά τα μέτρα φίλε μου, μάλλον απωθεί τον κόσμο. Η πολιτική της ΠΑΕ Παναθηναϊκός λειτουργεί πάντα σε βάρος των ίδιων της των φιλάθλων. Οι κινήσεις της είναι πάντα αντιεμπορικές(Μπύρα13 κλπ) και γενικά κρίνονται ως αποτυχημένες οι περισσότερες.

Μάλλον θα πρέπει να ψαχτεί εντός..διώχνει από το γήπεδο Παναθηναϊκούς και έχει μέσα στη διοίκηση χανούμι αποδεδειγμένο(Στράτος) που για χάρη του διασπάστικε ο κόσμος του Παναθηναϊκού την περσινή χρονιά. Όταν θα καταλάβει πόσο μεγάλο λάθος έκανε που διώχνει από το γήπεδο τους Ανεξάρτητους τότε θα είναι πια αργά...και ο κόσμος θα ξενερώσει και το έχει δείξει. Ο απλός ο κόσμος δεν θέλει να πηγαίνει σε ένα γήπεδο μόνο εκκλησία. Θέλει να ακούει και το συνθηματάκι του το έξυπνο(αν και τα περισσότερα περιέχουν λέξεις απαγορευμένες,,,αλλά μεταξύ μας τώρα σε όλους μας αρέσουν αυτά, ελάχιστοι ενοχλούνται με τέτοια) να βλέπει και μια ωραία χορογραφία(όπως αυτές της Αεκ φέτος, το πανί στο Καραισκάκι, παλιά εμείς στην 13) να βλέπει και λίγο καπνογόνο. Αυτά σε συνδιασμό με μια καλή ομάδα(το βασικότερο όλων) τραβάει τον κόσμο στο γήπεδο. Και αυτή τη στιγμή ο Παναθηναϊκός έχει χάλι ομάδα, και με κινήσεις αντιεμπορικές(35ευρώ φτηνότερο σε ματς με ΑΕΚ στο κύπελλο, στα εκδοτήρια) κάνει ότι μπορεί για να διώξει τον κόσμο από το γήπεδο.

Ευτυχώς η φλόγα δεν έχει σβήσει ακόμα....υπάρχουμε και θα είμαστε εκεί για να του χαλάμε την "γιορτή"! Evil or Very Mad
Back to top
View user's profile Send private message
GEORGE
Senior Member
Senior Member


Joined: 28 May 2004
Posts: 466
Location: GLYFADA/ATHENS

PostPosted: Thu Feb 03, 2005 4:15 pm    Post subject: Reply with quote

απο SPORTIME:

Ποινική διώξη σε βαθμό πλημμελήματος άσκησε ο Εισαγγελέας Πρωτοδικών σε βάρος 14 ατόμων που φαίνεται ότι συμμετείχαν στα έκτροπα της Νέας Σμύρνης και που εντοπίστηκαν μέσω του βίντεο και των φωτογραφιών.

Οι κατηγορούμενοι είναι φίλαθλοι τόσο του Πανιωνίου όσο και του Ολυμπιακού, ενώ αναμεσά τους υπάρχει και ένας πρόεδρος συνδέσμου των "ερυθρολεύκων".

Η διώξη έχει να κάνει με τα εξής αδικήματα:

- Κατοχή και χρήση αντικειμένων που μπορούσαν να προκαλούσαν σωματικές βλάβες
- Βιαιοπραγία κατά άλλων
- Η είσοδος στον αγωνιστικό χώρο χωρίς δικαίωμα
- Ρίψη αντικειμένων εναντίον άλλων
- Συμπλοκή
- Απρόκλητη επικίνδυνη σωματική βλάβη
- Διακεκριμένη φθορά
- Διατάραξη κοινής ειρήνης
- Παράνομη οπλοφορία
-Απόπειρα απελευθέρωσης κρατουμένων
- Σωματικές βλάβες.

* Σύμφωνα με το νέο νόμο περί αθλητισμού, οι κατηγορούμενοι εντός 30 ημερών πρέπει να παραπεμφθούν σε δίκη.

Θα χαιρομουν αν εβγαζαν στον αερα τις φωτογραφιες τους και τα ονοματα τους
Back to top
View user's profile Send private message
Giorgos
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 24 Mar 2004
Posts: 1059
Location: Peiraias

PostPosted: Thu Feb 03, 2005 11:50 pm    Post subject: Reply with quote

Quote:
Το πρόβλημα με τους συνδέσμους δεν είναι τα μέλη τους ανεξάρτητα ως μονάδες, είναι το πως ενεργούν ως σύνολο.
Έχω γνωρίσει πολύ αξιόλογα παιδιά από συνδέσμους, που μέσα στο γήπεδο, όταν είναι όλοι μαζί στην εξέδρα ενεργούν να μην πω πως. Γιατί υπάρχει το (νοσηρό) αίσθημα της ασφάλειας, ότι εγώ δηλαδή είμαι μαζί με τους 50-100 κολλητούς μου, που τους ξέρω και με ξέρουν, οπότε άμα πετάξω και καμιά κοτρώνα ούτε φοβάμαι μήπως με πλακώσει στις μάπες ο διπλανός, ούτε μήν με ματρώσουν οι σεκιουριτάδες. Ενώ αν είμαι μόνος μου το σκέφτομαι 2 και 3 φορές πριν το κάνω.

Ακριβώς έτσι είναι!Συμφωνώ απόλυτα!
Κατα τ'άλλα λύσεις υπάρχουν (όπως αυτές που αναφέρει ο apelpisiakos) χωρίς να χρειάζεται να κταργηθούν οι σύνδεσμοι,κάτι που το θεωρώ και ψιλοακραίο-ουτοπικό,και όχι κ τόσο αποτελεσματικό αφού πάλι θα δημιουργούνατι οι ίδιες κλίκες στην εξέδρα,απλά δεν θα είναι 'επίσημες".. Η θέληση και η αποφασιστικότηα λείπουν..!
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
andbrok
Junior Member
Junior Member


Joined: 31 May 2004
Posts: 199

PostPosted: Fri Feb 04, 2005 12:08 am    Post subject: Reply with quote

To πρόβλημα είναι πολύ απλά ότι από τη στιγμή που περνάμε την θύρα του γηπέδου, παύουν να ισχύουν οι νόμοι που ισχύουν (?) έξω απ' αυτήν. Η ρίψη αντικειμένων, η χειροδικία, η χυδαία εξύβριση και γενικά η απειλή της σωματικής ακεραιότητας, αποτελούν ποινικά αδικήματα που διώκονται από τις αστυνομικές αρχές. Μέσα στο γήπεδο, όμως, όλα αυτά είναι ελεύθερα. Ως πότε;
Back to top
View user's profile Send private message
LOS
Full Member
Full Member


Joined: 26 Oct 2004
Posts: 214

PostPosted: Fri Feb 04, 2005 7:09 pm    Post subject: Reply with quote

Και για όποιον θέλει ας διαβάσει εδω http://www.greenwebfans.com/view/el/DisplayArticle.aspx?298 για την κόντρα μεταξύ Τζίγγερ-Ανεξάρτητων.

Rolling Eyes Evil or Very Mad Rolling Eyes
Back to top
View user's profile Send private message
OMF
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 04 Feb 2004
Posts: 1961

PostPosted: Fri Feb 04, 2005 9:41 pm    Post subject: Reply with quote

Διάβασα φίλε Los το κείμενο .Πήγα gym το επεξεργάστηκα στο μυαλό μου και τώρα που τελειώσα έχω να κάνω δυο σχόλια.

Δεν μου πέφτει λόγος αλλα νομίζω ότι μια γνώμη ενός φίλου που δεν έχει σχέση με κανεναν απο τις δυο πλευρές νομίζω ότι έχει ένα μικρό βάρος.

Ξεκινάω απο το αυτονόητο ότι θα πρέπει να τα βρείται ανεξάρτητοι , οργανωμένοι (ή εξαρτημένοι Rolling Eyes ) και παράγοντες για το καλό της ομάδας και γενικά του Ελληνικού πρωταθλήματος . Θα πρέπει όλοι να κάνετε υποχωρίσεις για το καλό της ομάδας σας και για να ξαναδούμε κόσμο στη Λεωφόρο ή σε ένα μεγαλύτερο γήπεδο.

Τα <<ανεξάρτητα>> μυαλά πραγματικά είναι πολύτιμα σε μια ομάδα και χωρίς αυτά οι ομάδες είναι καταδικασμένες (τέτοια μυαλά είναι και της original που έχουν προσφέρει πολλά στην ΑΕΚ αν και έχουν δεχτεί πολλές επιθέσεις για τις θέσεις τους).Οι οπαδοί δεν είναι στρατιωτάκια και στρατοί κανενός απλά έχουν για χόμπι μια ποδοσφαιρική ομάδα (that is all Cool ).
Γενικά οι οργανωμένοι (και οι ανεξάρτητοι) θα πρέπει να μπαίνουν σε ένα πλαίσιο προκαθορισμένοι απο την διοίκηση γιατι ο πρόεδρος βάζει τα λεφτά και αυτός πρέπει να προστατεύει και να κουμαντάρει την επένδυση του όπως εκείνος κρίνει.
Φυσικά θα πρέπει να στηρίζουμε την διοίκηση παρά τα λάθη και τις παραλήψεις που κάνουν αν πραγματικά διαπιστώνουμε ότι είναι στο καλό δρόμο (στη περίπτωση του ΠΑΟ ο Τζίγγερ έχει ψιλοχάσει λίγο το έλεγχο της κατάστασης γιατί δεν έχει σύμβουλους και παράγοντες άνθρωπους του ποδοσφαίρου αλλα γραφειοκράτες και λαμόγια).

Με χαρά παρατηρώ ότι ο Έλληνας οπαδός απο το καλοκαίρι σιγά σιγά αλλάζει και γίνεται πιο σκεπτικός και απαιτεί απο τις ομάδες καλό ποδόσφαιρο , νέους Έλληνες παίκτες και ήθος απο τις ομάδες (νομίζω ότι η ΑΕΚ έδειξε και αυτή το δρόμο) και όχι πρωτάθληματα με οποιαδήποτε θυσία και με σκοπό το κακό του αντιπάλου . Αυτό είναι πραγματικά πάρα πολλή συμαντικό γιατί να αναβαθμηστεί το Ελληνικό πρωτάθλημα ,να γίνει πιο ανταγωνιστικό και έτσι ο κόσμος να ξαναγυρίσει στο γήπεδο (με λίγα λόγια να μεγαλώσει η λίμνη Wink ).

Αυτά τα λίγα και να είστε σίγουροι φίλοι Παναθηναικοί ότι σύντομα θα πάρετε τα πάνω σας γιατί οι μεγάλες ομάδες βρήσκουν τη λύση στα προβλήματα γιατί έχουν οπαδούς με μεγάλη αγάπη για την ομάδα .
Εκεί που είσαι ήμουν και εδώ που είμαι θα έρθεις Wink
Back to top
View user's profile Send private message
LOS
Full Member
Full Member


Joined: 26 Oct 2004
Posts: 214

PostPosted: Fri Feb 04, 2005 11:45 pm    Post subject: Reply with quote

OMF προσπαθήσαμε πολλές φορές από πέρυσι να βάλουμε το νερό στο αυλάκι αλλά δυστηχώς δεν υπήρχε θέληση από πλευράς διοίκησης. Όταν σου λένε ότι κάνεις επεισόδια στην Βουλγαρία στο βόλλευ(λες και ήταν μόνο οι ανεξάρτητοι) και στα χρεώνει, όταν στο ματς με παοκ έγινε πετροπόλεμος με τους παοκτζήδες και στα χρεώνει πάλι(ενώ με ανακοίνωση των ανεξάρτητων, την προηγούμενη είχαν πει ότι δεν θα πάνε...)...χίλια άλλα δυο πράγματα με πρόσφατο παράδειγμα το αεροδρόμιο όπου είπε ότι πάλι οι ανεξάρτητοι πήγαν αλλά δεν ήταν εκεί να δούν ότι ήταν απ'ολους τους συνδέσμους αλλά και απλός κόσμος....! Δυστηχώς ο Τζίγγερ σε αυτό το θέμα δεν έκανε πίσω ούτε στο ελάχιστο...! και είτε του αρέσει είτε όχι οι Ανεξάρτητοι είναι από τα δυναμικότερα κομμάτια του παναθηναϊκού κόσμου και οι μόνοι που λένε πραγματικά αυτά που αισθάνονται...όλοι οι άλλοι ΜΟΚΟ. Όλα αυτά τα κάνουν για το καλό του Παναθηναϊκού...γιατι εμείς αγαπάμε την ομάδα περισσότερο απο αυτούς ΣΙΓΟΥΡΑ. Βέβαια αυτός ειναι ο ιδιοκτήτης, ότι θέλει κάνει...το θέμα είναι τι κάνει και τι δεν κάνει....

Πάντος δε βλέπω με την υπάρχουσα κατάσταση να βγαίνει τίποτα...και από τη στιγμή που δε τα βρίσκουμε σα κόσμος μεταξύ μας, δε πρόκειτε να αλλάξει τίποτα. Confused

Εγώ πραγματικά χέρομαι την Αεκ φέτος...σε όλους τους τομείς. Evil or Very Mad
Back to top
View user's profile Send private message
OMF
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 04 Feb 2004
Posts: 1961

PostPosted: Sat Feb 05, 2005 1:34 am    Post subject: Reply with quote

LOS wrote:
...και από τη στιγμή που δε τα βρίσκουμε σα κόσμος μεταξύ μας, δε πρόκειτε να αλλάξει τίποτα. Confused


Αυτό ξαναπές το Rolling Eyes .
Όσο καταστροφικό (για την επιστροφή του κόσμου) και βλακεία είναι να τσακώνονται οι οπαδοί των ομάδων (εξαιρείται φυσικά η φιλική καζούρα Wink ) άλλο τόσο και ίσως περισσότερο είναι να τσακώνονται οι οπαδοί της ίδιας ομάδας μεταξύ τους.
Φυσικά δεν νομίζω να πιστεύεις μέσα σου ότι άλλοι αγαπάνε λιγότερο και άλλοι περισσότερο τον Παναθηναικό γιατί νομίζω ότι η αγάπη είναι κοινή ,διαφορετική είναι η αντίλυψη αυτής της αγάπης.

Δυστιχός δεν γνωρίζω όμως τι ακρυβός γίνεται και άρα δεν μπορώ να εκφαίρω άποψη αλλα απο την στιγμή που όπως λές δεν προκαλούν προβλήματα οι ανεξάρτητοι είναι λάθος να θέλει να τους βάλει σε καλούπι ο πρόεδρος την ομάδα .
Οι οπαδοί είναι πελάτες με απαιτήσεις και όχι υπάλληλοι μιας ΠΑΕ.

Αυτά και πραγματικά σας εύχομαι όλα αυτά σύντομα να είναι παρελθόν για το καλό του Ελληνικού ποδοσφαίρου. Razz

Y.Γ. Συγνώμη παιδιά που ασχολούμε με εσωτερικά θέματα σας αλλα όπως καταλαβαίνεται μηλάω σαν φίλαθλος και ότι γράφω είναι μια άποψη στο πρόβλημα όπως εγώ το βλέπω με τη μικρή ενημέρωση Embarassed .
Back to top
View user's profile Send private message
LEFTERIS733
Junior Member
Junior Member


Joined: 04 Feb 2004
Posts: 94
Location: PERISTERI

PostPosted: Sat Feb 05, 2005 12:17 pm    Post subject: Reply with quote

KitrinoMayros wrote:
Πρωτα φταινε τα "γηπεδα"μετα οι εκαστοτε προεδροι συμφεροντα και παρατρεχαμενοι τους και τελος οι κακοι οπαδοι


Ωραια αποψη.Μου θυμιζει αυτους που μετα απο ενα τρακαρισμα λενε οτι εφταιγε ο δρομος,το φαναρι,το στοπ και ποτε ο μα....ς οδηγος.
Ετσι και οι οργανωμενοι οπαδοι (οργανωμενοι τραμπουκοι για μενα) παντα προκληθηκαν απο τον αντιπαλο,δεν φταινε κτλ...
Οπαδος κυριοι (και αυτη ειναι η διαφορα του απο τον απλο φιλαθλο που οταν τελειωσει το παιχνιδι δεν τρεχει τιποτα) ειναι αυτος που οταν χανει η ομαδα του δεν εχει ορεξη για τιποτα,εχει νευρα κτλ.Δηλαδη αυτος που ειναι πιο πορωμενος απο εναν απλο φιλαθλο.Οχι αυτος που τα σπαει,πλακωνεται στο ξυλο κτλ...Γιατι εδω εχουμε μαθει να συγχεουμε τις εννοιες οπαδος και αλητης.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
mfotinakis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 06 Jun 2004
Posts: 733
Location: Brno,Chania

PostPosted: Sat Feb 05, 2005 1:00 pm    Post subject: Reply with quote

Πρωτα απ ολα κατα την αποψη μου φταινε οι κακοι οπαδοι..Και το λεω αυτο γιατι εμενα μου αρεσει το ποδοσφαιρο περα απο ομαδες κλπ, μενω διπλα απο το γηπεδο του Αρη, θελω να παω να δω ποδοσφαιρο και φοβαμαι ..
Και επισης γνωριζω οτι αν το κλιμα στο γηπεδο ειναι ειρινικο και οχι εχθρικο ο κοσμος παει με την οικογενεια του, με την παρεα του για δ ι α σ κ ε δ α σ η, με την κοπελα του για βολτα..κλπ..
Εκτος και αν καποιος πιστευει οτι το γηπεδο ειναι χωρος εκτονωσης των ψυχολογικων προβληματων του καθε καφρου..Τοτε παω πασο..
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger
OMF
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 04 Feb 2004
Posts: 1961

PostPosted: Sat Feb 05, 2005 1:16 pm    Post subject: Reply with quote

LEFTERIS733 wrote:
KitrinoMayros wrote:
Πρωτα φταινε τα "γηπεδα"μετα οι εκαστοτε προεδροι συμφεροντα και παρατρεχαμενοι τους και τελος οι κακοι οπαδοι


Ωραια αποψη.Μου θυμιζει αυτους που μετα απο ενα τρακαρισμα λενε οτι εφταιγε ο δρομος,το φαναρι,το στοπ και ποτε ο μα....ς οδηγος.
Ετσι και οι οργανωμενοι οπαδοι (οργανωμενοι τραμπουκοι για μενα) παντα προκληθηκαν απο τον αντιπαλο,δεν φταινε κτλ...
.


Και αν πραγματικά φταίει ο δρόμος που γλιστράει ή το φανάρι που είναι χαλασμένο κτλ κτλ.
Με λίγα λόγια ο φίλος τα λέει αυτά απο προσωπική εμπειρία και άποψη και συμφωνώ απόλυτα.
Όσο υπάρχουν σοβαροί άνθρωποι που δεν προκαλούν και αγαπούν το άθλημα στην διοικήσεις και όσο τα γήπεδα θα είναι παλάτια και όχι αχούρια τόσο θα βελτιώνεται η συμπεριφορά του φιλάθλου (δεν θα αλλάζει απο τη μια μέρα στην άλλη αλλα θα βελτιώνεται).
Εγώ δεν είμαι οργανωμένος και καρφάκι μου καίγεται αν κλείσουν ή μείνουν ανοιχτοί οι σύνδεσμοι αλλα νομίζω ότι το πρόβλημα δεν είναι στους συνδέσμους και δυστιχός μαζί με τα ξερά θα καούν και τα χλωρα.
Αυτές οι απόψεις μου θυμίζουν πονάει χέρι -κόβει χέρι. Θα πρέπει να βρούμε τη αρχή του προβλήματος και όχι απλά να κουκουλόσουμε το πρόβλημα.π.χ. Αρχή του προβλήματος είναι οι εκπομπές σαν του Τσουκαλά που μόνο σκοπό έχουν να προκαλέσουν και να βρίσουν ή εφημερίδες σαν τον πρωταθλητή με τα προστιχα προκλιτική εξώφυλλα (π.χ. το χθεσινό με το Κατσουράνη-Μόρις) ή να μπούν φυλακοί οι συνδεσμήτες του ολυμπιακού που έκαναν τα επεισόδια στη Ν.Σμύρμη (και να μην προστατευτούν απο το θείο) αυτή ΝΑΙ είναι μια αρχή στο πρόβλημα. Razz

Όσο για την άποψη ''Γιατι εδω εχουμε μαθει να συγχεουμε τις εννοιες οπαδος και αλητης'' συμφωνω γιατί δυστιχός οι αλήτες βρήκαν καταφήγειο στις ομάδες και κάτω απο τις ομπρέλες των μπράβων που έλεγχαν και συνεχίζουν να ελεγχουν το ποδόσφαιρο.

Εγώ είμαι αισιόδοξος για το μέλλον του Ελληνικού πρωταθλήματος .
Back to top
View user's profile Send private message
KoKa
Junior Member
Junior Member


Joined: 04 Feb 2004
Posts: 133

PostPosted: Sat Feb 05, 2005 7:29 pm    Post subject: Reply with quote

Τα πράγματα είναι απλά. Ας υπάρχουν "πορτιέρηδες" όπως στα κέντρα διασκέδασης. Να κόβουν φάτσες στα εισητήρια και μόλις δει τα "καλά παιδία", μαστούρια κλπ να μη τους δώσει εισητήριο. Και οι σύνδεσμοι ας κλείσουν μέχρι να κάνουν μια εσωτερική κάθαρση.

Και μένα πολλοί καλοί φίλοι και παλιοί συμμαθητές είναι μέλη σε σύνδεσμους του Παναθηναϊκου, αλλά μόνο για να έχουν σίγουρο εισητήριο πιο φτηνά! Αυτός είναι ο σκοπός του συνδέσμου;

Στο νέο σου μαγαζί (βλέπε νέο γήπεδο) θα ήθελες μέσα όλα αυτά τα 10 - 500 κωλόπαιδα που χαλάνε την εικόνα των οργανωμένων; Εγώ όχι.

¶ρα τι να σου κάνει και το νέο γήπεδο... άμα πάλι και εκεί έχεις τα ίδια... Τα 10 - 500 θα καπνίζουν π.χ ενώ θα απαγορευέται και γενικά θα κάνουν ως σηνήθως του κεφαλιού τους, παρασέρνοντας τους υπόλοιπους.

Εγώ λέω να κλείσουν οι σύνδεσμοι από την άποψη του ότι φέρνουν μέσα στο γήπεδο τις εξωτερικές κόντρες.
Έξω πλακωθείτε ελεύθερα! Σπάστε όσους αλλόθρησκους συνδέσμους μπορείτε! Και γω μαζί σας θα έρθω με 10 ρόπαλα και χειροβομβίδες! Αυτά γίνονται ακόμα στην Αγγλία μέχρι και σήμερα. Δεν είναι ποδοσφαιρικό πρόβλημα είναι κοινωνικό φαίνομενο από αρχαιοτάτων χρόνων! (Βλέπε καθολικούς - προτεστάντες, ΠΑΣΟΚ - ΝΔ, ΚΝΕ - ΕΑΑΚ, ακόμα και Linuxaδες - Microsoftάδες έχω δει για ξύλο και τόσα άλλα)

Αλλά μέσα στο γήπεδο μιλάνε οι παίχτες ότι και να κάνουν οι οπαδοί. Κάπου μας έχει διαφύγει αυτό!
Back to top
View user's profile Send private message
KitrinoMayros
New Member
New Member


Joined: 01 Feb 2005
Posts: 15

PostPosted: Sat Feb 05, 2005 8:14 pm    Post subject: Reply with quote

"Μου θυμιζει αυτους που μετα απο ενα τρακαρισμα λενε οτι εφταιγε ο δρομος,το φαναρι,το στοπ και ποτε ο μα....ς οδηγος."
Ωραια δηλαδη ειναι θεμα της θεσης της σεληνης το οτι ειμαστε ευρωπαιοι πρωταθλητες (πολυ πριν μαλιστα απο το 2004)στα ατυχηματα.Οι δρομοι δεν φταινε σε καμια περιπτωση...Εχεις ακουσει για πολλα ατυχηματα στην Αττικη Οδο Cool.Τελος παντων φιλε κοκα το face control ειναι απαραδεχτο οπου κι αν γινετε...και το ασχημο ειναι οτι το υποστιριζει και ο καρπετοπουλος στον spor fm και γελαω πολλη μαζι του...Ετσι ειναι αν εισαι φιλαρακι με τον Βιg Makη μπουζουκια ονειρευεσαι...Σιγα μην πεταμε και γαρδενιες οταν μπαινει ΓΚΟΛ...
Πιστευω πως εαν δεν εχεις ζησει μεσα σε ενα συνδεσμο να δεις τι πεζει και γιατι δεν μπορεις να καταλαβεις οτι αλλα ειναι τα προβληματα του ελληνικου ποδοσφαιρου(Παραγγες,μελισανιδιδες,γηπεδα τυπου κορυδαλλου-μεσα φανταζομαι πως ειναι καλυτερα απο το χωραφι με εκδοτηρια)και οχι τα αρρωστακια που τρεχουν να δουν την ομαδα τους αντι να πανε σε κανα village η για καφε στο μπουρναζι...
Αυτα και λεω και παλι κακοι υπαρχουν παντου(εκκλησια)οπως και στους συνδεσμους
p.s Γεια σου OMF AEKARA
ps 2 Koka ευχαριστω για την καλοκαιρινη ενημερωση!!!Μην το παρεις προσωπικα!
Back to top
View user's profile Send private message
KoKa
Junior Member
Junior Member


Joined: 04 Feb 2004
Posts: 133

PostPosted: Sat Feb 05, 2005 9:00 pm    Post subject: Reply with quote

Τους πορτιέρηδες τους έβαλα σε εισαγωγικά για ακριβώς αυτό το λόγο. Δε το λέω με την Καρπετοπουλική έννοια της κανονικής πόρτας, αλλά του να ξέρεις ποιός είναι και τι κάνει αυτός που θέλει να πάει γήπεδο. Ταυτότητα - φωτογραφία κλπ.

Αυτό με την καλοκαιρίνη ενημέρωση δε το επιάσα...!
Back to top
View user's profile Send private message
KitrinoMayros
New Member
New Member


Joined: 01 Feb 2005
Posts: 15

PostPosted: Sat Feb 05, 2005 9:10 pm    Post subject: Reply with quote

Sorry αλλα δεν προσεξα τα εισαγωγικα... Embarassed Ενα ευχαριστω για την ενημερωση ειπα δεν εννοουσα κατι παραπανω καθως και εγω το forum το βλεπω εδω και αρκετο καιρο αλλα δεν ειχα αξιωθει να γραψω..καθως γενικοτερα ειμαι του κοιταω αλλα δεν μιλαω-γραφω σε νετ
Αυτα
Back to top
View user's profile Send private message
apari
Senior Member
Senior Member


Joined: 07 Feb 2004
Posts: 646
Location: Athens-Zografou

PostPosted: Sun Feb 06, 2005 4:20 am    Post subject: Reply with quote

Ήρθε στην κατοχή μου σήμερα ενα dvd με μια σειρά ντοκυμαντερ του BBC για το χουλιγκανισμό , το οποίο καταλήγει στο συμπέρασμα οτι ότι μέτρα και να παρθούν , όσες ταυτότητες και αν καταγραφούν ΠΑΝΤΑ αυτοί που θέλουν να κάνουν επεισόδια θα τα κάνουν.
Το dvd είναι στην διάθεση οποιουδήποτε τα επιθυμεί. Πραγματικά αξίζει τον κόπο.
Pm me Wink
Back to top
View user's profile Send private message
Nikos C.
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 23 Jun 2004
Posts: 1041

PostPosted: Sun Feb 06, 2005 5:01 am    Post subject: Reply with quote

Apari,

1. Πάω στοίχημα ότι το ντοκυμαντέρ δεν λέει ακριβώς αυτό.

2. Με αυτή την λογική μπορούμε να πούμε, "όσα μέτρα και να πάρουμε, θα εξακολουθούμε να έχουμε δολοφονίες".

3. Έχω και γω τα στοιχεία που δείχνουν στην Αγγλία έπεσαν τα περιστατικά του χουλιγκανισμού.
Back to top
View user's profile Send private message
OMF
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 04 Feb 2004
Posts: 1961

PostPosted: Sun Feb 06, 2005 1:59 pm    Post subject: Reply with quote

Φίλε Apari ,
Νομίζω ότι η χρησιμότητα της ταυτότητας είναι άλλου και όχι ότι θα σε βρούν μετά.
Η χρησιμότητα απο ότι ξέρω είναι το αίσθημα ότι θα σε βρούνε και ότι πλέον δεν περνάς απαρατήρητος και για τους υπόλοιπους το αίσθημα ασφάλειας .
Δλδ είναι ψιχολογική πίεση για να μην ξεφύγεις και κάνεις επεισόδια και γι'αυτο είμαι προσωπικά ΥΠΕΡ.

Το ίδιο συμβαίνει με την αίσθηση της κάμερας κτλ

Πάντως συμφωνώ ότι θα πρέπει να σέβονται τον οπαδό και να μην του φέρονται σαν ζώα γιατί αυτό προκαλεί μεγαλύτερη βία (π.χ. προσωπικά μου ανέβηκε το αίμα στο κεφάλι βλέποντας έξω απο το ΟΑΚΑ στο αγώνα του κυπέλλου μια ομάδα Μπάτσων περίππου 5-10 άτμοα με καπνογώνα και όπλα χωρίς να υπάρχει κανένας Evil or Very Mad ).
Όπως και στο ΟΑΚΑ έγινε φασαρια γιατί δεν ήταν ευγενικοί οι σεκουριτάδες και πλέον τους υποχρεώσαν σε κάθε ένα που μπαίνει μέσα να λένε ευχαριστούμε. Cool

Υ.Γ. Το dvd καλό ακούγεται δεν κανονίζουμε καμοια ομαδική προβολή Wink .
Back to top
View user's profile Send private message
projected
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 18 Jul 2004
Posts: 1172
Location: Rome-Athens

PostPosted: Tue Feb 08, 2005 12:14 pm    Post subject: Reply with quote

63.000 kosmos x8es sto Napoli-Reggina (serie C1......gama e8nikh dhladh dikia mas)
Back to top
View user's profile Send private message
apari
Senior Member
Senior Member


Joined: 07 Feb 2004
Posts: 646
Location: Athens-Zografou

PostPosted: Tue Feb 08, 2005 9:42 pm    Post subject: Reply with quote

Nikos C. wrote:
Apari,

1. Πάω στοίχημα ότι το ντοκυμαντέρ δεν λέει ακριβώς αυτό.

2. Με αυτή την λογική μπορούμε να πούμε, "όσα μέτρα και να πάρουμε, θα εξακολουθούμε να έχουμε δολοφονίες".

3. Έχω και γω τα στοιχεία που δείχνουν στην Αγγλία έπεσαν τα περιστατικά του χουλιγκανισμού.


Φίλε Νίκο αυτό ακριβώς λέει. Ότι οι οπαδοί βρίσκουν πάντα τρόπο να τσακώνωνται. Όσο για τα στοιχεία που δείχνουν οτι έπεσαν τα περιστατικά χουλιγκανισμού αναφέρεται σε γεγονότα μέσα ή στον περιβάλλοντα χώρο του γηπέδου. Βάση των ντοκυμαντερ λέγεται οτι πλέον τα "ραντεβού" είτε κανονίζονται αρκετες ώρες πριν την έναρξη του αγώνα στον περιβάλλοντα χώρο του γηπέδου είτε λίγο πριν τον αγώνα αλλά αρκετά μακρια απο το γήπεδο.
Back to top
View user's profile Send private message
OMF
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 04 Feb 2004
Posts: 1961

PostPosted: Tue Feb 08, 2005 11:30 pm    Post subject: Reply with quote

Έχεις δίκιο φίλε Apari,

Απο ότι ξέρω στην Ολλανδία και στην Γερμανία (νομίζω Χέρτα αν θυμιθώ και τις άλλες ομάδες για τις γράψω) δείνουν και ραντεβού σε δάσοι και απομαρκυσμένα σημεία για να πλακοθούν. Shocked
Το κακό είναι ότι φέτος το παράλογο με τα ραντεβού το είδαμε και στην Ελλάδα Embarassed (τα αρνητικά ξέρουμε να τα αντιγράφουμε Embarassed ).

Πάντως υπάρχει τρόπος να το περιορίσουν και αυτός είναι ο σεβασμός μεταξύ των οπαδών και να καταλάβουμε όλοι ότι μπάλα είναι no big deal.
Νομίζω ότι αρχίζουμε να κάνουμε κάποια βήματα στο αλληλοσεβασμό. Cool
Back to top
View user's profile Send private message
assotos yios
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 30 Mar 2004
Posts: 955
Location: not aswtosgios blogspot :-)

PostPosted: Tue Feb 08, 2005 11:37 pm    Post subject: Reply with quote

Εχω διαβασει και εγω ερευνα ιταλικης εφημεριδας που αναφερει παρομοια στοιχεια που αφορουν την Αγγλια .Μαλιστα υπαρχει και μαρτυρια δικηγορου Exclamation απο τη Ρωμη που αναφερει οτι ταξιδευει Σαββατοκυριακα στην Αγγλια για να παρει μερος σε προγραμματισμενα επεισοδια : «Το συναρπαστικο ειναι οτι δε ξερεις σε τι κατασταση θα γυρισεις πισω,αν γυρισεις πισω...». Σας θυμιζει μηπως “Fight Club” ?
Ομως η αλλη αληθεια ειναι οτι η κατασταση ΜΕΣΑ στα γηπεδα ειναι τελειως διαφορετικη και αυτο ειναι που μας ενδιαφερει...Δε μπορει να αμφισβητησει κανεις οτι σε αυτο εχουν βοηθησει τα μετρα προληψης που αναφερθηκαν σε προηγουμενα ποστ.
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Το "αθλητικό" κλουβί με τους τρελούς All times are GMT + 3 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 17, 18, 19 ... 28, 29, 30  Next
Page 18 of 30

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Web hosting by isol.gr