stadia.gr/forum Forum Index stadia.gr/forum
Εδώ μιλάμε για τα πάντα. Από Καλατράβα μέχρι… Καλομοίρα!
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Ρατσισμός - Ξενοφοβία - Ισοτιμία των 2 Φύλων
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 10, 11, 12 ... 23, 24, 25  Next
 
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Το "πολιτικό" κλουβί με τους τρελούς
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Giannis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 29 Mar 2004
Posts: 1682
Location: Ελβετία

PostPosted: Wed Dec 22, 2004 5:08 pm    Post subject: Reply with quote

το παρακάτω κείμενο δημοσιεύτηκε πρόσφατα στα Nέα....
Κάποιος το έκανε copy-paste σε φόρουμ κάποιας ιστοσελίδας


Mα, Aλβανός δεν είστε;»

Τετάρτη πρωί, έξι και μισή η ώρα και το κινητό μου χτυπά ασταμάτητα. Μεταξύ ύπνου και ξύπνιου, απαντάω «ναι;». Μια άγνωστη φωνή με ρωτάει εάν εγώ είμαι εγώ. Απαντάω πάλι πως ναι. Μου γνωστοποιεί ότι είναι από κάποιο τηλεοπτικό κανάλι. Στο βάθος ακούγονται και άλλες φωνές. Καταλαβαίνω ότι κάτι συμβαίνει. «Τι έγινε;», ρωτάω. «Τρεις Αλβανοί κρατούν ομήρους σε λεωφορείο του ΚΤΕΛ στη Λεωφόρο Μαραθώνος, κ. Καπλάνι...», λέει με τέτοιον τόνο σαν να ανακοινώνει ότι έχω κερδίσει το λαχείο... Πιάνω το μέτωπό μου για να τσεκάρω ότι είμαι ξύπνιος και δεν ονειρεύομαι. «Και τι θέλετε από μένα;», ρωτάω. «Να έρθετε εδώ στην εκπομπή ή να μας πείτε δυο λόγια τώρα στον αέρα», απαντά. «Τι σχέση έχω εγώ με αυτή την ιστορία;», ρωτάω. «Μα, Αλβανός δεν είστε;», μου απαντά ρωτώντας. Αρνούμαι ευγενικά να μιλήσω, αλλά εκείνη επιμένει. Αναγκάζομαι να πω ένα κοφτερό «δεν μπορώ, γεια σας» για να τα παρατήσει...

***
«Δεν γινόταν τουλάχιστον να ήμουν μέσα στο λεωφορείο, ένας από τους ομήρους;», σκέφτηκα κάποια στιγμή. Ειλικρινά θα το προτιμούσα. Δυστυχώς όμως, ήμουν έξω: όμηρος της καταγωγής μου και προπαντός της TV. Στην ουσία μού ζητούσαν να απολογηθώ για το συμβάν. Αλλά στο όνομα ποιανού και με ποια ιδιότητα; Με την «ιδιότητα του Αλβανού» φυσικά! Εάν οι δύο απαγωγείς ήταν τρομοκράτες που ισχυρίζονταν ότι δρουν στο όνομα των Αλβανών, τότε θα είχε νόημα να βγεις και να φωνάξεις δυνατά «όχι στο όνομά μου!». Αλλά να απολογηθείς γιατί δυο, τρεις ή τέσσερις εγκληματίες έτυχε να γεννηθούν στην ίδια χώρα που γεννήθηκες και εσύ, αυτό σημαίνει συνεπέστατη εφαρμογή της λογικής της συλλογικής ευθύνης. Δεν το καταλαβαίνει αυτό η TV; Το καταλαβαίνει άριστα και της αρέσει αφάνταστα. Γι' αυτήν δεν υπάρχουν οι Αλβανοί: ο καθένας με την ιστορία του, την προσωπικότητά του, την ευθύνη των πράξεών του. Υπάρχει ο «Αλβανός»: στον ενικό αριθμό και προπαντός ως στίγμα.

***
Μέσα στο λεωφορείο, ανάμεσα στους ομήρους, υπήρχαν επτά μετανάστες, τρεις εκ των οποίων από την Αλβανία. Αυτή η «λεπτομέρεια» δεν αναδείχθηκε από την TV. Γιατί είναι από αυτές τις «λεπτομέρειες» που κάνουν την όλη συζήτηση περίπλοκη και «πληθυντική». H TV όμως σερβίρει προπαντός σχήματα στον «ενικό αριθμό». Ο «Αλβανός» ενάντια στον «Έλληνα», ο «θύτης» ενάντια στο «θύμα», ο Μίτσι ενάντια στον Βορίδη. Και όταν μια ολόκληρη ομάδα ανθρώπων προσεγγίζεται με τη λογική του «ενικού αριθμού», τότε είναι επόμενο να ενεργοποιείται - άμεσα ή έμμεσα - το φάντασμα της συλλογικής ευθύνης. Είναι επόμενο επίσης να ζεις δεκαπέντε χρόνια σε αυτήν τη χώρα και μόλις δυο συμπατριώτες σου κάνουν κάτι το αποτρόπαιο να νιώθεις σαν να ήρθες μόλις χθες...

***
Εν τω μεταξύ, ξεφυλλίζω και τον αλβανικό Τύπο. Σε κάποιες αλβανικές εφημερίδες δίνουν και παίρνουν οι θεωρίες συνωμοσίας. «Όλο το συμβάν ήταν στημένο από τους Έλληνες. Για να βλάψουν την εικόνα των Αλβανών. Ήταν τυχαίο άραγε που έγινε παραμονές της Συνόδου Κορυφής της E.E.;», έγραφαν η «Πανόραμα» και η «Σέκουλι». Περισσότερο από τη βλακεία ή την πολιτική μυθολογία και εδώ βασιλεύει πάλι η λογική του «ενικού αριθμού», αλλά από την ανάποδη. Οι Αλβανοί πρέπει να είναι οπωσδήποτε ενάρετοι, έξυπνοι, εργατικοί, αλλά κυρίως θύματα του «Έλληνα» καταπιεστή και πανούργου... H λογική του «ενικού αριθμού» φτιάχνει μύθους και θεωρίες συνωμοσίας, δεν την ενδιαφέρει η κατανόηση της πραγματικότητας αλλά διψά μόνο για ενόχους. Κυρίως δεν αφήνει ποτέ τον εαυτό να κοιταχτεί στον καθρέφτη: η δαιμονοποιημένη εικόνα του αλλου είναι το προζάκ της...



- του ΓΚΑΖΜΕΝΤ ΚΑΠΛΑΝΙ





Κάποια άτομα (τα οποία μάλλον δεν έχουν ανοίξει ποτέ εφημερίδα στη ζωή τους), θεώρησαν ότι το έγραψε ο ίδιος στο φόρουμ της ιστοσελίδας και αποφάσισαν να στείλουν το δικό τους μήνυμα πολιτισμού...




loipon epeidi eimai upervolika exthrikoi me esas ta skoulikia ta tomaria tous koloalvanous voulose to tora kai min ksanagrapseis se post to leroneis to board ante sti xora sou den exeis kamia douleia stin elllada skouliki kai na se do kapou tha spataliso to salio mou gia na se ftiso skouliki
[ανώνυμος], 21/12/2004 20:42:07


καλα σου λεει ο ανονυμος αντε και γαμ... μαλ...(η διόρθωση δικιά μου...)
,...., 21/12/2004 20:45:17



και κάποιες καλές απαντήσεις...



ΜΜΜ! Ωραίο ήθος έχετε ωρε σεις κάφροι ελληναράδες, όπως θα έλεγε και ο μακρυγιάννης
Αντάξιο των σφαλιαρών που τρώτε από το κάθε αφεντικό σας.

ΑΝΤΕ ΠΑΡΕ ΤΟ ΠΡΟΖΑΚ ΣΟΥ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΥΠΝΟ, ΑΥΡΙΟ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΦΑΣ ΚΙ ΑΛΛΕΣ ΣΦΑΛΙΑΡΕΣ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΟΥ.

Αλήθεια καταφέρατε να ΔΙΑΒΆΣΑΤΕ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΚΑΦΡΟΙ ΕΛΛΗΝΑΡΑΔΕΣ?

ΕΙΣΤΕ Η ντροπή του Σωκράτη και του Επίκουρου κλπ.



- Γ.Κ, 21/12/2004 20:54:39


[Χωρίς Τίτλο]





Η ΜΑΛΑΚ.. ΟΠΩΣ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΘΕ ΧΑΡΙΣΜΑ,ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΘΝΟΤΗΤΑ.

- LOVE, 22/12/2004 08:37:26



Αυτά φίλοι μου για αρχή...έπεται συνέχεια. Οι αστυνομικοί μας που λέτε την είδαν αμερικανάκια, προέβησαν σε πράξεις που πριν μερικούς μήνες εμείς οι ίδιοι κοροίδεύαμε και σχολιάζαμε


http://ta-nea.dolnet.gr/neaweb/nta_nea.print_unique?e=A&f=18122&m=N14&aa=1

και το κερασάκι...

http://www.enet.gr/online/online_text?c=112&id=48798304




Ετσι για να προβληματιστούμε λιγάκι πριν απο τα Χριστούγεννα των νεόπλουτων και της υπερκατανάλωσης, ποιοί είμαστε, κατά πόσο είμαστε πραγματικοί ελλήνες και συνάμα άνθρωποι. Να σκεφτούμε λίγο που ξεφύτρωσε τόση κτηνωδία και ρατσισμός, τόσο μίσος για ανθρώπους που θα έπρεπε να φροντίζουμε και να στηρίζουμε. Εμείς; Ενας λαός που έχει περάσει τα πάνδεινα! Μου αναμασάμε τα κλισέ του φιλόξενου και συμπονετικού λαού...τόσο που τα έχουμε πιστέψει; Περασμένα μεγαλεία! Οι παππούδες μας ίσως ναι, εμείς πάλι γίναμε αμερικανάκια...(με όλη τη σημασία της λέξεως...βλέπε διατροφή, ενδιαφέροντα, σωματική διάπλαση/η επέλαση των φάστ φούντ)
Αυτό που εγώ έχω συμπεράνει είναι ότι δε σεβόμαστε τη ζωή, οποιαδήποτε μορφή και να έχει. Από πού να ξεκινήσω;; Από τον ασυνείδητο οδηγό που θερίζει ζωές για την πλάκα του, από τις φόλες προς τα ζώα που έχουν γίνει τόσο ρουτίνα που πια κανείς δεν αντιλαμβάνεται τίποτα, από την ρατσιστική μας στάση απέναντι σε τοξικομανείς (τρανά παραδείγματα τελευταίως..), ομοφυλόφιλους, ανάπηρους, ΡΟΜΑ, ασθενείς του AIDS...για να μην αναφερθώ τώρα σε ήπιες μορφές με οικονομικά κριτήρια κλπ.
Οσα μετρό, και προαστιακούς, δρόμους (λέμε τώρα) και να χτίσουμε, όσες ολυμπιάδες και να οργανώσουμε, όσα EURO και να κερδίσουμε...με τόση καφρίλα, ρατσισμό, διαφθορά, με νοσοκομεία τίγκα στα τοξικά αέρια και ράντζα, με σχολεία τίγκα στον αμίαντο, με τη στάση μας προς τη φύση, με τις ¨μίζες¨, τα ¨μέσα¨, τους ανεξέλεγκτους νονούς ( νύχτας και...μέρας), την ανεξέλεγκτη εκμετάλλευση γυναικών από μαστροπούς ΚΛΠ ( ΜΑ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ), ΠΟΛΙΤΙΣΜΕΝΟΙ ( η ευρωπαίοι όπως αρεσκόμαστε να μας φωνάζουν) ΠΟΤΕ ΔΕ ΘΑ ΓΙΝΟΥΜΕ! Απλα, μέσα στην σχετική οικονομική ευημερία που ζούμε, θα φαντάζουμε σα νεόπλουτοι κακομαθημένοι χωριάτες (την παρεξηγημένη του χωριάτη έννοια πάντα) που τους πέταξαν κάποια μέρα να ζήσουν σε μια βίλα...

Αυτήν την Ελλάδα κρατήστε την για την πάρτη σας...

Καλές γιορτές σε όλους


Last edited by Giannis on Thu Dec 23, 2004 1:13 am; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
Admin
Site Owner
Site Owner


Joined: 16 Jan 2004
Posts: 2296
Location: Davelis Cave (απ'έξω)

PostPosted: Wed Dec 22, 2004 7:59 pm    Post subject: Reply with quote

Rolling Eyes

Χθεσινό ρεπορτάζ στο κεντρικό δελτίο ειδήσεων "σοβαρού" τηλεοπτικού σταθμού (δεν θυμάμαι ποιού, δεν ήταν πάντως κάποιος από τους γνωστούς "κίτρινους").

Θέμα: κάποιος μετανάστης (Αλβανός νομίζω, μπορεί και να κάνω λάθος) βρήκε ένα πορτοφόλι και το παρέδωσε στον κάτοχό του.

Τίτλος στο πάνω μέρος της οθόνης με μεγάλα γράμματα:

"ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΤΙΜΙΟΙ ΑΛΛΟΔΑΠΟΙ"

Σαν να λέμε, "υπάρχουν και ελιές χωρίς κουκούτσι".

Rolling Eyes
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
gm2263
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1840
Location: Athens, Hellas

PostPosted: Thu Dec 23, 2004 12:12 am    Post subject: Reply with quote

Πανάθεμα σας με κάνατε και ανατρίχιασα. Βέβαια, υπάρχει και η άλλη πλευρά, αυτή που λέει ότι γιατί δεν συμβαίνουν τα ίδια με οτουε πακιστανούς, ινδούς και νιγηριανούς που είναι στη χώρα. Η απάντηση είναι απλή: Η τη στιγμή που συμβαίνει κάτι αποκρίνεσαι με το σωστό τρόπο, ή το βουλώνεις και κάνεις μια γύρα να δείς τι σου φταίει. Εδώ γίνεται ένα συμβάν με πέντε εγκληματίες και σαν απάντηση, ξεσπάμε με εκατονταπλάσια ένταση σε άσχετους που δνε μας φταίνε και σε τίποτα.

Είναι βέβαια φάρα και οι Αλβανοί, αλλά ειμαστε κι΄ εμείς... Rolling Eyes
Back to top
View user's profile Send private message
Giorgos
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 24 Mar 2004
Posts: 1059
Location: Peiraias

PostPosted: Thu Dec 23, 2004 8:19 pm    Post subject: Reply with quote

Να σας πώ όμως κ εγώ κάτι ρε παιδιά..Οσο χαζό κ φυσικά κατακριτέο είναι η γενικευση του τύπου "ολοι οι αλβανοι είναι κλέφτες κλπ κλπ.." αλλο τόσο κ χειρότερα είναι κ αυτό που κάνουμε καμμια φορά απ'την αγανάχτηση μας όσων αφορά την αυτοκριτική μας για τους Ελληνες!!Φίλε Γιάννη,ενώ συμμερίζομαι μεγάλο μέρος των απόψεων σου,νομίζω οτι η αγανάχτηση σου(κ η δική μου,κ όλων μας) σε οδηγεί σε μια γενικευση που αδικεί πολλούς!!κ δεν το λέω για μένα γιατι στη τελική τα μέλη του forum δεν γνωριζόμαστε προσωπικά για να ξέρουμε τι είναι ο καθένας..
Αλλα στο τέλος Με ολα αυτά που ακούμε θ'αρχίσουμε να αναρωτιόμαστε ο καθένας απο μας"ρε μπας κ δεν είμαι Ελληνας??Γιατι πολύ κωλοφάρα αυτοί οι ελληνες!!" Rolling Eyes
Φυσικά καλα κάνουμε να τα λέμε κ να προβληματιζόμαστε,απλά μη καταλήγουμε κ στο αλλο ακρο..χωρίς να εννοώ οτι αυτό εκανε ο Γιαννης ή καποιος αλλος συγκεκριμένα απ'το forum.καταλαβαίνετε νομίζω τι θέλω να πώ.. Wink

Πλακα,πλάκα αν κατεβει κανας εξωγήινος κ διαβάσει αυτά που έχουμε γράψει κ εμεις οι ίδιοι κατα καιρούς στο forum για τους Ελλην(αραδ)ες θα νομίζει οτι οι Ελληνες είναι χειρότερος λαός, κ η Ελλαδα η χειροτερη χωρα να ζει κάποιος στον Κόσμο!! Laughing Laughing
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
savroulis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1632
Location: Athens, Greece

PostPosted: Thu Dec 23, 2004 9:06 pm    Post subject: Reply with quote

γιατί διαφωνείς πολύ στον όρο "κολοφάρα" ??????

δεν βλέπω γιατί να το κρύβουμε, είμαστε απο τις χειρότερες φάρες, ιστορικά αποδεδειγμένο ουκ ελάχιστες φορές. Παράλληλα πάλι είμαστε και μία φάρα που πολλές φορές, απο την ιστορία, έχει διδάξει όλους τους άλλους λαούς πώς έιναι να είσαι Έλληνας.

Ανάμεσα σε αυτές τις δύο καταστάσεις, είναι που τρελένομε και δεν καταλαβένω πώς τα καταφέρνουμε..... και είμαστε και στα δύο extreme! Evil or Very Mad
Back to top
View user's profile Send private message
OMF
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 04 Feb 2004
Posts: 1961

PostPosted: Thu Dec 23, 2004 11:56 pm    Post subject: Reply with quote

Με αυτα που διαβασα τωρα (εχω καιρο να μπω εδω να πω την αληθεια Embarassed ) μηπως πρεπει να αλλαξουμε το τιτλο σε:

''Ανθελληνισμος - Ξενομανια''

Τα ιδια ακουγα και απο τη κοπελα μου (ψυχολογος) πριν παει στο Βελγιο σε ανταλλαγη φοιτητων και οταν γυρισε ελεγε ''Ελλαδα και παλι Ελλαδα , χειροτερο λαος απο του Βελγους δεν υπαρχει'' . Για την ιστορια εχει κολλητη αλβανη συνφοιτητρια και εχω πολλη καλες φιλικες σχεσεις μαζι της Wink αλλα αυτο δεν συμαινει οτι αλλαζω τη γνωμη μου για τους λογους που συμπεριφερονται καπως με κακια προς του Ελληνες και ειμαι επιφυλακτικος (παντα μονο με τος Αλβανους γιατι οι μαυροι , Πακιστανοι ειναι γ@μω τα παιδια Razz ) .
Για την ιστορια μηπως ειναι ψεμα οτι η Ελλαδα εχει γεμισει Ρουμανους επιστημονες κλεφτες (ο νονος μου ειναι Ελληνορουμανος αλλα αυτο δεν αλλαζει οτι οι Ρουμανοι μας εχουν κατακλεψει) και οτι οι Ρωσοι-Ουκρανοι ειναι επιστημονες Ντ@$βατζιδες.
Back to top
View user's profile Send private message
Asimov
Junior Member
Junior Member


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 128
Location: Κάπου ανάμεσα...

PostPosted: Tue Jan 04, 2005 12:50 pm    Post subject: Reply with quote

Μαλιστα... Απ' οτι καταλαβα δεν υπαρχει (πρωηνWink Ανατολικος που να μην εχει μικρη ή μεγαλη σχεση με το οργανωμενο εγκλημα! Rolling Eyes Τωρα με τα τσουναμι θα πλακωσουν κι οι Ασιατες και ποιος μας σωζει (ο θεος του Χριστοδουλου ισως, γιατι ο δικος μου ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ). Ενω οι γνησιοι Ελληναρες ζουν με τιμιοτητα και τον ιδρωτα τους (και τις κομπινες της Σοφοκλεους βεβαιως-βεβαιως). Laughing Κι οι "καλοι" δυτικοι φιλοι μας σκοτωνουν εκατομμυρια παιδακια με επλουτισμενο κι απεμπλουτισμενο ουρανιο και αλλα χημικα για να τα "σωσουν" απ' το να γινουν μαφιοζοι (οσα δε βαζουν να δουλεψουν στα εργοστασια των πολυεθνικων). Evil or Very Mad Τι καλα που τα εξηγησαμε ολα! Ξεχασαμε βεβαια οτι ο πλουτος του Πρωτου Κοσμου οφειλεται στη φτωχεια του Τριτου, αλλα με τετοια κωλοϊσοζυγια θα ασχολουμαστε τωρα; Εδω οι κωλοαλβανοι σκοτωνουν τα παιδια μας... Sad
Back to top
View user's profile Send private message
wizard
Senior Member
Senior Member


Joined: 30 Apr 2004
Posts: 468
Location: Athens & UK

PostPosted: Wed Jan 05, 2005 6:00 am    Post subject: Reply with quote

Ούτε ο Ελληνας είναι Ελληνάρας ούτε οι άλλοι όλοι είναι κλέφτες και αλήτες.. Λίγο απ' όλα βάλτε και είστε μέσα. Αλλά ο καθένας το βλέπει απ' τη δική του οπτική γωνία και όχι σφαιρικά..
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
OMF
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 04 Feb 2004
Posts: 1961

PostPosted: Wed Jan 05, 2005 12:52 pm    Post subject: Reply with quote

Σωστός wizard ,
Αλλα με πιάνει μια φρίκη Evil or Very Mad κάθε φορά που ψάχνουμε μια ευκαιρία να βρίσουμε τους Έλληνες και να ανεβάσουμε όλους τους άλλους ξένου.
Μπορεί να μην είμαστε ο καλύτερος λαός αλλα έχουμε αποδείξει πολλές φορές ότι σαν λαός έχουμε πολλά μοναδικά χαρίσματα .
Ας σταματήσει κάποτε ο αυτομιζεριασμός.
Back to top
View user's profile Send private message
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Wed Jan 12, 2005 1:50 am    Post subject: Reply with quote

Παρακολουθούσα μία εκπομπή στη κρατική τηλεόραση και έδειχνε ρεπορταζ ενός δημοσιογράφου στη Τουρκία(Μικρά Ασία).

Εκεί λοιπόν ο Τούρκος δουλέμπορος, με πλάτη στη κάμερα, παραδέχτηκε ότι εκτός του ότι έχουν συνεργάτες στην απέναντι όχθη (! Λες και δεν το ξέραμε) και συνεννοούνται με κινητά τηλέφωνα πριν ξεκινήσουν τα σκάφη με τους λαθρομετανάστες για την Ελλάδα, είπε ότι οι λαθρομετανάστες που μας περνάνε κάθε εβδομάδα είναι τουλάχιστον χίλιοι και ελάχιστους από αυτούς συλλαμβάνει η ελληνική ακτοφυλακή. Η διαφθορά για άλλη μια φορά είναι επιζήμια για τη χώρα. Εγώ τουλάχιστον τρομοκρατήθηκα από τον αριθμό που περνάνε ΜΟΝΟ σε μια εβδομάδα. Με αυτούς τους ρυθμούς και με την ανοργανωσιά της ακτοφυλακής μας σε μερικά χρόνια τα προβλήματα θα είναι απίστευτα !!

Δεν θα πω για τις εγκαταστάσεις που χρησιμοποιούνται για την υποδοχή ναυαγών λαθρομεταναστών στα νησιά γιατί είναι για γέλια. Μένανε 70-80 άτομα σε κελιά με μία μόνο τουαλέτα !!

Ελπίζω να διαθέσουμε μεγάλα κονδύλια για τη μεταναστευτική μας πολιτική και ΣΙΓΟΥΡΑ να εφαρμόσουμε σοβαρή μεταναστευτική πολιτική γιατί δεν μας βλέπω καλά.ι
Sad
Back to top
View user's profile Send private message
marin
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 29 Apr 2004
Posts: 1414
Location: London

PostPosted: Wed Jan 19, 2005 11:42 am    Post subject: Reply with quote

Ena katapliktiko arthro apo tin agglofoni Athens News grammeno apo mia Brettani Ypikoo gia tis prospatheies tis na politografithei Ellinida Ypikoos.

http://www.athensnews.gr/athweb/nathens.prnt_article?e=C&f=&t=11&m=A14&aa=1
Back to top
View user's profile Send private message
Dimiskour
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 02 Jun 2004
Posts: 1189
Location: Αθήνα

PostPosted: Wed Jan 19, 2005 12:48 pm    Post subject: Reply with quote

Eksoxo arthro Marin an kai ( o ti ekpliksi!) apokardiotiko. Eidika i perigrafi ton domation einai mauri maurila. A re poso piso eimaste se kapoia pragmata... Crying or Very sad
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
apelpisiakos
Full Member
Full Member


Joined: 10 Jun 2004
Posts: 277
Location: Estadio Municipal de Mytilini - "Tarlas"

PostPosted: Wed Jan 19, 2005 4:58 pm    Post subject: Reply with quote

Δεν θα συμφωνήσω με το άρθρο της πρώην Αγγλίδας και νυν συμπατριώτισσάς μας.

Για ποιο λόγο θα έπρεπε η πολιτογράφησή της ως Ελληνίδα να αποτελεί λόγο... πανηγυρισμών από το κράτος? Για εκείνη βεβαια ήταν μια πολύ σημαντική μέρα και καλώς αισθανόταν έτσι. Για το κράτος όμως για ποιο λόγο? Αν εγώ πάω να γίνω Βρετανός, μπορεί να πανηγυρίζω όλη μέρα από τη χαρά μου, αλλά πέρα από έναν ξερακιανό Βρετανό public officer δε νομίζω να μου στρώσουν κανένα κόκκινο χαλί, ούτε να οργανώσουν καμιά τελετή για να γιορτάσουν το γεγονός. Μπορεί η αίθουσα βέβαια που θα γίνεται η ορκομωσία να είναι σε καλύτερη κατάσταση από το χάλι το δικό μας, αλλά απλά στο βαθμό που γενικότερα οι δημόσιες υπηρεσίες στην Ευρωπη έχουν καλύτερες εγκαταστάσεις και υποδομή από τις περισσότερες δικές μας. Τίποτε περισσότερο.

Το δεύτερο στοιχείο που διαφωνώ είναι το ότι σχολιάζει αρνητικά την έλλειψη μη ελληνικών επιγραφών στις δημόσιες υπηρεσίες. Στο Λονδίνο έχετε δει ποτέ Γαλλικές η Γερμανικές πινακίδες στις δημόσιες υπηρεσίες? Οι δημόσιες υπηρεσίες της κάθε χώρας δεν είναι ούτε tourist office ούτε.... souvlaki shop για να έχουν επιγραφές σε 15 γλώσσες. Οι υπηρεσίες του Ελληνικού Δημοσίου απευθύνονται σε Έλληνες πολίτες και γι αυτό καλώς είναι μόνο στα Ελληνικά.
Back to top
View user's profile Send private message
marin
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 29 Apr 2004
Posts: 1414
Location: London

PostPosted: Wed Jan 19, 2005 5:16 pm    Post subject: Reply with quote

Symfonw mazi sou apelpisiake gia tis pinakides an kai, nai edw sto Londino se oles tis dimosies ypiresies exei pinakides kai fylladia se diafores glwsses kyriws se Pakistanika, Bangladeshi, Hindi, alla kai se Ellinika an briskesai se perioxi me ypsilo arithmo Ellinokypriwn.

Sta iatria twn exwterikwn iatrwn (NHS) yparxoun episis pinakides se polles diaforetikes glwsses.

Tha diafonisw omws gia to thema tis aithousas. Stin Ameriki gia paradeigma gia na se afomoiwsoun plirws kai na diatirithei mia synoxi kratous, otan politografeisai Amerikanos politis, fysika den yparxei kokkino xali alla auto symbainei se kapoio megalo kai istoriko ktirio tis polis se mia prosegmeni aithousa me enan eugeniko ekprosopo tou kratous kai me tin asteroisa na kymatizei. Etsi theloun na dwsoun enan tono episimotitas stin oli ypothesi kai nomizw oti auto einai para poly swsto.

To Elliniko kratos tha prepei na "kaloswrizei" tous neous polites tou kai na tous ypenthimizei oti twra pia eisaste meros tis arxaioteris dimokratias ston kosmo kai meros enos kratous meizonos simasias. Den prepei na tous kanei na aisthanontai oti "Welcome to Banania". Einai toulaxiston exypno na prosdidoume tetoia barytita se auta ta themata giati oi prosopikes empeiries tou kathenos einai autes pou pernan kai stin epomeni genia. Kai an mi ti allo theloume ta nea meli autis tis dimokratias na einai plirws afosiomena sti xwra.
Back to top
View user's profile Send private message
apelpisiakos
Full Member
Full Member


Joined: 10 Jun 2004
Posts: 277
Location: Estadio Municipal de Mytilini - "Tarlas"

PostPosted: Wed Jan 19, 2005 5:36 pm    Post subject: Reply with quote

Όντως στο δεύτερο που λες έχεις δίκιο. Μπορεί να είναι λίγο υπερ το δέον ρομαντική η άποψη της αρθρογράφου (ίσως και σκόπιμα για να δείξει καλύτερα το χάλι που επικρατεί) αλλά σίγουρα η κατάσταση όπως την περιγράφει είναι απαράδεκτη. Και περισσότερο από τα κτίρια, για την ταλαιπωρία της γραφειοκρατίας που υφίστανται οι άνθρωποι, που μπορεί και να απηυδήσουν στην πορεία. Ενώ αν η συγκεκριμένη σήκωνε διακόσια τόσα κιλά στο ζετέ, ή έτρεχε τα 100 μέτρα κάτω από 10 δευτερόλεπτα να έβλεπες εκεί τι διαδικασίες εξπρές θα είχαμε.... Smile

Για την "πολυγλωσσία" των Βρετανών έχω μια εξήγηση πάντως...

Πακιστάν, Ινδία, Κύπρος -> παλιότερα Αποικίες -> τώρα μέλη της Κοινοπολιτείας -> δηλαδή (εντελώς τυπικά βέβαια) ακόμη υπό το Βρετανικό στέμμα -> άρα δικοί μας άνθρωποι κι αυτοί.... Wink
Back to top
View user's profile Send private message
marin
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 29 Apr 2004
Posts: 1414
Location: London

PostPosted: Wed Jan 19, 2005 5:42 pm    Post subject: Reply with quote

Gallia, Tourkia, Italia omws kamia sxesi me tin koinopoliteia, kai se diabebaiw oti stis epimerous perioxes pou exoun psilous arithmous tetoiwn katoikwn yparxoun epigrafes kai fylladia kai se autes tis glwsses.

Eidika sta nosokomeia kai stis ypiresies pou einai bebaio oti tha erthoun se epafi me xenoglwssous.

Oson afora to allo thema kai egw opws eides den proteina kamia tympanokrousia, apla kai mono mia pio episimi kai pio sobari teletourgia etsi wste na apokomizoun oi neofotistoi polites tin idea oti to Elliniko kratos tous ypodexetai episima ws polites tou me ola ta dikaiomata kai tis ypoxreoseis pou auto perikleiei kai oxi oti pigan na plirwsoun ta teli autokinitou.
Back to top
View user's profile Send private message
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Wed Jan 19, 2005 5:43 pm    Post subject: Reply with quote

marin wrote:
To Elliniko kratos tha prepei na "kaloswrizei" tous neous polites tou kai na tous ypenthimizei oti twra pia eisaste meros tis arxaioteris dimokratias ston kosmo kai meros enos kratous meizonos simasias.


Έχει την οικομική δυνατότητα, την τεχνογνωσία και την τεχνολογία να το κάνει αυτό για τόσο μεγάλο αριθμό μεταναστών;; Δεν νομίζω
Back to top
View user's profile Send private message
marin
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 29 Apr 2004
Posts: 1414
Location: London

PostPosted: Wed Jan 19, 2005 5:54 pm    Post subject: Reply with quote

Ma den milame gia tous metanastes. Milame gia autous pou politografountai Ellines pou einai poly ligoi. Gia na pareis tin Elliniki ypikootita prepei na apodeixeis oti eisai katoikos kai plirwneis forous NOMIMA gia 10 synexi eti, na min exei yparxei pote apofasi apelasis sou, na min eisoun pote paranoma mesa sti xwra, na exeis olokatharo poiniko mitroo, na plirwseis 1500 euro, kai alla polla.

Posoi apo tous metanastes mporoun na ta exoun ola auta?
Kai gia mia pio analytiki katastasi tou ti xreiazesai peripou follow the link

http://www.athensnews.gr/athweb/nathens.prnt_article?e=C&f=&t=11&m=A14&aa=2

Mou einai adynaton na pistepsw pws oi allodapoi kathe ethnikotitas pou pliroun autes tis prodiagrafes tha einai parapanw apo 500 to xrono kai pollous lew. Tha mporousan na yparxoun 10 imerominies mesa sto xrono se mia wraia aithousa me kapoion eugeniko dikasti opou tha orkizontan 50 atoma tautoxrona me mia kapoia episimotita. Toso apla.
Back to top
View user's profile Send private message
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Wed Jan 19, 2005 6:01 pm    Post subject: Reply with quote

Πιστεύω ότι είναι πολύ παραπάνω, καθώς μπαίνουν κατα χιλιάδες κάθε χρόνο εδώ και χρόνια, οπότε αυτό θα το αντιμετωπίσουμε οπως και να χει στο μέλλον.
Back to top
View user's profile Send private message
marin
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 29 Apr 2004
Posts: 1414
Location: London

PostPosted: Wed Jan 19, 2005 7:10 pm    Post subject: Reply with quote

Loipon efaga ta matakia mou alla telika brika tous arithmous an kai gia eunoitous logous den einai kai amesa prosbasimoi!

Apo kati eperwtiseis sto Europaiko Koinoboulio tous brika, giati an pate na tous breite apo ethniki statistiki ypiresia i eurostat...kala krasa!

Exoume kai leme stathera year on year apo to 1998 mexri kai to 2002 pou yparxoun stoixeia, milame gia metaxy 800 kai 900 anthropwn to xrono. Siga diladi to terastio noumero pou den mporoume na xwrisoume se 10 imerominies kai na exoume mia euprepi teleti. Episis epeidi koitaxa ligo gyrw apo to thema i Ellada katatasetai stis prwtes xwres pou kanoun discourage tin politografisi newn politwn sto kratos tis. Episis antitheta me polles alles xwres, yparxoun megalyteres pithanotites na pareis tin ypikootita an o propapous sou itan Ellinas para an exeis gennithei sto kratos mesa (by birth diladi).
Back to top
View user's profile Send private message
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Wed Jan 19, 2005 7:23 pm    Post subject: Reply with quote

Δηλαδή όλοι οι υπόλοιποι χιλιάδες που μπαίναν από τα σύνορα μας τόσα χρόνια(στα τέλη του 80 και τις αρχές του 90) είναι όλοι εγκληματίες(μητρώο) και γι αυτό δεν κάνουν αίτηση για να πάρουν την υπηκότητα ή μήπως σνομπάρουν την Ελλάδα γιατί η δική τους πατρίδα είναι παράδεισος;;;
Back to top
View user's profile Send private message
marin
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 29 Apr 2004
Posts: 1414
Location: London

PostPosted: Wed Jan 19, 2005 7:30 pm    Post subject: Reply with quote

Oxi alla oi perissoteroi den pliroun tin austiri proypothesi na eisai 10 xronia SYNEXOMENA nomimos stin Ellada. Oi perissoteroi den exoun tetoiou eidous adeies paramonis. Oi perissoteres adeies paramonis bgainoun gia enan xrono kai katopin autou prepei na fygeis na pas pisw sti xwra sou kai na xanakaneis aitisi pleon apo ekei, i alliws eisai paranomos. Auto einai para poly eukolo na apodeixthei.

Stin ousia mporoun na politografithoun eukola mono polites tis EE pou mporoun na paroun indefinate leave to remain opws legetai kai edw kai meta tin parodo 10 etwn sti xwra aplws kanoun ta xartia tous gia tin Elliniki Ypikootita. Fysika opws eipa oi nomoi einai tetoioi wste an kapoios oute pou xerei pou einai i Ellada alla parola auta exei pro papou Ellina (4i genia amerikanwn) mporei na parei pio eukola tin ypikootita apo oti kapoios pou einai as poume paidi 2 Gallwn (na min pw Albanwn kai to gyrisoume pali ekei) kai gennithike stin Athina.
Back to top
View user's profile Send private message
Asimov
Junior Member
Junior Member


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 128
Location: Κάπου ανάμεσα...

PostPosted: Thu Jan 20, 2005 12:19 pm    Post subject: Reply with quote

Ας λυθούν τα τεραστια προβληματα γραφειοκρατιας που βασανιζουν Ελληνες (στις σχεσεις τους με το δημοσιο) και ξενους (για αδειες παραμονης, εργασιας, ασφαλεια κλπ.) κι ας μη γινεται καθολου τελετη. Ας σου στελνουν ενα χαρτι στο σπιτι... Το περιτυλιγμα ειναι το τελευταιο που ενδιαφερει. Η καθημερινοτητα και πως θα γινει καλυτερη πρεπει να ειναι το μονο μελημα….
Οσον αφορα την κυρια που υπογραφει το αρθρο:
1) Δε μας ενημερωνει ποσα χρονια, χρηματα κι εξευτελισμους πρεπει υποστει καποιος στο εξωτερικο για να γινει Αγγλος, Γαλλος, Γερμανος ή Αμερικανός (κυρίως) πολιτης... Το περιτυλιγμα που λεγαμε...
2) Η διαφημιση του βιβλιου της ειναι καραμπινατη κι εξηγει εν μερει τους λογους της «ευαισθησιας» της. Αν στ’ αληθεια ειχε καλες προθεσεις θα εκανε ρεπορταζ και θα μαζευε εμπειριες απο τους κακομοιρηδες που εκλιπαρουν για μια θεση στην ουρα της μεταφραστικης υπηρεσιας του ΥΠΕΞ στη Βουκουρεστιου... Evil or Very Mad
Back to top
View user's profile Send private message
marin
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 29 Apr 2004
Posts: 1414
Location: London

PostPosted: Thu Jan 20, 2005 12:31 pm    Post subject: Reply with quote

Asimov, epetrepse mou na parathesw edw to pws ginetai kaneis Agglos politis kati to opoio xerw apo prwto xeri.
Fysika ws politis tis EE einai kapws pio eukolo gia mena. Prwta apo ola dialegeis enan dikigoro kai gia ena mikro sxetika poso tou anatheteis na sou bgalei to residence permit pou einai mia typiki diadikasia stelnontas kapoies formes sto Home Office (YPES). Meta tin parodo peripou enos mina exeis sta xeria sou to legomeno indefinate leave to remain. Katopin mazeueis ta P60 sou ta opoia einai kati san ekkatharistiko eforias sto telos tis xronias kai apodikneioun oti douleues kai plirwnes foro gia tin xronia. Xriazesai 4 tetoia, diladi na apodeixeis oti douleues gia 4 synexomena eti.
Katopin symplirwneis alli mia forma tou Home Office me ta stoixeia sou, ta stoixeia diabatiriou sou kai perneis kai 2 grammata apo kapoious filous, i to afentiko sou klp pou lene oti se xeroun kai oti eisai enas kalos anthropos. Ta stelneis ola auta kai kanoun ekeinoi ena police check na doun an exeis katadikastei gia kati.

Perimeneis kai meta apo 3 peripou mines sou erxetai to gramma oti eisai pleon Bretanos ypikoos kai mporeis na exeis diabatirio. To diabatirio pali to perneis dia allilografias.

Genika ektos apo oti perimeneis autous tous mines ola ginontai meso internet kai grammatwn, kai isws xreiastei na pas mia fora sto Home Office gia na sou kanoun kapoio interview. Se kathe periptwsi oute sernesai apo grafeio se grafeio zitontas xartomani, oute sou pernei 2-3 xronia, oute talaiporeisai idiaitera.
Back to top
View user's profile Send private message
Ypsilon
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 3951
Location: Copenhagen, Denmark

PostPosted: Thu Jan 20, 2005 1:06 pm    Post subject: Reply with quote

Νομίζω ότι όλο αυτό που συζητάμε θα ταίριαζε καλύτερα στο τόπικ «σχέσεις-κράτους πολιτών», αφού
(μην τρελλαθούμε) από πουθενά δεν τεκμηριώνεται το γεγονός ότι η παθογένεια της ελληνικής γραφειοκρατίας έχει να κάνει με ρατσισμό, ξενοφοβία, και τα σχετικά.
Εγώ το ξεκίνησα αυτό το τόπικ, και είμαι ο πρώτος που φώναξα ότι όντως υπάρχουν πλέον ορατά δείγματα της αλλαγής νοοτροπίας των Ελλήνων έναντι των ξένων, αλλά μην βρούμε καινούργιο κοσκινάκι τώρα και βάλουμε και τη γραφειοκρατία στον ντορβά, γιατί αυτό που γίνεται στην Ελλάδα με το χαρτομάνι, είναι κάτι που προϋπήρχε του ίδιου του κόσμου! Razz
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Το "πολιτικό" κλουβί με τους τρελούς All times are GMT + 3 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 10, 11, 12 ... 23, 24, 25  Next
Page 11 of 25

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Web hosting by isol.gr