stadia.gr/forum Forum Index stadia.gr/forum
Εδώ μιλάμε για τα πάντα. Από Καλατράβα μέχρι… Καλομοίρα!
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Αρχιτεκτονική
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 9, 10, 11 ... 72, 73, 74  Next
 
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Υποδομές και έργα
View previous topic :: View next topic  
Author Message
worldofjustice
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Sep 2004
Posts: 983
Location: Zurich

PostPosted: Wed Sep 29, 2004 1:32 am    Post subject: Reply with quote

Κατασκευάστηκε κάτι περισσότερο από μισό αιώνα πριν,
Ψηφίστηκε ως το καλύτερο κτίριο της Αμερικής για τα
τελευταία 125 χρόνια. Κάθε χρόνο το επισκέπτονται
περισσότεροι από 75.000 άνθρωποι.

Παρακαλώ υποκλιθείτε στον Grand Master της αρχιτεκτονικής,
στον Frank Lloyd Right και το σπίτι των καταρρακτών:

Fallingwater (1936) Bear Run Pennsylvania
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Lucretius
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1762
Location: Θεσσαλονίκη

PostPosted: Wed Sep 29, 2004 2:12 am    Post subject: Reply with quote

Right ή Wright (το Lloyd το πέτυχες πάντως! )

(όποιος το θέλει σε μεγαλη ανάλυση ας στείλει mail)
Back to top
View user's profile Send private message
marin
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 29 Apr 2004
Posts: 1414
Location: London

PostPosted: Wed Sep 29, 2004 2:18 am    Post subject: Reply with quote

Nai symfwnw einai to wraiotero ktisma pou exw dei. Apo mesa de exeis tin aisthisi oti planasai mesa sto dasos, kai to ktirio sou epitrepei na blepeis apo mesa tous kataraktes..
Simply magical
Back to top
View user's profile Send private message
Giannis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 29 Mar 2004
Posts: 1682
Location: Ελβετία

PostPosted: Wed Sep 29, 2004 9:55 am    Post subject: Reply with quote

ωραίο το σπιτάκι στο δάσος....για μερικές μέρες το χρόνο όμως γιατί απ΄ότι παρατηρώ δε πρέπει να να το βλέπει και πολύ ο ήλιος. Επίσης από υγρασία δε το συζητώ καν.
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
dimetro
Full Member
Full Member


Joined: 26 Jul 2004
Posts: 214
Location: Aeghio-Xanthi

PostPosted: Wed Sep 29, 2004 11:34 am    Post subject: Reply with quote

OK Υ Very Happy Very Happy Καποτε ειχα διαβασει στις Εικονες,οτι ο επικουρος καθηγητης της Αρχιτεκτονικης στον Βολο ειχε διαφωνησει πληρως με τα εργα που γινονται στην Αθηνα,γιατι δεν εχουν το δικο τους στυλ,ειναι δηλ. κατι που γινονται σε ολον τον κοσμο...Δεν εχουν καποιο ιδιαιτερο αρχιτεκτονικο στοιχειο που να αποδεικνυει Ελλαδα... Evil or Very Mad Εν μερη εχει καποιο δικαιο,αλλα πολεις οπως το Ντουμπαι ηρθαν για δειξουν πανηγυρικα οτι πρεπει να γινει και στην Αθηνα(λεω Αθηνα γιατι ειναι η μοναδικη πολη στην Ελλαδα οπου μπορει να φιλοξενησει ουρανοξυστες χωρις να ειναι τερατουργηματα).Το Ντουμπαι εχει το δικο του τυπο στους ουρανοξυστες,εναν αραβικο τυπο Wink Wink.Κατι τετοιο μπορει να γινει και στην Αθηνα.δηλ να μην ειναι πολυ ψηλα λογω σεισμηκοτητας η να μην ειναι σκουρα κτλ.Για παραδειγμα ο καινουργιος πυργος του Λονδινου με τιποτα δεν θα ταιριαζε στην Αθηνα η εκεινη αθλια πεζογεφυρα...Οψομεθα Cool Cool (Το πεταξα και το αρχαικο Laughing Laughing )
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger MSN Messenger
worldofjustice
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Sep 2004
Posts: 983
Location: Zurich

PostPosted: Wed Sep 29, 2004 12:42 pm    Post subject: Reply with quote

Lucretius έχεις απόλυτο δίκιο, είναι Frank Lloyd Wright
Καλά τι παρατηρητικότητα είναι αυτή!!

Με την ευκαιρία, ο μετρ, ελπίζω εκεί που βρίσκεται να με συγχωρήσει
για την ιεροσυλιά που διέπραξα, έχει χτίσει γύρω στα 50 παρόμοια
σπίτια, για όποιον ενδιαφέρεται για εξοχικό Wink
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Lucretius
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1762
Location: Θεσσαλονίκη

PostPosted: Wed Sep 29, 2004 1:20 pm    Post subject: Reply with quote

είναι από τους αγαπημένους μου αρχιτέκτονες αλλά όχι για το Guggenheim. Nα σημειωθεί οτι το fallingwater είχε πράγματι προβλημα με την υγρασία (λογικό αν σκεφτούμε οτι περνά ποτάμι από τα θεμέλια) και αν θυμάμαι ανακαινίσθηκε-συντηρήθηκε αρκετά πρόσφατα. Αισθητικά πάντως είναι άψογο...


(πρέπει να έχω μερικές φωτο από την περίοδο της κατασκευής του...κάτσε να ψάξω)
Back to top
View user's profile Send private message
Sky Citizen
Visitor
Visitor


Joined: 30 Jun 2004
Posts: 9

PostPosted: Wed Sep 29, 2004 2:29 pm    Post subject: Reply with quote

dimetro αυτο που ειπε ο καθηγητης εγω το ελεγα στη φραση οτι ολες οι πολεις στον κοσμο εχουν τον καλατραβα τους και η Αθηνα ειναι πλεον μια απ'αυτες. Ελλειψη πρωτοτυπιας και μοναδικοτητας απο τη μια, νεος αρχιτεκτονικος αερας και γερο σπρωξιμο για αλλαγες απο την αλλη. Συμφωνω στο γεγονος οτι η Αθηνα πρεπει να εχει το στυλ της, το swiss:re -αν και εντυπωσιακο- ειναι ακαταλληλο κτηριο για την Αθηνα (για την πεζογεφυρα-εκτρωμα στο Λονδινο που αναφερθηκε πιο πανω, να μη μιλησω γιατι το στομαχι μου ειναι ακομα ανακατεμενο.. Confused Mad ). Να παραδειγματιστει η Αθηνα απο τη μοναδικοτητα του Ντουμπαι (οχι ομως σε αυτο τον τεραστιο βαθμο υπερβολης), ναι στο μοντελο της Βιεννης (για μενα το ιδανικοτερο για την Αθηνα)
Back to top
View user's profile Send private message
woofy
Senior Member
Senior Member


Joined: 23 Jun 2004
Posts: 524
Location: Athens, Greece

PostPosted: Wed Sep 29, 2004 3:27 pm    Post subject: Reply with quote

dimetro wrote:
Καποτε ειχα διαβασει στις Εικονες,οτι ο επικουρος καθηγητης της Αρχιτεκτονικης στον Βολο ειχε διαφωνησει πληρως με τα εργα που γινονται στην Αθηνα,γιατι δεν εχουν το δικο τους στυλ,ειναι δηλ. κατι που γινονται σε ολον τον κοσμο...Δεν εχουν καποιο ιδιαιτερο αρχιτεκτονικο στοιχειο που να αποδεικνυει Ελλαδα...


Fobamai omws oti auti i nootropia polles fores odigei se topikistikes grafikotites pou apexoun apo tin ypsili texni...

Fysika kai prepei to neo ktirio na entassetai armonika ston periballonta xwro, alla to na "apodeiknyei Ellada" mporei na exei kai komikotragika apotelesmata... Otidipote den exei organiki sxesi me ton topo pou brisketai einai "lathos" egxeirima. Synepws ena epityximeno ergo texnis automata tha ekfrasei kai ti xora stin opoia brisketai, omws den prepei auto na ginei me "programmatiko" tropo, giati einai poly pithano na odigisei se kakogousta apotelesmata...
Back to top
View user's profile Send private message
gm2263
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1840
Location: Athens, Hellas

PostPosted: Wed Sep 29, 2004 11:14 pm    Post subject: Reply with quote

Και μιά και μιλάμε για Βιέννη, πολλοί απο σας θα νομίζετε ΄΄οτι είναι απλά μια πόλη με παραμυθένια χαμηλά κτίρια, (πού έτσι είναι όσον αφορά το κέντρο της ) κλπ κλπ κλπ

Γιαααααα δέστε λοιπόν και αυτό εδώ:

http://www.emporis.com/en/il/im/?id=278786

Εκείνο που έχω να πώ είναι ότι παιδιά, έχουμε δικαίωμα να πιστεύουμε ποτι θέλουμε σχετικά με τα ψηλά κτίρια, κλπ κλπ κλπ. Το θέμα είναι να μην τρώμε κουτόχορτο. ΟΛΕΣ οι μεγάλες πόλεις τηε Ευρώπης (πλήν Ρωμης), ιστορικές και μή χτίζουν ψηλά κτίρια. Θα καταλάβαινα κάποιον που θα μου έλεγε ότι δεν χτίζονται στην Αθήνα (εννοώ σε μιά απόσταση πέραν των 10χλμ από την Ακρόπολη - εγώ ψιλοδιαφωνώ και για το ότι χτίστηκε ο Πύργος των Αθηνών στους Αμπελοκήπους αν το καλοεξετάσουμε, αλλά ελλείψει άλλων, καλός είναι) επειδή είναι σεισμογενής ζώνη, άσχετα αν με τη σημερινή τεχνολογία, το να θωρακίσεις και 40 πατώματα ενάντια σε σεισμούς μέχρι και 8 ρίχτερ γίνεται και το κάνουν ΠΧ στό Τόκιο.

Θα καταλάβαινα κάποιον που θα μου έλεγε ότι καλά είναι τα κτίρια που έχουμε αν όλα επί της Λ. Κηφισίας ήταν σαν το καινούριο της "Εθνικής Ασφαλιστικής" στη Συγγρού πχ. Θα έλεγα, υπάρχει φιλοσοφία, τα χτίζουμε μακρυά και μεγαλοπρεπή, όπως στη συνοικία της ΕUR στη Ρώμη (λέμε τώρα) πάει στην ευχή του Θεού. Το πρόβλημα είναι ότι δεν υπάρχει φιλοσοφία παιδιά. Απλά, κάποιος κάποτε θεωρησε ότι οι ουρανοξύστες είναι "καπιταλιστικοί", κάποιος άλλος είπε "η Αθήνα είναι για οκτώ πατώματα (αν και οι παλιοί έκαναν μέχρι και δέκα, όπως στο κέντρο) και κάποιος άλλος είπε ωραία εγώ όμως θέλω να βγάλω λεφτά, οπότε τι κάνουμε; και άρχισε το γλέντι όπου έχουμε μια θάλασσα απο μικρα μπετονένια κουτάκια που ούτε ωραία είναι, ούτε μεγαλοπρεπή είναι, τον κρύβουν τον ήλιο εφόσον η δόμηση είναι συνεχής αλλά κατα τα άλλα μας φταίει ή Λ. Κηφισίας που ακόμα και έτσι όπως είναι μας έβγαλε ασπροπροσωπους.

Αλλά τέλως πάντων, τα ξαναλέμε...
Back to top
View user's profile Send private message
Dimiskour
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 02 Jun 2004
Posts: 1189
Location: Αθήνα

PostPosted: Thu Sep 30, 2004 1:53 am    Post subject: Reply with quote

gm2263, episkeftika to site pou proanaferes (pragmatika poli endiaferon) kai paratirisa oti ola ta psila ktiria stin Athina ktistikan metaksi 1963 kai 1982. Deite edo:
http://www.emporis.com/en/wm/ci/bu/sk/li/?id=100623&bt=9&ht=2&sro=1

Os gnostis pou eisai, mporeis na pou peis ti sinaibei kai to ktisimo poliorofon ktirion stamatise? Mou kanei megali entiposi.

EDIT: sorry to link de anoige prin. Tora einai entaksei...
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
worldofjustice
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Sep 2004
Posts: 983
Location: Zurich

PostPosted: Thu Sep 30, 2004 2:53 am    Post subject: Reply with quote

Giannis wrote:
και το dubai κάποτε μια ασχημούπολη με πολυκατοικίες ήταν.....


Γιάννη, δείξε μας που κρύβουμε 900.000.000 βαρέλια πετρέλαιο που
βγάζει κάθε χρόνο η ευλογημένη και εύφορη έρημος των Εμιράτων
και μετά γινόμαστε και Manhattan αν θέλεις Very Happy.

Ενδιαφέρον το κτίριο που έδειξες αλλά το πιο γνωστό είναι το
ξενοδοχείο Burj Al Arab, για εξαιρετικά φτωχούς σεΐχηδες


Δεν σας δείχνω φωτογραφίες από το εσωτερικό γιατί υπάρχει
κίνδυνος τύφλωσης (οι τοίχοι είναι επενδεδυμένοι με φύλλα
χρυσού - βέβαια οι σεΐχηδες, εμίρηδες και μαχαραγιάδες μπαίνουν
φορώντας μαύρα γυαλιά Razz).
Κοιτάξτε με δική σας ευθύνη:
http://transit-port.net/Galleries/Dubai/images/Burj.Al.Arab.Pattern.jpg


Επίσης με δική σας ευθύνη επισκεφθέιτε την ιστοσελίδα
http://www.burj-al-arab.com
(εγώ έπαθα αλλοτρίωση ψυχής!)
http://elearning.ksut.edu.tw/knowledge/Burj.htm
(μην αφήσετε να κατέβουν όλες οι φωτογραφίες, μπορεί
να αποβεί επώδυνο - και όποιος ξέρει γιαπωνέζικα ας μας πει τι λέει).

Οι εμίρηδες έχουν τρελαθεί, από το πολύ πετρέλαιο μάλλον, και
χτίζουν τώρα το Burj Dubai (έχει ξεκινήσει ήδη και το 2008 παραδίδεται)

http://www.emporis.com/files/transfer/6/2003/12/235410.jpg

Οι πληροφορίες μιλάνε για 160 ορόφους και 700 μέτρα (κάποιοι
άλλο λένε 800...)
Αααα, το κτίριο θα είναι χτισμένο μέσα σε τεχνητή λίμνη ώστε
να προσφέρει "δραματικές όψεις"...

Υ.Γ. Έκανα το λάθος να κοιτάξω τις τιμές στο Burj Al Arab
(το οποίο έχει μόνο σουίτες). Εντάξει καλά μου ήρθε:
660Ε το φθηνότερο (170m2, 4 living room, jacuzzi) και
2200Ε ένα της προκοπής (335m2, 6 living room, jacuzzi,
dining room, dress room, kitchen room, 1king?)
http://www.burjalarab-hotel-dubai.com/suites.htm


Last edited by worldofjustice on Thu Sep 30, 2004 6:25 pm; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
gm2263
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1840
Location: Athens, Hellas

PostPosted: Thu Sep 30, 2004 1:23 pm    Post subject: Reply with quote

Arrow Dimiskour

Όπως άπαντες οι παλαιότεροι στο φόρουμ γνωρίζουν, είμαι editor για την Αθήνα, Πειραιά, Ρόδο και Θεσσαλονίκη (αν και έχω δουλέψει μόνο για την Αθήνα και Πειραιά) στο συγκεκριμένο site που πρίν λεγόταν http://www.skyscrapers.com και τώρα λέγεται http://www.emporis.com και οι φωτογραφίες και τα κείμενα είναι ως επι το πλέιστον δικά μου. Φυσικά η όλη συνεργασία γίνεται αμισθί και στον ελεύθερο χρόνο μου όποτε υπάρχει, λίγος ή πολύς. Οπότε είμαι επίσημα ο αρχαιότερος (στα 41 μου and counting - γαμώτο πότε πέρασαν τόσα χρόνια Evil or Very Mad ) φάν των ουρανοξυστών στην Ελλάδα. Πολύ γέλιο, αλλά πρίν την έλευση του Internet, το είχα απλά σαν χόμπυ και ντρεπόμουνα να το πώ κιόλας γιατί η Ελλάδα είναι λίγο ολοκληρωτική σαν χώρα σε όσους δεν είναι του συρμού. Τέλως πάντων.

Η υπόθεση απο όσο γνωρίζω των ουρανοξυστών άρχισε ανώμαλα και τελείωσε άδοξα. Συγκεκριμένα, με την εξαίρεση του Χίλτον που χτίστηκε το 1963, και δεν είχε καθαρή φιλοσοφία ουρανοξύστη (δηλαδή να ξεχωρίζει χαρακτηριστικά καθ΄ύψος, απλά το ύψος του και μέγεθος του ήταν μεγαλύτερο απο των άλλων γειτωνικών κτιρίων, όλα τα άλλα κτίρια χτίστηκαν ή πηραν άδεια επί δικτατορίας.

Επίσης, όπως θυμούνται οι λίγο παλαιότεροι, είχε γίνει μια προσπάθεια αρχές δεκαετίας 60 να χτιστεί ένα ψηλό νοσοκομείο για τον Ερυθρό Σταυρό στη Μεσογείων το οποίο όμως παρέμεινε ημιτελές μέχρι το 1996 οποτε και κατεδαφίστηκε. Λένε ότι υπήρχε κατασκευαστικό λάθος και ότι ο αρχιτέκτονας αυτοκτόνησε κλπ, δεν ξέρω περισσότερα, ότι έχω κάντε κλίκ για να το δείτε εδώ Arrow http://www.emporis.com/en/wm/bu/?id=168185 για περισσότερα, έχει και μια σπάνια λεπτομέρεια απο μια φωτό που ειχα πάρει από το Λυκαβηττό το 1992.

Είπα παραπάνω ότι η ιστορία με τους ουρανοξύστες άρχισε άδοξα, και τούτο οφείλεται στο ότι εν έτει 1967 έρχεται η δικτατορία η οπία αρχίζει μεταξύ άλλων να συζητά στην αρχή και μετά ταχύτατα για τα Ελληνικά δεδομένα να προωθεί την κατασκευή υψηλών κτιρίων. Στα 1968 οι δικτάτορες βγάζουν ένα νόμο τον Α.Ν. 395/68 "περί του ύψους των οικοδομών και του συστήματος της ελευθέρας δομήσεως" ο οποίος προβλέπει την ανέγερση κτιρίων "μεγάλου ύψους" εάν τριγύρω είναι "πανταχόθεν ελεύθερα", οπότε επιτρέπεται πολλές φορές να χτιστούν "κατα παρέκκκλιση των κειμένων διατάξεων".

Η αυνανία τους κατα τη γνώμη μου είναι ότι αντί να αποφύγουν ΤΕΛΕΙΩΣ να χτίσουν τέτοια μέσα στην Αθήνα όπου εκτός από τους λόγους της γειτνίασης με την Ακρόπολη και λοιπά ρομαντικά, υπάρχει και το αντικειμενικό κώλυμα ότι οι περιοχές του κέντρου, ακόμα και της εγγύς περιφέρειας του ειναι ήδη κορεσμένες και χτισμένες από τότε. Οπότε άρχισαν να χτίζονται οι πρώτοι "πύργοι" (έτσι τους λέγαμε τότε, και ο όρος περιελάμβανε οτιδήποτε πάνω από 10 πατώματα Rolling Eyes ) ΚΥΡΙΩΣ μέσα στον πολεοδομικό ιστό του Δήμου της Αθήνας (όπου όπως σας είπα το κακό είχε ΗΔΗ συντελεστεί απο τη δεκαετία του 50 και αρχές 60) και κυρίως στους Αμπελοκήπους όπου απλά πρώτα χτίστηκε ο Πύργος των Αθηνών (1968-1971 που ήταν ένα επίτευγμα για την εποχή του και φυσικά έτσι τον έβλεπαν και οι δικτάτορες στη μεγαλομανία τους) και μετά οι άλλοι Πύργοι με αποτέλεσμα η κατάσταση για πολλούς από τους κατοίκους που γειτνίαζαν μα αυτά τα κτίρια να είναι κάπως έτσι (κάντε κλίκ στα λίνκς να δείτε φωτογραφίες)

http://www.emporis.com/en/il/im/?id=178694

και

http://www.emporis.com/en/il/im/?id=167647

Οχι ότι καλύτερο, ιδίως στην δέυτερη περίπτωση όπου έχουμε ένα κτίσμα 18 ορόφων ΦΥΤΕΜΕΝΟ στη μέση του αστικού πουθενά στην περιοχή του Αγίου Νικολάου Αχαρνών και όπου κάποιος ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΨΑΞΕΙ ΕΠΙ ΤΟΥΤΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΒΡΕΙ εκεί που είναι χωμένο (για κάποιο περίεργο λόγο χτίστηκαν δυο-τρία εκεί προς τέρμα Πατησίων κλπ που πρέπει να κάνετε έρευνα για να τα βρείτε, λές και ντρεπόντουσαν να τα χτίσουν σε καμμιά πρόσοψη λεωφόρου για να τα δεί ο κόσμος).

Στην Αθήνα έχουμε το παράδοξο η συντριπτική πλειοψηφία των ψηλών κτιρίων να είναι κτίρια κατοικιών Shocked Shocked Shocked , και μόνο κανα δυο τρία να είναι οι "γυάλινοι πύργοι" που τρέμουν οι οικολόγοι (τα οκταόροφα "μεγαθήρια" Laughing Laughing Laughing Laughing της Κηφισίας που χτίστηκαν τη δεκαετία του 90 είναι ΚΑΛΥΒΑΚΙΑ σε σχέση με αυτά άλλων πολεων)

Τελειώνει λοιπόν η περίοδος της δικτατορίας όπου υπήρχαν σχέδια για ακόμη ψηλώτερα και μεγαλύτερα από τον Πύργο (δέστε πχ τις προτάσεις τον διαγωνισμό για το κτίριο της ΔΕΗ του 1971 αν τον βρείτε πουθενά και θα καταλάβετε τι εννοώ, απλά σας λέω ότι και το κτίριο του ΟΤΕ στην Κηφισίας από διαγωνισμό χτίστηκε για να πάρετε μια ιδέα για τα μεγέθη που "έπαιζαν" τότε).

Με το τέλος της δικτατορίας, αρχίζει μια διαμονοποίηση των πύργων (και του μεγάλου μεγέθους κτιρίων) ίσως όχι άδικα ιδίως για τα κτίρια κατοικιών, αλλά με χαρακτηριστικό το τυφλό μίσος εναντίον τους. Το 1977 κατατίθεται το νέο ρυθμιστικό σχέδιο της Αθήνας όπου πέφτει και η ταφόπετρα για τα υψηλά κτίρια στην Ελλάδα, ενώ το 1981 τελειώνει και το τελευταίο που είχε πάρει άδεια πρίν το 77, το γνωστό και μη εξαιρετέο Atrina Centre που και αυτό για την εποχή του καλό ήταν.

Από τότε, ενώ η Αθήνα είχε μια σχετική πρωτοπορία στο θέμα στην Ευρώπη (καλά καλά το 70 μόνο στο Παρίσι, το Λονδίνο και το Μιλάνο έπαιζαν σοβαρά πράγματα, δεδομένων ΚΑΙ των διαφορών στα οικονομικά μεγέθη των χορών υπό εξέταση σε σύγκριση με την Ελλάδα) καθιερώθηκε ένα όριο γύρω στα 30 μέτρα (27 για την ακρίβεια σύμφωνα με μια πηγή), ενώ άλλαξε η κυριαρχούσα ιδεολογία στο θέμα και βοηθούντος και του μεταπολιτευτικού κλίματος, αρχίσανε να ακούγονται οι γνωστές απόψεις περί "καπιταλιστικού μοντέλου ανάπτυξης" (ενώ η μικροαστική γυφτιά του τσιμέντου των εξαορόφων είναι αγλάϊσμα αισθητικής, τι να σου πώ Laughing ), ανθρωπίνων κλιμάκων (λές και αυτό που βλέπω απο τον Υμηττό ή ο όρος Αιγάλεω έχει καμμια σχεση με ανθρώπινες κλίμακες), να "φαίνεται η Ακρόπολη", λές και αν χτιστουν ουρανοξύστες μέτριου ύψους (έως 150 μ και σε μικρούς αριθμούς κατα μήκος της Αττικής οδού ή στο Μαρούσι ή στον Ελαιώνα θα χάσει η βενετιά βελόνια), ή "να μην ξεπερνάει κανένα κτίριο το ύψος της Ακτόπολης" (εδω... χάσατε γιατί η Ακρόπολη απέχει από το ύψος της θάλασσας καμμιά 150μ, εμένα μου αρκούνε, αντιστοιχούν σε καμμιά 30-40ριά πατώματα ύψος Mr. Green ).


Τέλως πάντων, to cut a long story short που λένε και στη γλώσσα των επικυριαρχων μας (άσχετο αλλά τι θα γίνει με αυτούς εκεί πέρα ρε παιδιά; αυτοί είναι ικανοί να ξαναβγάλουν τον Μπους παναθεμά τους) δεν νομίζω ότι με το να επιβάλλεις ένα cutoff limit 8 ορόφων σώζεις τίποτα. Δεν καταλαβαίνω επίσης πώς η αυστηρότητα εξαντλείται ΜΟΝΟ στο ύψος ενώ απο εκεί και πέρα όποιος θέλει κάνει ότι θέλει, με αποτέλεσμα ενώ έχουμε καταξεσκίσει τα πάντα, με το που θα δούμε κάτι λίγο μεγαλύτερο ή ψηλώτερο τρελλαινόμαστε (πάλι καλά που δεν πήγαν τον Καλατράβα στο... ΣτΕ). Πιστεύω λοιπόν (και το λέω ξανά και ξανά εδώ πέρα εφόσον μου δίνεται το βήμα, thanks admin και ypsilon Smile ) ότι θα πρέπει το θέμα να επανεξεταστεί όσον αφορά τα κτίρια γραφείων (και για κατοικίες αν και ο Ελληνας δεν θα πολυγούσταρε, εκτός αν κατασκευαζόταν κτίρια που θα έχουν άλλου είδους ανέσεις που οι Πύργοι της δεκαετίας του 70 στην... Αχαρνών προφανώς δεν είχαν).

Δυστυχώς, ενώ στην Ελλάδα έχουμε Αρχιτεκτονικές σχολές, μας έχει φάει τόσα χρόνια η εσωστρέφεια, η ομφαλοσκόπηση και ο φατριασμός και σαν αποτέλεσμα, οι καλοί Ελληνες αρχιτέκτονες (Βλέπε Κονδύλης πχ) διαπρέπουν εκτός Ελλάδος ενώ οι υπάρχοντες (Τομπάζης, Αγιοστρατίτης, κλπ) απλώς επαναλαμβάνονται ή κατασκευάζουν κτίρια που πόρρω απέχουν απο τα όρια των δυνατοτήτων τους ενώ οι κατασκευαστές με εξαίρεση το Βωβό και κανα δυο άλλους που είναι ο μισότυφλος στους τυφλούς, βαφτίζουν πέντε μεζονέτες σε "πολυτελές συγκρότημα κατοικιών", ή ένα πενταόροφο σε γυαλινη πρόσοψη και πέντε θέσεις υπόγειο πάρκινγκ στον πίσω δρόμο του Ιππικού ομίλου του Αμαρουσίου σε "πολυτελές συγκρότημα γραφειών" λές και είναι κανένα υπερμέγαρο. Τολμήστε κύριοι, τολμήστε και μη μας δουλεύετε. Όλοι κάπου έχουμε πάει εκτός Ελλάδος και έχουμε δεί και δυο πράγματα παραπάνω, όσο και εάν οι κρατούντες θα θέλανε να είμαστε εδώ για πάντα, και να μας πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλλες και να μας κάνουνε ένα καλό δρόμο και δυο γραμμές μετρό κάθε 50 χρόνια (οι Εθνικές οδοί άρχισαν να κατασκευάζονται το 1959) και μετά να μας τα παίρνουνε και να μας το χτυπάνε λες και μας έκαναν χάρη...

Από την άλλη έχω και ένα μύνημα στους "στρατευμένους" φοιτητές της αρχιτεκτονικής: Δε λέω, καλή η λαϊκή αρχιτεκτονική των Σαρακατσανέϊκων χωριών και η Βυζαντινή κρήνη στον Πανωκάτω Ράχη Αιτολοακαρνανίας αλλά όχι για τις κλίμακες μιας πόλης σαν την Αθήνα. Όλα χρειαζονται αλλα το καθένα εκεί που ταιριάζει. Τολμήστε, οπως ό συναδελφος σας ο οποίος στη διπλωματική του το 1972 πρότεινε τη σταδιακή μεταμόρφωση της Κυψέλης με την κατεδάφιση των υπαρχόντων πολυκατοικιών και την ανέγερση πύργων με παράλληλη αύξηση του πρασίνου. Δεν λέω ότι είναι η καλύτερη λύση, πάντως ο άνθρωπος ΤΟΛΜΗΣΕ και το πρότεινε, ΤΟΤΕ. Αυτό λέω και σε σας τολμήστε που να πάρει η ευχή δέστε και μερικά πράγματα με άλλο μάτι και θα με θυμηθείτε. Υστερα, μην ακούτε την προπαγάνδα γύρω σας. Είναι δυνατόν να λέμε ότι είναι άσχημη η La Defence στο Παρίσι και "ανθρωπίνων κλιμάκων" το Τέρμα Πατησίων; Μήπως έχουμε χάσει κάτι στο δρόμο, ξέρω' γω ρε παιδιά;


Last edited by gm2263 on Tue Oct 05, 2004 10:21 am; edited 2 times in total
Back to top
View user's profile Send private message
Dimiskour
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 02 Jun 2004
Posts: 1189
Location: Αθήνα

PostPosted: Thu Sep 30, 2004 10:35 pm    Post subject: Reply with quote

gm2263 se efharisto poli gia tin leptomerestati apantisi kai sigharitiria gia to site!

Tha simfoniso mazi sou sto oti de vlepo pou to provlima na ktistoun kapoioi ouranoksistes sto Marousi i kata mikos tis Attikis odous...ektos kai an...to mono isos pou tha mporousa na skefto einai oti kostizei arketa na thorakiseis ta ktiria enantion ton seismon. De ksero, ipotheseis kano...
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
gm2263
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1840
Location: Athens, Hellas

PostPosted: Fri Oct 01, 2004 7:50 am    Post subject: Reply with quote

Arrow Dimiskour

Ευχαριστώ αλλά δεν είναι δικό μου το site όπως πχ με την περίπτωση του admin και του stadia.gr ο οπίος το έχει χτίσει εξ' ολοκλήρου απο το μηδέν. Οι εκεί admins (που είναι πολλοί) μου παρέχουν τα εργαλεία (editing tools) και εγώ απλά ανεβάζω το υλικό. Ελπίζω δε τα πράγματα σε άλλους τομείς της χωής μου να ήταν πιό σταθερά για να έκανα περισσότερα. Τέλως πάντων, και πάλι καλά είμαστε.

Απλά αυτό που με ξενίζει (και εφόσον πλεόν όπως έχω γράψει, έχουμε τη δυνατότητα πλέον να το εκφράσουμε και δημόσια, φανταστείτε την όποια μοναξιά μου τα μέσα της δεκαετίας του 80πχ) είναι το ότι δεν βλέπω καμμία μα καμμία επαφή της αρχιτεκτονικής με την κοινωνία στην Ελλάδα, ανεξαστήτως ύψους κτιρίων. Αποφασίζεται πχ ανάπλαση πλατειών και καταστρέφεται ο χαρακτήρας τους (βλέπε Μοναστηράκι, Ομόνοια, Κολωνάκι και δε συμμαζέυεται) με αποτέλεσμα από λειτουργικής απόψεως να είναι χειρότερα από πρίν. Τα κάνουμε ΟΛΑ χαμηλά, με αποτέλεσμα (λογικό) ΚΑΙ η αξία της γής να ανεβαίνει, κΑΙ γραφειακούς χώρους υψηλής ποιότητας να μην έχουμε πολλούς (πήξαμε στα"πολυτελή συγκροτήματα γραφείων" των πέντε ορόφων) με αποτέλεσμα σε συνδιασμό και με άλλα πράγματα όπως πχ επιχειρηματικό περιβάλλον ο άλλος πάει τα κεντρικά του στην Κωνσταντινούπολη (όχι στο Μιλάνο ή στο Παρίσι) και κάτσε μήπως σε λίγο πάνε και στο Βελιγράδι Laughing -που θα πάει δεν θα καθαρίσουνε τις νάρκες;- Laughing και εμείς είμαστε με τη μεζούρα μην ανέβει το ύψος ενώ τα έχουμε καταξεσκίσει και καταχτίσει όλα...

Ξέρω γω ρε παιδιά, μπορεί να ΄χω και λάθος, αλλά θα μου πείς τώρα με την οικονομία που έχουμε ποιός θέλει καινούρια γραφεία... τι να πώ...
Back to top
View user's profile Send private message
marin
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 29 Apr 2004
Posts: 1414
Location: London

PostPosted: Fri Oct 08, 2004 1:24 pm    Post subject: Reply with quote

Loipon paradeigma pros mimisi gia anagennisi enos apaisiou kentrou (Birmingham Bullring) me tin kataskeui enos kainouriou ktiriou. Sas exw xanamilisei gia auto, prokeitai peri tou Selfridges pou einai polykatastima typou Harrod's.
Apolauste








Back to top
View user's profile Send private message
SpyroTheDragon
Full Member
Full Member


Joined: 04 Jun 2004
Posts: 249
Location: Chicago - Ilioupolis

PostPosted: Fri Oct 08, 2004 11:19 pm    Post subject: pragmatikos Thisauros Reply with quote

Paidia sxetika me thn arxitektonikh / poleodomia ton Athino vrika enan pragamtiko thisauro:

http://www.minenv.gr/hellenikon-competition/oa/en/philippides_en.htm

Prose3te tis photo kai fandastite pos tha borouse na htan h Athina an eixan ilopiithi ta sxedia afta... a nai, kathos fenete h Attiki odos eixe promeletithei apo to 1960 Rolling Eyes

Wow

Admin: Afto to post hsoun tha prepei na ginei post sthn Athina ton Oneiron mas;
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
nikitas
Senior Member
Senior Member


Joined: 18 Jun 2004
Posts: 463
Location: Frankfurt, DE

PostPosted: Sat Oct 09, 2004 3:35 pm    Post subject: Reply with quote

Έγιναν τελικά σήμερα τα εγκαίνια του Κοινοβουλίου της Σκωτίας. Το κτίριο ολοκληρώθηκε με 3 χρόνια καθυστέρηση και στοίχισε 10 φορές περισσότερο από το αρχικό κόστος (430εκ. λίρες αντί 40). Έργο του εκλιπόντα Καταλανού Enric Miralles και αρκετά αμφιλεγόμενο, η αρχική ιδέα ήταν τα αναποδογυρισμένα καράβια.

http://news.bbc.co.uk/1/shared/spl/hi/picture_gallery/04/magazine_the_new_scottish_parliament/html/1.stm
http://www.scottish.parliament.uk/nmCentre/images/latest/index.htm


Back to top
View user's profile Send private message
dimetro
Full Member
Full Member


Joined: 26 Jul 2004
Posts: 214
Location: Aeghio-Xanthi

PostPosted: Sat Oct 09, 2004 6:36 pm    Post subject: Reply with quote

Για την εξωτερικη εμφανιση δεν θελω να εκθεσω γνωμη Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
Τωρα το εσωτερικο κατι εχει να δειξει...
Παντως με αυτην την επενδυση ξυλου πιο πολυ σαν ξυλοσπιτο φαινεται παρα σαν κοινοβουλιο Rolling Eyes
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger MSN Messenger
woofy
Senior Member
Senior Member


Joined: 23 Jun 2004
Posts: 524
Location: Athens, Greece

PostPosted: Sun Oct 17, 2004 6:39 pm    Post subject: Reply with quote

Xthes anakoinothike to brabeio Stirling 2004 tis RIBA (Royal Institute of British Architects). To brabeio pige stous Foster & Partners gia to perifimo "Gherkin" (30 St Mary Axe) sto Londino:






http://www.architecture.com/go/Architecture/Also/Awards_3994.html

Sto pio pano link tha deite kai ola ta ktiria me to opoia antagonistike to "Gherkin"
Back to top
View user's profile Send private message
exitmusician
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 2456
Location: Athina, Hellas

PostPosted: Sun Oct 17, 2004 7:24 pm    Post subject: Reply with quote

Μεταφέρεται από άλλο topic - exitmusician

iosif1980 wrote:
hello paidai. εχει κανεις κανα νεοτερο σχετικα με τα πολυσινεμα που χτιζονται σε βουλιαγμενης,αχαρνων(ster) και εκεινη την κστασκευη που θυμιζει roller coaster με τα μπαμπου διπλα στο allou???
επισης στο site των στερ λεει οτι μεχτι τον δεκεμβριο θα ειναι ετοιμη η ναυαρχιδα του ομιλου.καμια ιδεα που κατασκευάζεται???
me to kt;irio me ta polysinema sthn attikh odo thw lamda ti g;inetai...?
opvw katalabate eimai fan toy sinema..


wizard wrote:
Αυτό δίπλα από το ΟΑΚΑ νόμιζα ότι το έφτιαχνε η βίλατζ αλλά δεν είμαι σίγουρος.

Μακέτα:

http://www.lamdaolympiavillage.gr/common_images/emporiko_01big.jpg
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Nikolas
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 1068
Location: Άλιμος!

PostPosted: Sun Oct 17, 2004 10:05 pm    Post subject: Reply with quote

To διαβασα στο ΒΗΜΑΓΚΑΖΙΝΟ και το μεταφερω στο Φορουμ επειδη μου εκανε πολυ θετικη εντυπωση... Very Happy

"ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ

Το εντυπωσιακο Κεντρο Διαδοσης Επιστημων και Μουσειο Τεχνολογιας που ανοιξε στην Θεσσαλονικη κανει το ονειρο -εικονικη-πραγματικοτητα.

Υπαρχει ζωη στα αστερια?Τι κανεις οταν σε πλησιαζει μια γιγαντιαια φαλαινα στα δεκα εκατοστα?Πως νιωθει κανεις οταν καταργειται η βαρυτητα?Καθως αυτα τα ερωτηματα βασανιζουν το μυαλο,οδηγωντας στην Εθνικη οδο για τη Χαλκιδικη λιγο πριν απο τη Θερμη ενας γιγαντιαιος θολος ασημι χρωματος σου δινει την αισθηση -ειδικα την ωρα που σουρουπωνει-οτι βρισκεσαι σε διατημικη βαση καπου στον Αρη.Σε τουτο το καινουργιο Ελ Ντοραντο της Θεσσαλονικης,μια περιοχη που λες και ερχεται απο το μελλον ,μια terra innovata οπου ξεφυτρωνουν τεχνολογικα παρκα,κολοσσιαια εμπορικα κεντρα,νεοι οδικοι αξονες,που θα ενωσουν τη χωρα με τον Βορρα των Βαλκανιων και αλλα θαυμαστα,εσκασε μυτη σε πενηντα στρεμματα το Κεντρο Διαδοσης Επιστημων και Μουσειο Τεχνολογιας Θεσσαλονικης"

Επισης ,εχει ψηφιακη βιβλιοθηκη ,κινηματοθεατρο,προσομοιωτη εικονικης πραγματικοτητας 18 θεσεων και εκταση 14.000 τετραγωνικα μετρα.Προβλεπομενη επισκεψιμοτητα 90.000/χρονο Shocked

Θα ηθελα να σχολιασουμε την αρχιτεκτονικη του...Την χρησιμοτητα του ας την σχολιασουμε στο τοπικ <<Εργα στη Θεσσαλονικη>> Razz
ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ειναι οτι προκειται για ενα πραγματικο στολιδι.Τι να πω?Δεν το πιστευα στην αρχη οτι εγινε τετοιο πραγμα στην Ελλαδα Shocked Cool

ΜΠΡΑΒΟ ΕΛΛΑΔΑ-ΜΠΡΑΒΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ!! Wink

Ανεβασα φωτογραφιες στο Briefcase μου Wink Exclamation


http://briefcase.pathfinder.gr/zoom/Nik004/27798/328376

http://briefcase.pathfinder.gr/zoom/Nik004/27798/328361
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
worldofjustice
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Sep 2004
Posts: 983
Location: Zurich

PostPosted: Mon Oct 18, 2004 12:03 am    Post subject: Reply with quote

Καταπληκτικό το Τεχνικό Μουσείο Θεσσαλονίκης

http://www.tmth.edu.gr/

Μπράβο σε όσους το οραματίστηκαν, σε όσους το σχεδίασαν και το κατασκεύασαν.

Δεν μπορώ να πω ότι με εντυπωσιάζει αρχιτεκτονικά (Ειδικά αν το φανταστώ
χωρίς τον θόλο - αλλά αφού υπάρχει έχει καλώς). Βέβαια είναι σαφέστατα
ένα αξιοπρεπές κτίριο. Η πιο όμορφη ιδέα είναι ότι φαίνεται βυθισμένο στον
χώρο και δεν ξεπροβάλει σαν όγκος στη μέση του πουθενά.

Όσο για την χρησιμότητα του, μακάρι να είχαμε φτάσει στο επίπεδο ως χώρα
για να γίνονται μόνο τέτοια δημόσια έργα.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
worldofjustice
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Sep 2004
Posts: 983
Location: Zurich

PostPosted: Mon Oct 18, 2004 12:07 am    Post subject: Reply with quote

Ήθελα να βάλω αυτό το Post στους πολυχώρους. Όμως είδα ότι το εν λόγω
thread "κόπηκε" άρα το τοποθετώ εδώ.

Στο προσκήνιο ο Βόλος
ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΑΚΙΝΗΤΩΝ ΦΤΙΑΧΝΟΥΝ ΠΟΛΥΧΩΡΟΥΣ

http://www.enet.gr/online/online_text?c=114&id=34013428

ενδεικτικά:

Arrow *Στις αρχές Δεκεμβρίου θα ξεκινήσει η επίσημη λειτουργία της εμπορικής αγοράς «Old City» που αναπτύσσεται από την «Αντωνίου ΑΕ» και «Juniors» στην περιοχή «Παλαιά» της πόλης. Πρόκειται για επένδυση 15 εκατ. ευρώ σε οικόπεδο 15 στρεμμάτων και σε καλυμμένο χώρο 20 χιλιάδων τετραγωνικών. Θα φιλοξενήσουν εμπορικά καταστήματα και επιχειρήσεις από την τοπική κυρίως αγορά αλλά γνωστές αλυσίδες όπως η Jumbo, που έχει μισθώσει χώρο πάνω από 5.500 τετραγωνικά και η αλυσίδα εστίασης Snacker's Place της Κατσέλης.

Arrow *Επειτα από μικρή παύση, οι μπουλντόζες για την κατασκευή του πρώτου πολυχώρου ψυχαγωγίας στο Βόλο έπιασαν πάλι δουλειά. Η ΓΕΚ-ΤΕΡΝΑ έχει αναλάβει την ανάπλαση του κτιρίου των παλιών κυλινδρόμυλων Λούλη και την κατασκευή ενός νέου διώροφου κτιρίου που θα λειτουργήσει κυρίως ως ψυχαγωγικό-εμπορικό κέντρο.

Ο πολυχώρος θα καλύψει έκταση 6.100 τετραγωνικών, με υπόγειο πάρκινγκ 2.500 τ.μ.

Arrow *Με στόχο την ανάδειξή του σε πολιτιστικό κέντρο της Κεντρικής Ελλάδας, η Τράπεζα Πειραιώς σε συνεργασία με τη ΓΕΚ ανέλαβαν την αξιοποίηση του πρώην κεραμοποιείου Τσαλαπάτα, που βρίσκεται επίσης στα «Παλαιά».
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
iosif1980
Visitor
Visitor


Joined: 26 Aug 2004
Posts: 3

PostPosted: Wed Oct 20, 2004 3:01 am    Post subject: sxetika me polixwrous Reply with quote

ΓΕΙΑ ΣΑΣ...ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΤΟΠΙΚ ΠΟΛΥΧΩΡΟΙ...
ΕΜΑΘΑ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ Η ΕΚΤΑΣΗ ΔΙΠΛΑ ΣΤΟ ALLOU
WWW.MADVIL.GR ΚΑΙ ΚΑΤΕΒΑΣΤΕ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ...ΑΝ ΔΙΑΒΑΣΕΤΕ ΤΙ ΘΑ ΦΤΙΑΞΟΥΝ ΕΚΕΙ ΜΕΣΑ ΘΑ ΦΡΙΚΑΡΕΤΕ!!!!
ΕΙΝΑΙ EXTREME PARK ΜΕ ΓΑΜΑΤΑ-ΤΕΛΕΙΑ RIDES
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Υποδομές και έργα All times are GMT + 3 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 9, 10, 11 ... 72, 73, 74  Next
Page 10 of 74

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Web hosting by isol.gr