stadia.gr/forum Forum Index stadia.gr/forum
Εδώ μιλάμε για τα πάντα. Από Καλατράβα μέχρι… Καλομοίρα!
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Αγωνιστικό κομμάτι - ΣΤΙΒΟΣ
Goto page Previous  1, 2, 3 ... , 9, 10, 11  Next
 
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Ολυμπιακοί Αγώνες
View previous topic :: View next topic  
Author Message
gm2263
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1840
Location: Athens, Hellas

PostPosted: Fri Aug 27, 2004 8:24 pm    Post subject: Reply with quote

Εν ολίγοις:

Η καλύτερη απάντηση (που ισοδυναμεί με χαστούκι) είναι τα μετάλλια που πήραν οι αθλητές μας -τι διάολο, όλοι με μια σύριγγα στο χέρι ήτανε; Αυτο και μόνο αρκεί και όχι οι υστερίες που δίνουν την εντύπωση κομπλεξικών. Κάθε φορα που ένας Ελληνας παίρνει και απο ένα μετάλλιο και ακούγεται ο Εθνικός Υμνος αρκεί για να σωπαίνει ο κάθε κακόπιστος.

Τη στιγμή που ο Παπαϊοάννου άρχιζε την καταπληκτική τελετή έναρξης και τα ΖΩΑ του BBC, των ΝΥ Τimes και των λοιπών ξυλάγγουρων έβλεπαν το κυκλαδίτικο εδώλιο να σπάει σε χίλια κομμάτια σαν να μιλούσε και να τους έλεγε: Να ρε, αυτοί είμαστε, εκείνη τη στιγμή γινόταν η "επικοινωνία" και όχι όταν με αφορμή τον αποκλεισμό δυο άτυχων στην ουσία, τίποτα παραπάνω και τίποτα παρακάτω, πρωταθλητών μας (είπαμε, οι γνώστες ξέρουν τα ρίσκα του πρωταθλητισμού), καναμε επίδειξη καφρίλας αποδεικνύοντας στην ουσία την ενοχή των -επαναλαμβάνω- απλά άτυχων Κεντέρη και Θάνου,

Ευτυχώς που τα άλλα τα "παιδιά" τα πήγαν καλά και αποδείξαμε ότι μπορεί να μας έβλαν τρικλοποδιά αλλά ΔΕΝ πέσαμε. Ευτυχώς...
Back to top
View user's profile Send private message
smarg
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1156

PostPosted: Fri Aug 27, 2004 9:47 pm    Post subject: Reply with quote

Η Μιρέλα το χάλκινο 14ο μετάλλιο για την Ελλάδα!!! Razz
Back to top
View user's profile Send private message
Centaur
Junior Member
Junior Member


Joined: 09 Aug 2004
Posts: 84
Location: Volos

PostPosted: Fri Aug 27, 2004 9:52 pm    Post subject: Reply with quote

Ακούω αυτή τη στιγμή στο ΟΑΚΑ να παίζει Ζορμπά και όλο το στάδιο να ακολουθεί με παλαμάκια. Shocked Shocked Shocked Τι έγινε ρε παιδιά; Γλέντι τρικούβερτο θα στησετε εκεί πάνω. Laughing Laughing

Οι αγώνες μας δεν είναι καθόλου βαρετοί. Μα καθόλου.


edit: Επιτέλους έσπασε η γρουσουζιά του 13ου μετάλλιου την 13η μέρα των αγώνων με την Ελλάδα στην 13η θέση του πίνακα!! Και των 13 μεταλλίων του Σύδνευ. Μπράβο στη Μιρέλλα.
Back to top
View user's profile Send private message
Ypsilon
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 3951
Location: Copenhagen, Denmark

PostPosted: Sat Aug 28, 2004 1:39 am    Post subject: Reply with quote

Μόλις γύρισα από το ΟΑΚΑ όπου είχα πάει με φίλο από το φόρουμ. Σήμερα σώσαμε τα προσχήματα, και όχι μόνο δεν δημιουργήθηκε το παραμικρό έκτροπο την ώρα της απονομής στα 200 μέτρα, αλλά οι νικητές χειροκροτήθηκαν δεόντως και όλα έμοιαζαν σαν να μη συνέβη τίποτα.
Ποσώς με ενδιαφέρει αν το εκτίμησαν τα ξένα ΜΜΕ (που σίγουρα το εκτίμησαν), εκείνο που έχει σημασία είναι ότι δεν ένιωσα σαν κάφρος και δεν χρειάστηκε να απολογηθώ στον ίδιο μου τον εαυτό, επειδή η επίδειξη απρέπειας εξακολουθεί να θεωρείται "εθνική αρετή" των Ελλήνων.
Ας σκεφτούμε μόνο τι θα λέγαμε εμείς οι ίδιοι, αν το 2000 το φαβορί των Αυστραλών στα 200 πιανόταν ντοπαρισμένο, και οι Αυστραλοί αποδοκίμαζαν χυδαία για ένα δεκάλεπτο τον Κεντέρη μη αφήνοντάς τον να πάρει εκκίνηση.
Ας μάθουμε λοιπόν να μη ρίχνουμε το ανάθεμα σε δικαίους και αδίκους, και το χτεσινό ξεφτιλίκι ας μας γίνει μάθημα μπας και ξεκολλήσουμε καμμιά φορά και αρχίσουμε να σκεφτόμαστε πριν αντιδράσουμε...

Κατά τ' άλλα, όποιος δεν έχει δει το ΟΑΚΑ νύχτα με χιλιάδες ανθρώπους να κυκλοφορούν χαρούμενοι και να μην χορταίνουν την ομορφιά, σίγουρα έχει χάσει μια πολύτιμη εικόνα που δεν θα επαναληφθεί. Crying or Very sad Έχουμε στα χέρια μας ένα αριστούργημα που πιστεύω να μην το παρατήσουμε από τη Δευτέρα. Κάποια στιγμή θα ανεβάσω φωτογραφίες στο κατάλληλο τόπικ.

Μπράβο στη Μιρέλλα που συνεχώς αποδεικνύεται αθλήτρια μεγάλων διοργανώσεων, πάντα ψύχραιμη και ετοιμοπόλεμη, η οποία στην τελευταία βολή της έκανε το αυτονόητο για έναν μεγάλο αθλητή: Επαναδιεκδίκησε το μετάλλιο που είχε χάσει μόλις 2 λεπτά πριν από τη Νέριους, έριξε το ακόντιο εκεί που έπρεπε και βρέθηκε στη φυσική της θέση: Το βάθρο! Τελικά αυτή και η Κελεσίδου είναι οι πιο αξιόμαχες αθλήτριές μας, και μάλλον δεν είναι τυχαίο που είναι και οι πιο σεμνές.
Όσο για τα κορίτσια της σκυτάλης των 400 θα κάνουν την έκπληξη αύριο, να το θυμηθείτε. Wink
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
gm2263
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1840
Location: Athens, Hellas

PostPosted: Sat Aug 28, 2004 10:13 am    Post subject: Reply with quote

Συμφωνώ και επαυξάνω Γιάννη. Και για τη σκέψη σου για το ενδεχόμενο να είχε γίνει κάτι α λα κεντέρης στην Αυστραλία, αλλά και για τις Κελεσίδου και Μανιάνι. Μεγάλης κλάσης αθλήτριες, χωρίς πολλά πολλά, που μιλούν μόνο στα στάδια και όχι εκτός...

Οσο για τα στάδια, ας αξιοποιήσουμε το υπάρχον thread για τη μεταολυμπιακή χρήση των εγκαταστάσεων. Το θέμα χρήζει όντως συζήτησης...
Back to top
View user's profile Send private message
Centaur
Junior Member
Junior Member


Joined: 09 Aug 2004
Posts: 84
Location: Volos

PostPosted: Sat Aug 28, 2004 1:01 pm    Post subject: Reply with quote

Αφιερωμένο εξαιρέτικα σε όσους αισθάνθηκαν κάφρoι το βράδυ της 26ης Αυγούστου.

Quote:
Crowds are not sheeps. They feel, they think and they act. Greek spectators are not obliged to turn the stadium into a ritual for mighty athletisim Gods, when they felt so much disappointed for not seeing their hero in the tracks.

Credit: modus-hg από wafforum


Δεν μπορώ να πώ τίποτα παραπάνω.
Με τις υγείες σας.
Back to top
View user's profile Send private message
exitmusician
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 2456
Location: Athina, Hellas

PostPosted: Sat Aug 28, 2004 1:08 pm    Post subject: Reply with quote

Μάλλον οι 70.000 θεατές που χτες στο ΟΑΚΑ έκαναν απόλυτη ησυχία για την απονομή των 200μ. ήταν πρόβατα...

Το κοινό χτες σκέφτηκε την αδικία της προηγούμενης μέρας, αισθάνθηκε την κοροϊδία του Κεντέρη και έδρασε κάνοντας το αυτονόητο: να σεβαστεί εκείνους που κέρδισαν και όχι να "τιμήσει" εκείνους που κρύφτηκαν...
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Stakaman
Junior Member
Junior Member


Joined: 10 May 2004
Posts: 125
Location: Brussels

PostPosted: Sat Aug 28, 2004 1:13 pm    Post subject: Reply with quote

Asto re file centaur

Afou den prokeitai na symfonisoume se auto to thema oloi, kai eutyxos edo pou ta leme.

To oti xtes xeirokrotithikan oloi oi nikites deixnei akrivos oti tin pempti den itan epidiksi kafrilas alla kati allo. telos panton ego den prokeitai na synexiso se auto to thema.

Aurio teleionoun oi agones kai pigan mia xara opote prepei na eimaste xaroumenoi Laughing Laughing

Arrow katse re exit

diladi oi 70000 pou itan xtes itan oloi pneumatikes dianoies kai oi 70000 proxtes kafroi kai anegefaloi???? Ti einai auta pou leme tora.
Back to top
View user's profile Send private message
Ypsilon
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 3951
Location: Copenhagen, Denmark

PostPosted: Sat Aug 28, 2004 1:39 pm    Post subject: Reply with quote

Centaur wrote:
Αφιερωμένο εξαιρέτικα σε όσους αισθάνθηκαν κάφρoι το βράδυ της 26ης Αυγούστου.

Quote:
Crowds are not sheeps. They feel, they think and they act. Greek spectators are not obliged to turn the stadium into a ritual for mighty athletisim Gods, when they felt so much disappointed for not seeing their hero in the tracks.

Credit: modus-hg από wafforum


Δεν μπορώ να πώ τίποτα παραπάνω.
Με τις υγείες σας.


Centaur δεν είναι τρόπος διαλόγου αυτός, και το έχεις επαναλάβει κι άλλες φορές με άλλα μέλη. Υποδείξεις, ειρωνίες, μπηχτές και άλλα παρόμοια, μπορείς να τα εξασκείς στους φίλους σου, εφόσον θες, και όχι σε άτομα που δεν γνωρίζεις (και ίσως ούτε και αυτά θα ήθελαν να σε γνωρίζουν), και επιπλέον δεν σου έχουν δώσει ποτέ δικαίωμα.
Επειδή λοιπόν καταφανέστατα αναφέρεσαι στο δικό μου post, έχω να σου συστήσω από δω και μπρος να αναφέρεσαι ονομαστικά σε αυτόν με τον οποίον διαφωνείς, εφόσον έχεις τα κότσια. Λεκτικές χαριτωμενιές του στυλ "περαστικά σας", "με τις υγείες σας" και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο, να τις κρατάς για τον εαυτό σου. Το forum είναι ήδη πολύ φορτωμένο για να σηκώνει και εξυπνάδες, πολύ περισσότερο όταν δεν κολλάνε πουθενά και δεν απαντάνε επί της ουσίας στα επιχειρήματα των συνομιλητών σου.

Δεν προτίθεμαι να σου ζητήσω συγνώμη κι από πάνω, επειδή έχω άποψη και την καταθέτω. Και μόνο επειδή δεν σε έχω προσβάλλει ποτέ, περιμένω τη συμμόρφωσή σου με τις αρχές του διαλόγου.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
exitmusician
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 2456
Location: Athina, Hellas

PostPosted: Sat Aug 28, 2004 1:43 pm    Post subject: Reply with quote

Όχι, όχι, δεν το εννοώ έτσι. Απλώς φάνηκε ξεκάθαρα ότι το προχτεσινό σκηνικό δεν εξέφραζε και δεν τιμούσε πολλούς που έφυγαν από το ΟΑΚΑ εκείνη τη στιγμή αλλά και τη συντριπτική πλειοψηφία αυτών που ήταν χτες μέσα στο ΟΑΚΑ. Ούτε καν ακούστηκε χτες το όνομα του Κεντέρη στη διάρκεια της απονομής, εκτός από 2-3 μοναχικούς "σταυροφόρους" που τον επευφημούσαν και παρακινούσαν τον κόσμο να "καθήσει κάτω" και να "μη σηκώνεται για τους μ@λ@κες" κατά την ανάκρουση του Εθνικού Ύμνου των ΗΠΑ και οι οποίοι τελικά υποχρεώθηκαν να σωπάσουν. Τείνω να καταλήξω στο συμπέρασμα ότι προχτές κάποιοι ήθελαν να ξεσπάσουν κάπου (οπουδήποτε) επειδή ο Κεντέρης δεν τους έκανε την τιμή να τρέξει στην κούρσα για την οποία είχαν αγοράσει εισιτήρια, και βρήκαν τους αθλητές των 200 μ. ως τον πιο εύκολο και άμεσο (αλλά όχι άμεσα σχετιζόμενο) στόχο. Στην τελική όμως ας πήγαιναν κάτω από το μπαλκόνι του Κεντέρη για να επευφημήσουν την κούρσα που ποτέ δεν έκανε.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
incisiv
Junior Member
Junior Member


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 149
Location: athens

PostPosted: Sat Aug 28, 2004 3:06 pm    Post subject: Reply with quote

ΑΥΤΟΠΤΗΣ ΜΑΡΤΥΣ

Γνώριμα πρόσωπα ...

Στα ορεινά της «Θύρας 28», λίγο πριν από την έναρξη του αγωνίσματος των 200 μ. ανδρών, βράδυ Πέμπτης. Ολοι μας εκεί, θύματα του πρόωρου ενθουσιασμού μας για τον επερχόμενο θρίαμβο του Κεντέρη.

Σπεύσαμε από μήνες πριν, μέσω του Ιντερνετ, να αγοράσουμε εισιτήρια για τη μαγική κούρσα. Η προαναγγελία στον ηλεκτρονικό πίνακα μας βρήκε θυμωμένους. Κάποιοι μας χάλασαν τη γιορτή. Δεν συμφωνούσαμε όλοι στο ποιοι.

Οι πλείστοι άρχισαν να φωνάζουν «Κεντέρης-Κεντέρης», και να αποδοκιμάζουν τους Αμερικανούς. Ηταν η πιο εύκολη λύση. Τακτοποιήσαμε όλα τα κόμπλεξ, όλες τις ψευδαισθήσεις μας, και αποδείξαμε, όπως έλεγε και ο από πίσω, ότι «εμείς οι Ελληνες δεν μασάμε».

Στην μικρή γωνίτσα μας, εκεί στο στάδιο, λίγοι δεν συμμετείχαν στα «ουουου» εναντίον των Αμερικανών, και στα «ζήτω» υπέρ του δικού μας, του απόντος. Οταν ηρέμησαν κάπως τα πνεύματα, ανοίξαμε κουβέντα με μερικούς. Διαπιστώσαμε, κατ' αρχάς, μια σοβαρή έλλειψη ενημέρωσης. Παραδέχτηκαν, μάλιστα, προς το τέλος (όταν τους εξηγήσαμε ότι και Αμερικανοί έχουν ελεγχθεί, και ότι η ομάδα τους ήρθε με σοβαρές ελλείψεις στην Αθήνα επειδή, ακριβώς, μερικοί πολύ μεγάλοι αθλητές αποκλείστηκαν γιατί βρέθηκαν ντοπαρισμένοι), ότι «δεν το ακούσαμε αυτό από κανένα κανάλι», και ότι, βεβαίως, «δεν διαβάζουμε εφημερίδες».

Ηταν, επομένως, και ως επί το πλείστον, ένα κοινό βγαλμένο απευθείας από τηλεοπτικό παράθυρο. Ενα κοινό που θέλει δακρύβρεχτες ιστορίες από τα χωριά και τους συγγενείς των αθλητών, που υιοθετεί (χωρίς να πολυκαταλαβαίνει) την κάθε εύκολη ατάκα του κάθε τυχάρπαστου τηλεοπτικού δικηγόρου, και που τρέφεται καθημερινώς με ισχυρές δόσεις κακού πατριωτισμού και θρησκευτικής σαχλαμάρας του τύπου «ο θεός είναι μαζί μας».

Η μεγάλη-μικρή παρέα που αποθέωνε τον Κέντερη και σφύριζε τους Αμερικανούς είναι η ίδια παρέα που πάει στο γήπεδο επιθυμώντας νίκη της ομάδας της πάση θυσία, ακόμα και με τη βοήθεια του διαιτητή, ακόμα κι αν δεν παίζει καλά. Οταν η οθόνη έδειχνε τους Αμερικανούς και όλοι γιουχάιζαν, γύρισα προς τα πίσω να ιδώ το πρόσωπο ενός κυρίου που συνεχώς φώναζε «πάρτε τ' αρχ... μου τώρα».

Γνώριμο πρόσωπο. Οχι γνωστό. Το 'χουμε ξαναδεί χιλιάδες φορές στα μπροστινά τραπέζια σκυλάδικων, να εκτοξεύει γαρίφαλα και να δίνει διαταγή στα κορίτσια να κεράσουν μαϊμού-σαμπάνιες την τάδε φίρμα. Το 'χουμε ξαναδεί, αυτό το ίδιο πρόσωπο που προχθές φώναζε στους Αμερικανούς «πάρτε τα... τέτοια μου», να ουρλιάζει ότι ανήκει στους μικρομεσαίους, ότι μονίμως αδικείται, ότι πάντοτε φταίνε οι άλλοι για τις συμφορές του και ότι τα λάθη του δεν είναι τίποτ' άλλο από... παραστρατημένα προτερήματα. Της φυλής.

Φεύγοντας από το Στάδιο, πέσαμε και εμείς πάνω στο συνεργείο του Αντέννα. Η ρεπόρτερ κατέγραφε αντιδράσεις του κόσμου. Ο καθένας έδινε την μικρή του παράσταση, «δόξα στον Κεντέρη και στους Ελληνες, κατάρα στους μαύρους Αμερικανούς», και οι υπόλοιποι χειροκροτούσαν. Ενας-ένας παρέλασαν από το φακό. Και έφευγαν όλοι με μιαν αυταρέσκεια που μόνο σε πρόσωπα δικτατόρων έχω ξαναδεί, μόλις ολοκληρώνουν ένα ανόητο λογύδριό τους. Οι ξένοι γύρω μας, και στο στάδιο μέσα αλλά και απέξω όπως περπατούσαμε, δεν έλεγαν κουβέντα. Ηταν εμβρόντητοι. Ισως και τρομαγμένοι. Δεν θα ήθελα ποτέ να βρεθώ σε γήπεδο στο εξωτερικό και να ζήσω τέτοια ατμόσφαιρα εναντίον Ελληνα αθλητή.


ΧΡΗΣΤΟΣ ΜΙΧΑΗΛΙΔΗΣ


ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ - 28/08/2004
Back to top
View user's profile Send private message
gm2263
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1840
Location: Athens, Hellas

PostPosted: Sat Aug 28, 2004 3:16 pm    Post subject: Reply with quote

incisiv wrote:
ΑΥΤΟΠΤΗΣ ΜΑΡΤΥΣ

Δεν θα ήθελα ποτέ να βρεθώ σε γήπεδο στο εξωτερικό και να ζήσω τέτοια ατμόσφαιρα εναντίον Ελληνα αθλητή.


ΧΡΗΣΤΟΣ ΜΙΧΑΗΛΙΔΗΣ


ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ - 28/08/2004


Μια κουβέντα που αξίζει όσο χίλια βιβλία...

Τέλως πάντων, πέρασε και αυτό, ας δούμε τι θα γίνει με τους υπόλοιπους αθλητές μας που αγωνίζονται σήμερα... Οπως είπα: Η καλύτερη απάντηση είναι περισσότερα μετάλλια και όχι υστερικές κραυγές απο κομπλεξικούς κάφρους.
Back to top
View user's profile Send private message
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Sat Aug 28, 2004 3:36 pm    Post subject: Reply with quote

Συμφωνώ με αυτούς που λένε ότι θα έπρεπε να έχουμε το γιουχάρισμα εναντίον αθλητών που δίνουν τον αγώνα της ζωής τους στα 200 μέτρα

ΟΜΩΣ σχετικά με αυτό που αναφέρθηκε ότι οι Αμερικανοί είναι διαπιστωμένο ότι είχαν ελεγχθεί και ήταν καθαροί, θα διαφωνήσω και θα πω ότι αυτό είναι ανέκδοτο. Όλοι ξέρουμε ποιά χώρα έβαλε τους κανόνες αντιντόπινγκ σε αυτή την ολυμπιάδα και όλοι ξέρουμε κατα πόσο έχουν πιαστεί Αμερικανοί αθλητές στο παρελθόν κατά τη διάρκεια ολ. αγώνων ... Δεν έχουν πιαστεί ΠΟΤΕ !!!
Μήπως είναι και αυτοί μέλη της αρίας φυλής(όπως λέγανε άλλοι σε μια άλλη εποχή) όπου ότι κάνουν είναι τέλειο, όπου τα κορμιά τους είναι θαύματα της φύσης ;;; Και μην μου πείτε ότι αυτοί κάνανε έλεγχο στους αθλητές τους και βγάλανε τους "σκάρτους" πριν τους αγώνες και όλοι αυτοί που πέρνουν τα χρυσά είναι "καθαροί" ;;; Ας γελάσω .... αυτοί είναι που βγάζουν τα αντιντόπινγκ αυτοί και τα φάρμακα και θα είμουν αφελής να πιστέψω ότι αυτοί έβαλαν στην άκρη το "αμερικανικό όνειρο" για χάρη του όρκου που δώθηκε στη τελετή έναρξης από τη Δημοσχάκη(εκπροσωπώντας όλους τους αθλητές).
Back to top
View user's profile Send private message
Droulas13
Junior Member
Junior Member


Joined: 24 Jul 2004
Posts: 79
Location: Keira Knightley RULEZ

PostPosted: Sat Aug 28, 2004 3:39 pm    Post subject: Reply with quote

incisiv wrote:
ΑΥΤΟΠΤΗΣ ΜΑΡΤΥΣ

Δεν θα ήθελα ποτέ να βρεθώ σε γήπεδο στο εξωτερικό και να ζήσω τέτοια ατμόσφαιρα εναντίον Ελληνα αθλητή.


ΧΡΗΣΤΟΣ ΜΙΧΑΗΛΙΔΗΣ


ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ - 28/08/2004


O kurios autos se podosfairiko agwna apo pote exei na paei? H' estw apo pote exei na dei kapoion?

Ektos vevaia an o podosfairistis den sugkatalegetai stous athlites!

Me tin idia logiki mporoume na milisoume kai gia to basket, tennis, volley ktl


Sto na petame mia kouventa kai na dimiourgoume entupwseis prwtoi eimaste...
Back to top
View user's profile Send private message
Centaur
Junior Member
Junior Member


Joined: 09 Aug 2004
Posts: 84
Location: Volos

PostPosted: Sat Aug 28, 2004 4:20 pm    Post subject: Reply with quote

Εντάξει, με πείσατε.
Υπάρχουν άνθρωποι που αισθάνονται κάφροι όταν το πλήθος γιουχάρει ή εκδηλώνεται με τον μη προβλεπόμενο τρόπο. Μπορώ να το καταλάβω αυτό αν και θα ήθελα να δώ την ίδια υπερευαισθησία σε ένα γεγονός εσωτερικού ενδιαφέροντος χωρίς την παρουσία του υπέρτατου κριτή (βλ. ξένων). Τέλος πάντων, πολύ που με νοιάζει πως αισθάνεται ο καθένας, έλληνας ή ξένος. Όπως είπα παραπάνω, βγήκε το NBC δέκα λεπτά εκτός προγράμματος και θα βάλω τη γάτα μου να κλάψει...

Arrow Δεν ξέρω αν το θυμάστε καθόλου αλλά βρισκόμαστε στη Μεσόγειο. Σε όποια μεσογειακή χώρα και να συνέβαιναν αυτά τα γεγονότα θα υπήρχαν οι ίδιες αν όχι εντονότερες αντιδράσεις. Δεν μπορώ με τίποτα να φανταστώ τους Ιταλούς ή τους Ισπανούς να χειροκροτούν βαριεστημένα σε ανάλογη περίσταση. Ελπίζω αυτό να βοηθήσει μερικούς να αποβάλλουν λίγη από την ενοχή τους (πχ. τον Μιχαηλίδη). Εδώ και χιλιάδες χρόνια έχουμε μάθει να πηγαίνουμε σε στάδια, θέατρα, παλαίστρες, αρένες, ιππόδρομους και να ΦΩΝΑΖΟΥΜΕ. Δε θα μας κολλήσουν τώρα οι βόρειοι τη βαριεστημάρα τους με το έτσι θέλω.


Arrow exit:
δεν ξέρω αν είδες ειδήσεις την επόμενη ημέρα. Εγώ είδα όλους όσους εξέρχονταν του σταδίου να επιχαίρουν για το γιουχάρισμα και μάλιστα πολύ έντονα. Από που έβγαλες το συμπέρασμα ότι το πλήθος μετάνιωσε ή μεταλλάχθηκε την άλλη μέρα δεν μπορώ να καταλάβω. Μένω με την απορία γιατί δεν μπορούμε να δούμε το προφανές και καταφεύγουμε σε αναλύσεις στα όρια της λογικής. Στις 26 Αυγούστου αποδοκιμάστηκε η φαρσοκωμωδία της ΔΟΕ, όχι οι αθλητές. Ετσι αισθάνθηκε το πλήθος (δικαίως) και έτσι αντέδρασε. Ούτε κάφροι (παναγία μου...) είμαστε, ούτε αγενείς. Είμαστε εκδηλωτικοί και δεν ντρεπόμαστε γι' αυτό (οι εξαιρέσεις επιβεβαιώνουν τον κανόνα).

Arrow Υ:
Δεν είσαι ο μόνος που αισθάνθηκες κάφρος. Και άλλοι πριν από σενα προέβησαν σε ανάλογη εξομολόγηση. Αλλά και μόνο εσύ να ήσουνα δεν καταλαβαίνω γιατί θίχτηκες. Δηλαδή όταν εσύ εμμέσως χαρακτηρίζεις ένα πλήθος 70 χιλ. θεατών κάφρους είσαι καλός συνομιλητής και όταν εγώ σου απαντώ δίχως να προσθέσω κανένα δικό μου χαρακτηρισμό είμαι κακός; Έλα παναγία μου...


Με τις υγείες σας. (Υ: μια απλή ευχή είναι)
Back to top
View user's profile Send private message
OMF
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1961

PostPosted: Sat Aug 28, 2004 4:20 pm    Post subject: Reply with quote

Ημουν και εγω εχθες στο ΟΑΚΑ στην θυρα 30.
Πρωτον ,δεν ειμαι θαυμαστης του Κεντερη για αυτο αλλωστε δεν προαγορασα το τελικο στα 200μετρα παρα μονο τα 100m ανδρων και τη Μιρελλα που γουσταρω τη τσακπινια της.
Δεν εχω αναθεωρησει τιποτα και δηλωνω οτι αμα γινοταν και σημερα τελικος 200μ. και ημουν στο σταδιο θα φωναζα και εγω ''Κεντερης Κεντερης'' και φυσικα δεν θα γιουχαρα κανεναν .Δεν με νοιαζει τι γραφουν οι ξενοι γιατι ακολουθω παντα το ενστικτο και τη καρδια μου ,και στην περιπτωση αυτη το ενστικτο μου λεει οτι για τη πολλη κακη εικονα του πρωταθλητη Κεντερη τις τελευταιες μερες φταιει κυριος ο Τζεκος .
Ειχα αποφασισει οτι θα χειροκροτησω τους Αμερικανουν γιατι απλα αυτη δεν φταινε σε τιποτα αν και οι φατσες τους μου ειναι αντιπαθεις και ειμαι συγουρος οτι αυτος ο Κροφορντ εχει παρει πολλα κιλα ντοπας.
Οταν ηρθε η στιγμη χειροκροτησα χαλαρα ολους (αντιθετα η παρεα μου οχι) και φυσικα σεβαστικα τον εθνικο ημνο της Αμερικης .Στην αρχη πηγε καποιος ψηλα να φωναξει ""Ελλας - Ελλας '' πανω στο εθνικο ημνο αλλα καποιοι το εκραξαν τυπου ''Σκασε Βλακα'' και αλλοι με το ''ΣΣΣΣΣ'' και εσκασε .
Ενιωσα χαλια που εβλεπα τρεις μεταλλαγμενους Αμερικανους (μες στη χαρα που δεν ειχαν το Ελληνα Κεντερης και πηραν μονη τους τα μεταλλια) πανω στο βαθρο των νηκιτων στα 200μ. και μου ηρθε να αρχισω αυτομαστηγωνομαι απο οργη αλλα συγκρατηθηκα και στο τελος πηγα να κλαψω απο την ανωτερωτητα που εδειξα εκεινη τη στιγμη.
Εγω πιστευω οτι ο Κεντερης θα επανελθει και θα κανει αντοπαριστος μεγαλους χρονους γιατι πραγματικα ειναι αθληταρας ,μετα να δουμε τι θα πουν αυτοι που θελουν να το δουν κρεμασμενο στην Ομονεια..Επαναλαμβανω δεν ειμαι φαν του Κεντερη αλλα μετα απο την επιθεση που εχει δεκτει τις τελευταιες μερες σε αντιθεση με την αμνηστια των Αμερικανων εχω αρχισει να γινομαι. Δεν θελω να γινει θεμα λογω οτι κανει κακο στην διοργανωση αλλα απο την αλλη μην μας παιρναναι και για <<Αμερικανακια>>.
Κατα τα αλλα εχθες ηταν καταπληκτικη μερα με πολλα ρεκορ και πολλες συγκινησεις .
Στα [b]Highlights[/b]
-Η αποτυχια της αντοπαριστης Jones με εμφανης την σωματικη διαφορα απο τους προηγουμενους ολυμπιακους. Μπραβο στην ρωσιδες που αξια πηραν και τις 3 θεσεις στο βαθρο.
-Τρομερος τυπος ο Αμερικανος με το κρανος ,ειχε μια καμερα αποκλειστικα πανω του.
-Μπαβο στις κοπελες τις σκυταλοβρομιας με μονη εξαιρεση τη Ντοβα (την 2η) που πηγε να μας καψει . Φυσικα η Χαλκια αποθεωθηκα περισσοτερο απο της αλλες.
-Ο Κινεζος που αποθεωθηκε σαν να ηταν Ελληνας Αθλητης .Στην αρχη δεν καταλαβε τι επρεπε να κανει (22 χρονον ειναι ο καημενος και ηταν η πρωτη μεγαλη διοργανωση) και οταν συνηλθε απο το θριαμβο αρχισε το γυρο του θριαμβου οπου ο κοσμος τρελαινοταν.
-Η αποτυχια της Αμερικης στην σκηταλοδρομια 4χ100 οπου στην 2 αλλαγη τα σκατωσε λιγακη (παλι η αντοπαριστη jones εφταιγε)
-Και τελευταια αλλα πρωτη στη καρδια μας ,η Μιρελλα μας που παλεψε οσο μπουρουσε κοντρα σε ολα που τις εχουν τυχει το τελευταιο καιρο και βγηκε πρωτη στις καρδιες μας. Σε ενα συγκολιστικο τελικο ειδικα στην 6η βολη δεν υπηρχε περιπτωση να εβγαινε απο το βαθρο. Η Μιρελλα σε αντιθεση με το Κινεζο ηξερε τι επρεπε να κανει για να πανηγηρηση . Τι φωτογραφους καλεσε τη γυρο με στασεις εκανε , τι σκακπινιες στο κοσμο εκανε .

Το ΟΑΚΑ εχθες ηταν περισσοτερο γιορτινο απο ποτε σημειωνω:
-Ενα σουργελο που ειχε τιτλο ''Μις Αμερικα'' και κορωνα στο κεφαλι και πολλης κοσμος να βγαζει φωτο μαζι της .
-Ενα ζευγαρη κινεζους με παραδοσιακα που παλι ειχε ουρες με κοσμο που ηθελε φωτογραφια μαζι τους
-Εβγαζε εκπομπη το NBC και οσοι φιλοι εβλεπαν εγω ειμουν απο πισω και κουναγα μια Ελληνικη σημαια.
-Στη σταση της Κηφισιας ειταν η χαλκινη ολυμπιονικης της Αμερικης στην συγκρονισμενη κολυμβηση οπου ο κοσμος χειροκροτησε και ηθελε αυτογραφα η μια φωτογραφια μαζι της. Μου αρεσε που εγραφαν οτι οι Ελληνες θα γιουχαριζαν τους Αμερικανους Αθλητες εδω μηλαμαι εγινε πανικος λατρειας σε αυτη την Αμερικανιδα αθλητρια.

Αυτα τα λιγα απο την χθεσινη εκπληκτικη ημερα στο ΟΑΚΑ .

Arrow Y εδω ειμαστε μια παρεα και για να γραφουμε μηνηματα σημαινει οτι το απολαμβανουμε . Με φιλους πρεπει να μηλας πιο ανετα και μερικες φορες με εκφρασεις πρωτοτυπες (π.χ. εγω καμια φορα χρησιμοποιω το ΚΑΤΣΕ ΚΑΛΑ) . Καλο ειναι να προσεχουμε αλλα και να μην λαμβανουμε σοβαρα καθημερινες εκφρασης μελων φορουμ σε καποιο αλλο και πυστευω οτι δεν χρειαζοντα σε αυτη τη περιπτωση επιπληξη . Και μενα με εχουν ηρωνευτει και εχω ηρωνευτει αλλα παντα το περνω στην πλακα.
Back to top
View user's profile Send private message
OMF
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1961

PostPosted: Sat Aug 28, 2004 4:38 pm    Post subject: Reply with quote

Centaur wrote:
Εντάξει, με πείσατε.

Arrow exit:
δεν ξέρω αν είδες ειδήσεις την επόμενη ημέρα. Εγώ είδα όλους όσους εξέρχονταν του σταδίου να επιχαίρουν για το γιουχάρισμα και μάλιστα πολύ έντονα. Από που έβγαλες το συμπέρασμα ότι το πλήθος μετάνιωσε ή μεταλλάχθηκε την άλλη μέρα δεν μπορώ να καταλάβω. Μένω με την απορία γιατί δεν μπορούμε να δούμε το προφανές και καταφεύγουμε σε αναλύσεις στα όρια της λογικής. Στις 26 Αυγούστου αποδοκιμάστηκε η φαρσοκωμωδία της ΔΟΕ, όχι οι αθλητές. Ετσι αισθάνθηκε το πλήθος (δικαίως) και έτσι αντέδρασε. Ούτε κάφροι (παναγία μου...) είμαστε, ούτε αγενείς. Είμαστε εκδηλωτικοί και δεν ντρεπόμαστε γι' αυτό (οι εξαιρέσεις επιβεβαιώνουν τον κανόνα).


Δεν μεταλλακτηκαν οι Ελληνες αλλα εχουν γνωση οταν κανουν κατι γιατι το κανουν . Εγω θα φωναζα ''Κεντερης - Κεντερης '' γιατι απλα πυστευω οτι ο Κεντερης δεν ειναι περισσοτερο ντοπαρισμενος απο τους Αμερικανουν απλα προσπαθησε να ξεφτιλισει τους Αμερικανουν με το ιδιο τους το οπλο.
Φυσικα και ειμαι κατα του Ντοπιγκ γιατι προκαλει σοβαρα προβληματα στην υγεια των αθλητων και δεν θελω Ελληνας να ξαναχρειασει να κανει χρηση αναβολικος αν και θα αγωνιζεται χωρις να εχει ισους ορους.
Την παρασκευη ο Ελληνας δεν εκανε κατι γιατι ξερει τα ορια (πραγμα που λαει σαν τους Αγγλους ποτε δεν μπορουν να ξεχωρησουν) ,ξερει ποτε πρεπει να σταματαει και αγαπαει την πατριδα του. Δεν ηταν σωστο να γινει κατι σε εθνικο υμνο και απονομη και δεν εγινε .Τελος .
Back to top
View user's profile Send private message
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Sat Aug 28, 2004 8:22 pm    Post subject: Reply with quote



Με κρυφή ελπίδα την κατάκτηση ενός μεταλλίου θα αγωνιστούν απόψε (22.00) τα κορίτσια μας της σκυταλοδρομίας 4x400μ. Οι Χαρούλα Μπουντά, Δήμητρα Ντόβα, Χρύσα Γκουντενούδη και Φανή Χαλκιά θα «παλέψουν» με «νύχια και με δόντια» προκειμένου να πραγματοποιήσουν μια καλή παρουσία απέναντι στις πανίσχυρες ομάδες των Ρωσίδων, των Αμερικανίδων και των Τζαμαϊκανών και, γιατί όχι, να κάνουν την έκπληξη.

flash.gr


EDIT
Κλαψ 8ες βγήκαν. Τι ατυχία !!! σε μια από τις αλλαγές η Ρουμάνα πάτησε τη δικιά μας και της έβγαλε το παπούτσι Shocked Rolling Eyes


Last edited by losada7 on Sat Aug 28, 2004 10:25 pm; edited 4 times in total
Back to top
View user's profile Send private message
Manchester_7
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Apr 2004
Posts: 800
Location: 53.3° N 2.3° W (Manchester, United Kingdom)

PostPosted: Sat Aug 28, 2004 9:06 pm    Post subject: Reply with quote

Η Μ. Βρετανια το χρυσο στα 4x100. Ο σχολιαστης του ΒΒC ανεφερε οτι ενας απο τους αμερικανους που θα λαμβανε μερος αποκλειστεικε χθες διοτι πιαστικε ντοπε σε κανναβη.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
trevans
New Member
New Member


Joined: 29 Jun 2004
Posts: 12
Location: Boston

PostPosted: Sun Aug 29, 2004 12:19 am    Post subject: Reply with quote

Hmoun ki egw sto stadio ston teliko twn 200m. An kai istoria me ton Kenteri me ekane na thumwsw polu, fwnaksa ki egw to onoma tou. Oxi giati pisteuw oti einai katharos i oti ftaei i DOE i oi Amerikanoi. O kathenas as bgalei ta sumperasmata tou. Fwnaksa giati den dexomai o kathe dimisiografiskos tis kakias wras na epitithetai kai na amaurwnei me ton xeiristo tropo tin upolipsi
enos megalou athliti. O Kenteris "frontise" na kanei kako ston eauto tou, alla esu k. Paulopoule i Malakopoule ktl ktl den exeis dikaiwma na staurwneis me tetoion tropo enan kata ta alla megalo athliti.

Bebaia anti na stamatisoume se auto polu sunexisan me tis apodokimasies dinontas nea trofi se autous tous athlious pou fusika frontisan na paroun arketa perissotera plana apo tin ERT ap'oti tis proigoumenes meres. Blepete itan thema pou mporei na trabiksei arketes meres... ti na pei kaneis
Back to top
View user's profile Send private message
Maiden
Full Member
Full Member


Joined: 28 Mar 2004
Posts: 296
Location: Brighton

PostPosted: Sun Aug 29, 2004 2:37 am    Post subject: Reply with quote

Kαλησπέρα σε όλους

Τελικά το θέμα Κεντέρης είναι "πιασάρικο" πολύ. Διότι μας ξεγυμνώνει ως έθνος. Οι αμερικανοί σπρίντερ που έφαγαν το γιούχο είναι μετενσάρκωση των διαιτητών του ελληνικού πρωταθλήματος. Ξεσπάσαμε πάνω τους διότι μας στέρησαν την "ηρωική επικράτηση'' και δακρύβρεχτη απονομή του Κεντέρη που θα μας έλυνε όλα τα συμπλέγματα κατωτερότητας έναντι των δυναστών της δύσμοιρης Ελλάδας. Και στηρίξαμε τον Κεντέρη όπως στηρίζουμε τον πρόεδρο της ομάδας μας και τον θεωρούμε πρότυπο και καθοδηγητή.

Τα έχουμε μπερδέψει κάπου μου φαίνεται. Μπερδέψαμε τους ολυμπιακούς με το ελληνικό πρωτάθλημα. Μπερδέψαμε τον Κεντέρη με τον Κακλαμανάκη. Μπερδέψαμε τους Αμερικάνους Αθλητές και πολίτες που μας επισκέφτηκαν με το Κογκρέσο, τον Πάουελ, την CIA και τον Μπους. Μπερδέψαμε την σεναριολογία με την δαιμονολογία. Και την κριτική με την λασπολογία.

Προχτές το βράδυ πετάξαμε ένα χρυσό επιχείρημα στηρίζοντας τον ντοπέ-ήρωα μας. Μπορούσαμε να διαλαλήσουμε ότι στους ολυμπιακούς ΜΑΣ το αντιντόπιγκ ήταν αυστηρότερο απο ποτέ και ότι αυτοί ήταν οι καθαρότεροι αγώνες των τελευταίων δεκαετιών. Έστω και αν χρειάστηκε να απαρνηθούμε το λαμπερότερο δίδυμο του ελληνικού στίβου αλλά και το πιο αρρωστημένο συνάμα. Και οι υπόλοιποι αθλητές πάραυτα υπερκάλυψαν το κενό. Και το καρκίνωμα ήταν έτοιμο να μπεί στο χρονοντούλαπο. Και οι ξένοι είχαν αρχίσει να μιλούν για Χαλκιά αντί για Κεντέρη και Θάνου.
Και ξαφνικά ανασύραμε τα ντοπέ ινδάλματα απο τον τάφο και τα προτάξαμε ώς εθνικά σύμβολα. Αρρώστια. Και αρχίσαμε να δέρνουμε και τους Αμερικανούς πολίτες στις κερκίδες. (Έγινε στο μπάσκετ ΕΛΛΑΣ-ΗΠΑ, ήμουν μέσα, έγινε μπροστά μου, οι τύποι φύγανε με ανοιγμένες μύτες γιατί πανυγήριζαν τα καλάθια της ομάδας τους). Και νομίσαμε ότι εκθέτουμε τα βρώμικα ανθελληνικά κυκλώματα. Και ναι, ξεφτιλίσαμε τις αρχές της φιλοξενίας, της αλληλεγγύης, το παίξαμε ανάρχες. Και απαξιώσαμε εν μία νυκτί την φιλοξενία και την αυταπάρνηση των εθελοντών που υπήρξαν στους αγώνες αυτούς οι καλύτεροι εκπρόσωποι του έθνους. Έτσι, για την εθνική μαγκιά. Τρομάρα μας. Τελικά ο Παπαϊωάννου ήξερε πολύ που συμπεριέλαβε τον Καραγκιόζη στην περιγραφή της νεοελληνικής ιστορίας...

Πάντως μας χρειαζόταν αυτό το πισογύρισμα. Έτσι για να μην ξεχνιόμαστε απο που κρατάει η σκούφια μας. Η επιτυχία αυτών των αγώνων, σίγουρα έχει διογκώσει το εγώ μας και κάπου χρειαζόταν και η σφαλιάρα. Επειδή οι Αγώνες αυτοί ήταν επιτυχημένοι, δεν γίναμε καλύτεροι άνθρωποι. Επειδή πήραμε το Εuro δεν θα εξαληφθεί η βία απο τα γήπεδα. Επειδή το ΟΑΚΑ έχει καινούργια καθίσματα δέν σημαίνει οτι δεν θα τα κάψουμε στα ντέρμπι. Η επιτυχία των αγώνων σίγουρα βελτιώνει την εικόνα μας, όχι όμως και την συλλογική μας συνείδηση. Και σίγουρα η τελευταία έχει αρκετές σκοτεινές πλευρές απ΄ότι φάνηκε.

Χρησιμοποιήσα πρώτο πληθυντικό μέχρι στιγμής διότι και γώ ανήκω στη περιέργη αυτή φυλή που αρέσκεται να χύνει την καρδάρα. Τώρα όμως θα το αλλάξω διότι πρέπει να απευθύνω ερώτημα καίριο.
-Ρε παιδία, όσοι ήσασταν μέσα στο στάδιο εκείνο το βράδυ και φωνάζατε, όσοι λέω διότι δεν φώναζαν όλοι, ξεχάσατε τόσο εύκολα τα καραγκιοζηλίκια του ΚΑΤ? Ξεχάσατε τα άλλα λόγια ν' αγαπιόμαστε του Τζέκου όταν τον ρώτησαν γιατί τους άφησε να καβαλήσουν μηχανή? Ξεχάσατε ότι ο μοναδικός αυτόπτης μάρτυρας του ατυχήματος ήταν σεσημασμένος απατεώνας και συνελήφθη για πλαστοπροσωπία? Σοβαρά πείθετε τον ευατό σας ότι όλο αυτό το θέατρο του παραλόγου που παίχτηκε, έγινε για να σωθούν τα παιδία απο το στημένο παιχνίδι της ΔΟΕ και των Αμερικάνων? Σοβαρά δεν μάθατε ποτέ την απάντηση στο ερώτημα ΄' τι κάνει νιάου-νιάου στα κεραμύδια''? Αν όντως σοβαρά τα πιστεύετε όλα αυτά, OK πάω πάσο, τον Παρθενώνα τον έχτισαν εξωγήινοι, οι Εβραίοι έστησαν τον Δεύτερο Παγκόσμιο για νά χουν να λένε, και επόμενος πρωθυπουργός της Ελλάδας πρέπει να είναι ο Καρατζαφέρης. Οι θεωρείες συνομωσίας είναι η απάντηση σε όλα τα προβλήματα. Και η καχυποψία η ύψιστη αρετή.

Η επιτυχία των αγώνων δεν είναι επίτευγα όλων το Ελλήνων, αλλά μόνον όσων μόχθησαν, εργάστηκαν και ξενύχτησαν γιαυτούς. Και όσους υποδέχτηκαν φιλόξενα τους επισκέπτες μας. Οι άλλοι που τους πληρώσαμε ως φορολογούμενοι, ας κάναμε κι αλλιώς. Διότι άλλο αγώνες με όμορφα στάδια και μέσα μεταφοράς, και άλλο επιτυχημένοι αγώνες.

Α, και κάτι τελευταίο. Διατυπώθηκε παραπάνω η άποψη ότι ο Κεντέρης καλά έκανε και ντοπαρίστηκε, διότι όλοι ντοπάρονται, και διαφορετικά δεν γίνεται. Εσύ φίλε μου που το έγραψες, αν όντως έτσι είναι τα πράγματα, εκθέτεις τον ευατό σου που ασχολήσαι με ολυμπιακούς αγώνες, ειδικά άν πήγες και στα στάδια για να παρακολουθήσεις ντοπέ ανδρείκελα σε νέες περιπέτειες. Και αν είχες πρόσκληση αντί για εισητήριο, κάτι πάει κι έρχεται. Άν πλήρωσες όμως εισητήριο κανονικά, τι να πώ, σε πιάσανε και Κώτσο που λέει και ο λαός...

Ξενέρωσα, θα πάω να γίνω σαμουράι, αυτοί τουλάχιστον ξέρουν απο honor...
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
dimi
Full Member
Full Member


Joined: 08 May 2004
Posts: 319
Location: Leuven Belgium

PostPosted: Sun Aug 29, 2004 3:27 am    Post subject: Reply with quote

Maiden wrote:
Σοβαρά δεν μάθατε ποτέ την απάντηση στο ερώτημα ΄' τι κάνει νιάου-νιάου στα κεραμύδια''?

Arrow μήπως είναι η ..γάτα του Centaur που κλαίει για όσα σκέφτονται οι ξένοι για μας; (Παρακαλώ πολύ μην παρεξηγηθείτε, απλά αστειεύομαι)....αν και όσα γράφει ο Maiden είναι πάρα πολύ σοβαρά.. Προσωπικά με καλύπτουν απόλυτα.

Για όσους γράφουνε "δεν μας ενδιαφέρει τι θα πουν οι ξένοι" και "δε θα δώσουμε λογαριασμό τί θα κάνουμε σπίτι μας.. " ή "Τι είδους παιδεία επιδεικνύουν οι Αμερικανοί στο Ιράκ και στη Νατζάφ;" ένα έχω να σας πώ : Συμφωνώ σε μεγάλο βαθμό μαζί σας. Δε με νοιάζει τί θα πούν οι ξένοι...(που άλλωστε δεν είπαν και τίποτα)
Ωστόσο το ερώτημα σε αυτή την περίπτωση, δεν είναι ποιά είναι η παιδεία των άλλων. Το ερώτημα είναι ποιά είναι η δική μας παιδεία.....Η παιδεία ενός λαού που θέλει να αποκαλέι τον εαυτό του απόγονο των μεγάλων διαφωτιστών..... Μή κρίνουμε τους εαυτούς μας με κριτήριο τους ακατονόμαστους εισβολείς του Ιράκ, τους παραβάτες όλων των διεθνών συμφωνιών για Κύπρο και Παλαιστήνη....Ας κρίνουμε τους εαυτούς μας με κριτήριο τον Αριστοτέλη, Σωκράτη και Περικλή.
Εμείς υποτίθεται ότι ξέρουμε καλύτερα από τους ξένους. Γι'αυτό είναι απαράδεκτο το γιουχάρισμα στο γήπεδο.

Maiden wrote:
Η επιτυχία των αγώνων δεν είναι επίτευγα όλων το Ελλήνων, αλλά μόνον όσων μόχθησαν, εργάστηκαν και ξενύχτησαν γιαυτούς. Και όσοι υποδέχτηκαν φιλόξενα τους επισκέπτες μας. Οι άλλοι που τους πληρώσαμε ως φορολογούμενοι, ας κάναμε κι αλλιώς. Διότι άλλο αγώνες, και άλλο επιτυχημένοι αγώνες.

Arrow Ας σκεφτούν λιγάκι όσοι επικαλούνται το γεγονός ότι πληρώσανε το λογαριασμό για τους Ολυμπιακούς προκειμένου να δικαιολογήσουν την αντίδραση στο στάδιο, ότι ως Έλληνες φορολογούμενοι έχουν επίσης πληρώσει:
Arrow Τις επιδοτήσεις των αθλητών και των αθλητικών σωματείων(βλεπε "Αίαντας")
Arrow Τα καινούρια στάδια (Kαραϊσκάκι, ΟΑΚΑ που μετά από λίγο καιρό θα γίνονται γυαλιά και θρύψαλλα από τους "εκδηλωτικούς" οπαδούς της κάθε ομαδάρας - θρησκείας. θα ήθελα πολύ να δω ποιοί θα γιουχάρουν τότε....
Arrow Πολλά πολλά ακόμη....παρόμοια γεγονότα, για τα οποία όμως κανένας δε λέει τίποτα, και κανένας δε γιουχάρει....
Back to top
View user's profile Send private message
zigzag
Junior Member
Junior Member


Joined: 18 Jul 2004
Posts: 77

PostPosted: Sun Aug 29, 2004 10:23 am    Post subject: Reply with quote

Arrow Maiden

Υπάρχει μεγαλύτερh απόδειξη για το υψηλό επίπεδο των ιθαγενών μας από το ότι ποστάρεις σε ένα forum με ιθαγενείς και συζητάμε με λογικά επιχειρήματα τις απόψεις σου? Έχεις προσπαθήσει ποτέ να ποστάρεις τις απόψεις σου σε κάποιο forum μη ιθαγενών, αρίων, πεπαιδευμένων και να αμφισβητήσεις την υπεροχή τους? Ξέρεις ποια θα είναι η απάντηση που θα πάρεις? STFU !!! (πιστεύω να ξέρεις τι σημαίνει η συντομογραφία). Ξέρεις τι θα συμβεί αν επιχειρήσεις να διαμαρτυρηθείς για την 'δημοκρατικότητα' του επιχειρήματος? Το πιθανότερο είναι να ban-αριστείς σαν flame-starter. Ο Ελληνικός λαός έχει και καλά και κακά αλλά το πιθανότερο είανι πως αν διψάσεις κάποιος άγνωστος θα βρεθεί να σου δώσει ένα ποτήρι νερό.
Back to top
View user's profile Send private message
gm2263
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1840
Location: Athens, Hellas

PostPosted: Sun Aug 29, 2004 11:24 am    Post subject: Reply with quote

Δυστυχώς όμως ο Ελληνας τα θέλει όλα δικά του. Θέλει να τον αναγνωρίζουν οι Αγγλοσάξωνες σα δικό τους, να ξοδευει χιλιάδες Ευρώ για να μάθει τα κουτσούβελα του Αγγλικά για να ανήκουν και αυτά στο παγκόσμιο χωριό, αλλά δεν θέλει να παίζει με τους κανόνες τους.

Ποιός δε μου λέει εμένα ότι ο Τζέκος απλά "κάηκε" σε ένα παιχνίδι συμφερόντων; Βέβαια με τον ίδιο τρόπο πιθανόν κάηκε και ο Σαμπάνης- αλλα γι' αυτόν δεν βλέπω να νοιάζεται κανείς ίσως γιατί δεν έχει "in" εμφάνιση και στύλ, σύμφωνα με τα καινοφανή μέτρα και σταθμά της δικτατορίας των Ελληνικών Μ.Μ.Ε. Απο την άλλη ο Κεντέρης μοιάζει και λίγο με μεταλλαγμένο γκόμενο πιό κατάλληλο για εξώφυλλο στο Nitro απο ότι ο αντι-σεξυ "ΚΔΟΑ-Κτηνώδης Δύναμη Ογκώδης Αγνοια" Σαμπάνης - και μην διαφωνήσετε γιατί έτσι "χτίζουμε" τα ειδωλα μας στην Ελλάδα όπως και σε όλο τον κόσμο- απο την Καλο-κακομοίρα μέχρι την πρόσληψη του πιό άσχετου σε μια καλή εργασιακή θέση καρριέρας.

Φυσικά και δεν αντιλέγω ότι ο Κεντέρης είναι αθληταράς και ότι έχει χύσει τόνους ιδρώτα-όπως και η Θάνου. Δεν μου αρέσει όμως αυτή η ειδωλολατρία και το γεγονός ότι απο τη μία δεχόμαστε να συμμετάσχουμε σε μια διαδικασία -τους Ολυμπιακούς- γνωρίζοντας οι περισσότεροι -ιδίως σε αυτό το φόρουμ- τους εμφανείς αλλά και αφανείς υποκριτικούς ή μη κανόνες (και σε αυτό το σημείο η Καθημερινή είχε -δυστυχώς- και κάποιο δίκιο σχετικά με την εμπορευματοίηση και το γιγαντισμό των αγώνων) και όταν οι κανόνες αυτοί εφαρμόζονται ΚΑΙ εναντίον μας, εμείς τσινάμε σαν τα κακομαθημένα νήπια.

ΑΥΤΟ δεν το γουστάρω, όπως και ΔΕΝ καταλαβαίνω το κόμπλεξ που έχουμε εναντίον των Δυτικών, όπου ενώ θέλουμε να ανήκουμε στη Δύση, επιμένουμε να διατηρούμε τις ηλίθιες ... ιδιαιτερότητες μας όπου μας συμφέρει... Και αντί να διαμαρτυρηθούμε θυσιάζοντας την παρακολούθηση των αγώνων και αφήνοντας τον Κρώφορντ και τους άλλους μεταλλαγμένους ντοπέ κλώνους να τρέξουν προ κενών κερκίδων (τι, έτσι, η μαγκιά θέλει θυσίες παιδιά... Mr. Green ) εμείς λέμε ΟΟΟΟΟΧΙ, θα σας δείξουμε την αθάνατη Ελληνική Καφρίλα και θα σας κράξουμε, σε αντίθεση με κάθε έννοια φιλοξενίας, φιλοτιμίας και μεγαλωσύνης που -υποτίθεται πλέον- ότι έχει η φυλή μας- σαν τον κουτσαβάκη που του ρίξανε μια σφαλιάρα και γυρνάει και λέει στόν δίμετρο -τί θε ρε Laughing Laughing Laughing ;

Παιδιά, το μεγαλείο της Ελλάδος έγκειται στο γεγονός ότι σε αντίθεση με τους ψοφοδεείς δημοσιογραφίσκους των Αμερικανικων Βρεταννικών και Αυστραλιανών ΜΜΕ, τελειώσαμε τα στάδια στην ώρα τους, ή Αθήνα ήταν παρασάγγας πιό βιώσιμη απο την Ατλάντα και πιό ευχαριστη απο το Σύδνεϋ, κάναμε μια τελετή έναρξης που έγραψε ιστορία, και παρά το γεγονός ότι μας την είχαν στημένη, ΠΑΛΙ τους πήραμε 15 μετάλια αποδεικνύοντας ότι η υπόθεση Κεντέρη - Θάνου και Σαμπάνη ΔΕΝ μας έκαμψε και ότι είχαμε αποθέματα σαν έθνος και δεν είμασταν απλά "κρεμασμένοι" σε ένα, δύο τρείς πρωταθλητές οι περισσότεροι των οποίων ήταν και είναι μεγάλοι αθλητές αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι ο αποκλεισμός τους έπρεπε να πυροδοτήσει αυτή την απρέπεια -γιατί περί απρέπειας και ασέβειας στους θεσμούς επρόκειτο.

DURA LEX, SED LEX (Υπσιλον διόρθωσε με το λέω σωστά; Smile ) που λένε και οι Λατίνοι. (Νόμος σκληρός αλλά, νόμος)


Last edited by gm2263 on Sun Aug 29, 2004 2:56 pm; edited 2 times in total
Back to top
View user's profile Send private message
Nikolas
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 1068
Location: Άλιμος!

PostPosted: Sun Aug 29, 2004 1:07 pm    Post subject: Reply with quote

Bαρεθηκα πια να απολογουμαστε σαν λαος για τις πραξεις μας στους ξενους..Αυτο το DNA εχουμε,ετσι ενεργουμε,αυτη ειναι η προσωπικοτητα του λαου μας,αυτη ειναι η συμπεριφορα μας..Εχουμε τα κακα μας και τα καλα μας...Εχουμε πολλα θετικα αλλα δυστυχως και αρνητικα..

Μπορει μεν να ακουστηκαν αποδοκιμασιες πριν το τελικο των 200 μετρων ,αλλα την αλλη μερα ειδατε τι εγινε ,ουτε κιχ δεν ακουστηκε...Ξερουμε να εκτιμαμε αλλα αφηστε μας κιολας να εκφραζομαστε οποτε το επιθυμουμε...Το φιμωτρο δεν ταιριαζει σε κανενα...Θελαμε να φωναξουμε Ελλας-Ελλας εκεινη την ωρα και φωναξαμε...Θελαμε να πουμε Κεντερης-Κεντερης και το ειπαμε..Το μονο λαθος ηταν τα γιουχαρισματα και οι αποδοκιμασιες ,αυτα δεν επρεπε να υπαρχουν Rolling Eyes

Λες και διαγραφονται με μια μονοκονδυλια οσα μας εσουραν τα τελευταια χρονια...Λες και οι Αμερικανοι αθλητες ειναι πεντακαθαροι και αληθινοι πρεσβευτες της ευγενους αθλητικης αμιλλας...Εγω θα χειροκροτησω περισσοτερο τον τελευταιο αθλητη που παλευει για να τερματισει και οχι τον πρωτο και μεταλλαγμενο..Αυτο ειναι αθλητισμος...Το αλλο ειναι πρωταθλητισμος..

Τελος,σας παρακαλω να τιμησετε με την παρουσια σας τους αθλητες των Παραολυμπιακων Αγωνων..Αυτοι ειναι οι αληθινοι μαγκες και οι πραγματικοι αγωνιστες της ζωης..Στους Παραολυμπιακους θα φανουν οι πραγματικοι φιλαθλοι αλλα δυστυχως θα ειναι λιγοι.. Crying or Very sad
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Ολυμπιακοί Αγώνες All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3 ... , 9, 10, 11  Next
Page 10 of 11

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Web hosting by isol.gr