stadia.gr/forum Forum Index stadia.gr/forum
Εδώ μιλάμε για τα πάντα. Από Καλατράβα μέχρι… Καλομοίρα!
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Τελετή Έναρξης
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 9, 10, 11 ... 40, 41, 42  Next
 
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Ολυμπιακοί Αγώνες
View previous topic :: View next topic  
Author Message
10 lepta
Junior Member
Junior Member


Joined: 09 Jul 2004
Posts: 70
Location: Agglia

PostPosted: Sun Jul 11, 2004 3:22 am    Post subject: Reply with quote

MAiden symfonoi. Mesa sthn omada twn paidiwn tha mporouse na nai kai o Ali me ola ta munhmata pou pernaei h parousia tou. Apo monos tou omos einai mallon apithano na ginei.

Oso gia thn svhsth floga afou to vlepeis oti to anthroapki gelaei sto telos ths protashs ara mallon aknw xioumor. An den sou aresei to xioumor mou einai allou papa evagellio.
Back to top
View user's profile Send private message
Maiden
Full Member
Full Member


Joined: 28 Mar 2004
Posts: 296
Location: Brighton

PostPosted: Sun Jul 11, 2004 3:31 am    Post subject: Reply with quote

Eγώ απλά ευχήθηκα αυτό που έλεγες για τη φλόγα να είναι χιούμορ. Τώρα πώς εσύ συμπέρανες ότι δεν μου αρέσει το χιούμορ σου μόνον εσύ το ξέρεις. Μετά τα emoticons που έβαλες, συνεχίζεις και μιλάς για απαξίωση της ολυμπιακής φλόγας, εκεί μας τα μπερδεύεις λίγο για το άν κάνεις πλάκα ή όχι. Τέλος πάντων, αν κάνεις τελικά πλακίτσα εγώ γέλασα, και κατά τ' άλλα καλωσήρθες στο φόρουμ Very Happy
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
yelos
Full Member
Full Member


Joined: 10 Mar 2004
Posts: 273
Location: ATHENS

PostPosted: Sun Jul 11, 2004 4:07 am    Post subject: Reply with quote

Πώς και δεν σκέφτηκε κανείς τον Ιωάννη Μελισσανίδη να κάνει πιρουέτες και τρελίτσες περνώντας μέσα από την τρύπα της βελόνας; Smile

Πολύ βλάκας ο Νικολάου πάντως. Ο Δήμας είναι συμπαθής, αλλά νομίζω ότι κάηκε η συμμετοχή του μετά την ανακοίνωση ότι θα είναι σημαιοφόρος. Διότι με αυτά τα δεδομένα (τις περαιτέρω εκνευριστικές δηλώσεις Νικολάου, ότι μπορεί αν θέλει να επιλέξει:σημαία ή φλόγα -ΕΛΕΟΣ), αν παρελάσει κάποιος άλλος ως σημαιοφόρος, θα ξέρουμε τον τελευταίο λαμπαδηδρόμο.
Εκτός κιαν ο Δήμας δείξει χαρακτήρα και δηλώσει ότι δεν επιθυμεί να ηγηθεί της Ελληνικής αποστολής, διότι πολύ απλά έχει τιμηθεί δεόντως από τη Χώρα πανταχόθεν και πολλαπλώς, συν το σημαντικότερο ότι ήταν σημαιοφόρος στο παρελθόν. Πολύ φτύσιμο έπεσε στους υπόλοιπους Έλληνες αθλητές. Τιμώ το Δήμα, αλλά επιεικώς ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ αυτοί που αποφάσισαν. Πάντως τον έκαψε τον άνθρωπο.

Φαίνεται επικρατέστερη η επιλογή Κεντέρη, διότι, αφενός είναι γνωστός τοις πάσι, αφετέρου έχει πολλές πιθανότητες να πάει καλά στους Αγώνες. Αλλά δεν μου πολυαρέσει η σύγκριση με την Κάθι Φρίμαν, που άναψε το βωμό το 2000, ούσα αθλήτρια του στίβου και δη των 200 μέτρων.

Ριζοσπαστική η άποψη με το παιδάκι, αλλά -πες τε με ακόμη και εθνικιστή- εκείνη την τελευταία στιγμή θέλω το ελληνικό στοιχείο να επικρατήσει. Δεν πα΄ νά'ναι και ο τελευταίος άσχετος Έλληνας.
Ας τρέξει το παιδάκι μες στο στάδιο, αλλά όχι τελευταίος λαμπαδηδρόμος. Και πάλι θα ισχύσει το μήνυμα. Βέβαια να πω την αλήθεια, δεν θέλω να χυθεί κιάλλη χολή την επόμενη μέρα από διάφορους επιτήδιους. Για αυτό πρέπει να σκεφτούμε διπλωματικά και να αφήσουμε τις επαναστάσεις για μια άλλη φορά.

Κοινώς εύχομαι, όποιος και να 'ναι, να πάνε όλα καλά και να μην σβήσει η δάδα.
Back to top
View user's profile Send private message
Go Europe
Full Member
Full Member


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 208
Location: London, UK

PostPosted: Sun Jul 11, 2004 2:33 pm    Post subject: Reply with quote

Των 400 m είναι νομίζω...
Back to top
View user's profile Send private message
Go Europe
Full Member
Full Member


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 208
Location: London, UK

PostPosted: Sun Jul 11, 2004 2:34 pm    Post subject: Reply with quote

Επειδή έγινε double post και εγώ συμφωνώ να μην τιμάμε τους ίδιους και τους ίδιους!
Καλός ο Πύρρος αλλά 13 πήραμε στο Σύδνευ μπορούν να τιμήσουν και κάποιον άλλον.
Back to top
View user's profile Send private message
exitmusician
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 2456
Location: Athina, Hellas

PostPosted: Mon Jul 12, 2004 10:09 am    Post subject: Reply with quote

Παιδιά να υπενθυμίσω ότι για τον τελευταίο λαμπαδηδρόμο υπάρχει σχετικό θέμα στο τμήμα του forum "Ολυμπιακοί Αγώνες 2004". Τα επόμενα τέτοια post θα μεταφέρονται εκεί.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
crs
Senior Member
Senior Member


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 439
Location: A θ ή ν α

PostPosted: Mon Jul 12, 2004 10:25 am    Post subject: Reply with quote

Οπως έχει αποφασίσει η ΔΟΕ, η παρέλαση των ομάδων θα ανοίξει όπως επιτάσει το πρωτόκολο με την Ελληνική σημαία, ωστόσο η ομάδα μας θα μπεί τελευταία στο "Σπ. Λούης", επειδή η Αθήνα είναι η διοργανώτρια πόλη. Ως εκ τούτου, όταν η ΔΟΕ έκανε δεκτό της ΕΟΕ, είχε ειπωθεί ότι θα υπάρξουν 2 σημαιοφόροι. Επειδή όμως δεν αναφέρθηκε πουθενά αυτές τις ημέρες κάτι τέτοιο, μάλλον η ομάδα θα παρελάσει χωρίς σημαία... ε?
Back to top
View user's profile Send private message
Lothar_GR
Full Member
Full Member


Joined: 09 Jun 2004
Posts: 392
Location: Αθηνα

PostPosted: Mon Jul 12, 2004 4:40 pm    Post subject: Reply with quote

φανταζομαι κανεις πλακα Razz ειναι δυνατων να παρελασει η Ελληνικη αποστολη χωρις σημαια?
Back to top
View user's profile Send private message
Ypsilon
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 3951
Location: Copenhagen, Denmark

PostPosted: Mon Jul 12, 2004 6:28 pm    Post subject: Reply with quote

Μεταφορά από άλλο thread

nikitas wrote:
Δεν καταλαβαίνω γιατί επανερχόμαστε σε ένα θέμα που ήδη έχει λυθεί μετά από την παρέμβαση του ioannis. Όποιος θέλει φωτο του στέλνει pm και τις βλέπει με ένα λογαριασμό στο pathfinder.

Επιμένω όμως σε αυτό: Ακόμα και σήμερα να δούμε "μελλοντική" φωτογραφία μέσα από το στάδιο με ημερομηνία 13/8/2004 20:15 και πάλι ΔΕ θα έχουμε ιδέα τι θα συμβεί στην τελετή. Είναι ένα πολυθέαμα διάρκειας 3 ωρών όπου θα αλλάξουν δεκάδες σκηνικά και χιλιάδες χορευτές/εθελοντές.

Όσο για το άναμμα του βωμού, και επειδή έχουν ακουστεί/γραφεί διάφορα, έχω να πω ότι οι περισσότεροι είναι τελείως εκτός θέματος. Σύμφωνα με πληροφορίες που είμαι σε θέση να γνωρίζω, η όλη διαδικασία ανάμματος του βωμού έχει ως εξής (όσοι έχουν καρδιακά προβλήματα ή δε θέλουν να χάσουν την έκπληξη παρακαλώ να μη διαβάσουν παρακάτω):

Ενώ θα βλέπουμε τον προτελευταίο λαμπαδηδρόμο να τρέχει κάτω από την αγορά, όλα τα φώτα του ΟΑΚΑ θα σβήσουν (περιβαλλοντική προσφορά της ΔΕΗ) και ο λαμπαδηδρόμος θα εξαφανιστεί ως δια μαγείας. Μετά από λίγα δευτερόλεπτα η τρύπα στο κέντρο του σταδίου θα πλημμυρίσει και από μέσα θα βγεί ο βρεγμένος λαμπαδηδρόμος (η φλόγα μετά από ειδική επεξεργασία θα είναι αδιάβροχη -διαφημιστική προσφορά της Samsung) και θα δώσει τη φλόγα στον τελευταίο λαμπαδηδρόμο. Ξεχάστε Κεντέρη, Γκάλη και λοιπούς, η ATHOC ως αναγνώριση της τεράστιας προσφοράς του έχει ήδη αποφασίσει ότι θα είναι ο Καλατράβας! Ο Καλατράβας θα ανέβει στο λευκό του άτι και με μετά από μια περιπετειώδη διαδρομή μέσα από νερά, λιβάδια και βράχια θα φτάσει στο SENSORED του SENSORED όπου και θα αποκαλυφθεί ένα τεράστιο SENSORED με πάρα πολλά SENSORED και ενώ οι θεατές και τηλεθεατές παραληρούν, ένα φωτεινό SENSORED από τον ουρανό θα πάρει εξ επαγωγής τη φλόγα από τη δάδα για να την μεταλαμπαδεύσει στο εντυπωσιακό τελικό βωμό που θα αναδυθεί στο SENSORED μέρος του ΟΑΚΑ.

Ελπίζω ότι μετά από αυτή τη δραματική αποκάλυψη οι όποιες συζητήσεις από εδώ και πέρα να επικεντρωθούν σε πιο πεζά θέματα, όπως περιβάλλον χώρος, μετακινήσεις, αγορές εισιτηρίων, ασφάλεια κλπ κλπ Wink
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Admin
Site Owner
Site Owner


Joined: 16 Jan 2004
Posts: 2296
Location: Davelis Cave (απ'έξω)

PostPosted: Tue Jul 13, 2004 3:10 am    Post subject: Reply with quote

Αρχίζω να μεταφέρω λίγα-λίγα τα άπειρα posts που κάνατε στο thread του ΟΑΚΑ για την τελετή έναρξης. Πάμε...

Atlanta Greek wrote:
Τελειες φωτογραφιες Ιωαννη. Κουκλι γινεται η εγκατασταση. Θα τους βαλουμε τα γυαλια ολους.

Μια παρατηρηση:

Φαινεται οτι χτισανε μια εξεδρα με σκαλοπατια που οδηγει μπροστα στο ματριξ που ειναι μπροστα στο βωμο. Ο βωμος σιγουρα μπορει να πλαγιασει 90 ισως και 135 μοιρες αλλα ειναι δυσκολο να πεις απο τη φωτογραφια μεχρι που θα φτασει.

http://briefcase.pathfinder.gr/zoom/ioannis334/24241/286141

Στην παρακατω φωτογραφια φαινεται οτι τα προσθετα σκαλοπατια μπροστα απο το ματριξ δεν ειναι οριζοντια οποτε μαλλον το πισω μερος της σκαλας θα υψωθει οταν φτασει ο λαμπαδηδρομος και θα ανεβει ως την κορυφη του ματριξ οπου θα σκυψει ο βωμος να παρει τη φλογα. Ελπιζω ο δρομεας να μην γινει καρβουνο οταν αναψει το φλογιστρο Smile

http://briefcase.pathfinder.gr/zoom/ioannis334/24241/286152

Mozart wrote:
Τι είναι αυτά που αιωρούνται πάνω από τον αγωνιστικό χώρο ρε!!!!???? Very Happy Very Happy
Τέλεια. Μου θυμίζει το σποτάκι του Παπαϊωάννου πέρυσι στις 13 Αυγούστου. Κάτι τέτοια κρατούσε. Shocked

Τα καρεκλάκια πολύ ωραία. Βασικά όντως μπορέις να καταλάβεις πολλά για τη τελετή. Ας μη συνεχίσω καλύτερα.

crs wrote:
Από το μεγάλο θα κατεβάσουν τον Κωστάκη. Από το διπλανό τη θείτσα, ενω από αυτό το λεπτό την Γιάννα. Smile

'Μήν είν' οι κάμποι, μην είναι τα βουνά;"... Wink

korandy wrote:
Mozart wrote:
Τα καρεκλάκια πολύ ωραία. Βασικά όντως μπορέις να καταλάβεις πολλά για τη τελετή. Ας μη συνεχίσω καλύτερα.


se poia fwtografia anaferesai? Wink egw pali giati de mporw na katalabw tipota gia tin teleti o mpountalas?? Embarassed

korandy wrote:
twra pou tis xanaeida tis photo, kati mou ir8e... Wink den eimai kai toso mpountalas telika..
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Admin
Site Owner
Site Owner


Joined: 16 Jan 2004
Posts: 2296
Location: Davelis Cave (απ'έξω)

PostPosted: Tue Jul 13, 2004 3:14 am    Post subject: Reply with quote

Συνεχίζουμε...

obsedian wrote:
Φοβερές οι φωτογραφίες.
Αν και δειχνει να ξεκαθαρίζει το πως θα ανάψει το "αδράχτι" πιστεύω πως όλο και κάτι θα έχουν κρυμμένο στο μανίκι τους οι διοργανωτές. Αλλιώς όλοι οι θεατές με το που θα μπουν στο στάδιο για την τελετή εναρξης (για να μη πω πως και όσοι βλέπουν απο την τηλεόραση) θα καταλάβουν πως εκείνο το κομμάτι μπροστά απο την εξέδρα θα σηκωθεί να συναντησει το βωμό.
Δεν μπορεί , κάπως ποιο περίπλοκο θα είναι το σενάριο...
Εκτός και αν τα κόλπα με την τρύπα και το spidernet είναι reserved για άλλα κομμάτια της τελετής.

Εκτός βεβαια και αν είμαι εγω ο μπουνταλάς και δεν βλεπω το προφανές...!

losada7 wrote:
Πάντως η βρόβλεψη μου ότι το ματριξ θα μπορεί να περιστρέφεται μαλλον επαληθεύεται.
Wink Wink Wink
Το πάνω το παίρνω πίσω Exclamation καθώς τώρα διαπίστωσα ότι δεν περιστρέφεται σίγουρα. Η πρώτη μου εντύπωση σύμφωνα με τα όσα είδα στο test event ήταν ότι οι οριζόντιες βάσεις δεν έχουν απο κάτω τους κάτι που να σου δείχνει ότι μπορούν να "ξαπλώσουν" το ματριξ

Αυτό πάντως παραμένει αν και κάποιοι θα με πούν υπεραισιόδοξο και φαντασιόπληκτο Laughing

Λέτε ρε παιδιά να υπάρχει και μεγαλύτερο αδράχτι απο την έξω μεριά(και να μπεί τελευταία στιγμή). Αν είδατε το εκονιζόμενο αδράχτι αφού περιστρέφεται πρός τα μέσα στο στάδιο ποιός μας λέει ότι μετά δεν θα περιστραφεί και πρός τη μεριά του ποδη/μίου ώστε να κατέβει κάποιο τεράστιο αδράχτι και να αναφτεί από το μικρό ώστε η φλογα να φαίνεται σε ακτίνα χιλιομέτρων

Shocked Shocked Shocked Shocked

3o edit . Παιδιά σκεφτείτε απλά ότι κρατάτε στα χέρια σας μία βελόνα...τι περνάμε μέσα της ??? .... κλωστή! Μήπως περάσουν μέσα σε αυτή τη τεράστια βελόνα κανένα μαρτζαφλάρι βωμό ??

Επίσης σχετικά με το στόπ που λέει απο κάτω μου ο Υ συμφωνώ με το Σαύρα ότι είναι σαν τη μύγα μες το γάλα και είναι βιδωτό. Αν ήταν μόνιμο γιατί δεν είναι ενσωματωμένο(μονοκόμματο) στο ύπόλοιπο μεταλικό αδράχτι;;;

χμχχμμχμχ

Ypsilon wrote:
Πάντως αν προσέξετε αυτήν τη φωτογραφία http://briefcase.pathfinder.gr/download/ioannis334/24241/286134/0/mDSC00001.JPG θα δείτε ότι στο πάνω μέρος της βάσης του αδραχτιού υπάρχει ένα στοπ.
Δεν ξέρω αν θα παραμείνει, αλλά σε αυτήν την περίπτωση το αδράχτι δεν θα μπορεί να γείρει πολύ μέσα στο στάδιο (ούτε καν 90 μοίρες), γιατί θα "βρίσκει" πάνω του. Οπότε, το άναμμα ίσως γίνει με κάποιον άλλο τρόπο! Wink Επίσης προσέξτε και το συρματόσχοινο που το σταθεροποιεί σε κάθετη θέση. Καλό είναι αυτό, για να μην έχουμε τίποτα απρόοπτα έτσι και γίνει κάτι στραβό με τους μεντεσέδες.
Τελικά, θα μπει κάπου αλλού η οθόνη της βόρειας πλευράς, ή θα παραμείνει μόνος του ο πίνακας αποτελεσμάτων; Rolling Eyes Όπως και να'χει, προσωπικά δεν νομίζω ότι θα υπάρχει δυνατότητα να πλαγιάσει το μάτριξ. Όλες οι φωτογραφίες δείχνουν καθαρά ότι δεν είναι στερεωμένο σε 2 σημεία όπως τα παλιά, αλλά έχει επιπλέον λοξές δοκούς που το σταθεροποιούν πάνω στις κερκίδες.

savroulis wrote:
Y : το στόπ που λές είναι προσωρινό! και αυτό γιατί γίνοντε εργασίες και έτσι έχουνε ασφαλή την θέση! δές και το κοκκινοπώ του χρώμα! γιατί δεν το βαφανε και αυτό άσπρο!!!
επίσης η ένωση βωμού βελόνας είναι με τεράστια ρουλεμαν! οπότε περιστρέφετε η βελόνα. ( αυτό είναι facto) Shocked

όσο για κάποιο σχόλιο να υπάρξει και άλλος βωμός! αυτός είναι κυριές και κύροι και δεν θα έχει άλλον, τουλάχιστον όχι σε αυτούς τους ολυμπιακούς αγώνες! χωνέψτε το!!! είναι και πολύ ωραίος! απλά χάνετε δίπλα στο μεγαθηριώδες στέγαστρο. Cool

Ypsilon wrote:
Λογικό μου φαίνεται αυτό που λες savrouli. Ίσως τελικά να αφαιρεθεί το στοπ για να μπορέσει να γίνει ολοκληρωμένα η κίνηση της βελόνας.
Πάντως, επειδή πολλοί εκφράζουν επιφυλάξεις για το μέγεθος του αδραχτιού, απλά να υπενθυμίσω πως οι φωτογραφίες ξεγελάνε. Τα μεγέθη στο ΟΑΚΑ είναι τεράστια. Δείτε την ίδια φωτογραφία που δίνω παραπάνω, και προσέξτε πόσο μικροσκοπικός φαίνεται ο εργάτης που είναι ανεβασμένος στο καλαθάκι και δουλεύει στις ενώσεις της βάσης.
Και να σκεφτεί κανείς ότι μιλάμε για μια μακρόστενη κατασκευή. Αν φανταστούμε δηλαδή κούφιο το εσωτερικό της βελόνας, στο συγκεκριμένο σημείο θα χώραγαν μέσα της τουλάχιστον 4 άνθρωποι.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Admin
Site Owner
Site Owner


Joined: 16 Jan 2004
Posts: 2296
Location: Davelis Cave (απ'έξω)

PostPosted: Tue Jul 13, 2004 3:16 am    Post subject: Reply with quote

Κι άλλο...

sq350 wrote:
Geia se olous!!! eimai kainourgios user an kai parakolouthousa edo kai kairo to forum zontas ki ego tin idia agonia, esto kai ligo apo pio makrya.

Loipon!!! To pos tha anapsei o vomos einai to megalytero mystirio.

Paratirontas tin foto tou ioannis... http://briefcase.pathfinder.gr/zoom/ioannis334/24241/286141

... einai fanero oti to adraxti tha gyrei mprosta. H skala pou yparxei topothetimeni mprosta sto matrix tha sikothei gia na plisiasei to flogistro to opoio den einai i "trypa tis velonas" alla i koryfi toy adraxtiou (i gkri tourbina).

Me ena programmataki sxedioy "peiraksa" ligo tin foto gia na do poso mporei na katevei to adraxti kai poso mporei na anevei i skala. Fainetai na plisiazoun arketa. (Opoios mporei na "anevasei" ti foto as mou pei na tou ti steilo me mail. Nomizo exei edniaferon)

OMOS, skefteite to eksis: O dystyxos o athlitis pou tha ftasei se ayto to simeio tha faei oli tin ekpompi aeriou kai - an den pesei kseros - tha ginei souvlaki apo ti floga. Thymitheite pos anapse sto Sidney i floga. Ypirxan mikra mpek sto UFO pou evgazan mple floga kai i kanoniki floga anapse otan to UFO eftase stin teliki tou thesi kai "edese pano sto "piato" tou vomou. Paliotera o vomos eixe anaftei me tokso i me kati san fytili pou odigise ti floga sto "piato". Sto site tis ioc yparxoun ta sxetika videakia. Pote o athlitis den vrethike toso konta sto flogistro i sto "piato" tou vomou. Profanos den tha ginei kai tora.Endexomenos kati na mesolavei metaksy tou athliti kai tou flogistrou pou akomi den fainetai stis fotografies pou yparxoun diathesimes.

kati akoma : to "pirouni" pou stirizei to adraxti einai se statheri vasi? an einai, tote to adraxti tha paramenei sto ypsos pou fainetai stis fotos (ligo pio pano apo to psalidi tou skepastrou). an den einai se statheri vasi tote endexomenos na kylaei pros ta mprosta (diladi na plisiazei pros to matrix tou stadiou) kai na dinei ki allo ypsos sto vomo. let's think about it... ki ama vrethei kanenas commando na vgalei mia foto apo tin vasi aytou tou psalidiou akoma kalytera!

Kalos sas vrika! Very Happy

trippy wrote:
auto den to eixame skefti.! diladi na kilisi olokliros o bwmos.! na diplosi to matrix kai o bwmos na er8i pio mprosta.

trippy wrote:
mia alli 8eoria pou mou erxete sto nou einai oti o bwmos me kapio tropo 8a einai mazeymenos kai den 8a einai se auti tin 8esi opos to vlepoume twra stis photos tou iwanni....isos to flogistro na einai se mia pio xamili 8esi....kai me to anama o bwmos na kini8i siga siga se mia 8esi san auti pou vlepoume stin photo.....i akoma kai pio psila.

Ypsilon wrote:
Καλώς ήλθες sq350! Very Happy Βρίσκω πολύ ενδιαφέρουσα την ιδέα σου, αλλά εξακολουθώ να πιστεύω πως είναι πολύ μεγάλο το αδράχτι για να καταφέρει να συναντηθεί με αυτήν τη σκάλα σε τόσο μικρή απόσταση.... Rolling Eyes Νομίζω ότι για να γίνει αυτό θα πρέπει η σκάλα να ανεβεί σε σχεδόν κάθετη θέση, κι αυτό είναι φοβερά επικίνδυνο. Αν απλώς ανεβεί και ακουμπήσει στην πάνω πλευρά του μάτριξ, θεωρώ πως είναι αδύνατον να συναντηθεί με τη βελόνα.
Και πάλι δεν ξέρω.... Παρατηρώντας όμως αυτήν τη φωτογραφία, http://briefcase.pathfinder.gr/download/ioannis334/24241/286152/0/mDSC00024.JPG βλέπει κανείς πως τα σκαλοπάτια της σκάλας δεν είναι νορμάλ. Δηλαδή δεν κάνουν ορθή γωνία μεταξύ τους, αλλά ζιγκ-ζαγκ. Αυτό δείχνει ξεκάθαρα ότι η σκάλα όντως θα ανυψωθεί. Αν όμως προσέξεις και το κενό ανάμεσα στα σκαλοπάτια και το διάδρομο που οδηγεί στο πόντιουμ, θα δεις ότι για να καλυφθεί, θα πρέπει η σκάλα να ανεβεί μεν, αλλά λίγο. Εξάλλου είναι και το άλλο: Πώς θα ανέβει ο αθλητής σε αυτήν τη σκάλα; Βέβαια υπάρχει ακόμα μια σκαλίτσα που φαίνεται κάτω από το πόντιουμ, πράγμα που σημαίνει πως το πόντιουμ λογικά θα έχει ροδάκια για να τσουλήσει γρήγορα δεξιά ή αριστερά και να ανοίξει η σκάλα....
Τέλος πάντων, θα δούμε. Wink Πάντως, αν θυμάμαι καλά από τις φωτογραφίες του Ιωάννη πριν κανα-δυο μήνες, η βάση του αδραχτιού όχι μόνον είναι σταθερή στη θέση της, αλλά έχει και βαθιά θεμέλια.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Admin
Site Owner
Site Owner


Joined: 16 Jan 2004
Posts: 2296
Location: Davelis Cave (απ'έξω)

PostPosted: Tue Jul 13, 2004 3:24 am    Post subject: Reply with quote

Έχει κι άαααλλο...

gm2263 wrote:
Ρε παιδιά το σκέφτηκα και χτές να την... πετάξω αλλά δεν τόκανα, οπότε το κάνω σήμερα:

Μήπως (και αυτό είναι όλο το κόλπο) ο βωμός ψηλώσει κι' άλλο για να γείρει και μετά φτάσει τελικά στο ύψος των 110 μέτρων; Λέω, μήπως; Γιατί (και εδώ επιμένω) η άκρη της βελόνας μου φαίνεται πως είναι στο ίδιο μέγεθος με τα σχέδια των 110μ που είχαμε δεί αρχικά.

Για σκεφτήτε: Πώς είναι δυνατόν να κάνανε στέγαστρα δεκάδων χιλιάδων τόνων και να τα κυλίσανε και άλλα κουφά, και να σταμάτησαν εκεί;

Ξέρω γώ, λέω... Mr. Green

Maiden wrote:
Φίλε gm2263 σε προηγούμενο post, καμμιά εκατοστή σελίδες πίσω, είχα κάνει μιά τρελή πρόβλεψη ότι το αδράχτι -ΑΥΤΟΛΟΓΟΚΡΙΘΗΚΕ-
. Τώρα έτσι χοντρούλι και μπασμένο που το βλέπω το αδραχτάκι δεν μου φαίνεται τόσο τρελό. Τόσα εκατομμύρια ευρώ ξόδεψαν για τη στέγη, θα κώλωναν -ΑΥΤΟΛΟΓΟΚΡΙΘΗΚΕ-? Έχω την ελπίδα ότι ο σενιόρ Καλατράβα είναι στο κόλπο και μας δουλεύει ψιλό γαζί περί . Τον είχα ικανό, αν τα λεφτά ήταν το πρόβλημα, να τα έβαζε απο την τσέπη του! Razz
Άν διαβάσετε τις αρχικές του συνεντεύξεις το αδράχτι -ΑΥΤΟΛΟΓΟΚΡΙΘΗΚΕ-. Τί να πώ, μπορεί να σας λέω και πατάτες Mr. Green

Mekios wrote:
Δεν ξέρω αν έχει γραφτεί αλλα ο βωμός μάλλον συμπληρώνει την όλη αναπλαση του ΟΑΚΑ. Δηλαδή πρέπει στο μυαλό του Calatrava να είναι η βελόνα με την οποία "έραψε" το ΟΑΚΑ. Και λέω έραψε γιατι τα τόξα του σταδίου, του ποδηλατοδρομίου η αγορά και οι λοιπές τοξοειδεις κατασκευές μοιάζουν ραμμένες στο χώμα.
Το μόνο που μένει λοιπόν είναι η βελόνα να χωθεί στο χώμα και να βγεί από την τρύπα στο κέντρο του γηπέδου...

Αυτός ο Calatravas δεν ειναι αρχιτέκτονας...μοδίστρα είναι... Very Happy

yelos wrote:
Πριν λίγο καιρό είδαμε ότι ήταν τοποθετημένος ο περιμετρικός σκελετός για το τέταρτο μάτριξ (αυτό που λείπει τώρα). Δεν ήταν τυχαίο. Δήλωνε ότι υπάρχει στο σχεδιασμό η τοποθέτησή του.
Μετά το test event αφαιρέθηκε και άρχισε η κατασκευή του βωμού.
Τώρα που τοποθετήθηκε και το αδράχτι, θα πρέπει λογικά να τοποθετηθεί και το 4ο matrix.
Αφού το κάτω matrix φαίνεται πως δεν μπορεί να περιστρέφεται, μήπως θα έχει αυτό τη δυνατότητα να γείρει;

Το αδράχτι, ενώ έχει τη δυνατότητα να στρέφεται, μάλλον δεν θα γείρει τελείως μέχρι τα καθίσματα του σταδίου, κυρίως διότι το εμποδίζει το κάτω μάτριξ (εκτός κιαν τελικά μπορεί να περιστραφεί), αλλά και για άλλους λόγους που ειπώθηκαν, κυρίως τεχνικής φύσεως της φλόγας.

Το πιο πιθανό είναι ότι θα γείρει το αδράχτι προς το στάδιο, κάτι περισσότερο από 90 μοίρες (1η έκπληξη για τους μη γνωρίζοντες), ότι θα υψωθεί η ειδική για αυτό το λόγο κλίμακα ούτως ώστε να ανεβεί ο λαμπαδηδρόμος (2η έκπληξη) και από κει και έπειτα... θα ανάψει με μυστικό τρόπο που δεν ξέρουμε, αλλά που θα εξακολουθούμε να υποθέτουμε.
Νομίζω ότι το spidernet εδώ θα έχει το τελευταίο λόγο. Ίσως να έρθει ιπτάμενος από τα συρματόσχοινα άλλος λαμπαδηδρόμος προς νέα έκπληξη του κοινού.

sq350 wrote:
an "spidernet" ennoeite ayto to dixty me skoinia (i syrmatoskoina) pou temnontai sto kentro pano apo to stadio exo na kano tin eksis erotisi : ti sas kanei na pisteyete oti ayto einai kati pou tha diatirithei sto stadio kai afora tin imera tis teletis enarksis kai oxi tin poreia proetoimasias tou stadiou (ta erga diladi)?
exo tin entyposi oti kaneis den tha ithele na yparxei kati tetoio pano apo to stadio, ti stigmi malista pou (prosekste to ayto!) tha yparxei mia tileoptiki camera mesa se aerostato kai tha metadidei panoramikes eikones tis teletis enarksis apo psila me to stadio "piato apo kato. (den prodido kapoio mystiko. ayto gia to aerostato to kseroun oloi). toulaxiston etsi opos fainetai tora tha einai kakogousto.
gia skefteite to, kai opoios kserei sigoura kati gia tin oustastiki xrisimotita tou spindernet as apantisei.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Admin
Site Owner
Site Owner


Joined: 16 Jan 2004
Posts: 2296
Location: Davelis Cave (απ'έξω)

PostPosted: Tue Jul 13, 2004 3:30 am    Post subject: Reply with quote

Πάρ'τε κι αυτά...

madrix wrote:
Lipon apo tin parakatw fotografia siberenode 3 pragmata:

http://briefcase.pathfinder.gr/download/ioannis334/24241/286134/0/mDSC00001.JPG

1) Oti i vasi tou vomou ine disanaloga enisximeni gia na krataei afti ti..velonitsa twn 50 metrwn pragma pou simenei oti malon tha ine ptisomeni kai to mikos tis tha epektinetai

2) To oti tha ine ptisomeni aloste fenetai kai apo tis dixotomiseis kata mikos tis velonas. An proseksetai spaei se tria simia. Malon to xamilotero tha epimikinthei prwta me ta ipolita tmimata na akolouthoun

3)O vomos sigoura tha girei..an paratirisetai prosextika tin parapanw fotografia iparxei ena metaliko tmima sto pisw meros tis vasis gia na..stamataei ti velona se ena prokathorismeno simio kai na min gernei anekselegta. Krinodas apo to simio pou vrisketai to stop, o vomos tha gernei panw apo 90 mires...

Afta

madrix wrote:
merikes akoma paratiriseis gia trofodotisi sizitisewn..

Fenetai oti o vwmos exei kataskevastei kata tetion tropo wste na diatirei to kedro varous xamila. Afto epalithevei tis ikasies oti i velona that ine ptiswmeni kai ara otan girei to simio pou exei tin tripa tha eksisoropitai kata kapion tropo apo ton pisw akswna.

Telos, mipws o ptisomenos vwmos girei kai anapsei apo psila afto to pragma pou ewritai sto kedro tou stadiou kai afto me ti sira tou katevei xamila? Diladi mipws telika i diadikasia ginei aditheta apo oti perimename?
An telika ginei etsi de tha xriastei o labadiodromos na foraei stoli amiantou gia na apofigei to karvouniasma! Razz Very Happy Very Happy

Mozart wrote:
yelos wrote:
Πριν λίγο καιρό είδαμε ότι ήταν τοποθετημένος ο περιμετρικός σκελετός για το τέταρτο μάτριξ (αυτό που λείπει τώρα). .


Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι αυτό το σκελετό, τον είδα "παρατημένο" στη πλατεία που έχει δημιουργηθεί πίσω από το κλειστό του μπάσκετ, σε μια από τις τελευταίες φωτογραφίες του Ιωάννη.Οπότε πιθανό το σενάριο του yelos. Αυτό που με φοβίζει λίγο είναι η εικόνα "εργοταξίου" που θα έχει το ΟΑΚΑ μετά την έναρξη και μέχρι τα αγωνίσματα του στίβου, κυρίως για να απομακρυνθούν οι ολυμπιακές προσαρμογές της έναρξης. Θα μου πείτε βέβαια ότι συμβαίνει σε όλες τις διοργανώσεις, και θα έχετε και δίκαιο.

donganos wrote:
Το αδράχτι όντως μακραίνει! Όχι όμως ενεργά, στην τελετή έναρξης, αλλα αυτή τη στιγμή που μιλάμε! Προσέξτε αυτές τις 2 φωτογραφίες:
http://briefcase.pathfinder.gr/download/ioannis334/24241/286134/0/mDSC00001.JPG
http://briefcase.pathfinder.gr/download/ioannis334/24241/286141/0/mDSC00011.JPG

Άν παρατηρήσετε θα δείτε ότι η απόσταση μεταξύ του σημείου περιστροφής ( ; ) και του πανό της κατασκευαστικής παραμένει η ίδια, αλλά μεταξύ των 2 φωτογραφιών, η απόσταση από το πανό μέχρι την τρύπα της βελόνας έχει μεγαλώσει περίπου κατά 3 μέτρα! Άρα θα πρέπει να κάνουμε υπομονή να δούμε μέχρι πού θα φτάσει.

Παραταύτα δεν νομίζω ότι (α) θα επιμικύνεται "τηλεσκοπικά" και αυτόματα, διότι δεν δείχνει κάποιο τμήμα να μπαίνει μέσα σε κάποι άλλο, και (β) ότι θα ανάψει με επαφή της κορυφής με το εκρεμμές που βρίσκεται πάνω από το στάδιο. If you do the maths, θα δείτε ότι κάτι τέτοιο σημαίνει ότι το αδράχτι θα πρέπει να έχει μήκος τουλάχιστον 130 μέτρα από το σημείο περιστροφής μέχρι την κορυφή. Είμαι υπέρ της άποψης ότι ο τελευταίος λαμπαδηδρόμος θα ανέβει τα σκαλιά που θα σηκωθούν την τελευταία στιγμή.

madrix wrote:

3)Krinodas apo to simio pou vrisketai to stop, o vomos tha gernei panw apo 90 mires...

Δε νομίζω... Το stop επιτρέπει το πολύ 30 μοίρες περιστροφή στο σημείο που βρίσκεται (ή μήπως "βρισκόταν"; δείτε τη 2η φώτο παραπάνω!).

Σχετικά με το αν θα έχουμε την πρωτοπορία του λαμπαδηδρόμου-barbeque, ή λαμπαδηδρόμου-αστροναύτη μέσα σε στολή αμιάντου, έχω να πω ότι η φλόγα μπορεί να είναι ελεγχόμενη, ουτωσώστε να δυναμώσει μόνο όταν το αδράχτι έρθει σε κατακόρυφη θέση (= μακριά από τον λαμπαδηδρόμο)

Go Europe wrote:
ΟΙ δύο φωτογραφίες είναι την ίδια μέρα με διαφορά 7 λεπτών άρα μάλλον σε ξεγελάει η γωνία λήψης.
Επίσης ότι συζητάμε εδώ, η δημοσιεύεται εδώ, κάποια έξυπνα μέλη το μεταφέρουν και σε site αγγλόφωνα στα οποία έχουν πρόσβαση και οι ξένες εφημερίδες.
Δεν νομίζω ότι έιναι σωστο να καταχραστούμε την εμπιστοσύνη που παρέχεται σε κάποια άτομα να παίρνουν φωτογραφίες, διότι σύντομα θα αναγκαστεί η ATHOC να γίνει πιο αυστηρή ακόμα, και οι λίγες πηγές ενημέρωσης θα στερέψουν εντελώς!!!!

Maiden wrote:
Dongane οι φωτογραφίες που συγκρίνεις δεν συγκρίνονται εύκολα διότι είναι τραβηγμένες απο εντελώς διαφορετική οπτική γωνία. Αν καλοπαρατηρήσεις όμως, το μάτι του αδραχτιού δεν αλλάζει καθόλου ύψος σε σχέση με το ενωτικό της στέγης και της σημαίας. Οπότε πιθανότερο είναι να γλύστρισε το πανό προς τα κάτω παρά να -ΑΥΤΟΛΟΓΟΚΡΙΘΗΚΕ-, χωρίς να γίνει τίποτα. Πάντως εάν τελικά -ΑΥΤΟΛΟΓΟΚΡΙΘΗΚΕ-
Πάντως εάν -ΑΥΤΟΛΟΓΟΚΡΙΘΗΚΕ-.Ειδικά τη νύχτα, ειδικότερα στην τελετή έναρξης. Φαντασμαγορία. Είναι δυνατόν να μην το οραματίστηκαν αυτό οι διοργανωτές και να έκοψαν το έργο αυτό? Wink Κάπου, όπως εύστοχα παρατηρεί και ο gm2263 η λογική αυτή δεν συνάγει με το ήδη θηρίωδες κόστος των υπόλοιπων κατασκευών Καλατράβα και το τεράστιο εγχείρημα που χρειάστηκε για να ολοκληρωθούν. Ο σοφός λαός λέει" -ΑΥΤΟΛΟΓΟΚΡΙΘΗΚΕ-?" Laughing

Εdit -ΑΥΤΟΛΟΓΟΚΡΙΘΗΚΕ- Mr. Green
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Admin
Site Owner
Site Owner


Joined: 16 Jan 2004
Posts: 2296
Location: Davelis Cave (απ'έξω)

PostPosted: Tue Jul 13, 2004 3:40 am    Post subject: Reply with quote

Και βεβαίως συνεχίζουμε...

donganos wrote:
ΟΚ, 2 ζευγάρια μάτια βέπουν καλύτερα από ένα. Ίσως πλέον βλέπω αυτό που θέλω να δω... Smile

Δείτε όμως το τέλειωμα του ματιού, χαμηλά. Μου φαίνεται οτι η διαφορά των τριών μέτρων περίπου υφίσταται. Το πανό δε δείχνει να κουνήθηκε από τη θέση του. Πάντως το αδράχτι είναι ήδη ψηλότερο της στέγης (δεν πιστεύω να κάνω λάθος κι εδώ Laughing ).

losada7 wrote:
Όσο βλέπω αυτές τις ραφές στο αδράχτι τόσο μου θυμίζει το σπαθί του lion o των thundercats Twisted Evil Twisted Evil

donganos wrote:
Επίσης αν το αδράχτι μακρυνει λίγο ακόμα και γείρει, ο λαμπαδηδρόμος στην κορυφή της σκάλας θα φτάνει όχι την κορυφή, αλλά τη βάση του ματιού. Σενάριο: Ανάβει εκεί μία μικρή φλόγα, το αδράχτι επανέρχεται σε κατακόρυφη θέση, και τότε με κάποιο φαντασμαγορικό τρόπο μεταδίδεται η φλόγα στην κορυφή! Very Happy

Αν πάντως είναι να μακρύνει, βεβαίως θα γίνει τηλεσκοπικά. Απλά δεν βλέπω στις φωτογραφίες να υπάρχει αυτή η δυνατότητα.

(Thunder... THUNDER... THUNDERCATS!!! O OOOO!!!) Twisted Evil

Ypsilon wrote:
Μια παρέμβαση: Ύστερα από πολύ καιρό, άρχισα πάλι να παίρνω ΡΜ από αρκετά μέλη, τα οποία δικαίως παραπονιούνται για το γεγονός ότι αποκαλύπτονται πράγματα που για πολύ κόσμο είναι σημαντικό να μην τα γνωρίζει, αφού το στοιχείο της έκπληξης αποτελεί από μόνο του τη μισή ομορφιά της τελετής.

Ίσως λοιπόν να μην έχει νόημα όλη αυτή η κουβέντα που κάνουμε, και μάλλον θα πρέπει να παραδεχτούμε ότι περισσότερο τροφοδοτούμε τον εγωισμό μας με όλα αυτά τα σενάρια που λέμε, παρά την ανάγκη για ενημέρωση. Δηλαδή έτσι και συμβεί κάποιο απ' όλα αυτά τα σενάρια, να βγει κάποιος από μας την επόμενη μέρα και να πει "σας τα' λεγα εγώ"! Wink Βλέπετε λοιπόν, ότι κατά βάση δεν έχει λόγο όλο αυτό που γίνεται. Επιπλέον, πολλοί από εμάς έχουν πληρώσει τα μαλλιά της κεφαλής τους για εισιτήρια της τελετής έναρξης, και καταλαβαίνετε ότι είναι σαν να τους στέλνουμε σε ταινία, αφού όμως πρώτα τους έχουμε πει το τέλος της. Shocked

Όλο αυτό δε θέλω να το πάρετε σαν παρατήρηση, αφού πρώτον απ' όλους αφορά εμένα που έχω συμμετάσχει εξίσου ενεργά σε όλη αυτήν τη σεναριολογία.
Μάλιστα, τώρα που είμαστε μόνο 30 μέρες μακριά απ' τους αγώνες και πριν καλά καλά το καταλάβουμε θα δούμε το ΟΑΚΑ από κοντά, ίσως θα ήταν καλύτερα τις 2 Παρασκευές που απομένουν, να μας έδινε ο Ιωάννης φωτογραφίες από τον περιβάλλοντα χώρο του ΟΑΚΑ (αγορά, πλατείες κλπ) και όχι από το εσωτερικό του σταδίου, για ευνόητους λόγους! Στις τελευταίες φωτογραφίες, είδατε πως ήδη έχουν ξεκινήσει οι διαμορφώσεις για την τελετή. Wink Μην βρει και κανα μπελά ο άνθρωπος, ύστερα από τα όσα έχει κάνει για εμάς! Πώς το ακούτε;
Φυσικά δεν μπορώ να προτείνω κάτι τέτοιο επισήμως ούτε να μιλήσω εξ ονόματός σας, γιατί φοβάμαι ότι θα με πλακώσετε όλοι στο ξύλο !!!! Laughing Απλά μια σκέψη έκανα! Razz

sq350 wrote:
symfono me ton Ypsilon. tha xaroume kalytera oloi tin teleti enarksis an epivaloume stous eaftous mas diakopi tis senariologias. kalytera na kanoume focus sto ti ginetai stous perivallontes xorous kai na pernoume kai kapoies kleftes maties apo to stadio. skefteite to san to doro pou mas perimenei meres kato apo to xristougenniatiko dentro. einai proklisi (gia na min po porosi) alla aksizei na kratame tin oreksi mas.

Maiden wrote:
Συμφωνώ για τις φώτο του εσωτερικού του σταδίου, θα είναι κρίμα. Όσο για τα ποιο πάνω πόστ, προτείνω τα μέλη που τα ποστάρισαν να πάρουν ψαλίδι και να αρχίσουν να κόβουν. Με Edit. Τα υπόλοιπα με pm. Eάν δεν κρατιόμαστε δηλαδή Laughing
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Admin
Site Owner
Site Owner


Joined: 16 Jan 2004
Posts: 2296
Location: Davelis Cave (απ'έξω)

PostPosted: Tue Jul 13, 2004 3:43 am    Post subject: Reply with quote

Δεν τελειώσαμε βεβαίως...

Ypsilon wrote:
Όχι παιδιά, σε αυτό το φόρουμ, ως γνωστόν απαγορεύεται η λογοκρισία! Προτείνω να μην σβήσει κανείς τίποτα. Όσα γράφηκαν καλώς γράφηκαν, και είμαι βέβαιος ότι σε λίγες μέρες θα ξαναφουντώσει αυτή κουβέντα. Wink Απλά λίγο μεγαλύτερη προσοχή, όχι για κανέναν άλλο λόγο, αλλά από σεβασμό στα υπόλοιπα μέλη που έχουν το δικαίωμα να μην θέλουν να ξέρουν.
Επαναλαμβάνω ότι έκανα αυτήν την παρέμβαση για να ακουστεί και η αντίθετη γνώμη, κι από κει και πέρα, όσο τηρούνται οι κανόνες του φόρουμ, καθένας είναι ελεύθερος να γράφει αυτό που θέλει, αρκεί να αναλαμβάνει και την ευθύνη του έναντι των υπολοίπων. Η πληροφόρηση δεν θα σταματήσει ποτέ, απλά είμαστε στο παρά 5' και είναι φυσικό να πρέπει να προστατεύσουμε κι εμείς οι ίδιοι την τελετή. Μην ξεχνάτε ότι μας διαβάζει και πολύς κόσμος απ' έξω! Wink

PAVEL_13 wrote:
http://briefcase.pathfinder.gr/download/Pavel_13/23902/287007/0/mDSC00011+COOOLcopy.jpg
Προσπάθησα να βρω αν τελικά το αδράχτι μπορεί να συναντήσει την εναέρια σκάλα. Και ανακάλυψα ότι όντως μπορεί.
Βέβαια απευθείας δε μπορεί αφού το εμποδίζει το μάτριξ και αυτό το συμπέρανα γιατι αν δε το ενοχλούσε τότε το τηλεγραφόξυλο του βωμού θα έβρισκε το μέσο του πάνω μέρους του μάτριξ, κάτι που δε συμβαίνει... άρα άτοπο. Wink
Επίσης έβαλα περισσότερα σκούρα γιατί η original φωτό παραήταν φωτεινή///.
Λοιπόν τί λέτε?
edit: και κάτι άλλο, η κλίση του βωμού είναι 135 και της σκάλας 30 μοίρες
edit No2: Και για όσους νομίζουν ότι ο τελευταίος λαμπαδηδρόμος θα γίνει...κάρβουνο.
Βεβαίως και μπορεί να ανάψει ο βωμός χωρίς... ατυχήματα.
Απλούστατα ανάβει ο λαμπαδηδρόμος ένα μικρό φυτίλι και καθώς ο βωμός επανέρχεται στην κάθετη θέση, ανοίγουν και τα φυσικά αέρια και γίνεται το μεγάλο μπάμ.... και ούτε γάτα ούτε ζημιά...
Φυσικά όλα αυτά τα έχει βγάλει το μυαλό μου... Laughing

smarg wrote:
http://briefcase.pathfinder.gr/download/ioannis334/24241/286135/0/mDSC00002.JPG

Στην παραπάνω φωτογραφία πάντως απ΄ότι φαίνεται το άνοιγμα απ΄όπου θα βγαίνει η φλόγα "κοιτάζει" ελαφρά προς τα πίσω που σημαίνει ότι η βελόνα θα κατεβεί τόσο ώστε το άνοιγμα του βωμού να είναι σε οριζόντια θέση. Μήπως ο τελευταίος λαμπαδηδρόμος ανεβεί τόσο ψηλά ώστε να βρεθεί μέσα στο μάτι της βελόνας και να αναψει το βωμό κοιτάζοντας προς το στάδιο?

Manchester_7 wrote:
Συμφωνω και εγω με την παρατηρηση του Υ για τις εσωτερικες φωτογραφιες. Μονο που θα ηθελα να δω την επομενη παρασκευη εαν εχουν τοποθετηθει ολα τα καθισματα και αν οχι ποσα απομενουν να τοποθετηθουν.

Choriatis 2004 wrote:
Παιδια ο Υ εχει απολυτο δικιο.
Ισως η συζητηση να μην πρεπει να συνεχιστει. Υπαρχουν και τα ΡΜ Smile
Εγω νομιζω οτι και το thread της τελετης εναρξης πρεπει να κλειδωθει αρχες Αυγουστου Confused
Τωρα ειναι κριμα για οσους εχουν δωσεισ σχεδον 1000Ε να χασουν την εκπληξη που θα νιωσουν οταν ο βωμος αναψει με τον εξης τροπο:


Ναι καλα σιγα μη σας πω Laughing Laughing
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Admin
Site Owner
Site Owner


Joined: 16 Jan 2004
Posts: 2296
Location: Davelis Cave (απ'έξω)

PostPosted: Tue Jul 13, 2004 3:49 am    Post subject: Reply with quote

Κουράστηκα...

donganos wrote:
Ρε παιδιά, με συγχωρείτε, αλλά αυτό το forum έχει ακριβώς αυτόν τον σκοπό: να μιλάμε για τους Ολυμπιακούς, από την προετοιμασία μέχρι την τελετή έναρξης, μέχρι τη διοργάνωση, μέχρι την τελετή λήξης, μέχρι την μεταολυμπιακή χρήση των έργων. Το να θέλετε να περιορίσετε (ή και να απαγορεύσετε!) τη συζήτηση είναι σαν να πρόκειται να δείτε ένα έργο και να έχετε την απαίτηση από το μεγαλύτερο fan site του internet να μη μιλάει για το σενάριο!

Εσείς που έχετε πληρώσει 1000Ε θα πάτε να τη δείτε από κοντά, αναγνωρίστε σε εμάς τους υπόλοιπους το δικαίωμα να μιλάμε γι'αυτη! Εξάλλου όσα λέμε είναι μόνο εικασίες, βασίζονται στις φωτογραφίες που δημοσιεύονται στο site, και δεν προδίδουν κανένα επτασφράγιστο μυστικό! Αυτοί που γνωρίζουν τί θα γίνει, σαφώς και δε μιλάνε!

Δεν θέλω να παρεξηγηθώ, δεν απευθύνομαι σε κανέναν προσωπικά, αλλά δεν είναι και δίκαιο να περιορίσουμε την κουβέντα για να εξυπηρετεί μόνο τους λίγους τυχερούς που θα είναι εκεί!

Keep the info & photos coming!

No offense please! Rolling Eyes

Choriatis 2004 wrote:
Ναι ρε!
Keer the infos and photos coming!!
Αλλα οχι απο το εσωτερικο του σταδιου. Θα βρει και τον μπελα του ο Ioannis Sad που τοσο τον ευγνομονουμε ολοι. Smile
Ναι φωτο αλλα απο τον εξωτερικο χωρο και τα καθισματα.
Ελπιζω να γινομαι κατανοητος Smile

g3orge wrote:
Μα ρε donganos, και εγώ δεν θα είμαι στην τελετή έναρξης μέσα στο στάδιο. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα μου δοθεί η ευκαιρία να τη δω. Και εσύ θα τη δεις φαντάζομαι τηλεοπτικά! Δεν καταλαβαίνω γιατί θεωρείς τυχερούς μόνο αυτούς που θα βρίσκονται μέσα στο στάδιο!

Προτιμάς λοιπόν να δεις κάτι το οποίο ήδη θα γνωρίζεις; Σίγουρα τα posts των περισσοτέρων είναι εικασίες, άλλα απο εικασίες 250 μελών κάποια ίσως και να βγει αληθινή! Rolling Eyes

Θα συμφωνήσω λοιπόν με τον Choriatis 2004. Όχι άλλες φωτογραφίες μέσα από το στάδιο! Άλλωστε, μερικα καθίσματα έμειναν μονο να τοποθετηθούν! Ο εξωτερικός χώρος είναι αυτό που απομένει να δούμε.

madrix wrote:
Emena padws mou ti dinei oli afti i ipokrisia tou..de thelw na kserw pou leei kai to soukse tis Vissi. Opios de thelei na kserei aploustata na min kanei loggin sto forum h na min diavazei ta sxetika posts. Mou thimizei ligo katastasi..varatai me kai as klew. Eksalou opos leie kai o Y oloi edw kanoume ikasies kai tipota den ine dedomeno..tha itan alwste apistefta kinotipo na girei o vomos gia na anapsei ti floga o labadiodromos..there must be something more to it.

Egw lipon tha ithela na dw eswterikes fotografies apo ton ioani tin epomeni paraskevi giati an kserw merika pragmata akoma gia tin teleti enarksis.. tha apofigw ton kindino na kilistw sta patomata lipothimos apo tin ipervoliki ekpliksi, ethniki iperifania kai siginisi..se adithesi me kapia ala meloi tou forum pou den tha kseroun tipota gia tin teleti kai den tha boresoun na apofigoun tin edatiki to vradi tis enarkis!!! (I am being sharcastic)

To mono pou me xalaei ine oti barei na parakolouthoun kai kapia..ksena matia kai na arxisoun apoklilstikes, ipotithetai, apokalipseis apo ta ksena media gia tin teleti enarksis..afta

g3orge wrote:
Arrow madrix

Ούτε υποκριτής είμαι, ούτε του "βαράτε με και ας κλαίω"... Απλά αρνούμαι να δω ένα έργο του οποίου γνωρίζω το τέλος. Το θέμα με τις εικασίες αν πρόσεξες, το ανέφερα πιο πάνω.

Τα thread άλλωστε, στο οποίο τώρα γράφω αφορά το ΟΑΚΑ και όχι η τελετή έναρξης... Άσχετα να έχουμε ξεφύγει λίγο! Wink

Dr. M wrote:
Arrow madrix
Δεν μπορώ να καταλάβω τη λογική σου. Δεν νομίζω ότι έχει κανείς το δικαίωμα να κρίνει ποιος θα κάνει log in στο forum, ούτε πως βέβαια αυτή είναι λύση!

Και εγώ δε θα ήθελα να ξέρω απολύτως τίποτα για την τελετή έναρξης! Είμαι υπέρ του να μη δούμε άλλες 'εσωτερικές' φωτογραφίες. Και πίστεψε με, θα μπορέσω να αποφύγω την εντατίκη! Wink

Nikos C. wrote:
Ρε παιδιά, αντί να τσακώνεστε, για τις ευαίσθητες φωτογραφές, κάντε ένα private forum μόνο για τα μέλη του φόρουμ.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Admin
Site Owner
Site Owner


Joined: 16 Jan 2004
Posts: 2296
Location: Davelis Cave (απ'έξω)

PostPosted: Tue Jul 13, 2004 3:54 am    Post subject: Reply with quote

Πέσ'τα ρε Υ!

Ypsilon wrote:
Παιδιά, προς Θεού μην εξελιχθεί σε διαμάχη, είναι σεβαστά τα επιχειρήματα και των δύο πλευρών. Για να μην ξεφύγουμε κι άλλο από το θέμα ας επανέλθουμε στη συζήτηση και είμαι βέβαιος ότι θα βρεθεί μια φόρμουλα να ικανοποιηθούν άπαντες, την Παρασκευή που θα έχουμε τις νέες φωτογραφίες. Εξάλλου λογαριάζουμε χωρίς τον ξενοδόχο (που είναι ο Ιωάννης), την άποψη του οποίου δεν γνωρίζουμε καν! Σε αυτόν οφείλουμε τα πάντα, και αυτός εκτίθεται δίνοντάς μας τόσες πληροφορίες τις οποίες εμείς χρησιμοποιούμε για να λέμε τα δικά μας. Με τη διαφορά ότι το απόρρητο των τελετών προστατεύεται και νομικά, οπότε είναι ανώφελο να ρισκάρει ο άνθρωπος για χάρη μας, μόνο και μόνο επειδή κάποιοι "θέλουν να ξέρουν από τώρα την τελετή γα να μην πάθουν έμφραγμα από τη συγκίνηση εκείνο το βράδυ"!!!! Shocked

Φυσικά, το επιχείρημα "όποιος δεν θέλει να διαβάζει ας μην μπαίνει στο φόρουμ", δείχνει ελάχιστο σεβασμό στην αντίθετη άποψη, γιατί έτσι είναι σαν να αποδεχόμαστε τον αποκλεισμό ενός σημαντικού αριθμού μελών από το διάβασμα όποιου τόπικ θέλουν.
Με την ίδια λογική, και οι άλλοι θα μπορούσαν να πουν "όσοι θέλουν να αποκαλύψουν τα της τελετής ας ανταλλάσσουν μεταξύ τους ΡΜ".
Φαύλος κύκλος δηλαδή, που δεν θα καταλήξει πουθενά. Έτσι χάνουν όλοι το δίκιο τους.

Είπα και παραπάνω ότι η πληροφόρηση δεν πρόκειται να σταματήσει γιατί αυτή είναι και η ουσία του forum. Αρκεστείτε σε αυτό, κανείς δεν πρόκειται να σας φιμώσει, μην μιλάτε άλλο για άναμμα του βωμού σε αυτό το topic αφού υπάρχει και ξεχωριστό γι' αυτήν τη δουλειά (τελετή έναρξης), και κάνετε μια προσπάθεια να διατηρηθεί η ηρεμία και ο σωστός διάλογος.

sq350 wrote:
1. me kalypse se megalo vathmo o ypsilon
2. kai login na min kanei kapoios mporei na dei ta posts. (kano lathos???? e???)
3. sas thymizo oti me eikasies pou ekanan kapoioi sti CIA kai me tetoious dialogous vgike to symperasma oti o Saddam mporei na prokalesei pyriniko olokaftoma mesa se 45 lepta.
4. opoios kindyneyei na meinei ston topo apo to shock tis ekpliksis as episkeftei enan kardiologo. (me ayti ti logiki ekatommyria anthropoi se olon ton planiti tha tinaksoun ta petala to vrady tis 13/7)
5.POLY SIMANTIKO : sevasteite ton Ioannis!!! (kyrios to teleytaio!!! ta proigoumena mporeite kai na min ta lavete katholou yp' opsi sas.)

XALARAAAA !!!! Cool

exitmusician wrote:
Μόλις τώρα είδα τον διάλογο σχετικά με τις φωτο μέσα από το Στάδιο και τη συσχέτισή τους με την τελετή έναρξης. Να παρακαλέσω κι εγώ με τη σειρά μου να σταματήσει η σεναριολογία γιατί, εκτός του ότι μπορεί τελικά να αποδειχτεί εντελώς άκυρη, δύναται να εκθέσει τόσο αυτούς που την τροφοδοτούν όσο και το forum γενικότερα... Κι αν κάποιος έχει κάποια ιδέα για τη συσχέτιση του βωμού με τα matrix, της τρύπας με το στέγαστρο και δε συμμαζεύεται, ας την αφήσει να πάει στο καλό. Σε 1 μήνα θα ξέρουμε τι θα έχει γίνει...

ioannis31 wrote:
Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλους.

Σήμερα διάβασα την επιχειρηματολογία σχετικά με το ποιες φωτογραφίες θα πρέπει να δημοσιευτούν στην επόμενη ενημέρωση. Να επισημάνω αρχικά, ότι δεν είναι καθόλου σίγουρο ότι καθώς περνούνε οι ημέρες, η πρόσβαση στο ΟΑΚΑ θα παραμείνει ανοικτή για όποιον δεν έχει ειδική διαπίστευση από τον Αθήνα 2004. Η δική μου πρόσβαση εξασφαλίζεται από την κατασκευαστική εταιρία.

Στην ουσία του θέματος, συμφωνώ ότι η δημοσίευση φωτογραφιών από το εσωτερικό του ΟΑΚΑ στην παρούσα κρίσιμη φάση, υπερβαίνει την ουσία της καθημερινής ενημέρωσης που ήθελα από την πρώτη στιγμή να υπάρχει και αρχίζει να γίνεται ένα άτυπο κυνήγι θησαυρού.

Με μόλις 32 ημέρες να απομένουν για την τελετή έναρξης, νομίζω ότι η δημιουργία προσμονής για την πιο μεγάλη βραδιά των αγώνων μπορει να υπονομευθεί από τη σεναριολογία.

Από την άλλη, επειδή πραγματικά θέλω να σεβαστώ το δικαίωμα κάποιων να δούνε ιδίοις όμμασι την κατάσταση στο ΟΑΚΑ κάθε Παρασκευή, σκέφτομαι να κάνω το εξής:
1) Ενημέρωση με επιλεκτικές φωτογραφίες από τις υπόλοιπες εγκαταστάσεις αλλά και το εσωτερικό του ΟΑΚΑ εφόσον δεν παρουσιάζει λεπτομέρειες για την τελετή, σε φάκελο του pathfinder ελεύθερης πρόσβασης
2) Ενημέρωση με φωτογραφίες από το εσωτερικό του ΟΑΚΑ με λεπτομέρειες για την τελετή, σε φάκελλο περιορισμένης πρόσβασης, όπου θα έχουν πρόσβαση μόνο όσα μέλη του forum το ζητήσουν με PM και είναι μέλη του pathfinder. Στο PM θα χρειαστεί να αναγράψουν το username που έχουνε στο pathfinder. Στην περίπτωση αυτή, εννοείται ότι ο καθένας θα αναλαμβάνει την ευθύνη για την προσωπική χρήση των φωτογραφιών και για τη μή συζήτηση τους στο χώρο του stadia.gr. Μεγάλα παιδιά είμαστε, νομίζω ότι είναι εύκολα κατανοητό αυτό που αναφέρω.

Για να μην πήξουμε το forum, απαντήστε μου με PM για το εάν θα θέλατε να προχωρήσω με το διπλό αυτό σενάριο.

nikitas wrote:
Καλημέρα κι από μένα και καλή εβδομάδα σε όλους.

Μάλλον δεν πρέπει να φύγω ξανά κανένα σαββατοκύριακο μέχρι την Ολυμπιάδα γιατί χάνω τις πιο ζωντανές συζητήσεις που πυροδοτούνται από τις φωτο του ioannis. Τι πλουραλισμός απόψεων ήταν αυτός; Κοντάρια που επιμηκύνονται, σκάλες που ανεβοκατεβαίνουν, κρυφοί βωμοί θαμμένοι στο χώμα, ελαστικά μάτριξ κλπ κλπ.

Δε θα κάνω τις δικές μου προβλέψεις επειδή η συζήτηση είναι λίγο off topic και επειδή δεν έχει σημασία τώρα πια μόλις ένα μήνα πριν από τους Αγώνες. Θέλω μόνο να επισημάνω με αφορμή τη μετέπειτα συζήτηση για τα αν είναι δεοντολογικό ή όχι να δημοσιεύονται φωτογραφίες μέσα, έξω ή γύρω από το στάδιο.

Arrow Το γεγονός ότι δημοσιεύονται φωτο μέσα από το στάδιο δεν αποκαλύπτει τίποτα σχεδόν για την τελετή και τη φιλοσοφία της. Η τελετές ήταν και είναι ένα πολυσύνθετο θέαμα με δεκάδες αλλαγές σκηνικών, χιλιάδες συμμετέχοντες και συγκεκριμένο concept που σαφώς δεν αποκαλύπτεται βλέποντας μόνο τα σκηνικά. Όπως και να το κάνουμε, δεν μπορείς να καταλάβεις τίποτα για μια θεατρική παράσταση κοιτάζοντας απλά μια φωτογραφία με τα σκηνικά της.

Arrow Μπορεί μόνο 40-50 άτομα συνολικά να ξέρουν το συνολικό concept της τελετής αλλά εκ των πραγμάτων υπάρχουν πολλοί περισσότεροι που ξέρουν πολλά επιμέρους στοιχεία της. Σε αυτούς συμπεριλαμβάνονται πολλοί δημοσιογράφοι που έχουν ενημερωθεί off the record και φυσικά δεν περιμένουν να διαβάσουν φήμες από το forum για να τις δημοσιεύσουν.

Arrow Αν θα ανεβούν νέες φωτο καθώς και ο τρόπος που θα διανεμηθούν από τον ioannis είναι στη διακριτική του ευχέρεια και μόνο. Πιστεύω ότι ο τρόπος που πρότεινε να γίνει είναι ο καταλληλότερος όχι για προστασία από τα μέλη εδώ αλλά έναντι διάφορων esspressoειδών δημοσιογράφων που μπορούν να κάνουν ολόκληρο θέμα από το τίποτα και να τον φέρουν σε δύσκολη θέση. Ωστόσο ας μη ξεχνάμε ότι δημοσιεύονται και άλλες φωτο (getty, ape, athens200, webcam ανά 10λέπτο) οπότε δεν αποκαλύπτει ο ioannis τα επτασφραγιστα μυστικά της Ολυμπιάδας.


Και ένα τελευταίο:

Ξεχνάμε ότι πριν από τη 13/8 θα γίνουν 1 ή και 2 γενικές πρόβες για την τελετή έναρξης ΜΕ 70000 θεατές στο στάδιο. Αν και δεν έχει ανακοινωθεί τίποτα από την επιτροπή των αγώνων, αποτελεί συμβατική τους υποχρέωση. Άρα πριν από την επίσημη έναρξη θα υπάρχουν 150000 άνθρωποι (+ άλλοι τόσοι τουλάχιστον συγγενείς και φίλοι) που θα ξέρουν τα πάντα για την τελετή.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Admin
Site Owner
Site Owner


Joined: 16 Jan 2004
Posts: 2296
Location: Davelis Cave (απ'έξω)

PostPosted: Tue Jul 13, 2004 4:03 am    Post subject: Reply with quote

Υπομονή, τελειώνουμε...

Choriatis 2004 wrote:
Λοιπον, επειδη ο Ιωαννης εβαλε τα πραγματα στη θεση τους εγω ενα πραγμα θα πω μονο:
Χωρις να θελω να κανω προσωπικη επιθεση κατα καποιων μελων θα ηθελα να πω πως δεν μπορω να καταλαβω τη λογικη ορισμενων ρε παιδια Confused
Ειναι δυνατον να λεμε τωρα σοβαροι ανθρωποι οτι θα παθουμε εγκεφαλικο αν δε γνωριζουμε εκ των προτερων την τελετη?
Θα σας αρεσε να αδημονειτε για μια ταινια και λιγο πριν μπειτε στην αιθουσα να σας πουνε το τελος.(Σαν να σου λενε στην 6η αισθηση οτι ο Γουιλις ειναι νεκρος απο την αρχη)
Και στο κατω κατω το σταδιο εσωτερικα εχει παρει το δρομο του. Τι αλλο να δουμε δηλαδη? Τα καθισματα? Τι στο διαολο θα μπουνε και αυτα Smile
Και ναι θα το ξαναπω! Ειναι κριμα για αυτο το forum το οποιο διαβαζεται απο χιλιαδες ατομα εν Ελλαδι να αμαυρωθει η εικονα λογω καποιων εικασιων η και δεδομενων που ορισμενοι μπορει να εχουν πανω στην τελετη.
Υπαρχει και το thread της τελετης ετσι δεν ειναι? Που και αυτο κατα τη γνωμη μου(ισως ειναι λιγο ριζοσπαστικη) θα πρεπει να κλειδωσει. Αν οχι τωρα απο τις αρχες Αυγουστου σιγουρα. Smile
Λοιπον, αυτα ειχα να πω. Ελπιζω να εγινα κατανοητος και προς Θεου δε θελω παρεξηγησεις. Για το καλο του forum κανω αυτο το post Very Happy
Δεν θα επανελθω στο θεμα. Οι moderators ας με συγχωρησουν Very Happy

Nikos C. wrote:
Quote:
(Σαν να σου λενε στην 6η αισθηση οτι ο Γουιλις ειναι νεκρος απο την αρχη)


Gamo tin trela mou, ti les to telos tis tainias!!!!!!!!!!!!!!?????????

Σε πειράζω. Razz

nikitas wrote:
Πάντα γίνεται μία ή περισσότερες (π.χ. Sydney) δοκιμές της τελετής με συμμετοχή κοινού και ο λόγος είναι απλός. Πέρα από το να τσεκάρουν αν όλα είναι έτοιμα στην εντέλεια η γενική δοκιμή μαγνητοσκοπείται σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά στην τελετή (π.χ. ετοιμάζονταν να βάλουν το video στο Sydney όταν μπλόκαρε για λίγο ο μηχανισμός του βωμού).

Οι θεατές από όσο θυμάμαι στο Sydney ήταν γονείς εθελοντών και εθελοντές στην πρώτη δοκιμή και σπόνσορες με τους καλεσμένους στους στη δεύτερη.

Ypsilon wrote:
Λοιπόν, επειδή εξακολουθούμε να κινούμαστε εκτός θέματος, να πω κάτι πολύ αυτονόητο, μπας και επανέλθουμε στο ΟΑΚΑ. Κι αν ακόμα δεχτούμε ότι τα πάντα σχετικά με την τελετή είναι ανοιχτά και δημόσια, εν τούτοις υπάρχει πολύς κόσμος που δεν θέλει να ξέρει από πριν πώς θα είναι, και αυτό είναι απόλυτο δικαίωμά του.
Πόσο πιο απλά να το πούμε;
Εκτός αυτού, για την τελετή δεν έχουμε πιάσει το παραμικρό σχετικά με τη φιλοσοφία της, κι αυτό σας το λέω μετά λόγου γνώσης. Όσοι είναι παλιοί στο φόρουμ, ξέρουν γιατί το λέω. Οπότε, και να ακουστούν τα τέρατα στο τόπικ της έναρξης (και μόνον) είναι κάτι που δεν μας πειράζει καθόλου.
Εδώ όμως μιλάμε για το άναμμα του βωμού που είναι το highlight της κάθε τελετής έναρξης, και εμείς έχουμε αποδυθεί σε έναν φρενήρη αγώνα να αποδείξουμε (άραγε γιατί; ) ότι έχουμε καταλάβει πώς θα ανάψει. Ωραία λοιπόν, άντε και το αποδείξαμε ένα μήνα πριν. Τι έγινε;;; Evil or Very Mad

Lothar_GR wrote:
Παιδια, ειναι παρα πολυ απλο το ζητημα για να ειναι αναγκη να γινουν τοσα post ωστε να αναλυθει.... απλα οποιος δεν θελει να δει μια εικονα, δεν παταει το link! που ειναι το προβλημα?

sq350 wrote:
lothar to provlima einai na min vgei kamia foto ston typo (ksereis ti sainia yparxoun) kai xathei to stoixeio tis ekpliksis. ayto kyrios! min karfonomaste apo monoi mas!!! 30 meres prin tous agones oloi tha kanoun "kra" gia mia tetoia foto.

madrix wrote:
Fenetai pws merikoi den katalavenoun tin enia tou sarkasmou kai tis irwnias pou alwste ine kai arxeoelinika evrimata. Legodas akrivws oti prepei na kserw perisotera gia na min pathw egefaliko prospathw na xlevasw ti simasia kai tin ektasi pou dinoun merikoi sto na kseroume merika pragmata gia tin teleti. An den thes na sou poun to telos mias tenias..apla les sto filo sou na skasei kai pas kai ti vlepeis opote thes. Sto sigekrimeno forum metafrazetai stin poli kali lisi pou edwse o Iwanis me periorismeni prosvasi...ma ti laos imaste emeis..se ola mas ipervolikoi..Ade vre..peste na me fate merikoi twra..mirazw dwrean maxeropirouna Very Happy Very Happy

Kai gia na sevastoume kai ton admin pou zita dikaiologiena na epanelthoume sto thema exw merikes erwtiseis gia ton eksoteriko xwro girw apto stadio..Tha iothetithei i lisi tou patimenou xwmatos kai ekei? Telos poses limnes tha ginoun re pedia? Twra ksefitronoun oi strogiles dipla sta pedila kai exoume kai tis makrines stenes girw apo to spiros Louis. That ginoun odos kiales pio kodines meta tous olibiakous? Rolling Eyes
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Admin
Site Owner
Site Owner


Joined: 16 Jan 2004
Posts: 2296
Location: Davelis Cave (απ'έξω)

PostPosted: Tue Jul 13, 2004 4:10 am    Post subject: Reply with quote

Επιτέλους, τέλος!!!

Maiden wrote:
Το ΟΑΚΑ σιγά σιγά παίρνει την τελική του μορφή και τα μυστικά του αποκαλύπτονται ούτως ή άλλως. Πιστεύω ότι πλέον τίθεται ζήτημα προσανατολισμού της συζήτησης του φόρουμ αυτού, άλλωστε σχεδόν όλα τα επιμέρους τεχνικά ζητήματα έχουν εξαντληθεί προ πολλού. Είναι επομένως απόλυτα φυσιολογικό η εμφάνιση του αδραχτιού να εξάπτει την φαντασία μας και να προσπαθούμε να μαντέψουμε πώς είναι κατασκευασμένο και τί ακριβώς προορίζεται να κάνει. Δεν νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα να προσπαθούμε να μαντέψουμε τί έχουν σκαρφιστεί οι διοργανωτές με το spidernet, τις σκάλες και το αδράχτι και τα μάτριξ. Άλλωστε όλοι οι άνθρωποι αρέσκονται στο να κάνουν προβλέψεις και να πέφτουν μέσα, ποιός απο μάς δεν εξασκεί το σπόρ? Τώρα άν κατόπιν εορτής (ή τελετής αν θέλετε) βγούν κάποιοι και κοκορεύονται ότι το βρήκαν, η ελληνική γλώσσα είναι πλουσιότατη, έχει μεριμνήσει γιαυτούς και θα τους αποδώσει (ας μου επιτραπεί) τον τιμιτικό τίτλο του "Παπάρα".
Εγώ πάντως έσπευσα να κόψω απο τα posts μου τις προβλέψεις για το αδράχτι, σεβόμενος την επιθυμία όσων πλήρωσαν για να πάνε στην τελετή και δεν θέλουν να δούνε κάτι που θα τους φανεί προβλέψιμο. Το ξανασκέφτηκα όμως και νομίζω ότι ο καθένας που θέλει να αποφύγει την ροή αυτή των ιδεών και των προβλέψεων μπορεί κάλλιστα να μην διαβάζει για τις επόμενες 30 ημέρες το τόπικ αυτό! Νομίζω επίσης ότι όσοι απλά κάνουν εικασίες δεν είναι δυνατόν να μαρτυρήσουν κάποιο μυστικό ούτε να βγάλουν είδηση προς τα έξω. Η εικασία είναι εικασία. Οι πληροφορίες "απο μέσα" θα ήταν όντως πρόβλημα έως και εθνική προδοσία. Αλλά το να κάνει κανείς σενάρια είναι κατα τη γνώμη μου συνυφασμένο με την φυσιογνωμία των φόρουμ και του συγκεκριμένου τόπικ. Εκτός και άν μπαίνουμε μέσα απο δώ και πέρα μόνο Παρασκεύες για τις φώτο του Ιωάννη και στέλνουμε πόστς του τύπου "γαμάτο το στάδιο με όλες τις καρέκλες" και "ακόμα να ξυλώσουνε τις μεμβράνες?" Αυτά...

gm2263 wrote:
Παιδιά, ένας μήνας έμεινε, οπότε, κοντός ψαλμός αλληλούϊα που λένε. πρός το παρόν προσέχετε πως πλησιάζετε στο ΟΑΚΑ για να πάρετε καμμι α φωτό και μη σας δείρουνε τίποτε ψωμομένοι σεκιουριτάδες ή σας πυροβολήσει κανένας που φοβάται και τη σκιά του.Και ξαναρωτώ: Πόσο κοντά μπορεί να πλησιάσει κάποιος (ή πόσο βαθεια μπορεί να μπεί μέσα στο) το ΟΑΚΑ χωρίς να έλθουν οι σεκιουριτάδες να του ζητήσουν το λόγο (που και αυτοί τη δουλειά τους κάνουν);

Κατα τα άλλα, ναι μεν αντιλαμβάνομαι την άποψη του maiden, αλλά θεωρώ ότι ο "Υ" έχει και κάποιο δίκιο. Ας απολαύσουμε το ΟΑΚΑ έτσι όπως τελικά διαμορφώνεται και ας αφήσουμε τις όποιες εικασίας. Περάσαμε πολύ δρόμο όλοι μας εδώ πέρα περιμένοντας και πιστεύω πως αν χαλαρώσουμε και απλά απολαυσουμε την αστρική πύλη πρός το μέλλον που έγινε δια χειρός Καλατράβα, και τιςς εκπλήξεις που κρύβει, σίγουρα θα μας βγεί σε καλό.

Α, ρε άρρωστοι

30 και σήμερα μείνανε...

Ypsilon wrote:
Μια αναγκαία διευκρίνιση: Ο Υ απλά μετέφερε στο φόρουμ, όπως ήταν υποχρεωμένος, τις αντιρρήσεις πολλών μελών που του έγραψαν μέσα στο Σαββατοκύριακο, και τίποτα περισσότερο. Αυτό είναι άσχετο με το αν εγώ συμφωνώ ή διαφωνώ με την άποψή τους.
Με αυτό που δεν μπορώ να συμφωνήσω όμως, είναι με τον εξοστρακισμό του μισού φόρουμ από το συγκεκριμένο τόπικ, μόνο και μόνο για να συνεχίσουν οι άλλοι μισοί να μιλάνε για την τελετή. Και βέβαια, δεν μπορώ εξίσου να δεχτώ και την άποψη "όσοι θέλουν να μιλήσουν για την τελετή ας φτιάξουν δικό τους φόρουμ ή chat room" (γιατί το άκουσα κι αυτό).

Εδώ προσπαθούμε να βρούμε μια μέση λύση κι όχι να επικρατήσουν οι μισοί πάνω στους άλλους μισούς. Προσωπικά έκανα τα πάντα μέσα στις 3 τελευταίες μέρες που είμαι μόνος μου εδώ μέσα, για να συμβιβάσω τα πράγματα. Κι αυτό, παρότι τα επιχειρήματα της μιας πλευράς είναι σαφώς πιο στέρεα από της άλλης. Ποια είναι αυτή η πλευρά, σας αφήνω να το βρείτε μόνοι σας.
Προφανώς δεν μπορώ να ασχοληθώ άλλο, ούτε να δίνω σε αυτό το φόρουμ επιπλέον χρόνο από τον (έτσι κι αλλιώς) πολύ περιορισμένο που έχω. Λυπάμαι, αλλά δεν μου περισσεύουν άλλα 12ωρα, που είναι ο μέσος όρος του χρόνου που συνήθως μένω εδώ μέσα. Laughing Ας περιμένουμε και τον Admin, και το ξανασυζητάμε.
Μέχρι τότε, ψυχραιμία! Wink

Maiden wrote:
Φαίνεται πως έχουμε εμπλακεί σε γόρδιο δεσμό. Να προτείνω κάτι? Αν αναλάβουν οι Μοds την πρωτοβουλία να μεταφέρουν όλα τα πόστς που περιέχουν αναφορές στην τελετή έναρξης στο αντίστοιχο τόπικ, έτσι και ο λόγος παραμένει ελεύθερος (συνεχίζουν όσοι γουστάρουν την κουβέντα εκεί), και οι υπόλοιποι συνεχίζουν ανενόχλητοι να διαβάζουν για ΟΑΚΑ και τις τελευταίες του λεπτομέρειες. Ευκαιρία να αποκεντρωθεί λίγο και το τόπικ που είναι ελαφρώς υδροκέφαλο.

Ypsilon wrote:
Έρχομαι να συμφωνήσω μαζί σου! Με τη διαφορά ότι η μεταφορά τόσων post είναι χρονοβόρα υπόθεση, και ειδικά σήμερα που η δουλειά μου έμεινε 4 ώρες πίσω λόγω της διακοπής ρεύματος, είναι αδύνατον να το κάνω.
Όπως έλεγα και 1-2 σελίδες πριν, είμαι κατά της λογοκρισίας ή των υποδείξεων για το τι να γράφετε και πώς. Ας κάνουμε λοιπόν μια σύμβαση, και όσοι θέλετε μπορείτε να συνεχίσετε να γράφετε τη γνώμη σας στο τόπικ για τις τελετές από δω και μπρος.
Κι αυτό, μέχρι να βρούμε μια λύση και να μη χαλάσουμε τις καρδιές μας, κρίμα είναι. Cool

Κι επειδή δεν θα μπορέσω να ξαναμπώ για τις επόμενες 2-3 ώρες, παράκληση, να περιοριστείτε μόνο στη συζήτηση για το ΟΑΚΑ από δω και κάτω.

Maiden wrote:
ΟΥΠΣ! Μάλλον σε έχωσα άγρια! Πάντως πιστεύω ότι βλέποντας τις μεταφορές οι περισσότεροι θα συνετιστούμε γρήγορα. Και με ένα copy-paste σε κάθε μεταφορά post για το λόγο που έγινε θα είναι εμφανές ότι η κουβέντα θα πρέπει να μεταφέρεται στο τόπικ της τελετής.
Και μία ερώτηση σε όσους πήγαν στο πανελλήνιο του στίβου. Ρέ παιδιά, η πλατεία γύρω απο τις θύρες του σταδίου δεν θέλει ανακατασκευή με όλα τα φορτηγά και τα μπάζα που πέρασαν απο πάνω της? Εσείς πώς την κόψατε, είναι εμφανίσιμη για τους αγώνες ή θα πάμε γαμπροί με τζήν παντελόνι? Cool
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Admin
Site Owner
Site Owner


Joined: 16 Jan 2004
Posts: 2296
Location: Davelis Cave (απ'έξω)

PostPosted: Tue Jul 13, 2004 4:17 am    Post subject: Reply with quote

Μην με ξανακάνετε να φτάσει 4 η ώρα το πρωί και να μεταφέρω posts!!!

Θερμότατη παράκληση!

Αλλιώς να το κλείσω το ρημάδι, να ησυχάσουμε όλοι μας.

Please, λοιπόν, pleaaaase ΠΡΩΤΑ κοιτάξτε καλά το topic στο οποίο θέλετε να post-άρετε, ΒΕΒΑΙΩΘΕΙΤΕ ότι εκεί ταιριάζει αυτό που θέλετε να γράψετε και ΜΕΤΑ πληκτρολογήστε το μήνυμά σας.

Ευχαριστώ πολύ! Πάω να ξεραθώ τώρα!!!
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
chr.04
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 05 Mar 2004
Posts: 1566
Location: Thessaloniki

PostPosted: Tue Jul 13, 2004 8:28 am    Post subject: Reply with quote

crs wrote:
Οπως έχει αποφασίσει η ΔΟΕ, η παρέλαση των ομάδων θα ανοίξει όπως επιτάσει το πρωτόκολο με την Ελληνική σημαία, ωστόσο η ομάδα μας θα μπεί τελευταία στο "Σπ. Λούης", επειδή η Αθήνα είναι η διοργανώτρια πόλη. Ως εκ τούτου, όταν η ΔΟΕ έκανε δεκτό της ΕΟΕ, είχε ειπωθεί ότι θα υπάρξουν 2 σημαιοφόροι. Επειδή όμως δεν αναφέρθηκε πουθενά αυτές τις ημέρες κάτι τέτοιο, μάλλον η ομάδα θα παρελάσει χωρίς σημαία... ε?


Πριν 2 χρόνια άλλαξε το καταστατικό της ΔΟΕ για το θέμα της παρέλασης. Έτσι αποφασίστηκε να παρελάσει πρώτα ο σημαιοφόρος με 2 παραστάτες στην αρχή, και στο τέλος να εισέλθει στο στάδιο η ελληνική ομάδα που θα έχει μπροστά την ταμπέλα 'Ελλάς'.
Back to top
View user's profile Send private message
yianis
Junior Member
Junior Member


Joined: 19 Mar 2004
Posts: 113
Location: Toronto,Canada

PostPosted: Tue Jul 13, 2004 5:14 pm    Post subject: Reply with quote

Na ena GIFaki pou eftiaksa me tin kinisi to Adraxti apo xthes:

http://briefcase.pathfinder.gr/download/yianis1/21932/287706/0/Spindle+leaning.gif
Back to top
View user's profile Send private message
OMF
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 04 Feb 2004
Posts: 1961

PostPosted: Wed Jul 14, 2004 12:40 am    Post subject: Reply with quote

Μετα απο ατελειωτο διαβασμα του χαμου που εγινε με το αναμμα της φλογας (που βοηθησα και εγω) σεβομαι οτι μερικοι δεν θελουν να μαθουν τι τελικα θα γινει αν και δεν γνωριζει κανενας και οτι λεμε ειναι απλα σεναριο σε forum (τι ποιο φυσιολογικο?) τελοσπαντων και εγω δεν συνεχιζω τη σεναριολογια και οτι δεν ειναι μαντης και πολλες φορες εχω πεσει εξω σε παρομιες προβλεψεις.
Απο οτι φαινεται ο ΔΠ θα μας προσφερει ενα μαγευτικο βραδυ και θα εχει πολλα χρωματα και θα φανουν ολα τα στοιχεια που κανουν τη Ελλαδα μοναδικη (Θαλασσα , Ιστορια κτλ) . Αυτο διαισθανομαι και πιστευω χωρις να εχω καμοια πληροφορια .
Back to top
View user's profile Send private message
Nikos C.
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 23 Jun 2004
Posts: 1041

PostPosted: Thu Jul 15, 2004 6:50 pm    Post subject: Reply with quote

SPOILER

Μην το ανοίξετε, αν δεν θέλετε να μάθετε!

Ευτυχώς που το κρύψαμε καλά.

http://sports.yahoo.com/oly/photo?slug=ath10507151409.greece_olympic_opening_ceremony__ath105&prov=ap
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Ολυμπιακοί Αγώνες All times are GMT + 3 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 9, 10, 11 ... 40, 41, 42  Next
Page 10 of 42

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Web hosting by isol.gr