stadia.gr/forum Forum Index stadia.gr/forum
Εδώ μιλάμε για τα πάντα. Από Καλατράβα μέχρι… Καλομοίρα!
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Εργασιακές Σχέσεις - Ανεργία- Δημόσιος vs. Ιδιωτικού Τομέα
Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5
 
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Το "πολιτικό" κλουβί με τους τρελούς
View previous topic :: View next topic  

Πιστεύετε ότι:
Δεν χρειάζεται να ληφθεί κανένα μέτρο - Ο δημόσιος τομέας είναι πάντο ο στυλοβάτης ενός κράτους
2%
 2%  [ 1 ]
Να μετατρέψουν οι πλούσιοι τα υπερκέρδη τους σε επενδύσεις, ο λαός δε φταίει σε τίποτα
13%
 13%  [ 5 ]
Να γίνουν κάποιες αλλαγές αλλά όχι με βάρβαρο τρόπο και μονόπλευρες σε βάρος μόνο των εργαζομένων
21%
 21%  [ 8 ]
Να γίνουν αλλαγές χωρίς συμβιβασμούς αν πρέπει. Η κατάσταση είναι δύσκολοι και οι κρατικοί υπάλληλοι κοιτάνε μόνο την πάρτη τους
36%
 36%  [ 14 ]
UNLEASH HELL!!! - Ακούστε τη φωνή του Δαρβίνου και Απελευθερώστε ΤΑ ΠΑΝΤΑ για να επιβιώσουν οι πραγματικά ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ
26%
 26%  [ 10 ]
Total Votes : 38

Author Message
Nassos
Full Member
Full Member


Joined: 16 Dec 2005
Posts: 347

PostPosted: Thu Mar 29, 2007 7:51 pm    Post subject: Reply with quote

«Ναι» υπό όρους, λέει η Κομισιόν στην ηλεκτρονική παρακολούθηση εργαζομένων

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=791122&lngDtrID=244

Shocked Confused Confused
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Thu Mar 29, 2007 9:02 pm    Post subject: Reply with quote

Για το καλό μας το κάνουν Mr. Green !

Άντε να συμφωνήσουν και για νομιμοποίηση της ανασφάλιστης εργασίας, αφού έτσι κι αλλιώς σύνταξη δεν θα προλάβουμε να πάρουμε. Razz
Back to top
View user's profile Send private message
GEORGE
Senior Member
Senior Member


Joined: 28 May 2004
Posts: 466
Location: GLYFADA/ATHENS

PostPosted: Fri Mar 30, 2007 8:14 am    Post subject: Reply with quote

Πας καλα ρε losada? Δεν προλαβαινουμε να παρουμε συνταξη?
ΤΙ ειναι αυτα που λες? Μου φενεται οτι εισαι εντελως εκτος τοπου και χρονου!!! Τα πραγματα ειναι ξεκαθαρα και το κρατος το εχει προβλεψει, αλλα εσυ δεν βλεπεις τιποτα!!!

Συνταξη στα 65 με μ.ο. ζωης στην Ελλαδα τα 70 χρονια, αρα 5 χρονια αραγματος για αυτους που δουλευουν 50 χρονια!!! Δεν σου φτάνει?
Μηπως εισαι τεμπελης και χαραμοφαϊς και θες να σε πληρωνουν και να καθεσαι??

Πλακα κανω! Laughing
Back to top
View user's profile Send private message
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Sat Apr 14, 2007 8:39 pm    Post subject: Reply with quote

Αναλυτικά στατιστικά στοιχεία για την ανεργία στην Ευρώπη από την Ευρωπαϊκή στατιστική υπηρεσία.

Σηκώνουμε την "κούπα" συχνά απ' ότι φαίνεται αφού 1-2 χώρες ακόμη έχουν τέτοια απαίσια ποσοστά. Wink

Σε αυτήν την επίσιμη καταγραφή, αναρωτιέμαι αν συγκαταλέγονται αυτοί που εργάζονται με μερική απασχόληση και αυτοί που είναι συμβασιούχοι.

Φαντάσου να αφαιρέσουμε τους συμβασιούχους αλλά και τους 4ωρους, αναρωτιέμαι πόσοι είναι οι εργαζόμενοι που ζούνε την οικογένεια τους και όχι η οικογένεια τους αυτούς ... (80% ; )

Αναλυτική Κατάσταση της Ανεργίας στην ΕΕ.
Back to top
View user's profile Send private message
chr.04
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 05 Mar 2004
Posts: 1566
Location: Thessaloniki

PostPosted: Mon Jul 16, 2007 7:32 pm    Post subject: Reply with quote

Όλοι όσοι εργάζονται σε δουλειές γραφείου, παράγουν πνευματικό έργο δημιουργόντας διάφορα αρχεία για να διευκολύνουν την εργασία τους ανάλογα με τις γνώσεις που έχουν;

Αν πχ δουλεύω με το Autocad, και έχω δημιουργήσει μια σειρά από blocks (βιβλιοθήκες προτύπων ας πουμε) για να διευκολύνω την εργασία μου, (και συνεπώς την παραγωγικότητά μου) έχω δικαίωμα να αρνηθω την πρόσβαση σε αυτά σε τρίτο άτομο που εργάζεται στην εταιρεία;

(Με απλά λόγια δουλεύω 7 χρόνια σε μια εταιρεία και είμαι μόνος που ασχολείται με σχεδιαστικά προγράμματα. Πριν κανένα χρόνο εμφανίστηκε μια 40άρα που προσπαθεί να έρθει στο τμήμα μου-ενώ τόσο καιρό δούλευε σαν τηλεφωνήτρια. Τελικά τα κατάφερε λόγω αλλαγών στην δομή της εταιρείας. Να την γειώσω κανονικά -και με το νόμο- χωρίς να της δείξω τίποτα και να την αφήσω να βγάλει μόνη της το φίδι από την τρύπα; ) Ας σημειώσω ότι όταν πήγα εγώ δεν μου έδειξε κανείς τίποτα, μου πήρε κανένα 6μηνο να μπώ στο νόημα του τι κάνω, αλλά τελικά μπήκα.
Back to top
View user's profile Send private message
Admin
Site Owner
Site Owner


Joined: 16 Jan 2004
Posts: 2295
Location: Davelis Cave (απ'έξω)

PostPosted: Mon Jul 16, 2007 9:02 pm    Post subject: Reply with quote

Στις περισσότερες συμβάσεις αναφέρεται πως τα πνευματικά δικαιώματα οποιουδήποτε έργου δημιουργήσει ο εργαζόμενος κατά την εργασία του (και για το σκοπό διεκπεραίωσης αυτής) ανήκουν αποκλειστικά στον εργοδότη του. Προφανώς μάλιστα παραμένουν σε αυτόν και μετά τη λήξη της εργασιακής σχέσης.

Δεν ξέρω αν αυτό είναι σύμφωνο με το εργατικό δίκαιο ή πρόκειται για καταχρηστικό όρο, δικηγόρος δεν είμαι. Απλά σου λέω ότι παρόμοια αναφορά θα βρεις στις περισσότερες συμβάσεις. Κοίτα την δική σου.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Lucretius
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1762
Location: Θεσσαλονίκη

PostPosted: Tue Jul 17, 2007 12:38 am    Post subject: Reply with quote

Ναι αλλά δεν αναφέρει έργο αλλά κάτι που διευκολύνει τον ίδιο στην δουλειά του και (μάλλον) δεν του ανατέθηκε ως έργο. Στην περίπτωσή μου πχ, έβγαλα ένα σύστημα για να σχεδιάζω γρήγορα και εύκολα τα ευρήματα στα ημερολόγια ανασκαφής που γράφω. Τα ημερολόγια και τα σχέδια ανήκουν φυσικά στην εφορία αλλά δεν μπορεί να με υποχρεώσει να δώσω το σύστημα μου σε κάποιον άλλο.
Back to top
View user's profile Send private message
Admin
Site Owner
Site Owner


Joined: 16 Jan 2004
Posts: 2295
Location: Davelis Cave (απ'έξω)

PostPosted: Tue Jul 17, 2007 2:07 pm    Post subject: Reply with quote

Ο,τιδήποτε ο εργαζόμενος δημιουργεί κατά τις ώρες που ο εργοδότης του τον πληρώνει για να φέρει σε πέρας την εργασία του (και εννοείται αυτό που δημιουργεί είναι σχετικό με την εργασία του - όχι μέθοδος να βγαίνει πιο γρήγορα η πασιέντζα!) ανήκει στον εργοδότη. Μην κολλάς στη λέξη "έργο", η έννοια είναι γενικότερη.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Tzinos
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 02 Apr 2004
Posts: 993
Location: London

PostPosted: Tue Jul 17, 2007 2:20 pm    Post subject: Reply with quote

Αν δεν αναφέρεται ρητα στην συμβαση, τοτε νομικα δεν ισχυει. μπλεκεις βεβαια μετα, γιατι θα σου πεί ο εργοδοτης οτι εκανες "ασχετα" αντι να δουλευεις!!
Back to top
View user's profile Send private message
Admin
Site Owner
Site Owner


Joined: 16 Jan 2004
Posts: 2295
Location: Davelis Cave (απ'έξω)

PostPosted: Tue Jul 17, 2007 2:24 pm    Post subject: Reply with quote

Δεν ξέρω παιδιά... είπαμε, δεν κατέχω το εργατικό δίκαιο. Αυτό που έγραψα είναι ότι τα παραπάνω αναφέρονται στις περισσότερες συμβάσεις, καθώς επίσης και ότι είναι η de facto πραγματικότητα. Για το de jure, αν μας διαβάζει κάποιος νομικός, ας βοηθήσει.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
chr.04
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 05 Mar 2004
Posts: 1566
Location: Thessaloniki

PostPosted: Wed Mar 26, 2008 7:24 pm    Post subject: Reply with quote

Μα καλά όλα τα κουλά σε μένα θα γίνονται;

2 ερωτήσεις για όσους γνωρίζουν.

Έχει δικαίωμα ο εργοδότης να σε υποβάλλει σε σωματικό έλεγχο (αλλά και του ιδιωτικού αυτοκινήτου που πηγαινοέρχεσαι στην δουλειά) επειδή νομίζει ότι ίσως μπορεί να παίρνεις μαζί σου διάφορα αντικείμενα.

Μπορεί ο εργαζόμενος να αρνηθεί, να ζητήσει την παρουσία αστυνομικού (ή ίσως εισαγγελική εντολή) και φυσικά να δεν ευσταθούν αυτά προφανώς έχει το δικαίωμα να κινηθεί εναντίον της διοίκησης για συκοφαντική δυσφήμιση ή/και προσβολή προσωπικότητας;

Δεύτερον (που κολλάει λίγο πολύ στο πιο πάνω ερώτημα του Ιουλίου).

Μας ζητήθηκε να υπογράψουμε ένα χαρτί που λέει ότι οποιαδήποτε εφεύρηση κάνουμε πάνω στην δουλειά μας, ανήκει πνευματικά στην εταιρεία για δική της χρήση. Δηλαδή αν εγώ πχ τετραγωνίσω τον κύκλο ή βρω το φάρμακο κατά του καρκίνου είναι λογικό/σωστό να το πιστωθεί η εταιρεία μου;
Back to top
View user's profile Send private message
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Wed Mar 26, 2008 7:54 pm    Post subject: Reply with quote

Νομικά δεν ξέρω κατά πόσο δικαιούται να σε υποβάλλει σε σωματικό έλεγχο.

Εργαζόμουν για κάποιο καιρό σε super market. Λίγο πριν κλήσει το μαγαζί, ο φύλακας έλεγχε το προσωπικό που έβγαινε από το μαγαζί μήπως έχει πάρει κάποιο προϊόν μαζί του. Ο έλεγχος γινόταν καθημερινά και ήταν σχολαστικός. Ήταν κάποιος άγραφος-εμφανής κανόνας που ακολουθούσαν όλοι, ανεξάρτητα εάν ήταν νόμιμος ή παράνομος.

Οι γυναίκες ανοίγανε τις δερμάτινες τσάντες τους και γενικά γινόταν έλεγχος σε περίπτωση που ήσουν βαριά ντυμένος. Αν βέβαια φόραγες ένα τζινάκι με μία λεπτή μπλουζίτσα δεν καθόταν να σε ... "χουφτώσει" Twisted Evil Laughing αλλά κοιτούσε μήπως μπορούσε να διακρίνει κάποιο καρούμπαλο στο ύφασμα των ρούχων.

Για το τελευταίο(περί τετραγωνισμού του κύκλου), πιθανότατα πρέπει να ισχύει για το έργο που παράγεις εντός της εταιρίας και όχι κάπου αλλού. Rolling Eyes Αυτό νομίζω ότι είναι δεδομένο σε κάθε εργασιακό χώρο, εφόσον η εταιρία είναι που επενδύει επάνω μας και ως εκ τούτου αυτό που παράγουμε είναι προϊόν της !

Βέβαια θα πρέπει να ρωτήσεις κάποιο νομικό σύμβουλο με κατεύθυνση την επιθεώρηση εργασίας, για το αν διατηρείς προσωπικά τα δικαιώματα αν φτιάξεις ή παράξεις ένα πνευματικό προϊόν έξω από τους κόλπους της εταιρίας ... Rolling Eyes Rolling Eyes

Στην εργασία που είχα ως εργάτης σε s.market, επειδή εργαζόμουν συγκεκριμένο απογευματινό ωράριο(4 ώρες) κάθε ημέρα, θέλοντας η εταιρία να διασφαλίσει ότι εγώ δεν εργάζομαι το πρωί σε δεύτερη εργασία αναφερόταν στην σύμβαση πρόσληψης ρητά. Δηλαδή υπογράφοντας την σύμβαση μου, αποδεχόμουν ότι δεν θα εργαζόμουν το πρωί σε άλλη εργασία. Αυτοί το έκαναν έτσι ώστε όταν εγώ θα πήγαινα να εργαστώ το απόγευμα να είμαι εντελώς ξεκούραστος και να εργάζομαι με την μέγιστη δυνατή για αυτούς απόδοση, άσχετα ότι θα έπαιρνα μισό μισθό. Embarassed

Μήπως λοιπόν στην περίπτωση την δική σου, σε βάζουν να αποδεχτείς τον όρο ότι κάθε "τετραγωνισμός του κύκλου" που θα επιτύχεις -λ.χ στο σπίτι σου- θα αποτελεί δική τους ιδιοκτησία, με απώτερο "κρυφό" σκοπό να εργάζεσαι μόνο στα πλαίσια της δικής τους εταιρίας και όχι σε κάποια δεύτερη εργασία. Έτσι επιτυγχάνουν ότι θα αποδίδεις τα μέγιστα σαν γρανάζι της δικής τους μηχανής, αφού στο σπίτι ασχολείσαι μόνο με το σκύλο σου, με την γυναίκα σου και τα παιδιά σου.

Αυτό επιτυγχάνεται με πολλούς τρόπους στις μέρες μας και σε άλλους τομείς επαγγελμάτων. Όταν για παράδειγμα σε αναγκάζουν να εργάζεσαι με κυλιώμενα και ακατάστατα ωράρια, ουσιαστικά διασφαλίζουν ότι δεν μπορείς να εργαστείς σε δύο εργοδότες.
Ταξικά τερτίπια και μεθοδεύσεις. Ξύπνησε μέσα μου η παπαρήγα Twisted Evil

Κάτι ακόμη που είμαι σχεδόν σίγουρος ότι νομικά είναι παράνομο, είναι η τοποθέτηση κάμερας στο χώρο εργασίας μας όταν μάλιστα αυτή έχει γίνει σε χώρους που δεν έχουν σχέση με την πρόσβαση στο κτίριο. Δηλαδή τοποθετούνται κάμερες σε γραφεία και όχι στις εισόδους ή τις σκάλες ενός κτιρίου που θα σήμαινε ότι γίνεται για λόγους ασφάλειας και αποτροπής από κακόβουλους περαστικούς εισβολείς !!! Αυτό συμβαίνει σε αρκετές εταιρίες ακόμη και αυτές που θεωρούμε σοβαρές και κολοσσούς !!!


Τέτοια βλέπουν και ακούν και οι νεανίες και μας βλέπω να επιστρέψουμε κάποια στιγμή σε καταστάσεις που θυμίζουν αρχές του 20ου αιώνα.
Back to top
View user's profile Send private message
Alius
Full Member
Full Member


Joined: 07 Jun 2008
Posts: 269
Location: Athens

PostPosted: Thu Aug 28, 2008 8:53 am    Post subject: Reply with quote

Ένα από τα πολύ βασικά θέματα είναι αυτό των κρατήσεων που γίνονται στους μισθούς. Δυστυχώς αυτές είναι ένα αρκετά υψηλό ποσό, που τελικά το μόνο που σου διασφαλίζουν είναι η σύνταξη και κάποια φάρμακα (δεν γνωρίζω ακριβώς τι καλύπτεται και τι μένει απ' έξω). Αυτά όσον αφορά τις κρατήσεις για το ΙΚΑ, γιατί για τους φόρους βλέπουμε κάθε μέρα που καταλήγουν...

Κατόπιν τούτου, αποφάσισα να προχωρήσω σε ιδιωτική ασφάλιση. Είμαι μεταξύ της ING και της Alico, βασικά γιατί με ενδιέφερε ό,τι πρόγραμμα κάνω να το κάνω σε μεγάλη πολυεθνική εταιρία για να έχω όσο το δυνατόν μεγαλύτερο αίσθημα εξασφάλισης...

Έχει κανείς κάποια εικόνα για τις δυο εταιρίες; Γιατί να προτιμήσω τη μία, πχ, και όχι την άλλη...;
Back to top
View user's profile Send private message
Alius
Full Member
Full Member


Joined: 07 Jun 2008
Posts: 269
Location: Athens

PostPosted: Wed Mar 18, 2009 3:05 pm    Post subject: Reply with quote

Διαβάστε το παρακάτω άρθρο:

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=996367&lngDtrID=244

Πολύ ενδιαφέρουσα είναι η εξής φράση: "Αυτό συνεπάγεται τεράστια προβλήματα στα ταμεία και στη λειτουργία της δημόσιας διοίκησης."

Ένα, λοιπόν, καίριο ερώτημα είναι πώς γίνεται να αντιμετωπίζουμε πρόβλημα ανεργίας και να πρέπει να θεωρούμε ως πρόβλημα τη συνταξιοδότηση μεγάλου αριθμού εργαζομένων! Γιατί δηλαδή θα έχει πρόβλημα η λειτουργία της δημόσιας διοίκησης; Δεν υπάρχουν από πίσω άλλα άτομα, νεώτερα για να καλύψουν τους συνταξιοδοτούμενους; Δεν έχουμε, δηλαδή, διογκωμένο δημόσιο τομέα; Και, παράλληλα, δεν μπορούν να προσληφθούν νέοι στα χαμηλότερα κλιμάκια;

Δεύτερον, αλλά εξίσου σημαντικό, πώς γίνεται να πληρώνουμε όλες αυτές τις κρατήσεις, να μην έχουμε ουσιαστική νοσοκομειακή περίθαλψη και, ταυτόχρονα, να μην μπορούν τα ταμεία να καλύψουν τις συντάξεις; Προφανώς γιατί οι κρατήσεις πάνε για να καλύπτουν "επενδυτικά τζογοπαίγνια";

Έλεος δηλαδή!
Back to top
View user's profile Send private message
aikinn
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 08 Jul 2004
Posts: 763

PostPosted: Wed May 19, 2010 7:45 pm    Post subject: Reply with quote

Γνωρίζει κανείς από πρώτο χέρι αναλυτικά τις διαδικασίες που απαιτούνται για χορήγηση άδειας εργασίας σε πολίτη εκτός Ε.Ε.?

Θα προτιμούσα οι συζητήσεις να γίνουν με PM διότι μπορεί να χρειαστούν πληροφορίες που δεν θα ήθελα να αναφέρω μέσα στο Forum.

Ευχαριστώ
Back to top
View user's profile Send private message
dimline
Junior Member
Junior Member


Joined: 27 Dec 2009
Posts: 157
Location: Patras , Hellas

PostPosted: Wed May 26, 2010 10:22 pm    Post subject: Reply with quote

Με τα τελευταία "μέτρα" βλέπετε να παίρνουμε σύνταξη τελικά????
Back to top
View user's profile Send private message
pindos10
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 11 Apr 2009
Posts: 866
Location: White River

PostPosted: Wed May 26, 2010 10:27 pm    Post subject: Reply with quote

Ναι αμε!!! Μαζι με την κασα θα'ρθει κι η συνταξη. Mr. Green Mr. Green Mr. Green
Back to top
View user's profile Send private message
dimline
Junior Member
Junior Member


Joined: 27 Dec 2009
Posts: 157
Location: Patras , Hellas

PostPosted: Wed May 26, 2010 10:55 pm    Post subject: Reply with quote

Τελικά αν ΔΕΝ πληρώναμε ασφαλιστικές εισφορες , μήπως θα ήταν καλύτερα??
Εννοώ για προαιρετική ασφάλιση , ανάλογα με το εισόδημα και την κρίση μας!
Back to top
View user's profile Send private message
Ο.Υ.Σ.Τ.
Full Member
Full Member


Joined: 02 Aug 2004
Posts: 374
Location: Θεσσαλονίκη

PostPosted: Thu May 27, 2010 9:01 am    Post subject: Reply with quote

Μια αρκετα παλια μου σκεψη ηταν να μπορει ο εργαζομενος να ασφαλιζεται οπου θελει και οχι αναγκαστικα στο ΙΚΑ. Νομιζω οτι ετσι θα ηταν καλυτερα για τους εργαζομενους γιατι θα ειχαν καλυτερες παροχες σε σχεση με το ΙΚΑ αλλα και για τους εργοδοτες γιατι θα πληρωναν -σαφως- λιγοτερες εργοδοτικες εισφορες
Back to top
View user's profile Send private message
Lalas
Junior Member
Junior Member


Joined: 07 Apr 2004
Posts: 136

PostPosted: Thu May 27, 2010 9:57 am    Post subject: Reply with quote

Μιλάς προφανώς για το αμερικάνικο σύστημα. Θα σου θυμίσω όμως ότι αυτό το σύστημα αυτό, έχει φανερώσει τις μεγάλες αδυναμίες του, αφού πρακτικά έχει αποκλείσει μεγάλες ομάδες από φαρμακευτική περίθαλψη. Μόνο να φέρεται στο νου τι έγινε τους τελευταίους μήνες με τον Ομπάμα και το νομοσχέδιο για την κρατική περίθαλψη στις ΗΠΑ καταλαβαίνεις το πρόβλημα.

Και έστω αν θεωρήσουμε ότι πάμε σε αυτό το σχέδιο. Με ποιες ασφαλιστικές εταιρίες. Αν πάρουμε για παράδειγμα την ΑΣΠΙΣ ΠΡΟΝΟΙΑ και ότι έχει γίνει από τον Σεπτέμβριο και έπειτα νομίζω κανείς ασφαλισμένος δεν θα προτιμήσει την εναλλακτική αυτή. Εδώ υπάρχουν φήμες για άλλες δύο ασφαλιστικές ότι πάνε για φούντο και η κυβέρνηση δεν παίρνει κάποιο μέτρο να προστατέψει τους ήδη ασφαλισμένους.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
dimline
Junior Member
Junior Member


Joined: 27 Dec 2009
Posts: 157
Location: Patras , Hellas

PostPosted: Sat May 29, 2010 1:48 pm    Post subject: Reply with quote

Δεν είναι απαραίτητο να ασφαλιστείς , με το προαιρετικό σύστημα , στον ιδιωτικό τομέα...
Θα μπορούσε κάλλιστα να μπαίνει εγγυητής το Δημόσιο , αλλά σε ένα πιο δίκαιο & αποδοτικό σύστημα.
Πάντα όμως να έχει ο εν δυνάμει ασφαλιζόμενος το δικαίωμα της επιλογής.
Back to top
View user's profile Send private message
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Tue Oct 05, 2010 5:49 pm    Post subject: Reply with quote

Δείτε ένα Email που αποστέλλεται σε εταιρίες από ομάδα γνωστού ομίλου, που παρέχει πολύ εξειδικευμένα σεμινάρια, για διευθυντές προσωπικού και οποιοδήποτε επιχειρηματία που προσαρμόζεται στη νέα κατάσταση που όλοι βιώνουμε.

Έχει δυστυχώς γίνει πιθανό το ενδεχόμενο ,για τους περισσότερους Έλληνες, να χάσουν τα σπίτια τους(χρεωμένα στις τράπεζες), την περιουσία τους, να χάσουν την επιχείρηση τους(π.χ. αυτοί που χρεώθηκαν 50.000-60.000 Ευρώ για μία άδεια φορτηγού πριν από 1-2 χρόνια και τώρα μαθαίνουν ότι δεν επιτρέπεται να εργαστούν ενώ τους έμεινε το χρέος !!! ) και κυρίως να χάσουν την ... εργασία τους.

Quote:
Αγαπητοί κύριοι,
Σας επισυνάπτουμε τη θεματολογία και την αίτηση συμμετοχής για το παρακάτω σεμινάριο που διεξάγεται στις 13/10/2010, 17:00-22:00. Σας ενημερώνουμε ότι για τους συνδρομητές της εφημερίδας παρέχονται εκπτώσεις από 30% έως και 40% ενώ για τα άτομα με φοιτητική ιδιότητα έκπτωση 50%. Το σεμινάριο μπορεί να επιδοτηθεί μέσω του προγράμματος ΛΑΕΚ του ΟΑΕΔ (η προθεσμία του οποίου λήγει στις 7/10/2010).

ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΑΠΟΛΥΣΕΩΝ
για εργοδότες & εργαζομένους
ΕΙΣΗΓΗΤΡΙΑ: Μαριάννα Καλκ####, Οργανωτική Ψυχολόγος, σύμβουλος διαχείρισης ανθρώπινου δυναμικού

Σε ποιους απευθύνεται

Σε κάθε υπεύθυνο ομάδας ή επιχείρησης εν γένει που προβληματίζεται για το πώς θα διαχειριστεί ενδεχόμενες απολύσεις


Θέματα σεμιναρίου:
· Τα είδη και τα στάδια της λήξης μιας επαγγελματικής συνεργασίας

· Τα κρίσιμα σημεία σε μια απόλυση (πώς, τι & πότε το λέμε)

· Ο ρόλος του ψυχολογικού παράγοντα

· Συναινετική λύση συνεργασίας

· Η διαχείριση της ομάδας μετά από μια απόλυση

Τετάρτη 13 Οκτωβρίου 2010

Ώρες 17:00 – 22:00

Κτίριο ##########

Back to top
View user's profile Send private message
aikinn
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 08 Jul 2004
Posts: 763

PostPosted: Fri Oct 08, 2010 2:46 pm    Post subject: Reply with quote

Πέτυχα μία ανακοίνωση της ΑΔΕΔΥ σχετικά με την κατάργηση της ΑΓΡΟΓΗ.

Quote:
Η Κυβέρνηση, στα πλαίσια της πολιτικής του μνημονίου και της συρρίκνωσης των Δημόσιων Υπηρεσιών, προωθεί το Σχέδιο Νόμου για την «Κατάργηση, Συγχώνευση Υπηρεσιών, Οργανισμών και Φορέων του Δημόσιου Τομέα», στο οποίο προβλέπεται και η κατάργηση της «ΑΓΡΟΓΗ Α.Ε.» Θύματα της κατάργησης αυτής, μπορούν να είναι οι εργαζόμενοι του φορέα αυτού, αφού δεν διασφαλίζονται οι θέσεις εργασίας και οι εργαζόμενοι κινδυνεύουν να βρεθούν στο δρόμο.

Η Α.Δ.Ε.Δ.Υ. τονίζει ότι το δικαίωμα στην εργασία είναι αναφαίρετο, τελεί υπό την προστασία του Συντάγματος και της Πολιτείας.
Εκφράζουμε την αντίθεσή μας, στις απολύσεις εργαζομένων που γίνονται με πρόσχημα τον εξορθολογισμό του Κράτους, στη συρρίκνωση των Δημοσίων Υπηρεσιών με σοβαρές επιπτώσεις στους αγρότες, από τη μη άμεση καταβολή των κοινοτικών επιδοτήσεων, καθώς και στην επιβολή προστίμων δεκάδων εκατομμυρίων ευρώ στη χώρα μας.

Ζητάμε, την ανάκληση των απολύσεων, και τη διατήρηση των θέσεων εργασίας των εργαζομένων στην ΑΓΡΟΓΗ Α.Ε. και εντέλει την έμπρακτη αναγνώριση από την πολιτεία του έργου που έχουν προσφέρει οι εργαζόμενοι της «ΑΓΡΟΓΗ Α.Ε.».


Για όσους δεν θυμούνται, η ΑΓΡΟΓΗ είναι ή εταιρεία που ιδρύθηκε πριν λίγα χρόνια και αν δεν κάνω λάθος ασχολιόταν με το κτηματολόγιο και την καταγραφή εκτάσεων. Επίσης ήταν μία εταιρεία η οποία είχε για προσωπικό γυμναστές, καφετζήδες και μπάρμαν. Αντί να βγει η ΑΔΕΔΥ να πει να αξιοποιηθεί το όποιο επιστημονικό προσωπικό έχει η εν λόγο εταιρεία, φωνάζει για όλους.
Κάτι τέτοια βλέπω και εξακολουθώ να πιστεύω ότι η μεγαλύτερη γάγγραινα του ελληνικού κράτους δεν είναι οι πολιτικοί, αλλά οι συνδικαλιστές. Και αυτό διότι πολλές φορές οι πολιτικοί είναι ανίσχυροι μπροστά στα τερτίπια των εργατοπατέρων. Δεν είναι και λίγο πράγμα για μια κυβέρνηση να έχει απέναντί της τους συνδικαλιστές. Και όχι για κανέναν άλλο λόγο, αλλά γιατί και όποτε θέλους παραλύουν το κράτος και επίσης κρυβόμενοι πίσω από το "δικιο του εργάτη" διαμορφώνουν και την κοινή γνώμη.
Τώρα τι δίκιο έχει ο εργάτης της ΑΓΡΟΓΗ και του ΟΣΕ, ακόμα προσπαθώ να το καταλάβω...
Back to top
View user's profile Send private message
Alius
Full Member
Full Member


Joined: 07 Jun 2008
Posts: 269
Location: Athens

PostPosted: Sun Apr 05, 2020 3:55 pm    Post subject: Reply with quote

Δεν ξέρω καν αν το forum είναι ενεργό αλλά λέω να δοκιμάσω... Παρακάτω θα δείτε μια αντίστροφη αγγελία εργασίας. Σαν να μη διαφημίζουν οι εφημερίδες δουλειές αλλά ανθρώπους που αναζητούν εργασία. Χωρίς να σας δίνω περισσότερες λεπτομέρειες για τις σπουδές μου και την προϋπηρεσία μου, θα ήθελα να μου προτείνετε 2-3 καριέρες που ταιριάζουν στα όσα γράφει η παρακάτω αγγελία. Παρακαλώ να είστε όσο γίνεται συγκεκριμένοι, για παράδειγμα μην απαντήσετε «να βρεις μια δουλειά με παιδιά» αλλά «δούλεψε εθελοντής με παιδιά του δρόμου στο Ρίο ντε Τζανέιρο». Πρόκειται για μια άσκηση που κάνω.

Σας ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά!

Αναζητώ εργασία. Είμαι 38 χρονών. Στα ενδιαφέροντά μου είναι οι τέχνες, τα γράμματα, ο πολιτισμός και η γεωγραφία, ενώ απολαμβάνω πολύ μια όμορφη εικόνα ή έναν ωραία διαμορφωμένο χώρο. Γνωρίζω 3 ξένες γλώσσες (αγγλικά, γαλλικά, ιταλικά), είμαι γενικά καλός στη χρήση της γλώσσας, έχω καλό γούστο στη διακόσμηση και ασχολούμαι ερασιτεχνικά με την υποκριτική με αρκετή επιτυχία. Το θέατρο είναι και ένα από τα μεγάλα μου πάθη, ενώ μου αρέσει πολύ το διάβασμα και οι βόλτες στη φύση. Οι βασικές μου αξίες στη ζωή είναι ο σεβασμός του άλλου, η πίστη στην ισότητα των ανθρώπων και ο σεβασμός στο περιβάλλον, όλα ως παράγοντες δημιουργίας μιας ισορροπημένης κοινωνίας. Τα βασικά μου χαρακτηριστικά είναι η αυξημένη ενσυναίσθηση και η δυνατότητα οργάνωσης πολύπλοκων εργασιών, ενώ διακατέχομαι από έντονο άγχος, ανυπομονησία και σιχαίνομαι τα ρίσκα και την αβεβαιότητα. Αναζητώ μια δουλειά που να μου παρέχει τα σημαντικά για να ζω, να είναι δημιουργική, κατά το δυνατόν μη αγχωτική και που θα εντάσσεται σε περιβάλλον ισορροπημένο με ανθρώπους που θα με σέβονται.
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Το "πολιτικό" κλουβί με τους τρελούς All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5
Page 5 of 5

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Web hosting by isol.gr