stadia.gr/forum Forum Index stadia.gr/forum
Εδώ μιλάμε για τα πάντα. Από Καλατράβα μέχρι… Καλομοίρα!
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Οδικά Έργα (2)
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 330, 331, 332 ... 419, 420, 421  Next
 
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Υποδομές και έργα
View previous topic :: View next topic  
Author Message
SP73
Junior Member
Junior Member


Joined: 20 Oct 2008
Posts: 145
Location: Αθήνα

PostPosted: Sat Jan 07, 2017 3:56 pm    Post subject: Reply with quote

@engineer - δυστυχώς εμένα μου τα διάβασε κατ' ευθείαν, οπότε δεν προβληματίστηκα - χρησιμοποιώ preview σε mac.

@kostakakis - δεν έχω βρει τον τέλειο τρόπο. Όμως έχω παρατηρήσει πως όταν η μικρογραφία φαίνεται φυσιολογική, μπορεί να έχει jp2 μέσα - αλλά κάποιες φορές η πληροφορία είναι σε dat αρχεία, που εγώ δεν ξέρω τι να τα κάνω. Η καλή φωτογραφία (στην περίπτωσή μου) ήταν αυτή της οποίας το όνομα αρχείου τέλειωνε σε TCI (jp2 πάντα). Με το ματάκι που βλέπεις αριστερά, σου δείχνει τη δομή των αρχείων μέσα σε αυτό που θα κατεβάσεις και από εκεί μπορείς ορισμένες φορές να απομονώσεις αυτό που θέλεις - θα βρίσκεται σε ανά φάκελο GRANULE και πιο μέσα σε ένα IMG_DATA. Σημείωσε πως εγώ έβγαλα κωδικό, οπότε δεν ξέρω αν έχω κανένα πλεονέκτημα.

Ένα tip ακόμη - παρατήρησα ότι αυτά που με βολεύουν είναι σχεδόν πάντα από το δορυφόρο sentinel-2. Μπορείς να το βάλεις ως παράμετρο στην αναζήτηση.

Ανεβάζω μερικά στοχευμένα .png με τα κομμάτια που περιέγραψα στο dropbox. Δεν ξέρω αν υπάρχει απώλεια λεπτομέρειας, αλλά ελπίζω να σας είναι πιο εύκολα διαχειρίσιμα.


Last edited by SP73 on Sun Jan 08, 2017 8:49 pm; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message
Thanos_Pal
Junior Member
Junior Member


Joined: 20 Nov 2016
Posts: 189
Location: Αθήνα / Ναύπακτος

PostPosted: Sun Jan 08, 2017 2:52 am    Post subject: Reply with quote

https://goo.gl/WzL0ie

Από τις 5 το απόγευμα μέχρι και την ώρα που γράφω δεν έχει ανοίξει η Ε.Ο. Πατρών-Κορίνθου. Ειδικότερα από τα Σ.Ε.Α. Αιγίου μέχρι Α/Κ Καλαβρύτων η κατάσταση είναι απελπιστική. Πιάστηκαν στον ύπνο, για να μην χρησιμοποιήσω πιο βαριά έκφραση, άπαντες. Ολυμπία Οδός, Τροχαία, Περιφέρεια όλοι έχουν ευθύνες για αυτό το χάλι. Εν έτη 2017 να κλείνει βασικός άξονας της χώρας όταν η Εγνατία που περνάει μέσα από την Πίνδο είναι ορθάνοιχτη, ακόμα και δρόμοι της ορεινής Αχαΐας είναι προσβάσιμοι, είναι τουλάχιστον ντροπή και θα πρέπει να αναζητηθούν ευθύνες.
Back to top
View user's profile Send private message
cruiser
Junior Member
Junior Member


Joined: 27 Feb 2010
Posts: 195

PostPosted: Mon Jan 09, 2017 10:06 am    Post subject: Reply with quote

Να αναζητηθούν ευθύνες από την εταιρεία και από το κράτος , αλλά κάποτε πρέπει να πέφτουν βαριά πρόστιμα σε όσους φεύγουν χωρίς αλυσσίδες ή αρνούνται να βάλουν , όπως συνέβη με ΚΤΕΛ , νταλίκες , αλλά και ηλίθιους ΙΧδες που πήγαν για τριήμερο στα χιόνια με θερινά λάστιχα και μετά έβριζαν το κράτος .

Αντε γιατί η βλακεία και η κουραδομαγκιά έχει περισσέψει .

Και βέβαια το ΕΣΡ θα έπρεπε να βάλει κάποια πρόστιμα στα κανάλια που άφηναν τις απόψεις τον ηλιθίων να ακούγονται χωρίς αντίλογο και έτσι να ετοιμάζεται η επόμενη έξοδος των ίδιων και άλλων ηλιθίων σε κακοκαιρία γνωστή από 10 μέρες χωρίς αλυσσίδες .
Back to top
View user's profile Send private message
Thanos_Pal
Junior Member
Junior Member


Joined: 20 Nov 2016
Posts: 189
Location: Αθήνα / Ναύπακτος

PostPosted: Mon Jan 09, 2017 4:56 pm    Post subject: Reply with quote

Ο καθένας έχει την ατομική του ευθύνη όταν εν γνώσει του με ακραία καιρικά φαινόμενα αποφασίζει να ταξιδέψει χωρίς αλυσίδες εν προκειμένω. Είναι βλάκας χωρίς δεύτερη σκέψη.

Αλλά δεν μιλάμε για το Πατιόπουλο-Περδικάκι στα Άγραφα, είναι βασικός οδικός αξονας δίπλα στην παραλία για τον οποίο ο οδηγός πληρώνει διόδια. Υπάρχει μια κοινοπραξία που εισπράττει διόδια απο το 2008 και ο δρόμος είναι εργοτάξιο ακόμα. ΟΦΕΙΛΕ τουλάχιστον να έχει τους κατάλληλους μηχανισμούς για να μην συμβεί αυτό το χάλι, όπως έχει πράξει η Νέα Οδός στην Μαλακάσα, ένα πολύ πιο δύσκολο σημείο.

Τεράστια ευθύνη έχει και η ΑΝΥΠΑΡΚΤΗ Τροχαία που έπρεπε να ελέγχει όλα τα βαρέα οχήματα και τα ΚΤΕΛ και όσα δεν έχουν αλυσόδες να τους επιβάλλει πρόστιμα, καθώς και να κάνει όλες τις απαραίτητες κυκλοφοριακές ρυθμίσεις. Αυτό είναι το αντικείμενο της τροχαίας αυτοκινητοδρόμων, αυτό όφειλαν να κάνουν και δεν το έκαναν.

Ο δρόμος έπρεπε πάση θυσία να παραμείνει ανοιχτός. Όχί για το 90% των ηλιθίων αλλα για το 10% που πραγματικά υπήρχε αναγκαίος λόγος μετακίνησης.
Back to top
View user's profile Send private message
ariskop
Senior Member
Senior Member


Joined: 18 Aug 2008
Posts: 678

PostPosted: Mon Jan 09, 2017 5:56 pm    Post subject: Reply with quote

Αν θέλουμε να είμαστε απόλυτα ακριβής ο δρόμος δεν έκλεισε ποτέ από την χιονόπτωση, η οποία είχε ξεκινήσει από το προηγούμενο βράδυ με μεγάλη ένταση και ο δρόμος καθαριζόταν κανονικά.

Ο δρόμος έκλεισε από το ατύχημα με τις νταλίκες το μεσημέρι εγκλωβίζοντας εκατοντάδες οχήματα σε ένα στενό σημείο λόγω έργων. Το χιόνι λειτούργησε επιβαρυντικά στο να αποκατασταθεί η κυκλοφορία νωρίτερα και να απεγκλωβιστούν τα οχήματα.


Μου έχει τύχει αντίστοιχο συμβάν πέρυσι το καλοκαίρι που είχε μείνει από βλάβη μια νταλίκα κάπου μετά το Αίγιο και είχα φάει σχεδόν 1 ώρα σταματημένος.
Back to top
View user's profile Send private message
cruiser
Junior Member
Junior Member


Joined: 27 Feb 2010
Posts: 195

PostPosted: Tue Jan 10, 2017 10:21 am    Post subject: Reply with quote

Ακριβώς ο δρόμος δεν έκλεισε από το χιόνι . Από την άλλη δεν ξέρω αν θα έπρεπε σε τέτοιες περιπτώσεις να χρησιμοποιείται το δίδυμο παλιάς και νέας εθνικής σαν δύο μονόδρομοι , ώστε να υπάρχει μεγαλύτερο πλάτος οδού σε χρήση , χωρίς διόδια βέβαια , με ταυτόχρονη αστυνόμευση σε όσους δεν είναι εφοδιασμένοι με κατάλληλα μέσα για χιόνι .
Back to top
View user's profile Send private message
bill77
Full Member
Full Member


Joined: 15 Jan 2011
Posts: 248

PostPosted: Wed Jan 11, 2017 10:26 am    Post subject: Reply with quote

95% έτοιμος και σε λειτουργία ο Α/Κ Αγγελοκάστρου (Νο 7 της Ιονίας Οδού) και ο πλησιέστερος στο Αγρίνιο, σε ευθεία τουλάχιστον, από τους κόμβους της παράκαμψης Αγρινίου...

http://www.agrinioculture.gr/2017/01/11/litourgi-pleon-pliros-ke-o-komvos-angelokastrou/

Υ.Γ: Αναμένεται μάλλον μέχρι 31/8 και ο Α/Κ Αγίου Ηλία για την καλύτερη πρόσβαση προς Πλατυγιάλι-Αστακό-Δυτικά παράλια Αιτ/νίας
Back to top
View user's profile Send private message
giannis p
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 01 Jun 2011
Posts: 997
Location: athens

PostPosted: Wed Jan 11, 2017 3:25 pm    Post subject: Reply with quote

Ρεπορτάζ τής Καθημερινής γιά τούς αυτοκινητοδρόμους

Σημειώνω, δέν έχουν ολοκληρωθεί οι απαλλοτριώσεις στό Αυγό ....

https://goo.gl/7i7XLn
Back to top
View user's profile Send private message
Thanos_Pal
Junior Member
Junior Member


Joined: 20 Nov 2016
Posts: 189
Location: Αθήνα / Ναύπακτος

PostPosted: Wed Jan 11, 2017 7:13 pm    Post subject: Reply with quote

Πολύ ωραίο άρθρο από την Καθημερινή, μια από τις λίγες εφημερίδες που δημοσιέυουν για τους αυτοκινητόδρομους.

Ανησυχητικό ότι δεν έχουν τελειώσει οι απαλλοτριώσεις στο Αυγό. Και αν σε Ρίζα, Κρίκελλο ίσως και Μενίδι λειτουργήσει το ένα ρεύμα, στο Αυγό το βλέπω πολύ δυσκολο. Παρακαμπτήριο και από την παλιά Ε.Ο. μέχρι τα Γιαννενα βλέπω.
Ο κόμβος στο Αγγελόκαστρο είναι ολοκληρωμένος και έχει δοθεί προς χρήση?

Το κερασάκι στην τούρτα βέβαια στο άρθρο ήταν για τα πλευρικά Βαρυμπόπης και Αγ. Στεφάνου, για τον τρόπο που και οι δύο κυβερνήσεις κρύβουν το πρόβλημα κάτω απο το χαλί, πληρώνοντας αποζημιώσεις. Κάτι μου λέει ότι από αρχές του 2018 οι υπέρμαχοι του 'ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ' θα τα ανοίξουν κι αυτά....
Back to top
View user's profile Send private message
SP73
Junior Member
Junior Member


Joined: 20 Oct 2008
Posts: 145
Location: Αθήνα

PostPosted: Thu Jan 12, 2017 3:59 pm    Post subject: Re: https://scihub.copernicus.eu/s3/#/home Reply with quote

kostakakis wrote:
https://scihub.copernicus.eu/s3/#/home
Σύνδεση με όνομα / κωδικό : s3guest / s3guest

Στο χάρτη φτιάχνουμε ένα τετράγωνο π.χ. σε μία πόλη
Κλικ στην αναζήτηση.
Στα αποτελέσματα που θα βγάλει βλέπουμε μικρογραφία της φωτογραφίας.
Σε αυτή που θέλουμε -> download και κατεβάζουμε ένα φάκελο με αρχεία που όμως δεν έχει αρχείο / φωτογραφία jp2 format.

Εδώ το έχασα.. πως βρίσκουμε / αποθηκεύουμε τη φωτογραφία jp2;


Να σημειώσω πως από αυτό το link, δε βρήκα κανένα χρήσιμο αρχείο. Πήγα από το γενικό που έδωσε ο tasosGR https://scihub.copernicus.eu/ και στην επιλογή Scientific Data Hub. Επίσης ανεβάζω και μερικά ακόμη αρχεία στο dropbox.
Back to top
View user's profile Send private message
Engineer
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 23 Jul 2007
Posts: 758

PostPosted: Thu Jan 12, 2017 4:31 pm    Post subject: Reply with quote

Μηπως θα μπορούσες να ανεβασεις στο Dropbox τα επεξεργασμένα JP2 se JPG που εφτιάξες εσύ?
Back to top
View user's profile Send private message
kostakakis
New Member
New Member


Joined: 13 Jan 2009
Posts: 39

PostPosted: Fri Jan 13, 2017 1:02 am    Post subject: https://scihub.copernicus.eu/dhus/#/home Reply with quote

Ευχαριστώ SP73, με τη βοήθειά σου και με το πρόγραμμα irfanview που έγραψε ο Sintix είδα φωτογραφίες από Πελοπόννησο κυρίως.
Απλά έχοντας συνηθίσει το google maps αυτές οι φωτογραφίες, αν και πρόσφατες, δεν έχουν καλή ανάλυση όταν πλησιάσεις το έδαφος. Ζητάω πολλά; Laughing
Back to top
View user's profile Send private message
tasosGR
Senior Member
Senior Member


Joined: 22 Jun 2006
Posts: 570
Location: ΙΩΑΝΝΙΝΑ

PostPosted: Fri Jan 13, 2017 1:22 pm    Post subject: Reply with quote

Ακόμη δεν έχω καταφέρει να δω φωτό από τον Κοπέρνικο....Ανεβάστε σας παρακαλώ με κάποιον εύκολο τρόπο να δούμε και οι κοινοί θνητοί αν είναι δυνατόν...
Back to top
View user's profile Send private message
SP73
Junior Member
Junior Member


Joined: 20 Oct 2008
Posts: 145
Location: Αθήνα

PostPosted: Fri Jan 13, 2017 2:58 pm    Post subject: Reply with quote

@tasosGR Οι φωτό είναι σε μορφή jpeg-2000 στο link
https://www.dropbox.com/sh/vzo7t2xxzeqaag4/AACXYDVfE6lL3bTD-C2kZwJJa?dl=0

@engineer Τώρα τις μετατρέπω σε jpeg για να τις ανεβάσω στη θέση των άλλων
Back to top
View user's profile Send private message
giannis p
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 01 Jun 2011
Posts: 997
Location: athens

PostPosted: Fri Jan 13, 2017 8:35 pm    Post subject: Reply with quote

Κατεδαφίζεται η Άνω διάβαση στό Διμηνιό, στό 111 χλμ.
Οπότε, σύντομα μέχρι τό Ξυλόκαστρο, αυτοκινητόδρομος. .
https://goo.gl/2s38x5
Back to top
View user's profile Send private message
Thanos_Pal
Junior Member
Junior Member


Joined: 20 Nov 2016
Posts: 189
Location: Αθήνα / Ναύπακτος

PostPosted: Sat Jan 14, 2017 4:18 am    Post subject: Reply with quote

Tα πρώτα 10 περίπου χλμ από τον κόμβο του Κιάτου μέχρι το Ξυλόκαστρο έχουν δοθεί, ανεπίσημα βέβαια, λίγο μετά τα Χριστούγεννα. Πηγαίνοντας προς Ναύπακτο εχθές οδήγησα στο νέο τμήμα και είναι ανάσα για τον οδηγό, έστω και αυτό το μικρό κομμάτι. Η γέφυρα στο Διμηνιό είναι το τελευταίο τεχνικό που πρέπει να καθαιρεθεί οπότε μέχρι την επόμενη Παρασκευή θα ολοκληρωθούν και τα 14 χλμ μέχρι Ξυλόκαστρο. Επίσης μέχρι Καθαρά Δευτέρα είναι εφικτό να ολοκληρωθεί και το Ξυλόκαστρο-Δερβένι καθώς είναι σε πολύ προχωρημένο στάδιο. Από εκεί και πέρα θέλω να είμαι αισιόδοξος ότι το Μάρτιο θα τηρήσουν τις εξαγγελίες...

Πάντως μέχρι το Μάρτιο είναι κάλο να αποφεύγεται ο συγκεκριμένος άξονας, ειδικά σε ώρες αιχμής καθότι τα έργα είναι σε πλήρη εξέλιξη, υπάρχει συνεχής κίνηση βαρέων οχημάτων και στενότητα χώρου. Στην επιστροφή θα προτιμηθεί η διαδρομή μέσω Ιτέας-Δεσφίνας-Λιβαδειάς.
Back to top
View user's profile Send private message
tasosGR
Senior Member
Senior Member


Joined: 22 Jun 2006
Posts: 570
Location: ΙΩΑΝΝΙΝΑ

PostPosted: Sat Jan 14, 2017 2:15 pm    Post subject: Reply with quote

@SP73

Ευχαριστώ!Επιτέλους είδα φως!Αν έχεις νέες φωτό από δω και πέρα ανέβασε τες με τον ίδιο τρόπο και ενημέρωσέ μας!!!
(αν και εμφανίζονται μόνο οι μισές)
Back to top
View user's profile Send private message
Engineer
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 23 Jul 2007
Posts: 758

PostPosted: Sun Jan 15, 2017 12:37 am    Post subject: Reply with quote

SP73

Σ' Ευχαριστούμε!
Back to top
View user's profile Send private message
Thanos_Pal
Junior Member
Junior Member


Joined: 20 Nov 2016
Posts: 189
Location: Αθήνα / Ναύπακτος

PostPosted: Mon Jan 16, 2017 3:40 am    Post subject: Reply with quote

Eνημέρωση σχετικά με το Άκτιο-Αμβρακία

https://goo.gl/rQrG1H

1η και 2η εργολαβία κατασκευάζονται με κενά για να παραδοθούν 15 χλμ και 3η, 4η, δύσκολα τμήματα από 1η και 2η, καθώς και η σύνδεση με την Ιόνια θα κατασκευαστούν με εργολαβία σκούπα.

Ουσιαστικά πρόκειται για το Άκτιο-Α/Κ Βόνιτσας και την παράκαμψη Δρυμού, αν ξεκινήσουν άμεσα οι εργασίες μέχρι τέλη του έτους μπορούν να τα παραδώσουν. Κάτι είναι και αυτό αν και θα ήταν προτιμότερο να δουλευτεί άμεσα η δυτική παράκαμψη Αμφιλοχίας( 4η εργολαβία)
Back to top
View user's profile Send private message
Engineer
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 23 Jul 2007
Posts: 758

PostPosted: Tue Jan 17, 2017 12:20 am    Post subject: Reply with quote

Φαίνεται να είναι σημερινό. Video προόδου από την Ολυμπία Οδό

https://www.youtube.com/watch?v=M_dsq9yPECU
Back to top
View user's profile Send private message
Beethoven
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 10 Oct 2005
Posts: 797
Location: Greece

PostPosted: Tue Jan 17, 2017 12:45 am    Post subject: Reply with quote

Το μόνο σίγουρο είναι ότι το Μάρτιο το πολύ πολύ να είναι έτοιμο το Κιάτο-Ξυλόκαστρο. Χωρίς τους κόμβους. Θα πουν ότι με τις κακοκαιρίες πήγαν πίσω τα έργα ή ποιος ξέρει τι θα σκαρφιστούν. Τα έργα φαίνονται στη μέση, τώρα με ποιο τρόπο θα τελειώσουν σε δύο μήνες...
Back to top
View user's profile Send private message
Thanos_Pal
Junior Member
Junior Member


Joined: 20 Nov 2016
Posts: 189
Location: Αθήνα / Ναύπακτος

PostPosted: Tue Jan 17, 2017 12:57 am    Post subject: Reply with quote

Δεν θέλω να είμαι απαισιόδοξος, έκανα τη διαδρομή πριν λίγες ημέρες, αλλά δεν ξέρω τι θα προλάβουν σε 70 μέρες. Μέχρι το Δερβένι με αυτό το ρυθμό θα παραδοθεί, χωρίς φυσικά τον Α/Κ Λυκοποριάς και τα 800 μέτρα στο Καμάρι.
Μετά είμαι πολύ προβληματισμένος και σκεπτικός πως θα είναι λειτουργικός. Επίσης δεν βλέπω κατασκευασμένες τις προσβάσεις στη σήραγγα Πλατάνου, και δεν μας δείχνουν ορισμένα κομμάτια όπως απο Παναγοπούλα μέχρι Ρίο.
Back to top
View user's profile Send private message
giannis p
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 01 Jun 2011
Posts: 997
Location: athens

PostPosted: Tue Jan 17, 2017 11:42 am    Post subject: Reply with quote

Ρώτησα καί εγώ...
Υπάρχει προβληματισμός ....
Έχουν επικεντρώσει πολλές δυνάμεις στήν περιοχή τής Παναγοπούλας, γιά νά παραδώσουν ,πρίν τό Πάσχα, τό Παναγοπούλα-Ρίο...
Σέ εργαζόμενο ,πού ρώτησε, θά έχουν 100 ένσημα φέτος, 4 μήνες, τού είπαν, σίγουρα Ναί...
Back to top
View user's profile Send private message
fanmar
Visitor
Visitor


Joined: 02 Aug 2009
Posts: 8

PostPosted: Tue Jan 17, 2017 10:23 pm    Post subject: πολλα λεφτα δεν ειναι για τα διοδια? Reply with quote

Πολλα λεφτα δεν ειναι για τα διοδια?
http://www.newsit.gr/ellada/Athina-Ioannina-se-3-ores-kai-30-lepta/692732
Back to top
View user's profile Send private message
pindos10
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 11 Apr 2009
Posts: 866
Location: White River

PostPosted: Tue Jan 17, 2017 11:02 pm    Post subject: Reply with quote

Εν ολίγοις, αν κάποιος πάρει το αμάξι από Αθήνα, πάει Γιάννινα και γυρισει(μέσω γέφυρας), θα πληρώσει για βενζίνη και διόδια μισό μηνιάτικο...τόσο απλά....
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Υποδομές και έργα All times are GMT + 3 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 330, 331, 332 ... 419, 420, 421  Next
Page 331 of 421

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Web hosting by isol.gr