stadia.gr/forum Forum Index stadia.gr/forum
Εδώ μιλάμε για τα πάντα. Από Καλατράβα μέχρι… Καλομοίρα!
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Νέο Μουσείο Ακροπόλεως (part II)
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 16, 17, 18  Next
 
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Υποδομές και έργα
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Dromeas
Full Member
Full Member


Joined: 25 Oct 2007
Posts: 367
Location: Λονδίνο

PostPosted: Fri Mar 28, 2008 5:37 pm    Post subject: Reply with quote

Δηλαδή πάμε για το τέλος του χρόνου, τουλάχιστον στην περίπτωση της Αθηνάς Νίκης και των Προπυλαίων. Την βόρεια κιονοστοιχία του Παρθενώνα θα την έβλεπα για τις αρχές του 2009... Χμμ... Από εδώ στα εξωτερικά που είμαι δεν έχω πλήρη εικόνα των εργασιών. Ευχαριστώ και πάλι Λουκρήτιε για την ενημέρωση. Λέτε και το μουσείο να πηγαίνει για μια μικρή καθυστέρηση;
Τώρα, σχετικά με τα κτίρια που θα κατεδαφιστούν, το ΕΘΝΟΣ έχει ένα καλό αρθράκι. Ο Παντερμαλής -και εδώ ας με συγχωρέσει ο Λουκρήτιος- ως αρχαιολόγος θέλει να "ρίξει" όλη την σύγχρονη Αθήνα για να ανακαλύψει την τοπογραφία της αρχαίας πόλης... Laughing Laughing Είπαμε... όλα με μέτρο! Wink
Εδώ το άρθρο του ΕΘΝΟΥΣ:
http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11380&subid=2&tag=8571&pubid=738477
και άλλο ένα σχετικό άρθρο από την ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ:
http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_civ_1_28/03/2008_264261


Last edited by Dromeas on Fri Mar 28, 2008 6:26 pm; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Tanash
Full Member
Full Member


Joined: 19 Dec 2005
Posts: 219
Location: Λάρισα

PostPosted: Fri Mar 28, 2008 5:42 pm    Post subject: Reply with quote

Καλά, από την φωτό που πόσταρε ο Lucretius, το νεοκλασσικό από πίσω πραγματικά δεν βλέπω τον λόγω να το ρίξουν..και ας έχει υποστεί καταστροφές από τον σεισμό, από την στιγμή που στέκεται είναι επισκευάσιμο..τουλάχιστον έτσι νομίζω κρίμα είναι
Back to top
View user's profile Send private message
PAVEL_13
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 13 Feb 2004
Posts: 1036
Location: Ν.Σμυρνη - Πάτρα - Βενετία (Άλλωστε ένα πλοίο είναι...)

PostPosted: Fri Mar 28, 2008 7:26 pm    Post subject: Reply with quote

φυσικά και είναι επισκευάσιμο.
Ακόμα και κομματι να είχε καταρρεύσει. Τι λεμε τώρα.
απλά δε μένει ο Vaggelis εκεί γιαυτό.
Τι να πώ...
Κράτος ασυστώλων και πεσμένων κώλων...
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Lucretius
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1762
Location: Θεσσαλονίκη

PostPosted: Fri Mar 28, 2008 8:30 pm    Post subject: Reply with quote

Vagelis: o προστάτης της νεοελληνικής αρχιτεκτονικής (το πανωσηκωματάκι του το έκανε όμως!)
Back to top
View user's profile Send private message
gmmour
Junior Member
Junior Member


Joined: 10 Jul 2004
Posts: 103

PostPosted: Fri Mar 28, 2008 9:15 pm    Post subject: Reply with quote

Εμένα μου άρεσε που λένε στην εφημερίδα ότι ένας από τους λόγους για την κατεδάφιση των δύο κτηρίων είναι ότι τα τουριστικά λεωφορεία θα έχουν δυσκολίες κατά την προσωρινή τους στάθμευσή εξαιτίας αυτών των κτηρίων! Κοινώς... πάρκινγκ ή στροφή λεωφορείων θα δούμε να γίνεται η γωνία του οικοπέδου...

Κρίμα, γιατί αυτά τουλάχιστον τα κτήρια μπορούσαν να αναστηλωθούν και να ταιριάξουν πολύ ωραία! Μάλιστα παλαιότερα είχα διαβάσει ότι θέλανε να τα κάνουν γραφεία της εφορίας αρχαιοτήτων!

Οι πολυκατοικίες στην Αεροπαγίτου να γκρεμιστούν, αλλά τα σπιτάκια κρίμα είναι... Μπορούν σχετικά εύκολα να αναστηλωθούν... Κρίμα...
Back to top
View user's profile Send private message
ATHENIAN
Junior Member
Junior Member


Joined: 25 Feb 2007
Posts: 115
Location: ΑΘΗΝΑΙ

PostPosted: Fri Mar 28, 2008 9:47 pm    Post subject: Reply with quote

Να και το άλλο....(foto Lucretious)
http://i215.photobucket.com/albums/cc19/athenian82/1715446427_ae322caf07_o.jpg

Ούτε ενοχλούν ,και είναι επισκευάσιμα,εδώ έχουν ανακαινιστεί άλλα πολύ χειρότερα και έχουν γίναι κοσμήματα,
απλαααάα
δεν θα είχαν άλλοθι για τα άλλα δύο επί Αεροπαγίτου!!!!!
Έτσι λειτούργουν αυτοί,διαφορετικά δεν θα είχαν γκρεμίσει όλα τα ωραία κτίρια της παλιάς Αθήνας για να φτιάξουν εκτρώματα....!!!
Back to top
View user's profile Send private message
Lucretius
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1762
Location: Θεσσαλονίκη

PostPosted: Fri Mar 28, 2008 10:55 pm    Post subject: Reply with quote

Την έχω δείξει και εγώ Athenian αλλά άν μπορείς κάνε την ενεργό thumbnail γιατί ξεχειλώνει την σελίδα.

Στο θέμα μας τώρα, δεν ξέρω αν προσέξατε το ακόλουθο απόσπασμα απο την καθημερινή

"...Τα περισσότερα, πάντως μέλη, γνώριζαν πως πιθανός χαρακτηρισμός των κτιρίων θα αποτελούσε προηγούμενο για τις πολυκατοικίες της οδού Διονυσίου Αρεοπαγίτου 17 και 19 που έχουν κριθεί κατεδαφιστέες...

Επίσης, αν χαρακτηρίζονταν θα πυροδοτούσαν οργή και αντιδράσεις από τους πρώην ιδιοκτήτες των ακινήτων.

Τα επιχειρήματα του Γ. Καρύδη που βασίστηκαν στην αυτοψία που πραγματοποίησε, εξετάστηκαν σοβαρά. «Υπάρχει κίνδυνος άμεσης κατάρρευσης», υπογράμμισε και «κάθε πιθανή αποκατάσταση θα απαιτούσε τόσες επεμβάσεις που θα αλλοίωναν ακόμη περισσότερο την αυθεντικότητά τους»"

Κοντολογίς η μαρμάγκα των κτιρίων της Αρεοπαγίτου (εκπονήσαμε και διεθνή διαγωνισμό πανάθεμα μας! ) παίρνει και τα κτίρια της Ροβέρτου Γκάλι. Κρίμα.
Νομίζω οτι στην περίπτωσή τους θα ήταν πολύ πιο εύκολη μια διάλυση και εκ νέου συναρμολόγηση σε ένα άλλο σημείο. Αλλά όπως λέει και ο Καρύδης τότε θα έχαναν την αυθεντικότητά τους (άλλο τεράστιο ζήτημα αυτό). Είναι δυνατόν όμως μεταξύ αυθεντικότητας και ανυπαρξίας να επιλέγουμε την ανυπαρξία; Περπατώ συχνά στην Εγνατία (Θεσσαλονίκη) και παρόλο που γνωρίζω ότι τα περισσότερα Αρτ Ντεκό/ Νεοκλασικά/ Εκλεκτικιστικά κτίρια που την πλαισιώνουν έχουν τις μύριες όσες προσθήκες, δεν παύω να τα θεωρώ αναπόσπαστο τμήμα της πόλης.

Μεγάλη συζήτηση....
Back to top
View user's profile Send private message
Lucretius
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1762
Location: Θεσσαλονίκη

PostPosted: Sun Mar 30, 2008 11:42 pm    Post subject: Reply with quote

Εδώ μπορείτε να δείτε την κατάσταση στα Προπύλαια και την Αθηνά Νίκη. Έχει τοποθετηθεί η επικρανίτιδα ενώ φαίνονται και οι βάσεις των κιόνων από την δυτική πρόσταση έτοιμες να τοποθετηθούν.



Και αν κρίνω από τη σκιά στο επιστύλιο της κεντρικής εισόδου των προπυλαίων πρέπει να έχει τοποθετηθεί τουλάχιστον ένα φάτνωμα.
Back to top
View user's profile Send private message
Dromeas
Full Member
Full Member


Joined: 25 Oct 2007
Posts: 367
Location: Λονδίνο

PostPosted: Thu Apr 10, 2008 10:20 pm    Post subject: Reply with quote

Πολύ σημαντική απόφαση από το ΚΑΣ αναφορικά με την καταβίβαση όλων των μετόπων που παραμένων στον Παρθενώνα. Έτσι θα κατέβουν όχι μόνο η αγαπημένη μου μετόπη (βλ. παλαιότερο ποστ) από τη νότια πλευρά, αλλά και 14 μετόπες από την δυτική πλευρά και οι δύο μετόπες που απομένουν στο μνημείο από την βόρεια πλευρά (με σημαντικότερη αυτή του Ευαγγελισμού). Έτσι δεν θα παραμείνει ίχνος αυθεντικού γλυπτού διακόσμου στον ναό. Παρόλο που είναι κρίμα να καταβιβασθούν όλες οι μετόπες, από την άλλη νομίζω πως το πιο σημαντικό είναι η διάσωσή τους και η όσο το δυνατόν καλύτερη προστασία τους.
Παραθέτω δύο links, με άρθρα από το ΕΘΝΟΣ (το οποίο είναι αρνητικό) και από την ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ (που είναι θετικό) για να έχουμε μια σφαιρική εικόνα για τα υπέρ και τα κατά της ιστορικής αυτής απόφασης.

http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11380&subid=2&tag=8796&pubid=814421

http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_civ_1_10/04/2008_265881

Σε μια άλλη εξέλιξη, διάβασα στο elginism blog ότι πωλείται στο ίντερνετ κομμάτι από τον Παρθενώνα. Είναι αλήθεια αυτό βρε παιδιά και αν ναι πού είναι οι υπηρεσίες του υπουργείου πολιτισμού;;; Shocked Shocked
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Lucretius
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1762
Location: Θεσσαλονίκη

PostPosted: Thu Apr 10, 2008 10:38 pm    Post subject: Reply with quote

Μπράβο Δρομέα για την ενημέρωσή σου. Αυτό που δεν επισημαίνεται πουθενά (και στα δυο δημοσιεύματα) είναι οτι δεν υπάρχει ακόμη μελέτη για την αποκατάσταση της ανωδομής του Παρθενώνα. Υπάρχει μόνο μια μελέτη για την αποκατάσταση του εσωτερικού τμήματος του αετώματος και των φατνωμάτων του δυτικού πτερού. Αυτό που αποφασίστηκε λοιπόν είναι να καταβιβαστούν οι μετόπες όταν (και αν συμπληρώνω εγώ) εκτελεστεί η αναστήλωση αυτού του τμήματος του κτιρίου.

Και να συμπληρώσω ότι όξινη δεν είναι μόνο η βροχή. Την τελευταία φορά που ανέβηκα ακρόπολη ο "ευαγγελισμός" ήταν τίγκα στην κουτσουλιά.
Back to top
View user's profile Send private message
Dromeas
Full Member
Full Member


Joined: 25 Oct 2007
Posts: 367
Location: Λονδίνο

PostPosted: Thu Apr 10, 2008 11:00 pm    Post subject: Reply with quote

Μάλιστα... και το άρθρο του ΕΘΝΟΥΣ επιμένει πως η ατμόσφαιρα στην Αθήνα έχει καθαρίσει... Shocked
Την προηγούμενη εβδομάδα ήμουν στην Μπρατισλάβα και πετάχτηκα μέχρι την Βιέννη για μια μέρα. Πήγα, λοιπόν, στο Kunsthistorisches Museum και πήρα φώτος από τα δύο κομμάτια της ζωοφόρου που βρίσκονται εκεί. Αυτή τη στιγμή πνίγομαι με το πανεπιστήμιο, αλλά υπόσχομαι ότι θα ανεβάσω τις φωτογραφίες στο flickr συντόμως με τα δικά μου σχόλια για το πού βρίσκονται στο μουσείο και για το πόσο... χεσμένα τα έχουν... Shocked

Τελικά δεν μου είπατε... τι είναι αυτό που διάβασα για το ίντερνετ και για το κομμάτι του παρθενώνα; Ελπίζω να μην αλήθεια αυτό το πράγμα, γιατί δεν θέλω ούτε να το σκέφτομαι.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Lucretius
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1762
Location: Θεσσαλονίκη

PostPosted: Thu Apr 10, 2008 11:13 pm    Post subject: Reply with quote

Ξέχασα να το γράψω αυτό. Αναφέρθηκε στο e-bay (μάλλον από κάποιον ξένο) οτι διατίθεται τμήμα του παρθενώνα. Δεν υπήρχαν όμως φωτογραφίες ή κάτι παραπάνω. Δεν ξέρω τι έγινε τελικά αλλά μου φαίνεται ότι πρόκειται για απάτη.
Back to top
View user's profile Send private message
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Fri Apr 11, 2008 2:00 am    Post subject: Reply with quote

Βρήκα αυτή την αναπαράσταση του Παρθενώνα και θα ήθελα να την δημοσιοποιήσω σε αυτό το topic γιατί ίσως φανεί χρήσιμη σε σχέση με τις συζητήσεις που γίνονται για το μουσείο.

<-- κλικ για μεγένθυση
Back to top
View user's profile Send private message
Lucretius
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1762
Location: Θεσσαλονίκη

PostPosted: Fri Apr 11, 2008 3:01 am    Post subject: Reply with quote

Ενδιαφέρουσα αναπαράσταση. Μου αρέσει ο τρόπος που συνδυάζει τα σωζόμενα τμήματα με την σχεδιαστική αποκατάσταση. Έχει όμως μερικά μικρολαθάκια: Τα ακρωτήρια ήταν φυτικά και όχι αγάλματα. Επίσης το χρώμα είναι μάλλον λάθος.

Και κάτι διαφορετικό. Μήπως πρέπει να αλλάξει ο τίτλος του τόπικ; Να γίνει πχ "Ακρόπολη & Νέο μουσείο;"
Back to top
View user's profile Send private message
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Fri Apr 11, 2008 1:57 pm    Post subject: Reply with quote

Έβαλα περισσότερο την αναπαράσταση για να έχουμε ένα σημείο αναφοράς σε σχέση με το τι θα εκτεθεί στο νέο μουσείο και από που προέρχεται.

Δεδομένου ότι υπάρχει το topic της Αρχαιολογίας, ίσως θα ήταν καλύτερο να κάνουμε ανάλογες συζητήσεις για την Ακρόπολη εκεί.

Βέβαια το τελευταίο λόγο έχει ο Admin.

Υ.Γ: Για όσους δεν έχουν ασχοληθεί πολύ με την Ακρόπολη, η συγκεκριμένη αναπαράσταση αναφέρεται στις πλευρές του ναού που βλέπουν προς τον Βορρά και την Δύση.
Είναι η πιο πολυφωτογραφησμένη πλευρά καθώς εκεί καταλήγουμε καθώς εισερχόμαστε από τα προπύλαια.


Last edited by losada7 on Fri Apr 11, 2008 2:50 pm; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message
Dromeas
Full Member
Full Member


Joined: 25 Oct 2007
Posts: 367
Location: Λονδίνο

PostPosted: Fri Apr 11, 2008 2:08 pm    Post subject: Reply with quote

Συμφωνώ με τον Λουκρήτιο. Σκεφτόμουν πως θα έπρεπε όταν μιλάω για τον Παρθενώνα να το κάνω στο κομμάτι της αρχαιολογίας, αλλά 9 στις 10 φορές όταν κάτι είναι να κατέβει από την Ακρόπολη είναι για να τοποθετηθεί στο νέο μουσείο...

Και τώρα οι φωτογραφίες που υποσχέθηκα. Είναι δύο κομμάτια από τη ζωοφόρο του Παρθενώνα (βόρεια πλευρά) που βρίσκονται στο Kunsthistorisches Museum στη Βιέννη. Γνωρίζοντας ότι βρίσκονται εκεί πήγα και αγόρασα τον καλύτερο οδηγό του μουσείου, ώστε να δω τι λένε σχετικά για αυτά. Αν θέλετε το πιστεύετε: σε 230 σελίδες οδηγό που περιλαμβάνει τα περισσότερα αντικείμενα του μουσείου δεν αναφέρεται λέξη σε αυτά. Πρώτο σοκ, λοιπόν. Μετά πάω να τα βρω, αλλά δεν είναι πουθενά. Πάω, που λέτε, να ρωτήσω τις κοπελιές που επέβλεπαν τις αίθουσες. Τούς εξηγώ τι ψάχνω, με κοιτάζουν με απορία και μου λένε "δεν νομίζουμε πως υπάρχουν γλυπτά από τον Παρθενώνα εδώ". Confused Laughing Να κλάψω ή να γελάσω τώρα. Μέσα στην απελπισία μου ξαναπαίρνω σβάρνα τα δωμάτια ένα ένα και ως από θαύμα βρίσκω τα δύο κομμάτια σε μία γωνία του μεταβατικού δωματίου που οδηγεί από τις αιγυπτιακές στις ελληνικές και ρωμαϊκές αρχαιότητες... γκρρρρρρρρ Μόνο αυτό έχω να πω. Επίσης, Λουκρήτιε αν δεν έχεις πάει στο εν λόγω μουσείο να πας για να γράψεις μια διατριβή για το πώς ΔΕΝ πρέπει να τοποθετούμε μια αρχαιολογική συλλογή. Με λίγα λόγια, μεγάλη απογοήτευση και πικρία. Αν δεν τα θέλετε βρε παιδιά δώστε τα πίσω. Το ένα από αυτά (οι ιππείς)"κολλάει" μάλιστα με ένα κομμάτι που βρίσκεται στην Αθήνα... Crying or Very sad

Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Lucretius
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1762
Location: Θεσσαλονίκη

PostPosted: Fri Apr 11, 2008 2:44 pm    Post subject: Reply with quote

@ Losada
Φυσικά καλά έκανες και την έβαλες, κυρίως γιατί βασίζεται στα υπάρχοντα μέρη του κτιρίου. Είναι όμως σημαντική και για ένα άλλο λόγο. Δείχνει τον "πανικό" που επικρατούσε στην ακρόπολη από κτίρια και αφιερώματα αλλά και τον διαχωρισμό της επιφάνειας του ναού σε διαφορετικά επίπεδα.

@ Dromeas

Και τα δυο θραύσματα είναι εξαιρετικά, κρίμα που είναι τόσο χαντακωμένα. Το ίδιο συμβαίνει και με την ελληνορωμαϊκή συλλογή της Στουτγάρδης. Για να της προσεγγίσεις πρέπει να περάσεις από ένα μακρύ άδειο διάδρομο και να ανοίξεις μθα εξαιρετικά βαριά πόρτα. Πιστεύω ότι αυτά τα μικρά κομμάτια είναι πολύ πιο εύκολο να επιστραφούν.


Βρήκα και από που προέρχονται τα κομμάτια. Ο ιππέας πρέπει να είναι από τον λίθο 30 (ή 35) και οι δυο ώριμοι άνδρες από τον λίθο 9






To kunsthistorisches της Βιέννης είναι γνωστό και για την εξαιρετική του ασφάλεια: Δύο άνδρες έκλεψαν μέρα μεσημέρι την λεγόμενη "αλατιέρα" του Benvenuto Cellini. Ευτυχώς βρέθηκε μετά από τρία χρόνια.


Last edited by Lucretius on Fri Apr 11, 2008 2:56 pm; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message
Dromeas
Full Member
Full Member


Joined: 25 Oct 2007
Posts: 367
Location: Λονδίνο

PostPosted: Fri Apr 11, 2008 2:56 pm    Post subject: Reply with quote

Lucretius έχει δίκιο για τους ιερείς (λίθος IX- μορφές 31 και 32), αλλά οι ιππείς είναι οι μορφές 92 και 93 του λίθου XXV, σύμφωνα πάντα με την αρίθμηση των Michaelis (1871)/ Jenkins (1994). Πού να ήμουνα και αρχαιολόγος βρε παιδιά. Χαραμίζομαι εδώ πέρα... Laughing Laughing
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Lucretius
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1762
Location: Θεσσαλονίκη

PostPosted: Fri Apr 11, 2008 3:01 pm    Post subject: Reply with quote

Όντως, έχεις δίκιο, Απλά ο Βoardman ήταν μακρυά και βαριόμουν να το ψάξω παραπάνω. Δυστυχώς από αυτό τον λίθο δεν σώζονται πολλά πράγματα.

Back to top
View user's profile Send private message
Dromeas
Full Member
Full Member


Joined: 25 Oct 2007
Posts: 367
Location: Λονδίνο

PostPosted: Fri Apr 11, 2008 3:06 pm    Post subject: Reply with quote

Ναι, κρίμα... μόνο ένα ακόμη θραύσμα που βρίσκεται στην Αθήνα. Από την άλλη όμως σώζεται σχεδόν όλος ο διπλανός λίθος (ΧΧΧΙV) με τον οποίο οι ιππείς της Βιέννης "κολλάνε"...
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Dromeas
Full Member
Full Member


Joined: 25 Oct 2007
Posts: 367
Location: Λονδίνο

PostPosted: Mon Apr 14, 2008 1:34 am    Post subject: Reply with quote

Διάβασα στο site του νέου μουσείου Ακροπόλεως ότι ολοκληρώθηκαν όλες οι μεταφορές αρχαίων από το παλαιό στο νέο μουσείο. Ακόμα και τα μικρά θραύσματα και αντικείμενα που βρίσκονταν στις αποθήκες του παλαιού μουσείου έχουν μεταφερθεί. Άντε παιδιά, κοντεύουμε! Very Happy Very Happy Very Happy
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Lucretius
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1762
Location: Θεσσαλονίκη

PostPosted: Tue Apr 22, 2008 2:41 pm    Post subject: Reply with quote

Φωτογραφίες από την αίθουσα του Παρθενώνα!

Το δυτικό αέτωμα



Και το βόρειο υαλοστάσιο


Από ότι βλέπω αποφάσισαν να αναρτήσουν τις μετόπες σε κάποιο ύψος και σε πλαίσια μεταξύ των "κιόνων" της αίθουσας. Δεν είμαι σίγουρος για το αν συμφωνώ με την διάταξη αυτή αλλά τουλάχιστον φαίνεται ενδιαφέρον. Η ζωφόρος φαίνεται στην τελική της θέση (αν και δεν είμαι σίγουρος αν είναι η πρωτότυπη). Έχουμε τελικά μια πρόγευση της έκθεσης.

Άλλες τρεις




Και μια ακόμη είδηση: Στο νέο μουσείο θα φιλοξενηθεί (από Σεπτέμβρη) μια περιοδική έκθεση με αντικείμενο τα επαναπατρισμένα αρχαία της Ιταλίας και της Ελλάδας. Εξαιρετική κίνηση. Η είδηση εδώ


Last edited by Lucretius on Wed Apr 23, 2008 11:15 am; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message
savas
Full Member
Full Member


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 287

PostPosted: Wed Apr 23, 2008 10:50 am    Post subject: Reply with quote

Ευχαριστώ Lucretius για τις ωραίες φωτογραφίες. Εχω μία ερώτηση: το δυτικό αέτωμα "ξαπλώνει" πάνω σε κάποιες πλάκες (από μάρμαρο) Αυτές να υποθέσω ότι είναι προσωρινές?
Back to top
View user's profile Send private message
Lucretius
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1762
Location: Θεσσαλονίκη

PostPosted: Wed Apr 23, 2008 11:40 am    Post subject: Reply with quote

Ανανέωσα την πρώτη φωτογραφία με μία μεγαλύτερης ανάλυσης. Φαίνεται καλύτερα οτι πρόκειται για γαλάζιο φελιζόλ προφανώς προσωρινό. Αυτά πρέπει να είναι τα αυθεντικά γλυπτά. Πέρα από αυτό είμαι πολύ περίεργος για την τοποθέτηση κάποιων θραυσμάτων των γλυπτών που ανήκουν στα ανώτερα μέρη τους. Το υπόλοιπο πώς θα συμπληρωθεί; Στην έκθεση του weiler χρησιμοποιούσαν πολύ το γυαλί και το πλεξιγκλάς αλλά από τότε πέρασε πολύς καιρός. Στην ολυμπία υπάρχει μεταλλική κατασκευή πίσω από τα γλυπτά αλλά είναι στερεωμένη σε τοίχο. Ίδωμεν...
Back to top
View user's profile Send private message
ATHENIAN
Junior Member
Junior Member


Joined: 25 Feb 2007
Posts: 115
Location: ΑΘΗΝΑΙ

PostPosted: Fri May 02, 2008 9:34 pm    Post subject: Reply with quote

Μία ιδιαίτερα αντιπροσωπευτική φωτογραφία της αίθουσας του Παρθενώνος,σε ευρυγώνια λήψη.......


Eπίσης εδώ φαίνετε η πρώτη εντύπωση της αίθουσας των αρχαικών στα δεξία της κυρίας σκάλας του ισογείου...
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Υποδομές και έργα All times are GMT + 3 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 16, 17, 18  Next
Page 7 of 18

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Web hosting by isol.gr