stadia.gr/forum Forum Index stadia.gr/forum
Εδώ μιλάμε για τα πάντα. Από Καλατράβα μέχρι… Καλομοίρα!
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Ταξιδιωτικοί Προορισμοί
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 12, 13, 14 ... 16, 17, 18  Next
 
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Το "πολιτικό" κλουβί με τους τρελούς
View previous topic :: View next topic  
Author Message
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Mon Dec 10, 2007 1:26 am    Post subject: Reply with quote

Τώρα που το σκέφτομαι και με βάση το "μέγεθος" του ταξιδιού σου και του χρόνου που αφιέρωσες, σκέψου ότι θα μπορούσες να αποτελέσεις στο μέλλον και ιστορικό πρόσωπο για την Μαγαδασκάρη ... Laughing

´Ισως υπερβάλω αλλά πες μου, πόσοι άνθρωποι έκαναν αυτό που έκανες εσύ στο πρόσφατο παρελθόν, το έχουν καταγράψει με την μηχανή τους και έχει αποτυπωθεί ανεξίτηλα στην μνήμη τους ; Αν μάλιστα επαναλάβεις το εγχείρημα Mr. Green
Quote:
Η Μαδαγασκάρη θα μου μείνει αξέχαστη και ελπίζω να την ξαναεπισκεφτώ!

πες μου σε τι θα διαφέρεις από αυτούς που περιέγραφαν την Ελλάδα στο παρελθόν και καταγράφονται σε αυτό το βιβλίο
http://culture.ana-mpa.gr/articleview2.php?id=601

Νομίζεις ότι υπάρχει Μαγαδασκάριος που έχει την δυνατότητα, το χρόνο και τα μέσα να καταγράψει αυτό που κατάγραψες και βίωσες εσύ ;

Το παραδέχομαι ότι είμαι υπερβολικός, μάλιστα μου αρέσει μερικές φορές να είμαι υπερβολικός για να γίνομαι κατανοητός .... αλλά ποτέ μην λες ποτέ για το τι θα συμβεί στο μέλλον.
Back to top
View user's profile Send private message
exitmusician
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 2456
Location: Athina, Hellas

PostPosted: Mon Dec 10, 2007 10:27 am    Post subject: Reply with quote

Giannis καταπληκτικός. Δε χορταίνω να διαβάζω το post σου και να βλέπω τις φωτογραφίες σου. Υποκλίνομαι.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
P.A.O.
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 3545
Location: GATE 13 - SINCE 1966

PostPosted: Mon Dec 10, 2007 12:32 pm    Post subject: Reply with quote

Gianni ποσα ευρω εχεις δωσει για το υπεροχο ταξιδι σου ;
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Giannis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 29 Mar 2004
Posts: 1682
Location: Ελβετία

PostPosted: Tue Dec 11, 2007 1:20 am    Post subject: Reply with quote

Γειά και πάλι!

Arrow ΡΑΟ: Μερικά posts λίγο πιό κάτω αναφέρθηκα λίγο τσαπατσούλικα στα έξοδα Wink

Arrow Υ!

Θυμάσαι πριν 3 χρόνια...το 2004 που πίναμε καφέ παρέα στο Σύνταγμα και σου είπα ότι το όνειρό μου είναι να πάω στη Μαδαγασκάρη; Και μου απαντάς αστειευόμενος (ακόμη γελάω): που πας εκεί κάτω που είναι τα κουνούπια σα φραγκόκοτες! Θυμάσαι! Wink

Αυτό εννούσες;;; Very Happy Very Happy

http://www.flickr.com/photos/yiannis77/2083819409/in/set-72157603364379096/

Σχετικά με το ημερολόγιο:
Εννοείται πως πήρα ένα μαζί μου (δώρο της μάνας μου...και είναι του Coelho, τον οποίο και σιχαίνομαι κι ας έχω όλα τα βιβλία Embarassed ) αλλά ήμουν τόσο απασχολημένος μέρα και νύχτα (να μη δούμε και τα νυχτόβια ζώα Question ) και τα ερεθίσματα γύρω μου τόσα, ώστε ποτέ μου δεν αφιέρωσα ούτε λεπτο στο γράψιμο! Αφήστε που ρεύμα υπάρχει μόνο μεταξύ 18-22h και τις υπόλοιπες ώρες έκλεινα τρύπες στις κουνουπιέρες κα προσπαθούσα να καταλάβω τι πετά μέσα στο σκοτάδι πάνω από το κρεββάτι μου και ακούγεται σαν ελικόπτερο!
Νηφάλιος πλέον (κι ενώ μέχρι πριν 1 εβδομάδα οι αισθήσεις μου ρουφούσαν αχόρταγα τα πάντα γύρω μου και δεν άφηναν περιθώρια για πολλές σκέψεις) τώρα συγκινούμαι με τις εικόνες και συνειδητοποιώ το μέγεθος της εμπειρίας. Τα πρωινά, που μετά τις πέντε το πρωί ξύπναγα αναγκαστικά από τα κρωξίματα των παπαγάλων στη ζούγκλα της Masoala (ειλικρινά στο πουθενά), οι οποίοι ( και όλα τα υπόλοιπα πουλιά) εκστασιασμένοι ξεκίναγαν τη μέρα τους. Τα τζιτζίκια thriller πάλι της δυτικής Μαδαγασκάρης που είναι διπλάσια από τα δικά μας σε μέγεθος και ο ήχος τους είναι συνεχής και όχι διακεκομμένος...και αναγκάστηκα στην κυριολεξία να κλέισω τ΄αύτιά μου όταν ένα προσγειώθηκε κοντά στο τραπέζι του εστιατορίου! Νόμισα ( και δεν υπερβάλλω!) ότι θα σπάσει το τύμπανό μου! Αργότερα μας έφεραν μερικά τηγανητά σε μια πιατέλα...
Ειδικά στη Masoala η φύση κυριέυει το χώρο σου με τσαμπουκά, με αποτέλεσμα το ντουζ και τα δωμάτια να θυμίζουν προέκταση της ζούγκλας, και στα 10 μέτρα από το bungalow μέχρι το εστιατόριο να μετράω κάθε νύχτα με το φακό μου τουλάχιστον 3 φίδια...

http://www.flickr.com/photos/yiannis77/2086244362/in/set-72157603364379096/


(για να μη μιλήσω για τις 3 κατσαρίδες alien που βγήκαν μέσα από το necessaire μου ένα βράδυ που πήγα να πλύνω τα δόντια μου, καθώς και για τη μάυρη χήρα που είχε στήσει το νοικοκυριό της πάνω από το κρεββάτι μου...)

Το άλλο κουφό στο Ανταναναρίβο! Στις 6 το πρωί κι ενώ πήγαινα στο αεροδρόμιο ( για πολλοστή φορά) έιχε βγεί η μισή πόλη στους δρόμους κι έκανε jogging! Τα χρειάστηκα! Παρά τη φτώχεια τους και τα τόσα προβλήματα αυτοί οι άνθρωποι συνειδητά αθλούνται!!

Η Αφρική παιδιά είναι άλλη φάση! Τα χρώματα, οι άνθρωποι, οι μυρωδιές, ο ήλιος που τον νιώθεις τόσο κοντά και να σε καίει...
Επίσης δε θα ξεχάσω το δέος που ένιωσα, πετώντας πίσω για Παρίσι και ευτυχώς μέρα, όταν από κάτω μου ακριβώς ορθώνονταν το όρος Κιλιμάντζαρο, καθώς και τις ώρες που χρειάστηκαν ώστε να χαθεί από τα μάτια μας η έρημος Σαχάρα.
Κοιτάζοντας τις φωτογραφίες τώρα, οι μνήμες επανέρχονται με ακρίβεια ωρών..οπότε θα κάτσω να να τις καταγράψω ( βοηθά και ο καιρός)!
Και θα το αφιερώσω στο Losada7!
Και μη γελιέστε, δεν είναι τόσο δύσκολο να κάνει κάποιος ένα τέτοιο ταξίδι και ούτε τα έξοδα έιναι όσα νομίζουν οι περισσότεροι. Κι αν έβρισκα και φίλους που να ακολουθούν σ΄αυτού του είδους ¨τις διακοπές¨ θα είχα κάνει πολύ περισσότερα καθώς μου αρέσει να μοιράζομαι τέτοιες εμπειρίες με άλλους! Ο κόσμος είναι μεγάλος, τα θάυματα πολλά και η ζωή μικρή...

Ο επόμενος στόχος ( και σύντομα) είναι Ινδία και Νεπάλ, καθώς και Equador και Galapagos.
Για το πολύ άμεσο μέλλον όμως, προβλέπονται Χριστούγεννα στο Καλάμπακος! Wink


ΥΓ: Μόλις τελείωσα και με το ανέβασμα των υπολοίπων φωτογραφιών, οπότε ρίχτε όσοι ενδιαφέρεστε, μια ματιά.

http://www.flickr.com/photos/yiannis77/collections/72157603368445901/


Σας φιλώ

Γιάννης


Last edited by Giannis on Tue Dec 11, 2007 1:08 pm; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
P.A.O.
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 3545
Location: GATE 13 - SINCE 1966

PostPosted: Tue Dec 11, 2007 1:03 pm    Post subject: Reply with quote

Αν δεν κανω λαθος , η κατσαριδα της Μαδαγασκαρης ειναι η μεγαλυτερη του κοσμου Shocked
Δηλαδη ο φιλος μας ο Giannis τις βιωσε προσωπικα Laughing
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
dimi
Full Member
Full Member


Joined: 08 May 2004
Posts: 319
Location: Leuven Belgium

PostPosted: Fri Dec 14, 2007 7:32 am    Post subject: Reply with quote

Παρουσιάστικε η νέα διαφημιστική καμπάνια του ΕΟΤ για το 2008. (κλικ πάνω στην εικόνα για να πάτε στo site)

Greece - the true experience

Back to top
View user's profile Send private message
koeman
Junior Member
Junior Member


Joined: 04 Jul 2007
Posts: 119

PostPosted: Fri Jan 18, 2008 9:47 am    Post subject: Τρίπολη - Λιβύη Reply with quote

Τις προηγούμενες μέρες βρέθηκα στην Τρίπολη της Λιβύης για επαγγελματικούς λόγους και για πρώτη φορά βρέθηκα σε αραβική χώρα. Η Λιβύη μοιάζει μόλις πρόσφατα να χαλάρωσε λίγο τους θεσμούς και να ανοίγεται σιγά σιγά στον έξω κόσμο. Πλέον οι γυναίκες εργάζονται, οδηγούν, βγαίνουν για ψώνια και ντύνονται ελεύθερα - αν και αυτά λεει ο νόμος - το τι θα πει η οικογένεια είναι άλλο θέμα. Επίσης είδα πινακίδες γύρω από μεγάλους περιφραγμένους χώρους που διαφήμιζαν διάφορα κατασκευαστικά έργα, κυρίως οικιστικού τύπου. Αυτή τη στιγμή η Τρίπολη έχει περίπου 1,5 εκ. πληθυσμό και έκταση 400km2 σύμφωνα με την wikipedia, ακριβώς την ίδια έκταση αναφέρει η wikipedia για την Αθήνα που έχει τριπλάσιο πληθυσμό! Το γεγονός αυτό είναι ορατό και με το μάτι: η Τρίπολη καταλαμβάνει τόσο πολύ χώρο κυρίως γιατί η κάλυψη είναι μειωμένη σε σχέση με τα ευρωπαϊκά στάνταρ και οι κατοικίες είναι κυρίως μονοόροφες με εξαίρεση το κέντρο της πόλης και τα περιορισμένης έκτασης οικιστικά πρότζεκτς σοβιετικού στιλ. Επίσης γίνονται κάποιες προσπάθειες προσέλκυσης επενδύσεων κυρίως στο «Εμπορικό Χωριό» που δημιουργούν οι πέντε όμοιοι πύργοι που φαίνονται σε παρακάτω φωτογραφία. Πριν λίγες εβδομάδες τους έβλεπα εδώ:
http://forum.skyscraperpage.com/showthread.php?t=141530
και τελικά έφτασα να βρεθώ μέσα σε ένα από αυτούς και να τραβώ φωτογραφίες! Για να μην ξεφύγω όμως ήθελα να σημειώσω ότι η γραφειοκρατία εμποδίζει προς το παρών την ανάπτυξη μέσω τουρισμού και επιχειρήσεων (μέχρι και μετάφραση του διαβατηρίου μου στα αραβικά χρειάστηκε) ενώ οπωσδήποτε χρειάζεται να αρχίσουν οι διάφορες πινακίδες κλπ να έχουν και κάποια άλλη γλώσσα εκτός της αραβικής και φυσικά περισσότεροι ντόπιοι να μπορούν να μιλήσουν έστω και σπαστά μια δεύτερη γλώσσα! Το να βρεις ντόπιο να μιλάει έστω και απλά αγγλικά ή ιταλικά ή γαλλικά ώστε να συνεννοηθείς ισοδυναμεί με θαύμα! Η πρόσβαση από την Ελλάδα γίνεται κατά βάση με πτήσεις της Alitalia μέσω Ρώμης και Μιλάνο. Ξενοδοχεία υπάρχουν αρκετά αλλά χρειάζεσαι κάποιον να σου τα δείξει. Για να κλείσω κάπου εδώ αφήνοντας σας με τις φωτογραφίες, να ενημερώσω ότι αυτοί που θεωρούν ότι στην Ελλάδα οδηγούμε επικίνδυνα, δεν έχουν βρεθεί στην Τρίπολη. Είτε σαν οδηγοί, είτε σαν πεζοί - ίσως φταίει ο απίστευτος αριθμός ταξί που κυκλοφορούν... Τέλος, όποιος θέλει μπορεί να δει στο topic Αρχαιολογία - Αναστηλώσεις & Ανακαλύψεις την επίσκεψη που έκανα στους δύο μεγαλύτερους αρχαιολογικούς χώρους της Λιβύης, στην Sabratha και την Leptis Magna (ή “Leptis Megali in Greek” όπως λεει και κάπου στο ίντερνετ). Δείτε εδώ:
http://www.stadia.gr/forum/viewtopic.php?t=337&postdays=0&postorder=asc&start=650

Tripoli (Trablus):

Αποψη της παραλίας στην Τρίπολη.


Τεράστιος χώρος για περίπατο στην παραλία της Τρίπολης αν και δεν τον ...τιμούν ιδιαίτερα οι ντόπιοι...


Από τα χαρακτηριστικότερα σημεία της Τρίπολης: Οι δίδυμες κολώνες οι οποίες κοσμούνται από έναν αναβάτη (δεξιά) και ένα πλοίο (αριστερά).


Κεντρικός δρόμος στην Τρίπολη που οδηγεί στο εμπορικό κέντρο των 5 όμοιων πύργων.


Οι πύργοι που αποτελούν το κέντρο εμπορίου και υπηρεσιών της Τρίπολης. Σχεδόν όλες οι πολυεθνικές εταιρείες που δραστηριοποιούνται στη Λιβύη έχουν εκεί τους χώρους γραφείων τους.


Αποψη του εσωτερικού αίθριου των πύργων, Στο βάθος η θάλασσα.


Πολυετελές ξενοδοχείο με όμορφη αρχιτεκτονική. Στα δεξιά του ξενοδοχείου διακρίνεται το παλιό κομμάτι της Τρίπολης που περικλείεται από τείχος.


Λίγα μόλις μέτρα μακριά από το παραπάνω ξενοδοχείο ορθώνονται οι «εργατικού» τύπου πολυκατοικίες.


Αυτοκόλλητο στο δωμάτιο μου στο ξενοδοχείο για να δείχνει προς ποια κατεύθυνση πρέπει να προσεύχονται οι μουσουλμάνοι.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
P.A.O.
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 3545
Location: GATE 13 - SINCE 1966

PostPosted: Fri Jan 18, 2008 12:32 pm    Post subject: Reply with quote

Πολυ ωραιες οι φωτογραφιες σου , φιλε koeman Razz
Οπως φαινεται η Λιβυη αλλαζει και της αξιζουν τα συγχαρητηρια μου Cool
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Psilalonitis-1982
Senior Member
Senior Member


Joined: 14 Dec 2005
Posts: 616
Location: Πατρα

PostPosted: Fri Jan 18, 2008 2:42 pm    Post subject: Reply with quote



Γεφυρα στον Τιβερη
Απο τη προσφατη επισκεψη μου στη Ρωμη.
Τη ληψη εκανα 28.12.2007, ωρα 11 το πρωϊ.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Fri Jan 18, 2008 3:09 pm    Post subject: Reply with quote

Ωραία φωτογραφία από ωραίο τοπίο. Ο χαρακτήρας της είναι εφετζίδικος βέβαια, γιατί έχεις κατά μέτωπο τον ήλιο. Η φωτογραφία θα ήταν καθαρή αν βρισκόσουν στην απέναντι γέφυρα του Τίβερη και είχες σαν αντικείμενο της λήψης σου την γέφυρα από την οποία τράβηξες τη φωτογραφία.

Βέβαια σε αυτή την περίπτωση δεν θα τραβούσες το κτίριο που βρίσκεται στα αριστερά με τον τρούλο. Very Happy Οπότε τελικά είναι σχεδόν όλα υποκειμενικά.
Back to top
View user's profile Send private message
Psilalonitis-1982
Senior Member
Senior Member


Joined: 14 Dec 2005
Posts: 616
Location: Πατρα

PostPosted: Fri Jan 18, 2008 6:30 pm    Post subject: Reply with quote

Τετοιες εμνευσεις της στιγμης ειναι που κανουν τη φωτογραφια τεχνη ...
Στοχο δεν ειχα κανενος ειδους "καθαροτητα".
Επιλογη μου ηταν να τραβηξω κοντρα στον ηλιο.
Και, μ ολη την απειρια μου, πιστευω οτι το αποτελεσμα μ εδικαιωσε.

Σιγουρα την ιδεα τη χρωσταω στο τοπιο.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
PAVEL_13
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 13 Feb 2004
Posts: 1036
Location: Ν.Σμυρνη - Πάτρα - Βενετία (Άλλωστε ένα πλοίο είναι...)

PostPosted: Fri Jan 18, 2008 6:40 pm    Post subject: Reply with quote

Μην υπερβάλλεις φίλε μου. Χιλιάδες άνθρωποι έχουν την ίδια φωτό....
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
projected
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 18 Jul 2004
Posts: 1172
Location: Rome-Athens

PostPosted: Fri Jan 18, 2008 7:52 pm    Post subject: Reply with quote

Psilalonitis-1982 an hmoun dhmarxos ths Rwmhs 8a se eixa kataggeilei gia dusfhmish ths polhs me auth thn fwtografia pou ebgales... Mr. Green
Back to top
View user's profile Send private message
Psilalonitis-1982
Senior Member
Senior Member


Joined: 14 Dec 2005
Posts: 616
Location: Πατρα

PostPosted: Fri Jan 18, 2008 9:56 pm    Post subject: Reply with quote

Παιδια, οι λογοι που κατεχωρησα τη φωτο ειναι:
α) ετυχε ν αρεσει σε πολλους φιλους
β) ετυχε ν αρεσει σε μενα
γ) ηξερα οτι δεν μας διαβαζει ο δημαρχος της Ρωμης Laughing

Κατα τα αλλα δηλωνω ξανα
απλος και απειρος ερασιτεχνης.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
PAVEL_13
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 13 Feb 2004
Posts: 1036
Location: Ν.Σμυρνη - Πάτρα - Βενετία (Άλλωστε ένα πλοίο είναι...)

PostPosted: Sat Jan 19, 2008 1:51 am    Post subject: Reply with quote

Oxι φίλε μου, καλά έκανες και τη καταχωρησες!
Είναι μια τουριστική φωτογραφία!
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Giannis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 29 Mar 2004
Posts: 1682
Location: Ελβετία

PostPosted: Tue Jan 29, 2008 9:10 pm    Post subject: Reply with quote

Την προηγούμενη εβδομάδα επέστρεψα από ένα εξαήμερο στο Μαρόκο, όπου επισκέφτηκα το Marrakech και την Essaouira.

Το Marrakech είναι ένα απέραντο πανηγύρι, το απόλυτο κλισέ μιας ανατολίτικης αραβικής πόλης. Η παλιά πόλη (Μεδίνα) είναι ένας τεράστιος λαβύρινθος και μου πήρε 3 μέρες για να καταφέρω να επιστρέφω σπίτι χωρίς να χάνομαι και να βγαίνω ξαφνικά από τα τείχη της πόλης ...κάπου στο πουθενά. Είναι απερίγραπτο!
Οι άνθρωποι πάντα χαμογελαστοί αλλά πάντα θέλουν και κάτι από σένα. Ο κλέψας του κλέψαντος! Τόλμησες να κοιτάξεις τα προϊόντα ενός καταστήματος, σ΄έχουν τραβήξει μέσα και δε φεύγεις αν δε πάρεις κάτι! Ακόμη και στα ταξί κάνεις παζάρια γιατί οι περισσότεροι δε βάζουν το ταξίμετρο! Τα δε παιδιά στη Μεδίνα, τόσο ζωηρά και πειραχτήρια! Απαξ και ρωτήσεις το δρόμο, σε έχουν στείλει στου διαόλου! Οταν πλέον έμαθα να κινούμε, το επιβεβαίωσα...Αλλά ακόμη και ενήλικες κάνανε το ίδιο. Ο καλύτερος τρόπος είναι να ρωτήσεις γυναίκα...αλλά εδώ οι κίνδυνοι είναι διαφορετικής φύσεως.
Βασικός κανόνας, πάντα χαμογελάμε ειδάλλως αγριεύουν...
Γενικά το Marrakech έχει πολύ γέλιο, ειδικά η Μεδίνα! Τόσα να δεις, να μυρίσεις, ν΄ακούσεις και...ν΄αγοράσεις! Σου δίνεται η εντύπωση ότι δεν έχει αλλάξει τίποτα τα τελευταία 500 χρόνια! Που και που σε κάτι στενά μια μπόχα και βρώμα που σου έκοβε την αναπνοή! Κότες, γαίδούρια, πορτοκαλόφλουδες, περιττώματα και ποδήλατα όλα ένα!
Eπίσης, η πλατεία jamal el fna είναι ένα απέρνατο τσίρκο με χορευτές, κόμπρες και πίθηκους και και και....
Εντωμεταξύ οπου κι αν περπάταγα με ρώταγε και κάποιος ψυθιρίζοντας αν θέλω χασίς ή κοκαϊνη...μα γιατί;;;
Embarassed
Η καινούρια πόλη πάντως είναι αρκετά σύγχρονη, χτισμένη προσεγμένα, με πολύ πράσινο, καλαίσθητα κτίρια και φαρδείς δρόμους. Και στο βάθος τα χιονοσκέπαστα όρη του Ατλα...

Marrakech

http://www.flickr.com/photos/yiannis77/sets/72157603787407314/

Η Essaouira είναι μια μικρή, όμορφη πόλη στις ακτές του Ατλαντικού, απέναντι ακριβώς από τα Κανάρια νησιά. Η αρχιτεκτονική, τελείως διαφορετική από αυτή του Marrakech, είναι αποτέλεσμα ισπανικών και πορτογαλικών επιρροών, και συχνά θυμίζει ελληνικό νησί! Ησυχο και ηλιόλουστο μέρος, ότι πρέπει για ένα διάλειμμα μετά το χαώδες και πολύβουο marrakech.

Essaouira

http://www.flickr.com/photos/yiannis77/sets/72157603790040694/
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
vag3721
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 06 Feb 2005
Posts: 2392
Location: Naousa/Athens

PostPosted: Thu Jan 31, 2008 8:07 pm    Post subject: Reply with quote

Ξέρει κάποιος τί είναι η ταξιδιωτική ασφάλιση και η ασφάλιση αστικής ευθύνης,που προσφέρουν τα ταξιδιωτικά γραφεία στις οργανομένες εκδρομές τους?Όταν ταξιδεύεις μόνος σου τι γίνεται?
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
aikinn
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 08 Jul 2004
Posts: 763

PostPosted: Tue Mar 04, 2008 3:51 am    Post subject: Reply with quote

Σκέφτομαι να ανέβω για τριήμερο στην Ελάτη και θα ήθελα λίγες πληροφορίες για την διαδρομή ώστε να δω αν θα φύγω Παρασκευή απόγευμα ή Σάββατο πρωί. Τι παίζει με το πέταλο μέχρι την Λαμία, και τι μετά μετά μέχρι Ελάτη. Αν δηλαδή είναι προτιμότερο να αποφύγω την διαδρομή βράδυ. Επίσης αν ξέρετε πόση ώρα είναι περίπου, οδηγώντας φυσιολογικά... ευχαριστώ πολύ...
Back to top
View user's profile Send private message
koeman
Junior Member
Junior Member


Joined: 04 Jul 2007
Posts: 119

PostPosted: Tue Mar 04, 2008 10:31 am    Post subject: Reply with quote

Το ΣΚ έκανα μια μικρή εκδρομή στη Ναύπακτο που βρίσκεται μόλις 10 λεπτά μακριά από τη Γέφυρα Ρίου-Αντίρριου. Είναι μια συμπαθητική, παραθαλάσσια πόλη
http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9D%CE%B1%CF%8D%CF%80%CE%B1%CE%BA%CF%84%CE%BF%CF%82

Στο κέντρο της βρίσκεται το παλιό ενετικό λιμάνι με δύο αγάλματα στη δεξιά πλευρά όπως κοιτάει κανείς τη θάλασα.


Πρόκειται για το άγαλμα του Γεώργιου Παξινού Ανεμογιάννη που έχασε τη ζωή του στην προσπάθεια του να πυρπολίσει την τουρκική φρεγάτα που βρισκόταν λιμενισμένη στα νερά της Ναυπάκτου τον Μάϊο του 1821.



Λίγο παραδίπλα στέκεται το άγαλμα του Miguel de Cervantes Saavedra (http://en.wikipedia.org/wiki/Miguel_de_Cervantes) που συμμετείχε στη Ναυμαχία της Ναυπάκτου (Battaglia di Lepanto) το 1571 με το πλοίο «Μαρκησία». Μάλιστα σε αυτή τη μάχη ο Θερβάντες έχασε το αριστερό του χέρι. Και κλέβω από ένα blog:
«… Και κείνη την ημέρα, που στάθηκε τόσο τυχερή για τη Χριστιανοσύνη, γιατί γίνηκε αφορμή να σκορπιστεί η πλάνη πούχε όλος ο κόσμος κι όλα τα έθνη, πως οι Τούρκοι ήτανε τάχα ανίκητοι στη θάλασσα, εκείνη την ημέρα -λέω- όπου συντρίφτηκε η οθωμανική έπαρση κι αλαζονεία, ανάμεσα σε τόσους και τόσους χριστιανούς που βρέθηκαν εκειπέρα και που τους χαμογέλασε η τύχη (γιατί όσοι σκοτώθηκαν στάθηκαν πιο τυχεροί από πολλούς που έμειναν ζωντανοί και νικητές), εγώ μονάχα ήμουνα ο κακότυχος. Γιατί αντί για το χρυσό στεφάνι του νικητή που θα έπρεπε να περιμένω αν ζούσαμε στα χρόνια των Ρωμαίων, βρέθηκα εκείνη την άλλη νύχτα που ακολούθησε μια τόσο ξακουστή μέρα βρέθηκα με αλυσίδες στα πόδια και χειροπέδες…»
Μιγκέλ ντε Θερβάντες
Δον Κιχώτης, τόμος Α΄, βιβλίο τέταρτο, κεφ. 39ο.
[στρατιώτης στη Ναυμαχία της Ναυπάκτου (7-10-1571)]
http://key-em.blogspot.com/2006/04/1.html



Ψηλά, από το κάστρο της Ναυπάκτου δεσπόζει στη θέα η Γέφυρα «Χαρίλαος Τρικούπης» που στα δικά μου μάτια μοιάζει αρμονική με το τοπίο, αν και δεν συμφωνούν όλοι μαζί μου.



Δυστυχώς το κάστρο της Ναυπάκτου είναι αυτή τη στιγμή κλειστό στους επισκέπτες λόγω έργων ανάδειξης όπως μας πληροφορεί η πινακίδα.



Πρόκειται για φοβερό οχυρωματικό έργο, με πέντε ζώνες άμυνες που είναι ακόμα εμφανείς. Στη φωτογραφία στέκομαι στην μεσαία ζώνη άμυνας και φαίνονται οι δύο παραπάνω.



Από περίπου το ίδιο σημείο προς την άλλη κατεύθυνση (νότια) βλέπει κανείς το ενετικό λιμάνι και απένταντι την Πελοπόννησο. Αυτό είναι το διατηρημένο παλιό κέντρο της πόλης με τις κεραμοσκεπές. Οι νεότερες γειτονιές βρίσκονται δεξιά κι αριστερά του κέντρο και αποτελούνται από σύγχρονες πολυκατοικίες έως τέσσερις ορόφους. Πάντως δεν χαλάνε ιδιαίτερα την εικόνα, πιθανότατα επειδή πρόκειται ως επί το πλείστον για καινούριες κατασκευές.



Αυτό που μου φάνηκε να λείπει από τη Ναύπακτο είναι κυρίως αρχαιολογικοί χώροι. Δεν γνωρίζω αν αυτό συμβαίνει λόγω περιορισμένων ανασκαφών ή λόγω παλαιότερης καταστροφής. Πάντως μέσα στην πόλη υπάρχουν τα θεμέλια ναού του Ασκληπιού.





Τέλος, τοπόσημο της Ναυπάκτου είναι το ρολόι που διαχωρίζει το πρώτο από το δεύτερο διάζωμα των τειχών του κάστρου και υψώνεται από το 1914.



Γενικώς η Νύπακτος είναι μια όμορφη, ζωντανή πόλη, ιδιατέρως το καλοκαίρι όπως πληροφορήθηκα, έχει αρκετά καταλύματα και μέρη για να φάει και να διασκεδάσει κανείς. Η απόσταση από την Αθήνα είναι περίπου 2-2,5 ώρες να πάει κανείς με την ησυχία του.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Tue Mar 04, 2008 1:32 pm    Post subject: Reply with quote

Είναι μία όμορφη μικρή πόλη για τα δεδομένα της Ελλάδας. Το κάστρο πρέπει πράγματι να ήταν από τα πιο ισχυρά στον Ελλαδικό χώρο, αφού κατά το πρώτο στάδιο της επανάστασης, ήταν το ένα από τα δύο που δεν είχε δοκιμάσει ο Καραϊσκάκης να καταλάβει.

Επίσης η ναυμαχία που δόθηκε το 1571 στην Ναύπακτο ήταν μία από τις πιο σημαντικές που δόθηκαν ποτέ. Είναι σχεδόν άγνωστη στους περισσότερους.

Απο ψηλά η λήψη που έκανες, στην οποία φαίνεται από κάτω η είσοδος του λιμανιού και οι κεραμοσκεπές, θυμίζει αρκετά την Μονεμβασιά σε αντίστοιχες λήψεις .
Back to top
View user's profile Send private message
chr.04
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 05 Mar 2004
Posts: 1566
Location: Thessaloniki

PostPosted: Sun Mar 09, 2008 11:54 am    Post subject: Reply with quote

Ξέρει κανείς από Βελιγράδι;
Back to top
View user's profile Send private message
koeman
Junior Member
Junior Member


Joined: 04 Jul 2007
Posts: 119

PostPosted: Sat May 10, 2008 8:11 am    Post subject: Abu Dhabi Reply with quote

Με την ευκαιρία σύντομου επαγγελματικού ταξιδιού στο Abu Dhabi έκρινα ενδιαφέρον να μοιραστώ φωτογραφίες και πράγματα που είδα. Αυτή τη στιγμή ο πληθυσμός του Abu Dhabi υπολογίζεται περίπου στις 600.000 και διαρκώς νέα οικιστικά και επαγγελματικά κατασκευαστικά projects βρίσκονται σε μελέτη και εξέλιξη. Γενικά είναι μια τελείως επίπεδη πόλη και αποτελεί το εμπορικό κέντρο των Ηνωμένων Αραβικών Εμιράτων σε αντίθεση με το Dubai που είναι κυρίως τουριστικός προορισμός. Το κέντρο της πόλης αποτελείται κυρίως από ουρανοξύστες που φιλοξενούν κτίρια γραφείων και ξενοδοχεία. Η πόλη χαρακτηρίζεται καλά ρυμοτομημένη με φαρδιές λεωφόρους και απόλυτα ασφαλής. Παρ’ όλα αυτά υπάρχουν ώρες που η κίνηση είναι πραγματικά αυξημένη. Επίσης καλό είναι όταν παίρνεις ταξί να ζητάς από τον οδηγό να μην πάει πολύ γρήγορα (σε εκτός πόλης διαδρομές).
Επίσης εντύπωση μου έκανε η θολή ατμόσφαιρα τις πρώτες δύο από τις συνολικά τρεις μέρες παραμονής μου. Ενώ η θερμοκρασία ήταν περί τους 25 βαθμούς (ήταν Μάρτιος τότε-μην κοιτάτε που άργησα να γράψω το post), ο ήλιος ήταν σχεδόν κρυμμένος πίσω από τη θολούρα. Από ότι μου είπαν η αιτία είναι η υγρασία που αν δεν φυσάει αέρας παραμένει σχεδόν ακίνητη!
Πάντως η πόλη πέρα από τους ουρανοξύστες και τα δύο τεράστια mall δεν έχει ιδιαίτερα αξιοθέατα για τουρίστες, ακόμα και στα εμπορικά κέντρα όλα τα σουβενίρ και τα τουριστικά είδη ήταν για το Dubai! Δυστυχώς δεν κατάφερα να πάω στο Dubai αν και απέχει μόνο δύο ώρες με αυτοκίνητο.
Και πάμε στις φωτογραφίες:


Άποψη της πισίνας του ξενοδοχείου. Είναι κατασκευασμένη στην οροφή της βάσης του ξενοδοχείου.


Άποψη κεντρική λεωφόρου μπροστά από το ξενοδοχείο. Προσέξτε τη θολή ατμόσφαιρα.


Η ίδια λεωφόρος με καθαρή ατμόσφαιρα.


Μακέτα νέας κατασκευής τεσσάρων ουρανοξυστών. Η συγκεκριμένη μακέτα βρισκόταν σε μεσιτικό γραφείο μέσα στο εμπορικό κέντρο Abu Dhabi Mall.


Το μοντέλο της παραπάνω μακέτας.


Λεπτομέρεια της μακέτας.


Το μοντέλο από άλλη όψη.


Τα mall, mall και η κελεμπία κελεμπία.


Άποψη από την παραλιακή λεωφόρο του Abu Dhabi.


Άποψη από την παραλιακή λεωφόρο του Abu Dhabi.


Abu Dhabi Investment Authority (ADIA) Headquarters. Πραγματικά εντυπωσιακός ουρανοξύστης.
Δείτε τον κι εδώ: http://www.emporis.com/en/wm/bu/?id=abudhabiinvestmentauthoritytower-abudhabi-unitedarabemirates


Ο ίδιος ουρανοξύστης το βράδυ. Δυστυχώς δεν κατάφερα καλύτερη φωτογραφία μέσα από το ταξί.


Φοβερό είναι και το κτίριο των κεντρικών γραφείων της ADNOC (Abu Dhabi National Oil Company) αλλά από το δρομο δεν φαινόταν αυτό που φαίνεται από το Google Maps.


Άποψη της παραλίας του Abu Dhabi από την απέναντι πλευρά (Marina Mall). Ενδιάμεσα διακρίνεται το Heritage Village (χωριό που αναπαριστά τη ζωή των βεδουϊνων) με την τεράστια σημαία των Ηνωμένων Αραβικών Εμιράτων.


Μακέτα νέου project κατοικιών.


Το εντυπωσιακό εσωτερικό του αεροδρομίου του Abu Dhabi με το «μανιτάρι».


Άλλη όψη του εσωτερικού του κτιρίου αφίξεων/αναχωρήσεων.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
billy8181
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 11 Mar 2005
Posts: 3759
Location: London-UK

PostPosted: Sat May 10, 2008 11:25 am    Post subject: Reply with quote

ευχάριστο για της φωτογραφίες...εντυπωσιακές Smile,

axxxx βλέπω το αεροδρόμιο και με πιάνουν τα νεύρα με το δικό μας, καινούριο αεροδρόμιο και δε μπορούσαν να κάνουν τίποτα αντίστοιχο;; Evil or Very Mad
Back to top
View user's profile Send private message
P.A.O.
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 3545
Location: GATE 13 - SINCE 1966

PostPosted: Sat May 10, 2008 9:23 pm    Post subject: Reply with quote

Εκπληκτικοι οι ουρανοξυστες αλλα ποτε δεν θα παω εκει οπως και στο Ντουμπαι...
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Mika
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 17 May 2005
Posts: 771
Location: London, UK

PostPosted: Sat May 10, 2008 11:46 pm    Post subject: Reply with quote

Ποτε μην λες ποτε αδερφε Wink Wink Smile
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Το "πολιτικό" κλουβί με τους τρελούς All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 12, 13, 14 ... 16, 17, 18  Next
Page 13 of 18

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Web hosting by isol.gr