stadia.gr/forum Forum Index stadia.gr/forum
Εδώ μιλάμε για τα πάντα. Από Καλατράβα μέχρι… Καλομοίρα!
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Τεχνικά θέματα(Η/Υ-Κινητά-Ψηφιακές Μηχανές-Palmtops-Gadgets)
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 19, 20, 21, 22, 23, 24  Next
 
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Το "πολιτικό" κλουβί με τους τρελούς
View previous topic :: View next topic  

Τι σύνδεση χρησιμοποιείτε για να έχετε πρόσβαση στο δίκτυο ;
ADSL - Ευρυζωνική Σύνδεση ( Ταχύτητα λήψης ~ 768 Kbps )
0%
 0%  [ 0 ]
ADSL - Ευρυζωνική Σύνδεση ( Ταχύτητα λήψης ~ 1.024 Kbps )
0%
 0%  [ 0 ]
ADSL - Ευρυζωνική Σύνδεση ( Ταχύτητα λήψης ~ 2.048 Kbps)
57%
 57%  [ 4 ]
ADSL - Ευρυζωνική Σύνδεση ( Ταχύτητα λήψης > 2.048 Kbps έως 24.000 Kbps)
42%
 42%  [ 3 ]
Total Votes : 7

Author Message
Lucretius
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1762
Location: Θεσσαλονίκη

PostPosted: Tue Sep 18, 2007 9:36 pm    Post subject: Reply with quote

Πριν το φορμάτ (που είναι και επίπονη διαδικασία) δες αν υπάρχουν updates για το συστημα σου από τη microsoft.
Ο εκτυπωτής δουλεύει στις άλλες θύρες;
Back to top
View user's profile Send private message
Xristos
Junior Member
Junior Member


Joined: 24 Jun 2004
Posts: 129
Location: Πειραιάς

PostPosted: Wed Sep 19, 2007 12:59 am    Post subject: Reply with quote

Nαι,δουλευει κανονικα.θα το δοκιμασω και αυτο που λες και αν παλι δεν κανει τπτ θα κανω φορματ(ούτως η άλλος το χρειαζεται γενικα ο υπολογ.) να τελειωνω.
Back to top
View user's profile Send private message
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Wed Oct 31, 2007 12:17 pm    Post subject: Reply with quote

Από Μεταφορά

kounoupis:


kounoupis wrote:
Γινεται να εκτυπωσω 2 εικονες σε ενα χαρτι??(σκαναρισμενες)
Back to top
View user's profile Send private message
PAVEL_13
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 13 Feb 2004
Posts: 1036
Location: Ν.Σμυρνη - Πάτρα - Βενετία (Άλλωστε ένα πλοίο είναι...)

PostPosted: Wed Nov 28, 2007 6:11 pm    Post subject: Reply with quote

Μήπως γνωρίζετε πώς μπορώ να δημιουργήσω ένα αρχείο animated gif από πολλές φωτογραφίες????
Ευχαριστώ
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Thu Nov 29, 2007 1:07 am    Post subject: Reply with quote

Γίνεται με ειδικά προγράμματα. Αν δεν κάνω λάθος ένα από τα συνήθη και δημοφιλή προγράμματα που το κάνουν είναι το photoshop.

Δυστυχώς δεν έχω δημιουργήσει με αυτό το πρόγραμμα καθώς χρησιμοποιώ άλλο λειτουργικό (Linux) και σε αυτή την περίπτωση το πρόγραμμα που μπορεί να το κάνει λέγεται Gimp.

Αν βάλεις στο google create animated gifs θα σου βγάλει και άλλα προγράμματα για WIN που κάνουν αυτή την δουλειά. Σχεδόν όλα πρέπει να τα πληρώσεις κατά το download.
Αν όμως θέλεις να κάνεις ένα δύο δημιουργίες το πολύ, ίσως βρεις κάποιο που είναι trial(για 7 ημέρες ή ένα μήνα) ώστε να κάνεις προσωρινά την δουλειά σου και μετά το απεγκαθιστάς από το σύστημα σου αφού θα "κλειδώσει".
Back to top
View user's profile Send private message
Nameless
Senior Member
Senior Member


Joined: 21 Jan 2005
Posts: 412

PostPosted: Thu Nov 29, 2007 2:44 am    Post subject: Reply with quote

Σε freeware υπάρχει αυτό το ιδιαίτερα απλοϊκό προγραμματάκι:
http://ms-gif-animator.en.softonic.com/

Αλλιώς οτιδήποτε άλλο περνάει από το μυαλό μου είναι είτε shareware (με πολλαπλούς περιορισμούς για την trial period) ή ολόκληρη εμπορική εφαρμογή.
Back to top
View user's profile Send private message
chr.04
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 05 Mar 2004
Posts: 1566
Location: Thessaloniki

PostPosted: Wed Jan 09, 2008 4:16 pm    Post subject: Reply with quote

Πριν 2-3 μέρες έκανα αίτηση στον ΟΤΕ για αναβάθμιση της γραμμής DSL από 768 σε 4 Mbits. (Conn-x)

Σήμερα είδα στην σελίδα του modem/router οτι το bandwidth είναι 256/4.092 . Όμως εγώ συνεχίζω να 'κυκλοφορώ' με 768.

Γνωρίζετε αν πρέπει να κάνω κάπου ρυθμίσεις;
Back to top
View user's profile Send private message
Lucretius
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1762
Location: Θεσσαλονίκη

PostPosted: Wed Jan 09, 2008 6:18 pm    Post subject: Reply with quote

Δοκίμασες επανεκκίνηση; (του μοντεμ φυσικα)
Back to top
View user's profile Send private message
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Thu Jan 10, 2008 2:11 pm    Post subject: Reply with quote

Επίσης να αναφέρω κάτι που ίσως να βοηθούσε αν και είναι σπάνιο να συμβαίνει.

Το con-X σαν πακέτο σύνδεσης - παλαιότερα - σήμαινε ότι αγοράζεις ADSL γραμμή ( δηλαδή ADSL-ATM δίκτυο - φυσική σύνδεση ) και έπρεπε να αγοράσεις ξεχωριστά μία ADSL σύνδεση(συνδρομή από πάροχο διαδικτύου) λ.χ. από την otnt ή τη φορθνετ.

Άλλα πακέτα που παρείχαν εταιρίες τα παρείχαν όλα μέσα στο κουτί. Όμως το con-X διέφερε.

Έλεγξε τηλεφωνώντας στον ΟΤΕ εάν εκτός της αναβάθμισης της ADSL γραμμής έγινε αναβάθμιση και της ADSL σύνδεσης. Αν δηλαδή η γραμμή σου ήταν από ΟΤΕ αλλά η σύνδεση(συνδρομή) ήταν από την ΟΤΕΝΕΤ μήπως έκαναν λάθος και έχουν αναβαθμίσει μόνο τη γραμμή και όχι την σύνδεση.


Δεν νομίζω να συμβαίνει αυτό γιατί οτενετ και οτε είναι το ένα και το αυτό πλέον αλλά δεν χάνεις τίποτε να ρωτήσεις.

Επίσης εξ όσων γνωρίζω όταν γίνεται αναβάθμιση, οι πάροχοι αφού σου ενεργοποιήσουν την αναβαθμισμένη γραμμή την υποβάλλουν σε ελέγχους και μόνο την τελευταία μέρα που είναι να σε πάρουν τηλέφωνο αλλάζουν στους servers τους το είδος της συνδρομής σου στο αναβαθμισμένο τύπο.
Με απλά λόγια μπορεί να σου ενεργοποίησαν την γραμμή σε 4 Μb αλλά να την ελέγχουν και σε 1-2 εβδομάδες που θα τελειώσουν θα σου ενεργοποιήσουν την σύνδεση σε 4Mb και θα σε πάρουν την ίδια μέρα τηλέφωνο να σου πουν ότι είναι έτοιμη. Αν δηλαδή δεν ολοκληρωθεί ΚΑΙ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ αυτό βήμα δεν βλέπεις διαφορά στην απόδοση της πρόσβασης στο δίκτυο.
Back to top
View user's profile Send private message
chr.04
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 05 Mar 2004
Posts: 1566
Location: Thessaloniki

PostPosted: Thu Jan 10, 2008 9:01 pm    Post subject: Reply with quote

Φίλε Losada, ασχέτως που η ΟΤΕΝΕΤ είναι θυγατρική του ΟΤΕ και για να πάρεις Conn-X (ΟΤΕ) παίρνεις και μια συνδρομή της ΟΤΕΝΕΤ (Ondsl), προφανώς είναι μαλωμένες η μια με την άλλη και δεν μιλιούνται.

Πήγα σήμερα σε ένα oteshop, του είπα ότι η γραμμή φαίνεται να έχει αναβαθμιστεί αλλά εξακολουθώ να έχω ταχύτητες 768, έβαλε τα στοιχεία μου στο PC και βγήκε η απάντηση ότι να έγινε αναβάθμιση της γραμμής στα 4, αλλά δεν έχει γίνει αναβάθμιση της συνδρομής Οndsl, που ακόμα είναι 768. Μου είπε να πάρω το 134 και να τους κράξω (αυτό ακριβώς μου είπε).

Εις αύριον τα σπουδαία!
Back to top
View user's profile Send private message
aikinn
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 08 Jul 2004
Posts: 763

PostPosted: Fri Jan 11, 2008 1:37 am    Post subject: Reply with quote

Το θέμα με τις συνδέσεις του ΟΤΕ είναι ότι πρέπει να "περάσουν" και από τον ΟΤΕ και από την ΟΤΕΝΕΤ. Προφανώς εσύ έχεις αναβαθμιστεί από τον ΟΤΕ (γι΄αυτό και η τιμή αυτή στο router), αλλά στήν ΟΤΕΝΕΤ είσαι ακόμα στα 768. Εγώ που έχω κάνει αίτηση για 4άρα, έχω αναβαθμιστεί από την ΟΤΕΝΕΤ, ενώ από τον ΟΤΕ είμαι ακόμα στο 1ΜΒ και εννοείται ότι πάω με 1024. Για να δεις σε τι φάση βρίσκεσαι από μεριάς ΟΤΕΝΕΤ, μπες στην σελίδα της ΟΤΕΝΕΤ
http://www.otenet.gr/otenet/
και μετά στα ΟΤΕΝΕΤ TOOLS. Αριστερά πάτησε στο "πληροφορίες συνδρομής-Web Self Care" και μετά στις "Γενικές Πληροφορίες" μπορείς να δεις σε τι κατάσταση σε έχει η ΟΤΕΝΕΤ. Πληροφοριακά σου αναφέρω ότι S1 εννοούν την 768 και S4 την 4ΜΒ.
Αυτό που μου κάνει όμως εντύπωση είναι ότι η ΟΤΕΝΕΤ κάνει τις αναβαθμίσεις ώρες μετά την αίτηση. Αν λοιπόν μπεις εκεί που σου είπα και δεις ότι σε έχουν κάνει S4, πάρε τηλέφωνο στον ΟΤΕ. Παίζει να υπάρχει βλάβη.
Back to top
View user's profile Send private message
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Fri Jan 11, 2008 11:42 am    Post subject: Reply with quote

aikin είναι ακριβώς αυτό που έλεγα παραπάνω. Το να αλλάξει το είδος της υπηρεσίας-σύνδεσης-συνδρομής από μία εταιρία ISP είναι θέμα μερικών ωρών-λεπτών. Πρόκειται ουσιαστικά για κάποιες αυτοματοποιημένες ρυθμίσεις(κάτι σαν batch script) που διενεργούνται γρήγορα.

Το χρονοβόρο κομμάτι μίας ενεργοποίησης - σχετικά - είναι αυτό του ΟΤΕ γιατί εκεί επεμβαίνουν στο φυσικό τμήμα της σύνδεσης. Μιλάμε δηλαδή για το χάλκινο δίκτυο και όλα τα μέλη του ADSL-ATM δικτύου του ΟΤΕ που πρέπει να ρυθμιστούν . Γι' αυτό αργούν από τον ΟΤΕ πέρα από τα διαδικαστικά και τα οργανωτικά τους.

Σε ότι αφορά αυτό που είπες για το s1-4 έχεις δίκιο αλλά αυτή η ένδειξη είναι μία ένδειξη που συνήθως λέει την αλήθεια αλλα δεν σημαίνει απαραιτήτως ότι έχει τελειώσει η ενεργοποίηση της γραμμής από τον ΟΤΕ.

Αφού ο chr.04 έχει διαπιστώσει δυσλειτουργία στην διαδικασία ενεργοποίησης καλύτερα να μιλήσει τηλεφωνικά με το τμ. εξυπ. πελατών. Από την προσωπική εμπειρία σε ανάλογη υπηρεσία, γνωρίζω ότι ακόμη και το σύστημα που δείχνει τις ενδείξεις για το τι υπηρεσία έχει ή θα ενεργοποιηθεί μπορεί να σφάλει ή να είναι λάθος ενημερωμένο. Βράσε όρυζα δηλαδή. Confused Μόνο αυτοί ξέρουν την πραγματικότητα βάσει των συγκρίσεων που κάνουν στα συστήματα που οι πελάτες ΔΕΝ ΒΛΕΠΟΥΝ.
Back to top
View user's profile Send private message
aikinn
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 08 Jul 2004
Posts: 763

PostPosted: Fri Jan 11, 2008 1:53 pm    Post subject: Reply with quote

Το να αναβαθμίσεις την σύνδεσή σου είναι όντως θέμα λίγων λεπτών. Απλά στο θέμα της συγκεκριμένης αναβάθμισης πρέπει να λάβουμε και υπόψη μας 2 πράματα. Το πρώτο ότι λόγο ημερών, αλλά και κατακόρυφης μείωσης των τιμών από τον ΟΤΕ, σχεδόν όλοι οι πελάτες του, έχουν κάνει αίτηση για αναβάθμιση, χώρια τους καινούριους. Το δεύτερο είναι ότι ο ΟΤΕ τις 4ΜΒ συνδέσεις τις δουλεύει με ADSL2+, κάτι που σημαίνει ότι δεν είναι απλά υπόθεση ενός enter σε έναν υπολογιστή στα κεντρικά τους, αλλά και διάφορα άλλα τεχνικά ζητήματα που πρέπει να λυθούν. Τρίτων είναι πραγματικά και τι θα σου κάτσει. Έχω ακούσει άλλους που αναβαθμίστηκαν σε 3 μέρες, και άλλοι που περιμένουν από πριν τις γιορτές. Το μόνο σίγουρο είναι ότι κανείς δεν πρόκειται να περιμένει 2 και 3 μήνες όπως με τους εναλλακτικούς.
Back to top
View user's profile Send private message
chr.04
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 05 Mar 2004
Posts: 1566
Location: Thessaloniki

PostPosted: Fri Jan 11, 2008 2:12 pm    Post subject: Reply with quote

Πολύ το διασκεδάζω σήμερα!

Παίρνω το 134 τους λέω ότι φαίνεται να μου έχει γίνει αναβάθμιση στην γραμμή, αλλά πιάνω ταχύτητες που δικαιολογούνται για 768. Μου λέει μια κοπέλα να, έχει γίνει η αναβάθμιση, αλλά δεν έχει γίνει αναβάθμιση της συνδρομής του παρόχου δηλαδή το Ondsl της ΟΤΕΝΕΤ. Μου λέει πάρτε στο helpdesk της OTENET.

Τηλεφωνώ στο helpdesk, βάζει τα στοιχεία μου στο σύστημα και μου λέει ότι δεν υπάρχει αίτημα από το 134 για αναβάθμιση της συνδρομής μου. Τι να κάνω του λέω, πάρτε το 134.

Ξαναπαίρνω το 134, ξαναλέω όλη την ιστορία μου, την γράφει σε ένα χαρτί και μου λέει θα σας πάρουμε σε 1 ώρα περίπου για να σας ενημερώσουμε τι να κάνετε.

Δεν μπορώ να καταλάβω τι σχέση έχει το Conn-X του ΟΤΕ (μια εταιρεία) και το Ondsl της ΟΤΕΝΕΤ (δεύτερη εταιρεία). Εγώ μέχρι σήμερα πίστευα ότι είναι 2 διαφορετικά πακέτα για σύνδεση DSL στο ιντερνετ, ανεξάρτητο το ένα από το άλλο. Τώρα πως συνδέονται τα δύο, πρέπει να το ψάξω.

-Συνεχίζεται-
Back to top
View user's profile Send private message
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Fri Jan 11, 2008 3:38 pm    Post subject: Reply with quote

Θα τα ξεδιαλύνω σχετικά σύντομα.

Για να επιτύχουμε πρόσβαση στο δίκτυο χρειάζεται έναν ISP(πάροχος συνδρομής ιντερνετ) ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΤΡΟΠΟΣ να συνδεθείς από την άνεση του δωματίου σου σε αυτόν.

Ο εκάστοτε ISP(otn-forth-hol κτλ) έχει αγοράσει από κολλοσούς-εταιρίες(ξένες όχι οτενετ,φορθνετ κτλ) πρόσβαση στον internet με μπουριά-γραμμές οπτικών ινών. Για να έχεις πρόσβαση λοιπόν σε αυτά τα διεθνή "διχτυώδη μπουριά πληροφορίας" χρειάζεται να αγοράσεις μία συνδρομή από τον εγχώριο ISP. Αυτό είναι το ondsl που πρόκειται να σου ενεργοποιήσουν. Ωραία μέχρι εδώ.

ΟΜΩΣ !!!!! Πως θα καταφέρεις εσύ από το σπίτι σου να συνδεθείς με την "βάνα" του ISP σου από τον οποίο έχεις αγοράσει δικαιώματα επί του δικτύου του. Η απόσταση μεταξύ εσένα και της οτενετ ή hol ή φορθνετ είναι κάποια ή πολλά χιλιόμετρα. Μέχρι πρόσφατα ΜΟΝΟ δύο τρόποι υπήρχαν για να το επιτύχεις αυτό. Τα καλώδια του ΟΤΕ και της ΔΕΗ που είναι τα μόνα που πάνε .... ΠΑΝΤΟΥ και προς οποιαδήποτε κατεύθυνση !!

Για λόγους που δεν έχω χρόνο να αναλύσω το internet στην Ελλάδα και γενικότερα στο κόσμο επικράτησε να υλοποιείται μέσω των τηλεφωνικών δικτύων.

ΑΥΤΟ που ο ΟΤΕ διαφημίζει ότι σου πουλάει είναι η υπηρεσία του "ΝΑ ΣΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ να χρησιμοποιείς το χάλκινο-καλωδιακό δίκτυο του για να φτάσεις στον ISP από τον οποίο ΤΕΛΙΚΑ μπαίνεις στα παγκόσμια δικτυακά <<μπουριά>> πληροφορίας ".

Α) conX = Εγώ σαν ΟΤΕ σου δίνω την δυνατότητα να χρησιμοποιείς το χάλκινο μου δίκτυο(με συγκεκριμένη ταχύτητα) για να φτάσεις από το δωμάτιο σου στον ISP σου.

Β) ondsl = Εγώ σαν isp(otenet) σου δίνω την δυνατότητα να μπεις με συγκεκριμένη ταχύτητα στο δίκτυο οπτικών ινών που έχω μισθώσει από παγκόσμιους ξένους κολλοσούς δικτύων.

ΠΡΟΣΟΧΗ
στην αγορά κυκλοφορούν πακέτα που περιλαμβάνουν τα Α + Β ΜΑΖΙ !


Για παράδειγμα αν είχες πάει στην οτν και αγόραζες το ολοκληρωμένο πακέτο τους με τα Α+Β θα λεγόταν "ondsl kit"

Αν είχες πάει στη φορθ και αγόραζες το ολοκληρωμένο τους πακέτο με τα Α+Β θα λεγόταν "ADSL in a Box"

Σε αυτές τις δύο τελευταίες περιπτώσεις δεν σημαίνει ότι η υπηρεσία Α στην πραγματικότητα σου δίνεται από το συγκεκριμένο ISP !!

Tουναντίον, στο πρώτο παράδειγμα η ΟΤενετ μισθώνει-νοικιάζει από τον ΟΤΕ την υπηρεσία Α και στην πουλάει σαν ένα πακέτο ===> ondslkit.

Το ίδιο ισχύει και στο δεύτερο παράδειγμα. Η φορθνετ μισθώνει την υπηρεσία Α από τον ΟΤΕ και ενώνοντας την με την υπηρεσία Β που εκ των πραγμάτων παρέχει και στις λανσάρει σαν "ADSL in a Box" .

Βέβαια το πράγμα περιπλέκεται ακόμη περισσότερο με τα πακέτα και τις υπηρεσίες που περιλαμβάνουν, καθώς τελευταία οι ISP's όπως η φορθνετ λένε ότι έχουν δικό τους ιδιόκτητο δίκτυο γραμμών.
Back to top
View user's profile Send private message
aikinn
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 08 Jul 2004
Posts: 763

PostPosted: Fri Jan 11, 2008 3:52 pm    Post subject: Reply with quote

Και κάπως έτσι την είχα πατήσει και εγώ στις πολλές αρχές ακόμα, όπου χωρίς να το καταλάβω πλήρωνα, πάγιο οτέ, πάγιο γραμμής dsl στον ΟΤΕ και πάγιο σύνδεσης dsl στην ΟΤΕΝΕΤ. Ένα κατοσταρικάκι το μήνα για πλάκα....
Back to top
View user's profile Send private message
SOUL_13
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 28 Apr 2004
Posts: 722
Location: Birmingham-UK

PostPosted: Fri Jan 11, 2008 3:53 pm    Post subject: Reply with quote

Aporeia Losada. Prin kana mina ekana sundromh edw Agglia me thn T-Mobile gia Mobile Internet 3Mbps. Vasika mou dwsane ena modem sto megethos brelok to opoio sundeetai sthn USB kai to opoio apo oti katalava pernei shma apo thn keraies kiniths thlephonias (ston spiti den exw thlephono) kai exei shma padou. Me auto ti paizei??
Back to top
View user's profile Send private message
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Fri Jan 11, 2008 4:07 pm    Post subject: Reply with quote

Αυτό είναι αν κατάλαβα καλά η τεχνολογία 3G που είναι σε χωράφια αλλονών και δεν τα κατέχω.

Η οτν αλλά και άλλο πάροχοι έχουν όμως άλλες ασύρματες υπηρεσίες που ομοιάζουν με αυτό που έχεις. Δηλαδή, αν για παράδειγμα είσαι στο Ελ.Βενιζέλος ή στο hilton και έχεις μία ασύρματη κάρτα δικτύου(wifi) τότε πας σε κάποιο γραφείο πληροφοριών και μπορείς να αγοράσεις κάρτες σύνδεσης της otn.

Αυτές οι κάρτες(ξύσιμο) ουσιαστικά σου δίνουν την δυνατότητα να έχεις πρόσβαση σε κάποιο access link(κεραιάκι) που υπάρχει εγκατεστημένο εντός του αεροδρομία από την otn και ως εκ τούτου αποκτάς πρόσβαση για κάποια ώρα στο δίκτυο της(2,3,10 ώρες κτλ ). Δίπλα στο κεραιάκι υπάρχει κάποιος "επαγγελματικός" ρούτερ που υποστηρίζει όλους τους ταξιδιώτες που μπαίνουν μέσω αυτού στο δίκτυο. Δηλαδή πολλές ασύρματες κάρτες "βλέπουν" και συνδέονται στο κεραιάκι και το κεραιάκι μέσω του ρούτερ τους συνδέει στα δικτυακά μπουριά της otn.

Αυτή η ασύρματη σύνδεση θεωρείται τελικά ενσύρματη αφού μόνο η πρόσβαση σου στο ρούτερ του αεροδρομίου γίνεται ασύρματα. Αυτό που έχεις εσύ είναι άλλου παπά ευαγγέλιο και ως εκ τούτου δεν θέλω να μιλήσω για αυτό γιατί ίσως είμαι ανακριβής.

Φεύγω γιατί έχω δουλειά. Confused
Back to top
View user's profile Send private message
chr.04
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 05 Mar 2004
Posts: 1566
Location: Thessaloniki

PostPosted: Fri Jan 11, 2008 8:54 pm    Post subject: Reply with quote

Και συνεχίζουμε το προγραμμά μας.

Δεν ξέρω αν έπρεπε να περιμένω ακόμα για τηλεφωνημά τους και έτσι πήγα σήμερα το απόγευμα στο ΟΤΕSHOP της Ερμού. Λέω πάλι όλο το ποίημα και μου λέει η τύπισσα ότι είναι θέμα της ΟΤΕΝΕΤ και ότι αυτή δεν μπορεί να κάνει τίποτα επειδή η αρχική παραγγελία (πριν 1 χρόνο) ήταν μέσω του 134, οπότε εγώ ότι θέλω πλέον πρέπει να πηγαίνω σε αυτούς. Της είπα ότι ανταπόκριση δεν βρήκα από το 134, αυτή μου λέει οτι δεν μπορεί να κάνει τίποτα (ο τρόπος της να πω την αλήθεια δεν μου άρεσε) και να καλέσω πάλι εκεί.

Φεύγω και ξανακαλώ το 134, όλη η ιστορία από την αρχή, η κοπέλα να επιμένει ότι πρέπει να καλέσω την ΟΤΕΝΕΤ. Της είπα ότι τους πήρα και με παρέπεμψαν πάλι στο 134. Μου λέει καλέστε το 121 για βλάβη. Της λέω ότι δεν υπάρχει βλάβη, αλλά δεν έχει γίνει αναβάθμιση της συνδρομής της ΟΤΕΝΕΤ. Μου λέει να περιμένω, μου δίνει το μαγικό αριθμό 231013888 (το οποίο μπορώ να καλέσω από κινητό), γιατί αυτή που μιλούσα ήταν στο 134 στην Αθήνα και ότι η αίτηση για αναβάθμιση της γραμμής πρέπει να γίνει από το 134 της Θεσσαλονίκης.

Παίρνω που λέτε το 231013888, το οποίο βέβαια δεν κάνει τίποτα. Τί να κάνω, τι να κάνω, καλώ το 11888, τους λέω ότι θέλω το τηλέφωνο του 134 στην Θεσσαλονίκη, μου λέει 134 (της λέω πάλι την ιστορία ότι πρέπει να καλέσω στην Θεσσαλονίκη), μου λέει περιμένετε, μου δίνει το 2310134, το οποίο μπορώ να καλέσω από κινητό! Το παίρνω σαν 2310134, τίποτα, το παίρνω σαν 23102310134, κάποιον ξύπνησα.

Τι να κάνω τώρα; Παίρνω πάλι το 134 με σκοπό να τους ζητήσω να μου δώσουν τον αριθμό της Θεσσαλονίκης.

Απαντούν, τους λέω τι θέλω.

ΠΡΩΤΗ ΕΚΠΛΗΞΗ: Η κοπέλα που μιλούσα ήταν στο 134 της Θεσσαλονίκης.

Θετικό σκέφτηκα, αρχίζω να της λέω την ιστορία μου για την αναβάθμιση της συνδρομής της ΟΤΕΝΕΤ.

ΔΕΥΤΕΡΗ ΕΚΠΛΗΞΗ: Ναι, μου λέει, προφανώς το φαξ που στείλαμε στην ΟΤΕΝΕΤ με την αναβάθμιση της γραμμής σας κάπου παράπεσε. Θα κάνω τώρα ένα καινούργιο φαξ να τους στείλω. Αν μέχρι την Τρίτη δεν γίνει η αναβάθμιση, ξανακαλέστε.

Θέλω να πιστεύω ότι το θέμα έχει διευθετηθεί.
Back to top
View user's profile Send private message
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Sat Jan 12, 2008 10:41 am    Post subject: Reply with quote

Αν το πρόβλημα ήταν το φάξ τότε πιστεύω ότι τη Δευτέρα θα έχεις νέα τους. Επειδή δεν ξέρω ποιος στο τέλος θα σε πάρει τηλέφωνο να σε ενημερώσει και αν θα καθυστερήσει να το κάνει, αφού αυτοί(ΟΤΕ) στείλανε το φαξ ξανά στην otn σημαίνει, ότι οι τελευταίοι την Δευτέρα το μεσημέρι θα έχουν ενεργοποιήσει τη σύνδεση. Οπότε το απόγευμα της Δευτέρας πάρε ένα τηλέφωνο στο 801-11-35555 και ρώτα τους αν πραγματοποιήθηκε. Το λέω αυτό γιατί αυτή η ενεργοποίηση όπως προανέφερα γίνεται σύντομα. Επομένως άντε το ΣΚ να είναι νεκρή περίοδος - καθώς τότε μόνο οι χαμιλόμισθοι των 350-700 Ε εργάζονται Twisted Evil - όμως την Δευτέρα το πρωί θα δουν το φαξ και θα κάνουν τα πρέποντα.
Back to top
View user's profile Send private message
chr.04
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 05 Mar 2004
Posts: 1566
Location: Thessaloniki

PostPosted: Tue Jan 22, 2008 9:37 pm    Post subject: Reply with quote

Αμ δε!

Την Τρίτη απόγευμα πήρα τηλέφωνο, και πάλι δεν έβρισκα άκρη.
Τελικά τους ζήτησα κάποιο τηλέφωνο για το 134 της Θεσσαλονίκης, καλώ, μου απαντάμε και τελικά μέσα σε 30 λεπτά είχε ενεργοποιηθεί η καινούργια συνδρομή, ζητώντας μου και συγνώμη για την ταλαιπωρία.

Είναι να πέσεις στο σωστό άνθρωπο τελικά!
Back to top
View user's profile Send private message
savas
Full Member
Full Member


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 287

PostPosted: Thu Jan 24, 2008 9:29 pm    Post subject: Reply with quote

Ρε παιδια, έχω μια ερωτηση.. Παρηγγειλα πριν 1 μηνα το DVD του Παπαιωάννου 2. Αυτο ηρθε, το έβαλα γεμάτος λαχταρα ειδα πάνω απο το μισο και στη σκηνη 17 τέλος, κολλησε... Ξαναδοκιμασα τιποτα. Το εβγαλα, το εβαλα στο κομπιουτερ και εκει τα ιδια. Δοκιμασα και το DVD Player ενος φίλου.. Ετσι λοιπον καταλαβα οτι το DVD ειναι χαλασμενο. Πηρα τηλεφωνο στην greekbooks.gr και μια πολυ ευγενικη κοπελα μου ειπε να το στειλω πισω και θα μου στειλει ενα καινουργιο. Αυτο ηρθε σημερα... Οχι μονο κολλαει στο ιδιο σημειο αλλα και στη σκηνη 12 τωρα! Αν αυριο ξαναπάρω τηλεφωνο θα νομιζουν οτι τους δουλευω... Το DVD Player ειναι παρα πολυ καλο και ειναι region 2 οπως και το dvd! Πρωτη φορα μου συμβαινει κατι τετοιο... Εχει καποιος καμια ιδεα τι μπορει να συμβαινει; Η απλα εχω τρομερη καντεμια και ηταν και τα δυο χαλασμενα; ααα και τα δυο ηταν ασφαλισμενα με το πλαστικο.... Sad
Back to top
View user's profile Send private message
chr.04
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 05 Mar 2004
Posts: 1566
Location: Thessaloniki

PostPosted: Thu Jan 24, 2008 9:58 pm    Post subject: Reply with quote

Και εμένα μου κολλάει, στο τέλος της σκηνής με τον λαϊκό τραγουδιστή. Σπάσιμο!
Back to top
View user's profile Send private message
savas
Full Member
Full Member


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 287

PostPosted: Thu Jan 24, 2008 10:02 pm    Post subject: Reply with quote

εκει που παει να ακουμπησει με την πλατη στον τοιχο; ακριβως στο ιδιο σημειο...
Back to top
View user's profile Send private message
Lucretius
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1762
Location: Θεσσαλονίκη

PostPosted: Thu Jan 24, 2008 10:09 pm    Post subject: Reply with quote

Είναι λοιπόν γενικό το πρόβλημα.δηλαδή να περιμένω πριν το αγοράσω;
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Το "πολιτικό" κλουβί με τους τρελούς All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 19, 20, 21, 22, 23, 24  Next
Page 20 of 24

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Web hosting by isol.gr