stadia.gr/forum Forum Index stadia.gr/forum
Εδώ μιλάμε για τα πάντα. Από Καλατράβα μέχρι… Καλομοίρα!
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Τεχνικά θέματα(Η/Υ-Κινητά-Ψηφιακές Μηχανές-Palmtops-Gadgets)
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 18, 19, 20 ... 22, 23, 24  Next
 
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Το "πολιτικό" κλουβί με τους τρελούς
View previous topic :: View next topic  

Τι σύνδεση χρησιμοποιείτε για να έχετε πρόσβαση στο δίκτυο ;
ADSL - Ευρυζωνική Σύνδεση ( Ταχύτητα λήψης ~ 768 Kbps )
0%
 0%  [ 0 ]
ADSL - Ευρυζωνική Σύνδεση ( Ταχύτητα λήψης ~ 1.024 Kbps )
0%
 0%  [ 0 ]
ADSL - Ευρυζωνική Σύνδεση ( Ταχύτητα λήψης ~ 2.048 Kbps)
57%
 57%  [ 4 ]
ADSL - Ευρυζωνική Σύνδεση ( Ταχύτητα λήψης > 2.048 Kbps έως 24.000 Kbps)
42%
 42%  [ 3 ]
Total Votes : 7

Author Message
petalo
Senior Member
Senior Member


Joined: 09 Feb 2004
Posts: 597
Location: θεσσαλονίκη

PostPosted: Wed Jul 18, 2007 1:29 am    Post subject: Reply with quote

Εαν κάποιος έχει κινητό με συμβόλαιο αυτόματα έχει περιαγωγή στο εξωτερικό ή πρέπει να δώσει ένα ποσό σαν εγγύηση;
Τα καρτοκινητά έχουν την δυνατότητα ανανέωσης με κάρτες του τοπικού δικτύου;
Back to top
View user's profile Send private message
Pagouras
Senior Member
Senior Member


Joined: 11 Jan 2005
Posts: 528
Location: Γαλάτσι,Αθήνα(Άντε & λίγο Γιάννινα)

PostPosted: Sat Aug 18, 2007 5:34 pm    Post subject: Reply with quote

Παιδια σκοπευω μες στον μηνα να αγορασω καινουριο laptop..Διαθετω 1000 με 1500 ευρω!Δεν θελω να εχει καμια σπουδαια καρτα γραφικων,ετσι κι αλλιως παιχνιδια δεν παιζω..Καμια ιδεα??Η βοηθεια και η γνωμη σας θα ειναι πολυτιμη..
Back to top
View user's profile Send private message
KPHTH Rulez
Guest





PostPosted: Sun Aug 19, 2007 3:16 am    Post subject: Reply with quote

Κάνε κλικ εδώ.
MacBook από την Apple.
Θα σου πρότεινα το μεσαίο ή το μεγάλο μοντέλο...
Back to top
Pagouras
Senior Member
Senior Member


Joined: 11 Jan 2005
Posts: 528
Location: Γαλάτσι,Αθήνα(Άντε & λίγο Γιάννινα)

PostPosted: Sun Aug 19, 2007 2:26 pm    Post subject: Reply with quote

Ημουν σιγουρος οτι θα προτεινες κατι τετοιο..Παντως θα το εχω στα υποψην μου!Σε ευχαριστω Μάνο..
Back to top
View user's profile Send private message
KPHTH Rulez
Guest





PostPosted: Sun Aug 19, 2007 5:57 pm    Post subject: Reply with quote

Η καλύτερη διαφήμιση της Apple είναι οι ίδιοι οι πελάτες της.
Δεν έχω κανένα λόγο να σου προτείνω κάτι που θα δεν θα καλύψει τις ανάγκες σου...Απλά τα μηχανήματα είναι το κάτι άλλο.Είναι κάτι παραπάνω από Personal Computer γι'αυτό και δεν χρησιμοποιείται αυτός ο όρος από την Apple.

Αυτός που είπε ότι ο καλύτερος φίλος του ανθρώπου είναι ο σκύλος,απλά δεν είχε Mac.
Back to top
chr.04
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 05 Mar 2004
Posts: 1566
Location: Thessaloniki

PostPosted: Sun Aug 19, 2007 7:41 pm    Post subject: Reply with quote

Πριν 2-3 χρόνια είχα έναν Sony Vaio, φοβερή κατασκευή, εκπληκτική οθόνη, αλλά όταν χάλασε η οθόνη και ήταν εκτός εγγύησης μου ζήτησαν 700 Ευρώ προκαταβολικά και να τον στείλω στον Βέλγιο για να μου τον επισκευάσουν.

Τώρα έχω ένα HP και βγήκε 'σκυλί' αφού από τον Φεβρουάριο που έβαλα DSL ζήτημα να τον έχω κλείσει 10 φορές.

Για την apple είχα αγοράσει ένα ipod πριν 2 χρόνια. 10 μέρες πριν λήξει η εγγύηση χάλασε και δεν έπαιρνε μπρος με τίποτα. Τους το έστειλα για service και μου επέστρεψαν ένα ολοκαίνουργιο επειδή το άλλο δεν επισκευαζόταν! Τι να πω δηλαδή...
Back to top
View user's profile Send private message
KPHTH Rulez
Guest





PostPosted: Sun Aug 19, 2007 8:29 pm    Post subject: Reply with quote

Shit happens... Rolling Eyes
Back to top
dimi
Full Member
Full Member


Joined: 08 May 2004
Posts: 319
Location: Leuven Belgium

PostPosted: Mon Aug 20, 2007 8:19 am    Post subject: Reply with quote

Θα σου πρότεινα και εγώ το Mac ανεπιφύλαχτα... Και το δικό μου επόμενο μηχάνημα θα είναι Mac. Ιδιαίτερα τώρα που τρέχουν και windows!!!
Back to top
View user's profile Send private message
chr.04
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 05 Mar 2004
Posts: 1566
Location: Thessaloniki

PostPosted: Sun Aug 26, 2007 10:43 am    Post subject: Reply with quote

Να ρωτήσω κάτι; Από χθες το μεσημέρι δεν είχα καθόλου ιντερνετ καθώς και 2-3 φίλοι σε διάφορες περιοχές της Θεσσαλονίκης (conn-x). Ξέρετε τι έγινε;
Back to top
View user's profile Send private message
Ypsilon
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 3951
Location: Copenhagen, Denmark

PostPosted: Fri Sep 14, 2007 1:10 am    Post subject: Reply with quote

HELP NEEDED !!!!!

Στα καλά καθούμενα εγκαταστάθηκε στον υπολογιστή μου ένα εκνευριστικό adware που μου πετάει διαρκώς ένα pop-up που λέει πως στον υπολογιστή έχουν εγκατασταθεί προγραμματάκια που μειώνουν την απόδοσή του, κάνουν πιο αργό το Ίντερνετ κλπ.
Μου προτείνει λοιπόν να τα απομακρύνω, και φυσικά με το που πατάω το σχετικό κουμπί εμφανίζεται ένα πρόγραμμα που όμως θα πρέπει να πληρώσω για να το εγκαταστήσω και να κάνει -υποτίθεται- τη δουλειά.
Παράλληλα, έχει εγκατασταθεί (πάλι από μόνη της) στην τουλόμπαρα μια εξίσου εκνευριστική ένδειξη, η οποία δεν απενεργοποείται με τίποτα, και λέει πάνω κάτω τα ίδια, ενώ παρουσιάζει το επίπεδα ασφαλείας του υπολογιστή μου με 4 (με άριστα το 10).

Τι κάνουμε παίδες? Το Norton που ανανέωσα πριν μια βδομάδα, όχι μόνο δεν βρίσκει το συγκεκριμένο adware, αλλά μου βγάζει τον υπολογιστή διαμάντι και τα επίπεδα κινδύνου ανύπαρκτα.
Έκανα restart, έτρεξα spybot, δοκίμασα το cyber defender, τσέκαρα τα firewalls και αποτέλεσμα μηδέν.
Στο μεταξύ, μέχρι να γράψω αυτό το μήνυμα, έχω ήδη σβήσει γύρω στις 20 φορές το pop up.
Τα νεύρα χάλια.

Όποιος βοηθήσει αποτελεσματικά έχει σοκοφρέτα, την υπόσχεση πως θα ψηφίσω το κόμμα του, και την άδεια να βρίζει την ομάδα της αρεσκείας του για μια βδομάδα χωρίς παρατήρηση!
(Προφανώς το τρίτο δεν είναι δεσμευτικό για Admin και mods, οπότε δεν φέρω ευθύνη για ενδεχόμενο ban!) Razz
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
aikinn
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 08 Jul 2004
Posts: 763

PostPosted: Fri Sep 14, 2007 1:37 am    Post subject: Reply with quote

Καταρχήν να έχεις υπόψιν σου, ότι η πρώτη κίνηση, αν όλα πάνε καλά, είναι να βγάλεις το Norton και να βάλεις κάτι άλλο. Οτιδήποτε. Άστο χωρίς antivirus. Πάλι θα κολλάς, αλλά τουλάχιστον θα έχεις πιο ελαφρύ μηχάνημα. Απο κει και πέρα δοκίμασε το AdAware Personal SE και το Spybot - Search & Destroy. Πολύ καλό είναι και το Advanced WindowsCare, απλά θέλει λίγο προσοχή στον χειρισμό μήπως και σβήσεις το system startup. Επίσης δεν ξέρω τι explorer έχεις. Αν έχεις κάτι εκτός ΙΕ, κάνε ένα uninstall και μετά έναν καθαρισμό των registries και των temp με το ccleaner. Και αφού κάνεις όλα αυτά, κάνε και ένα scan με το καινούριο σου antivirus Very Happy
Υ.Γ.: Συγνώμη για την διαφήμιση των παραπάνω προγραμμάτων. Δεν ήθελα να στείλω pm, διότι μπορεί κάποιος που ξέρει περισσότερα να έχει να σχολιάσει κάτι σε ότι λέω.
Back to top
View user's profile Send private message
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Fri Sep 14, 2007 9:52 am    Post subject: Reply with quote

Αφού έτρεξες το spybot και δεν έγινε τίποτα, εκτιμώ ότι πρόκειται για κάτι καινούργιο! Δοκίμασε οπωσδήποτε το AdAware όπως προτείνει παραπάνω ο aikinn. Αυτό χρησιμοποιούσα και εγώ στο παρελθόν(που χρησιμοποιούσα win) όταν παρουσιάστηκε αντίστοιχο πρόβλημα και συνήθως καθάριζε τα πάντα.

Από μία γρήγορη έρευνα που έκανα φαίνεται ότι οι πολύ καινούργιες εκδόσεις του AdAware που θα λύσουν - ίσως - το πρόβλημα σου δεν είναι freeware και αυτό είναι πρόβλημα.
Εδώ είναι η λίστα των προγραμμάτων που ταιριάζουν με τη λέξη κλειδί AdAware
Αποτελέσματα(6)

Επίσης κοίταξε μήπως στο start>programs>startup υπάρχει επιλογή με κάποιο άγνωστο πρόγραμμα και σβήστο από εκεί γιατί έτσι θα καταφέρεις(τουλάχιστον) να μην ξεκινάει το παρασιτικό πρόγραμμα κατά τη εκκίνηση του συστήματος. Συνήθως όμως αυτά τα διαβολεμένα δεν εμφανίζονται πουθενά και η μόνη λύση είναι να βγουν με κάποιο εξειδικευμένο πρόγραμμα όπως τα παραπάνω.
Back to top
View user's profile Send private message
Kalashnikov
Senior Member
Senior Member


Joined: 26 Feb 2004
Posts: 597
Location: Brussels

PostPosted: Fri Sep 14, 2007 10:23 am    Post subject: Reply with quote

mpa...syni8ws ta spyware mpainoun va8ia mesa sto registry tou ypologisti kai den vgainoun me ena aplo deletion. Epanega8istantai sto start-up tou ypologisti.
An 3ereis pws legetai to spyware pou exei mpei pantws (i exeis kapoio hint gi'afto), kane ena google kai 8a vreis amesws ti lysi
Back to top
View user's profile Send private message
damianos
Full Member
Full Member


Joined: 03 Aug 2007
Posts: 222
Location: Thessaloniki

PostPosted: Fri Sep 14, 2007 12:08 pm    Post subject: Reply with quote

Μια καλή λύση είναι και το spy sweeper. Αν σ' ενδιαφέρει στείλε μου pm.
Back to top
View user's profile Send private message
Ypsilon
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 3951
Location: Copenhagen, Denmark

PostPosted: Fri Sep 14, 2007 12:39 pm    Post subject: Reply with quote

Παιδιά, ευχαριστώ πολύ όλους σας. Cool Δοκίμασα και το Αdaware, καθάρισε πολύ πράγμα απ' όσο είδα, αλλά το συγκεκριμένο που με ταλαιπωρεί μάλλον του ξέφυγε.
Η μόνη -ευπρόσδεκτη- διαφορά είναι ότι τώρα το pop-up εμφανίζεται σε μικρότερο μέγεθος και πολύ αραιότερα διαστήματα, και βγαίνει απ' την taskbar.
Δεν έχω κάποιο hint για το όνομα του spyware, όποτε όμως πατάω το pop-up με παραπέμπει σε ένα πρόγραμμα που πρέπει να αγοράσω και λέγεται AntiVirGear. Και πες ότι το κάνω google. Τι πρόκειται να βρω και πώς θα θα αξιοποιήσω τυχόν πληροφορίες που θα βρω εκεί μέσα προκειμένου να το ξεφορτωθώ?
Εδώ ακούω registry και νομίζω ότι είναι μπαρ στου Ψυρρή (ευτυχώς που δεν είναι εδώ ο ael να με ξεφωνίσει!) Embarassed
Αυτά. Επειδή κατεβαίνω Ελλάδα να ψηφίσω και δεν έχω χρόνο τώρα, οποιαδήποτε πληροφορία - με ΡΜ- επί του θέματος θα εκτιμηθεί δεόντως. Δαμιανέ, ισχύει και γα την πρότασή σου! Wink
Τα λέμε!
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Kalashnikov
Senior Member
Senior Member


Joined: 26 Feb 2004
Posts: 597
Location: Brussels

PostPosted: Fri Sep 14, 2007 12:43 pm    Post subject: Reply with quote

googling "AntiVirGear removal":

vrika afto:
http://fix-computer-problem.com/rogue-antispyware/antivirgear/antivirgear.html

pes mou an doulepse
Back to top
View user's profile Send private message
Dimiskour
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 02 Jun 2004
Posts: 1189
Location: Αθήνα

PostPosted: Fri Sep 14, 2007 12:46 pm    Post subject: Reply with quote

...και αν τιποτα απο ολα αυτα δεν πιασει κανε το εξης:

Οταν μου ειχαν κανει hijacking τον υπολογιστη μου κατεφυγα στα εξειδικευμενα IT φορουμ (οπως το major geeks...τα βρισκεις ευκολα μεσω Google) οπου τρελαμενοι κομπιουτερακηδες απο ολες τις γωνιες του κοσμου σού απαντανε ολες τις ερωτησεις αμεσοτατα. Οντας ψιλοασχετος απο spyware και malware βοηθηθηκα στο απολυτο απο ατομα που καθονται και σου εξηγουν τι πρεπει να κανεις με απλα λογια οπως πχ πώς να χρησιμοποιησεις ακριβως προγραμματα οπως το HijackThis.
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
Ypsilon
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 3951
Location: Copenhagen, Denmark

PostPosted: Fri Sep 14, 2007 1:53 pm    Post subject: Reply with quote

Το ξεφορτώθηκα! Very Happy
Παιδιά, χίλια ευχαριστώ! Από ένα σωρό προγράμματα που χρησιμοποίησα, το πιο αποτελεσματικό ήταν το Super Antispyware το οποίο και σας συνιστώ! Το βρήκα στο blog for Windows XP/Vista http://www.xp-vista.com/ το οποίο επίσης σας συνιστώ γιατί έχει τα πάντα για την απομάκρυνση κάθε είδους malware και γενικώς όλα όσα έχουν να κάνουν με ζητήματα ασφαλειας!
Να' στε καλά! Wink
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Xristos
Junior Member
Junior Member


Joined: 24 Jun 2004
Posts: 129
Location: Πειραιάς

PostPosted: Mon Sep 17, 2007 1:50 pm    Post subject: Reply with quote

Εχω ένα πρόβλημα με το USB και οποιος ξερει please ας βοηθήσει.Οποτε πάω να συνδεσω ενα usb στον υπολογιστή μου βγαζει το παρακάτω μήνυμα: "USB device not recognized. One of the USB devices attached to this computer has mulfunctioned and windows does not recognize it." Αυτό το μηνύμα το εμφάνιζε και παλιότερα αλλά όταν το έβαζα σε άλλη θύρα το έτρεχε κανονικά,τον τελευταίο όμως καιρο δεν μου το αναγνωρίζει σε καμια usb θυρα του Η/Υ..Χρησιμποποιεισα και αλλά flashακια για να δω αν έχει πρόβλημα το συγκεκριμένο αλλά έμφάνιζε σε όλα το ίδιο μήνυμα..Aν μπορεί κάποιος ας βοηθήσει
Back to top
View user's profile Send private message
Lucretius
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1762
Location: Θεσσαλονίκη

PostPosted: Mon Sep 17, 2007 10:43 pm    Post subject: Reply with quote

Εγκατέστησες τίποτα περίεργο τελευταια; Κάποιο πρόγραμμα ή συσκευή; Αν όχι, κάτι θα έχουν οι drivers για το usb. Δοκίμασε να τους απεγκαταστήσεις και να τους εγκαταστήσεις από το cd των windows
Back to top
View user's profile Send private message
Xristos
Junior Member
Junior Member


Joined: 24 Jun 2004
Posts: 129
Location: Πειραιάς

PostPosted: Tue Sep 18, 2007 12:50 am    Post subject: Reply with quote

Εκανα και system restore και επανεγκατασταση στους drivers αλλά πάλι τπτ..αυτό που μου κανει εντυπωση ειναι πως ενω οι θυρες των usb που εχω τον εκτυπωτη και το ιντερνετ δουλευουν κανονικα και αυτες που βαζω το flashdisc οχι και όταν βαζω το flashdisc σε αυτες τις θυρες δεν δουλευουν Confused
Σ'ευχαριστω παντως lucretius για την βοηθεια.
Back to top
View user's profile Send private message
Ypsilon
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 3951
Location: Copenhagen, Denmark

PostPosted: Tue Sep 18, 2007 1:55 am    Post subject: Reply with quote

Γιατί παιδεύεσαι ρε παιδί μου και δεν πας να αγοράσεις έναν κόμβο USB (hub)?
Είναι κάτι σαν πολύπριζο για USB, για να σου δώσω να καταλάβεις.
Αφού λες ότι η θύρα του εκτυπωτή σου δουλεύει κανονικά, θα βάλεις σε αυτήν το hub, κι αν υποθέσουμε ότι θα αγοράσεις κάποιο που θα έχει τρεις θέσεις-υποδοχές, θα βάλεις τον εκτυπωτή στη μία υποδοχή, και τις άλλες δυο θα τις έχεις καβάτζα για να συνδέεις ό,τι άλλο θες.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Xristos
Junior Member
Junior Member


Joined: 24 Jun 2004
Posts: 129
Location: Πειραιάς

PostPosted: Tue Sep 18, 2007 2:29 am    Post subject: Reply with quote

το προβλημα είναι πως ενω βαζω το usb στην θυρα π.χ. του εκτυπωτη που "δουλευει" αυτό πάλι δεν κανει τπτ,αυτο είναι το περιεργο..
Back to top
View user's profile Send private message
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Tue Sep 18, 2007 12:41 pm    Post subject: Reply with quote

Άκου Χρήστο και ένα φευγάτο !

Εργαζόμουν στο παρελθόν σε μία εργασία με τεχνική κατεύθυνση. Υπήρχαν λοιπόν πελάτες με πρόβλημα αναγνώρισης USB ADSL MODEM με αποτέλεσμα είτε να μην λειτουργούν είτε να μην συγχρονίζουν. Κάποιοι άλλοι όμως ( η πλειοψηφία ) δεν αντιμετώπιζε πρόβλημα.

Διαπιστώσαμε, εκ των υστέρων αφού ψάχναμε και ψάχναμε σαν τρελοί, ότι όταν σε ένα υπολογιστή το τροφοδοτικό είναι χαμηλών δυνατοτήτων ( λ.χ 250άρι - 250 Α ) και αρχίζεις να φορτώνεις στο σύστημα σου περιφερειακές συσκευές - εκτυπωτές, σαρωτές, δεύτερο DVD , Δισκέτα, δεύτερη εξωτερική κάρτα ήχου κτλ κτλ - αρχίζει να στέλνει - το τροφοδοτικό - στις USB συσκευές λιγότερο ρεύμα από το απαιτούμενο και επομένως προκαλούσε πρόβλημα στη λειτουργία τους.

Δοκίμασε λοιπόν να αποσυνδέσεις όλες - όσες μπορείς - τις περιφερειακές συσκευές που έχεις και άφησε πάνω στο σύστημα σου μόνο την προβληματική, ώστε να συμπεράνεις αν πρόκειται για το παραπάνω πρόβλημα. Αν ισχύει αυτό, άλλαξε τροφοδοτικό και ζήτησε επίμονα να σου βάλουν ισχυρότερο.
Back to top
View user's profile Send private message
Xristos
Junior Member
Junior Member


Joined: 24 Jun 2004
Posts: 129
Location: Πειραιάς

PostPosted: Tue Sep 18, 2007 3:21 pm    Post subject: Reply with quote

To κοίταξα κ αυτό αλλά τπτ..φοβαμαι μήπως φταεί η μητρική,θα κάνω και ένα φορματ να δω..
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Το "πολιτικό" κλουβί με τους τρελούς All times are GMT + 3 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 18, 19, 20 ... 22, 23, 24  Next
Page 19 of 24

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Web hosting by isol.gr