stadia.gr/forum Forum Index stadia.gr/forum
Εδώ μιλάμε για τα πάντα. Από Καλατράβα μέχρι… Καλομοίρα!
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Φοιτητικές εκλογές

 
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Το "πολιτικό" κλουβί με τους τρελούς
View previous topic :: View next topic  
Author Message
petalo
Senior Member
Senior Member


Joined: 09 Feb 2004
Posts: 596
Location: θεσσαλονίκη

PostPosted: Sat Apr 08, 2006 12:34 pm    Post subject: Φοιτητικές εκλογές Reply with quote

Παιδιά πως σας φαίνεται αυτός ο θεσμός?μου θυμίζει συγκεντρώσεις γυμνασιόπαιδων με γηπεδικά και υβριστικά συνθήματα και εκκολαπτόμενους πολιτικάντιδες...Αφισοκολήσεις παντού και ενίοτε συμπλοκές.Άσε που ενιαία αποδεκτά αποτελέσματα δεν βγαίνουν ποτέ!!
Back to top
View user's profile Send private message
wizard
Senior Member
Senior Member


Joined: 29 Apr 2004
Posts: 468
Location: Athens & UK

PostPosted: Sat Apr 08, 2006 2:53 pm    Post subject: Reply with quote

Αυτό που ξέρω είναι πως ακόμα και στις αίθουσες διδασκαλίας, δεκάδες αντιαισθητικές αφίσες είναι κολλημένες στους τοίχους. Για παράδειγμα, στη Νομική στη Σόλωνος η κατάσταση είναι απαράδεκτη. (σπουδάζει ένας φίλος μου εκεί και έχω πάει αρκετές φορές)

Με το που μπαίνεις, νομίζεις πως έχεις μπει σε κομματικά γραφεία όπου δεκάδες σπουδαστές έχουν στήσει τραπεζάκια με κομματικό υλικό και κάθονται εκεί με τις ώρες, παρέα με τη γνωστή φραπεδιά απ'το Γρηγόρη.. Rolling Eyes
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Sat Apr 08, 2006 3:32 pm    Post subject: Reply with quote

Η προσωπική μου άποψη είναι ότι ο θεσμός αυτός νομίζω ότι προσφέρει σε πολλά επίπεδα(Ειδικά αν λειτουργούσε σωστά ... ). Το άσχημο είναι ότι όπως σε πολλούς τομείς και θεσμούς της χώρας μας, δεν υπάρχει όραμα και κατεύθυνση σε κάποιους στόχους. Είναι αλήθεια πάντως ότι πολλοί εκ των υποψηφίων στις φοιτητικές εκλογές στο μέλλον γίνονται μέλη της νεολαίας κομάτων και εν συνεχεία αυτοί που ανεβαίνουν σε καίριες θέσεις της κυβέρνησης ή των κοματων της ανιπολίτευσης. Laughing
Back to top
View user's profile Send private message
MINUS
Full Member
Full Member


Joined: 06 Feb 2004
Posts: 393
Location: athena-zografou

PostPosted: Sat Apr 08, 2006 4:00 pm    Post subject: Reply with quote

Ωραίο θέμα που δείχνει το επίπεδο των παιδιών που γράφουν σε αυτό το φόρουμ!
Οντως σηκώνει πολλή συζήτηση αυτός ο θεσμός, θα αρκεστώ στο να πω ως μέλος φοιτητικής παράταξης και φοιτητής επί πτυχίο ότι καλώς υπάρχουν οι φοιτητικές εκλογές, όπως και όλα τα συνδικαλιστικά όργανα σε όλες τι επαγελματικές βαθμίδες. Δυστυχώς υπάρχει πολλή βρώμα και δυσωδία όπως θα έλεγε και ο Τράγκας στο παράθυρο του Χατζηνικολάου...Περισσοτερα σε λίγες μέρες.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger
Dimiskour
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 02 Jun 2004
Posts: 1189
Location: Αθήνα

PostPosted: Sat Apr 08, 2006 5:05 pm    Post subject: Reply with quote

Minus αναμενω το ποστ σου με ανυπομονησια διοτι εγω πεντε χρονια στο πανεπιστημιο ποτε δε μπηκα στον κοπο να ασχοληθω με τα κομματα και επομενως ποτε δε καταλαβα τη χρησιμοτητα τους. Ισως γι'αυτο εφταιγα εγω ισως εφταιγαν τα κομματα που ποτε δε καταφεραν να με αγγιξουν με τη προσφορα τους οποιαδηποτε και αν ηταν αυτη.

Ο συνδικαλισμος στον επαγγελματικο χωρο ειναι αυτονοητος. Στα πανεπιστημια ομως; Εναντιον ποιων συνδικαλιζονται; Του πρυτανη; Και ποιος ειναι ο σκοπος τους; Να προστατεψουν τα δικαιωματα των φοιτητων και να βοηθησουν στην αναβαθμιση της παιδειας; Αν ηταν ετσι γιατι δεν υπαρχει ενας θεσμος σαν τα 15μελη του λυκειου αντι να εμπλεκονται κομματα που για μενα το μονο που φερνουν ειναι φανατισμο σε ενα χωρο που θα επρεπε να προωθει το σεβασμο στις αποψεις του αλλου; Διοτι ειμαι σιγουρος οτι ολοι θα εχετε εμπειριες απο αγριους τσακωμους μεταξυ των "ηγετων" των κομματων ή απο ολοημερες φοιτητικες συζητησεις για να αποφασισθει αν θα γινει καταληψη και που τελικα η αποφαση παιρνεται αργα το βραδυ απο 20 ατομα οταν ολοι πια εχουν φυγει.

Αν ηταν να ρωτουσαμε τα κομματα τι εχουν καταφερει να προσφερουν ολα αυτα τα χρονια εκτος απο το να αμαυρωνουν τον χωρο με απαισιες αφισοκολλησεις και αθλια συνθηματα στους τοιχους, τι θα απαντουσαν; Ειμαι παρα πολυ περιεργος.

Τελος θα ηθελα καποιος να μου εξηγησει γιατι δεν υπαρχει το φαινομενο των φοιτητητικων εκλογων και στην Αγγλια, την ευρωπαικη Μεκκα της ανωτατης εκπαιδευσης με τα απειρα πανεπιστημια και τις ανυπαρκτες πολιτικες παραταξεις.
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
Giorgos
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 24 Mar 2004
Posts: 1059
Location: Peiraias

PostPosted: Sat Apr 08, 2006 7:26 pm    Post subject: Reply with quote

Quote:
μου θυμίζει συγκεντρώσεις γυμνασιόπαιδων με γηπεδικά και υβριστικά συνθήματα και εκκολαπτόμενους πολιτικάντιδες...
Quote:
Αν ηταν ετσι γιατι δεν υπαρχει ενας θεσμος σαν τα 15μελη του λυκειου αντι να εμπλεκονται κομματα που για μενα το μονο που φερνουν ειναι φανατισμο σε ενα χωρο που θα επρεπε να προωθει το σεβασμο στις αποψεις του αλλου;
δυο αποψεις που με βρίσκουν σύμφωνο!
Aυτό που μ'ενοχλεί περισσότερο με τις παρατάξεις είναι η κατευθυντήρια γραμμή εκ του ανωθεν,σε εναν χώρο υποτιθεται ελευθερης διακινησης διαφορετικών ιδεών..
Για να μη το πάω ακομη παραπέρα κ πώ ότι είναι το προστάδιο της διαφθορας,στην μετεπειτα κοινωνική κ πολιτική ζωή του ατόμου..
Το θεωρώ μεγαλο μικροβιο όχι τόσο για τον εκπαιδευτικό αλλα κ για τον πολιτικό κ κοινωνικό τομεα..!
Θα επανελθω..όντως ωραίο θέμα! Very Happy
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
vag3721
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 06 Feb 2005
Posts: 2392
Location: Naousa/Athens

PostPosted: Sat Apr 08, 2006 7:55 pm    Post subject: Reply with quote

Οι φοιτητικές εκλογές είναι,απλά,άλλη μια διαδικασία στο παιχνίδι των εντυπώσεων της πολιτικής στην Ελλάδα.
Δεν γίνονται για κανέναν άλλο λόγω,απο το να πλουτίσουν το βιογραφικό τους οι επίδοξοι άρχοντες του τόπου.
Να'χαμε να λέγαμε,συζήτηση να περνάει η ώρα,και απο ουσία τίποτα.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
gm2263
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1840
Location: Athens, Hellas

PostPosted: Sat Apr 08, 2006 8:07 pm    Post subject: Reply with quote

Δυστυχώς το όλο θέμα έχει να κάνει με τη νεομυθολογία περι δημοκρατίας από τη μεταπολίτευση και μετά. Χρειάζονται κάποιες φοιτητικές παρατάξεις, όχι όμως τόσο κομματιζόμενες γιατι με το δογματισμό που τις δέρνει στο τέλος καταντούν φορείς οπισθοδρομισμού.

Κρίμα γιατι σε άλλες μακρυνές εποχές ξεκίνησαν καλά. Δυστυχως, τις ξεπέρασαν οι εξελίξεις. Τόσο απλά.

Στη Βρετανία μπορεί να μην υπάρχει κομματικοποιηση, υπάρχει όμως ελευθερία γνώμης. Στην Ελλάδα, όλες οι φοιτητικές παρατάξεις αποτελούν σχολεία υποταγης της προσωπικής γνώμης στον κομματικό δογματισμό. Γι' αυτό και στην ουσία αν πάει να πεί κάποιος κάτι διαφορετικό που δεν αρέσει στο "μαγαζί" αυτός λοιδωρείται ή/ και προπηλακίζεται.

Χώρια το γεγονός ότι θα έπρεπε να απαγορεύονται οι αφισοκολλήσεις και τα πανώ, εκτός από συγκεκριμένους χώρους. Είμαστε στο 2006 που να πάρει ο διάολος Evil or Very Mad .
Back to top
View user's profile Send private message
Nassos
Full Member
Full Member


Joined: 16 Dec 2005
Posts: 347

PostPosted: Sat Apr 08, 2006 8:39 pm    Post subject: Reply with quote

Αι φοιτητικαί εκλογαί είναι για να επιβεβαιωθή ο βαθμός κομματισμού των νέων. Εαν όλα βούν καλώς, τότε πάνε στον συνδικαλισμό.

Με αλλά λόγια, δημόσοι υπάλληλοι...
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
exitmusician
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 2456
Location: Athina, Hellas

PostPosted: Sun Apr 09, 2006 10:22 am    Post subject: Reply with quote

Μικρή προειδοποίηση: επειδή το θέμα είναι αρκετά ευαίσθητο, στην παραμικρή παρέκκλιση προς γενικότερη πολιτική/κομματική συζήτηση θα πρέπει να το κλειδώσω. Ας μείνουμε στη συζήτηση περί του θεσμού των εκλογών.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Omicron
Junior Member
Junior Member


Joined: 19 Aug 2004
Posts: 88
Location: Θράκη

PostPosted: Sun Apr 09, 2006 4:35 pm    Post subject: Reply with quote

Κατά την γνώμη μου δεν έχει λόγο ύπαρξης. Αν είχα την εξουσία θα καταργούσα τις παρατάξεις τελείως όπως βέβαια και την συνδιοίκηση(πως είναι δυνατόν ένα 19χρονο να ξέρει διοίκηση τόσο πολυσύνθετου οργανισμού) . Θα μπορούσαν να γίνουν σύλλογοι, όπως γίνονται σε τόσες άλλες κοινωνικές εκδηλώσεις. Το κόμμα δεν έχει καμία σχέση με την έρευνα.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
siakabetis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 01 Oct 2004
Posts: 1426
Location: patras

PostPosted: Sun Apr 09, 2006 8:24 pm    Post subject: Reply with quote

σε αυτο συμφωνω και εγω μου κανει εντυπωση πως ενας πιστσιρικας μπορει να μετεχει στη διοικηση ενος οργανισμου τοσο μεγαλου. εξαλλου λρινοντας απο την αποχη που παντα υπαρχει μαλλον οι εκλογες δεν ενδιαφερουν κανενα οπως γινινται σημερα και αυτο φαινεται καθαρα. απο την αλλη μερια δε μου αρεσει που ακομα και μικροπραγματα ενος τμηματος πρεπει να υπαρχουν παραταξεις κατευθυνομενες απο τα κοματα που παντα δινουν γραμμη. επισης μου τη σπαει ο βιασμος ενος εκπαιδευτικου ιδρυματος απο αφησες συνθηματα και διαφορες νοοτροπιες πολιτικου και κοματικου χουλιγκανισμου απο ανωριμα κατ εμενα 20χρονα. τι να πω, χαμενος κοπος να μιλαω για τις φοιτιτηκες εκλογες.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
dimi
Full Member
Full Member


Joined: 08 May 2004
Posts: 319
Location: Leuven Belgium

PostPosted: Sun Apr 09, 2006 9:26 pm    Post subject: Reply with quote

Έχετε ανοίξει ενδιαφέρουσα συζήτηση. Να καταθέσω και εγώ τη δική μου εμπειρία, καθώς συμμετείχα σε οργανώσεις φοιτητών κατά τη διάρκεια των σπουδών μου.

Θα συμφωνήσω με όσους μίλησαν προηγουμένως για εκκολαπτήριο πολιτικάντηδων και για ανθρώπους που φτάχνουν το βιογραφικό τους. Για τις μεγάλες "κομματικές" παρατάξεις αυτός είναι ο σκοπός των μελών τους. Προσπαθούν να αποδείξουν στα ανώτερα κομματικα όργανα ότι "δημιουργούν ρεύμα πλειοψηφίας" και καταφέρνουν νίκες εναντίον των κομματικών αντιπάλων, περιμένοντας και ελπίζοντας την αναρρύχισή τους στην κομματική ιεραρχία. Πολλές φορές οι "πρωτοστατούντες" αποτελούν "τσιράκια" μεγάλων κομματικών στελεχών (ακόμη και υπουργών) και η δραστηριότητα τους στις φοιτητικές παρατάξεις είναι για να "ψηθούν" πριν αναρρυχηθούν ανώτερα στο κόμμα.

Από πρακτικής άποψης, στις συνελέυσεις Συγκλίτου στα Πανεπιστήμια, όπως και στις Γενικές συνελεύσεις των τμημάτων προβλέπεται να παρίστανται εκπρόσωποι φοιτητών με δικαίωμα ψήφου. Αυτός είναι ο λόγος όλης αυτής της βαβούρας, της ασχήμιας των συνθημάτων και των αφισών, για να εκλεγούν οι συγκεκριμένοι εκπρόσωποι. Καθώς μάλιστα μπορούν να επιρεάσουν αποφάσεις Συγκλίτου (όπου ορισμένες φορές παίζονται εκατομμύρια ευρώ) καταλαβαίνει εύκολα κανείς γιατί ενδιαφέρονται τόσο πολύ τα κόμματα.

Η προσωπική μου άποψη είναι ότι η εμπλοκή των πολιτικών κομμάτων στις φοιτητικές εκλογές αποτελεί μία εκμετάλλευση της αγωνίας και του προβληματισμού των φοιτητών για την επίτευξη ιδιοτελών και αποκρυφων στόχων μίας περιορισμένης κλίκας εκκολαπτόμενων πολιτικάντηδων.

Και λίγα λόγια για τη δική μου εμπειρία: Καταρχήν να σας πω ότι σπούδασα στο Πολυτεχνείο Χανίων στο τμήμα Ηλεκτρονικών και Μηχανικών Υπολογιστών (ΗΜΜΥ), από το 1993-1998. Για δύο χρόνια (1996-97) είχα εκλεγεί μέλος του δοικητικού συμβουλίου των φοιτητών του τμήματος και άνηκα στην παράταξη των Ανεξάρτητων ΗΜΜΥ. Η παράταξη ήταν πραγματικά μία ανεξάρτητη κομματικά κίνηση η οποία αποσκοπούσε στην καλύτερη εκπροσώπηση των φοιτητών του τμήματος. Μάλιστα στις εκλογές σταθερά αποσπούσε τη συντριπτική πλειοψηφία των φοιτητών με ποσοστά 60-70% (παρόλη τη συμμετοχή των κομματικών παρατάξεων). Συμμετείχα σε Γενικές συνελεύσεις του τμήματος και πήρα μία μικρή γεύση των συμφερόντων που παίζονται εκεί, καθώς και τον τρόπο που μπορούν οι φοιτητικοί εκπρόσωποι να επιρρεάσουν αποφάσεις.
Back to top
View user's profile Send private message
siakabetis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 01 Oct 2004
Posts: 1426
Location: patras

PostPosted: Mon Apr 10, 2006 3:53 pm    Post subject: Reply with quote

και για αυτους του λογους αυτο φαινεται και στη σημερινη κομματικη πραγματικοτητα των 4-5 κομματων ποσα ειναι τελως παντων οπου στην ουσια μια καστα 400.000 "ευαισθητων για κοινα" πολιτικαντηδων βιαζουν συνεχως αυτη τη χωρα και τελικα ισως πλεον και εγω να κανω πλεον και στη πραξη αυτο που εκανα και στις φοιτητικες εκλογες. ΝΑ ΑΠΕΧΩ απο πασης φησεως εκλογες
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
apelpisiakos
Full Member
Full Member


Joined: 10 Jun 2004
Posts: 277
Location: Estadio Municipal de Mytilini - "Tarlas"

PostPosted: Thu Aug 30, 2007 10:02 am    Post subject: Reply with quote

Το αρνητικότερο όλων, είναι ότι το υπάρχον πλαίσιο για τις φοιτητικές παρατάξεις λειτουργεί με τέτοιο τρόπο που αναγκάζει τα πάντα να κινούνται μέσα από τις παρατάξεις των κομμάτων. Π.χ. ο μη ενταγμένος φοιτητής δεν έχει δικαίωμα ωήφου στις πρυτανικές εκλογές, θα πρέπει υποχρεωτικά να ψηφίσει κάποια παράταξη στις φοιτητικές εκλογές και μετά να αφήσει τα "στελέχη" της να αναλάβουν τις "διαπραγματεύσεις" για τις πρυτανικές εκλογές.

10 χρονια στο Πολυτεχνείο (5.5 πτυχίο + 4.5 διδακτορικό) δεν άκουσα ΠΟΤΕ μισή κουβέντα για τα προβλήματα των φοιτητών. Μπορεί να μην είχαμε λεωφορεία για να ανέβουμε στη σχολή, (δεν πήραμε όλοι "δώρο" αμαξάκι απο τον μπαμπά όταν περάσαμε στις Πανελλήνιες... Wink ), μπορεί το φαγητό στο εστιατόριο να ήταν χειρότερο από το τηγανιτό γκοτζιλάκι του στρατού, μπορεί τα βιβλία που μας έδιναν να ήταν τόσο κακοτυπωμένα που δεν διαβάζαμε τις μισές σελίδες. Ε τους "αντιπροσώπους" μας τους έννοιαζε μόνο το πάρτι στο LOFT, η εκδρομή στη Μύκονο και η πορεία διαμαρτυρίας για τον Μούμια Αμπού Τζαμάλ.

Για την ιστορία να σημειώσω ενδεικτικά τι απέγιναν οι αρχι-συνδικαλιστές επί των ημερών μου και που βρίσκονται σήμερα....

1. ΔΑΠίτης: Σύμβουλος στο Υπουργείο Εθνικής ΄Αμυνας... (εκτός ΑΣΕΠ ενοείται)
2. ΠΑΣΠίτης: Σύμβουλος στο ΤΕΕ και νομίζω έχει και κάποια θέση και στη ΓΣΕΕ
3. Αριστερός Αναρχοαυτόνομος: Μάνατζερ στην εταιρεία του μπαμπά με μισθό άνω των 4000 Γιουριών μηνιαίως (ενώ ο πρώτος μισθός εκεί για μηχανικούς είναι 910...)
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Το "πολιτικό" κλουβί με τους τρελούς All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Web hosting by isol.gr